26ste Jaargang DINSDAG 9 0C10BER 1934 No. 7934 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIF 5LADEN. De gave gulden. Veel besproken zijn de laatste dagen een tweetal redevoeringen van een pater Ca- pucijn, pater Henricus. ©eze pater heeft in die redevoeringen dingen gezegd, welke reeds herhaaldelijk gezegd zijn, maar die hij weer 'ns op een frappante wijze gezegd heeft. Hij heeft, zooals wij Zaterdag opmerk ten, gedachten uitgesproken, welke een zeer ruime verspreiding verdienen. 't Is toch b.v, een fe i t, dat wij niet vol doende doordringen zijn van het sociaal karakter van den eigendom. Wij en dan bedoelen we niet allereerst den Staat of de fiscus, maar wij: de men- schen, individueel, persoonlijk. Ongetwijfeld zou er veel minder armoe en ellende zijn, indien ieder onzer in de practijk van zijn dagelijksch leven het sociaal karakter van den eigendom voor oogen hield en daarnaar handel de!.... Indien tenminste alle Katholieken in dit opzicht als Katholieken leefden.... Als b.v. déze waarheid weer 'ns in fris- sche kernachtigheid en met doordringende scherpte wordt voorgehouden, dan mag dat worden toegejuicht dan wordt goed werk gedaan. Doch naast de hier bedoelde gedachten heeft pater Henricus ook gesproken over oeconomische zaken als de „gave gulden", over devaluatie en dergelijke. Daarover is hij aangevallen. (Men zie elders in dit nummer). En ook wij kunnen niet anders, dan onze verwondering er over uitspreken, dat pater Henricus een derge lijk ingewikkeld, veel-zijdig vraagstuk, als de devaluatie (de waarde-daling van den gulden) aan zijn gehoor voorstelt als bui tengewoon simpel! Daardoor brengt men dat gehoor in ieder geval op een dwaal spoor. Intusschen heeft óók in dit opzicht pater Henricus een goed werk gedaan i n- d i e n hij de R. K. Staatspartij er toe zou hebben bewogen, om nu eens in een klaar rapport door beslist bevoegde personen de voor. en nadeelen (want er zijn ongetwijfeld voor- en nadeelen), welke aan devaluatie (of deflatie of infla tie) zijn verbonden, te doen uiteenzetten. In dat rapport zou men geleerden aan het woord kunnen laten, die n-i e t tot de zelfde conclusies komen. Het zou tóch een houvast bieden bij besprekingen en licht werpen op heel veel gepraat over den „ga ven gulden", dat nu vaak reddeloos ver ward is. Maar zoo'n rapport mag, natuurlijk, geen kapstok zijn. Het zou spoedig moeten verschijnen. En daarna kan de R.K. Staatspartij ook misschien spoedig voor zich een houding bepalen in dat vraagstuk van den „gaven gulden". Een tweetal artikelen over den z.g. waardevasten gulden besloot de „Gelder lander" gisteren aldus: „Als we, samenvattend, het probleem van den z.g. waardevasten gulden objectief overzien, constateeren we de mogelijkheid van voordeelen maar niet minder ook van nadeelen. Gevaren, die waarlijk niet zijn te onderschatten. Verhoudingen, waarop men vroeger kon bouwen, staan thans op losse schroeven. Nu de landen van het goudblok bespre kingen voeren ter verbetering ook van hun onderlinge handelseconomische positie, wordt de groote sprong in het duister, zoo als devaluatie voor ons land ontegenzegge lijk is, er nog te ernstiger om". Zeer juist. Maar er kan toch meer licht over het vraagstuk worden geworpen. Hier ligt een taak voor de R. K. Staats partij! BINNÊNLAND ACTIE TEGEN NIEUWE INBLIKKING VAN VLEESCH. Adres van comité uit de slagersbonden aan de regeering. EEN TEELTREGELING GEVRAAGD. De Commissie van Overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhan- del, heeft een adres gezonden aan den mi nister van Economische Zaken met betrek king tot de (officieus) aangekondigde nieu we afslachting van melkvee, waarbij ook hervatting van het inbliksysteem in uitzicht is gesteld. De commissie