rAMtf> RUBRIEK Moderne tafellakens uit grof linnen WOLLEN BLOUSES GOEDE WIJN behoeft geen krans, zegt een vaderlandsch spreekwoord. Maar uw wijnhandelaar ver neemt wèl graag uw tevredenheid. Bij ons is het niet andersUw tevredenheid drukt zich uit in het aantal patronen, dat dagelijks de deur der Redactrice uitgaat. En dit aantal stijgt steeds.... de beste krans dus voor den pasvorm en afwerking van steeds meer gevraagde patronen. Gaat door met bestellen bij de Redactrice van de Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. De kosten bedragen 36 -f- 6 ct. porto, te betalen per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten post zegels. HOEVEEL MELK DRINKT UW KIND Het Tijdschrift „Voeding en Hygiëne" geeft ten aanzien van de voeding der kin deren de volgende wenk: Geef een kind van 2 jaar een halve liter melk per dag. Geef een kind van 3 jaar, één derde liter per dag. Geef een kind van 5 jaar, écn kwart liter per dag. De arts behoort het dieëet van een kind te regelen. Een kind, dat goed gevoed is, wordt niet licht ziek en doorstaat, toch ziek geworden, de ziekte ge makkelijker dan een slecht gevoed kind. EEN JURK VOOR HET DOCHTERTJE Bijgaand modelletje (No. 795) is een lief Jurkje voor onze kleine meisjes (leeftijd 36 jaar). Het is een heel eenvoudig jurk je, dat gemakkelijk kan worden gemaakt van een half-willen stof, in effen of gerui te kleur. Het lijfje is lang en reikt tot even over de heupen. Een breede band van de zelfde stof scheidt het lijfje van het ge plooide rokje. Het rokje bezit plooien ge heel rondom, zooals men wel kan zien op bijgaand miniatuur-teekeningetje. De mouwtjes zijn gewoon recht en sluiten met een niet te strak manchetje. Wanneer men het manchetje zoo wijd maakt, dat het kind de handjes er door heen kan steken, dan zullen drukkers of knoopjes overbodig zijn. De halssluiting geschiedt door eenige knoopjes, links van voren. De halssluiting is vierkant en kan voor kinderen zoo hoog mogelijk zijn. DE NIEUWE SPORT EN TR0TTEURM0DE De huidige damesmode brengt talrijke mogelijkheden, talrijke variaties en het is thans voor de vrouw niet langer meer moeilijk er keurig verzorgd uit te zien, zonder dat zij veel geld aan' haar uiterlijk besteedt. De mode is heden niet alleen charmant, maar ook en vooral praktisch. Praktisch voor ieder meisje en voor iedere vrouw, ja voor onverschillig welk figuur. Men sluit zich niet meer zooals eenige tientallen jaren terug, in nauwe keurslijfjes en corsets en tóch weet men de slanke lijn te handhaven en zoo voordeelig mogelijk te doen uitkomen, dank zij de praktische moderne klee ding, welke geen of weinig ver schil in leeftijd kent. De huidige mode der vrouwen houdt ook rekening met de gezondheid. Licht in het dragen, hygië nisch, poreus, dit zijn de eigen schappen der moderne sport- kleedjes. Soepel en elastisch en tóch: onmiskenbaar elegant. Het is vooral de „Weensche brei- kunst", die de moderne vrouw ten voorbeeld mag worden ge steld. Gelukkig is de vrouw van heden teruggekomen van het dwaze idee, dat breien „ouder- wetsch" is, niet behoort bij de zen modernen tijd. Gelukkig heeft zij in gezien, dat het breien van haar eigen kleeren, een voldoening schenkt, welke zij tot nog toe niet kende. En zooals ieder onderdeel onzer klee ding jaarlijks onderhevig is aan de mode, zoo zijn het thans ook onze gebreide klee ren, zooals de jumpers, vesten, blouses, mutsen, ja zelfs handschoenen en tas- schen. De nieuwe winter-collectie