DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TKLECEAFISCn WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Oct. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerst.: 768.3 te Valentia. Laagste barometerst.: 739.0 te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 19 Oct.: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot foord-Westelijke wind zwaar bewolkt of betrokken met re gen, later opklarend, aanvankelijk veel zachter. De nieuwe depressie trok van IJsland naar de Noorsche kust en neemt nog snel toe, zoodat het in Schotland en aan de Noorsche kust regent en stormt uit West en Zuid. De vorige depressie is opgevuld en de tijdelijke drukstijging bracht een opklaring in onze omgeving, die in het Oosten lichte nachtvorst veroorzaakte. In Ierland en En geland is de wind matig uit West en begint weer regen te vallen. In Scandiniviö nam de vorst weer iets af en valt hier en daar sneeuw. In Duitschland komt vandaag even opklaring en zal weinig regen vallen, Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht met regen aan het Kanaal. Ofschoon na het voorbijtrekken van de depressie eenige opklaring te wachten is, blijven de algemeene vooruitzichten nog ongunstig. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur de® middags t« half dri® 9. 2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 6.01 uur tot Vrijdagmorgen 5.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Vrijdag 19 October voorm. 11.59 uur. waarvan de paar laatste kilometers duur der zijn dan het geheele vak, waarvoor nu gelden worden aangevraagd, is thans geen geld. Maar ook al was er wel geld voor de Minister zou ook dit voorstel thans niet hebben gedaan, wanneer hij niet door een toezegging van zijn voorganger aan de Ka mer gebonden was geweest dan nog zou hij den aanleg van het laatste stuk niet hebben voorgesteld, omdat hij met Ged. Staten van Overijssel nog niet tot een ac- cot)rd had kunnen geraken, inzake de bij drage van de provincie in de kosten van de uitmonding. Dit laatste was een geheel nieuw, in de stukken niet aangevoerd argument voor het uitstel van het laatste stuk. Daarop we zen bij de replieken de heeren Kr ij g e r en Bongaerts, welke laatste betoogde, dat de Kamer niettemin toch eene mede door hem onderteekende motie-Krijger, welke aandringt op een zoo spoedig moge lijke indiening van een wetsontwerp ook voor het laatste vak, moest aannemen, ten einde op die manier te doen blijken, dat /ij zich losmaakt van 's Ministers oorspron kelijke voornemen, om het kanaal niet door Ie trekken, als zich bij den nu ontworpen mond industrieën zouden vestigen. Over deze matie zal heden worden ge stemd; het wetsontwerp zelf werd z.h.s. aangenomen. STADSNIEUWS HARTELIJK DANK aan de onbekende dame, die bij mij aan huis 20.afgaf voor Stille Armen. God loone haar en haar huisgezin. Sterk bevelen wij dit liefdewerk dor St. Vincentius Voreeniging bij de weldoeners aan, daar wij voor belangrijke bedragen aanvragen hebben en wij zoo gaarne hier en daar de helpende hand zouden bieden. Voor de Conferenties geven wij nogmaals de adressen der respectievelijke penning mees tors. Voor de St. Petrusparochie J. C. Hosman, Br eest raat. De Hartebrug heeft tot penningmeester H. C. Sormani, Breestraat. In het oude deel dei- Mariakerk en van St. Jozef heeft W. Bergers de beurs, terwijl voor het nieuwe gedeelte der pa rochie H .J. M. ten Berge penningmeester is. Ten name der Conf. kan men ook zen den Hoogl. Kerkgr. 