WOENSDAG 10 OCTOBER 193% DE LEIDSCHE COURANl VIJFDE BLAD. - PAG. 19 SPORT JAS PIJNENBURG ALS REDENAAR. Hoe ik wielrenner werd. Gisteravond werd in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een bijeen komst gehouden, georganiseerd door de Amsterdamse he Sport Pers, ten bate van de nabestaanden van Reynders en Hoevens, de wielrenners, die eenigen tijd geleden met hun jeugdigen collega KI. van Nek op zoo tragische wijze om het leven kwamen. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. H. Geudeker, voorzitter van de A.S.P. Spr. wees met blijdschap op het groote aantail belangstellenden. Meer dan 3000 aanvragen zijn voor dezen avond bin nengekomen. Jan Pijnenburg is bereid ge vonden om volgende week Dinsdag zijn le zing opnieuw te houden, terwijl de film fabriek Polygoon eveneens bereid is het filmprogramma opnieuw te vertoonen. Spr. dankte Pijnenburg en Polygoon en gaf daarop het woord aan den heer Oohse, di recteur van Polygoon, voor een korte in leiding tot de te vertoonen films, die be langeloos beschikbaar zijn gesteld door de Warner Bros, Metro Goldwyn Mayer en Polygoon. Daarna breekt het groote mo ment aan. Onder gejuich verschijnt Jan Pijnenburg op het tooneél. De heer Strengholt heet hem namens het bestuur van de Sportpers wel kom. Je bent, aldus Strengholt, een goed renner, je hebt goede spieren, een sterk hart en een goed hart. Een lezing houden is voor jou misschien moeilijker dan het winnen van een Zesdaagsche. Maar je doet het voor de weduwen van je beide sport - makkers. Pijnenburg zegt, met een gullen lach, dat hem bij het verzoek om een lezing te hou den de schrik om het hart sloeg. Hij is wel fietser, maar geen voordrachtskunstenaar. Zijn eerste kennismaking met de wieler baan maakte Pijnenburg als chocolade jongen op de TWEM-baan te Tilburg. Hij leerde daar groote renners kennen en Li- nart was hem tot voorbeeld. Hij is de schuld van alles. In 1923 kocht Pijnenburg de eerste fiets. Hij was veel op den weg, rook te niet, ging vroeg naar bed en kwam toen reeds met vele prijzen naar huis. Als nieu weling won hij in 1 jaar tijds 32 prijzen. In 1925 werd eigenlijk het koppel Bras- penninxPijnenburg gevormd. In 1928 werd Pijnenburg internationaal beroemd, terwijl hij als magazijnbediende zijn brood verdienen moest. Er kwam -een conflict met zijn patroon, Pijnenburg vond met Braspenninx een baantje "in Breda, dat hem veel vrijen tijd liet. In hetzelfde jaar werd hij kampioen van Nederland, zijn naam werd meer en meer in de buitenlandsche sportbladen genoemd en in Duitschland reed hij in 1929 te Stuttgart zijn eerste Zes daagsche. Met een beklemd hart nam hij het aan, maar eenmaal op de baan, was het met de angst gedaan. De nieuweling Pijnen burg werd na van Kempen tweede. De zege tocht begon, ondanks vele moeilijkheden en Pijnenburg reed 32 Zesdaagschen, won er veertien, en werd in 7 tweede. Straks zal hij weer in een Zesdaagsche uitkomen. „Kijk, zoo zeide hij met stemverheffing, niet al te veel naar de groote sterren, maar ziet vooral naar de jongeren, die er toch ook moeten komen". De Pijn had plezier in zijn loopbaan en soms verdriet. Dan ging hij naar zijn oude moeder en vond bij haar troost. Wat hij werd, verklaarde Pijnenburg, dankt hij voor een groot deel aan zijn moeder. Met een daverend applaus werd Pijnen burg voor zijn eenvoudige maar sympa thieke lezing bedankt. Na de pauze werden nog enkele filims ge draaid. LUCHTVAART PREMIER VERONGELUKT BIJ VLIEGTOCHT? In Panama heerscht groote ongerustheid over het lot van den minister-president, Galilo Solis, die Zondagmiddag met twee afgevaardigden per