VBOOM» DDEEIMAKK DE LEIDSCHE COURANT DAMES TOMPOUCES sterke uitvoering, diverse mooie randen, met celluloid haken DAMES TOMPOUCES mooie kwaliteit kunstzijde, in div. kleuren, 16 baans 4 paragon baleinen I DAMES TOMPOUCES prima kwaliteit kunstzijde, 1 6 baans paragon baleinen, moderne haken DAMES TOMPOUCES zeer mooie kwaliteit kunst- zijde, in de nieuwste dessins m. moderne kleine haakjes Jb» DAMES TOMPOUCES zeer fijne kwaliteit kunst- zijde, zeer aparte dessins, 90 moderne haken Am DAMES TOMPOUCES kunstzijde gevoerd, in de nieuwste kleuren combi- naties, zeer aparte haken MAANDAG 15 OCTOBER 1934 - STADSNIEUWS nET My-JARIG BESTAAN VAN DE „STILLE OMGANG**. De feestelijk directeur en twee bestuurs leden Jubileerden mede. Het genootschap de Stille Omgang, dat op 4 Oct. zgn koperen jubileum herdacht, heeft dat 12 y-jarig feest gisteren gevieid. Deze feestviering had des te meer reden, omdat tegelijk met het genootschap de geestel. directeur en twee bestuursleden, n.l. de voorzitter, de heer L. Schrijvers en de penningmeester, de heer V. Schouten, hun 12%-jarig jubileum vierden. Alzoo een vierdubbel jubileum, welks herdenking begon in de Hartebrugskerk, waar om half elf door den jubileerenden geestelijk directeur Pater P. C. Frigge een solemnecle hoogmis tot intentie van het Genootschap werd opgedragen. Hij werd hierbij geassisteerd door de zeerecrw. Pa ters E. v. d. Snoek als diaken en J. Smits als subdiaken. Het koor voerde de Missa Trinltatis van Hub. Cuypers uit. Het bestuur en de afgevaardigden uit de omgeving hadden voor in de kerk plaats genomen. Na de H. Mis had in het Zita-gebouw in de Pieterskerkkoorsteeg een feestelijke bijeenkomst plaats, waar aan een gezellige maaltijd het bestuur en afgevaardigden van de besturen der vyfticn aangesloten gemeenten aan zaten. Tevens waren aanwezig de Pastoor der Hartebrugparochie, de Zeereerw. Pater S. Smitz en de weleerw. Pater H. Jorna. La ter ook nog de voorz. en secretaris van het Genootschap te Gouda. Direct bij het begin van de samenkomst nam de voorzitter, de heer L. Schrijvers, het woord om den geestel. directeur, Pater P. C. Frigge, te huldigen. Spr. beschreef den geestelijk directeur als den man, die altijd de stille maar sterke kracht voor de Stille Omgang ls geweest, die door woord en voorbeeld de leden heeft bezield en aan wien grootendeels de bloei van het Genoot schap te danken is. De heer Schryvers prees den geestelijk directeur om al deze kwaliteiten, bracht hem daarvoor dank en hulde en overhandigde hem tenslotte als feestgave een enveloppe met inhoud. Hierna kreeg de Zeereerw. Paier Pas toor S. Smitz O.F.M. het woord als herder der parochie, waar het Genootschap zyn zetel gevestigd heeft. De Pastoor zegt, dat hem gevoelens van vreugde en dankbaar heid bezielen. Want alles wat er in 12% jaar is geschied, is gedaan zonder luidruch tigheid en in de stilte des harten onder het oog van God. Het doel was uw eigen hei liging. De Pastoor wijdt dan uit over de nachtelijke omgang, om zich vervolgens te richten tot de jubileerende bestuursle den, die 12 y jaar in functie zijn en tot Pater Frigge, de vriend en leidsman der leden. Stil is hij met u omgegaan, aldus de Pastoor, en hij heeft u gebracht voor het tabernakel. Moge uw vereeniging nog vele jaren arbeiden met de jubileerenden als leidsman. Van mijn kant beloof ik u (gaar ne een bijzonder gebed. Hierna nam de weleerw. Pater P. Frigge het woord om te zeggen, dat hj aan dezen dag niet had gedacht. Het doel spr. genoe gen, dat de leden er wel aan hebben ge dacht om dezen morgen de H. Mis tot in tentie van het Genootschap te komen bij wonen en dit feest te vieren. Spr. dankt allen van harte daarvoor en spreekt de hoop uit, dat de samenwerking zoo moge blijven, opdat deze strekken zal tot eer van God, tot onderlinge liefde en tot nog groo- tere liefde voor Jezus in het H.H. Sacra ment, opdat de naam der broederschap een naam zij van liefde. Spr. dankte voor aller gebed en eindigde met den wensch, dat het Genootschap moge bloeien en dat men ter eere van H. H. Sacrament het zal noemen het schoonste in ons land. Tijdens de maaltyd, die hierna plaats had, bracht de secretaris, de heer Th. van Ovost, eerst hulde aan Pater Frigge, dien hy prees om zyn nauwgezetheid en prach tige samenwerking. