Moordaanslag op koning Alexander bij zijn aankomst te Marseille DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Minister Barthou eveneens aan zijn wonden bezweken 26ste Jaargang WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 No. 7935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by Toomkbataliog Voor Leiden 10 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 De moordenaar doodgeslagen De 11-jarige kroonprins Peter moet opvolgen Koningin Maria reisde per trein Kort nadat Koning Alexander van Joe- go-Slavië te Marseille geland was voor een bezoek aan Frankrijk, heeft een Kroaat een revolveraanslag gepleegd op den Koning en de personen, die in dezelfde auto geze ten waren. De dader sprong op de treeplank en schoot van daar af zijn automatischen re volver leeg op de vlak bij hem zittende personen. De dader werd van de treeplank gesla gen. Men reed door naar het huis van den prefect. Kort na aankomst aldaar over leed de Koning. Barthou, de Fransche minister van bui- tenlandsche Zaken, was in den arm ge wond. Hij moest geopereerd worden. Tij dens de operatie overleed hij. De moordenaar is doodgeslagen. Koningin Maria van Zuid-Slavië, die met den trein was gereisd, is naar Marseille ge gaan. 'sKonings elfjarige zoon Peter, die te Londen op een kostschool is, zal zyn ver moorden vader moeten opvolgen. PROCLAMATIE VAN DOUMERGUE. Minister-president Doumergue heeft de volgende proclamatie uitgegeven: „De Fransche regeering ziet zich met smart gedwongen de natie den dood mede te deelen van Z.M. Koning Alexander van Zuid-Slavië, juist op het oogenblik waarop Z.M. het gansche volk de bewijzen kwam brengen van de toegenegenheid van het Zuid-Slavische volk. De Fransche regee ring geeft uiting van haar groote smart te genover H. M. Koningin Marie van Zuid- Slavië, de regeering van Zuid-Slavië en de bevriende natie. Tevens vervult de regee ring den droevèn plicht kennis te geven van het feit, dat tezamen met Koning Alexan der de minister van buitenlandsche zaken Barthou doodelijk getroffen is. In dit tra gische uur, nu beide volkeren zoo smar telijk getroffen zijn, gevoelen zij zich meer dan ooit vereenigd in gedachten en gevoe lens." BIJZONDERHEDEN VAN DEN AANSLAG. De aanslag had in bijzonderheden het volgende verloop: Toen de wagen van den Koning zeer langzaam de bocht naar het beursplein omreed, stortte zich plots uit de honderden toeschouwers een man, wel ke zich met een pistool van zwaar kaliber op de treeplank wierp. Wat thans volgt was het werk van een oogenblik, snel ach tereen schoot de aanvaller op een afstand van een meter zijn pistool leeg. De kogels troffen allen doel. Alexander zonk met bloed overstroomd in elkaar. Bloed spatte hem uit mond en neus. Minister Barthou sprong op en trachtte zich met zyn armen te dekken. Over zijn handen stroomde bloed. Generaal Georges kromde zich in een. Ook hij was getroffen. Alleen de kolo nel, welke in den wagen meereed, werd niet getroffen. Hij trok zijn sabel en sloeg op den moordenaar in, die van de tree plank viel. Deze trok een ander pistool en trachtte zich een kogel in den mond te schieten, doch eenige mannen uit de ont zette menigte sloegen hem tegen den grond waarop hij door de woedende menigte on der den voet geloopen en vertrapt werd. Hij werd echter weer opgepakt en zoo lang geslagen tot zijn gezicht volkomen onher kenbaar was. Een aantal politiemannen baande zich een weg door de woedende menigte doch zij konden nog slechts het lijk van den moordenaar bergen. Ondertusschen was de auto met de drie zwaar gewonden verder gereden tot voor PETER II, de 11-jarige nieuwe koning van Joego-Slavië. het gebouw van de prefectuur. De toege schoten geneesheer kon bij Koning Alexan der slechts den dood constateeren. Barthou werd vluchtig onderzocht, zijn wond scheen niet zoo ernstig ofschoon hij hevig bloed de. Evenals Georges werd hij in het zieken huis gebracht en onmiddellijk geopereerd. Nadat de artsen hadden geconstateerd, dat ieder ingrijpen bij den koning nutte loos zou zijn, heeft men onmiddellijk het lijk op een met groene zijde overdekte canapé gelegd. Men heeft den Koning in generaalsuniform gelaten met het groot