vliegtuig naar de ha venplaats Carachine aan de kust van den Stillen Oceaan is vertrokken, waar hij gis termiddag nog niet was aangekomen. Men dienkt, dat het toestel in het oerwoud een noodlanding heeft gemaakt. Op order van den president van Panama, Arias, hebben andere vliegtuigen een onderzoek inge steld, doch zij moesten onverrichterzake terugkeeren. PANDERJAGER VERTROKKEN VOOR DRIEHOEKSVLUCHT. Met volledige bemanning. De Pander jager ls gistermorgen te kwart voor negen met volledige bemanning, nl. de heeren Geysendorffer, liuit. Asjes en den marconist Pronk, van Amsterdam vertrok ken voor een uitgebreiden driehoeks tocht. Het voornemen was via Berlijn naar Kopen hagen en terug te vliegen zonder tusschen- landing. Zeg, die snüer kan lie gen dat het gedrukt S aaL(Smlth*s Weekly). STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. n Straatcollecten, enz. In de Raadsvergadering van 19 Februari 1934 werd de behandeling van een voorstel van de Commissie voor de Strafverorde ningen. tot wijziging van de verordening op de Straatpolitie, voorzooveel betreft de artt. Ill en IV, aangehouden tot een vol gende vergadering, zulks in verband met de indiening door den heer van Eek van een amendement op art. III, luidende na wijziging: Ondergeteekende stelt voor: lo. om in artikel 45 le lid achter „hulzen" in te voegen: „voorzoover de collecten of inzamelingen zich niet bepalen tot de huizen van leden van een bepaalde vereeniging en niet strek ken ten behoeve van die vereeniging"; 2o. om het tweede lid te laten vervallen. Dit amendement werd in handen gesteld van genoemde Commissie om prae-advies. De Commissie merkt dienaangaande het volgende op: „De strekking van het eerste gedeelte van het amendement is collecten of inzamelin gen, welke zich richten tot bepaalde per sonen in een bepaalde hoedanigheid (b.v. leden van een bepaalde vereeniging) en die uit dien hoofde niet als „openbaar" zijn te beschouwen, te onttrekken aan het prae- ventleve toezicht van het gemeentebestuur. Bij nadere overweging kunnen wij ons, daarmede wel vereenigen. Echter achten wij de in het amendement gekozen redac tie voor bereiking van het beoogde doel minder juist, reeds omdat de voorgestelde aanvulling slechts één geval van een niet openbare collecte noemt. Daarom zouden wij de bepaling van art. 45, lid 1, der ver ordening op de Straatpolitie willen beper ken tot „openbare" collecten en inzamelin gen, op de wijze als hieronder is aangege ven. Intusschen achten wij eenige controle op de aldus aan de werking van art. 45, lid 1, te onttrekken collecten wel gewenscht, in zooverre, dat, indien, onder het mom van een collecte bij bepaalde personen, toch bij anderen zou worden gecollecteerd en derhalve art. 45, lid 1, zou worden over treden, het constateeren daarvan wordt vergemakkelijkt. Daartoe zouden wij in gevoegd willen zien een nieuw art. 45a, waarbij voorgeschreven wordt van 't voor nemen tot het houden van niet-openbare collecten of inzamelingen tevoren aan den Commissaris van Politie kennis te geven. Uitgezonderd dienen hier te worden collec ten in gebouwen of andere afgesloten ruim ten. Wat betreft het tv/eede gedeelte van het amendement, hetwelk zich richt tegen het ontworpen tweede lid van art. 45, de meer derheid onzer commissie voor de Strafver ordeningen blijft opneming van dit tweede lid wenschelijk achten. In verband met het bovenstaande wijzi gen wij art. III van de onderhavige ont- werp-verordening in dier voege, dat het komt te luiden als volgt: Artikel 45 wordt vervangen door de vol gende artikelen: Art. 45 Onverminderd het bepaalde bij