DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND MAANDAG 15 OCTOBER 1934 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 Het Eucharistisch Congres SPELEND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zaterdag heeft zich aan den dag van Columbus de Maria-dag gerijd. Op het hoofdaltaar in het Palermo Park prijkte Zaterdagmorgen de kleine porceleinen beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Lu- jan, patrones der Argentynsche republiek. Rondom schaarden zich het leger van Argentinië, de president met zijn mili tair huis, het gansche garnizoen van de hoofdstad, meer dan twintig generaals en admiraals, honderden officieren en de mi litaire attaché's van de ambassades der vreemde staten. Daarachter een dichte menigte van Ar gentijnen en pelgrims, vereenigd in de hulde aan de Moeder Gods. Tienduizend soldaten ontvingen de H. Communie, welke hun door een groote schare van priesters werd uitgedeeld. Het was een militaire plechtigheid, die echter het doel had van Maria, de Ko ningin des Vredes, den bijstand af te smoeken voor den vrede in Zuid-Amerika. Op zijn troon woonde de kardinaal legaat de plechtigheid bij. Ook de vier andere kardinalen waren aanwezig. „Tyd." KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Overveen: den weleerw. heer Th. Lampe; te 's-Gravenhage (O. L. Vr. van Goede Raad) den weleerw. heer B. J. van Hou ten; te Voorburg (H Hart): den weleerw. heer J. Verhaar, die «rapelaan was te Overveen. GEMENGDE BERICHTEN KIND DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Aan dc gevolgen overleden. Zaterdagavond heeft op den Eindhoven- scheweg onder de gemeente Nunen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Het 6-jarig dochtertje van den heer v. d. B. was op den weg aan het spelen zonder acht te slaan op het verkeer. Plotseling werd het gegrepen door een uit de rich ting Eindhoven komende autobus. De chauffeur trachtte nog uit te wijken doch een aanrijding was niet meer te voorko men. Dr. Andcrnegg die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet het kind naar het ziekenhuis te Eind hoven vervoeren. Laat in den avond ls het aldaar aan de bekomen vei'wondingen overleden. Bij het politie-onderzoek is komen vast te staan, dat den chauffeur van de auto bus geen schuld treft. MAN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur had op het kruispunt van den Steiderweg en den Kooiweg, op de grens der gemeente Beek een aanrijding plaats, waarbij de los- werkman J. Ponders op slag werd gedood. Penders reed per fiets op genoemd kruis punt en werd daar aangereden door den auto van de Rijkswaterstaat, die uit de richting Beek naar Stein reed om aldaar den directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir. Ringers, af te halen. De auto werd licht beschadigd. Zondagmiddag te half een is een viertal spelende jongens door het kantelen van een vlotje aan den Papaverweg nabij de Fordfabriek te Amsterdam in het water van het Papavcrkanaal geraakt. Drie hun ner wisten aan wal te komen, doch de vier de bleef onder water. De drie jongens waarschuwden onmiddellijk omwonenden en binnen zeer korten tijd was het lijk van den 10-jarigcn C. Huisman opgehaald. Hij woonde aan dc Weegbrugstraat. HOTEL TE WOLVEGA IN DE ASCII GELEGD. Gisternacht is brand ontdekt in hotel café-restaurant „Central" te Wolvega, toe- behoorende aan den heer J. Krol. Dit hotel is in de kom van het dorp gelegen. Toen de brandweer op de plaats waar het vuur woedde verscheen, was het res taurant zoodanig in vlammen gehuld, dat aan blusschen niet viel te denken. Men heeft zich moeten beperken tot het nat houden van de aangrenzende gebouwen. In het hotel was een groot aantal stoelen in een der bovenzalen opgesteld, hetgeen het vuur tot voedsel strekte. De brandspuit van Wolvega kreeg assis tentie van de brandweer uit Heerenveen. Beiden bestreden het vuur met al het tot haar beschikking staande materiaal, zoodat de brand in een uur tijd gebluscht was. Het geheele hotel is tot den grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. GRAANSTAPELS