PIIKrCLOPPIHBUM Probeert bij ons! DE UITVAART VAN SERVIE'S KONING DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 5 DB ROUWSTOET. Reeds op den dag vóór de teraardebe stelling des konings waren groote men- schenmenigten per trein of te voet naar de hoofdstad gekomen, vooral boeren in hun nationale costumes, Montenegrijnen in hun rijk versierde dracht, Dalmatiërs met hun zwart-roode mutsen, Kroaten met hun breede linnen broeken, Turken met roode fez, Mohammedaansche priesters en Mek ka-pelgrims met witte doeken om hun hoofdbedekking, Bosniërs met bloedrooden tulband, Zuid-Serviërs met breede, rijk versierde sjerpen. Ondanks den regen staan de menschen in dichte rijen kilometers ver tot in de voorstad, om langs de baar van den koning te kunnen defileeren. Sterk vertegenwoor digd zijn ook de soldaten der buitenland- sche militaire delegaties, die groepsgewij ze door de straten trekken. De bakkers werken dag en nacht, om de vele gasten van brood te .voorzien. In het oude koningspaleis, waar koning Alexander ligt opgebaard, waren tegen 12 uur gisteren reeds meer dan 2000 kransen neergelegd. Slechts enkele vertrekken van het oude kasteel zijn voor den president der Fransche republiek vrijgehouden, alle andere zijn vol bloemen, waaronder de prachtigste kransen uit het buitenland naast de eenvoudigste veldbouquetten uit de dorpen. Te middernacht werd de kist naar de Grieksch-Katholieke kathedraal overge bracht, vanwaar hedenmorgen na een plechtige godsdienstoefening de rouwstoet is vertrokken. In de lijkstoet liepen mede de president der Fransche republiek, Lebrun, koning Carol van Roemenië en koning Boris van Bulgarije. Engeland is vertegenwoordigd door prins George, Italië door den hertog van Spoleto, Tsjecho-Slowakije door mi nister-president Malypetr en den minister van buitenlandsche zaken Benesj, Duitsch- land door generaal Goering. Alle staten der Kleine Entente hebben, evenals de staten van het Balkanblok, hun ministers van buitenlandsche zaken en voor een deel ook de ministers van oorlog naar Belgrado gezonden. Frankrijk is, be halve door Lebrun, nog door drie minis ters vertegenwoordigd. Op het hoofdpostkantoor van Belgrado zijn tot 12 uur gistermiddag ruim 30.000 telegrafische betuigingen van deelneming uit binnen- en buitenland ontvangen. Men schat het aantal personen, dat te Belgrado is samengestroomd, op 500.000. IN DE KATHEDRAAL. Omtrent de bijzetting van Koning Alexander wordt uit Belgrado het volgende gemeld: Meer dan 100 extra-treinen en duizenden autobussen voerden heden belangstellenden aan. De politie heeft, in verband met de veilig heid der vele hooge gasten, zéér uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Allen die de rouwstoet naar de Kathe draal wilden zien, moesten vanmorgen lang voor 7 uur op hun plaatsen staan. Niemand van de toeschouwers mocht eenig voorwerp in de handen hebben. Alle ramen moesten dichtblijven; alle winkels waren gesloten. De dagbladen mochten reeds gisteren geen mededeeling doen omtrent het verblijf der voornaamste buitenlandsche gasten. Tusschen de dichte menigte, die verscho len ging achter een cordon van soldaten, begaven vanmorgen vroeg de autoriteiten zicht naar de kathedraal, waar de kerkelijke plechtigheid zou plaats hebben In de kathedraal stond de lijkbaar, om geven door kaarsen en omringd door een eereiwacht, voor het altaar. Op de tegenover de baar opgestelde troon zag men de kinder-figuur van Koning Peter II, die gekleed is in Sokol-uniform Daarneven zaten de vorstelijke personen en autoriteiten. Onder klokgelui en orgelmuziek trad de hooge geestelijkheid de kerk binnen, waar na de H. Mis volgens de Servisch-Grieksche ritus werd opgedragen. Na de H. Mis hield de patriarch Barnaba een lijkrede, waarin hij eraan herinnerde dat Alexander de een heid van het Rijk