brengt onder de aandacht, dat dus aan den behoeftigen consument opnieuw een product gaat geboden wor den, waaraan deze zooals hij overduide- delijk heeft doen blijken niet de minste behoefte heeft. Van de vorige afslachting, die bepaald werd op 115.000 stuks vee, zijn immers nog ruim elf millioen blikken vleesch voorradig. Uit de opgedane ondervinding, zegt het adres, is komen vast te staan, dat noch de belangen van het slagers- en grossiersbe- drijf, noch die van bepaalde groepen uit de landbouw, noch die van den onderstand behoevenden consument, met een nieuwe afslachting van welke veesoort ook, zijn gebaat. Het slagersbedrijf en de vleesch- handel worden met algeheele verarming bedreigd. Op onrustbarende wijze is het normale aantal slachtingen in ons land te- ruggeloopen, als gevolg van een ondercon sumptie door te hooge vleeschprijzen. Het zal niet mogelijk zijn de détailprijzen van vleeschproducten ook maar eenigszins te verlagen wanneer de extra heffing zeker noodzakelijk zal blijken, wanneer een nieu we afslachting wordt toegepast. Voor ons staat vast, dat de rundvleesch- kleinhandelsprijzen met 10 tot 15 ets. per kilo kunnen worden verlaagd wanneer de thans daarop rustende heffing wordt weg genomen, waardoor de mogelijkheid eener consumptie-verruiming van vleesch wordt geschapen. Het adres wijst tenslotte op de voordee len, die liggen in een goed opgezette en streng doorgevoerde teeltregeling, naast beperking in de afname van melk tot een gegarandeerden prijs. Een verruiming van consumptie van vleesch door opheffing van de extra accijnsheffing en daarnaast teelt- regeling moeten tot tastbare en uiterst gunstige resultaten leiden. Het adres wordt vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting, waarin het bovenstaande aan de hand van vele cijfers wordt gestaafd. DE GOUDBLOC-LANDEN. Minister Steenberghe zal aan de conferentie deelnemen. Naar wij vernemen, zal Nederland op de conferentie van de goudlanden, welke 20 October a.s. te Brussel zal worden ge houden, vertegenwoordigd worden door den minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe. ONTSLAG VAN 57-JARIGEN. Door den Amsterdamschen raad goedgekeurd. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft behandeld het voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor de ge meentewerklieden en tot het verleenen van ontslag aan werklieden die den 57-jarigen of ouderen leeftijd bereikt hebben en aan werklieden der Arbeidersreserve. Het voorstel werd met 2320 stemmen aangenomen. BRANDSTOFFENTOESLAG. Maximaal ƒ1.per week. Op het departement is in opdracht van den minister van Sociale Zaken weder om een regeling voorbereid voor het ver strekken van subsidie in de kosten van door gemeentebesturen in den komenden winter te verstrekken brands to ff en toeslag aan werkloozen. Deze regeling zal in hoofdzaak gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Zy zal inhou den, dat de gemeentebesturen een toeslag mogen geven van maximaal een gulden per week per gesteunde of te werkgestelde. De gemeentebesturen hebben de vrij heid om deze toeslag desgewenscht in na- tura te verstrekken. De regeling zal hoogstwaarschijnlijk op 1 November ingaan. „Volk". ACTIE TEGEN VOLKSVERWILDERING. Op initiatief van het Dag. Bestuur der Federatie der Mariacongregaties voor hee- ren uit den hoogeren stand vergaderden Zaterdag 6 October te 's-Hertogenbosch af gevaardigden van de verschillende actie groepen tegen de volksverwildering en al- gemeene organisaties, die in den afgeloo- pen zomer zich op dit gebied betuigd heb ben. De vergadering werd voorgezeten door Mgr. Hendrix, Vic. Gen. Voorzitter van ge noemde Federatie, terwijl de secretaris, prof. Steger, de notulen verzorgde. Als doel van de oproeping noemde de voorzitter de bespreking van het vormen van een zeker contact tusschen de thans bestaande actie-groepen en die, welke zich in de toekomst zullen vormen, ten einde door uitwisseling van gedaan werk en bereikte resultaten elkander van dienst te zyn, dubbel werk te voorkomen, en, desgewenscht, gezamenlijk te kunnen op treden, óók met niet-Katholieken, nationaal en internationaal. Onder de aanwezigen waren vertegen woordigingen van de Federatie der R.