DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. iz INGEZONDEN STUKKEN „DR. SCHAEPMAN" ALS IMFRESSAR10! Dat de K.R.O.-boys Zondag, 14 October naar Leiden komen weet heel Leiden en omgeving allang. De microfoon heeft het de wereld door geslingerd, de Radio-gids ons land, de „Leidsche Courant" onze provincie, en de reclamebiljetten steden en dorpen. Het is dan ook niet onze bedoeling aan dit wereld-bekend feit nog meer rucht baarheid te geven. Wij willen u, in uw eigen belang, slechts toevoegen Haast U. De groote zaal van de Stadsgehoorzaal biedt n.l. slechts plaats aan ongeveer 1200 bezoekers. Indien u tot deze uitgelezen schare be knoren wilt (en wie wil dit niet?) dan dient ge niet langer te wachten met u aan te melden. Ge zoudt het festijn zelfs niet, als an ders, door de radio kunnen hooren. En dat zou jammer zijn. Want de uitvoering van de K. R. O.-boys is niet alleen een hoorspel, maar ook een bij uitstek vermakelijk Kijkspel. Later zult u dat waarschijnlijk ook In uw huiskamer kunnen aanschouwen, maar op het oogenblik zijn we nog niet zoover. En daarom gaan we Zondag, 14 October a^, jn drommen naar de Stadsgehoorzaal om onze ooren en oogen te laten streelen door Piet met z'n Band. Volledigheidshalve geven we hieronder nog een opgave van de adressen waar, zoo lang de voorraad strekt, kaarten verkrijg baar zijn. Namens „Dr. Schaepman", Mr. H. F. A. DONDERS. Voorzitter. H. LOMBERT, Secretaris. A. C. H. SPEEL, Penningmeester. Adressen: Fr. J. A. Huibers, Haarlem merstraat 123. J. L. v. Heteren, Haarlem merstraat 242. A. C. H. Speel, Leliestraat 112. L. v. Zandwijk, Haarlemmerweg 29. H. Lombert, Stationsweg 8a. Leiden 9 October 1934. Geachte Redactie, In antwoord op het ingezonden stuk van L. P. de G. in uw blad van 19 September j.l., kunnen wij, na onderzoek, den geach- ten inzender verzekeren, dat geen enkele onzer leden behoort tot degenen, die zich gedurende de H.H. Missen in de St. Lode- wijkskerk als kinderen gedragen. Dat er jonge middenstanders bij aanwe zig zijn, is zeker, doch dit wil niet altijd zeggen, dat dit leden van onze vereeniging zijn. Wij verzoeken den inzender L. P. de G., voortaan, voordat hij de pen ter hand neemt, zich goed rekenschap te geven wat hij schrijft en niet klakkeloos een vereeniging in haar goeden naam benadeelen. Het bestuur der Kath. Jonge Mid- denstandsvereeniging, L. GUDDE, Moderator J. COSTER, voorzitter. H. BOTS, secretaris. DOEL EN WERKWIJZE VAN l HELDEN-DEB-ZEEFOND8 „DORUS RIJKERS" Sedert de oprichting 9 April 1923 is het Nederlandsche volk door het Dorus- R ij kers-Fonds in staat geweest aan de oude redders van schipbreukelingen een bewijs van waardeering te geven, dat een weinig vreugde brengt in hun laatste le vensjaren. De oudjes vertrouwen in den groei en bloei van het Fonds, dat alleen voor hen is opgericht. Dit vertrouwen is gerechtvaardigd en wij moeten met dankbaarheid erkennen, dat Nederland, een zeevarende natie waar dig, van hoog tot laag heeft willen bijdra gen om deze nederige behouders van men- schenlevens op zee te helpen het hoofd bo ven water te houden in de levenszee. Mogen wy enkele passages uit het jaar verslag over 1933 onder uw aandacht bren gen, opdat u weet, wat het Fonds over 1933 gedaan heeft: Ondersteuningen werden verleend aan 140 personen, namelijk aan 93 oud-redders ón 47 weduwen van redders tot een. totaal bedrag van 35.745. Van de ondersteunden waren 91 personen ouder dan 70 jaren en 46 ouder dan 60 jaren. De steunverleening strekte zich uit over 35 kustplaatsen