DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SINÏ CLEMENS-RETRflITENHUIS Z6ste Jaargang ZATfcKDAU 6 OCTOBER 1934 No. 7932 &zklóche(2mï/imit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. DUITSCH CLAERING-VERDRAG. II (slot). De ingestelde clearing, als gevolg van het slecht functionneeren van de Somder- konto-regeling, leidde tot nieuwe onder handelingen met Duitschland. In afwach ting van deze nieuwe regeling werd den exporteurs aangeraden om met exporteeren door te gaan en daarbij het verschuldigde te La/ten storten op Sonder-konfto, daar al les in het werk zou worden gesteld om de afwikkeling van dit Sonderkonto zoo vlug mogelijk te laten gaan. Hierop begon de export op Duitschland zioh weer te roeren, want in de geschetste tusschen periode was men huiverig om nieuwe risico^ op zich te nemen. In dit verband schuilen tegenstellingen. De exporteurs zeggen, dat de Nederland - eohe Regeering zij het wellicht ook door afdeelingschefs hierbij beloofd heeft, het Sonderkonto eerste te doen afwikkelen al vorens betalingen werd gedaan voor daarna uitgevoerde transacties, terwijl de Regee ring dergelijke beloften ontkent. Het is hier niet de plaatst om over deze kwestie te spreken; men moet om dit te kunnen doen, positieve gegevens beizfeten. Wij laten deze kwestie daarom in het midden. Het feit is echter en hierover gaat de groeiende ontevredenheid, zich uitende in een stroom van telegrammen aan den Mi nister van Economische Zaken en in voort durende aanvallen op de geste van dit Mi nisterie dat met de nieuwe regelingen eerst de na 24 September j.l. uitgevoerde transacties zullen worden verrekend, ter wijl een bepaald en nog niet bekend ge maakt percentage zal worden besteed aan het regelen der oude vorderingen. De af wikkeling van het Sonderkonto zal dus zeer geleidelijk gaan en vermoedelijk enkele jaren vergen. Afgezien dus van het feit, of hiermede een schrijnende onbillijkheid wordt begaan ten opzichte van hen, die zouden hebben vertrouwd op regeer ings - toezeggingen om het even of deze gegeven zijn of niet ligt de bedoeling voor om onder elk beding den afzet der Nederlandsche goederen en producten te bevorderen en deze afzet ndet ongunstig te laten beïnvloeden door het problem der oude vorderingen op Duitsch land. Indien men eerst de oude vorderin gen zou gaan regelen, m.a.w. dus eerst het Sonderkonto zou gaan afwikkelen, dan zou voorloopig nieuwe export niet mogelijk zijn, gevolg nieuwe werkloosheid en nieuwe misere. Voor dit principe is veel te zeggen, mits wij herhalen nogmaals, dat wij in dit verband mogelijke toezeggingen van de Regeerimg buiten beschouwing laten de exporteurs en de handel nog over voldoen de middelen beschikken om nieuwe cre- dieten te verleenen. Het dearen der vor deringen gaat niet la minute, integendeel; er gaat een zekeren tijd mee heen, alvorens de bedragen ter beschikking worden ge steld, vooral nu Duitschland clearen en exporteeren vallen onder twee verschillen de onderdeel en, zooals wij reeds betoogd hebben en houden niet steeds verband met elkander goederentransacties prefereert op min of meer lang crediet. Te dezen op zicht zullen wij met Duitschland het zelfde krijgen als destijds met Rusland, n.l. ge neigdheid tot zaken doen, mits de betalings termijn zoo ruim mogelijk wordt gesteld. