MAANDAG 15 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Oct. 1934, medegedeeld door het Kon.' Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerst.: 776.9 te Isaffjord. Laagste barometerst.: 732.1 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Matige tot krachtige later afnemende Noordwestelijke tot Noordelijke wind, half tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk nog regen of hagel buien, aanvankelijk kouder. Sinds Zaterdag is de weertoestand ge heel veranderd. Uit een aanvankelijk zwak ke daling in het Noordwesten is een diepe en nog steeds groeiende depressie ontstaan die snel naar do Oostzee trok en zich Zuid oostwaarts uitbreidt, en in verband met een belangrijk hooge drukgebied, dat over IJsland verscheen is de luchttoevoer Noor delijk geworden, terwijl de drukverschil len groot werden en op vele plaatsen storm heerscht. Gisteravond woei stormachtige Westelijke en Noord-Westelijke wind over de Britsche Eilanden, op de Noordzee en over Denemarken: heden is de wind het krachtigst over Duitschland, maar ook op de Britsche Eilanden waait het nog storm achtig. terwijl hagelbuien geweldige ruk winden medebrengen. In Oost-Duitschland is zeer zware regen gevallen. In Frankrijk is het ook ruw weer. in Scandinavië loopt de wind naar Noordoost maar is het nog niet bijzonder koud, al is toenemen van de vorst in het Noorden te wachten. In ieder geval is de zachte weer-periode voorloopig ten einde. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dee middags t« half dria 7.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 5.35 uur tot Dinsdagmorgen 5.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Dinsdag 16 Octóhsr v.m. 7.30 uur en nam. 8.17 uur. Voor slechts een vooraanstaand adres 1 Overbekende sorteering in elke prijsklasse Dc nieuwste Najaars-Collcctics tooncn wij U gaarne zonder eenige verplichting j J. VAN DER STOK Afd. BREESTRAAT 155 TELEFONISCH VERGADEREN Ook hier belangrijke verlaging van 't tarief Teneinde het telefonisch vergaderen- te bevorderen, zijn, tegelijk met de overige telefoon-tariefsverlagingen, ook de voorbe- reidingskostcn voor een z.g. verzendge- sprek, welke tot dusver 1 voor iedereen deelnemer bedroegen, verlaagd tot 40 cent voor iederen deelnemer. Ook de gesprek- kosten zelf zijn, in overeenstemming met de algeineene tariefsverlaging, verminderd voor iederen deelnemer van 50 cent tot 40 cent voor elke drie minuten. Voor een verzamelgesprek van 6 perso nen wordt dus bij een duur van b.v. 3 mi niton reeds een besparing verkregen van 14.20. Zooals bekend zijn ook in het radio- •elefoonverkeer met Ned. Indië verzamel- gesprekken toegelaten; ook voor deze ge sprekken is het genoemde verminderde ta rief van toepassing. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Bestuurdersdagen Op Donderdag 18 en 25 October a.s. be legt de Hanze in het Bisdom Haarlem haar bestuurdersdagen, die geheel ideeël zullen zijn opgezet. De dagelijksche besturen der afdeelingen In Noord-Holland trekken op 18 October a.s naar Bergen, terwijl die van Zuid-Holland en Zeeland op 25 October a.s. verwacht worden te Noordwijkerhout. October is voor de Haarlemsche Bond 'n maand van buitengewoon groote beteeke- nis, omdat de basis gelegd zal worden voor verdieping en vernieuwing van ons geeste lijk leven volgens de wensch van den Paus. Het onderwerp, waarover op die dagen zal worden gesproken, is getiteld: „Het ideaal van Paus Pius XI". Sprekers zijn: dr. Moller, rector Bots en Jan Bakker, directeur van het Centraal Hanzebureau. Dr. Moller spreekt over: „Het moderne leven is eenzijdig naar de wereld gekeerd". Stellingen: Het