ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 OE LE1ÜSCHE lUUKANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R K DIOC VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mejuffrouw LAURA WERY, Pieterskerkkoorsteeg 15, Leiden; Zr. I. VAN DEN ABEELEN, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. FEHMERSBOER KNOTTNERUS, Warmonderweg 37. draagt 1.50 p. jaar, waarlijk niet te veel, als we bedenken wat wij met de contribu tie van 3 ct. p. week moeten bereiken. Voor degenen, voor wie dit bedrag bezwaarlijk zou zijn, is goedgevonden, dat zij tegen f 1 p. j. lid van den Vrouwenbond zijn, maar dan moeten ook alleen zij. voor wie het finantieel geen moeilijkheden oplevert, hun contributie zooals altijd blijven stellen op 1.50. Voor het allen gemakkelijk te ma ken de R. K. Vrouwenbond is immers de vereeniging van alle R. K. vrouwen stelde mevr. Manders voor busjes aan te schaffen, waarin het wekelijksche bedrog en soms wat meer ingelegd wordt, zoodat de contributie nooit een bezwaar kan zijn. Na deze ledenvergadering hield de heer P. Kasteel een geestige, vlotte voordracht over het onderwerp „Hoe ons land gere geerd wordt". Heel in 't kort, maar zeer overzichtelijk behandelde hij het verschil tusschen rijk en staat; hoe ons land was een grondwettig Koninklijk; de indeeling van de grondwet; onze rechten en plichten. In een uur hoorden we, waar we op school een jaar misschien wat uitgebreider, maar zeker niet helderder over deden. Bij de rondvraag werden door enkele le den vragen gesteld, die de heer P. Kasteel beantwoordde. Mevrouw Manders dankte den heer Kasteel voor zijn voordracht en sloot de vergadering. De volgende vergadering is 25 October om 8 uur in de Kleine Stadsgehoorzaal, waar de heer F. Schneiders een lezing met lichtbeelden en met Hongaarsche muziek zal houden over Hongarije. Op 19, 20, 21 October houdt de onder- afdeeling van den R. K. Vrouwenbond de Missienaaivereeniging „St. Franicscus Xa- verius" haar j aarlij ksche tentoonstelling in de Kleine Stadsgehoorzaal. Dan hoeft niet gezegd te worden, dat in dezen winter veel nood geleden, veel strijd gestreden zal worden in onze katholieke gezinnen om zonder honger, met kleeren aan, den winter door te komen. Helpt onze onderafdeelingen, die meer zouden kunnen doen, als we allen, ieder op haar eigen manier, medehelpen. Wie geeft geld? Wie naait en breid? Wie helpt actief mee? Rectificatie: In de vorige rubriek stond in het artikel van de Missie-Naai- vereeniging „St. Franciscus Xaverius", „helpt de eenige werkende missievereeni- ging hier in Leiden", bedoeld is: „helpt de eenige vereeniging hier in Leiden, die uit sluitend voor de Missie werkt". OCTOBERMAAND ROZENKRANSMAAND. Onze Paus Pius XI over het gemeenschappelijk Rozenkrans-bidden. Wij allen kennen de voorstelling van de H. Maagd Maria, die aan de H. Dominicus, die knielend voor haar ligt, de Rozenkrans geeft als wapen in den strijd tegen de ket ters en voor de overwinning van de H. Kerk. Paus Pius XI heeft ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest dit jaar van de heilig verklaring van Sint Dominicus een apostolisch schrijven gericht aan de generaal van de orde van de predikhee- ren, waarin onze H. Vader de Paus deze behartenswaardige woorden schrijft: Onder de wapenen, welke de H. Do minicus tot uitroeiing der kettersche mis bruiken bezigde, staat, zooals de geloovigen terdege weten, als het krachtigste voorop de Rozenkrans van Maria waarvan het ge bruik, door de H. Maagd zelf aangegeven, over geheel de wereld is verbreid. Waaraan echter ontleent deze aantrekkelijke ge bedsvorm zijn groote kracht en werkdadig- heid? Ongetwijfeld aan diezelfde geheimen van den goddelijken Verlosser, die er god vruchtig in worden overwogen