DINSDAG 9 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 VALSCHE MUNTERU Man, vrouw en pleegzoon gearresteerd De gemeente- en rijkspolitie te Beetster- zwaag hebben aangehouden de familie B., bestaande uit man, vrouw en pleegzoon, gedomicilieerd in de gemeente Achtkarspe- len, bij gelegenheid van de kermis te Beet- sterzwaag, verblijvende in een woonwagen verdacht van het in omloop brengen van valsche guldens. Alle drie hebben na lang durig verhoor tenslotte voor den burge meester van de gemeente Opsterland een volledige bekentenis,ook betreffende de ver vaardiging van het valsche geld, afgelegd. Zij worden ter beschikking gest^d van den officier van justitie te Leeuwarden. In den woonwagen heeft men de ingrediënten der vervaardiging van het valsche geld en een aantal valsche guldens in beslag genomen „Msbd." DESERTEURS GEARRESTEERD Te Rotterdam zijn gisteren, naar de „N. Rott. Crt." meldt, met het Amerikaansche stoomschip „Jamaica Pionneer" aangeko men twee Engelsche soldaten, die de reis van Kingston (Jamaica) af als versteke lingen hebben gemaakt. Zij waren op Ja maica gedetacheerd geweest. Daar zijn ze echter gedeserteerd. Zij hebben uniformen weggegooid, zeemansgoed aangetrokken en zTjn vervolgens aan boord van de „Ja maica Pionneer" gegaan, met de bedoeling nis verstekeling naar Nederland te reizen in de hoop naar werk te vinden. Zij wer den echter al spoedig aan boord ontdekt. Dadelijk na aankomst zijn zij echter ter beschikking van de Rotterdamsche rivier politie gesteld, die hen heeft opgesloten. Maandagavond zou de „Jamaica Pionneer" weer naar Kingston teruggaan. De beide deserteurs zouden met dat schip naar Ja maica worden teruggezonden. SPORT VOETBAl DIOC. HAARL. VOETBALBOND R. K. Sportver. „Trekvogels". 't Was Zondag voor de Trekv. een on gekende succesdag. Drie comp.wedstrijden evenzoovele overwinningen, 't Is haast te mooi om waar te zijn. Om half één bon den Trekv. II en Esto II den strijd aan, dit was oen aantrekkelijke wedstrijd, waar bij de partijen goed tegen elkaar opwogen, maar door beter benutten der kansen had den de Trekv. met rust een 20 voor sprong. Na de rust hetzelfde spelbeeld en beide partijen scoorde één maal, eindstand dus 31. Gaat zoo door jongens! Te half drie kwamen Trekv. I en VEP II binnen de lijnen. Hier hetzelfde spelbeeld als in den voorgaanden wedstrijd, alleen iets for- scher. Nadat de rust met 11 was inge gaan kwam hier ook het einde met 31. De l.-binnen verrichtte hier den hattrick en nam al de Trekv.-goals voor z'n reke ning. Nu volhouden, jongens. De jun. waren bij de Esto-jun. te gast en kwamen zoowaar met een 2—0 zege thuis. Prachtig boys! R. K. Sportver. „O.DJ." ODI III speelde Zondag tegen Nic. Boys thuis. Ca. 3 uur kwamen beide elftallen in 't veld. ODI won den toss en speelde voor den wind. N.B. trapte af. In 't begin scheen NB de sterkste, want na een poos maakte NB de eerste goal, weldra gevolgd door een tweede. ODI had zich nu een weinig inge speeld en maakte weldra een tegenpunt en even voor de rust de gelijkmaker. Na rust nam ODI met 32 de leiding. Doch nu was NB voortdurend in de meerder heid. NB won den strijd dan ook met 53. Uitslag strijd tusschen Majella aODI a 1—1; ODI II—VDO II 5—1;. ODI I—VDO I 3—5. R. K. Sportver. „A.VJJ." Ons elftal heeft de competitie goed in gezet. Het eerste elftal ging naar ODV te Nieuwkoop, en wonnen een zwaren strijd met 21, rust 10 voor AVB. Als wij zoo doorgaan is er misschien wel wat te be reiken. Het tweede ging voor een vriendschap- pelijken