tot stand heeft gebracht. Deze eenheid heeft hij achtergelaten als een testament, dat de overlevenden in het land moeten bewaren en behoeden. Nadat de kerkelijke plechtigheden waren vervuld werd de baar naar buiten gedragen. EEN SCHILDERACHTIGE STOET. Het is ruim half 10 als de rouwstoet wordt opgesteld, die het stoffelijk overschot van de kathedraal naar het station zal brengen, vanwaar het per trein naar Topola wordt vervoerd om in het familiegraf te worden bijgezet. De stoet maakt een «chiliderachtigen in druk. Zij wordt geopend met een door priesters gedragen zéér groot kryis. Daar op volgt een afdeeling garde-cavallerie in blauw met roode uniform. Achter hen worden de vaandels gedragen van alle Joego-Slavische regimenten, die worden gevolgd door een afdeel ing garde-infante rie in donkerblauwe mantels en zwart- roode veldmutsen. Dan volgen de buitenlandsche leger-dele- gaties, in hun helkleurige uniformen, ge volgd door verschillende regimenten van het Joego-Slavische leger in veld-uniform. Achter de militairen schreden de cere moniemeesters met de ridders van de „Ster der Karageorgerwitsj" en daarachter de geestelijkheid van alle godsdiensten. ENORME DEELNEMING UIT HET GEHEELE RIJK Dan kwamen 19 groote vrachtauto's, hoog-opgeladen met kransen en bloem stukken. Volgde het gezadelde doch onbereden paard van den overleden Koning. Daarach ter kwamen de hoogwaardigheidsbekleeders van leger en vloot, met fluweelen kussens, waarop de onderscheidingsteekenen van den Koning: de kroon, de schepter, de rijks appel, zijn standaard en zijn degen. (Zie vervolg telegrammen). DE POSITIE VAN PRINS PAÜL. In politieke kringen bestaat groote be langstelling voor den persoon van prins Paul, die door koning Alexander blijkbaar alles behalve in naam is aangewezen als regent. Prins Paul zal het persoonlijk ver mogen van den overleden vorst, dat op een millioen pond sterling wordt geschat, beheeren. Fransche bankiers gelooven, dat de re gent een verzoenender houding zal aanne men dan Alexander, doch wel even reso luut zal zijn. NIEUWE GEGEVENS OMTRENT RAITITSJ. De Belg De Stoppeleer heeft getuigd, dat hij in Juni te Belgrado een man had ontmoet, dien hy thans herkende in de foto's van Benesj alias Raititsj. Einde Sep tember heeft de Belg den terrorist nog maals ontmoet te München. De politie acht de verklaring van groot belang, doch houdt voorloopig den wer- kelijken naam geheim. Raititsj en Pospisjil zijn In den nacht naar Marseille overgebracht en aldaar in bewaring gesteld, POSPISJIL VERHOORD. Voor den koningsmoord zou ook hij niet zijn teruggedeinsd. De rechter van instructie heeft gisteren een der beide uit Annemasse naar Mar seille overgebrachte terroristen verhoord en wel dengene, die verklaarde Pospisjil te heeten en op 9 Juni 1904 te Voekoniva bij Zagreb te zijn geboren. Van beroep is hij monteur voor centrale verwarming. Hij behoorde tot de door den advocaat Ante Pavlevitsj geleide Kroatische revolu tionaire organisatie, die streeft naar de on afhankelijkheid van Kroatië. Hij zeide eenigen tijd te München ver blijf te hebben gehouden en deed omtrent zijn reis naar Frankrijk en zijn medeplich tigen de reeds bekende mededeelingen, zonder echter den naam te willen noemen van den nog onbekenden „gedelegeerde", die de samenzweerders heeft geleid en hun instructies heeft verstrekt. De gedelegeerde, die op 0 October in een hotel te Parijs was afgestapt, had be volen, dat de vier samenzweerders uiteen zouden gaan. Twee werden naar Marseille gezonden, de anderen bleven te Parijs. Toen Pospisjil en Raititsj op 9 October uit de bladen vernamen, dat de aanslag te Marseille was gelukt, hadden zij over de Zwitsersche grens willen vluchten, maar werden te Annemasse aangehouden. Toen de rechter naar zijn voorbereiding voor den aanslag informeerde