DE LEIDSCHE WINKELWEEK ZONDAGSBLAD 26ste Jaargang DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 No. 7936 Ste Geid^eh^Gou/^ct/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. H' DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevrnngd, huur «a verhuur, koop en verkoop: 0.50 Hulde aan de Leidsche Winkelweek commissie, die georganiseerd heeft een winkelweek en een lichtweek in Leiden van 10 tot 20 October! Waarom wij zoo nadrukkelijk op deze plaats die hulde willen uitspreken? Omdat degenen, die voor deze week het initiatief hebben genomen, deze week heb ben georganiseerd en er aan meewerken, aan deelnemen een algemeen be lang dienen op voortreffelijke wijze! Dat willen wij even nader verklaren. Zeker, men heeft direct op het oog en bedoelt, te dienen de belangen van den Leidschen middenstand, van de Leidsche winkeliers. Ook dat op zich is een goede zaak een ondernemen, dat waardeering en sympa thie verdient. Maar indirect dient men aldus ook een algemeen Leidsch belang, zelfs een algemeen belang, dat niet alleen Leiden betreft. Het is een algemeen Leidsch belang, in dien meer bekendheid wordt gegeven aan, indien figuurlijk en ook letterlijk in het klaarste licht wordt gezet dit f e it,- dat Leiden een uitstekenden winkel stand bezit, dat men in Leiden goed en goedkoop terecht kan op allerlei gebied, dat de Leidenaars en zeer velen uit den wijden omtrek voor zeer vele artike len nergens beter kunnen koopen dan in Leiden. Natuurlijk, Is het een algemeen Leidsch belang, daarvan het groote publiek te overtuigen, te doordringen. Want: een wel varende handeldrijvende middenstand waarborgt welvaart ook voor duizenden buiten dien middenstand. En een gemeen te, als zoodanig, zal 't over het algemeen niet slecht gaan, als 't den winkeliers in die gemeente goed gaat! Maar 't is ook een belang, dat niet alleen Leiden betreft, indien het koopen wordt aantrekkelijk gemaakt en gepropageerd. 't Is nu nu, in dezen tijd vooral, zoo noodig, dat.... de dubbeltjes rollen! Ze ker, ze moeten goed rollen, men mag er niet onverschillig voor zijn, hoe ze rollen, 't is een zedelijke plicht, ook juist nü van hooge beteekenis, om er op te letten, o p welke wijze het geld het best wordt uitgegeven. Maar dat het geld wordt uitgegeven, is voor het herstel of voor de tempering van de gevolgen der oeconomi- sche crisis van groote wezenlijke waarde! En, om al deze redenen, moet men den Leidschen winkeliers erkentelijk zijn voor het organiseeren van deze winkelweek en lichtweek. En 't is geen chauvinisme, het is geen onredelijke, overdreven voorkeur voor eigen gemeente, als wij hier neerschrijven voor Leidenaar en niet Leidenaar: Overtuigt u vooral in deze week 'ns van de beteekenis, de nuttigheid, de doelma tigheid van den Leidschen middenstand! De actie van den Leidschen middenstand heeft gisteravond ondanks de weinige medewerking van het weer zeer velen op de straat gebracht De winkelétalages en de lichtreclames noopten daartoe en velen, zeer velen neb ben met onverminderde belangstelling staan kijken naar de meest attractieve pun ten dezer reclame. En daar waren er ver schillende. Noemen we in de eerste plaats den kunstmatigen waterval, die de Lichtfabrie ken op het Galgewater heeft opgericht. In groene en roode kleuren spoot het water uit honderden fonteinen om dan als dui zenden kristallen vonken uiteen te spatten. Dat was een pakkende lichtreclame, die honderden en honderden belangstellenden trok en een drukte van jewelste veroor zaakte op het Kort Rapenburg en de Prin- cessekade. Noemen we voorts de poort met kwiklicht op het Stationsplein, de poort van de S.L.F. aan de Haarlemmerstraat, de kwikverlichting van Donkersteeg en Lange Diefsteeg, de verlichting van de bo gen van Vischbrug en