1' i 26ste Jaargang DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 No. 7942 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewon* Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeel ingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, wsarfn bet- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur au verhuur, koop en verkoop: 0.5t DIT NUMMER BESTAAT UIT VIEF BLADEN. V Classificatie der gemeenten. Er zit veel willekeur in de classificatie der gemeenten, waarnaar de loonen en sa larissen van de door het Rijk betaalde ambtenaren en werklieden worden gere geld. Dit kan niet worden ontkend. Wij zouden daarom niet die classificatie geheel willen doen vervallen, 't Is een te wijde conclusie, dat, omdat er in de classi ficatie veel willekeur zit, deze classificatie in zich totaal willekeurig is. Dit is niet waar. 't Is aannemelijk, dat in Amsterdam het leven duurder is, dan in een klein dorp. Hoewel ouders, die kinderen moeten laten studeeren, goedkooper in Amsterdam kun nen wonen, dan in een ver afgelegen klei ne gemeente! Dat echter het leven in Leiden b.v. goed kooper is, dan in Amsterdam, zal o.i. iedereen betwijfelen, en eveneens dat men in Leiden goedkooper kan leven dan b.v. in Hillegom. Waar de classificatie gaat onderscheiden in gemeenten 1ste, 2de en 3de klasse is ze vaak heel willekeurig! En hu wil de re geering, naar verluidt, er nog een onder scheiding in 4de klasse bij gaan voegen! Wij hopen, dat dit bericht onjuist zal blijken. Omdat de invoering van een vier de klas de classificatie nóg onredelijker zal maken, dan zij nu in vele gevallen al thans reeds is. Sociale rechtvaardigheid Bij de diesviering aan de R. K. Univer siteit heeft Prof. Mag. Dr. J. B. Kors een rede uitgesproken over „Sociale rechtvaar digheid". Wij ontleenen aan een verslag dezer rede het volgende: Spreker zou de sociale rechtvaardigheid willen defineeren, als de deugd welke 's menschen wil blijvend geneigd maakt de rechten der gemeenschap op zijn uiterlijke menschelijke werkzaamheid ten bate van het algemeen welzijn te eerbiedigen en zich daarnaar te gedragen. Het is geen geringe verdienste van de niet genoeg te prijzen pauselijken zendbrief „Quadragesimo Anno", dat hij de huidige, in het liberalistisch individualisme opge voede menschheid weer eens wijst op haar plichten ten opzichte van de gemeenschap. Deze allernoodzakelijkste deugd is ook door moralisten wel eens te veel verwaarloosd. De leer van sommigen over den plicht van belasting betalen zou hier ter illustratie dienst kunnen doen. Ook wy waren aange tast door de leuze: ieder voor zich en God voor ons allen. Zoo dus hebben de rijken naar de ondub belzinnige leer der H. Schrift en der Kerk vaders, de allerstrengste verplichting om aalmoezen te geven, de liefdadigheid te be oefenen en wèl te doen in grooten stijl. Al degenen, zegt Gillet, die deel uitma ken van een gemeenschap, moeten dus, in hun eigen belang, aan de gemeensohahp geven, datgene, wat men aan de gemeen schap schuldig is, al datgene zonder het welk deze gemeenschap zou ophouden te leven en te bloeien. Daar gaat heden ten dage een nieuwe strooming door de volkeren, een sterker drang naar nationale eenheid, naar hechter gemeenschapsband, naar versterking van het corporatief besef. Deze bewegingen dreigen te vervallen in een ander uiterste, dat van den totalen staat, van kudde-ge meenschap, niet van saamhoorigheid maar van de alle beweging belemmerende saam gebondenheid der romeinsche fasces. Daar tegen vermag alleen de echte beleving van de sociale rechtvaardigheid een dam opwer pen. Als wij gelooven, dat de natuur niet doodt, maar vervolmaakt, dat Christus niet gekomen is om de natuurwet op te heffen doch ze te volmaken, laat dan onze belij denis van de gemeenschap der heiligen, van het Corpus Christi mysticum ook terugstra len en verwarmend werken op