moderne leven is eenzij dig naar de wereld gekeerd, zoowel in het persoonlijk als in het gemeenschapsleven. In beide verhoudingen is het gericht op het ik on op het stoffelijke. Het op het ik gericht zijn (individualis me) openbaarde zich als algemeene stroo ming eerst in het godsdienstig individualis me. later als noodzakelijk gevolg daarvan in het economisch individualisme. Het individualisme misdoet tegen God en togen den evenmensch. Tegen God door Zijn Openbaring gedeeltelijk of geheel te verwerpen. Uit de verwerping van Gods openbaring groeit de zelfgenoegzaamheid van de menschelljke rede (rationalisme) en eindelijk het ongeloof. Tegen den evenmensch misdoet het indi vidualisme door zich in het geheel niet of te weinig om diens geestelijk en stof felijk welzijn le bekommeren. Ilct gekeerd i.ijn naar de wereld open baart zich in de mensch vooral door het eenzijdig streven naar stoffelijke welvaart. De onverschilligheid voor een wezenlijk godsdienstig, dus inwendig op God gericht leven, laat de zucht naar 't stoffelijke hoe langer hoe meer vrij spel. Deze verstoffelij king van het leven vernietigt ten laatste het geestelijk godsd.enstig 'even. Hoe meer de mensch op het stoffelijke is gericht, hoe minder hij zich om het geluk van den evenmensch bekommert. De zucht naar het stoffelijke cn de ik-zucht hebben een noodlottige wisselwerking op elkaar, doordat beide het leven afdringen van God, cn beide den mensch zijn plicht ten op zichte van den evenmensch doen vergeten. Als terugstoot op het al te tegennatuur lijke individualisme openbaart zich de een zijdige bezorgdheid voor het aardsche wel zijn van den evenmensch. Dit gemeen schapsleven is eenzijdig, omdat het zich niet bekommert om de eigenlijke welvaart van den mensch, zijn eeuwig welzijn. Het een zijdig gericht zijn op de wereld vertoont zich hier ook dikwijls in het ^Toeps-indi- vidualisme. Eenzüdig gericht op de wereld is elk le ven, dat niet geleefd wordt met het tijde lijk of aardsche welzijn uitsluitend als mid del voor het eigenlijke doel. de eeuwige welvaart in het bezit van God. Die verhou ding van middel en doel moet zich open baren in de zorg voor eigen welzijn en dat van den evenmensch. Rector Bots over: „Terug naar God". Stellingen: 1. Het maatschappelijk pro bleem is niet van louter godsdienstigen aard. 2. Maar wèl is maatschappelijk herstel onmogelijk, als niet de verhouding tot God wordt hersteld. 3. Feitelijk staan de vijanden der maat schappelijke orde dan ook fel-vijandig te gen de Gods-gedachte in die mate, dat de strijd tegen God hpn voornaamste doel schijnt te zijn. 4. Onze vijandoen wijzen ons hier de weg en naarmate hun haat feller is, zal onze godsdienst zich moeten verdiepen. Hoe dichter tot God, hoe beter mensch. Ook buiten de Katholieke Kerk dringt dit besef door. Hoeveel temeer zal de katholiek zich dus thans moeten toeleggen op geest driftige, consequente Godsliefde, want onze godsienst is niet de kerk, die wy bezoeken, maar de wereld, die wij bewonen. Jan Bakker over: „Wie moeten dat doen?.... Wy leeken!" Stellingen: 1. De wereld, ontkerstend door leeken, zal weer door leeken moeten worden vergeestelijkt. 2. Gods liefde moet het leekenleven weer gaan doorstralen, opdat de liefde onder en voor elkaar weer openbloeie en de basis vorme tot een levendige zielengemeenschap Dit zal moeten gebeuren, zooals Paus Pius XI het heeft aangegeven in de Quadragesi- mo Anno. 4. Het herstel der Maatschappelijke orde staat op het Herstel der geesten, volgens de wet des Evangelies, daarom.... 5. Leekenapostolaat. Wat kunnen wij daaronder en wat moeten wy daaronder verstaan? 