VERBRAND. Door onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks kwart voor acht brand ontstaan in een graanstapel, die was opgeslagen in den boomgaard van den heer F. Borm, te Boschkapelle by Terneuzen. De vlammen sloegen, aangewakkerd door den feilen wind over naar een zevental andere graan stapels, die alle een prooi der vlammen werden.. Ook een aantal fruitboomen moes ten het ontgelden. Door de brandweren uit Kloosterzande en Stoppeldijk kon voorko men worden dat de brand oversloeg naar den grooten schuur, welke behouden kon blijven. De schade welke nog niet vast gesteld kon worden, doch die zeer aan zienlijk moet zijn, wordt vermoedelijk grootendeels door verzekering gedekt. MISHANDELING MET DOODELIJK GEVOLG In het ziekenhuis te Kerkrade ls Vrijdag middag overleden de gehuwde mijnwer ker van E., wonende in de Platanenlaan aldaar, die, zooals indertijd werd gemeld, in den avond van 9 September j.l. bij een huiselijken twist door zyn stiefzoon Wal ter met een strijkijzer op het hoofd was ge slagen. De schedel was ingedeukt. Ofschoon de toestand van van E. zich in den beginne niet ernstig liet aanzien, ging de patiënt de laatste dagen zoodanig achteruit, dat hij in levensgevaar verkeerde. De dader, die niet door de politie was gearresteerd, heeft blijkbaar uit wettige zelfverdediging ge handeld. Van E., die weer onder den in vloed van drank verkeerde, had zijn huis- genooten met een broodmes bedreigd en zijn stiefzoon met het mes rond de tafel achtervolgd. Het strijkijzer was destijds door de politie in beslag genomen. De com missaris van politie heeft het lijk vrijge geven, VALSCnE OORMERKEN Daders na lang zoeken gevonden Na een speurtocht, welke door de ambte naren van het regeeringsbureau voor nale ving der crisiswetten en de rijksveldwacht te Weesp reeds eenige maanden gehouden is, om, in verband met de telkens weer ge constateerde valsche merken in varkens- ooren, de werkelijk schuldigen by den kraag te kunnen pakken, heeft men ten slotte wederom een goede vangst gedaan. Het was n.l. niet voldoende, om de vee houders te bekeuren, bij wie de varkens met valsch gemerkte ooren werden aange troffen, want doorgaans bleken deze var kenshouders het slachtoffer geworden te zijn van de eigenlijke valsche merkers. Ruim twee maanden geleden slaagden de ambtenaren en de rijksveldwacht erin, op een der ware schuldigen (in de Horster- meer) de hand te leggen, maar toen reeds liep het spoor ook raar de Bullewijk te Oudcr-Amstel, waar de veehouder v. d. Kr. reeds lang onder verdenking stond, zich schuldig te maken aan het aanbrengen van valsche oormerken. Telkens weer werden valsch gemerkte varkens aangetroffen, o.a. te Weesp, Weesperkarspel, Nederhorst den Berg, Ouder-Amstel en 's Graveland, en in vele gevallen bleken de betrokken vee houders die varkens gekocht te hebben van voornoemden v. d. Kr. Eenige malen reeds had deze verdachte niet op voldoende wijze kunnen aantoonen, hoe hij in het bezit was gekomen van de valsch gemerkte varkens, welke door hem verhan deld werden, en waarbij het vooral de aan dacht had getrokken, dat alle varkens van v. d. Kr. afkomstig, eenzelfde nummer droegen, terwijl bij het aanbrengen van oormerken door de rijksmerkers, alle var kens opeenvolgende nummers krijgen. Hoe wel men hierin reeds voldoende aanwijzing ha.', kon men toch geruimen tijd er niet in slagen, tegen v. d. Kr. voldoende bewijs materiaal te verzamelen. Een dezer dagen zijn echtei de genoemde ambtenaren, die niet stil zaten, er in geslaagd, op deugde lijke gronden v. d. Kr. te arresteeren. Hij werd naar Amsterdam overgebracht, maar in verband met huiselijke omstandigheden werd hem toegestaan, zich voor een paar dagen naar huis te begven, waarna hij op nieuw in het Huis van Bewaring te Am sterdam is .ingesloten. Voor tal van boeren heeft het misdrijf, waarvan v. d. Kr. verdacht wordt, nog een dun staartje, want zij zien zich voor de noodzakelijkheid geplaatst, alle varkens met valsche oormerken, welke zij indertijd van v. d. Kr. hebben gekocht, te laten over- merken, hetgeen hun 10 per varken kost. Een veehouder te 'sGravenhage heeft hier door een strop van 280, een keine varkens houder te Ouderkerk moet f 50 betalen, een ander ruim 100 enz. Maar dit offer bren gen de boeren nog liever, dan dat zij de varkens zonder meer mceten afstaan Een en ander is ongetwijfeld voor varkenskoo- pers een goede aanwijzing, om terdege op te letten op de oormerken, alvorens zij tot aankoop van varkens overgaan. