VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 E COURANT 1 WfctUE BLAD. - PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond in het openbaar. Voorzitter burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Allereerst is aan de orde mededeeling van ingekomen stukken, waaronder eenige missiven houdende goedkeuring van geno men raadsbesluiten. Als punt 2 volgt punt la: benoeming van een gemeente-ontvanger. B. en W. hebben de navolgende alphabetische aanbeveling opgemaakt: 1. J. G. Breekveldt, gemeente ontvanger te Schoonhoven, 2. H. J. Thijs- sen, gemeente-ontvanger te Bodegraven. Gekozen wordt de heer Thijssen te Bode graven met 11 stemmen. Op den heer Breekveld waren 6 st. uitgebracht, Punt 2 is aanbieding van de gemeente rekening dienstjaar 1933, waarop geen besprekingen volgden. Vervolgens punt 3: voorstel tot het op nieuw vaststellen der verordening, rege lende de heffing van de straatbelasting in deze gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 28 9ept. 1931, is bij Koninklijk be sluit van 21 Nov. 1931 no. 30, goedgekeurd tot 1 Jan. 1935. Aangezien het noodig is, aat de nieuwe heffingsverordenig vóór 1 Jan. a.s. de vereischte Koninklijke goed keuring heeft verworven, bieden B. en W. de Raad een ontwerp daarvan, alsmede van de invorderingsverordening, ter vast stelling aan. De bepalingen van de vigee- rende verordening zijn ongewijzigd overge nomen zoodat het voorstel meer een for maliteit is. De Raad gaat met het voorstel accoord, nadat B. en W. verklaard hebben geen bezwaar te hebben tegen een voor stel van den heer Guyt om de betalings termijnen gemakkelijker te stellen, n.l. dat de 2de termijn pas behoeft betaald te wor den 4 maanden na uitreiking. Volgt punt 4: het voorstel tot vaststel ling van de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1931 en inzake de drie-jaarlijksche afrekening t.a.v. en kele scholen over 1929, 1930 en 1931. Vol gens deze afrekening hebben alle scholen te veel ontvangen. Alleen de ULO.-afdee- ling maakt hierop een uitzondering. De te betalen bedragen der 13 scholen varieeren van Z24.43 (R.K. School) tot ƒ254.73 (Herv School VI). Zonder discussies aangenomen. Punt 5. Praeadvies op het verzoek van den Bond van koffiehuishouders enz. om vaststelling van een verordening, beoogen- de verlaging van de personeele belasting van hotels, enz. 't Is de afdeeling Leiden die dit verzoekt en welk verzoek eigenlijk hierop neerkomt dat men wenscht dat kof fiehuizen, restaurants enz, worden gelijk gesteld in de personeele belasting met ge meubileerde woningen of kamers. Vorig jaar hebben verschillende vergunnings- en verlofhouders individueel een dergelijk verzoek aan den Raad gericht, wat is af gewezen. Ook thans kan de gemeente deze inkomsten niet missen. Derhalve advisee- ren B. en W. afwijzend te beschikken. Ook de Raad is deze meening toegedaan. Afge wezen dus. Punt 6: voorstel tot wijziging van de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1934. Deze wijziging is noodig in verband met een gedane extra uitgaaf. Aangeno men. Punt 7. Praeadvies op het verzoek van N. J. v. Duyvenbode om wijziging van de voorwaarden van het raadsbesluit van 14 Juni .11. tot verkoop van grond. Toen is aan v. Duyvenbode een stuk grond ver kocht op voorwaarde, dat slechts een blok van vier aaneengesloten woningen mag worden gebouwd. Later is een nieuwe aan vrage ingediend om een winkelhuis met garage en twee woningen te mogen bou wen. Dit was in strijd met de voorwaar den. B. en W. zijn trouwens van oordeel, dat, uit overweging dat in dit dorpsdeel een rustige woonwijk dient te worden, geschapen, de stichting van winkels in „Nieuw Zuid" beperkt dient te blijven tot een viertal, waarvoor B. en W. een plaats willen bestemmen op de vier hoeken van de Tijmstraat, de Ligusterstraat en de Duinstraat en dan nog zoodanig dat de winkel zelf in de zystraat moet uitkomen en vanaf het Kamperfoelieplein niet zicht baar mag zijn. Op grond van een en ander meencn B. <yi W. geen toestemming te moeten geven voor de gevraagde wijziging in het plan