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den 12 y-jarigen arbeid, waaruit wij memoreeren, dat het ledental tot 2500 is gestegen, waarvan 2000 deelne mers aan den Stillen Omgang, en 15 aange sloten dorpen in de omgeving. Hierna hul digde spr. den heer L. Schryvers om diens krachtige leiding, waarvoor de vereeniging hem dankbaar is. Als feestgave bood spr. den jubileerenden voorzitter een stoffelij ke gave in couvert aan. Ook den penning meester ,den heer Y. Schouten, werd door den heer van Ovost gehuldigd om zijn 12 -jarig financieel beleid en grooten ar beid en hem werd een zelfde feestgave aan geboden. De weleerw. Pater H. Jorna fe liciteerde dan eveneens het Genootschap met dit jubileum, welks werkzaamheid vooral bestaat in daden en dat in gebed de kracht zoekt voor nieuwe actie. De secre taris, de heer van Ovost, vroeg daarna een gebed voor den heer H. J. M. Janssen, 2e penningmeester, die plotseling ziek was geworden en van de H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien. De heer Bergsma huldigde eveneens de jubileerende be stuursleden, waarna de heeren Schryvers en Schouten elkander dankzegden voor de aangename samenwerking. De secretaris las vervolgens eenige felicitaties voor van het hoofdbestuur te Amsterdam en Gar diaan A. Heiling, oud-Pastoor der Harte brugparochie te Woerden en van den heer Jac. Meyer te Katwyk. Hierna spraken achtereenvolgens de afgevaardigden uit de omgeving hun gulukwensehan Ux het ju- bileerend Genootschap. O-k het hoofdbe stuur der aid. Gouda, dat geko men wea, sprak bü rv«*ade ven óm\ voorzit ter een hartelöke yehika soonfr uit De maaitijd was intuvehaa a lie eer aan gedaan en in feestelijke en gezellige stem ming bleef men byeen. Van 3 tot 4 uur werd tenslotte een druk bezochte receptie gehouden, waar ook nog de weleerw. Paters E. v. d. Snoek O.F.M. en H. Huihoven O.F.M. het jubileerend be stuur kwamen complimenteeren. Ook ver schillende particuliere personen en verte genwoordigers van Zusterorganisaties ga ven van hun belangstelling blijk. Het 12 X-jarig jubileum van de Stille Omgang is intiem en waardig aldus ge vierd. WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT". Ingebruikname 60 eensgezlns-woningen. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van bovengenoemde vereeniging in 1932 werd het pl?n opgevat om uitvoering te geven aan het achtste bouwplan, om vattende 60 eensgezinswoningen en gepro jecteerd op een terrein, begrensd door de Ambon-, Drift-, Atjeh- en Sumatrastraat. De architect, de heer M. Vrijenhoek, uit Den Haag ontwierp het plan en toen overeenstemming was verkregen met de verschillende overheidsinstanties, kwam de bouw op vlotte wijze tot stand. Op 6 December van het vorige jaar werd den aannemer, het Civ. Ing. Aannemers bedrijf v. h. firma Gebrs. van Crey te Ros malen opdracht verstrekt tot den bouw en ondanks het feit, dat de werkzaamheden door een vorstperiode van 4 a 5 weken ge stagneerd werden, kon juist een week voor den daartoe gestelden termijn, nl. op 29 September jl. het werk in zijn geheel wor den opgeleverd. In tegenwoordigheid van bestuur en commissari^?n van „De Eendracht", den architc den he°r Vrijenhoek, de heeren Kiers en Libot, resp. directeur en ambte naar van het Bouw- en Woningtoezicht en aftevaardigden van zusterverenigin gen heeft Zaterdagmiddag 'e officieele in gebruikneming plaats gevonden. Nadat de voorzitter, de heer J. Poeliejoe de gasten had verwelkomd, begaf het ge zelschap zich naar het perceel Ambon- straat no. 14, waar in den gevel een gedenksteen is aangebracht. Alvorens deze te onthullen gaf de archi tect, de heer M. Vryenhoe1; een korte technische uiteenzetting, waarbij hij aller eerst zyn vreugde erover uitsprak, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden dit complex arbeiderswoningen in gebruik kan worden gesteld. Het