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 16 October. Huizen, 1875 M. K.R.O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 De K.R.O.-boys. 1.00 Gramofoon. I.20 Het K.R.O.-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Mode-cursus. 4.00 Afgestaan aan de H.I.R.O. 5.10 Het K.R.O.-orkest. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Pater lector A. Vismans O.P. over het priesterschap, waarna gramofoon. 7.45 De K.R.O.-boys. 8.15 Margie Morris en Else d'Heureuse met liedjes. 8.30 Vaz Dias, waarna A. v. Domburg over de Nederlandsche film. 8.50 Vervolg liedjes en gramofoon. 9.15 Gustav Mahlers 4e Symphonie door het K.R.O. Symphonie-orkest. 10.00 Gramofoon. 10.25 Vaz Dias en vervolg K.R.O.-Sym- phonie-orkest. II.15 Gramofoon. Hilversum, 301 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Kook- en bakpraatje. 11.00 Orgelconcert m. m. v. Mevr. E. Glastra van Loon (sopraan). 12.00 Rembrandt-Theater-orkest. I.45 Kamermuziek d. h. Residentie kwartet. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoon. 4.30 Radio-Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. V.P.R.O. 6.00 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Causerie. 8.15 Omroeporkest m. m. v. H. Leydens- dorff (viool). 9.00 „Don .Quichotte", naar Cervantes. 9.35 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. d. AVRO-Girls. 10.15 Tusschenspel. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. Topy Glerum (zang). II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoon. Droitwlch 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gramofoon. 11.50 Voor de scholen. 12.10 J. Reijnders' orkest. 1.20 Het Birmingham Hippodrome Or kest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoon. 4.50 Het Britsche Strijkkwartet. 5.35 Het B.B.C.-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Cembalomuzlek. 7.10 Fransche les. 7.40 Gramofoon. 7.50 Lezing. 8.20 De Radio-zangers. 8.50 Ethel Smyth-concert. 9.50 Berichten. 10.20 Causerie. 10.40 L. Bridgewater's Kwintet. 11.30 Voordracht. 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. „Radio Paris", 1848 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12.20 Orkestconcert. 8.20 „Mon aimée, hoorspel. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Ritz". 2.204.20 Omroeporkest. 7.20 Oude volksdansen. 7.35 Liederen van Mozart. 7.50 HoorspeL 8.50 Viool- en cembalorecital. 9.30 Noorsche muziek d. h. Omroep orkest. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.20, 6.40 en 9.50 Gramofoon. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Omroeporkest. 1.202.05 Omroepkwintet. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.35 Zang en piano. 6.45 Volkshumor en volksmuziek. 7.30 „Wo der Marker Eisen reckt", re portage. 8.50 Gramofoon. Rome, 421 M. 8.05 Concert (fluit, viool, clavecimbel, sopraan). Hierna dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoon. 1.302.20 Omroeporkest. 5.20 Gramofoon. 6.50 Salonorkest. 7.35 Dito. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.05 Zangvoordracht. I.302.20 Gramofoon. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gramofoon. 6.50 Kamermuziek. 7.20 Gramofoon. 8.20 Salonorkest en zangvoordracht. 9.35 Salonorkest. 10.3011.15 Gramofoon. A Deutsehlandsender 1371 M. 7.20 Kernspreuk, berichten. 7.35 Volksliederenconcert. 8.20 „Schwatzmann und die Magd", spel van Schafer. 9.20 Berichten. 9.50 Sportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoon. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e programma. 8.0011.20 Hamburg. II.20—12.20 Kalundborg. 