het burger lijke gemeenschapsleven. Eenheid der katholieken Ook in politieke organisatie Hoe buitenstaanders denken over de po litieke eenheid van Neer lands katholieken moge blijken uit een artikel van de libe rale „Avondpost", waarin de redactie de „gelijktijdige deining" onder anti-revolu tionairen en katholieken bespreekt maar „uit geen van beide iets concreets van be lang (ziet) voortkomen". En wij voor ons aarzelen niet te er kennen wat wij vroeger reeds deden dat, vooral in de bewogen tijden welke wy beleven en met het oog op de machten, die ons uit den communis- tischen en fascistischen hoek bedrei gen, de eenheid der katholieken inder daad een nationaal belang van de eer ste orde is. Dit onverdacht getuigenis moge in onze kringen, waar men zich blijkbaar niet over al de onschatbare waarde onzer politieke eenheid zoo realiseert als achter een niet- katholieke redactietafel, ernstige overwe ging vinden merkt de „Maasbode" hier bij op. Pater Henricus O.Cap. heeft voor „Geloof en Wetenschap" te Treebeek een rede ge houden, waarin hy o.m. heeft gesproken over het parlementaire stelsel en over de R. K. Staatsparty. Hy verklaarde zich met beide solidair: „Geen katholiek, die erkennen moet wat de Staatsparty in het verleden deed en nu nog doet voor het katholieke volk, kan haar zonder meer verlaten. En 't katholieke volk overleveren aan het fascisme, al zou dat met de beste bedoelin gen geschieden, zou in ons land, met zijn gemengde bevolking, een salto mor tale be- teekenen. Waren alle katholieken voor 100 pet. katholiek, levende monumenten van katholiciteit, dan zou het devies gegeven kunnen worden, ook op politiek gebied: verspreidt U en doordeesemt ons volk van onze beginselen. Maar we hebben elkaar noodig, eikaars kracht, eikaars schouders. Het communisme begint te ontnuchteren. Het socialisme krijgt overal geweldige klap pen: ook in ons land heeft het geen werke lijk program. Hier geldt: geeft ons enkele generaties om de geesten gewillig te ma ken voor het socialisme. Hier ook eet de S.D.AP. uit de handen van het parlement. Onze tijd is gekomen. Kunnen we nu uit eengaan? Nooit! Gezamenlijk en op politiek gebied in één organisatie dienen we op te stuwen, het oude Evangelie weer nieuw te maken op sociaal en politiek terrein, 't Is een enorme, een ernstige taak. Maar we moeten er voor staan met een blij hart, ons eigen maken het voorbeeld van Uilenspie gel, die den berg optorsende met zyn krui wagen, zich toch verheugde, dat het straks van zelf zou gaan". DRIE JUBILARISSEN BIJ DE N.Z.H.TJVL Morgenavond zullen drie zilveren jubila rissen bij de N.Z.H.T.M. in een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal gehuldigd worden. De drie jubilariseen: Doodzwijg-taktlek De „N. Venl. Courant" vraagt zich af, waarom de groote niet-katholieke pers niets of nagenoeg niets heeft gemeld van het Internationaal Eucharistisch Congres te Buenos Aires. Waarom, zoo lezen we, meldt deze pers niets van het Internationaal Eucharistisch Congres te Buenos Aires? Een congres, waar de grootste manifestatie gegeven wordt, die Zuid-Amerika ooit zag; waar de heele regeering zich schaart om den vertegenwoordiger van den machtigsten souverein ter wereld: den Paus van Rome; een congres, waar meer dan een millioen menschen knielen om Christus, Die alleen de redding uit de geestelijke en ook uit de economische ellende kan geven. Als wat oud-katholieken een z.g. katho lieke kerk los van Rome willen stichten in Duitschland, hebben ze aanstonds groote berichten; als een priester eens een misstap begaat tegenover de 300.000 die slechts goed doen wordt dat uitgebazuind; als een capucyner pater een wat robuste rede houdt spreekt de „TeL" van een demagoog in monnikspij en bewierookt het „Volk" hem; als een Pater Buys zich slachtoffert voor de kinderen vertelt men hier weinig van, doch kondigt met