en ten voor beeld genomen, zoodat men met recht zeg gen kan, dat in den Rozenkrans als het ware het beginsel en fundament is gelegen, waarop St. Dominicus' Orde steunt tot vol making van het leven der eigen leden en ter bewerking van het zielenheil van an dere. Daarom bevelen wij deze heilzame ge bedsvorm, waardoor de overvloedige ver lossing des Heeren gestadig wordt overwo gen en de gunst der Hemel-Koningin in ruimere mate wordt verworven, telkens en telkens weer aan en hopen wij vurig, dat eerbiedig blijve bewaard of weder worde ingevoerd de gewoonte, waaraan onze voor ouders vasthielden en volgens welke het voor de christelijke huisgezinnen als een heilige plicht gold, dagelijks de Rozenkrans gezamenlijk te bidden. Want door de kracht van dit gemeenschappelijk gebed hebben wij goede hoop, dat de heilzame vruchten der Verlossing in ruime mate aan de geloo vigen elk afzonderlijk, aan de katholieke gezinnen en zelfs aan de burgerlijke sa menleving zullen ten deel vallen". w.g. P. PI US XI. Uit „Gedenkboek op het Zevende Eeuwfeest der Heiligverklaring van St. Dominicus". Blz. 12. DE FEESTVIERENDE LEIDSCHE COURANT. Met het jubileum van „De Leidsche Cou rant" wil de R. K. Vrouwenbond gaarne van hier uit de hartelijkste gelukwenschen aanbieden aan „De Leidsche Courant" en tevens dank uitbrengen voor de gastvrij heid, regelmatig in het dagblad aan den Vrouwenbond verleend. OFFICIEEL NIEUWS. WAT ER TE DOEN WAS EN IS. On Donderdag 20 Sept. jJ. zijn vele leden in de kapel van 't Sint Elisabeth-zieken- huis bijeen gekomen om met een Lof het vereenigingswerk en 't wel en wee van ieder lid afzonderlijk aan O. L. Heer op te dragen en ons bijzonder onder de bescher ming van onze lieve Moeder Maria te stel len. In de toespraak drukte Prof. Cleophas ons met Maria's eigen woorden „Omdat Hij heeft neergezien op de nederigheid van Zijn dienstmaagd daarom zullen alle ge slachten mij zalig prijzen" op 't hart, steeds Maria ols ons Voorbeeld voor oogen te houden. Mevrouw Manders installeerde op de le denvergadering, die na het Lof in de Klei ne Gehoorzaal werd gehouden, Prof. Cleo phas als nieuwe adviseur van de vereeni ging en zeide zeer terecht in haar wel komstwoord, dat Prof. Cleophas door de toespraak in 't Lof zelf het contact met de leden had gelegd. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, deed mevr. Manders eenige mededeelingen. Voorradig waren 30 boek jes met vischrecepten, te verkrijgen tegen 10 ct., ze waren zeer snel uitverkocht, zoo dat er bleek veel te weinig te zijn, nu zul len nog eens voor liefhebsters nabesteld worden. Als u een boekje wilt hebben, geef dan uw naam en adres op aan mej. S. v, Deene, Breestraat 12. De excursies zijn zoo geslaagd, dat we nu gaan sparen om 't volgend voorjaar naar de bloeiende kersenboomen in Zeeland en naarna in Noord#Jrabant te gaan, als we nu beginnen te sparen met 10 ct. p. w. is er het volgend jaar zeker genoeg voor deze buitengewone mooie tocht. Met algemeen applaus werd ingestemd en begint dus nu onze spaaractie voor de excursies van 't volgend jaar. De contributie voor 't lidmaatschap be- MISSEE-NAAIVEREENIGING „St. FRANCISCUS XAVERIUS". De jaarlij ksche tentoonstelling wordt ge houden op 19, 20, 21 October in de Kleine Stadsgehoorzaal. Wij hopen, dat de belangstelling van be sturen en leden van den R. K. Vrouwen bond en onderafdeelingen zeer groot moge zijn; dat velen komen zien naar wat door onze ijverige werkende leden en dames thuiswerksters dit jaar tot stand gekomen is voor de Missie. Reeds hartelijk dank voor hetgeen al in gekomen is voor onze loterij en attracties en wij houden ons voor verdere blijken van belangstelling gaarne aanbevolen. Tot ziens op de tentoonstelling. Het Bestuur. VAN ALLES WAT. In de „Nieuwe Eeuw" van 20 Sept. stond in de Vrouwenrubriek het volgende: „In het R. K. Dagblad „Ons Noorden" doet een inzender ons een practisch voor stel aan de hand (om de kinderen die on dervoed in dezen tijd raken aan voeding te helpen). „Kan ieder gezin, waar 't maar even kan lijden, niet beginnen met op werkdagen aan den hoofdmaaltijd een gast te noodi- gen? Wie die gast moet zijn? Heel eenvoudig, een kind uit een gezin, waar vader en moeder het schraal hebben. Daar wordt mee bereikt: le. practische liefdesuiting; 2e. daadwerkelijke hulp; 3e. contact tusschen degenen, die zwaar gebukt gaan onder de zorgen en degenen, die 't nog goed hebben; 4e. de ouders worden verlicht in hun zorgen en kunnen hun weinige inkomsten voor andere noodzakelijke dingen beste den; 5e. de kindexen, onze gasten, krijgen behoorlijke voeding, waardoor zij ook lichamelijk niet ten gronde gaan". Zou er niet veel voor te zeggen zyn, als we hier eens mee begonnen? t Hoeft niet overal iederen dag, maar we kunnen mis schien een kleuter heel gelukkig maken en over een moeilijke tijd heen helpen, wanneer we die eens een paar maal gere geld ten eten vragen. Dan denk ik, in onze universiteitsstad, ook nog aan de meisjes studenten, die ver van huis zijn, vaak uit een groot gezin komen en moeten wennen WIE VERSTAAT DAT NIET? In de volle activiteit van het dagelijksch leven zal het moeilijk tot ons doordringen, omdat onze hersens volgepropt zitten met allerlei interessante dingen. Sport en spel, radio en vliegwezen, kunst en oritiek eischen onze interesse; kampioenschappen van voetbal hockey, cricket, zwemmen, wielrennen, boksen, autorennen, hardloopen en verspringen eischen onze interesse; de vragen en de nooden van den tijd gaan aan ons voorbij, want die interesseeren ons niet. Maar al dat andere, dat is toch zoo ver bazend amusant hè. Niet of broeder en zuster van Christus zijn geen plichtingen meebrengt, maar men kan zich toch overal niet aan geven! Zoo ongeveer luidt de „levenswijze" van nog al te veel jongeren. En zoo bezien verstaan we des te beter de oproep van den Paus voor het werk der retraite. Of wie verstaat dat niet? Geen tijd voor een stuk ziele-veredeling en verstand-opheldering? Wel tijd om kolommen te lezen over sportkampioenen. Geen tijd om zichzelf op de knieën te dwingen voor het kruis? Wel tijd voor afgodische vereering van „super-sportmen". Geen tijd om te beluisteren klare taal over recht en rede? Wel tijd om te critiseeren op dragers van gezag. Geen tijd om op te bouwen eigen leven en dat van anderen? Wel tijd om met den hamer der vervlak king weg te slaan een sterk godsdienstig leven. Bezinning op onze beginselen is het meest noodzakelijke. En daarom, we moeten beginnen met de be grijpen het groote middel daartoe, d e retraite. Wie, die het leven gezond opvat, verstaat dat niet? S e v e r u s. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (72) Als we de verwoesting gadeslaan, welke het socialisme teweeg heeft gebracht in weleer christelijke landen, dan moet het ons toch wel pakken, hoe de H. Vader be droefd is over hen, die naar den vijand overliepen. De Paus, gesteld als Herder over millioenen, treurt echter niet alleen over deserteurs uit eigen kamp, neen, zijn hart ldopt immers ook voor alle andere men- echen. En 't is daarom ook, dat Hij in Q. A. telkens wijst op het waarachtig christen dom, op de liefde als grondslag eener ge zonde samenleving. Maar 'hoe kwam men er toe uit katholie ken kring over te gaan naar het socialisme? Deels, zegt de Paus, wijl zij er trotsch op war?n socialist te heeren, deels uit onver schilligheid, soms zelfs met eenigen tegen zin. Natuurlijk begint bij een katholiek het overhellen, bij gemis aan overtuiging en activiteit. Iemand, die nooit eens