en v. D. in overweging te moeten geven zijn aanvraag in te trekken en een nieuw bouwplan in te Jienen waar bij rekening is gehouden met de voorwaar - waarden van het raadsbesluit tot verkoop van den grond. De heer Guyt zegt te betwijfelen of B. en W. hun meening zullen kunnen blij ven handhaven. Kan dit niet, dan is het een paskwil. Laat men verbieden onsier lijke reclame aan te brengen doch overi gens de vrije hand laten. Wethouder Dubbeldam licht het praeadvies nog uit voerig toe en verwijst naar het oude ge deelte van Katwijk aan Zee, dan kan men eens zien wat die gulden vrijheid betee- kent. Meerdere heeren spreken nog hier over, doch tenslotte blijken allen het met B. en W. eens te zijn. Niettemin zal nog gelegenheid geboden worden later op deze kwestie terug te komen. Geen verruiming van Zondags- verkoop. Punt 8: praeadvies op het verzoek van den Bond van Slijters inzake verruiming van den verkoop op Zondag. Als aan het verzoek zou worden gevolg gegeven, zou den vischwinkels, fruitwinkels, en winkels voor den verkoop van brood, banket, sui kerwerk, chocolade en consumptie-ys des Zondags in plaats van vier, gedurende zes achtereenvolgende uren en winkels voor den verkoop van tabaksartikelen en slijte rijen, in plaats van den geheelen dag ge sloten, gedurende vier uren achtereen ge opend mogen zijn, Op grond echter van het feit, dat, be halve van den adresseerenden Bond, van de plaatselijke winkeliers geen verzoek om toepassing van het desbetreffende wets artikel is ingekomen, alsmede gelet op het uitgesproken christelijk karakter van het overgroote deel der bevolking onzer ge meente, bestaat er naar de meening van B. en W. geen behoefte aan het afleggen van een verklaring dat deze uitzonderingstoe stand in Katwijk gewenscht zou zijn, zoo dat B. en W. voorstellen om het verzoek van genoemden Bond niet in te willigen. De heer B. v. d. Bent brengt in het ge ding het feit, dat de heer v. Tongeren, raadslid, in die functie gebruik heeft ge maakt van de stukken en daardoor in de gelegenheid was, een dankschrijven te richten namens de Middenstandsvereeni- ging voor het door B. en W. ingenomen standpunt. De heer v. Tongeren verdedigt zich voor dit feit. Op een desbetreffende vraag van den heer B. v. d. Bent ant woord de voorzitter, dat de heer v. Ton geren de raadsstukken hiervoor niet had moeten bezigen. Na eenige discussie besluit de Raad vol gens voorstel van B. en W. De schoolartsendienst. Punt 9 is het voorstel betreffende ver lenging van den duur der gemeenschappe lijke regling inzake den schoolartsen- dienst. Ingevolge art. 23 dezer regeling behooren de besturen der aangesloten ge meenten, tenminste 1 jaar voor den af loop van het tijdvak, waarvoor de over eenkomst is aangegaan, te beslissen of de bestaande regeling al dan niet gewijzigd zal blijven voortbestaan. Dit dient dus te geschieden voor 1 Jan. 1935, omreden genoemd tijdvak eindigt op 1 Jan. 1936. De commissie van beheer, de verschillende burgemeesters, heeft als haar oordeel uitgesproken dat voortzetting ge wenscht is niettegenstaande de Provinciale subsidie telkens vermindert tot dat zelfs over 6 jaar ophoudt. Aan de hand van de cijfers voor 1934 zou dan Katwijk jaar lijks telkens ongeveer ƒ200 meer subsidie moeten verleenen. Hoewel B. en W., zoo zegt dit college, zich niet ontveinzen, dat verlenging van den duur der regeling een grootere financieele zorg voor de gemeente geeft, zou dit college het betreuren indien de kinderen deze heilzame controle zou den moeten missen. B. en W. stellen daar om voor te besluiten den duur der ge meenschappelijke regeling te verlengen onder voorwaarde dat: 1. het beheer, be houdens enkele redactioneele wijziging op dezelfde wijze zal plaats vinden als thans geschiedt en 2. de jaarwedde van den schoolarts wordt bepaald op 6000 met éénjaarlijksche verhoogingen van 200, tot een maximum van ƒ7000. Zoodra de gemeenteraden hun houding omtrent dit punt hebben bepaald, zal de commissie van beheer een nader, in fines ses uitgewerkt voorstel doen, waarover de Raad zich dan zal kunnen