en eilanden, terwijl de uitbetalingen wekelijks geschiedden, grootendcels door welwillen de bemiddeling van de burgemeesters. De maximum-uitkecring bedraagt ƒ6 p. week. Daar door de moeilijke tijden talrijke le den zich gedwongen zagen te bedanken voor hun lidmaatschap, de giften traag gevloeid hebben, de effecten zijn gedi in koerswaarde en de rentestandaard is verlaagd, is er. ongerekend de koersver liezen, over 1931 een nadeelig saldo ont staan van 16.000; over 1932 van 23.000 en over 1933 van 18.000. Het Hoofdbestuur zal slechts in de uitcr ste noodzakelijkheid overgaan tot het ver lagen van de eenmaal toegekende uitkee- ringen. Het fondskapitaal stelt voorloopig in staat om nadeclige saldo's en eventu eele koersverliezen op te vangen, maar jaarlijksche aderlatingen, zooals nu van 18.000 zijn te groot. Waar de steun, welke verleend kan wor den binnen zeer beperkte grenzen moet blijven en er nog vele oud-redders zijn, die met verlangen uitzien naar het oogen blik, waarop ook zij door het Fonds kun nen worden geholpen, tracht het hoofd bestuur de gelden ruimer te doen toe vloeien door het organiseeren van collectes en speldjesdagen. Het hoofdbestuur verwacht, dat zoowel autoriteiten als particulieren een eere plicht jegens de verdienstelijke helden der zee willen vervullen door volle medewer king te verleenen aan het nationale en lief dadige doel, namelijk het toewerpen van een reddingsboei aan de oude zeerobben, opdat deze helden een onbezorgden levens avond genieten gedurende de enkele jaren welke zij nog hebben te leven. Wij komen thans tot u met een dringen de bede ons te helpen den speldjesdag voor ons Fonds in Leiden te doen slagen. Wij vertrouwen, dat u zich een opoffering getroost voor hen, die in zwarte armoede leven of op het punt staan erin te ver zinken. Het aanbevelings-comité voor Leiden: A. van de Sande Bakhuyzen. Mr. H. M. A. Coebergh. A. H. Dros. G. Gerlings. Ds. Joh. W. Groot Enzerink. Pastoor A. H. M. J. Homulle. Mevr. H. L. C. Heringa-Hengeveld J. W. Henny. D. Jaeger. Dr. M. Key. ais uitvoerend comité zullen optreden de dames: Mevr. R. CosmanMendes da Costa, Witte Singel 19 en mevr. J. A. de Koster Sijthoff, Witte Singel 24, Leiden. Degenen, die voor het mooie doel willen collecteeren, gelieven zich op te geven bij mevr. R. CosmanMendes da Costa, Wit te Singel 19. Een beoordeeling der redevoeringen van Pater Henricus als gegeven door „Maas bode" en „Leidsche Courant" is wel zeer teleurstellend. D, „Maasbode" laat niet veel aan waar de over van bedoelde redevoeringen. De spreker wordt eenvoudig betiteld met naief, ondoordacht en zelfs moet het woord ophitsend te pas komen bij de be oordeeling van het door hem gesprokene. Natuurlijk wordt zijn goede bedoeling gewaardeerd! Men kan in het publiek moeilijk dat achterwege laten. Maar met dat al kan Pa ter Henricus als een afgestrafte schooljon gen om wiens naieviteit men ten slotte toch nog even moet glimlachen, naar huis gaan. De „Leidsche Courant" zegt, dat het ge sprokene een ruime verspreiding verdient 1) doch laat het bij een weinig enthousias te aanbeveling; valt verder Pater H. aan over zyn opvatting over devaluatie 2) en eindigt met den dooddoener, 3) dat er hier een taak ligt voor de R.