cordon van het Legioen van Eer. Hij heeft de handen over de borst gekruist en een rustige uitdrukking op het zeer bleek ge laat. Over de beenen is een Fransche vlag gelegd, die tot op den grond neervalt en van de canapé een soort katafalk gemaakt. Twee soldaten van de garde mobile houden met blanken sabel de wacht by het lijk- bed. Er liggen bloemen op den grond en de grootste stilte heerscht in de halfdonkere kamer. Men hoort echter nu en dan het snikken van den ouden kamerknecht van den koning, die destijds den kleinen Prins heeft gediend en hem Koning zag worden. OOK BARTHOU STERFT. In het ziekenhuis, waar men minister Barthou had binnengebracht, kreeg men aanvankelijk den indruk, dat de verwon ding niet doodelijk was. Men besloot den linker-onderarm te amputeeren. Tijdens de operatie had een verbloeding plaats. Daar door werd bloedtransfusie noodzakelijk, waartoe onmiddellijk werd overgegaan. De toestand van den minister verergerde nu echter snel en ten slotte kon het hart het niet meer houden en blies Barthou den laatsten adem uit. DRIE DOODEN EN 11 GEWONDEN. Nadat ook een politie-beambte, Galy, aan zijn wonden bezweken was, bedraagt het aantal slachtoffers van den aanslag te Marseille tot nog toe drte n.l. Koning Alexander, de minister van buitenlandsche Zaken Barthou en de genoemde politie-be ambte Galy. In het ziekenhuis bevinden zich 9 personen onder medische behande ling o.a. de Fransche generaal en lid van den oppersten oorlogsraad Georges, die in den loop van den nacht geopereerd is en wiens toestand nog zeer ernstig is, voorts drie toeschouwers waaronder een filmopera teur, 4 vrouwen uit het publiek en een 14- jarige jongen. Bovendien zijn nog twee ge wonden in hun woningen onder medische behandeling en wel 'n inspecteur van po litie, die in het been is getroffen en een weduwe, die eveneens onder de toeschou wers stond. DE MOORDENAAR. De pleger van denjaanslag heet Petruc Calemen, geboren te Hagreb 20 December 1899, van beroep koopènan. Hij was in het bezit van een pas, afgegeven 30 Mei 1934 te Zagreb. Op 28 September was hij Frank rijk via Vallorbe binnengekomen. Calemen had op den-linker beneden-arm een tatoueering, die een kroon van 5 a 0 c.M. doorsnede voorstelde en waarbo ven een doodskop en twee gekruiste been deren waren getatoueerd, alsmede de let ters C.C., het Cyrillische letterteeken voor de S., de initialen van de woorden: „Viij- heid of. Dood". Volgens een Joego-Slavisch journalist zou dit het teeken zyn van de Macedoni sche Komitadje. De Fransche politie tracht in de eerste plaats te ontdekken of Calemen handlan gers heeft gehad. Uit het feit, dat men in geen enkel' hotel te Marseille zijn spoor heeft gevonden, leidt men af, dat hy bij vrienden heeft gewoond. Het is natuurlijk van groot belang, wan neer men deze vrienden kan ontdekken. De aanslag heeft onder de bevolking zoo groo te opwinding veroorzaakt, dat de wildste geruchten de ronde doen. Zoo wordt o.a. beweerd, dat de moordenaar omgeven was door 0 met dolken en revolvers bewapen de mannen toen een officier van het ge volg hem neersloeg. Zy zouden zich bereid hebben verklaard een getuigenis af te leg gen, doch tot nog toe heeft de politie geen hunner gevonden. Uit Brussel wordt ge meld, dat de politie te Luik zich in den laatsten tijd heeft bezig gehouden met eenige aldaar gevestigde en verdachte Kroaten, o.a. een cantine-houder Sokota, die per 1 Juli j.l. België zonder opgave van woonplaats heeft verlaten. In een andere Kroatische cantine te Luik heeft een mijn werker, Petrus Kalmenski genaamd, ver toefd, die kort geleden uit Luik is ver trokken. Gezien de overeenkomst tusschen de namen vraagt men zich af, of deze man wellicht identiek is met den moordenaar van Koning Alexander. Peter de troonopvolger DE KWESTIE VAN HET REGENTSCHAP. Testament van koning Alexander. De opvolger van Koning Alexander, Prins Peter, bevindt zich op het oogenblik in Engeland, ter voltooiing zijner studies. De Prins is eerst 11 jaar oud. Onmiddellijk na het bericht van den aan slag is de ministerraad in buitengewone zit ting bijeengekomen. Koning Alexander heeft een testament nagelaten, waarin hij de persoon