wedstrijd naar Zwaluwen I, Vrou wenakker, en won met 83. De leden worden er aan herinnerd: Vrij dagavond 7.30 uur training. DE WEDSTRIJDEN BELGIE—NEDERLAND. Het Stadion van Dcurne toch vergroot. De gemeenteraad van Antwerpen heeft gisterenmiddag met op een na algemeene stemmen het voorstel goedgekeurd, om voor zes jaar een renteloos crediet van 600.000 francs te verleenen voor de ver grooting van het stadion van Deurne, op voorwaarde, dat de eigenaars van het sta dion accoord gaan met de uitbreiding en waarborgen worden gegeven, dat de wed strijden BelgiëNederland in dit stadion gehouden worden. Jaarlijks moet een zes de van het crediet worden afgelost. ROEIEN DE WEDSTRIJDEN VAN DEN WESTELIJKEN ROE1BOND. Op dc Schle. Zondag hadden op de Schie, nabij de Zweth, onder auspiciën van de roeivereeni- ging de Schie, de jaarlyksche onderlinge roei wedstrijden plaats, uitgeschreven door den westelijken Roei bond. Deelgenomen werd door ploegen van De Delftsche Sport, Die Leythe, Leiden, De Laak, Den Haag. De Schie, Rotterdam-Schiedam en Het Spaar- ne, Haarlem. De uitslagen luiden: Overnaadsche skiff, heeren: 1. Die Ley the, 2. 't Spaarne (laatstgenoemde skiffeur sloeg halverwege de baan met zijn boot om). Overnaadsche vier dames stijlroeien: 1. 't Spaarne; 2. de Delftsche Sport. Overnaadsche skiff dames stijlroeien: 1. 't Spaarne; 2. de Laak. Vierriemsgieken heeren, seniores: 1. Die Leythe, tijd 5 min. 15 sec.; 2. 't Spaarne. Hoofdnummer: overnaadsche vier junio- hes: 1. Die Leythe, tijd 4 min. 28 sec.; 2. De Schie, gering verschil. Die Leythe kwam daardoor in het bezit van den 10 jaar ge leden door dr. Krieken beschikbaar gestel den wisselbeker. Achtriemsgieken (invitatiewedstrijd): 1. 't Spaarne, tijd 4 min. 1 2/5 sec.; 2. D.T.u. R. Verein, Rotterdam. 't Spaarne won de plaquette, uitgeloofd door dr. G. G. D. A. van der Werff, voor zitter van bovengenoemden bond. SCHIETEN OFFICIERSWEDSTRIJD „ZUID- HOLLAND WEST". Voor de resreve-offlcieren van het land stormkorps Zuid-Holland-West, van de landstormkorpsen motordienst, vaartuigen- diensth en spoorwegdienst voor zoover woonachtig in het district van de gewes telijke landstormcommissie Zuid-Hollar.d- West, is een pistoolwedstrijd gehouden op de banen te Waalsdorp. Op de banen was een sterke zijwind; het maximum, dat ge haald kon worden, 6 schoten met de rech terhand en 6 schoten met de linkerhand, zonder proefschoten, was 144; de afstand was 25 M. De voornaamste uitslagen zyn: kapitein W. F. Dekker 130, le luit. B. Tesink 127, le luit. W. J. H. Salet 126, le luit. K. H. Buitendorp 126, le luit. W. L. van Fürth 124, 2e luit. mr. H. W. J. Bosch 123, le luit. P. A. van Daalcn 122, le luit. Jhr. L. E. D. S. von BÖnninghausen tot Heringhaven 120, le luit. H. Hueting 119, le luit. mr. G. H. L. Arriëns 118, 2e luit. L. P. de Boer 115, kat. E. P. Weber 114, le luit. C. M. Thomas 113, le luit. H. P. L. Lohbeck 112, le luit. L. Verleun 111, le luit. S. Over- bosch 111, majoor G. F. van Hoogenhuy- zen 110, 2e luit. J. J. C. Klep 110, kapitein U. van der Zee 109, vaandrig T. W. van Bavel 106, le luit. A. van der Hoek 106, le luit. P. Ros 104 en le luit. H. A. Lieuwens 104. Oud-reserve-kapitein J. J. Eckebus, die buiten mededinging meeschoot, behaalde het belangrijke puntenaantal van 129. DE ERVARINGEN VAN EEN RADIO REPORTER. Gisteravond hield in de groole feestzaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam de bekende radio-reporter, de heer H. Hol lander een lezing over zijn ervaringen als