Korenbeursbrug, welke laatste tevens weer electrisch geïl lumineerd is. Dat zijn alle min- of meer officieele verlichtingsobjecten, maar daar naast hebben ook verschillende firma's van deze lichtweek gebruik gemaakt om haar producten naar voren te brengen. Deze zijn de volgende: Honing's Bouillon (Steenstr. Boerhave- plein), fa. Wijtenburg Sigaren (idem), Groentenveiling (Beestenmarkt), fa. Leeuwin Meubelen (Blauwpoortsbrug), fa. Ladan, Markiezen (Galgewater), Tieleman en Dros Conserven (Galgewater), fa. Ku- perus Wijnhandel (Galgewater), Felix Kat tenbrood Natrium verlichting (Stille Mare hoek Stille Rijn), van Rijn's Mosterd (Hoogstraat), fa van der Kloot Melkflesch (Korev aarplein), Leidsche Broodfabriek (Steenschuur), Fa. Zaalberg Dekens (Vischmarkt), Fokker rijwielen (Oude Vest), Leidsch-Dagblad (Noordeindsplein), Jan Dekker Zeepfabriek (Havenplein). Verder zal vanavond ook de sociëteit „Minerva" met natriumlicht verlicht zijn. Wij zijn gisteravond door de Winkel weekcommissie in de gelegenheid gesteld op zeer gemakkelijke wijze al deze objec ten van verlichting in oogenschouw te ne men. Daartoe had de Commissie een rijtoer georganiseerd, waaraan behalve door en kele leden der Winkelweek-Commissie werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van verschillende takken van dienst, van politie, gemeentewerken en lichtfabrie ken, door vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophajndel, de Leidsche Midden- standsccntrale en vertegenwoordigers van Philips. Na den rijtoer, die vanaf het Gebouw der K. v. K. begonnen was, stapte men in „Zomerzorg" uit, waar een gezellig sa menzijn volgde, waar verschillende spre kers het woord voerden en gewezen werd op de zoo noodige samenwerking tusschen de verschillende diensten en den midden stand en op de goede verhouding, welke er op het oogenblik bestaat. Voor den middenstand werden tevens de beste wenschen geuit vooral in deze dagen van de Winkelweek. De attracties voor het publiek. Het koopen in deze Winkelweek-dagen is al bijzonder aantrekkelijk gemaakt. Gis teren vermeldden we reeds de bonnen-re clame en in de courant ingevouwen vond men een genummerden bon, waarop men de gelukkige winnaar (res) zou kunnen worden van een fractie doos bonbons. Ech.ter, deze bon is niet geldig. Men doet dus goed hem te ver nietigen. Vandaag is een nieuwe geldige bon in gesloten. Men beware dezen dus met de courant van gisteren enwachte af of men tot de gelukkigen behoort. Behalve door middel van deze bons is er nog een ander attractie-middel om den kooplust te verhoogen. Wie n.L in koopen doet bij de deelnemers aan de Winkelweek, te herkennen aan de rood-witte schilden aan de gevels, krijgt voor iedere bestede 50 cent een bon. Die bons moeten verzameld worden en hierme de kunt u inschrijven naar een der 1500 waardevolle geschenken der Winkelweek. Wanneer u dus een aantrekkelijk ge schenk in een etalage ziet kunt u hier voor inschrijven, b.v. met twee gulden bon nen. Een ander heeft er echter vijf gulden bonnen voor over, weer 'n ander tien gul den. Wie nu de meeste bonnen geboden heeft, krijgt het geschenk. De voorwaarden en het inschrijvingsfor mulier kunnen bij de deelnemende win keliers worden bekomen. 'n Aantrekkelijke reclame, die dwingt tot het zien naar de étalages en tot.... koo pen, want daarom is het deze dagen toch vooral te doen, nietwaar? Niets voor niets. Dus koopt bij den mid denstand, die u het beste brengt van het geen er te brengen is! De muziekommegangen zullen morgen avond te 8 uur worden voortgezet door Werkmans Wilskracht. Vertrek 8 uur van het Stationsplein met de volgende route: Stationsplein, Stationsweg. Steenstr., Ha a rlemm erstrDonkersteeg. Hoogstr., N. Rijn, Watersteeg, Hoogewoerd, Kraaierstr., Plantsoen, Korevaarstr., Breestr., Noord- einde, Noordeindsplein (K.), Noordeinde, K. Rapenburg, Apothekersdijk, Vrouwen- steeg, Haarlemmerstr., Hooigracht, N. Rijn, Koren beursbrug, Botermarkt, Gangetje (E) V De vrijheid. In een artikeltje, overgenomen uit de „Residentiebode", in ons nummer van gis teren, werd o.i. terecht veroordeeld als on beschaamd en onbeschaafd het feit, dat men bij de ontgroening in het Delftsch Stu dentencorps een groen, zoon van een be kend N.S.B.