noemt, die, in geval van zijn overlijden, voor de meerderjarigheid van den troonopvolger de regcntschapsraad zul len moeten vormen. Dit testament is gisteravond in tegen woordigheid van prins Paul, minister-pre sident Oeroenowitsj, den commandant van Belgrado en commandant van de Kon. Gar de. generaal Giwkowtsj en den vleugelad judant van wijlen koning Alexander ge opend. In zijn testament heeft koning Alexander voor de periode van minderjarigheid van koning Peter tot regenten aangewezen prins Paul Karageorgewitsj, den senator en oud-minister dr. Zedenko Stankowitsj en dr. Ivo Perowitsj. Op 11 October as. zal Peter II den troon van Joego-Slavië bestijgen. KONINGIN MARIA noort het treurige nieuws In den trein. De koningin van Joego-Slavië, Maria, had zioh per extra-trein naar Dijon bege ven, waar zij haar gemaal zou opwachten. Daar in den trein, deelde men haar het treu rige bericht mede en werd de trein naar Marseille gedirigeerd. Nadat de koningin het nieuws had ver nomen, was zy geruimen tijd bewusteloos, zoodat de trein te Lons le Saunier stopte, opdat doctoren de koningin medischen bij stand konden verleenen. De echtgenoote van minister Herriot heeft zich te Lyon ter beschikking van koningin Maria gesteld en vergezelde haar naar Mar seille. Hedenmorgen arriveerde de konin gin-weduwe aldaar. Ter ontvangst waren aanwezig de Fran sche minister van marine en tal van auto riteiten. De koningin, die geslagen aan de arm van madame Herriot de trein verliet, werd onmiddellijk naar de prefecture ge leid, waar het lyk van den koning ligt op gebaard. Tijdens den treinreis van Lyon naar Mar seille was de koningin verscheidene malen bewusteloos. Zij zal waarschynlyk nog heden uit Marseille vertrekken en over Parijs naar Belgrado terugkeeren. Naar verluidt zal het stoffelyk overschot van Koning Alexander naar Zuid-Slavië worden vervoerd met hetzelfde oorlogs schip, waarmede de Koning naar Frankrijk is gekomen. De kruiser, de „Dubrownik" zal op de thuisreis worden vergezeld door een Fransch eskader als eere-geleide. Rouw in Joego-slavië NATIONALE ROUW VAN 6 MAANDEN. Anti-Kroalische demonstraties. De ministerraad heeft bepaald, dat de rouw wegens het overlijden van koning Alexander 6 maanden zal duren. Heden morgen hebben van alle kerken de klok ken geluid en zijn in geheel Joego-Slavië rouwdiensten gehouden. Ter voorbereiding van de rouwplechtig- heid zal een bijzondere commissie worden gevormd. Van alle huizen waaien de vlag gen halfstok en alle scholen blijven van daag gesloten. Het bericht van den moord op koning Alexander verspreidde zich als een loopend vuurtje door het land. Voor de bladen, die het bericht bulletineerden, liep het volk te hoop. In tal van steden kwam het tot anti- Kroatische demonstraties. Met bezorgdheid vraagt men zich af, of de rust in het land gehandhaafd zal kun nen worden. Koning Alexander was de band, zoo zegt men, die Serviërs en Kroaten verbond en nu deze band is verdwenen, acht men het niet onmogelijk, dat de span ning, welke nog altijd tusschen beide volks groepen beslaat, tot een uitbarsting zal ko men. De grens gesloten. Uit Graz wordt gemeld, dat gisteravond zeven uur de Joego-Slavisch-Oostenrijksche grens hermetisch is gesloten. De telefoon verbindingen en het goheele verkeer met Joego-Slavië zijn onderbroken. De geheelc grens is met Joegoslavische troepen bezet. BETOOGINGEN TE PARIJS. Sarraut wil aftreden. De „Oeuvre" meldt, dat gisteravond te Parijs betoogingen togen de Fransche po litie zijn gehouden. Voor het hoofdbureau van politie verzamelde zich een groot aan tal personen, die vijandige leuze riepen, doch door de politie werden verspreid. In het Quartier Latin kwam het eveneens lot betoogingen van rechtsche extremisten tegen den minister van binnenlandsche za ken Sarraut, waarbij het tot een vechtpartij kwam met socialistische en communistische studenten, waarbij één student ernstig werd gewond. Toen de politie arriveerde, werd de gewonde door zijn vrienden in veilig heid gebracht, zoodat niemand gearresteerd kon worden. Albert Sarraut, de minister van binnen landsche zaken, die zich verantwoordelijk acht, zal zijn ontslag aanvragen. De president