groote letters aan, dat hy voor het gerecht zal moeten vere- schynen doch over dit wereld-congres te Buenos Aires, dat gedurende een jaar open lijk werd voorbereid, dat bovendien door de radio over de heele wereld uitgezon den wordt, waar Z. H. de Paus zelf als 't ware spreekt, waar Christus Zijn genaden en hulp uitdeelt, welke de wereld alleen kunnen redden: daér meldt men echter niets of zoo goed als niets van. En over geloofsvervolgingen tegen ka tholieken zwijgt die pers. Het betreft im mers de Katholieke Kerk, die men helaas niet kent, veracht en haat. Gelijk Genève 'n mislukking werd, om dat men den Paus van Rome èn Christus buiten de deur sloot, zoo zal de wereld met uit de ellende komen, omdat ze De Weg, De Waarheid en Het Leven niet wil zien. J. v. DRONGELEN, Voorman bovenleiding. A. KRUIT. Tech. ambt. Ie klasse. G. A. BRANDT, Voorman-monteur. TWEEDE KAMER Militaire oud-gepenslonnoerden. Onderwijs-debat. Twentsche kanalen. De debatten over het voorstel tot ver hooging van de uitkeeringen aan militai re oud-gepensionneerden bewogen zich geheel rond de van ouds bekende kwesties. De heeren ter Laan (S.D.A.P.), Wes terman (N.-H.) en de Visser (C.P.) brachten wederom het .recht" van de oud- gepensionneerden naar voren op hetzelfde pensioen als de gepensionneerden volgens de huidige pensioenwet. Minister Deckers verwierp dit be roep op het „recht". Een minister, zeide hy, zou niet met opgeheven hoofd voor de Ka mer kunnen verschijnen, wanneer hy niet zijn taak vervulde: dienaar van het recht te zijn. Daarom verwierp hy ook uit alle kracht de beschuldiging als zou hy aan het recht der oud-gepensionneerden tekort doen: hij zorgde er integendeel voor, dat zy volkomen kregen datgene, waarop zij volgens de wet recht hebben. Het is telkens weer duidelijk, dat hier langs elkaar heen geredeneerd wordt. De eene partij heeft het oog op een moreele aanspraak tot gelijke behandeling, welke zy eisch van rechtvaardigheid acht; de an dere vat het „recht" op in den zin van po- aitief, op de bestaande wetgeving geba seerd recht. Het is overigens de vraag, of in den ruimeren zin hier wel van recht kan worden gesproken. Zij, die dit bestrij den, wyzen er op, dat degenen, die volgens een vroegere wet werden gepensionneerd, de hun tevoren bekende contra-prestatie voor hun diensten ontvangen. Wanneer nu later voor die diensten een hoogere contra prestatie wordt vastgesteld, kunnen de eer sten op grond daarvan, geen aanspraak doen gelden op die later vastgestelde hoo gere uitkeeringen. Het tweede punt waaromheen zich de debatten bewogen, en dat o.a. door den heer Suring (RJC.S.P.) ter aprake werd gebracht, is de ongelijkheid tusschen de uitkeeringen aan twee categorieën oud-ge pensionneerden: de burgerlijke en de mili taire. Zooals men weet, verkceren de eer sten in een gunstiger positie dan de laat ste. Dit wordt algemeen toegegeven. Het bezwaar tegen gelijkstelling zit in de kos ten, die door minister Deckers globaal op 10 millioen worden geraamd. Het derde punt, dat vooral door den oud- minister van D|jk (AJL) in het debat werd betrokken, is de noodzakelijkheid van differentiatie tusschen militairen van hoogcren en die van lageren rang: een cor- poraal-kok kan, met de uitkeering krach tens de Stichtingswet en de nu voorgestel de verhooging erbij, een even hoog inko men hebben als een opper-wachtmeester van de marechaussee, die in zulk een func tie nog wel hulp-officier van Justitie was. Heelemaal geen ongewone figuur, voerde minister Deckers hiertegen aan: er zijn heel wat kapiteins, die evenveel pen sioen hebben als een generaal. En bij de weduwen is het nog erger: de weduwen van een luitenant ter zee tweede klasse, die acht dienstjaren had, heeft evenveel pen sioen als een admiraals-weduwe. De Kamer, die zeer goed begreep, dat er bij deze herziening van een begrootings- post geen amendementen