32. Vriendelijk aanbevelend namens de St. Vincentius Vereeniging, Jac. Creyghton, Rijnsburgcrweg 194 Giro 71146. Pres. Bijz. Raad. „ST. PETER KANIS". Wij hebben voor ons het werkprogram voor den winter 19341935 van den Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „St. Peter Kanis". Dat program houdt heel veel in. De mo derator, kapelaan L. Gudde, stelt ons mid den in de activiteit der vereeniging, teert ons ook het ware karakter "der vereeni ging kennen in zijn „Voorwoord" bij dat program. Hij schrijft n.l.: „De Katholieke Jonge Middenstands vereeniging „St. Peter Kanis" biedt U thans weer haar werkprogramma voor het komende winterseizoen aan. Het is een programma van ernst en luim, van ontwikkeling en ontspanning. Het is een programma van cultureele en maatschappelijke, maar bovenal, van gods dienstige en zedelijke vorming, overeen komstig het doel der vereeniging: „hare leden te vormen tot mannen van karakter en katholieken van de daad, zoowel in het private als openbare leven". Het is ccn rijk programma, hetwelk be staat uit maandclijksche II.II. Communies, triduum, bevordering van het retraite- werk, vele interessante leerzame lezingen en ontspanningsavonden cn daarnaast nog de hoogst nuttige cursussen der verschil lende vakgroepen. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat eenieder die dit winterprogram aandach tig onder oogen neemt, vol lof en waar deering zal zijn, en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de jaarlijksche propaganda- actie, welke in deze weken weer gevoerd wordt, een groot succes te boeken zal heb ben, dat de gelederen van „St. Peter Ka nis" in dezen winter ten zeerste zullen versterkt worden". Leest nog 'ns over de alinea, die wij „vet" hebben laten drukken. Daarin ziet ge het karakter der vereeniging. Het voornaamste het eerste.... Dan: nuttige èn aangename avonden. Vervol gens: Cursussen en Vakgroepen. (Er is een slagers- en bakkersvakgroep, die zich ten doel stellen de vakbekwaamheid der leden te verhoogen; cn men heeft het voorne men, ook andere vakgroepen te vormen). Do avonden bestemd voor lezingen en bestemd als „praatavonden" zijn blijkens het program zéér gevarieerd. Een jonge middenstander, die niet voor vele van die avonden interesse heeft, moet zichzelf afvragen, of hij niet, misschien onbewust, lijdende is aan een hoe dan ook ont staan lamlendige lusteloosheid of ener- gie-doodende vermaterialiseering. Een frissche Jonge m(fn, waarachtig godsdienstig, met een gezonden drang naar meer-weten en beter-kennen hij kan mede vormen een voor Kerk en Land goede toekomst, hoè beperkt ook zijn in vloed is en zijn zal. In „St. Peter Kanis" het middel tot vorming van zulke Katholieke jonge man nen in den middenstand! Wij onderstrepen bijzonder gaarne den wensch van den moderator, dat de gele deren van „St. Peter Kanis" in deze wer ken ten zeerste zullen versterkt worden". ER ZIT VEEL AARDIGS IN..., Inderdaad, er zit veel aardigs in het bonnen-stelsel van de Leidsche Winkel week. Er komen teleurstellingen van.... maar dat is óók zoo bij iedere loterij. Doch daar- om laat men niet na, om een lotje te nemen! In zekere zin is het bonnen-stelsel van de Leidsche Winkelweek ook een loterij. Wie het grootste bedrag aan bonnen zet op een bepaald voorwerp ontvangt dat voorwerp. „Waarop zal ik een kansje wagen?" In de beantwoording van deze vraag zit veel aardigs. Men wandelt de etalage's van de deelnemende winkeliers langs om wat uit te zoeken, dat men graag heeft en waar voor men meent, voldoende bonnen te zul len hebben. Maar eerst en tegelijkertijd zorgt men natuurlijk door zoo veel moge lijk inkoopen zoo veel mogelijk bonnen in Z'jn bezit te hebben. Bij zijn rondwan deling langs die etalages wordt men weer 'ns duidelijk gewaar, hoe goed en goed koop men in Leiden voor alles terecht kan. Men denke er