in bewe ging wordt gebracht of te brengen is, zal vroeg of laat bij contact met andere stroo mingen daarvan den invloed ondergaan. En wee dengene, die nooit ondergaan heeft de tastbare actie van een beweging. Zoo een stel gezonde hersens hem er niet voor behoedt, zal hij meegetrokken worden. Leuzen do enveel en de middelmatig ont wikkelde mensch ziet weinig verschil tus schen bereikbare en onbereikbare idealen. De onverschilligheid, de zucht naar het nieuwe en dikwijls ook de trotsch zijn dan factoren van groote beteeken is. Van de andere kant, en de Paus verheelt het niet, is de trek naar het socialisme ook te wijten aan katholieken, die de verheven weten en van Christus misbruikten, of den godsdienst als dekmantel hadden voor on rechtvaardige daden en als wapen tegen de rechten der arbeiders. „Het-gebeurt zelfs, aldus Pius XI, dat de godsdienst gebruikt wordt tegen de vol komen rechtvaardige eischen der arbeiders. Zulke praktijken zullen Wij steeds blijven aanklagen. Want zij dra gen de schuld, dat de Kerk onverdiend er voor aangezien en ervan beticht is, de rijken te bevoordeelen, en zich niet te be kommeren om de behoeften en nooden van hen, die als het ware van hun natuurlijk erfdeel beroofd waren. Dat deze opvatting en deze aanklacht echter onverdiend en on gemotiveerd zijn, blijkt duidelijk uit heel de kerkgeschiedenis; en speciaal de Ency cliek, waarvan wij het jubilé vieren, levert aan de kleine ruimte binnen de vier mu ren zit-slaapkamer in haar eentje. Dikwijls kan een meisje over vele moeilijkheden heen geholpen worden, wanneer ze in haar buurt een tehuis heeft, een familie waar ze gewoon kan komen binnenloopen en ge zellig eens aan een gewone gedekte tafel kan mee-eten. Laten we er aan denken: „Buitenlandsche kinderen hebben we ge holpen, we mogen onze Hollandsche kin deren niet laten omkomen". het meest onweerlegbare getuigenis, dat deze laster en smaad slechts ten koste van de rechtvaardigheid tegen de Kerk en haar leer kan worden gericht". Ondanks echter alle droefheid en kren king, richt de H. Vader zich met ontroeren de woorden tot allen, die van het Vader- i huis zijn afgeweken. Niet enkel om de rechtvaardigheid en de naastenliefde, die in ons geloof verankerd liggen, maar veel eer omdat het ware geluk slechts bestaat in ziele-vrede door contact met Hem, „Die ter wille van ons arm is geworden, terwijl Hij rijk was, opdat wij door Zijn armoede rijk zouden zijn; Die van Zijn jeugd af in armoede en koJhmer heeft geleefd, Die allen tot zich noodigt, die in kommer en in druk zijn, om hen in de liefde van Zijn Hart volkomen op te beuren; Die eindelijk zonder aanizen des persoons, meer terug zal vorderen van hen, die meer ontvangen hebben en iedér zal vergelden naar zijn werken". Maar dan ook rest ons, katholieken, een zware verplichting. Ook in ons land zijn meerdere katholieken afgeweken van de Kerk, om mee te loopen in de roode bewe ging. De schuldvraag in deze is voldoende gesteld en beantwoord, en de vermaning tot een oprecht en vurig geloofsleven is voor alle katholieken. Ook voor ons, de jon geren. Niet het geloof onder de korenmaat, maar lichtend als een fakkel; niet ons ka tholicisme in de binnenkamer, maar ook op het werk; en bekrachtigd aan de commu niebank zijn we de dragers van dat Lichit, Dat misschien door ons toedoen weer zal opflikkeren in de zielen van dwalende broe ders. S. M. 25 JAAR APOSTOLAAT. Het zilveren feest van ons katholieke dagblad word/t gevierd, volkomen verdiend. De in eenvoud begonnen, door liefde ge dreven arbeid is uitgegroeid tot een krach tig getuigenis voor de rechten en de plich ten van het katholieke volk. Een katholieke courant draagt immer het katholieke beginsel tot in alle kringen der maatschappij en is de