antwoordde Pospisjil: ik had geen flauw idee, wat ik te Parijs had moeten doen, mijn makker evenmin. Indien ik echter had geweten, dat ik den koning had moeten dooden, zou ik voor de opdracht niet zijn terugge schrikt, maar zou ik de bevelen der orga nisatie, waartoe ik behoor, zijn nageko men. Toen hem werd medegedeeld, dat hjj werd beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord en hem werd gevraagd, of hij een advocaat wenschte, antwoordde Pospiskil: Ik heb geen advocaat noodig, maar ik zou overigens den advocaat aan vaarden, dien de organisatie zou aanwijzen om mij bij te staan. Na ook Raititsj te hebben verhoord con fronteerde de politie laatstgenoemde met Pospisjil. Er is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Voedrov, de te Aix gesignaleerde vrouw en tegen Kramer, die de „gedelegeerde" zou zijn. Te Avignon heeft de politie huiszoeking gedaan in de hotelkamers, waar de terro risten hebben overnacht, maar zy heeft geen wapens gevonden. Ook Mio Kralj, alias Malny, die in het bosch van Fontainebleau was gevlucht en Maandag te Melun werd gearresteerd, is naar Marseille overgebracht. HONGAARSCHE VERKLARING. Het Hongaarsche Correspondentiebureau deelt mede: In zekere buitenlandsche bladen zijn berichten gepubliceerd, welke de leden van het Hongaarsche officierencorps in hun eer moet krenken. Volgens de bladen zouden n.L in het vroegere vluchtelingen kamp te Janka Puszta Hongaarsche offi cieren Kroatische emigranten onderricht hebben gegeven in terroristisch optreden. Deze berichten worden door de bevoeg de Hongaarsche kringen met beslistheid tegengesproken. Zy worden laster ge noemd en met verontwaardiging van de hand gewezen. BUITENLAND DUTTSCHLAND. BEGINSELEN DER BELASTING HEFFING. Ox bevordering van gezinsvorming. Omtrent de nieuwe belastingwet publi- cent de „Völk. Beobachter" nadere me dedeelingen, waaruit blijkt, dat de regee ring zich heeft laten leiden door de vol gende beginselen: bestrijding van de werk loosheid, bevordering van het gezinsleven en de persoonlijke verantwoordelijkheid in het economisch leven. Gebruiksvoorwerpen, welke niet langer dan een jaar dienst doen, mogen door za ken en boeren in een jaar geheel afgeschre ven worden; door een wijziging van de omzetbelasting voor voorraden zal de groothandel zijn voorraden weer kunnen aanvullen. Gehuwden zullen ongeveer een derde minder belasting betalen dan vrijgezellen, de kinderaftrek zal veel grooter worden; hetzelfde geldt voor het van belasting vrij gestelde minimum. Kinderaftrek geldt tot het 25ste levensjaar, indien het kind dan nog onderwijs of opleiding geniet. Voor de vermogensbelasting wordt de aftrek in plaats van in elk geval 20.000 mark, 10.000 markt per lid van het gezin. Ook by de successierechten wordt met het aantal kinderen rekëning gehouden. Voorts zijn de nieuwe bepalingen er op gericht, dat naamlooze vennootschappen in firma's worden omgezet. OOSTENRIJK. DE OVERVAL OP DE BONDS- KANSELARIJ. Een militair wegens medeweten van de plannen veroordeeld. Woensdag is voor het Weensche militaire gerechtshof weer een zaak behandeld om trent den overval op de Bondskanselarij. Het proces was in zooverre belangwekkend dat bleek, dat de autoriteiten, behalve in de twee reeds bekende gevallen, nog een derde maal met de plannen dei oproerlin gen in kennis waren gesteld. Gedagvaard was de voormalige militair Schlag, wegens medeweten van den over val. Schlag, die zelf geen aandeel heeft gehad in den aanslag op de Bondskansela rij, was wel in de plannen ingewijd en had zijn wetenschap aan een hem beken de dame verraden, die op haar beurt daar van weer een lid van de Heimatschutz in kennis stelde. De laatste deelde het ge hoorde aan den adjudant van minister Fey, majoor Wrabel, mede. Majoor Wrabel verklaarde als getuige b(j de behandeling, dat men de mededeelingen voor onzinnige geruchten gehouden had en niets verder ondernomen had. Omdat hij de politie niet onmiddellijk van zijn wetenschap in kennis had gesteld, werd Schlag tot 5 jaar zware kerkerstraf veroordeeld. 