-K. Staatspartij om betreffende het devaluatie-vraagstuk een rapport te doen samenstellen. Daarmede kan het zaakje aan den kap stok gehangen worden, met deze opmer king is men weer voor een poosje van de zaak af. 4) Men versta mij goed, ik bedoel hiermede niet te zeggen, dat het onherroepelijk juist is wat Pater H. over devaluatie gezegd heeft. Ik matig mij een oordeel daarover niet aan. Maar wel is het puur noodzake lijk, dat aan dit vraagstuk aandacht wordt besteed en van overheidswege wordt ge zorgd, dat hierin klaarheid komt, zoodat men met eenige zekerheid kan zeggen, dat het al of niet wenschelijk is tot devaluatie over te gaan. 5) Waarom wordt hiertoe niet bij voortdu ring ook in de „Leidsche Courant" met klèm op aangedrongen. Van een eenvou dige vingerwijzing alleen zal niet veel In vloed uitgaan. 6) Waar echter geheel geen waarde aan ge hecht is, noch in „Maasbode" noch in „Leidsche Courant" is de toon van de re devoeringen van den pater. Men zal toch toegeven, dat daarin een ander geluid wordt waargenomen dan men in het alge meen in kiesvereenigingen hoort. Hier wordt ook aan de Staatsparty een les voorgehouden en hier is het niet al leen „Leve de Staatsparty'. Inderdaad is hier de wensch, dat de politiek van de Staatsparty eens van koer moet verande- renJDtesihaarden en en en en ren. Dat is hard noodig! Wat is er voor opbouwends in het be leid van de regeering? Er kan niet veel concreets worden opgenomed. De regee ring is geheel ingesteld op het treffen van crisis-maatregelen, die zoo goed als alle een grootere ellende in het bedrijfsleven veroorzaken dan er vóórdien heerschte. Aan ingewüden is dit heel goed bekend. Dit valt niet te ontkennen. En wat doet onze Katholieke party om daaraan een einde te maken en de regee ring van politiek te doen veranderen? Kort gezegd: niets! Alle woorden als opbouw van een nieu we maatschappij en daden stellen blyven holle phrasen, waaraan geen practische uitvoering wordt gegeven. Een bijzondere tijd eischt bijzondere da den en die blyven uit. Een vloedgolf van ellende slaat over de mensehheid en men strijdt niet met verbe tenheid om dat te verhinderen. Gevoch ten moet er worden zegt pater H. en alle pogen tot leniging van den nood is aposto laat. Het is belachelijk om te zeggen, dat onze Katholieke party vecht en het apos tolaat, dat zij uitoefent laat te wenschen over. Gemakkelyk is het zich er vanaf te ma ken met den dooddoener: „Hoe moet het dan?" Men weet heel goed, dat het anders moet en dat zulks niet geschiedt is te wij ten aan tekort aan durf en energie en niet omdat men het niet weet. 7) Het is daverend juist, wat Pater H. heeft gezegd, dat heel de Kamer in rep en roer was toen Minister Marchant zyn spel lingsactie begon.. In die zaak is men den Minister tot in het belachelijke toe te lyf gegaan en met even groote belachelijkheid heeft hij zich geweerd. In zoo'n kwestie strijdt men als gaat het om een wereldbe lang. Maar waar blijft die vechtlust als het er om gaat de belangen van het volk te ver dedigen? Dan moet voorzichtig worden gemanoeuvreerd opdat er geen klappen vallen. Men schrikt terug om krasse maatregelen te nemen tegen een volksklasse, waar men onherroepelijk door extra salariskorting of extra belastingen een bron van staatsin- komen kan aanboren. Maar men is niet bang een werkloozen- steun-korting in te voeren, waarmede deze categorie van menschen tot wanhoop wordt gedreven en tot daden van geweld over gaat, die onder het stroomen van bloed moeten worden bedwongen. De overheid prevelt het volk voor, dat er berusting moet zyn en dat er offers ge bracht moeten worden, maar diezelfde overheidspersonen hebben zelf nog geen offers gebracht. Daar danken zy wèl voor. Het is gemakkelyk geduld te prevelen als zyn eigen geduld niet op den proef wordt gesteld. Inmiddels en dit is het zwaartepunt van de zaak; in dezen toestand wordt den voe dingsbodem voor den godsdienst weggeno men. Het volk wordt aan de wanhoop prys gegeven met alle geestelijke ellende, die daaruit volgt. 