6. Kernvorming, waarin verdieping, scho ling en vorming plaats vindt onder pries terlijke leiding. 7. Conclusie: Door zelfheiliging dichter naar Christus en daardoor naar het herstel der maatschappelijke orde. De bestuursdagen zullen beginnen In de kapel et 10.30 uur voorm. Des middags van 2—2.30 uur: adoratie met oefening van Eer herstel. De dagen worden besloten met een Maria-lof. KONINGIN EMMA-ZEGEL Geldig tot en met 31 Dec. 1935 Bij K. B. is thans de geldigheidsduur vastgesteld van den Koningin .Emma-zegel. .iie gedurende de maanden October cn No vember op de postkantoren verkrijgbaar is met een toeslag ten bate van de t.b.c.-be- stryding. De zegels blijven voor frankeering geldig tot en met 31 December 1935. AL OF NIET AFSLACHTEN VAN RUNDEREN EEN MILLIOENEN-VRAAGSTUK De Ned. Slagershond heeft zich verklaard tegen het advies der Veehouderij-centrale aan den minister van Economische Zaken, waarin werd verzocht over te gaan tot af slachting van 150.000 jarige kalfdragende runderen. Doel van de afslachting van 150.000 run deren, moeder en kalf tegelijk, is beperking van den rundstapel. Het doel is goed, maar de middelen zijn o.i. absoluut verkeerd, want het doel zal worden voorbijgestreefd en het tegengestelde zal worden bereikt. De ervaring heeft het geleerd. De afslachting van 115.000 runderen ver leden najaar en voorjaar heeft de melkpro ductie niet merkbaar doen afnemen en heeft ook de veestapel niet verminderd, want tegenover een geforceerde afslachting, staat een even groote mindere normale af slachting voor de vleeschconsumptie. Afslachting brengt niet de gewenschte beperking der melkproductie, niet de ge wenschte afname in den te grooten vee stapel. De binnenlandsche consumptie komt door de afslachting van 150.000 runderen in het gedrang, wordt er steeds meer ongunstig door beinvloed. Er is voor de binnenland sche consumptie geen behoefte aan een r.ieuwe productie van 18 millioen bussen vleesch in blik, terwijl er nog 11 millioen, of de helft van de vorige productie in voorraad staan. Is na een uitgave van 14 millioen verlies op de vorige afslachting, gewettigd nog 15 millioen goed geld naar kwaad geld te gooien? vragen de slagers, TEGEN MACHINALEN ARBEID Fabrikanten uit de sigarenindustrie vragen medewerking der Regeering Een groot aantal sigarenfabrieken als „Karei I", „Aida", te Eindhovèn, Baars en Zn., te Krommenie, „La Bolso" te Kampen, „Willem II" te Valkenswaard, Van Susante te Boxtel hebben, naar de „Volkskrant" verneemt, een adres gezonden aan de mi nisters Colijn, Slotemaker, Steenberghe en Oud. waarin zij met nadruk verklaren, dat de invoering van machines in het sigaren- bedrijf in steeds sterkere mate vermeerde ring van werkloosheid tengevolge heeft, vooral van volwassen mannelijke arbeiders, die dan meerendeels door jeugdige vrou welijke krachten worden vervangen. Wanneer nu het nog mogelijk is geen maatregelen tegen den machinalen ar beid worden genomen, zal binnen korten tijd het sigarenbedrijf voor het grootste deel der gemechaniseerd zijn. De fabrikanten wijzen dan verder op de daardoor te verwachten verminderde op brengst van den tabaksaccijns en hoewel zij in staat zijn zich de nieuwste machines te verschaffen, wenschen zij toch, dat, als crisismaatregel in het belang -an hun ar beiders en het land de oprolmachines ver boden worden. De compleet-machinale-arbeid dient, wil men iets bereiken, verboden te worden. Maar dan moet het ook zeer snel geschie den, anders is de ramp niet af te wenden. Een uitzondering maken deze fabrikan ten die voor hun streven bij bijzonder - schrijven aan hun collega's in het vak ad- haesie verzochten voor de bosjesmakers. FUSIECONGRES K.D.P.