is weer com pleet en overtreft alle voorgaande jaren, Bonte, frissche kleuren worden gekozen ter samenstelling van onze gebreide klee- «se Banden en strooken aan uw middagjapon Hierbij een drietal voorbeelden van smaak volle middagjaponnen, vervaardigd in elke wille keurige, moderne stof. Het eerste model t«ezlt een schoudermanteltje over het witte lijfje. Deze jurk kan worden ge maakt in grijs-blauwe, roest-bruine of zeegroene kleuren, waarbij het wit van het lijfje goed zal af steken. Het lijfje is schuinloopend van voren en de pellerine wordt er aan vastgehecht, dus kan er niet afgenomen wor den, of men moet een speciaal jasje aan de kap jes bevestigen. De rok is klokkend, doch niet te veel, en zeker niet wan neer de stof niet mee geeft. Dit model is ge nummerd: 797. Het tweede model, no. 798, is ee,n sierlijke ja pon, ook zeer geschikt als kantoorjurk. Dunne, soe pele stof kan hiervoor worden gebezigd. De hals is hoog aanslui tend, hetgeen trouwens zeer modern is. Het lijfje heeft aparte oplegsels, alsof er een kort jasje overheen valt. De mouwen zijn lang en nauwsluitend en eindigen bij den pols in een paar klokjes, welke mooi over de hand vallen. De rok bestaat uit sdhuingeknipte banen en is van voren hetzelfde als van achteren. Een ceintuur wordt gemaakt van dezelfde stof der japon. Het kraagje kan worden vervaardigd van wit pikée of vrêpe de chine. No. 799, -het derde voorbeeld, is een meer gekleede japon dan de vorige modellen. Deze japon is vervaardigd uit zwart of donkergroen fluweel. Het lijfje zoowel als de rok bestaan uit vier banen, hetgeen op de teekening wordt aangegeven door mid del van een lichte streep. Een ceintuur wordt gemaakt van hetzelfde fluweel. De mouwen zijn heel bijzonder. Ze beginnen bij de schouder met een zeer breede pof en enkele centimeters vóór den elleboog sluiten ze strak aan en loopen dan tot den pols verder nauwsluitend. Als eenige gar neering bezit deze japon een zeer breede kanten kraag van oude ecru-kant, hetwelk zoo bijzonder fijntjes staat op fluweelen stoffen. Een zeer geschikte japon voor bepaalde gelegenheden. AARDAPPELKOEKJES MET SPEK. 750 Gr. (1^ pond) koude aardappelen 60 Gr. (6 afgestreken eetlepels) bloem 1 ei 2 theelepels Maggi's Aroma wat peper en zout 200 Gr. (2 ons) rookspek. Wrijf de aardappelen fijn en werk ze door elkaar met de bloem, het ei, het zout, de peper en de Maggi's Aroma. Vorm er niet te groote balletjes van, sla die eenigszins plat en wentel ze door wat bloem. Snijd het in lauw water gewasschen^apek in dobbelsteentjes; bak ze m de koekenpan op een zacht vuur mooi bruin en breng ze dan met het spekvet over in een ander pan netje (of schaaltje). Laat een gedeelte van het spekvet in de koekenpan dampend heet worden, leg er zooveel aardappelkoekjes in als de pan kan bevatten en bak die op een flink vuur aan weerskanten goudbruin. Ga zoo voort tot alle koekjes gebakken zijn en het sp>ekvet op is; schik de koekjes op een verwarmden schotel en strooi er de dobbelsteentjes spek overheen. Bak dee ver kiezende met de koekjes ook een paar gesnipperde uien mee, maar zorg er dan vooral voor, dat de snippers niet zwart worden en neem dus een niet te fel vuur. SIERLIJKE BORDUUR- MOTIEVEN Voor de lange winteravonden Hierbij een sierlik patroon voor haar, die van handwerken houden. Het bijgaand motief is een gestyleerde nardbeiengroe- peering. Het motief kan dienen tot gar neering van kussens, theemutsen, divan kleedjes, enz. Het zou tevens