8) Laat men daartegen strijden totdat men niet meer kan. Ik weet heel goed, dat de crisis niet door de Nederlandsche regeering kan worden verholpen, maar laat zij trachten de gevol gen van die crisis voor degenen, die daar het zwaarst door worden getroffen, tot het minste terug te brengen. Laat men van overheidswege het predi ken van geduld staken en door het zélf voorgaan in het brengen van offers tot het uiterste toe een apostolaat uitoefenen, dat wonderen zal verrichten. Hiervoor moet de R.-K. Staatsparty stry- den. Let wel strijden! Doet zy dit niet en doet zy dit niet tot het uiterste dan is zy het predicaat Roomsch I£atholiek niet waard. 9) Laat men deze les trekken uit de rede van Pater Henricus, die als priester daarmede uiting heeft gegeven aan zyn priesterlijke zorg voor het geestelijk welzijn van ons volk en laat men diep doordrongen wor den van. den geest, waarin hy gesproken heeft. J. A. M. DE GRAAF. 1) Juister gezegd: dat er in het kene gedachten zijn geuit, die een ruime verspreiding verdienen. 2) Wy hebben alléén onze teleurstel ling en afkeuring willen uitspreken over het feit, dat door pater Henricus devalua tie (waardedaling van het geld) zeer posi tief, zeer beslist wordt gepropageerd, zón der argumentatie, zónder ook maar met slechts een enkel woord te erkennen, dat redelijke bezwaren, die er tegen worden aangevoerd, niet onredelijk zyn, wel eeni ge ernstige aandacht verdienen. 3) Een dooddoener, dieinzender zelf als eenig recept aanprijst! Zie 5) 4) Dat is een onvriendelijke en een o.i. absoluut onverdiende en ongemotiveerde insinuatie. 5) Volkomen juist! Wij zyn het dus eigenlijk met elkaar eens en heelemaal eens! Zie 3). 6) Er is reeds meermalen in onze cou rant op aangedrongen. 7) Heel dat gedeelte van inzenders be toog geeft een „daverend" bewijs, hoe de critiek te ver kan gaan, als men eenmaal aan het draven is." Men weet heel goed, dat het anders moet" en anders kan en toch doet men het niet! Zulk een ernstige be schuldiging mag men alleen neerschrijven, als men haar bewijzen kan! 8) En zy vooral drijven 't volk naar een stemming van wanhoop, of van diepe on tevredenheid, die maar aldoor alle personen, die aan regeering of bestuur deelnemen, in gebreke stellen, die maar aldoor louter af brekende cri tiek op de massa loslaten. 9) Juist, wy moeten stryden. Maar voor een strijd is noodig, wil succes kunnen worden verwacht, dat het leger, van hoog tot laag, één is in willen, eensgezind. Och neen: wy behoeven niet steeds te roepen: „Leve de R.-K. Staatsparty!" Volstrekt niet Zulk een geest zou een verkeer de geest zyn. Critiek is goed en noodig In het algemeen en, ongetwijfeld, ook in 't bijzonder wat bet re ft de R. K. Staatsparty! Maar ook is het een ver keerde geest en vertegenwoordigers die aanblaast om in de feitelijke leiders van ons volk en van de R.