—K.D.A.P. In September 1933 is de fusie tot stand gekomen tusschen de K.K. Volkspartij (mr. P. Arts) en de Kath. Dem. Bond (prof. dr. J. A. Veraart) en voor deze samensmelting ontstond de Katholiek Democratische Par- I tij (K.D.P.). Op 4 Juli 1934 hebben de K.D.P. en de I Kath. Dem. Arb. Partij (K.D.A.P.) in hun resp. congres principieel tot 'n tweede fu sie besloten. Deze fusie is sindsdien orga- j nisatorisch voorbereid en is nu practisch ook een feit geworden in een gemeenschap pelijk congres, dat op Zondag 14 October te Utrecht werd gehouden in het gebouw Ca sino. De nieuwe party zal blijven heeten K D.P., waarvan prof. Veraart de leider is. Het congres werd door prof. Veraart ge opend. De zaal was gevuld met deputaties uit alle deelen van het land en verdere be langstellenden. Nadat de fusie een feit was geworden heeft prof. Veraart een rede gehouden ge titeld: „De najaarscampagne der Democra ten". PATER E. v. d. SNOEK. Adviseur van groep III. Tot opvolger van Pater A. Smitz als ad viseur van groep III is door Z. H. Exc. be noemd Pater E. v. d. Snoek, Haarlemmer straat 106. Tot groep III behooren de volgende orga nisaties: R. K. Melkverkoopersgilde, Schil- derspatroons, Wagenmakers, Iastallateurs- electriciens, Rijwielhandelaars, Loodgie- ter.spatroons, Metaalbewekers, Transport arbeiders, Fabrieksarbeiders en Verzeke- ringspersoneel. Genoemde organisaties worden verzocht zich met hun adviseur in verbmding te stel len. Prof. A. C1 e o p h a s. Adviseur. De storm die gisteren en in den afgeloo- pen nacht heeft gewoed heeft natuurlijk aan schoorsteenen en daken de noodige schade aangericht, maar is gelukkig geen oorzaak geworden voor ernstige ongeval len. Bij de politie werd alleen gerapporteerd het omwaaien van een schutting van een bouwwerk van V. aan de Aloëlaan. DE K. R. O.-BOTS IN LEIDEN. Een buitengewone avond in de Stadsgehoorzaal. Dat de K.R.O.-boys zich ook in de huis kamers der Leidsche Katholieken een vaste en graag afgestane plaats hebben weten te veroveren heeft het bezoek aan de Stadsgehoorzaal gisteravond overdui delijk bewezen. Een volle, een tot de allerlaatste plaats bezette Stadsgehoorzaal heeft gejuicht en gejubeld en naar hartelust meegezongen met de liederen van de K.R.O.boys. Wat dat zeggen wil in Leiden, een volle zaal laten meezingen, zonder daarom behoeven te vragen en te smeeken, behoeft geen nader betoog en is dan ook het meest over tuigend bewijs van het éclatante succes, dat de K.R.O.-boys dezen avond hebben behaald. Zooals de K.R.O.-boys gisteravond ge concerteerd hebben is het een ensemble uit duizenden. Het werden geen muzikale arrangemen ten, waarbij een of twee leden van het gezelschap speciaal op den voorgrond tra den, neen, hier traden allen op den voorgrond. Niet alleen door alle musici beurtelings voor het voetlicht te brengen, ieder in hun speciale capaciteiten, maar ook zonder dat solo's dit tot uiting moes ten brengen, zag en hoorde men dien le venden geest van samenwerking, waarbij de leider, de geest van het gezelschap, zich zelfs op den achtergrond hield om zyn musici ieder aan hun uitbottend en op springend muzikaal gevoel over te laten. Dit muzikaal festijn begon met de „Sol- diers of the King" en het beroemde lied „Hallo, hier is de K. R. O.". En de stemming was er. Vervolgens „Weaner Mad'len" een vroo- lijke Walzer en „Moderne klanken", waar bij de K.R.O.