geheele complex bestaat uit 7 wo ningblokken, bevattende 60 ééngezinswo ningen. In verband met de uiteenloopende samen stelling van het gezin der toekomstige be woners, zyn de woningen verschillend van grootte ontworpen. Echter bevatten alle woningtypen op den beganen grond, be halve een woonkamer van 15 M2. een klei ne kamer, benevens de keuken; op de ver dieping zijn 3 slaapkamers ontworpen, ter wijl de ruimte onder de krp op doelmatige wijze tot bergruimte is ingericht. Voor het bergen van fietsen en brandstoffen is ten behoeve van iedere woning een houten schuurtje gebouwd. In de woonkamer is het raamkozijn voorzien van een breede vensterbank van geel verglaasde tegels. De schoorsteenmantel is van gekristalli seerde tegels met marmeren dekblad ge maakt. Ter hoogte van de deuren is in de be nedenkamers een rondgaande schilderij- enlijst getimmerd, waardoor de wandhoogte op een aangename wyze wordt onderver deeld in een gestucadoord fries en een be hangen wand. Het schilderswerk is, naar gelang van de beteekenis van het vertrek, in frissche glanzende kleuren uitgevoerd. Alle woningen zijn aan de achterzijde door middel van gemeenschappelijke breede tuinpaden te bereiken. De achtertuinen hebben een gemiddelde diepte van 13 m. en zyn onderling gescheiden door liguster hagen. Aangezien gebroken is met het systeem van uitgebouwde keukens, kan het zon licht overal onbelemmerd toetreden. Het aanwezige speelterrein van het Oos terkwartier, hetwelk midden in een der bouwblokken, door de gemeente indertijd is aangelegd, stelde aan de te maken be bouwing bijzondere eis:hen zoowel van practischen- als aesthetischen aard. Een vijftal woningblokken met de door de ge meente reeds vroeger gebouwde bewaar school op een der straathoeken, omsluiten het speelterrein op doeltreffende wijze. Door het tuinpad rondom het speelterrein aan te leggen en door de aangebrachte be planting met klimplanten, is het speelter rein in een rustig afgesloten omgeving ko men te liggen, terwijl anderzijds de bewo ning geen nadeelen behoeft te ondervinden van de luidruchtige jeugd. Overeenkomstig de gestelde eischen om trent de verhouding van straatbreedte tot gevelhoogte is de goot- en nokhoogte van de woningblokken verschillend. Dit is echter op een zoodanige wijze in de vorm geving van de beëindiging der woning blokken opgelost, dat "het geheel een even wichtig en harmonisch beeld heeft verkre gen. Waar achtertuinen van hoekpercee- len aan de straat grenzen is ter wille van den inkijk, om redenen van practischen aard en niet het minst uit architectonische overwegingen, aan de afwerking der zy- en achtergevels veel zorg besteed. Een zelfde maatstaf van vormgeving en afwer king is in acht genomen ten aanzien van de achtergevels, welke van het speelter rein uit, allen zichtbaar zyn. Alle gevels der verschillende woningblokken zyn van gelyke materialen gemetseld. De gevel steen is van miskleurige zwavel-geel Waal hardgrauw; de pannen zyn roode verbe terde Hollandsche pannen. Het dagelyksch toezicht op den bouw is uitgeoefend door de opzichters C. Min- nij en J. v. d. Mark. De aannemingasom heeft f 144.00.196 bedragen hetgeen neerkomt op "een bouw som van 2400 per woning. De gemid delde inhoud bedraagt 247 kubieke meter of een bouwprijs van f 8.40 per kub. M. In het byzonder dankte spr. het Bouw en Woningtoezicht voor de vlotte samen werking, waarna hij overging tot de ont hulling van den gevelsteen. Deze is uit gevoerd in gele zandsteen en draagt het opschrift „19121932. De Eendracht. T»r herdenking van het 20-jarig bestaan." Achter den gevelsteen is een looden koker ingemetseld, inhoudende een op perka ment gestelde oorkonde, welke het stich- tingsbesluit bevat en onderteekend is door alle bestuursleden en commissarissen. De heer Poeliejoe dankte den heer Vrijenhoek voor zijn uiteenzetting en deelde mede, dat het bestuur de voorbe reiding van het negende bouwplan weldra ter hand zal nemen. Nadat thee was geserveerd, werden de woningen bezichtigd, welke reeds alle door de bewoners betrokken zijn en zoo wel