WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 WA 7 ANDFJ'h 11 LA DEN SCIIIiJJ V LN PRINSES JULIANA EN HET CRISIS-COMITé. Wij lezen in de Avondpost: „Ons volk is, het bleek duidelijk aan ieder die zijn oor te luisteren logde, diep getroffen door de schitterende gift van 90.000, die Prinses Juliana aan het Na tionaal Crisis-Comité schonk. Deze gift stond gelijk vermeld werd geheel los van de gewone maandelijk- sche bijdrage, welke de Prinses aan het Crisis-Comité geeft. Wij meen en na informatie ter be voegd er plaatse niet onbescheiden te zijn met het bedrag dier maandelijkse he bijdrage te vermelden. Het is 5000.De Prinses geeft dus telken jare 60.000 aan het 'Crisis-Comité, en heeft er zoodoende dit jaar in totaal 150.000 aan geschonken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwet telijke toelage 200.000 bedraagt, en dat zij hierop evenals de Koningin een belangrijke vrijwillige korting laat toe passen, dan ziet men, dat Prinses Juliana dit jaar, op een fractie na, haar geheele grondwettelijke inkomen aan het Crisis- Comité heeft afgestaan. Waarlijk, zij heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. In het werk van het Comité toont zij, de eere-presidente, voortdurend en van dag tot dag haar daadwerkelijke belangstel ling. En in het offeren voor de noodlijden de landgenooten geeft zij een indrukwek kend voorbeeld. Zoo staat in dit groote werk Oranje met terdaad aan het hoofd!" N. S. B.-ER COLPORTEERT DE TRIBUNE... Criticaster schrijft in de Residentie bode: „Zoo dikwijls heb ik hier al moeten wij zen op ongerechtigheden van de Natio- naal-Socialistische Beweging, dat het wei goed doet, er ook eens voor in 't geweer te moeten komen. Of eigenlijk niet voor die Beweging maar dan toch tegen haar ver volgers. Ds. van Duyl staat bekend als een der getrouwste en vinnigste aanhangers van den heer Mussert. Nog zeer onlangs werd op rare sprongen zijnerzijds gewezen. Zijn zoon had zich nu als adspirant-lid van het Delftsche studenten korps laten inschrij ven. En nu lezen we over hem in het socia listische „Volk": „Tijdens het „verhoor" door de oudejaars-studenten, kwam al heel gauw de warme sympathie van den groen Van Duyl voor den grooten lei der en zijn „beginselen" voor den dag. Het bleek zelfs, dat papa Van Duyl in liefde en geestdrift voor den navol ger van hot Derde Rijk het volkomen moest afleggen tegen zoonlief. En nadat vastgesteld was dat 't zoon tje gewoon was om regelmatig met „Volk en Vaderland" te colporteeren, stond de voor de ontgroenLngs-commis sie te volgen weg duidelijk afgeba kend. De groen Van Duyl moest aoht da gen lang de „Tribune" luidkeels door Delfts straten ten verkoop aanbie den! Onder strenge controle van een aantal „ouwerejaars", die den groen op den voet volgden, galmde een week lang Van Duyl's klankrijk orgaan over Delft's schilderachtige pleinen, langs de straten en grachten: „Koop de „Tri bune". Hier passen enkele aanteekeningen: le. Moeten wij in ons land de methodes der Duitsche Nazi's gaan navolgen, die im mers herhaaldelijk politieke tegenstanders tot zulke vernederende handelingen dwon gen en met schandelijke opschriften door de stad joegen? En dat in het beschaafde vrije Nederland? 2e. Van beschaving gesproken, is die niet bepaald iets voor de hoogeschool? Maar 't is waar, daar hoort men ieder jaar van schanddaden bij 't ontgroenen. De heeren noemen het vermoedelijk óók opvoeden, als ze de groenen om hun overtuiging pu bliek vervolgen. We kunnen het waarlijk ver brengen, als we op die manier de we reldbeschouwing der studs in 't geding brengen. 