-boys loskwamen. Zij spron gen bij staccato's, en bogen diep bij zware passages, de vleugel wandelde mee en bij al deze capriolen was er een vlotte en mu zikale vertolking. Jack Mossel zong een lied op Fred Burchhardt, den slagwerkman, „die zoo van alles kan. Hij speelt een lijster in het bosch en laat een storm óp je los". En Fred Burckhardt deed wat van hem gevraagd werd. Hy liet het stormen en floot als een lijster, allemaal precies op tyd. En dan het lied van: Juffrouw Halewijn, uit Zoeterijn leert zin gen. Do-re-mi-f a-sol-la-si-do. Als extra-gave volgde een pracht' van een imitatie op een Amsterdamsch straat orgel, waarbij drie der musici voor het tooneel staande de beelden imiteerden, die voor op zoo'n ouderwetsch orgel met een stokje de maat slaan. Dat was prachtig. Een solo voor twee trompetten toonde de muzikale vaardigheid van de heeren M. v. d. Broeke en L. Dekker en de imitatie, die een van hen daarna gaf van een trompet tist der dorpsfanfare was bewonderens waardig. Een solisten-potpourri, waarbij elk der musici zijn kwaliteiten toonde besloot de eerste helft van het programma. De tweede helft begon met de foxtrot „Met den sneltrein", waarbij de slagwer ker Fred Burckhardt en de bassist Th. Spier meesterlijk het vertrekken en stop pen van een trein imiteerden. De viool-soli van Heinrich Scholl „Le Canari", die een ongelooflijke vaardigheid op de vedel ten toon spreidde en prachtig het fluiten van een kanarie op de viool imiteerde, oogstte een stormachtig applaus. Geestig was ook het K. R. O.-wereld- tournée waarbij heel wat landen werden bezocht. Het begon met Engeland, het orchest speelde „It 's a long way to Tipperary" daarna Italië met 'n „Italiaansch" lied en Amerika, waarbij een negerjazz ten ge- hoore werd gebracht, Rusland met het Wolga-lied, begeleid door een wilde Rus- sischen steppendans van den eersten vio list, China met het beroemde Chineesche lied „Pinda, Pinda, lekker, lekker", door Jack Mossel, als pindaman verkleed mee gezongen. Hongarije met de Rakoczi- marsch. Transvaal met „De bberen heb ben overwonnen" en „Sarie Marijs", Duitschland met „Trink, trir.k, Brüderlein trink" en tenslotte een vraagteeken. Toen werd dè Nederlandsche vlag geheschen en klonk het lied: „Holland, mijn Holland, je bent toch zoo mooi, met je zee en je strand en je duinen". Fred Burckhardt en Th. Spier hadden vervolgens uitbundig succes met hun xy- lophoonsolo, waarna werden opgehaald allerlei oude en nieuwe liederen, oude lie deren, die weer nieuw zijn en nieuwe lie deren, die alweer oud zijn. Als extra-nummer zong Jack Mossel van de kat, die op het plat zat en wat de heer Jansen deed om die kat weg te krijgen. Een stemmig gespeelde en gezongen „Goe- nacht" bracht een prachtig slot van dezen prachtig geslaagden K. R. O.-avond. Rest ons nog te vermelden, dat Mr. H. Donders, de voorzitter van „Dr. Schaep- man", die dezen avond georganiseerd had, alle aanwezigen en de K. R. O.-boys voor af verwelkomde, waarbij hij de hoop uit sprak, dat deze kennismaking zou leiden tot een hechte vriendschap. Hy deelde vervolgens mede, dat zij die zich dezen avond of in de maand October opgaven als lid der K. R. O. een mooi uitgevoerde Pius XI-plaquette zouden ontvangen. Ook zy die zich voor 20 ct. per week nog dit jaar zouden abonneeren op de Kath. Radio- Gids voor 25 ct. per week is men tevens lid zullen zulk een plaquette ontvangen. Deze plaquette is vervaardigd door den heer L. van Zandwijk te Leiden en werd tydens de pauze aan alle K. R. O.