uitspreken. Verschillende leden zijn het in deze met B. en W. niet eens. De heer Guyt e.a. zeg gen dat in Juli het salaris is vastgesteld op 55006500. De voorzitter betwist dat de Raad zeggenschap heeft in de vaststel ling van het salaris. Wel in den geheelen dienst. Na verdediging door den voorz. be sluit de Raad in principe voor den dienst te zijn, doch zich te verbinden voor 3 jaar, en met het salaris van ƒ55006500. Aan de orde is dan punt 10: voorstel tot verkoop van grond. Door de Nationale Aannemingsmaatschappij v.h. v. d. Velden en de Jong, te Oegstgeest, wordt verzocht cm in koop te mogen hebben een perceel grond, gelegen aan de Meidoornstraat, gr. jlm. 573 M2. B. en W. stellen voor deze grond in koop af te staan tegen ƒ4.50 per M2. Alzoo wordt besloten. Dan punt 11: voorstel tot het vaststel len eener verodening als bedoeld in art. 16, 3de lid, van het motor- en rijwiel- reglement. Vóór de wijziging der motor- en rijwiel- wet kon men een motorrijtuig op een open baren weg onverlicht laten staan daar de Hooge Raad uitspraak had gedaan dat men niet strafbaar was omreden men zich door zich te verwijderen, niet met het rijtuig op den openbaren weg bevond. Deze woorden zijn nu vervangen zoodat genoemd feit wel strafbaar is. Aangezien evenwel in' de practijk is gebleken, dat er geen noemens waardige, bezwaren bestaan om motorrij tuigen in de bebouwde kommen zonder eigen verlichting te laten stilstaan is er naar de meening van B. en W. nu voldoen de aanleiding om bij verordening vast te stellen, dat het bepaalde in art. 16 eerste lid, niet noodig is voor stilstaande motor rijtuigen op wegen binnen de bebouwde kommen der gemeente, voor zoover deze wegen van openbare verlichting zijn voor zien. De Raad is het met B. en W. geheel eens en overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Rondvraag. Als antwoord op een in vorige vergade ring gedane vraag door den heer Kulk antwoordt de voorz. dat B. en W. zich nog geen vaste meening hebben gevormd over de vraag of gevraagd zal worden de ge meente in een hoogere klasse in te deelen. De heer Meerburg had een vraag ge steld over uitvoeren van werkzaamheden als steun, dus werk voor steun. B. en W. wijzen op de moeilijkheid hiervan doch zijn in deze nog steeds diligent. Op een desbetreffende vraag van dr. Hueting over het straten met puin in de Voorstraat te Katwijk a. d. Rijn, antwoordt de voorz. dat hier moet worden gesproken van verstraten, of ophalen. Zooveel moge lijk zijn de bruikbare steenen hiervoor ge bruikt. Wat het vertoonen van films be treft en de voorwaarden zegt de voorz. dat de politie de voorwaarden stelt. Deze zijn ongeveer als in Amsterdam. Films van het procédé als te Hilversum kunnen hier niet vertoond worden, omdat dergelijke films hier zijn verboden. Als antwoord op den heer v. Tongeren zegt de voorz. dat de straat hoek Sluisweg te Brittenstraat zal verbeterd' worden. Voorts vraagt spr. „verandering van lucht" in de nabijheid van het P.H.-kanaal. De toestand is daar al eenige weken onhoud baar. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Vergau—. Raad der gemeente op Woensdag u o-.jber, des v.m. half elf. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met gebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken w.o. schrijven van het Gemeentebestuur van Boskoop inzaxe de gewijzigde verordening, regelende de toelating van leerlingen op de school uit andere gemeenten. Missive van den Mi nister van Sociale Zaken inzake uitkeering subsidie over 1934 voor werkloozen, waar bij het bedrag 200 lager is gesteld, dan waarop was gerekend. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van raads besluiten; en mededeeling van vertraging van goedkeuring raadsbesluit van 19 Juii. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Geitenfok- vereeniging wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. De voorzitter doet me dedeeling inzake de wijziging der Winkel sluitingswet in verband met den verkoop op Zondag. Aan 19 ingezetenen onzer ge meente werden formulieren verstrekt, waarin 11 zich verklaarden tegen uitbrei ding van gelegenheid tot verkoop op Zon dag en 8 zich er voor verklaarden, zoodat er geen aanleiding bestaat voor B. en W met een voorstel te komen. De heer M. Scheel vraagt of voor melk- verkoop op Zondag een regeling is ge maakt, waarop de voorzitter mededeelt, dat deze zaak in de verordening is opgenomen. Hierop komt aan de orde een verzoek van caféhouders om ontheffing van de opcen ten op de personeele belasting betreffende de biljarts. De voorzitter zegt, dat de wet mogelijkheid laat hieraan tegemoet te ko men, maar dat B. en W. na ernstige over weging van meening zyn hierop niet in te gaan en voorstellen op het verzoek afwij zend te beschikken. De heeren Jac. de Kort en M. Scheel wij zen op de extra zware lasten voor caféhou ders, die in deze moeilijke tyden het zeer zwaar hebben, waarom zij voor verlichting zijn. De voorzitter zegt, dat de grondslag wel zou kunnen worden verlaagd, maar dat dit weer niet gerechtvaardigd zou zijn te genover anderen, die eveneens in moeite verkeeren.De heer A. J. de Jong wijst op het gevaarlijke van het scheppen van een precedent, en zou daarom ontraden gevolg te geven aan het verzoek. Nadat nog enkele leden hun meening hieromtrent hebben geuit, wordt het voorstel van B. en W., af wijzend op het verzoek te beschikken, in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stem men aangenomen., Hierop komt in behandeling een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente om verlenging van de huur van üe woning nevens het Raadhuis. Op voorstel van den voorzitter gaat de Raad in geheime vergadering ter bespreking van dit punt. Na zeer lange bespreking wordt de verga dering heropend en deelt de voorzitter mede, dat in verband met deze zaak is over wogen een geschikte woning voor den Bur gemeester te zoeken. De ernstige bezwaren zyn onder de oogen gezien en naar een goede oplossing gezocht. B. en W. stellen nu echter voor deze zaak voorloopig nog aan te houden en plannen te beramen, met dien verstande, indien de huur wordt opgezegd van de woning, dan een termijn van 6 maanden te bepale nvoor opzegging. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Het rapport van de commissie tot het onderzoeken der rekening van het Water bedrijf en de gemeenterekening, dienst 1933 wordt voorgelezen en geadviseert deze voorloopig goed te keuren en vast te stel len. De rekening van het Waterbedrijf be droeg aan baten en lasten 15.039.48, en voor den Kapitaaldienst ƒ3811.12. De gemeenterekening voor gewone ont vangsten 173.996.87, de uitgaven 167.071.11, alzoo een batig saldo van 6925.76. De kapitaaldienst in ontvangsten 128.060.29, de uitgaven f 137.945.73, alzoo een nadeelig slot van 9885.44. Met algemeene stemmen worden de reke ningen voorloopig vastgesteld. De beide wethouders onthielden zich van stemming. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje grond, gelegen bij de woning van den gasfitter op den Gemeeneweg, aan de Provincie Zuid-Holland, ter grootte van 2 Are 45 c.A., tegen ƒ2.50 per M2., tot een gezamenlijk bedrag van 587.50. Na eenige bespreking, waarbij de heer J. A. van Vliet opmerkt, dat de prijs zeer laag is, wordt met 10 te gen 1 stem besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Inzake een ventverbod doet de voorzitter eenige mededeelingen en zegt, dat infor maties hieromtrent zijn ingenomen bij om liggende gemeenten en het B. en W. ge wenscht voorkwam hierop voorloopig niet in te gaan, om zoo noodig er later op terug te komen. Na eenige bespreking conform het voorstel van B. en W. besloten. De voorzitter deelt nog mede, dat bij de behandeling van de begrooting voor 1934 het niet mogelijk was verbetering van den Westzijdeweg ter hand te nemen, maar dat nu het voornemen bestaat om over een lengte van 400 Meter de Zijdeweg met teer te doen behandelen. Na goedkeuring van den Raad wordt be sloten het punt: het stichten van een nieu we begraafplaats, aan de agenda toe te voe gen en in behandeling te nemen. De voor zitter zegt, dat op de vorige vergadering bereids besloten werd, en aan