ENGELSCH FRY's Taal Inst WOENSDAG 10 OCTOBER 19S DE LEIDSCHE COURANT utKUE BLAD. PAG. 9 BUITENLAND SPANJE. De toestand kalmeert RUST TE MADRID EN BARCELONA, In sommige streken wordt evenwel nog gevochten. Ondanks de aanmaning der Spaansche regeering aan de stakende arbeiders en employé's der stedelijke bedrijven, om on middellijk den arbeid weer te hervatten, indien men rijn betrekking niet wenscht te verliezen, zijn slechts weinig stakers te Madrid weer aan den arbeid gegaan. Ook in de particuliere bedrijven hebben ar beiders en bedienden zich nog niet weer aangemeld. Op last der regeering moeten de werkgevers thans de stakende arbei ders ontslaan en niet-marxistische arbei ders in hun plaats aanstellen. De trams en autobussen onderhouden den dienst slechts in beperkte mate en dan nog niet met eigen personeel. Te Saragossa heeft de organisatie van so ciaal-democratische arbeiders besloten den arbeid te hervatten, terwijl te Barcelona volkomen orde heerscht en de arbeid op normale wijze verloopt. Ook schietpartijen zijn hier niet meer voorgekomen. Ook te Madrid zelf is het gistermorgen en in de eerste namiddaguren betrekkelijk rustig gebleven. Slechts zijn er aan den rand der stad tusschen politie en opstande lingen eenige schoten gewisseld. Of hierbij slachtoffers zijn gevallen, kan nog niet worden gezegd. In Asturië duurt de strijd voort. In Asturië en het land der Basken duurt de strijd echter nog voort, al mag worden aangenomen, dat o„k hier de laatste bol werken der revolutionnairen spoedig in handen der regeeringstroepen zullen val len. Te San Sebastian kwam het tot langdu rige gevechten. De opstandelingen con centreerden zich in de armenwijk. Zij werden echter door de politie en militairen aangevallen en moesten zich na hardnek- kigen strijd overgeven. Zes personen wer den gedood en tal van anderen meer of minder ernstig gewond. Het aantal arres tanten bedraagt 42. Tijdens een schietpartij werden de Spaansche rebellenleiders Caballero en Prieto omsingeld. Zij wisten echter te ont snappen door de hulp van een opstande ling, die werd doodgeschoten. De zoon van Prieto werd gearresteerd. De verbindingen met het Noorden blij ven nog steeds met moeilijkheden gepaard gaan. De regeeringstroepen rukken lang zaam op in de provinvies Leon, Ovieda en Bilbao. Door tijdig ingrijpen van de autoriteiten kon in Cevilla een groot opgezette overval van marxisten en syndicalisten op het laat ste oogenblik worden voorkomen. Machine geweren zijn op de voornaamste punten van de stad geplaatst. Evenals in Saragos sa is de orde te Sevilla thans echter her steld. Azana gearresteerd. Bevestigd wordt, dat oud-premier Azana die president zou worden van de revolu- tionnaire regeering te Barcelona gearres teerd is. Hieruit volgt, dat vorige berichten om trent Azana's vlucht der vliegtuig naar Frankrijk en zijn arrestatie aldaar onge grond zijn geweest. Marxisten-wreedheden. Overal hebben de marxistische opstande lingen groote wreedheden bedreven. Ver scheidene politie-agenten en ook soldaten zijn op gruwelijke wijze om het leven ge bracht. De haat der marxisten richt zich in het bijzonder tegen de geestelijkheid. Vele geestelijken zijn door de marxisten met petroleum begoten en levend verbrand. CORTES-LEDEN JUICHEN LERROUX TOE. De doodstraf weer ingevoerd. Gistermiddag hebben de Spaansche Cor tes een zitting gehouden, welke een groote demonstratie van vertrouwen voor den Spaanschen premier Lerroux is geworden. De zitting duurde nauwelijks een uur. Ler roux wees er op, dat hij het als zijn plicht beschouwde, de opstandige beweging met alle hem ten dienste staande middelen te bestrijden, ten einde de natie voor blijven de schade te behoeden. Er heerschte onder de aanwezige afge vaardigden behalve de regeeringspar- tijen waren de monarchisten en de Baski- sche nationalisten verschenen een opge wonden stemming. Telkens werd Lerroux' rede door bijvalsbetuigingen onderbroken. De premier richtte woorden van erkente lijkheid tot de guardia civil en de politie, die hij dankte voor de loyaliteit, waarmede zij zich van haar taak hadden gekweten. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen, de doodstraf weer in te voe- en bij gevallen van ernstigen roof. Na en- ren voor overtredingen van de Wapenwet kele korte toespraken van leiders der aan wezige partijen, waaruit algemeen vertrou wen sprak in den premier Lerroux, ging het parlement voor den duur van acht da gen uiteen, ten einde de regeering bij de bestrijding van den opstand de vrije hand te laten. 8 0CT. MAANDAG'S BEGINNEN NIEUWE CLUBS F. 10- PER 3 MND. 7 uur n.m. voor Beginners 8 uur n.m. voor Gevorderden 9 uur n.m. voor Conversatie INSCHRIJVING DAGELIJKS BREESTRAAT la TEL. 3529. PORTUGAL. COMPLOT IN PORTUGAL ONTDEKT Verscheidene officieren gearresteerd De politie te Lissabon heeft een mili taire samenzwering ontdekt, die ten doel had de huidige regeering omver te wer pen. Eenige personen, onder wie verschei den Portugeesche officieren, zijn gearres teerd. In verband met de gebeurtenissen in Spanje is de reorganisatie van den Portu- geeschen ministerraad, die in October zou plaats hebben, voorloopig uitgesteld. De telefonische verbindingen met Madrid zijn opnieuw verbroken. Naar nader gemeld wordt, zijn ook de directeur-generaal der Posterijen, Baga- lar, en de directeur der gevangenis, Ol- wada, gevangen genomen. Beide mannen zijn op den voorgrond tredende fascisten en persoonlijke vrienden van den Portu- geeschen premier. De regeering ontkent, dat de thans getroffen maatregelen een uit vloeisel zijn van de gebeurtenissen in Spanje. DUTTSCHLAND. AFTREDEN SOUSCHEF GESTAPO In verband met den dood Von Schleicher Naar de Berlijnsche correspondent van „Berlingske Tidende" verneemt is de sous chef van de Gestapo (de Geheime Staats- Polizei), Obergruppen-führer Heidrich, on der opzienbarende omstandigheden afge treden. Dit aftreden is namelijk geschied op rechtstreekschen last van den Pruisischen minister-president Göring, daar Heidrich krachtens zijn positie er verantwoordelijk voor was dat generaal Von Schleicher werd doodgeschoten zonder verhoor en zonder vorm van proces. De actie, welke dit ongelukkige verloop had, geschiedde zonder order van Göring, die de heele actie in Berlijn leidde en die later het gebeurde ten scherpste heeft af gekeurd en nu blijkbaar geen zweem van medeplichtigheid hieraan heeft willen heb ben. OOSTENRIJK. GEEN AANVALLEN OP HITLER „Tot nader order" Naar de correspondent te Weenen van de Times uit betrouwbare bron verneemt, hebben de Oostenrijksche bladen van offi- cieele zijde een wenk ontvangen zich tot nader order te onthouden van aanvallen op Hitier en het nationaal-socialistische Duitschland. Deze wenk is vermoedelijk een gevolg van een onderhoud, dat de Duitsche ge zant Von Papen dezer dagen heeft gehad met Von BergerWaldenegg, den minister van buitenlandsche zaken. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat hij daarbij heeft gewezen op het staken der aanvallen in de Duitsche pers en de radio op de tegen woordige Oostenrijksche regeering en dat hij er op zou hebben aangedrongen, dat de Oostenrijksche pers dit voorbeeld zou volgen. De Weensche pers heeft naar verluidt, besloten voorloopig een afwachtende hou ding aan te nemen. Niemand gelooft, aldus de correspondent, dat een wijziging is ge komen in de Duitsche politiek tegenover Oostenrijk, maar men meent, dat de nazi's op het oogenblik de handen zoo vol heb ben met de Saarquaestie, dat men een tij delijke rust van die zijde kan verwachten. (Deze meening werd naar men weet ook reeds geopperd naar aanleiding van het bezoek van den Duitschen ambassadeur te Rome bij Mussolini, die den Duce een pact ter waarborging der onafhankelijkheid van Oostenrijk zou hebben voorgesteld). De nazi's, zegt hij, zullen naar men ver wacht, de eerstvolgende maanden vele offi- cieele en officieuze toenaderingspogingen doen, doch de Oostenrijksche autoriteiten zullen de actie aan de grens nauwlettend blijven volgen en van de verklaringen der nazi's met het grootste voorbehoud kennis nemen. AMERIKA. ALGEMEENE STAKING MISLUKT Werkhervatting te middernacht Uit Havanna wordt gemeld: De alge meene staking is mislukt. Het communistisch vakverbond heeft de hervatting van den arbeid te middernacht gelast. Bij de aanvallen van stakers op de trams welke door met-stakers werden bestuurd, is een persoon gedood en zijn er 12 ge wond. Er werden c.a. 250 arrestaties verricht. BUITENL. BERICHTEN. DE TYPHOON OP LUZON. Drie en negentig dooden. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de vernielende typhoon, die voor eenige da gen over het Noorden van het eiland Luzon trok, talrijke dooden gevorderd. Naar tot nu toe vastgesteld kon worden, zijn 93 menschen om het leven gekomen. ONBEWAAKTE OVERWEG IN BELGIE Drie kinderen gedood Te Holsbeek bij Leuven zijn gistermid dag drie kinderen van 8 en 9 jaar, die uit school naar huis gingen, op een onbewaak- ten overweg door een lokaaltrein gegre pen en op slag gedood. De kinderen had den getracht snel over te loopen, doch een hunner struikelde, en doordat zij elkander de hand hadden gegeven, konden ook de beide anderen niet ontkomen. MIJNONGELUK BIJ LYON. Twintig arbeiders bedolven. Niet ver van Lyon, in het departement Rhone, heeft gisteren in de mijn Saint Pierre-la-Pal ud een instorting plaats ge had. Volgens de tot dusver beschikbare be richten zouden 20 mijnwerkers van de bui tenwereld afgesloten zijn. Een Havas-be- richt maakt melding van drie dooden. BOM ONDER GASHOUDER. Bijtijds ontdekt. Onder den grootsten gashouder van Wee nen in het district Brigittenau is een op een uurwerk loopende bom gevonden. Was de helsche machine niet bijtijds ontdekt, dan zouden 500.000 kubieke meter gas zijn ont ploft, hetgeen voor de omgeving een ramp zou hebben beteekend. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Begrooting 1935. (Uitgaven). De jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie enz. zijn geraamd op f 26.500.v. j. 27.460.80, zulks overeenkomstig de door B. en W. ont worpen salarisregeLing. De rekening druk werk is van 1900.teruggebracht voor 1935 op 1600.Voor de as. verkiezingen in 1935 is een bedrag van 2000.uitge trokken. De belooning van den inspecteur en verder politiepersoneel en hierbij bc- hoorende posten is geraamd voor 1935 op 18.000.— (1934 18.725.—), ook deze ver laging houdt verband met het ontwerp- salarisregeiing van B. en W. Ook voor de kleeding en uitrusting voor de politie is 125.minder geraamd dan in 1934. On derhoud en kosten verlichting straatlan taarns 23.840.—, v. j. 25.000.—. Wegens subsidie aan de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der T.B.C. voor 1935 is als maxi mum subsidie uitgetrokken een bedrag van 2000.v. j. 2500.Subsidie aan Bad en Zweminrichtingen 1500, v. j. 1000. Annuïteiten aan het rijk verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het be lang va nde verbetering der volkshuisves ting 43.243.98, v. j. 45.978.85; bijdrage in de tekorten op de expl. van 151 met rijksvoorschot gebouwde woningen 18.767.86 (v. j. 18.267.86); Bijdrage aan den kapitaaldienst voor de storting in het stratenfonds 16.000.