artikel 15 der Armenwet omtrent openbare inza meling van gelden ten behoeve van instel lingen van weldadigheid en het bepaalde bij het Koninklijk Besluit van 22 September 1823, Staatsblad no. 41, omtrent het doen van collecten tot leniging van rampen en ongelukken, is het houden van openbare collecten of inzamelingen zonder schrifte lijke vergunning van Burgemeester en Wet houders verboden. Onder 't houden van inzamelingen, als be doeld in het eerste lid, wordt begrepen het inzamelen van gelden door middel van het aanbieden of verkoopen van ongeadresseer de circulaires, inteekenlijsten, steun- of voedselbons, tractaatjes, bijbelteksten, en dergelijke stukken en geschriften, alsmede van speldjes, knoopjes, bloempjes, vlagge tjes en dergelijke voorwerpen. Art. 45a Het is verboden collecten of inzamelingen, niet vallende onder artikel 45, te houden. Dit verbod is niet van toepassing: lo. ten aanzien van collecten of inzame lingen, welke uitsluitend binnen gebouwen of andere afgesloten ruimten worden ge houden; 2o. indien van het voornemen tot het houden van de collecte of inzameling ten minste een week te voren kennis is gege ven aan den Commissaris van Politie". Hoofden openbare lagere scholen. Zooals bekend is, bestaat er een vacature van hoofd der opleidingsschool voor u.l.o. aan den M&resingel. Het komt B. en W. gewenscht voor in die vacature te voorzien door overplaatsing van het hoofd der o.l. school aan de Paul Krugerstraat, den heer H. van der Jagt en de vacature, welke ten gevolge van deze overplaatsing zal ontstaan, te doen vervul len door benoeming van een nieuw hoofd. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging. a. met ingang van een nader door hun College te bepalen datum, den heer II. van der Jagt. thans hoofd van de o.l. school aan de Paul Krugerstraat, te stel len aan het hoofd van de opleidingsschool voor u.l.o. aan den Maresingel; b. over te gaan tot benoeming van een onderwijzer, hoofd der o.l. school aan de Paul Krugerstraat, waarvoor B. en W. den Raad de navolgende voordracht aanbie den: lo. J. v. d. Walle, hoofd ecner open bare lagere school te Noordwolde; 2o. D. Janssen, hoofd een er openbare lagere school te Zalt Bommel. Hoofd openbare bewaarschool. Ten gevolge van het aan mejuffrouw A. N. Ingeneeger verleend eervol ontslag is aan de openbare bewaarschool aan de Gor testraat de vacature van hoofd ontstaan. In verband daarmede werden sollicitan ten opgeroepen en werd door B. en W. eene Commissie ingesteld om hun College van advies te dienen met betrekking tot de bij den Raad in te dienen voordracht. B. en W. geven den Raad in overweging over te gaan tot de benoeming van een hoofd van de openbare bewaarschool aan de Gorteslraat, waartoe zij den Raad de volgende voordracht aanbieden: lo. Mej. A. Wartena, hoofd eener voorbereidende school te Almelo; 2o. Mej. J. Bakker, on derwijzeres aan een bijzondere bewaar school te Leiden; 3o. Mej. E. J. Camerling, hoofd van een kleuterschool te Delft. Het rooien van boomen. Op eenige lijsten zijn een 150-tal door iepziekte aangetaste boomen vermeld, wel ke, ook naar de meening van de Commissie van Fabricage, dienen te worden gerooid en verkocht. B. en W. stellen den Raad voor,: a. te besluiten tot rooiing en openbaren verkoop van de boomen op de in den aan hef bedoelde lijsten vermeld; b. hun College voor den vervolge te machtigen tot het doen rooien en, zoonoo- dig, vernietigen van aan de gemeente toe- behoorende boomen, welke dood zijn of door een ziekte zijn aangetast of waarvan de verwijdering om andere redenen nood zakelijk moet worden geacht, voor zoover ons College daartoe niet reeds uit andere hoofde bevoegd is; c. te besluiten dat B. en W. in den ver volge de in art. 171 der Gemeentewet be doelde macht zullen uitoefenen voor zoover betreft het vervreemden van aan de ge meente toebehoorende te rooien of gerooi de boomen; zulks, voor zooveel het onder b. en c. be paalde betreft, met bepaling, dat hun Col lege telken jare aan den Raad mededee- ling zal doen van hetgeen door ons in het afgeloopen jaar is verricht. Namen van straten. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat by het geven van namen aan nieuwe straten volgens een vast en zoo logisch mogelijk stelsel moet worden te werk gegaan. Te dien einde heb ben B. en W. den oud-directeur der Ge meentewerken ir. G. L. Driessen en den re ferendaris-redacteur ter gemeente-secreta- rig mr- J- Bool verzocht aan de hand van het uitbreidingsplan een stelsel van straat namen te ontwerpen, in dier voege, dat voor elke categorie personen of zaken de namen voor de daarin gelegen straten zul len worden ontleend. Het ter zake uitgebrachte rapport, het welk B. en W. aan den Raad overleggen, biedt naar hunne meening de gewenschte basis voor het geven van namen aan nieu we straten en B. en W. stellen zich dan ook voor, dat in den vervolge overeenkomstig de in het rapport neergelegde denkbeel den zal kunnen worden gehandeld. Invordering. De weduwe A. IJsebrands. geboren van den Berg, te Woerden, is, niettegenstaan de zij herhaaldelijk tot betaling is aange maand, tot dusver nalatig gebleven in de voldoening van de kosten van haar verple ging in het gesticht „Endegeest" over het tijdvak van 10 Maart 1933 tot en met 31 Mei d.a.v. ten bedrag van ƒ141.16. Dit bedrag zal dus thans, aldus B. en W., langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Een nieuw kantoor. In den foyer van Hotel „Den Burcht" heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken haar herfstvergadering gehou den. Als de voorzitter, de heer J. Zitman, de vergadering heeft geopend verklaard, worden de notulen van de vorige ledenver gadering door den Secretaris, den heer P. T. de Jong gelezen en ongewijzigd goedge keurd. De Voorzitter herinnert er aan, dat in een vroeger gehouden ledenvergadering is besproken, dat de ruimte in het tegen woordig kantoorgebouw niet meer vol doet aan de eischen, die het tegenwoordig vereenigingsleven vraagt. Doordat meer dere vraagstukken op het huizengebied van het bestuur aandacht vragen en vele be sprekingen en vergaderingen gehouden moeten worden is er een gebrek aan ruim te gekomen. Het vergaderen van de ver schillende commissies vraagt uitbreiding van de vergader gelegenheid. Het archief vraagt ruimere berging en het kantoor, waar de administratie is gevestigd, is te onvry en te bekrompen geworden, waar door de beambten in hunne werkzaamhe den worden belemmerd. Het Bestuur heeft het daarom noodig geacht uit hun midden een Commissie samen te stellen, die het huisvestlngsvraagstuk voor den Bond nauwkeurig zou nagaan. Deze Commissie bestaande uit de heeren H. D. van Weizen, J. van der Steen, H. van Leeuwen, J. de Lange en N. A. van Zijp hebben dit vraag stuk voor den Bond van verschillende zij den bekeken. De Commissie heeft nage gaan of het tegenwoordig bondsgebouw door verbouwing meer doelmatig gemaakt zou kunnen worden en toen bleek, dat zulks niet het geval was, verschillende panden die hiervoor in aanmerking kwamen bezich tigd. Ten slotte is de Commissie tot de con clusie gekomen, dat de perceelen Oude- Vest 11a en b het meest geschikt zijn om na aankoop door verbouwing tot bonds- kantoor en conciërgewoning te worden