-er, had gedwongen met de „Tribune" te colporteeren. In ons land van vrijheid natuurlijk binnen r e d e 1 Ij k e grenzen mpet een dergelijk plagen en spotten met anderer overtuiging niet voorkomen. Wij komen hierop nog even terug, nu wij in dit nummer melding maken van een „manifest", geteekend door een aantal Ned. Herv. predikanten. In dit manifest wordt in naam van het Recht en de Waarheid op gekomen tegen ietwat vreemde combi natie! cumulatie van tractementen en pensioenen, dubbele inkomens (man en vrouw) en het „ambtenaren-verbod", „waarmede de regeering de N.S.B. heeft getroffen". Wat dit laatste betreft ook wij zijn van meening, dat het bedoelde „ambtenaren verbod" door de regeering wel nog 'ns op nieuw bekeken mag en móet worden! Als de regeering meent, dat verbod ongewij zigd te moeten handhaven, dan is zeer zeker gewenscht, dat zij daarvan geeft een nadere motiveering, welke geen plaats laat voor de bewering van de manifesteerende predikanten, dat de regeering handelt in strijd met recht en waarheid. 't Moet vast staan en vast blijven staan, dat in ons land van vrijheid met anderer overtuiging niet alleen niet wordt geplaagd en gespot, maar dat zij volkomen gelyk-be- rechtigd is indien die overtuiging zich loyaal plaatst op de basis van en zich loyaal houdt binnen de omgrenzing van: de Grondwet en 's Rijks wetten. Dan blijft de vrijheid binnen redelijke grenzen. KERKNIEUWS EUCH. CONGRES GEOPEND Meer dan driehonderdduizend mcnschen woonden de luisterrijke plechtigheid bij Gisterochtend heeft in het groote Paler mo-Park de plechtige opening van het Eucharistisch Congres plaats gehad. Om 10 uur woonde de samengestroomde me nigte, die de groote vlakte rondom het monumentale kruis vulde, de H. Missen bij, die aan de altaren rondom het kruis werden opgedragen. Ongeveer driehon derd-duizend congressisten waren aan wezig. Onder hen bevonden zich vier kar dinalen en talloos vele Bisschoppen, waar onder ook de Nederlandsche Bisschoppen, de President der Republiek en verscheide ne Ministers. Terstond na de H. Mis zong een koor van vijfhonderd seminaristen het „Veni Creator" in de vierstemmige toonzetting van Perosi. Wonderbaar klonk de mach tige aanroeping van den Heiligen Geest door de klare voorjaarslucht boven de in getogen menigte. Daarop volgde de voorlezing van de breve, waarmede de Paus Zyn staatssecre taris als Legaat naar het Congres heeft benoemd. De voorzitter van het Permanente Co mité opende daarna het congres, waarna de hymne gezongen werd, die door de Ar- gentijnsche dichteres Sara Montes de Os- ca is gedicht en door den musicus José Gil is getoonzet. In den namiddag bezocht de Kardinaal- Legaat de stad en ontving verschillende pelgrims. Om negen uur gisteravond werd in de verschillende kerken een aanbiddingsuur gehouden voor de geestelijkheid en voor de pelgrims. De geestelijken, waarbij ook de Kardi naal-Legaat en de Nederlandsche Bis schoppen, verzamelden zich in de basiliek van het Allerheiligst Sacrament. „Tijd" MISSIEZONDAG 1934 Zondag 21 October wordt op verlangen van Z. H. den Paus de jaarlijksche Mis sie-Zondag gehouden. De H. Stoel zelve heeft innig verband gelegd tusschen de viering van het Jubeljaar der Verlossing en de aansporing tot hernieuwde MisSieactie, en daarom als leidende gedachte voor