B. en W. op dracht was gegeven tot onderhandeling met den heer A. van der Lelie tot aankoop van grond tot het stichten van een nieuwe be graafplaats. Hieraan is gevolg gegeven en de heer A. van der Lelie is bereid gevon den een gedeelte grond ter grootte van 74 Meter aan de gemeente af te staan tegen 40 cent per Meter. Later bleek de eigenaar van den grond ook genegen een gedeelte grond (weiland) ter lengte van 84 Meter te willen verkoopen voor 60 cent per Meter. Na ernstige bespreking kwam het de meer derheid in het college van B. en W. ge wenscht voor op het eerste aanbod in te gaan, terwijl de minderheid in het college van B. en W. bleek te zijn voor het tweede aanbod, omreden het niet zoo ver van het dorp is verwijderd. Na breede bespreking werd besloten de perceelen te gaan bezich tigen om een juister oordeel te kunnen vel len, zoodat de vergadering opnieuw werd geschorst. Na terugkeer in de raadzaal werd de bespreking voortgezet, en ver klaarden enkele leden zich voor het voor stel van de meerderheid van B. en W., ter wijl de heer Jac. van Beek de voorkeur gaf aan het tweede aanbod van den eige naar, omdat de afstand iets minder is van het dorp. In stemming gebracht werd met 10 tegen 1 stem besloten tot aankoop van 74 Meter grond tegen 40 cent per Meter voor het stichten van een nieuwe begraaf plaats. Bij de rondvraag vestigt de heer Jac. van Beek de aandacht van B. en W. op de on diepte van het vaarwater bij de Schouten- brug, wat moeilijkheid oplevert voor schip pers bij de doorvaart. De voorzitter zegt, dat de gemeente een voorbeeld dient te geven van plichtsbetrachting, en stelt voor dit werk in contra-prestatie door de werk loozen te doen verrichten, wat werd goed gevonden. De heer M. Scheel vraagt of de bedoeling is de werkzaamheden voor de nieuwe be graafplaats in werkverschaffing te doen uitvoeren, zoo ja, dan zou hij gaarne zien, dat de gemeente in een hoogere klasse werd gerangschikt ten bate van de werk loozen, aan wien dan een hooger uurloon zou kunnen worden uitbetaalt. De voorzit ter belooft hiervan nota te zulen nemen en de ingezetenen zooveel mogelijk te werk te stellen bij de uitvoering. De heer Scheel wijst vervolgens op de hooge tarieven bij het Ziekenfonds, die voor velen bezwarend zijn bij de lage in komens, zoodat men genoodzaakt wordt te bedanken, en vraagt of door B. en W. niet iets kon worden gedaan om verlaging te verkrijgen, daar anders de gemeente de dupe wordt. De voorzitter zegt, dat deze zaak de aandacht heeft van B. en W. en geeft een nadere toelichting van deze zaak. De heer W. Lommerse wijst op de ge vaarlijke bocht waarop de scheidingspaal onzer gemeente is geplaatst en geeft in overweging in het belang van het verkeer de paal eenige meters te verplaatsen, waarop overweging wordt toegezegd. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG WEINIG KANS OP VERBETERING. In de afgeloopen week is de weersge steldheid sterk achteruit gegaan. Dit was, met het oog op den tijd van het jaar, wel te verwachten en dat het zoo warm zou blyven als het Vrijdag en Zaterdag der vorige week was, toen een warmtegolf over land trok, was wel allerminst waar schijnlijk. Wanneer wij echter het weer in ons land, zooals het in het midden der week was, vergelijken met de algemeene weers toestand in West-Europa, valt het niet te ontkennen, dat het beter was dan de alge- meene omstandigheden zouden hebben I doen verwachten. Het schijnt dairom, dat j er nog een zekere tendenz tot snelle ver- I betering na elke storing in zit, die men ook in den afgeloopen zomer daarin kon op merken. De algemeene weerstoestand in het groot ste gedeelte van Europa, behalve het Zuid oosten, waarvan wij geen invloed onder vinden, is intusschen zeer actief en woelig geworden. Diepe depressies en daarmede samenhangende secundairen trekken over Noordwest-Europa en het is eigenlijk nog een wonder, dat het weer bij ons niet stormachtiger is. Vanuit den Atlantischen Oceaan komen nog telkens nieuwe depres sies op, die in Noordoostelijke richting langs ons werelddeel trekken en een