radio-verslaggever bij de internationale voetbalwedstrijden en Zesdagenrennen. Deze causerie werd geheel belangeloos ge daan ten bate van het Nationaal Neder- landsch Comité Wereldkampioenschap Schaken. De heer Hollander begon met een ver ontschuldiging omdat hij dezen avond te gen zy'n gewoonte in, gedwongen was over zichzelf te spreken, zooals een auteur, die leest en spreekt over eigen werk. Het was, zoo vertelde Hollander, louter toeval, dat hij aan de radio kwam. Ongeveer tien jaar geleden werd hem het voorstel gedaan, om voor de eerste maal ooggetuigeverslag van een internationalen wedstrijd te ge ven. Er waren nog meer gegadigden, doch deze bedankten allen, ook Hollander aar zelde, vroeg bedenktijd en nam het ten slotte aan. In drie maanden tijds bestu deerde hij grondig de techniek van buiten- landsche radio-reporters en stelde een uit voerig schema op. De wedstrijd werd in het oude Stadion gespeeld. Het veld was vanaf de plek waar de microfoon hing. zeer goed te overzien. De heer Vogt sprak enkele woorden tot de luisteraars en deed zijn sprong in het don ker en reeds de eerste keer werd het een dusdanig succes, dat hem de week vol gende op de uitzending, niet minder dan 10.000 brieven van dank en instemming be reikten. Het met zooveel moeite opgestel de schema bleek niet de minste ruggesteun te zijn. Wanneer de wedstrijd begint, moet men oogenblikkelijk, steeds h£t spel over ziende, zijn gedachten scherp en klaar kunnen formuleeren. Ook is het noodzakelijk, de spelers, zoo het eenigszins mogelijk is, persoonlijk te leeren kennen. Wat de Nederlanders be treft is dat niet moeilijk. De radio-reporter die zichzelf en zijn werk respecteert, moet de buitenlanders van den trein halen en zooveel mogelijk trachten hen in den kor ten tijd voor den wedstrijd te leererf ken- Na de pauze verschenen op het podium niet minder dan drie internationaal beken de sportfiguren: met name de schaker dr. Max Euwe, de voetballer dr. v. d. Meulen en de bridgespeler Goudsmit. De heer Hollander hield met deze heeren een kort vraaggesprek. Allereerste vroeg hij aan v. d. Meulen: Wat is de overeenkomst en wat het verschil tusschen voetbal en scha ken? Vervolgens ontwikkelde zich tusschen Hollander en Goudsmit een gesprek over het bestaan van buitenspel, hetgeen door Goudsmit bevestigend werd bewezen, door een tegenvraag, die tegelijkertijd een brid- gepobleem inhield. Aan dr. Euwe werd de vraag gericht, of hij ooit eenig verband zag tusschen scha ken en voetballen. Van der Meulen beantwoordde de vraag of er overeenkomst is tusschen schaken en voetbal, dat by beide spelen de koppen der spelenden van zeer groote beteekenis zijn. Vervolgens de verrassende zetten, dan de loopers, bovendien de beste voetbal- en de beste schaakspelers vinden een plaatsje in de Radio-Bode, een verschil is, dat bij voetbal altijd enorm veel kykers zijn en bij schaken niet. Dr. Euwe wyst er op, dat in beide spe len schijnbewegingen voorkomen en dat men zoekt naar de zwakke zijde van den tegenstander. Ben groot verschil echter is, dat de voetballer nooit een minuut of twintig er over mag nadenken, den bal naar recht of links te schoppen. Vervolgens vertelde Hollander van z(jn ervaringen, die alle min of meer van per soonlijken aard zijn, tijdens de voetbal wedstrijden in Parijs, België en de Zes- daagschen. De stroom van enthousiaste brieven vloeit nog steeds naar het adres van dezen populairen radio-reporter. Zij zijn te ver- deelen in drie categoriën. Geestige, ernsti ge en