250 communisten te Wecnen gearresteerd. Bij een grootsch opgezette razzia, zijn Woensdag te Weenen 250 communisten ge arresteerd. Een deel hunner is naar het concentratiekamp Woellerdorf overge bracht. SPANJE. DE HEILIGE STOEL EN DE JONGSTE GEBEURTENISSEN. In het Vaticaan volgt men met groote aandacht de gebeurtenissen in Spanje. Men weet, dat de Heilige Stoel in onderhan deling was met Madrid tot het bereiken van een „Modus Vivendi". Trouwens de minister van Buitenlandsche Zaken, Pita Romero, die naar Rome was gekomen in zijn hoedanigheid var buitengewoon gezant is in het nieuwe ministerie opgenomen als minister zonder portefeuille om de onder broken onderhandelingen te kunnen voort zetten. lederen dag wordt de Paus door den pau selijken Nuntius Mgr. Tedeschini, op de hoogte gehouden van de gebeurtenissen in Spanje. De ernstige binnenlandsche positie van de Spaansche republiek heeft den Heili gen Stoel voor groote moeilijkheden ge steld, te meer daar men niet in verbinding kon komen met de „Conté Grande" waar op zich de Pauselijke Staatssecretaris Kardinaal Pacelli bevond, die als Buiten gewoon Gezant op het Eucharistisch Con gres de H. Vader vertegenwoordigde. Daar het radiostation van het Vaticaan iets te zwak is, zou Madrid als tusschenpost dienen, maar ten gevolge van de revolu- tionnaire woelingen heeft Madrid heel den dag gezwegen. Het Vaticaan heeft een beroep moeten doen op de andere Europeesche zendsta tions om in verbinding te kunnen komen met den Pauselijken Legaat. Uit de beste bron wordt medegedeeld, dat dit met groote moeilijkheden gepaard is gegaan, daar de uitzendingen byna dagelijks wer den onderbroken door de Vereenigdc Sov jet-Republieken, die zooals reeds meerma len gebeurde, zooveel mogelyk van de ge legenheid gebruik hebben gemaakt om de radiouitzendingen van het Vaticaan te ver storen enkel uit haat tegen den godsdienst en het pausdom. is het voor een jongen van 4-8 jaar een aar dig jasje te vinden. u het eens Een keurige, eenvou dige, maar chieke collectie. Zooals men weet vertoeft de ex-koning van Spanje, Alfons XIII met zijn beide dochters, zyn secretaris, de hertog van Miranda, in de Eeuwige Stad om er een gedeelte van den winter door te brengen. De koning was ten zeerste verontrust toen hij het ernstige nieuws uit zyn land vernam, maar gezien zijn delicate positie, sinds den val der monarchie, onthield hij zich om eenigerlei verklaringen betreffende zyn land af te leggen. GAAT ZAMORA HEEN? Nog gevechten In de provincies. Volgens berichten uit Madrid, welke binnenkomen, is, naar de meening van wel ingelichte politieke kringen, binnenkort rekening te houden met de mogelijkheid van een aftreden van staatspresident Za- mora. Naar de „United Press" te Madrid ver neemt, houdt de dreigende presidentscrisis verband met de laatste bloedige gebeurte nissen in Spanje. Verklaard wordt, dat met de benoeming van Lcrroux tot kabinetsformateur het land in den burgeroorlog is gestort. Over den toestand in het land is weinig bekend. Het is zeer moeilijk, nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen. In kringen, welke in contact staan met de regeering wil men weten, dat het bestaan van het kabinet-Lerroux eveneens gevaar loopt In verband met de storing van alle telefonische verbindingen met het buiten land, is de toestand in het geheel niet te overzien. Terwijl de regeering verzekert, dat in het geheele land rust en orde heerschen, melden betrouwbare berichtgevers, dat in vele deelen van de oproerige provincies de gevechten tusschen regeeringstroepen en rebellen ononderbroken