in-ê als uitwendig een keurigen in druk maken. „De Eendracht" mag met gerechtvaar digden trots wijzen op haar jongste uit breiding, welke zy heeft gegeven aan de goede zaak der volkshuisvesting. Leldsche Kunstvereenlging. Het seizoen 19341935 van de Leidsche Kunstvereeniging, dat thans is aangevan gen met een tentoonstelling in de Laken hal van het nagelaten werk van den jong gestorven schilder Hans van Mastenbroek, zal in November worden voortgezet met een tentoonstelling van twee kunstenaars, die een groot deel van het jaar in Katwijk werken, n.l. mej. Broeksmit en Johan Windhorst. Daarna zal een tentoonstelling volgen, eind December en begin Januari, van den Vlaamschen schilder en teekenaar Valen- tijn Edgar van Uytvanck, die vooral door zijn groote geteekende portretten van tal van bekende kunstenaars bekendheid ver wierf. Die tentoonstelling zal worden gevolgd door een zeer merkwaardige van werk van Adriaan Lubbers, den Hollandschen schil der, die de schoonheid van de skyscraper- steden als New York en Chicago ontdekte. Zyn werk wordt zoowel in de Ver. Staten als in Frankxyk en Nederland zeer gewaar deerd. Het seizoen zal worden besloten met een belangryke tentoonstelling van Leo Gestel's oeuvra, dan ook in het buitenland zoo be wonderden schilder. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN Hechtenisstraf voor dronken autobestuurder. J. de V. te K a t w ij k a. Zee heeft daar ter plaatse een auto bestuurd, terwyl hy op een zoodanige wijze onder invloed van sterken drank verkeerde, dat hy tegen een boom aanreed, zoodat de auto gedeeltelijk werd vernield. In deze zaak waren een drietal getuigen gedagvaard. De eerste getuige verklaarde, dat hij een harden klap hoorde en op het lawaai af gaande, zag, dat een auto, bestuurd door verdachte, tegen een boom stond, terwijl nog twee inzittenden, ook onder drank invloed waren. Op zijn raad om verder madr te gaan loopen, wilde verd. hem met den autoslinger te lyf gaan. De beide andere getuigen hadden ver dachte later in het dorp aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar hy bekende, dat hij „maar 10 glazen bier" gedronken had. Het O.M. vroeg een boete van f 25 sub. 15 dagen, met welken eisch de kantonrech ter het niet eens was. Hij vond het een heel ergerlijk feit. Verdachte heeft nu een boom aangereden maar het hadden ook kinderen of groote menschen kunnen zijn. Een geld boete was hier veel te weinig straf. Hij vroeg daarom een principieele hechtenis straf van een week met de ontzegging van motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Tal van overtredingen der crisisaardappelenwet. Voortgezet werd allereerst de zaak tegen J. G. te Katwyk, die in een roeibootje 325 K.G. aardappelen heeft vervoerd zon der de vereischte vergunning. Verdachte had in de vorige zitting ver klaard, dat de aardappelen bestemd waren voor varkensvoer, wat door den nu gedag- vaarden verbalisant wordt bestreden, die verklaarde dat het consumptieaardappelen waren. Eisch 15 subs. 10 dagen met ver beurdverklaring der inbeslag genomen aardappelen. Uitspraak 10 subs. 5 dagen met ver beurdverklaring. P. J. H. te Noordwykerhout heeft 10 KG. aardappelen vervoerd zonder ge- leidebiljet. Verdachte voert aan, dat voor 10 K.G. 'n vrybiljet wordt gegeven, maar dat hy dat heeft vergeten. TWEEDE BLAD. - PAG. 8 Eisch 10 subs 5 d. met verbeurdverkla ring. Uitspr. conform. C. v. Z. te Noordwyk heeft ook al aardappelen vervoerd zonder geldig ver- voerbewijs. Hier was de hoeveelheid 85 K.G. Eisch 15 boete subs. 10 dagen. Verdachte verklaart wel een vervoerbe- wijs getoond te hebben, maar de controleur, als getuige gehoord, verklaarde, dat het biljet was afgegeven op 30 Juli en alleen geldig was op den dag van afgifte, dus niet meer kon dienen voor vervoer op 21 Augustus. Uitspr. 10 subs. 5 d. met verbeurdver klaring der aardappelen. C. v. K., groentenhandelaar te A1 p h e n a d. R y n, heeft te Katwijk 100 K.G. aard appelen vervoerd zonder in 't bezit te zijn van een geleide-biljet voor die aardappelen. Eisch 15 subs. 10 dagen met verbeurd verklaring. Uitspraak 10 subs 5 dagen met ver beurdverklaring. A. v. D., te Katwyk moest terecht staan voor een zelfde feit. De hoeveelheid bedroeg hier 560 K.G. Ook hij had geen vervoerbewijs kunnen toonen. Eisch ƒ20 subs. 15 dagen. Uitspr. 