roerende. Niet minder dan 65 pet. is afkomstig van vrouwen. De oplichtin gen, die met den naam Hollander worden gepleegd, vormen een minder verkwikke- lijken kant van de populariteit. Ten slotte sprak Holander de hoop uit, dat de schaakwedstrijd AljechinEuwe, waarvoor ook deze avond is belegd, het volgende jaar in ons land moge plaats vinden. DERTIEN MISSIONARISSEN. Het was Zondag een feestdag voor de missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Men vierde er plechtig het afscheidsfeest van dertien missionarissen dezer Congrega tie. Het zijn de weioerwaarde Paters G. Berrus, C. Meuwese, J. de Bijl, A. Helmer en de eerw. Broeder Jeanson, die naar het Apos tolisch Vicariaat van Nederlandsch Nieuw Guinea gaan; de weleerw. paters A. Rut gers en J. Vermelis, die bestemd zijn vcor het Apostolisch Vicariaat van Celebes; de weleerw. paters A. Grootveld en W. Schoen maker, die naar de Apostolisch Prefectuur van Poerwokertó (Midden-Java) vertrek ken en tenslotte de weleerwaarde paters P. Steltenpool, Th. HobinCk, J. Goseling en de eerw. Broeder G. van den Akker, die naar Brazilië worden gezonden. DEKEN J. DANKELMAN. Tot eere-kanunnik benoemd. Deken J. L. F. Dankelman te Delft, die, zooals we reeds meldden, Zondag zijn zil veren jubilé herdacht als directeur der Con gregatie van de Zusters Augustinessen te Delft, is benoemd tot eerekanunnik van het Kathedraal Kapittel van het bisdom Haarlem. Mgr. Aengenent kwam persoonlijk den jubilaris mededeeling doen van zijn on derscheiding. Benoemingen Paters Dominicanen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, heeft tot kapelaan te Alkmaar (H. Domi- nicus) aangesteld den weleerw. Pater J. Schaeffer. Tot Magister Studentium in het klooster van den H. Thomas te Zwolle is benoemd de zeereerw. pater H. F. Waanders en tot leeraar aan het St. Dominicuscollege te Neerbosch de weleerw. Pater P. Kok. RECHTZAKEN MOORD UIT MINNENIJD. O.M. eischt vijftien jaar. De 31-jarige landbouwer J. O. uit Prin- cenhage, thans gedetineerd, kreeg op 13 Juli j.l. ruzie met zijn mede-arbeider C. de Koning. Op afschuwelijke wijze bracht hij den man om. Na hem geschopt en geslagen te hebben en een tweetal revolverschoten op hem te hebben afgevuurd, sleepte hij zijn slachtoffer naar een sloot en maakte hern daar af met een schop. Gistermiddag had verdachte zich voor de Bredasche rechtbank te verantwoorden. De publieke belangstelling was enorm. Verdediger was mr. C. A. A. M. van der Kroon uit Zevenbergsche Hoek. Uit zede lijke overwegingen verdachte stond in betrekking met de echtgenoote van den verslagene besloot de rechtbank deze zaak, waarin vier getuigen gehoord wer den, met gesloten deuren te behandelen. De officier van justitie, mr. graaf van Lim burg Stirum, eischte wegens moord een gevangenisstraf van vijftien jaar. Vonnis over veertien dagen. De verdediger had zich op het standpunt gesteld, dat de zaak behoorde te worden teruggewezen naar den rechter-commissa- ris voor het instellen van een hernieuwd psychiatrisch onderzoek. VERSPREIDING VAN OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Twee personen, een arbeider en een magazijnbediende, hadden zich voor den politierechter te Amsterdam te verantwoor den, wegens verspreiding van opruiende geschriften. Zij hadden pamfletten uitge deeld aan het publiek op de Duivendrecht- sche brug aan den Rijksstraatweg. Het tweetal gaf de verspreiding toe, doch zij ontkenden kennis van den inhoud te heb ben genomen. De Officier requireerde tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van