voortduren en dat in de andere deelen van het land steeds weder bloedige botsingen ontstaan. Hoe wel de regeering het tegenspreekt, schij nen er naar het „United Prcss"-bureau in Gibraltar meldt, trocpenverschepingen naar Spanje plaats te hebben. In Algeciras werden zeshonderd muilezels, een bataljon troepen, verscheidene batterijen zware en lichte artillerie en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal op het Spaansche rechtsgebied aan de Noordkust van Afrika op last van het ministerie van oorlog inge scheept. Dit troepencontingent wilde gis teren in Malaga landen, doch moest naar Algaeiras teruggebracht worden, daar een landing in de hoofdhavcn van de provincie Granada „wegens de houding der bevol king" onmogelijk was. OVIEDÖ GEDEELTELIJK IN PUIN. Reizigers, die gedurende de onlusten in Oviedo waren, verklaren, dat verschei den wijken der stad op een puinhoop gelij ken. De in Oviedo aangerichte schade zou een bedrag van twee millioen peseta's over schrijden. CHINA. EEN JAPANSCH ANNEXATIEPLAN VERIJDELD? Japanschc troepen door Mongolen teruggeslagen. De „Central Evening Post" meldt, dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tusschen Japanners en Mongolen. De Japansche troepen hadden tot taak, twee gebieden, die rijk zijn aan zoutvelden en deel uitmaken van binnen-Mongolie, bij het Mondsjoerijsche gebied te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders der zoutmijnen, in totaal 20.000 man, stelden zich echter te weer tegen de Japansch— Mandsjoerijsche troepen. Tijdens het ge vecht zouden aan belde zijden vele dooden zijn gevallen. Vier Japansche vliegtuigen zijn door de Mongolen naar beneden ge schoten. Op het oogenblik hebben de Japansche troepen zich in de provincie Jehol terug getrokken, om in de streek van Kailoe, Toenjo en Tsjifi een nieuw offensief voor te bereiden. MEXICO. EEN STILLE OMGANG ALS ZWIJGEND PROTEST. De zwijgende demonstratie die de katho lieken van Mexico City Zondag jl. hebben gehouden heeft blijkbaar een geweldigen indruk gemaakt op hun tegenstanders. Ondanks de tegenstand van de politie, die zelfs gebruik maakte van traanverwek- kende gassen, om de bctoogers uiteen te jagen, verzamelden zich ruim 30,000 ka tholieken mannen cn vrouwen bij het paleis van Carlo IV, vanwaar zij langs verschillende wegen optrokken naar de groote markt der hoofdstad. Niet één stem of eenig geluid weerklonk; maar het stil zwijgen der tienduizenden was een krach tig protest tegen de willekeur der Regee ring. Den «volgenden dag organiseerde de re- geeringspartij een contra-demonstratie, waaraan slechts 4000 vrouwen en meisjes, uitsluitend regeerings-ambtenaren deelna men. Een commissie uit de 4000 demonstranten werd ontvangen door Luizy Rodriguez, de President van de Nationaal-Revolutionaire Partij-Generaal Cardenas, die algemeen wordt beschouwd als de toekomstige presi dent der Republiek, hield bij deze gelegen heid een redevoering waarin hij de de monstranten prees om hun trouw aan de Regecring „die zoozeer wordt tegengewerkt door de reactionaire katholieken, onder leiding van de geestelijkheid, de v(Jand der revolutie." De roemzuchtige generaal heeft dien dag weer een schitterende overwinning be vochten. PROTEST STAKING IN MEXICO'S SCHOLEN. Gisteren begon in verschillende scholen een protest-staking tegen de door de kamer aangenomen wet tot Invoering van socia listisch school-onderwijs. De wet zal dezer dagen door den senaat worden behandeld. De staking betreft zoowel de lagere als de middelbare scholen. DIPLOMATIEKE RELATIES VERBROKEN. Wegens weigering uitlevering Machado. De diplomatieke betrekkingen met de Dominicaansche republiek zijn verbroken wegens de weigering van deze om den ex- president van Cuba, Machado, uit te leve ren.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5