3e. Waar bleef het „Volk" om zulke din gen te geeselen? In plaats daarvan gnuift het blijkbaar, dat ze het bericht zonder commentaar kan drukken. Terwijl het toch en terecht soherj? van leer pleegt te trekken, als in Duitschland op die manier „bekeeringen" voor 't Nazidom gefokt moe ten worden. Zoodat ik maar zegen wil, dat hier de studenten blijkbaar vriendjes van het roode „Volk" een zeer scheeve schaats gereden hebben en dat het socialistisch blad wel zal doen, hen daarover eens faire te nemen". LEEST DE ADVERTENTIES IN Utt DAGBLAD. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Wethouder Vermeer. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. O. Vermeer, die gedurende vele weken ernstig ziek is geweest, is thans in zooverre hersteld, dat hij weder korte wandelingen mag ma ken. Aanbesteding. Door den architect W. F. v. d. Rotte te Bennebroek is aanbesteed het aanbouwen van een Graanpakhuis in gewapend beton aan de bestaande gebou wen van „de Ceres" aan de Ringvaart al hier, voor rekening van de N.V. Van Wa- verens Graanhandel, gevestigd te Haarlem. Laagste inschrijfster voor het Betonwerk de N.V. Wernink's Betorunaatschappij te Leiden voor 16.460 met houten palen en 17.060 met Betonpalen. Hoogste was de Fa. Begram, Van Ieten en De Bruijne te Amsterdam met resp. 19.790 en 19.990. Voor de leverantie ijzeren ramen, deuren en trappen: laagste B.E.H.A. te Den Haag voor 1192 en voor Ruberoid-dakbedek- king Gebrs. Kramer te Rotterdam voor 550.Gunning volgt later. E.H.B.O. De vereeniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" en Reddingsbrigade hield haar jaarvergadering in Petrimonium. De opkomst was goed. De voorzitter, de heer C. Veelenturf, opent met een woord van hartelijk wel kom, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Er werden 10 nieuwe leden geïnstalleerd. Het goedver zorgde jaarverslag van den secretaris maakte met voldoening melding van de goedbezochte cursussen. Door 8 leden werd het Ned. Vereenigingsdiploma behaald. Aan de Haven en de Molenbrug werden reddingshaken geplaatst. Bij 67 ongevallen werd hulp verleend, alsmede bij 2 ver- drinkingsgevallen. De Reddingsbrigade verrichtte meerdere malen daadwerkelij ken arbeid. De penningmeester sloot zjjn kas met een nadeelig saldo van 99.24, zoodat ver sterking der geldmiddelen noodzakelijk is. Besloten werd een demonstratie te geven van E.H.B.O. en van reddend-zwemmen. De heer C. Veelenturf werd als voorzit ter herkozen terwijl als bestuurslid geko zen werd de heer J. van Haaster. Hierna rondvraag en sluiting. KATWIJK. Gevestigd: A. Vriesinge van Amster dam C. M. Ruimpt van Den Haag G. G. van Tongeren van Warmond L. Heijboer van Haarlem N. Plasschaart van Amsterdam W. Wolke van Wij- brandst van Rotterdam A. Werkhoven van Oegstgeest A. Wijtenburg van Am sterdam A. Vis van Noordwijk J. Versluis van Warmond L. van der Boog van Leiden L. van den Berg van Alk maar H. Jansen van den Haag J. Smit van Vlissingen A. Schelvis van Amsterdam R. Snel van Amsterdam C. Rietveld van Amsterdam G. van R(jn van Warmond G. Ravensloot van Steen- wijk L. Hooft van Amsterdam J. H. H. Imnelrich van Italië L. Mulder van den Haag G. Oorschoui van Woerden J. van der Zeijden van Utrecht P. van der Zeijden van Hilversum J. Pavert van Amersfoort J. Palant van Weert Th. Diemers van Delft E. Ehthoven van Alphen a. d. Ryn K. Utsie van Zaandam C. Liesveld naar van Limburgstraat H. van Driel van Amsterdam P. van der Meulen van.Sneek J. Vonk van Leiden. Vertrokken: D. Driebergen naar Rijnsburg A. van Zijl naar Rijnsburg J. Kalkman naar Doetinchem G. Bone faas naar Hillegersberg T. Nijgh naar Noord wijk t W. van Velzen met gezin naai- Valkenburg A. Klok met gezin naar Valkenburg L. van Schie naar Lei den A. Spaanderman naar Leiden J. Bloot naar Deventer A. Huisken naar Schiedam C. v. d. Voet naar Witmarsum Makkum A. Vooys naar Rijnsburg L. Knijt naar VeJsen L. Rijling naar Noord wijk C. A. v. d. Helm met gezin naar Oegstgeest P. Boezaard naar Val kenburg J. Geneijgen naar Heerlen H. Poppel naar Leeuwarden