-K. Staatsparty zoo goed als niets dan verkeerds te zien, wat betreft hun daden, hun politieke optreden. Die geest, voortkomend uit en opwekkend tot een verbitterde stemming, blyve toch zoo ver mogelijk van ons! Red. CORRESPONDENTIE. v. d. P. Uw stuk reageert op een artikel in de „Maasbode"; dus bestemd voor dat blad. Ligorius. Zooals U zult hebben ge zien, is uw artikel van byna denzelfden in houd reeds geplaatst. NIEUWE KLANTEN. Wanneer men zich in een andere (kleine) plaats vestigt, staat men den eersten tijd als een kat in een vreemd pakhuis. Het gezin is uit zijn gewone doen en mo^ zich langzamerhand aan de gewijzigde omstan digheden aanpassen. Het leven stelt inmid dels echter zyn eischen. Er moeten dus allerlei levensmiddelen ingeslagen worden en by de installatie van zijn huis heeft men telkens artikelen noodig, welke men an ders niet dagelijks koopt, zooals ijzerwerk (haken en draad voor het ophangen van schilderijen en andere wandversieringen, spijkers en schroeven, nieuwe knippen voor deuren, dikwijls ook gereedschappen, enz.), behangersfournituren (o.a. roeden, ringen en materiaal om deze te bevestigen), elec- trotechnische artikelen, enz. Men heeft een smid noodig om de platen en pijpen der haarden en kachels passend te maken. Kortom, er doen zich aanhoudend nieuwe behoeften voor, waaraan binnen den kortst mogelijken tijd voldaan moet worden. De vraag is nu maar waar men de benoodig- de artikelen in de beste kwaliteit tegen den meest concurreerenden prys kan koo- pen. Een bakker, een. melkleverancier, een slager, een kruidenier en een groentenhan- delaar verschijnen meestal reeds den eer sten dag aan de deur om te vragen of zy geregeld mogen aanbellen. Zy zyn dage lyks langs den weg en ontdekken al heel spoedig, dat een huis, hetwelk eenigen tyd leeg stond, bewoond wordt. En daar zy weten, dat hy, die het eerst komt, het eerst maklt, zijn zy er als de kippen by, om te trachten een nieuwen klant te winnen. Van sommige andere leveranciers, zoo als handelaren in sigaren, wyn, visch, ko len, ijzerwaren, sanitaire artikelen, elec- trotechnische benoodigdheden, enz. en schoenmakers, banketbakkers, verzeke ringsagenten, leesbibliotheken, kleerma kers, drogisten, behangers, manufacturiers, bloemisten, wassCherijen, enz., ontvangt men prijscouranten, circulaire of adres kaarten, maar lang niet van allen, die in een plaats gevestigd zyn. Heeft men geen adresopgave van een le verancier in een bepaalde branche gekre gen, dan zoekt men in de advertentieko lommen van het meest-gelezen plaatselijk blad, soms mèt, maar ook heel vaak zonder succes. Er ontbreekt dus in het algemeen nog veel aan de wyze, waarop de handeldry- vende en industrieeele middenstanders con tact zoeken met de in hunne gemeente nieuw-gevestigde gezinnen, welke zij met een weinig tact gemakkelyk als klanten kunnen winnen. De nieuwe inwoners hebben niet altyd gelegenheid een ontdekkingsreis te maken om alle leveranciers, ook in de meest ach teraf gelegen buurten, op te snorren. En het gevolg is, dat zij zich voor een groot deel hunner behoeften naar de dichtstby gelegen groote stad begeven. Zij, die ernstig naar uitbreiding hunner zaken streven, doen goed zich eens ter dege van het bovenstaande rekenschap te geven. Vaak hoort men beweren, dat re clame overbodig is, maar een annonce in 'n plaatselijk blad, een goed uitgevoerd druk werkje en een aantrekkelijke etalage kun nen u in. ieder geval met nieuwe inwo ners in relatie brengen en men dient de beteekenis daarvan niet te onderschatten! Hetzelfde geldt voor de buitenwijken der steden. De middenstandsvereenigingen kunnen in deze ook een rol spelen, b.v. door een in lichtingendienst te organiseeren. Zij zou den hunne leden op de hoogte kunnen stel len met de vestiging van gezinnen in hun gemeenten en den plaatselijken handel be vorderen door de uitgave van een gids voor koopers. Daarmede zouden zoowel midden standers als de nieuwgevestigden gebaat zyn. DE STRIJD 0M DEN KLANT.' Door