(v. j. 15.000. Orvderh. van wegen en voetpaden 11.549.93 (v. j. 8000.—). Aandeel in de kosten van onderh. van Prov. en van andere wegen 967.(v. j. 75.In 1933 zal aan de Prov. nu verschuldigd zijn als bijdrage in de kosten van onderh. van den Heerenweg 892.Kosten van de alg. begraafplaats en kosten van begraving 2109.13 (v. j. 1040.Bijdrage aan hoofdstuk VI (openbare werken) van den kapi taaldienst 7000.(v. j. nihil); Jaarwedden en wed den der onderwijzers 27.990.50 (vorig jaar 33.700.Kosben van overbrenging en verpleging vaji arme krankzinnigen 22.100.(v. j. 19.000.Uitgave in ver band met de beschikbaarstelling van g<>'.d- koope margarine en vleesch in blik 12.000 (v. j. nihil). Steun aan werkloozcn 234.000 (v. j. 250.000.Gelet op de uitgaven in le halfjaar 1934, terwijl voor het 2e half jaar een gelijke uitgave wordt verwacht, wordt dit bedrag voldoende geacht. Toeslag op steun aan crisis-werkloozen, in verband met tewerkstelling in contra-prestatie 6000.Zooals men weet zijn in onze ge meente de steuntrekkende verplicht om voor den steun, welke zij ontvangen te wer ken. Voor slijtage van kleeding en voor meerdere voeding ontvangen ze daarvoor een toeslag op hun steun van 10% van het steunbedrag. Deze regeling geldt alleen voor 7 a 8 zomermaanden. In 1934 is gedurende de maanden Mei en Juni uitbetaald 1523.44 Met het uitgetrokken bedrag kan worden volstaan. Subsidie aan werkloozenkassen 16.000.— (1934 20.000.—). Is het aandeel der gemeente in de kosten van uitvoering van het werkloosheidsbesluit 1917. Gezien het terzake uitgegevene in 1933 wordt het uitgetrokken bedrag voldoende geacht. Bij drage aan hoofdstuk XI Handel en Nij verheid van den Kapitaaldienst 10.000. In 1934 moet ten behoeve van den aanleg van een spoorweg GoudaAlphen een bij dragen worden verleend van 25.000. Het is niet met zekerheid te zeggen of in verband met de aanwezige kasmiddelen hiervoor een geld leen in g zal worden aan- LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. gegaan. Ware wel geleend geworden dan zou de begrooting belast dienen te worden met een bedrag voor aflossing bestemd. Thans wordt een bijdrage uit den gewonen dienst van 1000.— voorgesteld. Uitkee- ring aan het grondbedrijf wegens nadeelig saldo en andere grondslagen 12.300.(v. j. 9118.15). De begrooting van het grond bedrijf wijst dit uitgetrokken bedrag als verlies aan, tot zoover de uitgaven van de gewone dienst. Wat de uitgaven van de Ka pitaaldienst betreft vermelden wij nog dat een bedrag van 10.000.voor 1935 is uit getrokken als kosten inverband met de verbreeding van den rijksstraatweg door het rijk, zullen door de gemeente eveneens werken moeten worden uitgevoerd, waar voor men dit bedrag noodig acht. Mes of karton. Tusschen twee bewo ners alhier ontstond een meeningsverschil over de door hen te volgen politieke rich ting. Ten einde ieders meening nog eens te verduidelijken duwden zij bij elkander een pamflet in de brievenbus. Hierdoor kwa men de poppen aan het dansen. Een twist volgde. Een hunner deed aangifte by de politie dat hij door den ander met een mes was bedreigd, terwijl de buurman beweer de slechte een stukje karton in zijn hand te hebben gehad. Personalia. Bij de te Utrecht gehou den examens kantoor-stenograaf 130 letter grepen per minuut slaagden o.a. onze plaats- genoote Mej. G. de Graaf, opgeleid aan den inrichting van den heer G. Kloek, alhier. Bij de te Den Haag gehouden examens voor typist slaagden onze plaatsgenooten Mej. J. M. v. d. Valk en de heer G. Sype- stein. Gevaarlijk baantje! Door een ambte naar der Crisis-Zuivedwet werd bij de po litie aangifte gedaan van mishandeling door