zes maan den. De politierechter veroordeelde hen ieder tot twee maanden. Vervolgens stond een jongeman terecht, verdacht van'verkoop van de „Tribune" in klein formaat. Verd. verklaarde ze van een hem onbe kenden man te hebben gekocht. Hy had eerst één exemplaar willen koopen, maar hij had geen twee losse centen, toen had hij er maar vijf voor een dubbeltje genomen. Verdachte was het niet heelemaal met den inhoud eens, pas later had hij hiervan ken nis genomen. Pres.: „Waarom kooht u die courant?" Verd.: „Ik dacht er interessante mede- deelingen in te vinden, maar er stond niets nieuws in". De Officier mr. Bosch kon niet aanne men, dat verd. den inhoud niet kende, toen hy zyn exemplaren weer verkocht. Spr. requireerde zes maanden gevangenisstraf. Verd.: „Ik kan er niet mee accoord gaan". De politierechter mr. Muller wilde deze zaak eenigszins anders beschouwen, dan de soortgelijke zaken. Bij de andere zaken moest men aannemen, dat de verspreider de geïncrimineerde passages moest ken nen. Dat is hier echter niet het geval, het eigenlijke opruiende staat in de bedoelde „Tribune" slechts in enkele regels, welke men nog goed moet lezen. Spr. acht niet bewezen verklaard, dat verd. inderdaad die passages gelezen en begrepen heeft, de po litierechter spreekt derhalve verdachte vrij. Een 22-jarige ijsventer moest zich even eens verantwoorden wegens verspreiding van opruiende pamfletten, op 8 Juli op het Javaplein. Ook hij zeide den inhoud niet te hebben gekend. Een onbekend persoon had hem gevraagd eenige biljetten rond te deel en. De Officier requireerde wegens versprei den van opruiende geschriften zes maan den gevangenisstraf. Verd.: „Dat had ik niet gedacht...." De politierechter veroordeelde den man ook al wegens zyn antecedenten tot twee maanden gevangenisstraf. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De rechtbank te Middelburg heeft den 38-jarigen koopman uit Rotterdam, die in hooger beroep terecht stond wegens over treding van de wet op de artsenijkunde, veroordeeld in twee zaken tot driemaal 200 boete subs, driemaal 25 dagen hech tenis en in een derde zaak tot 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Collecte Crisis-comité. Deze week zei langs de huizen der ingezetenen door de leden van heft Plaatselijk Crisis-Comité, daarbij bijgestaan door eenige ingezetenen! een geldinzameling langs de huizen worden gehouden, teneinde de nood in de a.s. win ter in zeer vele gezinnen te helpen lenigen. We wekken een ieder krachtig op om naar vermogen bij te dragen, zoodat het bestuur in de komende maanden weer veel tot ver lichting zal mogen bijdragen. Giften groot en klein zullen dankbaar worden aanvaard, terwijl ook giften in natura welkom zijn. Ingekomen: Andries Verwaal, van Etten en Leur; J. M. van der Hoorn, van Hillegom; A. E. Blokpoei, van den Haag; F. J. van den Berg, van Ter Aar; C. van Ruiten, van Lisse; B. J. Drost, van Nieuwer- Amstel; Q. Vianen, van Boskoop; W. van Diemen, van Zoeterwoude; Th. van Zen ten, van Leiden; J. H. Droog, van Hazers- woude; Maria Bes, van Tegelen. Vertrokken: J. M. van der Meer, naar Echt; G. A. Jansen, naar Nijmegen; J. S. Wagenaar, naar Oudenbosch; J. G. van dor Hulst, naar Amsterdam; M. M. Ocst- veen, naar Sassenheim; C. Hoogkamer, naar Haarlem; J. A. N. van Harteveld, naar Oudenibosch; J. A. Verhaar, naar Velsen; J. M. Rotteveel, naar Koudekerk; C. J. v. d. Poel, naar Weert; W. de Mooij, naar Leiden; J. A. van der Hulst, naar Voorhout; C. J. van der Voort, naar