P. Vlieegnt- hart naar Rotterdam A. Willemsen naar Leimuiden B. Teigl naar Oudekerk a. d. Amstel H. Zijlstra naar Bolsward G. C. Perreijn met gezin naar Leiden (f- M. W. Bertel naar Leiden. NOORD WIJK. Spaarbank voor Noordwijk en Omstre ken. Door de commissie van toezicht van de spaarbank voor Noordwijk en Om- streke n is aan den gemeenteraad overge legd een accountantsrapport met balans en winst en verliesrekening over 1933 van deze spaarbank. Trots de bewogen tijden kon de balans toch nog worden afgesloten met een winst van 1728.46. De commissie van toezicht schrijft, dat hoewel de tot he den aan de inleggers betaalde vergoeding van 3.6 pet. wel niet gehandhaafd zal kun nen worden, deze spaarbank toch, ook bij een eenigszins lagere rente, steeds de hank blijft, waar men zijn spaarcenten veilig kan beleggen. RIJNSBCRG. Bloemenhandel. Het weer der laatste dagen heeft aan de kwaliteit der te veld staande bloemen nogal schade berokkend. Slagregen en wind, hiertegen zijn de meeste bloeemn niet bestand. De prijzen waren in het algemeen iets beter. Betaald werd: Gladiolussen vain ƒ0.250.60, Dah lia's in diverse kleuren ƒ0.601.10 in de beste soorten, 0.250.35 in de algemeene soorten, Asters 0.100.20, Zinnia's 0.60 1.05, Helianthus f 0.200.40, Tritoma's ƒ0.70—1.05, Anjers ƒ0.30—0.50, Herfst- asters ƒ1.301.70 p. ÏOO bos. Rozen 0.200.23. LISSE. Leges-verordeping. Burg. en Weth. dezer gemeente stellen den Raad voor te besluiten tot de vaststelling van de veror deningen op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand in de gemeente Lisse. Hierna volgen rechten welke zullen wor den geheven: voor legalisatie handteekc- ning en voor het ter legalisatie opzenden van een stuk 0.25; voor verklaringen van goed gedrag, van gegoedheid van inwo ning, van oorsprong en alle andere, welke in het bijzonder belang van de betrokken personen worden opgemaakt, per stuk 0.50; voor nasporingen van gemeente wege in de bevolkingsregisters en in de registers van den Burg. stand voor ieder persoon over wien de nasporing loopt, per geraadpleegd register ƒ0.50; voor een du plicaat-trouwboekje 0.50; voor een niet- geteekend bewijs van inschrijving in de re gisters van den Burg. stand 0.50; voor het aanvragen van een uittreksel uit de registers van den Burg. stand uit een an dere gemeente 0.25; voor raadpleging het kadaster met behulp van gemeentewe ge per halfuur of gedeelte 0.50 en zonder hulp van gemeentewege 0.25; voor ge heel geschreven of gedeeltelijk geschreven en overigens blanco gelaten minuten, af schriften of uittreksels van stukken per geheel of gedeeltelijk geschreven bladzij de 1.—; voor een gemeente-verslag ƒ2. voor de begrooting inclusief memorie van toelichting 10.voor de gemeente-reke ning 10.voor andere stukken, per blad zijde geheel of gedeeltelijk bedrukt 0.10; voor het bouwen, vernieuwen, veranderen of uitbreiden van gebouwen enz. waartoe vergunning wordt verleend, de geheele af werking inbegrepen; wordt geheven bij een bouwkosten van: niet meer dan 500 ƒ1; meer dan 500 doch niet meer dan 1000 ƒ1.50; meer dan ƒ100 doch niet meer dan ƒ2000 ƒ2.50; meer dan ƒ2000 doch niet meer dan ƒ5000 ƒ5; meer dan 5000 doch niet meer dan 10.000 10; en indien de bouwkosten meer dan 10.000 bedragen 15.voor een besluit tot goed keuring van een stratenplan 10.voor een hinderwetsvergunning, waarbij de veiligheidswet van toepassing is ƒ2.50 en zonder toepassing van de veiligheidswet f 1.voor verlenging van het sluitingsuur van café's en derg. 1.per uur of ge deelte daarvan; voor een groote jachtakte 5.voor een logeerakte 2.50 en voor een kleine jachtakte ƒ1.voor een aan vraag van een buitenlandsch paspoort 1.voor een verlenging van een bui tenlandsch paspoort 0.50; voor een bewijs van Nederlandschap 1.en voor het aanvragen van een bewijs van Nederland schap uit een andere