aan: vandaag, morgen cn overmorgen (Zaterdag) zijn de laatste da gen van de Winkelweek. Men profiteere er nog van. Men verzuime ook niet in de daarvoor aangewezen winkels te gaan zien of het nummer, dat men verleden Donderdag bij zijn „Leidsche Courant" heeft ontvan gen behoort tot een der 10 x 20 nummers, waarop een groote doos bonbons is ge vallen. HET 125-JARIG BESTAAN VAN DE LODEWIJKSKERK. Zonder eenige uiterlijke feestelijkheid is gisteren de 125-jarige herdenking van het bestaan der Lodewijkskerk gevierd. Alleen kerkelijk is dit jubileum herdacht des morgens met een plechtige Hoogmis, waarvan wij gisteren reeds melding maak ten en met een plechtig Lof dat gisteren avond om half acht werd gecelebreerd door den zeereerw. heer Pastoor Th. Beukers, met iassistentie van de weleerw. kapelaans der St. Petrusparochie. De feestpredicatie werd gehouden door den weleerw. zcergcl. heer P. Juffermans, leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede, die naar aanleiding van de woorden: „Groot zal de heerlijkheid zijn van dit latere huis, grooter dan die van het vorige huis", de geschiedenis der Lode wijkskerk schetste en dank bracht aan God en de rij van priesters, die hier hun priesterlijke bediening hadden uitgeoefend. Met een Maria-lied werd de plechtigheid besloten. De kerk was met een belangstellende schare gcloovigen geheel gevuld. DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN HAAGWEG. Fietser door auto gegTepen en gedood. Gistermiddag te ongeveer 3 uur kwam de 43-jarige werklooze koetsier G. J. v. d. H., wonend in de Lopsenstraat, per rijwiel uit een laantje van het R. K. Sportpark aan den Haagweg. Daar werd een voetbal wedstrijd gespeeld, doch aangezien v. d. H. geen geld bij ziah had ging hij naar huis terug. Eerst bleef hij eenige me ters rechts van den weg rijden in de rich ting stad. Daarna stak hij plotseling den rijweg over, juist toen uit de richting stad een auto aankwam, bestuurd door P. C. W. S., uit Wassenaar. De fietsrijder werd gegrepen, eenige me ters meegesleurd en bleef zwaargewond liggen. Dokter Legijn van den E.H.D. liet den man overbrengen naar het Acad. Zie kenhuis, waar hij eenige oogenblikken na aankomst den geest gaf. Het slachtoffer laat een vrouw met zes kinderen na. De auto was by de poging van den be stuurder om den man te ontwijken op het rijwielpad terecht gekomen en tegen het huis van den heer Noordman gebotst. Door den schok brak de voorruit van de auto, waardoor een naast den bestuurder zittend familielid een diepe vleesohwonde aan het hoofd bekwam. De toevallig ter plaatse zijne dr. van Geer verbond dit tweede slachtoffer, waarna hy per taxi naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. ARBEIDER IN LIFTKOKER. Nog goed afgeloopen. Hedenmorgen ongeveer 9 uur heeft in de fabriek der fa. P. aan de Schelpenkade een lift-ongeluk plaats gehad door een fout in het mechanisme. Zooals bekend kunnen de deuren van een lift niet geopend worden, wanneer de lift niet voorstaat. Toen nu de 18-jarige arbei der Y. de H. op de osrste verdieping de liftdeuren wilde openen, gingen deze open zonder dat de lift aanwezig was. In de mee ning, dat de lift voorstond, stapte de H. in, maar viel 4^ M. diep in den liftkoker. Met een gebroken rechter-enkel en klagend over pijn in den rug werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis vervoerd. J. W. VAN niELE OVERLEDEN. In het Rusthuis „Weltevreden" is in den ouderdom van bijna 60 jaar overleden de heer J. W. van Hiele, die tot voor korten tijd vele jaren hoofd was van den econo- mischen en administratieven dienst der gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest. Op 