12.2014.20 Luxemburg. 14.2016.20 Kalundborg of Luxemburg. 16.20—^-17.20 Keulen. 17.20—18.05 Brussel VI. 18.05—19.20 Brussel Fr. 19.2021.20 München of Luxemburg. 21.20—22.20 Brussel Fr. 22.20afl. Hamburg. 4e programma. 8.208.50 Parijs-Radio. 12.1014.20 Droitwich. 14.20—16.20 North Reg. 16.2018.20 Droitwich. 18.2018.50 Deutschl. Sender. 18.50—19.00 North Reg. 19.0019.30 Loc. uitzending: Tuinpraatje door den heer J. Jonker, Chef afd. Gem. Plantsoenen 19.3023.00 Brussel Fr. 23.00afl. Droitwich. FEUILLETON. (Een geval uit de practyk van Wil. J. Sanders, detective), door. UDO VAN EWOUD. 21) Het geluk bleek mij gunstig, want nau welijks was ik het kleine portaal binnen gegaan, of ik zag Sanders de trap afko men, welke naar de eerste verdieping in het portgebouw leidde. Hoewel hij onge twijfeld verrast was mij zoo plotseling voor zich te zien, liet hij dat toch niet blijken. Ondanks het feit, dat wij ons alleen in het portaal bevonden, nam hy dc uiterste voor zichtigheid in acht en met een raadsel achtig, maar voor mij begrijpelijk: „Je bent prachtig op tijd; ik ben net uitgeke ken", trok hij my onmiddellijk mee naar buiten, waar ik hem in korte trekken myn ontdekking meedeelde. Sanders' plan was in een minimum van tijd gereed en tot mijn voldoening kwam het geheel overeen met dat, wat ik zelf ge vormd had. „Ga jij naar het hotel terug, Miel; ik neem den man verder voor mijn rekening, wy kunnen voorloopig niet veel anders doen dan oogen en ooren den kost geven, maar ik moet me al heel sterk vergissen als deze Noorsche professor ons niet wat nader tot den grooten onbekende zal bren gen." Eerst tegen het middagmaal keerde San ders in hotel „Schwarzer Adler" terug, on geveer een kwartier na den Noorschen ge leerde, die zich onmiddellijk naar zyn ka mer had begeven. Wy mochten dus ver wachten, dat de detective er in geslaagd was zijn gangen geheel na te gaan en dat bleek dan ook inderdaad het geval te zijn. Toen ik me daarover een waardeerende opmerking liet ontvallen, zei Sanders even wel, dat voor een compliment niet de min ste reden bestond, omdat de oude heer hem geen enkele moeilijkheid in den weg had gelegd. Geen moment had hij zelfs ge tracht zijn omgeving te suggereeren, dat zijn bezoek aan Preussisch Holland iets anders ten doel had dan een onderzoek naar de verborgen schat. In het Heimats- museum had hij zich blijkbaar onmiddel lijk onder den ook ons bekenden naam voorgesteld aan den daar als gids dienst- doenden heer, die hem op zijn rondgang langs de vele bezienswaardigheden als „Herr Professor" had aangesproken. Er waren hem, op zyn verzoek, eenige ge- schriftjes over de geschiedenis en de om geving van Pr. Holland ter hand gesteld, waaronder ook die, welke ik door middel van den hotelier in mijn bezit had weten te krygen en ten slotie hadden de beide heeren onder vele buigingen en wederzyd- sche dankbetuigingen voor het bezoek en de geleide afscheid genomen. Van het Heimatsmuseum was de Noor rechtstreeks naar het raadhuis gegaan, waar hij zich bij den- burgemeester had la ten aandienen. Het doel van deze visite had Sanders voor een deel slechts kunnen gissen, voor een ander deel echter ook kunnen opmaken uit het onmiddellijk hier op volgend bezoek aan het oude slot, waar de vreemdeling op vertoon van een hem, ongetwijfeld door den burgemeester ver strekt passé partout, ook werd toegelaten tot die gedeelten, welke anders niet voor eiken belangstellende toegankelijk zijn. Hoewel de detective zich reeds bij zijn eer ste bezoek aan de plaatselijke politie in het bezit had weten te stellen van die legi timatiepapieren, welke hem ongetwijfeld in staat zouden hebben gesteld hier even eens ongehinderd te passeeren, had hij het toch raadzamer gevonden den „bescha duwde" hier niet te volgen, daar dit arg waan zou hebben kunnen wekken. Uit in formaties bij een der bewakers, die in dit 'slot dienst deed, was hem echter geble ken, dat de professor voor alles groote be langstelling aan den dag had gelegd en zich in het bijzonder lang had