Leiden; C. J. van Iter- son, naar Zuilen; Th. Turk, naar Utrecht; G. H. van Kins, naar Sassenheim; D. Bos man, naar Sneek; M. van Logten, naar 's-HertogenboschM. J. Klein, naar Alphen aan dien Ryn; S. A. en A. J. Adema, naar Leiden; C. H. M. Jagers, naar Bloemendaal; J. A. Droog, naar Leimuiden; C. van Rui ten, naar Lisse; M. P. van Eden, naar War mond; E. F. Schalk, naar Wassenaar; A. M. Solnoonderwoend, naar Zoeterwoude; G. G. M. Jansen, naar Amsterdam; H. L. Verhaar, naar Veur; B. J. Geerling, naar Groningen; Th. Gootjen en gezin, naar Haarlem. Geboren: Catharina Johanna Maria, d. v. P. W. Straathof en A. C. Lublbe. Nicolaas Martinus Maria, z. v. P. v. d. Klugt en L. Spijker. Johanna Hendrika, d. v. J. van Egmond en H. Jonkman. Ida The ros ia, d. v. J. A. Vergeer en S. M. van dor Poel. Overleden: Willem van Emmerik, 75 j. en Adriana de Jeu, echtg., van G. Wes- selman, 71 j. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te houdt Vrijdag 12 October as. te 1.45 uur een openbare vergadering. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststel ling notulen; 2. Ingekomen stukken; 8. Voorstel inzake regeling voor de erkenning van gas- en waterfitters; 5. Voorstel tot verhooging voorschot vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de Julianaschool (vorige maal aangehouden); 6. Wijziging der Algemeene politieverordening (nadere regeling parkeerverbod); 6a. Wijziging der Algemeene politieverordening (het zonder verlichting laten stilstaan van motorrijtui gen op de openbare wegen); 7. Vaststelling Politie ambtenarenreglement; 8. Regeling schoolgeld ten behoeve van leerlingen uit deze gemeente, die een inrichting voor mid delbaar of voorbereidend hooger onderwijs te Haarlem bezoeken9. Voorstel inzake wijziging der Winkelsluitingswet 1930; 10a. Crediet voor trottoir in de Meerstraat; 10. Mededeelingen. „Concordia". Het is Zondag een goede dag geweest voor onze R. K. Sportvereeni- ging. Eerstens verheugen wij er ons over, dat vele Katholieken getoond hebben hun tijd te begrijpen en belang stelden in het spel van onze jongens; en tweedens moch ten de Con oord ianen mooie winsten boe ken. Zaterdagmiddag wonnen de Concordia- adsprraruten van B.S.M.-adsp. met 40. Zondag won Conooria II van Lisse IH met 53; Concordia III van Teylingen IV met 42; Concordia-Jun. van O.I.V. met 100 en Concordia Jun. B van Alliance Jun. met 10, terwijl Concordia 1 tegen V.V.L. 1 met gelijk spel n.l. 22 den strijd beëindig den. Vooral de toekomst van Concordia be looft veel, hetgeen ons ten zeerste verheugt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aardappelen. De aanvoer van aardap pelen aan de veiling gaat dagelijks afne men. Dit is trouwens steeds regel geweest. Aangezien echter in verband met de te betalen heffing door tuinders en koopers zekere formaliteiten vervuld moeten wor den en dit een aparte administratie ver oorzaakt, heeft het bestuur besloten na Woensdag 12 October aan de veiling geen aardappelen meer te verkoopen. De be trokken tuinders, al zyn dat maar enke len, zullen hiermede rekening moeten hou den. LUCHTVAART DE JEUGD EN DE LUCHTVAART Speciale vluchten voor scholieren Dat de jeugd op de eerste plaats een groote belangstelling voor de luchtvaart en alles, wat daarmee verband houdt, aan den dag ligt, ligt in den aard der zaak en in ae natuur van de jeugd. Die belangstelling strekt zich natuurlijk uit tot het bewonderen van de moderne toestellen, waarmede de luchten worden bevaren, maar zou zich ook graag uit strekken tot de practijk van het vliegen, als.het maar niet zoo duur was. Met die practijk van het vliegen kan men o.a. kennis maken door gebruik te maken van de gelegenheid'tot het vliegen van een rondje boven Amsterdam of Rot terdam en periodiek ook over andere plaat sen in ons land. Ofschoon de tarieven, juist met het oog op het aankweeken van luchtvaartgezind heid, zoo laag mogelijk gesteld zijn, liggen de normale prijzen nog lang niet altijd bin nen het bereik van de schooljeugd, en dat heeft de K.