-K. Vrouwenbonden, de Brabantsche Actie groep, de Limburgsche Actie-groep, voor Eer en Deugd, de Gooisehe Actie-groep, de Actie-groepen van Arnhem, Haarlem en Zandvoort; het Goed-Volk Bureau te 's-Her togenbosch. Besloten werd, in beginsel tot het vor men van een contact-commissie, terwijl el ke organisatie of actie-groep zelfstandig blijft; en een bureau te belasten met het verzamelen van gegevens ten behoeve van de verschillende aangeslotenen en met al datgene wat aan de actie ten goede zal ko men. Over de wijze, waarop een en ander het best behoort te geschieden, zal binnenkort een tweede vergadering worden gehouden. Voorstellen worden voor 1 November in gewacht bi(j prof. Steger, Lanckhorstlaan 36, Haarlem, die zich belast rnet het op roepen voor de 2de vergadering, ook van groepen of organisaties, die de eerste ver gadering niet hebben bijgewoond en wen- schen mede te doen, indien zij zich daar toe bij hem vóór genoemden datum opge ven. EXPORTEURS VAN FRUIT EN GROENTEN. Het in Duitschland bevroren crcdiet. De Ned. Ver. van Fruit- en Groenten- exporteurs heeft met betrekking tot de uitbetaling van in Duitschland bevroren credieten een adres gerioht tot den minis ter van Economische Zaken. Gewezen wordt op de omstandigheid, dat door de verankering hunner gelden in Duitschland de exporteurs reeds sedert vele jaren den export van land- en tuinbouwproducten voor eigen rekening uitoefenen en dat niet zij de oorzaak zijn van het zooveel groo- tere exportcijfer naar Duitschland in den laatsten tijd, doch wel de z.g. gelegenheids- exporteurs van andere artikelen, die hun intermediair hebben verleend aan buiten- landsche exporteurs. Adr. acht het om on zen verderen export weder mogelijk te ma ken dringend noodig, dat aan zijn leden ten volle door de Regeering worden uitbe taald de thans op Sonder. en Zwischen- konto in Duitschland uitstaande gelden en dat de Regeering overwege, op welke wijze het gebruik van Duitsche goederen in ons land bevorderd zou kunnen worden, daar het van voldoende bekendheid is, dat de Duitsche Regeering zich slechts guldens kan verschaffen door den export naar ons land, hetgeen zeker niet bevorderd wordt door een uitgevaardigden boycot van som mige groepen van verschillende politieke schakeering in den lande. Adr. verzoekt den minister die maatregelen te willen treffen, welke stimuleerend inwerken op het bedrijfsleven harer leden en snelle af wikkeling der uitstaande vorderingen ten gevolge hebben. Het Hyppolytus-zickenhuis te Delft. Deken J. Dankelman, rector-directeur van de Congregatie der Eerw. Zusters Augustinessen te Delft, heeft Zondagmid dag een nieuwen vleugel van het St. Hyp- polytus-Ziekenhuis ingezegend. Deken J. Dankelman, werd geassisteerd door zijn beide broers, de Redemptoristen- Paters L. en A. Dankelman. Na de liturgische handeling richtte de Deken woorden van lof en van hulde tot den architect van Rossum en den aanne mer Kokshoorn van Voorburg; van dank tot de heeren medici voor hun belangstel lende tegenwoordigheid, en tot de Eerw. Zusters, door wier practische voorlichting de bouw tot een gelukkig eind kon worden gebracht. Dr. Jan Thomée voerde het woord als voorzitter van de afd. Delft der Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. DE