der republiek, Lobrun, is oogenblikkelijk na ontvangst van de be richten omtrent den aanslag, naar Mar seille vertrokken. DE INDRUK IN HET BUITENLAND Wat Duitschland ervan denkt De moord op koning Alexander van Joego-Slavië en op den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken, Barthou, heeft in officieclc en politieke kringen van Duitschland groote ontsteltenis verwekt, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Moordaanslag op koning Alexander van Joego-Slavië bij zijn aankomst te Marseille. Minister Barthou eveneens het slachtoffer. De dader, een Kroaat, doodgeslagen. (l6te blad). De toestand In Spanje kalmeert zich, hoe wel hier en daar nog schermutselingen plaats vinden. (3de blad). Ook in Portugal een complot ontdekt. (3de blad). des temeer, daar beide dooden politieke persoonlijkheden waren, wier politieke be sluiten en handelingen juist voor Duitsch land van bijzondere betcckenis waren. Joego-Slavië is den laatsten tijd voor Duitschland in belang toegenomen, daar het één van de landen scheen te worden met welker hulp men de isolcering van Duitschland op het gebied van buitenland sche politiek hoopte te overwinnen. Barthou anderzijds was de internationa le politicus, die den laatsten tijd in Duitsch land het meest werd genoemd, zij het dan in ongunstigen zin, als de hoofdveroorza ker van de nieuwe Duitsche isolatie. De beide dooden vertegenwoordigden op deze wijze voor Duitschland twee politieke principes en men heeft daarom de ontmoe ting van deze beide met mishagen tegemoet gezien, vreezend, dat Barthou bij zijn be sprekingen met koning Alexander don Joe- go-Slavischcn koning de niouwe vriend schappelijke politiek van Joego-Slavië ten opzichte van Duitschland weder uit het hoofd zou praten. De moord op de beide persoonlijkheden heeft thans aan de speculaties ten aanzien van de bijeenkomst een einde gemaakt. Hier is de algemeene indruk, dat door den dood van Barthou een einde wordt gemaakt aan de Fransche politiek inzake het veiligheids-systeem en dat daarente gen de Joego-Slavische politiek van vriend schap tegenover Duitschland zal worden voortgezet. Daar de bijeenkomst van Barthou met koning Alexander niet had kunnen bijdra gen tot zuivering van de atmosfeer, kan men in Berlijn natuurlijk naast af schuw over de moorddaad een zeker ge voel van verlichting, dat op deze wijze de onderhandelingen zijn verhinderd, niet verhelen. „Moord Is een slag voor Frankrijk" meent Londen In diplomatieke kringen te Londen be schouwt men den moord op koning Alexan der als een slag tegen Frankrijk. Koning Alexander, aldus verzekert men, is 'een krachtige vriend #van Frankrijk geweest en heeft slechts onder den indruk van in vloedrijke, Joego-Slaviêchc militaire krin gen de onlangs doorgevoerde nieuwe oriön- tcering van Joego-Slavië's politiek naar Duitschland toegestaan. Het in Joego-Slavië in te stellen regen- ten-college zal, aldus neemt men hier aan, nog veel sterkerd an koning Alexander on der dezen invloed der militairen staan. Ondanks gelijkenis van den aanslag met dien van Serajewo gelooft men hier niet aan een onmiddellijk oorlogsgevaar. Het officieele blad van Mussolini, „II Popoio di Roma" schrijft: „De afschuwelij ke en gemeone aanslag van Marseille vervult het geweten der geheele wereld met afgrijzen. Het is een van die beestach tige misdrijven, die slechts één ding be wijzen: de dwaasheid en de wreedheid van dengene, die ze heeft begaan of heeft ge ïnspireerd. Het Italiaansche volk is geheel in het bijzonder getroffen door het tragische en geheel onverwachte einde van den Fran schen minister van buitenlandsche zaken, terwijl men aan de voorbereidingen bezig was voor diens feestelijke ontvangst in Italië binnenkort. Barthou vertegenwoordigde in deze be wogen ure van Europa één van die gees ten, die het meest actief werkten aan de pacificatie van Europa. Het Italiaansche volk betreurt daarom dubbel zijn verlies en neemt diep bewoger deel aan den rouw en smart van het Fransche volk. Tezamen met Frankrijk gaat ook Joego- Slavië in rouw. Ook dc dood van den dap peren koning-soldaat zal door het Italiaan-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1