dezen Missiezondag aangegeven het grond-dog ma der Verlossing, dat Christus gestor ven is voor alle menschen. Zoowel de dankbaarheid voor de over vloedige zegeningen der Verlossing welke wij genieten, als het onomstootelijke feit, dat de groote meerderheid der menschen, gedeeltelijk door eigen verblindheid, maar hoofdzakelijk zonder haar schuld, in de zichtbare zegeningen dier Verlossing, d.i. in de heilzame prediking, leiding en ver zorging der Katholieke Kerk nog niet dee- len, zullen ons, kinderen dier Kerk. ge makkelijk aansporen om ons aandeel in de uitbreiding van het verlossingswerk, dat wij mogen en moe te n geven, door hartelijke gebeden en milde offers in edel moedigheid te brengen. Een intens medeleven en medewerken met den missiearbeid der Kerk moge het succes zyn van den komenden Missie- Zondag. In alle kerken zal op 21 October de Vo- tiefmis tot Voortplanting des Geloofs wor den opgedragen, over de Missiën worden gepreekt en een collecte voor het Pause lijk Genootschap tot Voortplanting des Ge loofs worden gehouden. De Nederlandsche Na tionale Raad tot Voort planting des Geloofs. BINNENLAND DE WINKELSLUITING OP ZONDAG De gemeenteraad van Haarlem heeft met groote meerderheid 26 tegen 11 stemmen aangenomen een voor stel van B. en W. om te besluiten tot verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag voor winkels voor brood, banket, enz. en voor vergunningen. De meerder heid der Katholieken ging mede met het inwilligend voorstel van B. en W. De gemeenteraad van D e 1 ft heeft met nog grootere meerderheid 24 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van B. en W. om niet te besluiten tot verruiming van verkoopgelegenheid. Alle Katholieken gingen mede met het afwij zend voorstel van B. en W. EEN MANIFEST. Een aantal predikanten heeft zich in een manifest gericht tot het Nederlandsche Volk. Tien van de negentien onderteekenaars van het manifest zijn predikant van de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, de andere zijn predikanten in andere plaatsen, één in Leiden, n.l. dr. W. Th. Boissevain. In dat manifest wordt geconstateerd, dat het Recht en de Waarheid in gedrang zijn gekomen. En dit wordt aangetoond in een drietal concrete punten. Wij ontleenen aan het ma nifest de hier volgende passages. „Daar is, vooreerst, de kwestie der verlaging van de ondersteuningen onzer werklooze en andere behoeftige medebur gers tot een peil, waarop niet alleen van eenigen welstand hoe gering ook geen spra ke meer is, maar bittere en bijtende ar moede moet geleden worden en daar naast de nog altijd gehandhaafde cumula tie van traktementen en pensioenen uit de berooide kassen van Gemeenten, Provin ciën, Rijk en Overzeesche Gewesten. Wy weten, hoezeer dit door talloos ve len met ons als onrechtvaardig gevoeld wordt en dies verbittering blijft wekken. Wij zeggen niet, dat radicale afschaffing dier cumulatie belangrijke financieele ba ten zou opleveren, die onzen werkloozen noemenswaard ten goede komen konden; eerder nemen wij het tegendeel geteede- lijk aan. Maar wel houden wij staande, dat onder de noodmaatregelen die de harde werkelijkheid dwong te nemen, de af schaffing der cumulatie in ieder geval had behooren vóór te gaan, opdat de door steun verlaging getroffenen gezien hadden dat, aleer aan hun toch reeds zoo schamele be staansmogelijkheid geraakt werd, éérst aan de opstapeling van inkomsten uit pu blieke kassen een einde was gemaakt. Ligt op diezelfde lijn, ten tweede, ook niet het feit der z.g. dubbele inkomens, der gehuwde vrouwen die naast hare cchtgenooten in Overheidsdienst staan? Alweder niet om het financieel meer of min belangrijke, maar om rechtvaardig heid gaat het ons hier, en dat op denzelf den grond als in het hierboven gezegde. Is het