15 subs. 10 dagen met verbeurd verklaring. M. de L., koopman te K a t w ij k, had ook al hetzelfde op zijn geweten. Hier was de inbeslaggenomen voorraad aardappe len weer grooter en wel 1125 K.G. Verdachte voert aan, dat hij wel een gel dig vervoerbewijs had. De controleur, als getuige gehoord, gaf toe, dat er een geleidebiljet geweest was voor de 1125 K.G., maar niet voor de 500 K.G. die verd. istig verstopt had tusschen de andere zakken. Eisch 25 subs. 15 dagen met verbeurd verklaring der geheele partij aardappelen. Uitspraak over 8 dagen. A. v. d. E., landbouwer te Katwyk, heeft ook al eenzelfde delict op zijn kerf stok A lleen is de situatie eenigszins inge wikkelder. Verdachte heeft een chauffeur opdracht gegeven om 1200 K.G. aardappelen te ver voeren. Op een vraag van den chauffeur, of alles in orde was, waarmee hij natuurlijk bedoelde, of er een vervoerbewijs aanwezig was, heeft verdachte gezegd: „Rijden maar, ales is in orde", waarop de chauffeur de aardappelen heeft vervoerd. De controleur J. W., heeft de, aardappelen in beslag genomen, toen men juist begon nen was te lossen, nadat hij aan verdachte eerst heeft gevraagd of hij de vereischte papieren had. Verdachte had daarop geant woord: „dat gaat je niets aan" en hem daarna de deur uitgewerkt. Eisch 60 subs. 30 dagen met verbeurd verklaring der aardappelen. De gemachtigde, hierna het woord ver krijgend, zegt, dat verdachte zal moeten worden vrijgesproken, daar hy de aardap pelen niet zelf heeft vervoerd, maar de chauffeur, die dus hier als verdachte had moeten staan. In de dagvaarding staat, dat verdachte de aardappelen heeft vervoerd, wat onjuist is. De ambtenaar repliceerend, zegt, dat hij bij zijn eisch blijft, daar het een onder onsje is geweest, waar van de een de schuld op den ander probeert te schuiven, maar met dat al kunnen zij geen geleide- biljet toonen. Uitspraak over 8 dagen. Op een muziekcorps ingereden. N. M., die niet was verschenen, heeft te Noordwyk met zijn auto hoogst roeke loos gereden door, terwijl er een muziek gezelschap aankwam, vergezeld van 500 k uOO belangstellenden en medeloopenden, niet aan het stopteeken der politie te vol doen, zoodat hij midden in het corps te recht kwam. De tamboer kon slechts door ijlings op zij te springen voorkomen, dat hij werd aangereden. Eisch f 20 subs. 15 dagen. Uitspr. 15 subs. 10 dagen. Strooperij. P. V. te Noordwijk die verstek liet gaan, heeft te Noordwyk op verboden jacht- grond klemmen gezet en daarin een fa zant gevangen. Verdachte was op heeterdaad betrapt. Eisch 2 x 10 subs. 2 x 10 dagen. Uitspr. 2 x 10 subs. 2x5 dagen met vernietiging der in beslag genomen klem men. Verboden Zondags-vervoer C. P. de G., expediteur te W-.ssenaar, moest terecht staan terzake dat hij op Zon dag een paard per auto heeft laten ver voeren wat gerekend wordt op transport- werk op Zondag, hetgeen verboden is. Ver dachte zegt, dat hij dat honderden malen heeft gedaan of laten doen, daar het paar den zijn, die 's Zondags op een harddraverij moesten starten. Eisch 4 subs. 4 dagen. Uitspr. 2 subs. 1 dag. Overtreding Zondagssluitingswet. G. P.. bloemenhandelaar te Sassen- heim, heeft de Zondagssluitingswet over treden door aldaar ter plaatse op Zondag in zijn winkel bloemen te verkoopen. Verdachte zegt. dat hij ze cadeau heeft gegeven, hetgeen de ambtenaar niet belieft te gelooven. Eisch 3 subs. 2 dagen. Uitspr. 2 subs. 1 dag. Voortgezet werd nog de zaak tegen A P. J S.. taxichauffeur te Leiden, die op den Zoeterwoudsche Singel een hek heeft aangereden bij het draaien van zijn auto Als getuige werd nog gehoord de be woonster van het perceel, waarvan hel hek is beschadigd, die verklaarde, dat ver dachte niet behoorlijk had uitgeweken. Eisch 15 subs. 10 dagen. Uitspr. 10 sub. 5 dagen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8