31 December 1874 geboren, kwam hij in 1906 als kassier-boekhouder bij boven genoemde gemeentelijke instelling in dienst. Op 1 Jan. 1922 werd hij bevorderd tot hoofd van den economischen dienst. Ws- gens zijn minder goede gezondheid werd hem met ingang van 1 Sept. jl. eervol ont slag verleend, doch van de hem toekomen de rust heeft hij slechts korten tijd mogen genieten. DE KONINGSMOORD TE MARSEILLE. Hedenmiddag werden in het Luxor Theater in besloten kring twee onverkorte Journaal-films gedraaid over den moord op den koning van Joego-Slavië te Mar seille. De Eclair-film, uitgebracht door Poly goon, geeft minder bijzonderheden o\er het moment van den aanslag, de Fox-film is echter uitvoeriger in de details, onmid dellijk na den moord. Met de door de Centrale Keuringscom missie aangebrachte coupures zullen de i films vanaf hedenavond in het programma worden opgenomen. „Leihutento". Hoewel de inschrijving voor de „Leihu tento" eerst de volgende week gehouden zal worden (zie advertentie in dit blad), meent het Bestuur, geziien de vele aanvra gen om inliohtingen en toezeggingen, reeds thans te kunnen mededeelen, dat er vol doende deelname zal zijn om de tentoon stelling niet alleen te laten doorgaan, maar oo kte doen slagen. Mocht U nog geen be paald „idéé" gevormd hebben over de in zending dan wil het Bestuur U gaarne zoo veel mogelijk behulpzaam zijn of raadpleeg anders Uw winkelier. Ook hij zal gaarne bereid gevonden worden U de noodige aan wijzingen te geven. Vereeniging voor Slechthoorcnden. De Afdeeling Leiden en omstreken van bovenvermelde vereeniging hield Dinsdag avond haar tweede winterbij een komst in de Groote Nutszaal. Te ruim 8 uur opende de presidente, mevrouw T. Kranenburg-Siemens, de bij eenkomst met de aankondiging van de aantrekkelijke liplees-stonde, waaraan nog de mededeeling voorafging, dat de pro- paganda-commissie in de vereeniging uit stekend werk verricht had, want binnen korten tijd waren weer 26 nieuwe leden toegetreden. In een gloedvolle rode wek te spreekster de leden met kracht op die actie door te zetten, opdat de afdeeling in staat kome het zoo nuttige lipleesonder- wijs meer tot zijn recht te doen komen. Als derde agenda-punt stelde de presi dente den in de vereeniging reeds bekende prof. dr. Ph. S. van Ronkel voor, die in deze tweede lezing het onderwerp „De Mo- hammedaansche Godsdienst" behandelde. Spreker gaf een overzicht van de voor naamste godsdienstplichten, vijf in getal, een machtig geheel van gebods- en ver- VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE ZAAK T. J. nEETVELT. Heden heeft in perceel Steenstraat 31 de opening plaats gehad van de vleescnhou- werij en spekslagerij van den heer T. J. Heetvelt, die in deze branche geen onbe kende is. De zaak ziet er keurig ingericht uit. Een speciaal ingebouwde ijskast, nieu we machines, 'n uitstekende electrische verlichting, aangebracht door den heer J. van Rijn, en tenslotte een schitterende voorraad vleesch en fijne vleeschwaren, bestempelen deze zaak met het merk 1ste klas. We gelooven, dat ieder, die hier voor bijkomt een goeden indruk zal meenemen. Maar, dat velen eveneens 'n kijkje binnen zullen brengen en wat voor de huishou ding zullen meenemen, gelooven we even zeer. Den heer Heetvelt dan ook de beste wenschen met zijn fraaie zaak. bodsbepalingen in vijf graden. Van de vijf „Zuilen des Islams" behandelde spreker in zonderheid de geloofsbelijdenis en de be devaart naar Mekka. In die geloofsbelij denis ligt de sleutel van het geheele systeem; die-ze uitspreekt wordt Moham medaan, en daarmede volgeling van den alles omvattenden, éénen, algemeenen, is- lamischen godsdienst. In de