een aardig voorbeeld kunnen zijn als garneering op een kinderjurk. Toch is dit voorbeeld niet zoo gemakkelijk als het zich laat aanzien, omdat het patroon ingewikkeld wordt door de fijne Richelieu-insnijdingen, d l. het op- plique-werk, dat wij allen kennen, doch dat een goede borduurhand vraagt. Men beginne met hot patroon op de stof te tec- kenen door middel van een dun potloodje. Het hart van het motief bestaat uit negen uitgeknipte balletjes, waaromheen men ie knoopgatensteek verwerkt. Dan volgt, in juiste afmetingen, een ommuring van acht i zwakke bogen en daaromheen komen da j aardbeeitjes met de steeltjes en de blade-1 ren. Ook voor tafelloopers zal dit motief zeer goed voldoen. Indien men een wit-grijzen ondergrond kiest, neme men de kleuren in licht- en donkerblauw ofewl licht- en donkerbruin. Wanneer me nhet motief op een kussen zet, werke men do kussen af door middel van een op den naad loopend koord in da kleur van het motief. Ook de grove kant kan zeer voldoen. ren. Dit jaar zullen er veel Estlandsche motieven in verwerkt worden. De eerste modellen der Estlandsche gebreide blou ses zijn zeer in den smaak gevallen en een groot succes zullen deze modellen dit jaar te boeken hebben. De sportjumpers toonen vaak een groote overeenkomst door de toepassing der hoog aansluitende rolkragen en de zeer groote ruiten, welke in de jumpers zullen wor den verwerkt. De trotteurmodellen zullen dit jaar ook in den smaak vallen. Opmerkelijk is het, dat er dit jaar meer gebreide jersey's worden gedragen, dan de tricot-jersey's. Ditzelfde, geldt ook voor de overige winterkleeding. Gebreid mate riaal zal het meest worden gezien. Vele wollen jasjes worden vervaardigd volgens de snit der Japansche kimono's. De ge breide wollen jasjes danken hun succes niet zoozeer aan de garneering, dan wel uit de eenvoudige en toch smaakvolle sa menstelling der kleuren. De sluiting ge schiedt veelal door eenige groote knoopen van hout, leder of verchroomd metaal, ter wijl de ceintuurs zeer breed zijn. De trot- teurblouses en jumpers, die een groot deel drr a.s. wintermode zullen uitmaken, worden over het algemeen vry strak aan gesloten gedragen en de kleurencombina tie is niet bijzonder opvallend, doch ge distingeerd. De sportmode, die zich vóór enkele jaren nog alleen beperkte tot de sportieven on der ons, heeft zich den laatsten tijd uit gebreid tot 'een gangbare mode, welke door ieder vrouw en ieder meisje gaarne zal worden gevolgd, omdat zij weet. dat de sportmode tot nu toe de meeste succes sen mocht oogsten- Met bijpassende Servetten Op nevenstaande af beelding ziet u een twee tal moderne tafelkleedjes met bijpassende servet ten. Het zelf geborduur de tafelkleed is zeer mo dern en heeft ook het voordeel veel sterker te zijn. Natuurlijk vereischt het vervaardigen van een dergelijk kleed met bij- behoorende servetjes wel tijd en wellicht zult u ook wel wat duurder uitko men, dan wanneer u een dergelijk kleed kant en klaar in den winkel koopt, maar machinaal is en blijft toch machinaal en zal het handwerk nim mer geheel kunnen ver dringen. U zult ook met veel meer voldoening ge bruik maken van uw ta felkleed wanneer het door u zelf vervaardigd is en u zult 't ook graag aan uw kennissen toonen. Beziet u het bovenste model eens: dit tafelkleed is gemaakt van een grof linnen stof, welk mate riaal zeer modern is voor tafelgarneering. De bloemgarneering mag uit verschillen de kleuren bestaan, doch moet niet breed worden. Men