gemeente 0.50. Voor het voltrekken van een huwelijk wordt een recht geheven van ƒ50.op Dinsdag; 10.op Woensdag en Donder dag en 25.op de overige dagen per week. (Donderdags tusschen 11 en 12 uur voormiddags kosteloos uur). Verschillende te heffen rechten zijn be langrijk verhoogd, terwijl er ook nieuwe heffingen in voorkomen. Herziening van de bestaande verordenin gen werd door Burg. en Weth. in het be lang der gemeente-financiën wenschelijk en billijk geacht. Nieuw ingevoerde heffingen zyn de na sporingen uit de bevolkingsregisters en de registers van den Burg. stand; het aanvra gen van uittreksels uit den Burg. stand van andere gemeenten; nasporingen uit het ka daster; de heffing van leges op bouwver gunningen; op de uitvoering van het uit breidingsplan; op hinderwetsvergunnin- gen; verlenging sluitingsuur café's en jachtakten. Verhoogd zijn de rechten op paspoorten, en bewijzen van Nederland schap. Verwacht wordt, dat de heffing over het algemeen billijk zal werken. De opbrengst wordt geraamd wegens rechten voor huwe lijksvoltrekking 450.voor bouwver gunningen 100.en uit andere hoofde 200.—. Voorgesteld wordt de verordening met 1 Januari 1935 in werking te laten treden. Een vroolijke kunstavond. Het plaat selijk comité voor Herwonnen Levens kracht alhier heeft een vroolijke kunst avond uitgeschreven, welke zal worden gehouden dp Vrijdag 19 October a.s. des avonds te 8 uur in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Deze kunstavond zal wojden verzorgd door het Frits Bouw meester (Klein) Ensemble. De heer Bouw meester is hier geen onbekende, daar hij reeds driemaal voor H. L. is opgetreden. Steeds wist „Frits" een volle zaal te trek ken. Voor 19 October ontvangen wij ter kennismaking het programma. De inhoud belooft weer heel wat! Allereerst „Artis- tenleven" blijspel in een bedrijf. Voorts een drietal vroolijke voordrachten door Frits Bouwmeester. Verder „Het drem peltje", huwelijkstragedie in drie taferee- len. Vervolgens „Intermezzo", blijspel in een bedrijf en tot slot „Hoe word ik Film ster?" een transformatie-schets waarin door Frits Bouwmeester zeven personen worden vertolkt! Het muzikale gedeelte zal bovendien worden verzorgd door het bekende gezelschap J. Reeuwijk c.s. Dat belooft dus wat! Het doel van dezen avond is versterking der plaatselijke kas tot bestrijding der T. B. C. Dat doel is zoo goed en mooi. Wij verwachten dan ook we derom een volle zaal. Degene, die niet te leurgesteld wil worden, koopt nu alvast toegangsbewijzen van het damescomité, dat reeds met den verkoop is begonnen. Zoo ooit, dan is dit nu weer een mooie gelegen heid om het nuttige aan het aangename te paren. Gedenken we de spreuk „Nood te lenigen, wonden heelen, broeders dat is Christenplicht". NOORDWIJKERHOUT. Reinigingsrechten. Op de agenda van de Donderdag a.s. te houden raadsverga dering prijkt een agenda-punt: vaststelling van het kohier reinigingsrechten. Dat is een belasting welke nog niet werd geheven m deze gemeente. Ofschoon een ïjieuwe be lasting over het algemeen gesproken geen prettig onthaal vindt moet ten opzichte van deze belasting worden opgemerkt, dat zij niet drukkend is en dat door de invoe ring ervan de ophaaldienst van vuilnis langs de huizen der ingezetenen is behou den kunnen worden. De belasting bedraagt ƒ1.per jaar per woning, hetgeen niet te veel is als men na gaat dat 2 maal per week hiervoor het vuilnis wordt opgehaald. SASSENHEIM. Volksbond. Gisteravond hield boven genoemde afdeeling haar eerste boetplich- tige ledenvergadering van dit seizoen in het K. S. A.