J. G. de Bruin. Het contact met de koopers is, zooals u uit het voorgaand artikel onder dezen titel blijkt, een zeer gewichtige zaak. Een goede zakenman is daarom te vinden in den winkel en slechts af en toe op het kantoor. Juist het veelvuldig bezoek aan uw zaak zal u mede doen gevoelen in hoeverre de verkoopkunst van uw personeel aanvul ling behoeft. Ge kunt niet meer volstaan met die ontwikkeling aan den tijd over te laten. Iedere klant onjuist behandeld betee kent een verlies van kapitaal. Groote ma gazijnen, die ik in het buitenland voor studie bezocht, hadden aan hun zaak een school voor verkoopers en verkoopsters verbonden, 't Is loonend werd mij verze kerd. Die uitspraak heeft my er toe gebracht een boekje te schrijven hetwelk ik eerst daags ten verkoop zal aanbieden. He' draagt den titel „Betere verkoopers meer winst". Een invloedrijke factor is de plaats van uw winkel in de stad of in het dorp. Hoe zeer ook verwijderd van het centrum, vak kundig ingerichte etalages, publiciteit enz. zullen de schijnbare achterstelling spoedig wijzigen in groot vordeel. Vanzelf is het centrum de winkelstand bij uitnemendheid doch onvoldoende verzorging van klant, artikel en aantrekkingsmiddelen lijden daar spoedig tot een débacle. Licht kan even goed in de buitenwijken winst afwerpen als in het centrum; ja zelfs nog beter. Bekijk uw uitstallingen met critisch oog en spaar geen gloeilampje, 't Is een voordeelige reclame. Ge kunt be ter trachten door nauwkeurige samenstel ling ruimte uit te sparen op publicaties. Om terug te komen op de interne aan gelegenheden; bespaar niet op het loon doch zie nauwkeurig toe waar onbruik baar personeel schuilt. Dat kost u meer dan goede betaling aan verkoopkrachtige menschen. Mijn bezoek aan verschillende zaken hier te lande toonde mij de reden van weinig nettewints. Hebt ge aldus uw oog op uw zaak gehad, beschouw dan de artikelen, waarvoor ge deze week speciaal de aandacht vraagt. Stelt de punten eens op waarom ze andere soortgelijke artikelen te boven gaan. Voor u als vakman heeft dit zeker geen bezwaren. Verwerk de gevon den eigenschappen in een aantrekkelijke advertentie en briefreclame. U zult zien het zegt veel meer dan „Het Beste", „1ste soort" en dergelijke afgezaagde termen. „Etalage-Revue". 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e Klasse, 16e lijst Trekking van Donderdag 11 October 1934 Hooge Prijzen 31000— 1086 1000.— 1540 8978 17347 400.— 230 500 1211 2722 11612 12227 20039 21027 200.— 6862 7592 9034 10745 11631 11854 12948 23078 100.- 55 688 2392 2406 5424 5614 6635 8882 10752 11901 14222 18197 18859 21055 Prijzen van f 70. 89 109 141 205 351 395 519 832 1099 1129 1229 1237 1373 1616 1664 1698 1708 1907 2024 2110 2206 2224 2334 2400 2461 2465 2600 2700 2781 2835 2890 3070 3126 3143 3255 3441 3442 3469 3488 3493 3650 3767 3824 3921 3924 4093 4417 4627 4951 5086 5168 5335 5388 5603 5606 5733 5871 5928 5931 6010 6301 6302 6333 6348 7078 7195 7343 7389 7536 7650 7742 7836 7881 8163 8182 8191 8307 8325 8492 8570 8892 8907 9083 9138 9155 9187 9198 9549 9561 9637 9834 9945 10024 10057 10171 10235 10242 10282 10440 10808 10976 11132 11153 11221 11352 11370 11395 11704 11720 11744 11898 11947 12067 12099 12237 12373 12382 12508 12606 12809 12885 12951 12959 12968 12974 13114 13292 13446 13496 13538 13785 13873 13954 14052 14103 14112 14117 '14130 14199 14216 14316 14450 14534 14576 14596 14914 14935 14955 15011 15031 15053 15089 15158 15207 15221 15330 15401 15463 15477 15820 15924 15947 15962 