plechtigheid der bedevaart naar den oer-ouden tempel te Mekka, in de 12e maand van elk jaar, ligt het voor de bui tenwereld meest zichtbare bewijs der gods dienstige practijk; talloos velen bezoeken de heilige stad en verlaten ze vol indruk ken voor hun geheele verdere leven. Doch ook de kern der „blijvers" oefent een groo- ten invloed op de omgeving, en na terug komst in hun land op hunne volksgenooien uit. Verder behandelt spr., behalve de „plich ten-leer", de geloofsleer, d.i. het geloof aan Allah, zijne namen, eigenschappen en wer ken, aan de profeten en enkelen e.a., en de z.g. mystiek, d.w.z. de innige verhouding van den mensch tot den Schepper. De mee ning, dat het geheele systeem op het hei lige boek, den Koeran, berust, is eene dwa ling. Niet alle Mohammedanen zijn met de punten van hunne leer bekend, maar in allen leeft de behoefte om hun geloof .te behouden, en tegen alle bekeeringspogin- gen te verdedigen. Niet in de werken, maar in de gezindheid en overtuiging der mas sa van millioenen belijders ligt de kracht van dezen wereldgodsdienst. Hierop de aan dacht vestigende besloot spr. zijn uit den aard der zaak beperkt overzicht. De dank, welken de voorzitster den spre ker betuigde, werd daarom zoo krachtig door de aanwezigen onderstreept, omdat de causerie zoo bevattelijk niet alleen, maar omdat ze met zoo'n prachtig duidelijk en klaar stemgeluid werd uitgesproken! Toen gingen vriendelijke dames rond met bladen en trommels, waarvan ieder wat af- en uitnam en werd het overige van den avond besteed aan verschillende spe len, zooals sjoelbak, schaak-, damspel cn tafelbiljart. Uit de bizondere interesse, welke voor deze spelen aan den dag werd gelegd, bleek duidelijk, dat dit divertisse ment door de talrijke bezoekers op hoogen prijs werd gesteld. Het Bestuur van de afdeeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons ter kennis te brengen, dat op Zater dag 20 dezer hier ter stede zal worden ge houden 's ochtend een collecte langs de huizen, terwijl 's middags op straat vlag getjes zullen worden verkocht, teneinde het Roode Kruis in staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen. Wij mogen in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft opgericht eenige belangrijke bloedtransfusiediensten, waarvan er hier ter stede een gevestigd is in het Acade misch Ziekenhuis, heeft verder geplaatst hulpposten langs de groote wegen, exploi teert Parkherstellingsoorden en organiseert cursussen voor helpsters, rijksveldwach ters, enz. Voor dit alles is veel geld noodig! Wij sporen daaro/n iedereen aan naar vermo gen daaraan bij te dragen. ACADEMIENIEIJWS LEIDEN.— Geslaagd: Candidaats-examen Geneeskunde mej. Th. IJkema, Voorburg; de heer F. Kroes, Den Haag. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 29-jarige werkman C. W. de G. te Leiden werd wegens diefstal van een rijwielbelastingmerk tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De metselaar H. E., te Leiden, die te recht heeft gestaan wegens rijwieldiefstal, werd vrijgesproken. De electricien W. H. N. B. te Roelof- arendsveen, de fabrieksarbeider M. A. A. v. A. te O u d e w e t e r i n g en de beton werker J. de H. te L e i d e n, die op 7 Juni j.l. te Den Hoorn ieder op een rijwiel ge zeten een 12-jarig meisje hebben aangere den, waardoor het kind lichamelijk letsel heeft bekomen, werden vrijgesproken. De koopman A. O. te K a t w ij k aan Zee, die als autobestuurder op 6 Juli te Noordwijkerhout een ijscovcnter aanreed, waardoor deze lichamelijk letsel bekwam, werd door de rechtbank veroordeeld tot 100 subs. 50 dagen. AGENDA LEIDEN. Donderdag. „Residentieorkest". 