in gericht. Het niet benoodigd bovenhuis, al dus wordt geadviseerd kan worden ver huurd. Om de vergadering volledig in te lichten over deze huisvestingplannen heeft het bestuur een vrbouwingsplan door den heer A. van der Heijden, architect alhier doen ontwerpen en een begrooting van de kosten laten samenstellen. Door verschillende leden werden bezwa ren van technischen aard tegen deze be stuursplannen ingebracht, waarbij de In deeling van het gebouw, geen algemeenen byval vond. Een ander 1 id liet een waar schuwende stem hoorep, omdat hij de be grooting so ber van samenstelling vond. Hij waarschuwde om den Bond niet op te grooten voet te doen gaan leven. De Voor zitter van de huisvesting-commissie de heer H. D. van Weizen, besprak in een breed opgezet betoog de geopperde bezwaren en toonde uit cijfermateriaal den grooten bloei van den Bond in de laatste jaren. De Bond, die 1 Mei a.s. zijn veertig-jarig bestaan hoopt te herdenken, groeit immer en de werkzaamheden die van het bestuur en de commissies aandacht vragen gaan in steeds stijgende lijn. Dit werk te remmen, zou voor den Bond, die voor de huiseigenaren onontbeerlijk is gebleken, fnuikend wor den. Met het voorstel tot verandering van huisvesting van den Bond, staat en valt z..i de Bond. De leden, die de vragen gesteld hadden, bleken voor een groot gedeelte bevredigd door het gekregen antword en nagenoeg van alle zijden werd groot vertrouwen in het beleid van het Bestuur uitgesproken. Het bestuurs-voorstel tot aankoop van do genoemde perceelen, de verkoop of verhu ring van het tegenwoordig bondsgebouw en het aangaan van de hiertoe benoodigde lee ningen, werd, nadat het bestuur had ver klaard, dat de financiering geregeld is, met 33 stemmen voor, 8 tegen en 1 blanco aan genomen. Mut algemeene stemmen werd daarna aan den Voorzitter en den Secretaris of hunne plaatsvervangers machtiging ver leend om de genomen besluiten uit te voe ren. De begrooting voor 1935 werd, nadat de Penningmeester, de heer J. van der Steen, deze had toegelicht, met algemeene stem men goedgekeurd. Tot kasnazieners voor 1935 werden do heeren B. J. Huurman Jr., J. van Iterson en J. C. J. Witmans benoemd. Tijdens de rondvraag kwam het aan staande veertig jarig bestaan van den Bond ter sprake en werd door de aanwezige le den spontaan een Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mr. H. R. Goud smit, B. J. Huurman Jr., Jac. Kcij en A. L. de Neijs, die de belangstelling van de leden voor dezen mijlpaal in den Bond zal op wekken. Nadat de Voorzitter nog had medege deeld. dat het jaarlijksch congres van den Nederlandschen Bond van Huis en Grond eigenaren en Bouwondernemers op Woens dag 14 November as. te Amsterdam zal worden gehouden en dat de leden zich voor deelname hieraan tot 7 November ten bonds kantore kunnen aanmelden, alsmede dat in November een groote propaganda vergade ring in het Nutsgebouw zal worden gehou den, waarop bekende voormannen van de huiseigenaren-organisatie over onderwer pen, gewijd aan verhuurbelangen van deze tijden het woard zullen voeren, sloot hij de aangenaam verloopen vergadering. LAND- EN TUINBOUW REGISTRATIE VAN KALVEREN. De Landbouwcrisisorganisatie voor Zuid- Holland maakt bekend, dat alle kalveren, die geboren worden nó 31 Oct. 1934 ree- sorteeren onder de toewijzing 1935. Iedere veehouder, die krachtens het hem toegewezen aantal kalveren thans nog het recht heeft om kalveren bij den Districts- secretaris ter schetsing aan te bieden, be hoort van dit recht voor 20 Oct. aa. ge bruik tc maken, omdat alle kalveren, die onder de toewijzing 1934 vallen, uiterlijk 31 October