begint met een rand niet te diepe schulpen te maken, terwijl hier in. telkens één schulp overspringend, een bloempje komt van dezlefde kleuren ge maakt als de rand. Inplaats van het kleed en de servetten te zoomen, zoudt u de ran den kunnen laten uitslaan, hetgeen fijner is, hoewel een dergelijke zoom door het vele wasschen minder te lijden zal hebben dan een opgewerkte. Het onderste model is eveneens vervaar digd van grof linnen, b.v. in blauw, zilver grijs. Wanneer men een heel licht grijze linnen stof kiest, zal een zwarte randgar- neering zeer zeker voldoen. Bij dit kleed en deze servetjes kan de rand beter wor den gezoomd, omdat uitgeslagen rand.»a het geheel wellicht wat te bont zouden maken. Hierbij eenige voorbeelden voor wollen win terblouses. Het model links geeft ons de nieuwe lijn der winterblouses te zien, welke blouses in vergelijking met het vorig jaar wel een belangrijke verandering heb ben ondergaan. De blouse doet denken aan een getailleerd vestmodel en is daarop ook wel eenigszins gebaseerd. Zij sluit van vo ren geheel tot aan den rok en de halsgar- neering bestaat uit een bobbykraagje. Zwarte biesen en knoopen werken de blou se af. Het model geheel bovenaan toont ons een fijn gebreide jumper, gegarneerd met sier lijke oplegscis, genomen in de dónkere kleur van de nopjes, welke door de wol heenloopen. De hals sluit door middel van twee groote houten knoopen, hetgeen een zeer moderne afwerking is. Tailleband en manchetten worden genomen in de kleur der naar omlaag toeloopende jabots. De derde blouse is zeer bijzonder, niet door de aparte garneering, want zooals u ziet bezit deze blouse geen enkele garnee ring, maar juist door de geestige loop der Mosselen in mosterdsaus 2X K.G. mosselen emmer) 1 ui een paar takjes selder Ij een laurierblaadje Voor de saus: H L- water met 2 Maggi'a Bouillon blokjes 40 Gr. (4 afgestreken eetlepels) bloem 40 Gr. (2 afgestreken ectlèpels) boter 1 afgestreken eetlepel mosterd. Maak de mosselen schoon door er de „baarden" af te snijden en ze verder eenige keeren te wasschen tot het water helder blijft. Zert ze op met wat kokend water, don uf, de selderij cn het laurierblad; laat zo 5 h 10 minuten koken tot n.l. de schalen openge barsten zijn. Bereid, terwijl de mosselen koken, de saus. Verwarm daarvoor roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, voeg er onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende water met de Maggi's Bouillon blokjes by en laat de saus nog een oogen- bllk doorkoken. Neem ze van het vuur en meng er den mosterd door. Neem de mosselen uit hun schalen, breng ze over in de saus en laat zc daarin nog even door en door warm worden. smalle strepen. De blouse, vervaardigd van dunne cachemir-wol bezit recht naar den pols toeloopende mouwen. De hals wordt afgewerkt door vier naar elkaar liggende schuinloopende punten, eveneens van mo dern Wcensch brcimateriaal. Het vierde cn laatste model toont u een gemakkelijk herfstjasje, dat vooral te pas zal komen, wanneer de dagen tc mooi zijn voor een wintermantel, doch te kil voor dc enkele japon. Dit sportieve Jasje is ver vaardigd van dunne, soepele wol en ie eenigszins sluitend om het middel, d ch niet te veel, daar do zeer breede zwart® lakceintuur voor de tailleering zorg draagt* Het jasje wordt gesloten met zwarte kroo- pen, eveneens van lakleder. Twee vrij groote zakken worden op armshoogte aan gebracht. J

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7