15999 16175 16176 16181 16208 16214 16281 16325 16477 16523 16534 16541 16561 16664 16728 16808 16890 17011 17063 17138 17176 17253 17298 17534 17759 17850 17905 17920 17935 18081 18196 18292 18363 18474 18493 18494 18515 18679 18710 18754 18799 18897 19063 19065 19089 19242 19248 19319 19482 19505 19519 19591 19629 19723 19764 19919 19929 19943 20152 20209 20254 20305 20330 20457 20543 20563 20752 20794 20795 20893 20929 20973 20990 21303 21411 21651 21725 21785 21874 22156 22248 22320 22331 22543 22617 22851 22932 22969 23120 23244 23313 23462 23644 23651 23659 23857 23977 Nieten 71 84 101 177 210 213 220 274 279 294 316 474 543 558 3064 3164 3415 3774 3997 417?; 4359 4624 4788 5167 5332 5596 5890 6148 6345 6414 6663 6854 7214 7387 7559 7893 8372 8551 8705 10605 10789 11217 11497 11831 12204 12484 12754 12956 13038 13228 13706 13949 14259 14482 14675 14861 15120 15355 15645 15929 16350 16640 17149 17622 17917 1 «3153 18729 18974 19364 19633 9423 9665 10374 10624 10840 11254 11578 11887 12209 12501 12792 1266 1494 1834 2035 2272 2643 2958 3087 3229 3581 3825 4073 4247 4383 4661 4823 5181 5361 5673 5992 6211 6373 6544 6747 6955 7254 7462 7629 7916 8452 8657 8906 9015 9309 9514 9704 10384 10625 10851 11258 11647 11900 12222 12569 12815 341 345 352 423 1133 1384 1603 1983 2150 2488 2770 3040 3157 2036 2046 2429 2458 2651 2711 6592 6613 6810 6816 7177 7178 9058 9316 9524 9763 10401 10635 10959 11280 11752 11908 12268 8910 9074 9323 9527 11292 11764 11934 12326 12579 12905 9984 10149 10522 10570 10690 10698 11089 11110 11 11454 11772 11808 11942 12001 12375 12397 12709 12716 12915 12916 4164 4316 4567 4786 5042 5318 5557 5884 6115 6297 6401 6618 6825 7184 7366 7541 7831 8312 8519 9184 935S 9580 10224 10604 10737 11165 11474 11812 12040 12433 12753 20922 21286 21470 21664 21946 22197 22475 22716 22855 22977 23368 23519 23696 23902 13085 13093 13266 13276 13747 13812 14016 14039 14292 14348 14486 14569 14703 14746 14893 14930 15124 15206 15389 15392 15695 15702 15944 15960 16354 16360 16838 16920 17225 17295 17641 17646 17933 17965 18429 18532 18734 18736 19052 19098 19384 19413 19741 19748 19930 20023 20148 20201 20526 20528 20734 20740 21002 21028 21329 21362 21484 21506 21810 21835 22050 22077 22336 22392 22508 22574 22732 22770 22880 22885 23008 23036 23385 23388 23529 23584 23715 23754 13111 13120 13183 13307 13390 13586 13888 13892 13936 14118 14181 14189 14383 14411 14443 14578 14635 14653 14755 14787 14788 14945 150C3 15029 15225 15231 15235 15466 15499 15516 15728 15847 15851 16058 16103 16249 16363 16374 16377 16921 16945 17071 17297 17335 17476 17701 17725 17745 18015 18157 18235 18569 18645 18664 18770 18794 18837 1W129 19188 19217 19420 19499 1S508 19752 19760 19809 20026 20034 20089 20280 20314 20337 20581 20590 20608 20778 20814 20828 21034 21075 21117 21393 21397 31412 21545 21572 21580 21844 21873 21885 22082 22108 22119 22403 22409 22420 22595 22640 22646 22790 22840 22844 22931 22946 22947 23040 23054 23227 23407 23409 22422 23654 23673 23680 23778 23784 23864 13188 13598 13939 14230 14456 14659 14792 15067 15264 15528 15901 16306 16556 17090 17539 17761 18253 13201 13621 13944 14236 14458 14660 14816 15077 15346 15619 15912 16309 16619 17137 17587 17914 18306 18722 20344 20629 20837 21161 21439 21591 21919 22138 22438 22673 22847 22951 23307 23461 23681 23865 19625 19887 20097 20466 20632 20891 21169 21464 21644 21920 22175 22467 22700 22648 22967 23332 23507 23682 23884

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12