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat de oude vorderingen bevroren blijven en dat de nieuwe vorderingen al direct gaan be vriezen. Hierdoor zal het exporteeren ge paard gaan met de beschikking over groote kapitalen en heeft men deze niet, dan zal men van den buitenlandschen handel moe ten afzien. De producenten, die tot dusver gewoon waren aan het leveren aan de ex porteurs met basis contante betaling de exporteur calculeerde natuurlijk, voor zoo- j ver mogelijk rente en risico in de te notee- ren prijzen zullen dus ook moeten kie zen tusschen crediet verleendng of groote stagnatie in het afleveren der producten, hetgeen bijv. voor den landbouw onmoge lijk moet worden genoemd door het vlug bederven der agrarische producten. De ka pitaalkrachtige exporteurs, welke overblij ven, zullen zich op deze wijze kunnen mees ter maken van het export-veld en daarbij slechtere voorwaarden bieden aan de pro ducenten. Een en ander zou moeten leiden tot twee dingen. Of de oprichting met regeerings- steun van een algemeen im- en export- bureau in den trant van de wereldoorlog combinaties óf het oprichten door de Regee- ning met steun van de Nederlandsche Bank tezamen met de particuliere banken van een crisis-financieringsinstituut voor den handel met Duitschland. Wellicht komen wij op dit denkbeeld binnenkort terug. ZET DE KLOKKEN ÉÉN UUR ACHTERUIT Wij herinneren er aan dat ln den nacht van Zaterdag op Zondag om 3 uur de zo mertijd eindigt en de wintertijd aanvangt. HEDENAVOND zette men dus de klok ken EEN UUR ACHTERUIT. V Morgen. Morgen zal kerkelijk het vijf-en-twintig jarig bestaan van „De Leidsche Courant" worden herdacht. Kerkelijk en met luister, om uiting te geven aan de dankbare vreugde over de ontvangen zegeningen in de afgeloopen kwart-eeuw. En om daarna met verjeugdigden Ijver en verfrischten moed verder te gaan. Wij danken hier voor de schriftelijke ge luk wensch en, in de afgeloopen week ont vangen. Daar waren er vélen bij, waaruit oprecht groote hartelijkheid sprak, en allen gaven op ondubbelzinnige wijze blijk van warme belangstelling voor de katholieke pers in ons gewest. In aansluiting hiermede zouden wij aan onze vrienden willen vragen, morgen met ons de kerkelijke viering van ons jubileum mee te levenNatuurlijk, kunnen slechts betrekkelijk zéér weinigen om half elf in de Hartebrugkerk te Leiden aanwe zig zijn, het solemneel opgedragen heilig Misoffer bijwonen en de rede van een be kend redenaar hooren maar allen zou den ons wel morgen kunnen geven een, zij 't dan ook nog zoo kleine, geestelijke gave. De schoonheid in het leven. In de „Maasbode" Introduceert pater Hyacinth Hermans een Noorsch Luthersch geestelijke, die zijn indrukken geeft over het passiespel te Oberammergau. De Pro testant is er enthousiast over. Hij besluit zijn indrukken met deze regels: „Ik zend mijn groet aan Oberammergau en ik wensch, dat dezelfde geest moge blijven leven in de bevolking, zoodat zij altijd haar belofte zal kunnen vervullen met goede in tentie tot Christi eere". Die Protestantsche geestelijke is op zijn reis naar Oberammergau ook de gast ge weest in de Benedictijner-abdij vam Ettal. Over het verblijf aldaar schrijft hij oan.: Nu ben ik een dag in het klooster geweest en dit verblijf was geenszins angstwekkend. Daar ginds in Ettal zag ik en sprak ik met den ouden abt, een man die een lang leven in het klooster heeft door gebracht. Nu, twee maanden daarna, zie ik nog duidelijk zijn gelaat en zijn gestalte voor mij. Absoluut niets voor het oog en toch zoo ontzaglijk veel voor het oog!! Een gelaat en een gestalte welke mijn aesthetische waardeering niet kan thuis brengen. Hoe is het dan mogelijk, dat ik toch een man schoon noem, wanneer hij er zóó uitziet? Dit komt, omdat de geest, die in dat oude broze lichaam huist, zoo fijn en stralend is, omdat zijn oog het onzichtbare ziet Voor mij is de oude ambt het beste getuigenis, dat men in het klooster het doel bereiken kan waarnaar men streeft: de triomf van den geest. In deze enkele uitlatingen geeft die Pro testantsche geestelijke kort en kernachtig uit een ervaring aan, wat ten slotte den mensch voor zijn medeemnsch schoon en beminnenswaardig, goed en voorbeeldig maakt: de beheers chin g van zichzelf naar Christelijke levensbeschouwing, „de triomf van den geest"! V Hoe het was in 1915. De „Ned. Werkgever", het orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, ont leent een en ander aan rapporten, uitge bracht door den directeur der Nijmeeg- sche gemeentetram'. In een rapport van 1928 vergelijkt ge noemde directeur de salarissen en loonen van verschillende functionarissen in 1928 tegen 1915. Uit dit overzicht bltykt, dat over het ge heel genomen aldus de „Ned. Werkge ver" het hoofdzakelijk de werklieden zijn, die de grootste loonsverhoogingen hebben ontvangen. Het salaris van den directeur b.v. is van 1915 tot 1928 vooruitgegaan met0 terwijl het loon van de poetsers een ver hooging aanwijst van niet minder dan 227 van de conducteurs van 125 enz.! Ja die stijgingen ztfn werkelijk niet gering. En wij willen niet beweren, dat zij, oeconomisch bezien, in dezen tijd allen ongerept gehandhaafd konden of kunnen worden. Maar: men kan ook bij de gegeven cijfers een andere opmerking plaatsen! Zij leveren óók een overtuigend bewijs voor de be wering, dat in 1915 de hoogste salarissen reeds heel behoorlijk waren, terwijl de laagste loonen minimaal moeten worden genoemd. Die cijfers laten óók zien, dat er in 1915 een al te groote een diep schrijnenda tegenstelling was in gelde lijke belooning tusschen „hoog" en „laag"! De directeur was wel in 1928 niet in sa laris vooruitgegaan, maar hij genoot ook reeds in 1915 een wedde van ƒ8.500. En die conducteurs en poetsers, wier loonen met zoo'n hoog percentage waren geste gen, verdienden in 1915 resp. 800 en 520 per jaar. Van tien gulden moest het gezin, klein of groot, van een arbeider leven in een tijd, waarin er geen spra ke was van crisis of malaise. Ziet, dat waren toestanden, die om verbetering schreeuwden. Ze kunnen misschien oeco nomisch beschouwd goed en voorbeeldig zijn, ze waren van christelijk standpunt bezien inderdaad slecht en weerzinwek kend. Wie dètèrop wijst, als op een i d e a a L i» van ons, Christenen, geschei den door een wel zeer diepe klove van beginsel-verschil, van levens-beschouwing! Het Eucharistisch Congres te Buenos Aires. 37 NATIES ZIJN VERTEGENWOORDIGD Dinsdag zal de Pauselijke Legaat aankomen De plechtigheder van het Eucharistisch Congres zyn reeds begonnen. Donderdag J.l. werd in alle kerken van de Republiek Argentinië een triduum gehouden, terwijl ruim honderd-duizend vrouwen Vrijdag tot de H. Tafel naderden. Dinsdag zal de Pauselijke Legaat Kardi naal Pacelli in een plechtige processie wor den afgehaald, waarna de Kardinaal-Legaat zich naar de kathedraal zal begeven, Ruim één millioen pelgrims zul len aan de plechtigheden deel nemen. Buenos Aires heeft zich gereed gemaakt om de ruim één millioen pelgrims uit alle oorden der wereld te ontvangen. Verschil lende Eucharistische Congressen werden door talrijke naties bijgewoond, doch nooit tevoren hebben zoo talrijke vreemdelingen aan de voorbereidende werkzaamheden van het Congres deelgenomen. Ongetwijfeld zal dit 32e Congres meer internationaal zijn, dan zij ooit syn geweest. De verschillende sub-comité'a hebben handen vol werk, om het uitvoerend co mité ter zijde te staan. Er zijn maatregelen getroffen, dat iedere nationaliteit aan het Congres zal kunnen deelnemen en haar zijn afzonderlijk plaat sen toegewezen bü de plechtigheden. Het Huisvestingscomité heeft eveneens zorg gedragen voor de levensmiddelen-le verantie aan de deelnemers, van wie een groot aantal op de schepen zal blijven. De havens liggen in het centrum van de stad zoodat de verschillende kerken gemakke lijk bereikt kunnen worden. Onder het uitgelezen gezelschap pries ters, die aan het Congres deelnemen be vindt zich ook de Aartsbischop van Ma nilla, in wiens residentie het eerstvolgen de Congres zal worden gehouden. Hij wordt vergezeld door vijf andere bisschoppen van de Philippijnen. Bijzonder welkom zal een bijzondere delegatie zijn, die de reis vanuit Indo- China heeft ondernomen en Mgr. Louis