v. d. W. De ambtenaar werd ten huize van v. d. W. de deur uitgeworpen en bovendien werd hem een slag op het hoofd toegediend. BOSKOOP. Personalia. De heer H. J. Zorg is door het gemeentebestuur aangesteld voor de be diening van de brug, welke vanaf het sta tion toegang geeft tot de Zijde, en voorts belast met den waarschuwingsdienst voor den onbewaaktcn spoorwegovergang. Een verbetering. Naar wy vernemen ligt het in het voornemen om de hooge brug in Reijerskoop, welke toegang geeft tot de Rijkstuinbouwschool en in de omgeving zeer misstaat, weg te nemen. In de Valkenburgerlaan zal een nieuwe toegang worden gemaakt. Hier is men niet gebonden aan den eisch om een hooge brug te maken. Mishandeling. Zondagmiddag heeft de 26-jarige M. K., zijn buurman den stoker J. H. met een schop geslagen, waardoor deze lichamelijk verwond werd. Een kwestie over het recht van overpad is de aanleiding tot deze mishandeling geweest. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. H. moest zich onder geneeskundige behandeling stellen, doch kon Maandag zyn werk verrichten. Diefstal en heling. De Rijksveldwach ter heeft tegen een woonwagenbewoner proces-verbaal opgemaakt, terzake van diefstal. Deze had n.l. een rijwielbelasting- plaatje gevonden en tegen een abnormaal laag bedrag aan een derde verkocht. Ook togen dezen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van heling. ZOETF.RWOUDE. St. Jans-fanfare. Maandagavond hield de St. Jans-fanfare de jaarvergadering. De opkomst der leden was zeer slecht. Toch was de voorzitter, de wcleerw. heer H. Brans, in zijn openingswoord tevreden over de leden, want de repetitiën waren gedurende het laatste jaar zeer goed be zocht geworden. De penningmeester, de heer Joh. Vlas veld, gaf na de lezing van de notulen het financieel verslag. De financiën blijven steeds zorgelijk; hoewel het saldo van ƒ53.05 gestegen is tot ƒ71.99 moet de pen ningmeester met groote zorg vervuld blij ven. Er zijn instrumenten die om vernieu wing vragen en het a.s. lustrum zal een reserve noodig hebben. De contribution zijn wel bevredigend, maar kunnen de kosten van de directie niet geheel dragen. Hierdoor zal de steun van de donateurs steeds onmisbaar blijven. In het afgeloopen jaar is deze steun zeer goed op peil gebleven. De afgevaardigden naar de vergadering van den R. K. Bond brachten de mededee- ling, dat in het volgend jaar een festival tot viering van het eerste lustrum zeker tot de mogelijkheden behoort. De finan- cieele kant wordt reeds beter en de be zwaren wel overkomelijk geacht. Het jaarverslag van den secretaris wordt ook ter tafel gebracht, maar wij zullen hierover geen mededecling doen, want op het jaarfeest dat 6 November gehouden wordt, zal de secretaris nog eenmaal voor de donateurs verslag uit brengen. Na enkele huishoudelijke aangelegenhe den wordt de rondvraag gehouden, waarbij het bestuur aan de leden de verzekering gaf. dat dc orde op het jaarfeest streng zal gehandhaafd worden cn dat een herhaling van wanordelijkheden van het vorig jaar uitgesloten is. Hanze. Gisteravond werd de eerste ledenvergadering uit het werkplan voor dezen winter gehouden van de Hanze. Merkbaar had de propaganda voor deze vergadering succes, want het bezoek op deze vergadering was buitengewoon goed. Klokslag o{> tijd opende de voorzitter de vergadering met een woord van welkom en een verzoek aan de leden, om door uiterste zakelijkheid mede te werken, dat de eerste proefneming kan slagen en de ver gadering om halftien over kan gaan lot een gezellig samenzyn. Na de lezing van de notulen bood de se cretaris namens de Commissie tot ontwerp v^n het winterprogram, dit volledig uitge werkte program aan en werden de daarby