verdedigster ervan bij welken aanval ook. Zoo werd het 25 jaar Apostolaat En bij alle dank en hulde voegen wy gaarne de onze, om wat „De Leidsche Cou rant" deed in het belang der katholiek- sociale organisaties; om wat zij deed spe ciaal voor de St. Josephgezellen, met het beschikbaar stellen van haar kolommen. Uit naam der 1000 Gezellen van het Leid sche districthulde en hartelijk dank! Moge de nieuwe periode van 25 jaar we derom worden een heerlijk stuk Apostolaat Onder Gods zegen.... het goud tege moet! BIBLIOTHEEK. De zomer is voorbij en de winter in aan tocht. De bibliotheek staat weer klaar voor z'n lezers en opent 6 October 8 uur n.m. Mooie nieuwe boeken zijn aangeschaft en we hopen dat ze gelezen en herlezen wor den. Gezellen, donateurs, donatrioen en Jonge Wachters van de St. Petrus Kruisvaart, op U rekenen wij weer in het komende lees- seizoen. Ge zult er iets vinden van Uw smaak, naar Uw genoegen. Wij zijn er van overtuigd, dat, wanneer ge éénmaal lezer zijt, ge lezer zult blijven. Nog één mededeeling voor énkele lezers van het vorig seizoen. Zij, die nog één of meer boeken van onze bibliotheek in hun bezit hebben, kunnen in het komende sei zoen niet eerder een boek te lezen krijgen, dan wanneer zij die boeken terug brengen. We hopen, dat die enkelen hiervan goede nota zullen nemen. Het Bibliotheekbestuiur. PALADIJNEN. In het vervolg zal de maandeüijksche bij eenkomst geleid worden door den vice- Praeses of den Senior. Ook het ledental zal uitgebreid worden. PROPAGANDACLUB. Dinsdag avond om half negen is de op- richtiingsveragderieg van onze Propagan- daclub. In de bovenzaal worden dan ver zocht .allen, die jonge geestdrift willen geven voor het Kolpingswerk. 47e STICHTINGSFEEST. Bij ons Stichtingsfeest op Zondag 21 en Maandag 22 October as. zal onze Tooneel- olub opvoeren het tooneelspel „Die geen hart bezat". Kaarten 40 cent zijn te verkrijgen by P. Oostdam, P. K. Koorsteeg 17; Wed. Hui- bers, Haarlemmerstraat; en aan het Gezel- lenhuis, Rapenburg 52. MAANDVERGADERINGEN. Dinsdag 16 October is de vergadering der afd. Gezellen. Dan zullen tevens de kaar ten voor het Stichtingsfeest verkrijgbaar zijn voor de leden beneden 21 jaar. Met velen alsdan present. DE LOTERIJ. Waar is uw activiteit, Gezellen? Er zijn nog eenige honderden loten te plaatsen en dat kan, als allen meehelpen. Wendt U slechts tot de Gezellen J. v. d. Post of P. Reizevoort en ge zult mee kunnen helpen, zooals het van u gewenscht wordt. KOLPINGS BOYS. Voetbal. De opening van het nieuwe terrein vindt door verschillende omstandigheden nog niet morgen, doch Zondag 14 October plaats. Voor morgen zijn 3 wedstrijden vastge steld; zie hierover de sportrubriek. Wandelen. A.s. Dinsdagavond worden alle wande laars ter vergadering verwacht, teneinde tot definitieve oprichting over te ga'n en voor inschrijving wandeltocht S. M. C. op 21 October a.s. ADSPIRANTENCURSUS. In de komende week wordt den adspi- ranten per circulaire gevraagd, of ze cur sus A of B wenschen te volgen. Cursus A wordt 's Woensdags en cursus B Vrijdags gegeven, telkens een uuir. Het volgen er van (in totaal 6 avonden) is verplichtend; anders wordt men niet definitief lid. Er zijn circa 30 adspirant-leden in onze Gez. Vereen., die ervoor in aanmerking komen. ONZE DISTRICTSDAG. Moge door allerlei omstandigheden het aantal niet zoo groot zijn geweest, in kwa liteit is de Districtsdag zeer goed geslaagd. De gehouden inleiding van vioe-Praeses N. de Rooy was een krachtig Woord op den juist en tijd. Ook is er nog veel geleerd door de lei ding, die in het vervolg strakker zaïl moeten werken LETTEREN EN KUNST DE PRIX DE ROME. Voor schilderkunst aan J. M. F. Hul en voor beeldhouwkunst aan G. Bolhuis. Gisteren werden de resultaten van de wedstrijden