( L. M. aanleiding gegeven naar middelen te zoeken om voor een luttel be drag aan de hierboven geschetste belang stelling tegemoet te komen. De K. L. M. heeft besloten tot een algemeene actie met de bedoeling de schooljeugd naar de vlieg velden te doen stroomen, waardoor het mogelijk is, speciale rondvlucht-tarieven voor scholieren vast te stellen, t.w. 2.50 voor leerlingen tot en met 16 jaar en ƒ3 voor leerlingen boven 16 tot en met 20 jaar voor een normale rondvlucht met een duur van 1215 minuten. Voorts heeft de K.L.M. tot de uitgifte van z.g. „spaarkaarten" besloten, waarvan de scholieren gebruik kunnen maken, in dien zij voor een bezoek aan een der vlieg velden, al of niet met inbegrip van een rondvlucht, willen sparen. Aan het onderwijzend personeel van di verse scholen is een circulaire gezonden, welke de voorwaarden en de onkosten aan dergelijke scholieren-uitstapjes bevat. KERKNIEUWS SCHOENFABRIEK IN VLAMMEN. Brandstichtiiigsaffaire voor het Bossche Hof. In-den nacht van 7 op 8 Juni van het vorig jaar is de schoenfabriek vaai de fa. Sch. de V. te Kaatsheuvel tot den grond toe afgebrand. Aanvankelijk werd aan opzet telijke brandstichting nöet gedacht. Tot op een gegeven dag de recherche te Rotterdam bij een huiszoeking een aotetasch vond. Hierin bevond zich correspondentie van een sohoenfabrikant te Kaatsheuvel met een zaakwaarnemer A. J. M. te Rotterdam. Uit deze correspondentie bleek, dat de schoen fabrikant iets op zijn geweten moest heb ben. Bij het naar aanleiding daarvan ingestel de onderzoek kwamen veel ongerechtig heden voor den dag. F. J. Sch. werd door de Rechtbank te Den Bosch veroordeeld wegens brandstichting tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De vader van dezen verdaohte, J. M. Sch., werd wegens valschheid in geschrifte en frauduleus bankroet veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsche zaakwaarnemer werd vrijgesproken van de ten laste gelegde medeplichtigheid. Gistermorgen diende de zaak van vader en zoon Sch. voor het Bossche Hof. De zaak tegen den zaakwaarnemer stond niet op dezelfde rol en zal later in hooger beroep voor het Hof worden behandeld. Het eerst komt de zoon voor de groene tafel. Op een desbetreffende vraag blijft hij bij zijn bekentenis den brand te hebben ge sticht. Verd. geeft toe begrepen te hebben, dat er gevaar dreigde, niet alleen voor de fabriek, maar ook voor de belendende per- ceelen en de daar wonende mensohen. De advocaat-generaal, mr. Massink, wees er op, dat de vader van dezen verd. eigen lijk de aanstichter was. Spr. wilde ook reke ning houden met den jeugdigen leeftijd van verd. en kon zich daarom vereenigen met de door de Rechtbank opgelegde straf, n.l. 2 K jaar gevangenisstraf. Verd. deed nog een omstandig verhaal van de voorgeschiedenis, waaruit moest blijken, dat niet zijn vader, doch de zaak waarnemer 't balletje van den brand heeft opgeworpen. De verdediger, mr. Schipperijn, pleitte een lichte straf.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10