Gaillard, Aartsbisschop van Tours, die een relikwie met zich mede brengt van den H. Martinus, den Patroonheilige van Buenos Aires. De Aartsbisschop van Buenos-Aires Mgr. Copello jieeft iedere nationale sectie oen kerk toegewezen waar hij persoonlijk de vlaggen gaat wijden. De vlaggen zullen in de processies mee gedragen worden en zullen eventueel rond het altaar in het Palermo-park worden op gesteld, wanneer de Pauselijke Legaat aan het einde van het Congres de Pontificale Hoogmis zal opdragen. De plechtigheden door de radio uitgezonden. Gedurende de Congresdagen zullen drie radio-uitzendingen plaats vinden. De eerste op Woensdag de openingsdag, wanneer een kinderkoor van 500 jongens en meisjes li- turgische liederen zullen uitvoeren. Deze eerste uitzending heeft plaats om 9 uur n.m. (Amsterdamsche tijd 2.20 uur). Om 4 uur in den namiddag van den vol genden dag wordt een plechtig Lof uit gezonden, dat gecelebreerd wordt door den Aartsbisschop van St. Louis, Mgr. Glennon. De derde uitzending heeft plaats op den sluitingsdag Zondag 14 October, om 9 uur nm. zal de Pauselijke legaat Kardinaal Pa celli een toespraak houden. VOORNAAMSTE NIEUWS. UTRECHT EN DE „OUDE" SPELLING Utrecht handhaaft krachtens besluit van B. en W. op de gemeentelijke onderwijs inrichtingen de spelling van De Vries en Te Winkel. Naar aanleiding van dit besluit had een socialistisch raadslid een interpellatie aan gevraagd, die oorzaak ls geworden van een langdurige discussie. Wethouder De Boer, de wethouder van Onderwijs, betoogde, dat de school de leer lingen op de beste wijze moet bruikbaar maken voor de samenleving. En B. en W. meenden, dat door een verplichte invoering van de speling-Marchant de belangen van de leerlingen niet zouden worden gediend. Als deze spelling algemeen wordt, zullen B. en W. zich bij. den toestand moeten neerleggen. De voorzitter, burgemeester Ter Pelkwijk, stelde er prijs op, te ver klaren, dat het geheele college achter den wethouder van Onderwijs staat. Een motie, uitsprekende de wenschelUk- heid, om op de gemeentelijke onderwijs inrichtingen de spelling-Marchant in te voeren, werd verworpen met 18 tegen 14 stemmen. In verband met het bovenstaande wil len we even de aandacht vestigen op een betoog van mr. dr. L. J. C. van Gorkom in het Dagblad van Noord-Brabant, die de vraag stelt: „Maar hoe kan een verstandig redelijk mensch wennen aan het volstrekt n-looze proza van het compromis-Marchant, waar van de stijlloosheid letterlijk omhoog spuit als de modder uit een weg met kuilen. Hoe kan hij wennen aan de verwaarloo- zing van het woordengeslacht, als de on derscheiding in het woordengeslacht bij een eenigszins bezonnen en beschaafd taalgebruik springlevend is? Hoe kan hij wennen aan het gelijkma ken van den normalen adjectiefvormen- den uitgangs-sch met den normalen adver- bialen uitgang-s, wanneer het verschil in de logisch-grammatische functie door de oude spelling zoo voortreffelijk en pae- dagogisch waardevol werd vastgelegd en geaccentueerd tot heil van onderwijs en taalgebruik? Het is vooral op dit punt, dat de onge rijmdheid der Marchantsche compromis regeling ten hemel schreit. We zouden moeten wennen aan een schriftbeeld als dit: de Russisch-Chinese grenskwestie. En men stelle zich dit voor in de kop van een dagblad-artikel of van een winkelraambulletin met groote Ro- meinsche kapitalen: DE RUSSISCH-CHI NESE GRENSKWESTIE. Zullen we wennen aan een voorbeeld als „krijsen" en „ruisen", waar de oude schrijfwijze toch zeer zeker ook deel had in de levende werking van het begrip? I Zullen we wennen aan het wegvallen der waardevolle differentiatie als tusschen „bos" en „bosch", „tas" en „tasch", „as" en „asch", „was" en „wasch", „wassen" en „wasschen", waarbij de zoo veel gesmade 1 ..grammaire raisonée" der negentiende i eeuw zeer verstandig werk had verricht? i Welk verstandig en beschaafd mensch went aan slecht doordachte nivelleering?" i BUITENLAND. Opstand ln de Noordelijke provincies van Spanje. (3de blad). Stormen over Azië. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Heden b de spoorlijn GoudaAlphen officieel geopend. (3de blad). Moordaanslag op dansleeraar te Zwolle. (Gem. Ber. 4de blad). Jacht op smokkelaars, waarbij een man ln het been werd geschoten. (Gein. Ber. 4de blad). ONWEERSBUIEN VOLGEN DEN STORM Waarschijnlijk tengevolge van een ster ke afkoeling in de hoogere luchtlagen ont wikkelde zich Vrijdagnamiddag plotseling een onweerstoestand. Laat in den namid dag kon men waarnemen, dat de stapel wolken naar boven toe begonnen door te breken. Al spoedig vielen de eerste slagen en kwam omstreeks het vallen van den avond een vrij zwaar onweer uit het Wes ten op, dat met tal van electrische ont ladingen en regen voorbij en naar het Oosten trok. Zulke onweders behooren bij de najaars stormen en behooren tot het op zichzelf staande type der stormonweders, betrekke lijk kleine, geheel zelfstandig voorttrek kende buien, die menigmaal trefgevailcn veroorzaken. Het stormachtige weer heeft zich nu over het grootste gedeelte van N. Europa uitgebreid. De stormdepressie bereikte vooral Donderdag en Vrijdag een groote intensiteit en uitgebreidheid, die tot zwaar stormweer op de Noordzee heeft geleid. Met deze storm, de tweede binnen korten tijd, die over de Noordree en omgeving heeft gewoed, ia het najaars-stormseizoen begonnen. BINNENLAND TE NOORDWIJKERHOUT. 912 Oct. Gehuwde Dames10. 1619 Oct. Meisjes boven 17 Jaar 6.50 2023 Oct. Heeren Middenstand 10. 36 Nov. Heeren Kerkzangers 6.50 69 Nov. Meisjes boven 17 jaar 6.50 1013 Nov. Mannen 6.50 1316 Nov. Jonge Mannen 6.50 1720 Nov. Mannen 6.50 2023 Nov. Heeren L.T.B10. 1114 Dec. Heeren L.T.B10. 1518 Dec. Mannen 6.50 1821 Dec. Jonge Mannen 6.50 R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Dinsdag as. zal dir. A. B. A. van Kotel, die nieuw benoemde Hoogleeraar in Be drijfsleer, in zonder he id het Financiewezen der onderneming en de toegepaste Bcdrijfs- huishoudkunde aan de R. K. Handelshooge- school, Hoogeschool voor Economische en Sociale Wetenschappen te Tilburg zijn in- auguireele rede houden. Deze plechtigheid, waarbij alle belang stellenden worden uitgenoodigd, heeft plaats om 4 uur in het Auditorium van hot Conservatorium der R. K. Leergangen, Bos sche weg 438. HET DURE GAS. Te Haarlem 1300 afsnijdingen aangevraagd. De verschillende bestuurders bonden te Haarlem hebben een gecombineerde verga dering gehouden, waarin besprekingen ge houden zijn voor het verrenden van een ge zamenlijk adres aan B. en W. en aan den raad, ten einde verlaging te verzoeken van de tarieven voor enkele producten, afge leverd door de gemeentelijke bedrijven. Vooral zal worden aangedrongen op spoe dige verlaging van het gas- en watertarief. Betoogd werd, dat reeds 1300 afsnijdin gen van hot gas over den muntmeter zijn aangevraagd, omdat de belatighebbendsn niet langer in staat zijn, gebruik te maken van het dure gas. Er werd ook critick uit geoefend op de wijze waarop het waterver bruik in rekening wordt gebracht. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 714 Octo ber de prijs van het Crisisbotermerk en van de vervoervergunning van buitenland- sche boter is vastgesteld op 1. Nederl. Groenten- en Fruitcentrale. Aan de veilingsvereenigingen is bericht, dat door de Ned. Groenten- en Fruitcen trale op de doorgedraaide z.g. pokkige aard appelen, die tegen een vergoeding van 0.75 per 100 K.G. door de Centrale zijn overgenomen, nog een toeslag zal worden betaald van ƒ2.— per 100 K.G. voor deze aardappelen geveild vóór 19 Juli en van 1.50 per 100 voor de pokkige aardappelen geveild en overgenomen na 18 JulL

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1