-boys en aan den heer Paul de Waart als aanden ken aangeboden. Voor de pauze sprak nog de heer Paul de Waart een propagandistisch woord, waarin hy de groote waarde der radio op zich en dus ook voor de Katholieken be wees met uitlatingen van Göbbels. Stalin en wel vooral hiermede, dat in Amerika een priester een jaar lang rondging en GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van F. J. Spieker man om vergunning tot het oprichten van een parapluiefabriek in het perceel Kraai- erstraat No. 11a, Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 27 October 1934, des voox*middags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. AGENDA LEIDEN. Maandag. Eerste abonnementsvoorstelling, „Vorstelijke Emigranten" door de Tooneelgroep „Het Masker", Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Pater Borromaeus de Greeve over: Christus is God. Burchtzaal 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October as. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35. telcf. 136, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1318, en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Tel. 274, Oegstgeest. INHALEN VERBODEN W„r dit bord ataat (roode rand, linker auto rood, eckter auto zwart) mogen motorrij- tu'Sïn »R»«d„ Ogl-— 174000 'dollar inzamelde, waarvoor de Ka tholieken 54 zenduren konden krijgen in één jaar. Spr. noemde de radio een aposto laat, waaraan de Katholieken moeten me de-arbeiden, die bereid zijn te strijden voor Koning Christus. Door den voorzitter werd aan de K. R. O.-boys tor herinnering aan dezen avond een mooie krans in de Leidsche kleuren aangeboden. De K. R. O.-avond in de Stadsgehoorzaal is een avond geworden, die nog lang in de herinnering van allen die dezen avond meemaakten, zal voort leven. Mr. Dr. KNIBBE J21/2 JAAR SECRETARIS VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Heden herdenkt mr. dr. C. J. Knibbe. den dag. dat hy vóór 12 1/2 jaar werd aangesteld als secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Dit jubileum is hedenmorgen in intie- men kring in het gebouw der Kamer her dacht in tegenwoordigheid van den voorzit ter en het personeel van het bureau. De voorzitter de heer D. ten Cate Brou wer heeft den jubilaris daarbij toegespro ken en dank en hulde gebracht voor diens werkzaamheid in het belang van den han del. Aan den jubilaris werden bloemen aan geboden. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Nog enkele dagen en de Leidsche Win kel week-Lichtweek behoort weer tot het verleden. Nog even zal de trom geroerd worden om het publiek op te wekken de voordeelen van deze winkelweek te benut ten. Morgenavond zal de muziekvereeniging ..Werkmans Wilskracht" een rondgang ma ken door de stad. Vertrek 8 uur langs de volgende route: Heerenstr. (hoek 3 Octoberstr.). Zoeter- woudsche singel, Korevaarstr., Gangetje, Botermarkt, Vischmarkt, Maarsmansteeg, Breestr., Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstr., Hooigracht, N. Rijn, Hoog straat, Donkersteeg, Haarlemmerstr., Prin sessekade. K. Rapenburg, Breestr., Hooge- woerd, Watersteeg, Hooigracht, Haarlem merstr., Turfmarkt (E.). Tegen een boom. Zaterdagnacht te 1 uur is op den Rijns- burgerweg ter hoogte van de villa van den heer Bosman, doordat hy slipte, een auto tegen een boom gereden en omgeslagen. De boom werd geheel vernield. De bestuur der. de 43-jarige T. C. v. d. S., alhier, kreeg wonden in het gelaat en is door den E.H.D. verbonden en daarna naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Dc andere inzitten den. de 35-jarige C. H. uit Rijnsburg en de 34-jarige W. K. alhier, kregen geen letsel. Diefstal manufacturen. Door de politie is alhier aangehouden de 34-jarige G. A. L., zonder vaste woon- en verblijfplaats, verdacht van diefstal van een partij manufacturen te Hilversum ge pleegd. Op last van den officier van Justitie is aangehouden de 19-jarige J. K. alhier, die nog twee maanden gevangenisstraf moet ondergaan.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2