recht, dat in tallooze gezinnen zoo bit ter geleden wordt, terwyl in, naar verhou- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Weekabonné'i, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE AOMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. liet lijk van koning Alexander wordt aan boord van den Joegoslavische» kruiser „Dubrovnik" naar Spalala gebracht. Ko ning Peter begeeft zich na.r Belgrado. (2de blad). Nog gevechten In Asturië (2de blad). ding, weinige de weelde van het dubbel inkomen uit de publieke kas genoten wordt, en dit nog altijd om motieven van „verkregen rechten" en wat dies meer zij in stand blijft, en daardoor ook dc moge lijkheid eener broodwinning aan werkloo ze mannen blijft versperd? Daar is, ten derde, de kwestie van het ambtenarenverbod waarmede onze Re geering de Nationaal-Socialistische Bewe ging heeft getroffen. Geen onzer is van die Beweging lid, maar dit mag ons niet beletten om der waarheid en om des rechts wille uit te spreken, dat ook dc fel heid van den politieken strijd die om deze Beweging is ontbrand, nimmer had mogen leiden tot een maatregel, die in het licht der bloote feiten moet genoemd worden in strijd met de gerechtigheid en dc waarheid genomen te zyn. Met de gerechtigheid in strijd, omdat de N. S. B., vaderlandslievend, getrouw aan Oranje, en die den politieken strijd langs den wettigen weg wil strijden, door een zoo harden maatregel werd getroffen, en daarnaast de S. D. A. P. aan welke blijkens zoo talrijke uitlatingen van hare voorman nen en hare pers deze eigenschappen niet zijn toe te kennen, buiten schot kon blij ven. En met de waarheid in strijd, omdat dit ambtenarenverbod op de N. S. B. word toe gepast op een grond, die duidelijk geble ken is géén grond te zijn. Was eerst een hoogstaand Eerste Kamerlid als prof. jhr. mr. dr. de Savornin Lohman overtuigd van het recht der Regeering, op grond van hare mededeelingen in het Parlement, la ter heeft deze zelfde Senator openlijk ver klaard, dat die mededeelingen in strijd met de feiten waren geweest en hij des wege zijne instemming terug moest nemen Terwijl ook mannen als Generaal Snijders en prof. jhr. mr. dr. Rengers Hora Siccama dit ambtenarenverbod voor dc N. S. B. en het betreffende Regeeringspcrscommuni- qué als in strijd met recht en waarheid hebben gedisqualificeerd." „ONS ZIEKENHUIS". Verschenen Ls hel eerste nummer van „Ons Ziekehhuis", officieel orgaan van de Vereeniging van R.-K. Ziekenhuizen. De redactie is samengesteld uit de hee- ren dr. J. F. J. ten Berge, den Haag, ir. H. J. Engeler, Amsterdam, J. G. A. Honig, arts, Zevcnaar, dr. L. A. Vecger, Nijme gen, A. J. Wecssels, S.J., Den Haag. In dit eerste nummer treffen wij artike len aan van verscheiden aard: over „de vorming der ziekenhuisverplcegster", over het Katholieke Ziekenhuis te Eindhoven en over dat te Venray, over rcligieusc huis kunst in het ziekenhuis, over „godsdienst en moraal", enz. Pater Wcssels S.J., dc secretaris van bo vengenoemde vereeniging schrijft een arti kel, getiteld „Mijn taak", waaraan wij het volgende ontleenen. Uit art. 1 van de Statuten der Vereeni ging van R.-K. Ziekenhuizen, meen ik te mogen afleiden, dat het allereerste en al lervoornaamste, wat ik te doen heb, is: mij geregeld op de hoogte te stellen van den toestand van het R.-K. Ziekenhuiswezen; dat immers is noodzakelijk om ook de rest van mijn taak naar behooren te kun nen vervullen, voorlichting en inlichtin gen te verstrekken en adviezen te geven aan de leden der Vereeniging en te bevor deren het streven naar een gemeenschap pelijk optreden ten behoeve van gemeen schappelijke belangen. Nu is mij uit gesprekken met dc verschil lende instanties van diverse ziekenhuizen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1