as, geschetst mootcn zijn. Kalveren, die na 31 Oct. worden ge schetst, vallen onder de toewijzing 1935. Het omruilen van identiteitsbewijzen 1934, die behooren bij kalveren, die gestor ven of geslacht zijn, kan onder de beken de voorwaarden tot 1 Jan. as. bij den Dis trictssecretaris plaats vinden. Er wordt echter de aandacht op geves tigd, dat, zoo dit omruilen plaats vindt in de periode van 1 Nov. a.s. tot 1 Jan. a.s. het kalf, dat voor het geslachte of doode kalf in de plaats komt, op den datum, dat het kalf, waarvan het kientiteitsbewijs ter in wisseling wordt aangeboden, dood gegaan is of geslacht is, niet zwaarder mag zijn dan 60 Kg., zoo het con stierkalf betreft en 100 Kg. zoo het een vaarskaif betreft. Het inwisselen van identiteitsbewijzen kan in den vervolge uitsluitend plaats vin den door bij de Landbouwcrisisorganisatle voor Zuid-Holland georganiseerde rundvee houders en niet door hen, die door deze organisatie als rundveehandelaar zyn er- kond en die niet tevens by haar als rund veehouder zyn georganiseerd. /RIJS VAN TAXE-MELK. De Crisis-Zuivel-Contrale maakt bekend, dat voor de periode van 14 October tot en met 20 October de prijs voor het taxego- deelte van consumpticmelk, gekocht op Rc- geeringscontract, is bepaald op 5 3/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. KLANTEN WINNEN. Zou een winkelier wel weten hoeveel hij verliest door de onhebbelijkheid van het personeel, dat onverschillig voor zich uit staart? Iedere cliënte krijgt dadelijk een hekel aan de zaak, als de bediende, waar zij op af gaat, haar onverschillig aanstaart. Nie mand koopt graag iets van zoo'n onver schillige. half-vijandlge bediende. Door iemand, die niet goed gekleed gaat, wordt deze blik min of meer als een be- leediging opgevat. Dat is niet goed te pra ten .De cliënte wordt hierdoor getroffen en heeft spijt, dat ze in de winkel is go- komen. De juiste manier om een verkoop af te sluiten, is te beginnen met de cliënte vriendelijk tc begroeten. Winkelbedienden, die dit niet willen leeren, moeten oen baan. tje zoekc^f in een fabriek. HIJ ZORGDE ZèLF VOOR PROMOTIE. Een jongen van 17 jaar, nogal klein voor zijn leeftijd, was bediende in het magazijn van een handelaar in ijzorw&rcn. Hij wilde graag verkoopcr worden, msar zyn werkgever vond hem te klein en te Jong. Dus besloot hij tc laten zien, dat hU wel verkoopen kon. HU vroeg zUn baas een sleutel van den winkel, opdat hU een uur vroeger zou kunnen komen om te werken. De werkgever was verbaasd en gaf hem den sleutel. En de jongen toog om 7 uur aan het werk, in plaats van om 8. Eenige dagen later verscheen er om half acht een klant en de Jongen verkocht hem een flinke order. Toen ging hU naar zijn baas, liet dezen de order zien en vroeg daarbij meteen: „Wat zegt u daar nu van? Mug ik nou ook verkoopcr worden?" De baas gaf zijn toestemming. Wat kon hU anders doen? En in een paar jaar tijd werd deze jongen de beste verkoopcr van den winkel. Zooals u ziet, dwong hy zijn promotie af. DREIN DRENTE ging het met een flink vaartje naar beneden, 't Zal wi een beetje schokken als we neerkomen zei Drein, ma: dat is toch beter, dan dat je heelemaal naar de maa gaat. En ja hoor, opeens kregen ze een flinke schok konden de luchtreizigers uitstappen. EN PIET PRIKKEL 258. Er bleef voor Piet en Drein niets anders over dan dio nacht in het naastbygelcgen bosch te overnachten. Vroeg in den ochtend zei Drein: Ik weet iets. We moes ten maar eens rondgaan als gewichtheffe». We nemen natuurlUk holle halters, maar dat weten de menschen toch niet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 19