VLAG VAN EEN R. K. PROP. CLUB. Uitdrukking van een bepaald politiek streven? Bij de viering van het 30-jarig bestaan van de Algemeene R. K. Propaganda Club te Amsterdam trok deze organisatie op 2tendagmorgen 26 November 1933 met haar leden in optocht door de stad. Tegen den heer E. J. J. P., vice-voorzitter, thans voor zitter van de Alg. R. K. Prop. Club, die een der kleurige vlaggen van de Club voor den stoet had uitgedragen, werd door een inspecteur proces-verbaal opgemaakt, het geen de bedoeling had, een principieele be slissing uit te lokken over de vraag of de Aug. R. K. Prop. Club met haar vlaggen en vaandels valt onder het uniformverbod. De zaak werd op 13 Jan. behandeld voor den A'damschen Kantonrechter dr. A. Fon- tyn, die den voorzitter conform den eisch van het O.M. veroordeelde tot 3.boete. Vandaag diende de zaak in hooger beroep. De verdachte was van meening, dat de R. K. Propagandabond geen politieke actie voerde en de vlag dus geen uitdrukking gaf aan een bepaald staatkundig streven. De officier van justitie kon zich geheel mot het veroordeelend vonnis vereenigen. Spr. was van meening, dat hier wel degelijk sprake was van overtreding van het uni formverbod en requireerde bevestiging van het vonnis. De rechtbank zal 23 October a.s. vonnis wyzen. BEOORDEELING VAN ZANG- EN MUZIEK WEDSTRIJDEN. Een nieuw systeem. Men schryft ons: De componist J. P. J. Wierts te 's Gra- venhage heeft een nieuw systeem bedacht ter beoordeeling van zang- en muziekwed- strijden. Het beoogt verbetering te brengen in het thans algemeen gebruikeiyke pun- tenstelsel door: de beoordeeling meer op een zuiver ar tistiek standpunt te plaatsen en tevens de maatstaf strenger te maken, waardoor de pryzen in waarde zullen stygen; het punten verschil der jury-leden op te heffen, waardoor zoo vaak het vertrouwen in de kunde of de eerlykheid der jury ge schokt wordt; het persoonlyk overwicht van een jury lid te doen vervallen; de puntenwaarde van ieder jurylid uit te schakelen en te vervangen door de col lectieve waarde; het napluizen en becritiseeren der pun- tenstaten, bron van veel onaangenaamhe den uit te sluiten; het hooge cijfer (soms honderdtallen) tot meer bescheiden cyfers terug te brengen; te verhoeden, dat de vereenigingen al te snel in de hoogste afdeelingen komen; Aan belangstellenden en belanghebben den wordt het nieuwe systeem op aanvraag gratis toegezonden. STADSNIEUWS BOUW STADHUIS. Deskundigen onteigenings-procedures. De Haagsche Rechtbank heeft heden by vonnis de vyf deskundigen benoemd, die als zoodanig zullen fungeeren bij de ont eigening-procedures betreffende de Leid- sche Stadhuisbouw. Het zyn mr. O. B. W. de Kat, Den Haag, voor,, R. WesselsBoer oud-ontvanger der Registratie te Leiden, ir. J. J. G. van der Hoek, dir. v. d. N.V. Wernink's Betonfa- brieken te Leiden, J. van der Voet, aanne mers, Oegstgeest, en S. F. Louwerens, Den Haag. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 15 October 1934, des nam. te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. I VERKOOP GROND AAN KERKBESTUUR ST. PETRIS PAROCHIE. Het Kerkbestuur van de St. Petrus Pa rochie te Leiden, heeft de modewerking van de gemeente ingeroepen, ten einde te gera ken tot het bouwrijp maken van eenige gronden, zulks in verband met den voor genomen bouw van een kerkgebouw c.a. en eeri aantal woningen op die gronden. Het Kerkbestuur wenscht voor bouwter rein bestemden grond van de gemeente aan te koopen. Met de Commissie van Fabricage zyn B. en W. van oordeel, dat tot verkoop van dien bouwgrond togen een bedrag van 26.50 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De onlusten in Spanje nog niet geheel be dwongen. De .geering houdt evenwel het heft in handen. (2de