behoorende voorstellen aan de orde ge steld. Tot propaganda cn reclame werd beslo ten de door het Centraal Bureau uitgege ven leuzen te bestellen. Voorts werd beslo ten een fonds te vormen waaruit de recla mes die tot algemeen belang van den mid den stand gemaakt zullen worden zullen bestreden worden. De Onderlinge Ziekteverzekering zal op initiatief van het bestuur gereorganiseerd worden. Ook het Santos-Comité is gereor ganiseerd en zal voortaan gevormd wor den door: Kapelaan J. Sijm, voorzitter, A. v. Bennekom, secretaris-penningmeester, W. de Boer, P. C. Paardekooper en J. van Bemmelen en de dames A. Deckcrs-Angc- nent, P. van Benten-van der Hoeven en C. Paaraekooper-Mentink. Besloten wordt uit de Begrooting 1935 over dezelfde bedragen te beschikken voor de propaganda feeslvergaderingcn en het kinderfeest als over 1934. De uitvoering van het kinderfeest wordt opgedragen aan de studiecommissie voor het winterpro gram, die zich zullen laten bijstaan door hunne echtgenooten. Waar de ambtenaar van de Midden stands-Onderlinge niet aanwezig was werd deze korte propaganda-rede afgevoerd. Hierna werd het ontwerp huishoudelijk reglement ter tafel gebracht. Tot verdere behandeling werd een commissie benoemd, bestaande uit drie leden aan te wijzen door het bestuur en werden by stemming de leden J. J. Roderijk en L. v. d. Geest aangewezen. De Geestelijk Adviseur gaf in eenige korte woonden aan, hoe dc propaganda van het retraitefonds kan uitgebreid wor den. Over deze wenken zal het bestuur van het relruitefonds op een volgende ver gadering besprekingen openen. De ecrw. spreker wijst nu vooral op de noodzakelijkheid, nu dc middenstanders zoo door zorg en kommer worden meege sleept naar het stoffelijke, zich eens rustig de eerste vraag te kunnen stellen: waar toe zyn we eigenlijk op aarde en zich geheel tot God te richten in de stille rust \an het retraitehuis. De secretaris bracht vervolgens verslag uit van de laaLste Centrale Raedsvergade- ring en de voorzitter omtrent de gehouden auto-zegening. De vaandelgrocp werd nu tijdens de vergadering met een vaandel drager en een dubbel zestal lot goede slag orde gebracht. Nog werd gesproken over de hooge elec- tricitcitstarievcn. Hierbij kwamen nog meerdere grieven naar voren, o.a. het af keuren van de huurleidingcn juist op het moment dat de huurkoop ten einde raakt. Het bestuur wordt opgedragen te trachten betere voorwaarden van stroom levering te verkrijgen vooral voor industrie-doelein den en de Lichtfabrieken te bewegen in dezen moeilijken tijd vooral soepele be palingen te maken voor de te herstellen huurleidingcn. Bij de rondvraag kwam weer algemeen de klacht naar voren, die in de vorige ver gaderingen is uitgesproken over het woeste rijden van auto's in dc Weipoort. Het be stuur deelt mede reeds bij herhaling aan het hoofd van dc politie om maatregelen gevraagd te hebben. Het denkbeeld wordt geopperd een groot bord te plaatsen, waar op het verzoek: auto-rijders, wij smeeken u, denkt aan onze kinderen! Heftig wordt er bij het bestuur op aangedrongen nog maals de medewerking van den Burge meester in te roepen voor het te laat is. Lr bestaat een maximum-snelheid van af de boerderij van Van Velsen tot Belt. Deze snelheid wordt zeker vaak dubbel gereden en bovendien wordt het verkeer vaak in gevaar gebracht. Andere leden willen de woeste rijders signaleercn, maar ten slotte wordt gevraagd in dit verslag nog eens openlijk te wijzen op het groote gevaar. Hiermede was de agenda in twee uren, te halftien afgewerkt, waarna de voorzit ter het dank cn slotwoord sprak, waarna de leden in gezellig samenzyn tot precies elf uur bijeen bloven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9