1ste Abon nementsconcert, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeniging Zitting St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Dinsdag. Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Willem Andriessen. Stadsge hoorzaal 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tut en met Zondag 21 October as. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1318, en C. van Zijp, Wil- helmin .park 8, Tel. 274, Oegstgeest. UIT DE OMGEVING VEUR. Gehuwd: Everardus Alphonsius Hen- drikus Halverhout en Helena Maria de Vries. Overleden: M. Spruijt, 55 jaar. STOMPWIJK. Geboren: Antje Maria, d. v. A. H. Riet- hoff en M. Vrolijk. Frederik Jan, z. v. H. G. Gerritsen en B. Bolland. Ondertrouwd: Marinus v. d. Heide en Dirkje Elisabeth Maria Verdouw. Overleden: Johanes Franciscus Boo gaard. W. Schipper. STOMPWIJK—VEUR. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt momenteel in de gemeente Stomp- wijk 109, waarvan 85 in de werkverschaf fing geplaatst en in de gemeente Veur 79, waarvan 42 in de werkverschaffing ge plaatst. E.II.B.O. Bij genoegzame deelname zal de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" te Veur-Leidsohendam een 2e cursus beginnen onder leiding van dr. Perquin. De cursusavonden zullen gehouden wor den van 810 uur in café „Oud-Schaken- bosch" van de Wed. Bergman. Aanmelding bij den heer D. Groenewe- gen, Sluisplein te Leidschendam. Aangifte. De aannemer II., alhier, heef te Woubrugge bij de Politie aangifte gedaan van diefstal van gei-eedschappen en mateinalen bij een in aanbouw zijnd huis aan den Woudschedijk aldaar. R. K. Volksbond. Dinsdagavond te 7.45 uur houdt de R. K. Volksbond te Leidschen dam haar maandelijksche ledenvergadering in het Patronaat. Agenda: Opening. Strijdlied. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Rede van den Geestelijk Adviseur, Kap. Lugt. Beantwoor ding vragenbus. De Geestelijk Adviseur stel de volgende vragen aan de vergade ring: le Heeft Godsdienst recht van Be staan? 2e Bestaat er een God? Rondvraag. Sluiting. Aller opkomst beleefd doch dringend ver zocht. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Maria-Congregatie. Woensdagavond werd in het R.K. Ver.gebouw alhier een feestavond gehouden voor de leden der Maria-Congregatie en genoodigden. De Zeereerw. heer Pastoor Daelmans opende deze avond met een woord van wel kom tot de leden en de talrijke genoodig den en sprak de hoop uit, dat deze avond een genoeglijke en genotvolle avond zou worden voor alle aanwezigen. Vervolgens werden door de dames- zangver. „Amicitia" onderleiding van den heer Bos „Ave Maria" en „O Sanctissima" gezongen. Hierna werd opgevoerd „De Tante uit Amerika", een blijspel in 3 be drijven, hetwelk zeer vlot gespeeld werd en danig de lachlust van het publiek op wekte. Een daverend applaus beloonde dan ook de speelsters na ieder bedrijf. Tusschen de bedrijven door zong de dameszangver. nog eenige nummers onder bekwame lei ding van haar directeur, den heer Bos, die zeer in de smaak vielen. Tot slot sprak de Zeereerw. heer Pastoor nog een woord van dank tot de dames-too- neelspeelsters en tot de zangver, welke deze avond tot een waarlijk genotvolle ge maakt hadden en tot den heer Bos voor zijn leiding van het dameszangkoor. Voorts sprak hy nog een woord van dank tot de heeren Houtman en v. d. Meer voor hun welwillende medewerking op het koor in de kerk gedurende de Congregaties en sprak vervolgens de hoop uit, dat de vruchten der Congregatie door de ouders verder uitgewerkt zouden worden, zoodat alle meisjes in de toekomst degelijke Ka tholieke vrouwen worden. StitoicuCJi bel/föcl&ti!

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2