-gebouw. De voorzitter, de heer J. Kortekaas, open de deze eerste bijeenkomst met een kort welkomstwoord aan de leden en aan den heer Loerakker, die heden aanwezig was, en schetste in korte bewoordingen de tijd, welke achter ons ligt. Spr. constateerde, dat de omstandigheden intusschen er niet beter op geworden zijn. Daarom wijst spr. op het belang van het vergaderleven, om de goede geest welke zoo verzwakt is, op sociaal en economisch terrein weer te ver sterken. Hoe slecht de toestand ook is, la ten we toch waardeeren het beleid van onze overheid en van anderen, die zooveel mogelijk hun best doen ons te bevredigen en ons aansporen tot gebed en godsdienst zin opdat God uitkomst geve. Ten slotte spoorde spreker allen aan om gehoor te geven aan de oproep voor geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling, waarvoor in dezen winter zooveele cursussen wor den gegeven. Medegedeeld wordt, dat de nieuwbenoemde geest. adv. bij deze verga dering wegens uitstedigheid niet aanwe zig kon zijn. Hierna werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurda De inge komen stukken van verschillenden aard, te veel om op te noemen, werden voor kennisgeving aangenomen behalve het adres van het Werkliedenverbond aan den Ministerraad. Dit adres nu werd door 'den hoofdbe stuurder Loerakker, voorzitter van St. Deus Dedit, toegelicht. (Het adres in casu heeft reeds in de bladen gestaan). De goed bespraakte redenaar hield van elk artikel een breedvoerig betoog en motiveerde alle hoofdlijnen en plannen. Een ruim uur lichtte spreker in den ruimsten zin de punten toe door het verbondsbestuur aan gegeven, waarin hij liet uitkomen, dat het verbond wil medewerken om de regee ring te bewegen de volkswelvaart te be schermen en te bewerken. Duidelijk werd door hem uiteengezet wat in deze circu laire is voorgesteld tot handhaving van de volkskracht, wat tot gevolg heeft ver ruiming van wergelegenheid en betere uit- keering aan werkloozen. Met klem toonde hij aan, met betrekking tot zijn vooraf gaande betoog, de noodzakelijkheid van or ganisatie en verzekering, hoe moeilijk het ook is, daar dit een zeker recht geeft en in het belang is van den arbeider. Daarom besloot spr. met de conclusie, dat de Volks bond adhaesie moet betuigen met dit adres. Voor de breedvoerige en ter zake kun dige behandeling van dit onderwerp had de heer Loerakker een hartelijke applaus in ontvangst te nemen. Hierna werd gele genheid tot vragen stellen gegeven, waar van door enkele leden gebruik werd ge maakt, waarbij nieuwe onderwerpen wer den aan^roerd, die door den heer Loerak ker werïen verduidelijkt. Meer dan een half uur werd gediscussieerd waarbij de politiek niet gespaard bleef. Spr. oogstte voor zijn warm betoog een nieuw applaus. Na alle vragen beantwoord te hebben, dankte de voorzitter, den spre ker voor diens uiteenzetting. Spr. deelde mede het verdere deel der agenda-bespre king in de „Klok" bekend te zullen ma ken. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Geboren: Antonius Sander, zoon van L. S. de Bode en C. van Keppel Alber- tina Margaretha, dochter van A. Graafland en J. Post Gerard Johannes, zoon van P. J. van Hemert en P. M. van der Kooy. Ondertrouwd: H. de Vries, 26 jaar Amsterdam en P. Kroon 25 jaar alhier. Overleden: Gertje Visser, 50 jaar, wed. van M. Oudshoorn. Gevestigd: W. C. Verhoeven van Leiden M. V. Kaiser van Voorburg J. C. T. Kamler en gez. van Stompwijk Eva Hoogweg van Leiden. Vertrokken: W. M. Geerders naar Rotterdam A. van Laar en gezin naar Leiden H. Nijboer naar Weesperkarspel C. J. van der Ploeg naar Woubrugge P. v. d. Marei naar Voorburg. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield bovenvermelde tuin bouwvereeniging haar maandelijksche le denvergadering. Door den voorzitter, de heer A. G. van Tol, werden de aanwezigen hartelijk welkoni geheeten, waarbij hij tot zijn genoegen mocht constateeren, dat er een goede opkomst was en er zooveel col lecties vruchten voor de prijsvragen en planten voor het puntenstelsel werden in gezonden. De Octobervergadering is dan ook wel een van de mooiste vergader- avonden van het jaar. Hierop worden door den secretaris de Adm. van lp), vermogens uitvoerige notulen der vorige vergadering gelezen, die onder dankzegging worden vastgesteld. Een serie ingekomen stukken lokt geen besprekingen uit en wordt voor kennisgeving aangenomen, hierbij was ook een kennisgeving dat is aangewezen tot leeraar en tot hoofd der tuinbouw-winter- cursussen de heer J. Brongers. Door den secretaris wordt hierop in het kort ver slag uitgebracht van de gehouden excursie naar Amsterdam, naar de groote groenten-, fruit- en bloemententoonstelling de Amalo. De deelname hieraan was groot en de ex cursie was niet alleen buitengewoon leei- zaam, doch ook in alle opzichten volkomen geslaagd. Tot juryleden om het ingezondene te keuren worden hierop benoemd de hee ren F. A. van Linschoten, A. Bergman en A. G. van ToL Door den heer van den Berg wordt hier op een vlotte en leerzame causerie gehou den over het onderwerp rotstuinen. Deze causerie werd door alle met aandacht ge volgd, waarin de heer van den Berg naar voren deed komen o.a. de eischen waaraan een rotstuin moet voldoen, de grondbewer king, de samenstelling van het plantmate- riaal vergezeld van diverse nuttige en practische wenken om in een rotstuin het grootste gedeelte van het jaar bloemen te kunnen hebben. Tot slot lichtte spreker zijn causerie toe met een serie lantaarn platen die op duidelijke wijze uit deden komen hoe een goed aangelegde en be plante rotstuin er uit kan en moet zien. Deze causerie werd met een warm ap plaus beloond. Door den secretaris werd vervolgens de uitslag bekend gemaakt van de op de vo rige vergadering gehouden nomenclatuur prijsvraag. Toegekend werden aan G. Ver- lind 17 punten, H. Schipper 15 yt en P. Kelderman 15 punten. Bij monde van den heer A. G. van Tol werd vervolgens de uitslag bekend ge maakt van de gehouden keuringen. Voor prijsvraag II, de schoonste collec tie appelen en peren van ieder 5 stuks, be haalde de heer J. v. d. Krogt met 87 pun ten le prijs; D. A. de Rooij met 80 pun ten 2de en J. Anderson met 77 punten, den 3den prijs. Voor prijsvraag III luidende 6 variëtei ten appelen en 6 var. peren van ieder 3 stuks was de uitslag: le prijs P. Zegwaard met 88 punten; 2de prijs P. Midavaine met 84 punten en 3de prijs G. A. Henker met 80 punten. Voorts verwierven de heeren Zegwaard, G. A. Henkes, Midavaine en F. Noordover met hunne inzendingen voor het puntenstelsel diverse punten. Na be handeling van eenige interne aangelegen heden werd hierop deze wel geslaagde avond door den voorzitter gesloten. EEN LOFLIED Op den gehuwden man. We hebben een „Moeder-dag", maar geen „Vader-dag". „Het doet dan ook weldadig aan af en toe eens iets tegen te komen, dat op waar- deerinig van den gehuwden man wijst, schrijft het „Dagblad van Noord-Brabant". Helaas, houdt het haast altijd tevens een mindere waardeering in voor den ongehuw de. Zoo stond er vroeger in het reglement der visischerij, toen de Scheveningers nog met bommen uitvoeren, dat ingeval er iemand in de mast omhoog moest, hij in een mand omhoog zou worden geheschen door „drie vertrouwde en getrouwde" mannen. Geheel in deze lijn liggen de gedachten, welke men aantreft in 't loflied, dat een lid van de Fransche Academie, een dezer dagen op den gehuwden man zong. Volgens hem zouden getrouwde mannen serieuser, na- denkender en oordeelkundiger zijn dan vrij gezellen, minder gemakkelijk te vinden om aan revoluties mee te doen, enz. enz. In het kort: de beste burgers, in weük land ook, zijn vaders van huisgezinnen". Hier breken we het citaat af, om de ge trouwde mannen niet hoovaardig te ma ken z'n zaken terug getrok ken en renteniert. Kom. en ik dacht dat hij failliet was? Nou, dat bedoel ik toch ook. (Blanc Noir)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14