mogelijk waren, koos de verstandigste partij, repliceerde niet en inkasseerde, wat aangeboden werd. Het voorstel werd aangenomen z. h. si. De voorzetting van het gisteren geschors te onderwijs-debat werd een triomf voor den katholieken afgevaardigde, den heer Suring. Het overleg tusschen den minister en hem had den minister de over tuiging geschonken, dat de amendementen van den heer Suring zoowel de grondwet telijke bezwaren ondervingen, als zeer reëele verbeteringen aanbrachten in het wetsontwerp. Hij nam alle amendementen een voor een ever. De debatten erover be perkten zich tot allerlei practische details en leidden allen maar tot een kleine, door den heer Tilanus (C.H.) voorgestelde wijziging en aanvulling van een der amen dementen. Over dit wetsontwerp zal he den om een uur worden gestemd; men kan er wel van op aan, dat het met groote meerderheid zal worden aangenomen. Het derde wetsontwerp, dat daarna in behandeling kwam, was een onschuldig uitziend onteigeningsonrwerp, waaraan echter heel wat vast zat. Het betrof n.l. de onteigening van gronden voor den aanleg van den zijtak der Twentsche kanalen, naar Almelo. Tot den aanleg dezer kanalen werd in 1919 besloten; cn in de desbetreffende wet staat uitdrukkelijk vermeld, waar deze kanaaltak naar Almelo in het kanaal naar Zwolle moet uitmonden. In het nu voor gestelde wetsontwerp echter wordt voor gesteld het zij kanaal te doen eindigen op eenige Kilometera afstand van de plaats, die in de wet werd vastgelegd. Daardoor komt het nu voorgestelde kanaal op ©eni ge kilometers van Almelo uit en kunnen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De uitvaart van koning Alexander ran Joego-Slavle. (2de blad). Men verwacht het aftreden van den Spaanachen president Zimora. (2de blad). LEIDEN. Doodelijke aanrijding op den flaagweg. (late blad). de Almeloache Industrieën, die aan het be staande kanaal naar Zwolle liggen er niet in die mate van profiteeren als het geval zou zyn geweest, indien het kanaal dade lijk volgens het vroeger vastgestelde plan, op grond waarvan ook de gemeente Al melo haar subsidie had toegezegd. Zoowel de heer Kryger (C.H.) als de heer Bongaerts (R.K.) meenden hier uit te moeten afleiden, dat de minister eigenlyk een voorstel deed, dat in atrijd was met dc wet van 6 Nov. 1919. Boven dien betoogden zij en een geheclc reeks van andere sprekers, de heeren W e i t- kamp (C.H.), Ebela (V.D.). van Voorst tot Voorst (R.K.), van Dijk (A.R.), Duymaer van Twist (A.R.), Westermnn (N.-H.) cn van der Sluis (S.D.A.P.), dat het nu ont worpen kanaal economisch een mislukking zou blijken, omdat dc verwachting van den Minister, dat de Almeloache indus trieën zich b(j den ontworpen kannnlmond zouden vestigen iedoren redeiyken grond miste. De heer Bongaerts voegde daarbij, dat het door den minister uitge sproken voornemen, om, indien dit zou geschieden, het kanaal niet door te trek ken tot het kanaal naar Zwolle in ieder geval met de wet van 1919 in stryd was; daar deze uitdrukkeiyk deze verbinding aangaf. Over dit laatste punt gleed de M i- nister van Waterstaat in zUn ant woord heen. Hy stond hier zwak! Op het bezwaar van strydigheid van zyn voorstel met de wet van 1919 antwoordde hy, dat deze wet geen termyn stelde voor den aan leg der werken. Het was dus volkomen in den haak, dat hy voorstelde thans een deel dier werken te doen uitvoeren en later een volgend deel. Voor het gehccle kanaal, t Is dl Bont wat de klok slaat! Persianer.WhitCoat, Skunks en Ind. Lam, alles even rijk, even modieus in onze uit gelezen collectie. Komt U j maar eens kijken Mevrouw, 1 U vindt er stuk voor stuk J Modejuweeltjes, tegen prij zen die zich volkomen heb- i ben aangepast aan deze tijdenI Groote keuze, voordeelige prijzen, U dit wéét 't al A vindt U bij HAARLEMMERSTRAAT 114

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1