opgehouden in den Westelijken vleugel van het voorma lige huis Pazlok, waarin zich vroeger de onderaardsche gang moest hebben bevon den, welke met de buitenwereld in verbin ding stond. Ook tegenover dezen bewaker had de geleerde de grootste openhartigheid aan den dag gelegd, zooals wel bleek uit het feit, dat deze man Sanders wist te ver tellen, dat het bericht van de verborgen schat zelfs tot in Oslo was doorgedrongen en den geleerde aanleiding had gegeven, mede in verband met de historische betee ken is van dit geval, ter plaatse eens een onderzoek te gaan instellen. Na deze mededeelingen van den detec tive, waardoor wy weliswaar niet veel wij zer waren geworden, maar welke den per soon van den Noorschen professor toch steeds meer in een merkwaardig licht plaatsten, rees vanzelf de vraag hoe wij nu verder zouden moeten handelen. Ons aanvankelijk gekoesterd plan een nader on derzoek in te stellen naar de plaats, waar de schat zou kunnen zijn begraven, moes ten wij voorloopig laten rusten. „Er zal ons niets anders overblijven dan de oude heer voor ons te laten wer ken", meende Sanders. „Wij zullen hem althans buiten het hotel, geen moment uit het oog trachten te verliezen. Lukt ons dat, dan zullen wij ook onmiddellijk ontdekken wanneer hy van plan is iets te onderne men. Daarnaast is het zaak, dat wij ten op zichte van uw veiligheid, meneer Van Dobben, de noodige maatregelen treffen. Waagt u zich in geen geval alleen op een plaats, waar het voor u gevaarlijk zou kun nen zijn. Ik zou er zelfs een lief ding voor over hebben, wanneer ik er u toe zou kun nen bewegen voor eenigen tijd uit Pr. Hol land te verdwijnen, maar ik vrees, dat me dit toch niet zal gelukken." Van Dobben strekte afwerend de handen uit en antwoordde lachend: „Alsjeblieft, meneer Sanders, begint u daar niet over. Dit is myn zaak en als wij er in slagen een verklaring voor het raadsel te vinden, wil ik althans in de ont knooping eenig aandeel hebben gehad, al is dat ook nog zoo gering." Het kwam my voor, dat dit antwoord Sanders eenigszins ontstemde, maar in ieder geval deed hy geen poging om Van Dobben tot andere gedachten te brengen. „Goed", zei hy slechts, ,,op dit oogenblik wil ik nog niet dwingen het werk in deze zaak uitsluitend aan den heer Wils en aan my over te laten, maar het zou me niets verwonderen, wanneer ik al heel spoedig m'n trouwe medewerkers hun congé moest geven." Ik staarde myn vriend verbaasd aan, wat hem niet ontging, want zich thans tot my wendend, vervolgde hij: „Ja, Miel, hoe zeer het me ook spyt, onmogelyk lykt het niet, dat ik ook jou op non actief zal moeten setellen; maar wanneer het zoover mocht komen, troost je dan met de gedachte, dat het geen gebrek aan vertrouwen in je capaciteiten is, dat me tot dien maatregel heeft doen besluiten. Kyk eens heeren, de zaak is deze, dat we wel wat heel licht over onzen tegenstander denken. U vergeet, dat het dien man vandaag of morgen, wanneer wy voortgaan hem voortdurend te schadu wen, wel moet opvallen, dat wij verden king jegens hem koesteren. En dan is het spel voor ons natuurlyk verloren. Ik wil nog even de komst van den heer Nieuwen- huis afwachten, maar dan zal ik ook on- middellyk maatregelen moeten treffen. Op dit oogenblik staan m'n plannen nog nfet geheel vast, maar wel gewenscht lykt het my nu reeds, dat wy den heer Nieuwenhuis hier niet als den vierden man, die nog ver wacht werd, ontvangen. Ik bedoel dit: de heer Nieuwenhuis is de eenige, dien onze hooggeleerde professor nog niet kent. Ons daarentegen heeft hij steeds te zamen ge zien en hy zal dus extra op zijn qui vive zyn, wanneer wy iets ondernemen. Uw compagnon, meneer Van Dobben, zal mij dus als derde medewerker misschien nog goede diensten kunnen bewijzen, hetgeen overigens ik haast me om er dat aan toe te voegen een uitzondering zal zyn, want Wils weet woL, dat ik het over het algemeen niet bijster op een groot aantal vrijwillige medewerkers begrepen heb." Ik beaamde dit met een hoofdknik. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10