vrije schilderkunst en vrije beeldhouwkunst om den Nederlandschen „Prix de Rome" in een plechtige bijeen komst in de aula der Rijksacademie van Beeldende Kunsten bekend gemaakt. De jury voor de schilderkunst werd ge vormd door de heeren Leo Gestel, W. van Konijnenburg, Jan Sluyters, Prof. Dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter en prof. H. J. Wolter, secretaris. Uit het rapport, dat deze jury uitbracht aan de commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten bleek, dat de gouden medaille was toege kend aan den heer J. M. F. Hul en de zil veren medaille aan mej. M. A Bloemen, beiden te Amsterdam. De jury voor de beeldhouwkunst was sa mengesteld uit de heeren dr. A. Pit, John Radecker, L. Zijl, prof. dr. P. H. van Moer kerken, voorzitter en prof. J. Brommer, secretaris. Volgens het rapport van deze jury werd de gouden medaille toegewezen aan den heer G. Bolhuis en de zilveren medaille aan mej. J. Th. J. Hulshof f Pol, beiden te Amsterdam. De commissie van toezicht zal de beide prijswinnaars van de gouden medaille aan de regeering voordragen voor de toeken ning van het jaargeld, dat aan deze on derscheiding verbonden is. „Msbd." LAND- EN TUINBOUW HET BLOEMBOLLENSANEERINGS- PLAN 1934. (Invoermonopolie-beschikking) De minister van oeconomische zaken heeft gewijzigd het bepaalde in het Bloem- bollensaneeringsplan 1934 (Invoermono polie-beschikking), onder C, en dit op nieuw vastgesteld als volgt: „C. te bepalen: het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederland- sche Sierteeltcentrale haar monopoliepro ducten zal mogen koopen en verkoopen, zal bedragen voor: lo. bollen van tulpen 0.75 per 100 stuks; 2o. bollen van hyacinthen 3.25 per 100 3o. bollen van narcissen 0.08 per K.G„ stuks; met dien verstande, dat dit prijsverschil, in afwijking van het voorgaande, 0.10 per 1000 stuks zal bedragen voor: lo. bollen van narcissen van de soor ten Paperwhite en Soleil d'Or, alsmede bollen van hyacinthen van de soort Ro- meinsche hyacinthen; 2o. bollen van botanische soorten, die uitsluitend in het buitenland groeien; 3o. bollen, welke onder goedkeuring van de Nederlandsche Bloembollenexporteurs Centrale on 1933 voor acclimatiseering in het buitenland werden opgeplant en in 1934 naar Nederland worden teruggezon den. „Sts.crt." NOG MEER ACTIE IN DEN DAMPKRING Sedert gisteren is de algemeene weers- toestand in West-Europa nog onstuimiger geworden al was bij ons het weer over het geheel vrij goed. Het depressiegebied over de Britsche Eilanden en de omgeving is dieper geworden en heeft zich nog meer uitgebreid. Vandaar, dat de barometer bij ons zoo sterk gedaald is. Het schijnt, dat veraf in den Atlantischen Oceaan de actie eveneens is toegenomen. Uit de berichten over in nood verkeerende stoomschepen kan worden opgemaakt, dat ver in het Wes ten een nieuwe stormdepressie op komst is, zoodat de depressie, die nu nog over Noord west-Europa ligt, nog wel niet de laatste zal zijn. Onder deze meteorologische omstandig heden is het moeielijk anders te verwach ten dan dat het nog wel eenigen tijd on stuimig weer zal blijven. Daarbij is het wel duidelijk, dat wij gaandeweg zijn gekomen in het herfst-stormseizoen, waarin altijd verrassingen mogelijk zijn in den vorm van depressies, die zich plotseling tot storm- velden ontwikkelen. Men lette daarom in de eerstvolgende dagen op de bewegingen van den barometer. Plotseling inzettende sterke dalingen hebben dan de beteekenis van het naderen van zoo'n stormveld, vooral wanneer deze daling gepaard gaat met een stijging van de temperatuur. Het optreden van regenbuien met enkele elec- trische ontladingen is mede een teeken, dat het weer stormachtiger wordt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6