blad). Opstandelingen in Mandsjoekwo. (2de blad). Japan eischt vlootparitcit met Amerika cn Engeland. (2de blad). LEIDEN. Deskundigen hij de onteigeningsprocedu res inzake Stadhuisbouw. (1ste blad). per M2 kan worden overgegaan. By het bepalen van dien prijs is er van uitgegaan, dat de kosten van straataanlog, overeenkomstig de ten aanzien von aan par ticulieren toebehoorende terreinen gelden de regeling, ten laste van den te ver koopen bouwgrond moeten komen. Het Kerkbestuur heeft verklaard don grond onder bedoelde voorwaarden en tegen genoomden prys te willen aanvaar den. Voorts heeft het Kerk bes'uur zich bereid verklaard, om voor het tot stand komen van den straataanlog c.a., noodig voor het bouwrijp maken van het overige terrein, de voor straat c.a. bestemde strooken, over eenkomstig de verordening op den aanleg van straten en wegen, kosteloos in eigen dom aan de gemeente over te dragon cn ter nadere verrekening in de gemeentekas te storten een bedrag van 35.900.be rekend als volgt: lo. kosten van straat- en plantsoenaan- leg en van de verder daarmede naar het oordeel van B. en W. verband houdende werken 23.100. 2o. bijdrage bedoeld in art. 2. tweede lid onder b. van genoemde verordening (plm. 10550 M2 bouwrijpe grond a 1.50 per M2) 15.825.—. 3o. vergoeding voor het ten behoeve van den straataanlog c.a. beschikbaarsteJlen van aan de gemeente toebehoorenden grond, groot 140 M2., togen den kostenden prys van 2.50 per M2 350. Samen: 39.725.—. evenwel te verminderen met een vergoe ding aan het Kerkbestuur van 1.per M2 voor den afstand grond groot 3250 M2 en grond, groot 140 M2„ met welken aanlog de normale straatbreedte wordt overtroffen 3.390. Blyft rond: 35.900.—. In overeenstemming met het oordeel van de Commissie van Fabricage zyn B. en W. van meening, dat de noodige medewerking van de gemeente ter zake van dqn straat- aanleg kan worden verleend. De vorenbedoelde wijziging van het uit breidingsplan heeft tot gevolg, dat ook ver andering moet worden gebracht in den voor rekening van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, te 'e-Gravenhage, in uitvoering zynden straataanlog in den Rodenburger polder. Een gedeelte straat is als zoodanig ver vallen en voor bouwterrein bestemd, ter wijl een gedeelte bouwterrein thans de be stemming van straat heeft verkregen en als zoodanig moet worden aangelegd. Eerstbedoelde grond, welke onlangs van genoemde N.V. is overgenomen, zal der halve weer aan die N.V. kunnen worden afgestaan, 1 aatstbcdooelde grond zal aan do gemeente in eigendom moeten worden overgedragen. Bij de verrekening van de door de N.V. in de gemeentekas gestorte som ten behoeve van den voor die N.V. in uitvoering 7.ijndcn straataanlog, kan met deze transactie wor den rekening gehouden. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom gaat met een en ander actoord. DE GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. De Commissarissen der Lichtfabrieken deel en mode, dat do gestadige toeneming van hot aantal abonné's van het gemeen telijk radio-distributiebedrijf dezen zomer vrywel tot staan is gekomen; het aantal aansluitingen schommelt thans tusschen de 3400 en 3500. Dat ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden, die vele abonné's dwongen hun abonnement op te zeggen, het aantal aangeslotenen tot voor korten tijd niettemin nog toenam, is hieraan te dan ken, dat zich een nog grooter aantal per sonen als abonné aanmeldde. In het feit niu, dat het bedrijf den laat sten tyd zijn abonné's voor een groot ge deelte werft uit andere maatschappelijke kringen, dan waaruit het diit aanvankelijk deed, is naar de meening van Commissa rissen een aanwyzjing gelegen, dat ond»^**

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1