krachtige Westelijke luchtstroom voert massa's koele, vochtige lucht aan. Onder deze omstandigheden is voorloo pig nog onstuimig en regenachtig weer te verwachten, dat met tusschenloopende op klaringen in doorsnede wel verder achter uit zal gaan. Voor het einde der week en voor Zondag is dus het meest waarschynlyk nog on stuimig, sterk afwisselend en regenachtig weer met sterken Zuidwestelijken tot Wes telijken wind en een temperatuur orn- streeks of iets lager dan de normale te ver wachten en zullen in het gunstigste geval nu en dan kort durende opklaringen voor komen. De heer Grimbergen vestigt de aandacht van B. en W. op den onhoudbaren toestand door de onbevaarbaarheid van de vaart in de N. Zanderij. De tuinders ondervinden daar de grootste moeilijkheden. Zal volle aandacht aan gegeven worden, zegt de voorzitter. De heer. Kulk duidt uit, dat de stop plaats van de autobus naar Den Haag bij de Centrale 7de leerjaarschool, daar on- practisch is. Ook het veranderen van deze stopplaats zal, meent de voorz., geen moei lijkheid zijn. En hierna gaat de Raad in gebed. De besprekingen zijn beëindigd. NIEUWKOOP Betere spoorwegverbinding met Leiden. Aan de algemeene klacht over de on gunstige spoorverbinding in Alphen aan den Rijn, in het traject NieuwkoopLei den, is in de nieuwe dienstregeling, welke op 7 dezer in werking treedt, tegemoet gekomen. Bij de zes treinen, welke per dag van hier naar Leiden gaan, moest men gemiddel 32 minuten wachten en straks slechts 7 minuten en bij de zes treinen van Leiden naar hier moet men gemiddeld 24 minuten wachten en straks gemiddeld 9 minuten. Een prachtverbetering, welke mede wel te danken zal zijn aan de actie van ons Gemeentebestuur. Geboren. Jan Pieter z. van A. Vierhout en N. Stoof. LUCHTVAART DE P. H. O. S. T. KRIJGT BEWIJS VAN LUCHTVAARDIGHEID. Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart heeft de laatste proefvluchten gehouden. De „P. H. O. S. T." de oud-Postjager, heeft Woensdag zijn laatste proeven ge daan voor den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. De heer v. d. Maas heeft het toestel zelf gevlogen, terwijl luitenant As jes naast hem in de cockpit had plaats ge nomen. De proeven droegen de volle tevre denheid van den Rijksstudiedienst weg, zoodat thans de P. H. O. S. T. zyn lucht- vaard.gheidspapieren heeft verkregen. Ook de radio-installatie is nu klaar geko men, zoodat het toestel geheel gereed is voor de Melbourne-race. Waarschijnlijk zal, nog vóór het toestel naar Engeland ver trekt, een vlucht worden ondernomen. Het warmloopen van de remtrommel, waarvan men gisteren nog last had, zal thans niet meer voorkomen; door een kleine repara tie is dit euvel verholpen. StildojCJi beA&od&ri! INGEZONDEN STUKKEN „LUCTOR ET EMERGO". Katholieke Stadgenooten! Aanstaande Zondag zullen opnieuw een aantal vriendelijke jongedames een aanval ondernemen op uw beurs. In ruil voor het bloempje, dat u wordt aangeboden, vragen zij een offertje voor het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmeegn. Reeds enkele jaren achtereen heeft Dr. Schaepman ten behoeve van bedoelde in stelling een Bloemendag georganiseerd en bij die gelegenheden telkens uitvoerig uit eengezet, wat „Luctor et Emergo" beoogt en waarom deze stichting aller steun ten volle verdient, maar ook dringend-behoeft. Wij achten ons dan ook ontslagen dit nogmaals in den breede te betoogen, over tuigd als wij zijn, dat het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind" zeker niet meer van toepassing is op „Luctor et Emergo". Het zij voldoende eraan te herinneren, dat „Luctor et Emergo" het tehuis is voor de armsten onder de armen: „de Dakloo- Deze instelling, die de naastenliefde in velerlei opzichten beoefent en die onder de vele uitingen van Roomsche Charitas zeker niet de minste plaats inneemt, en op het terrein der reclasseering zelfs een eeni ge, heeft ook dit jaar wederom een beroep op onze hulp gedaan, door de volgende smeekbede tot ons te richten: „Wanneer wij het dezen keer nog eens wagen onze nooden aan u bekend te maken, dan doen wij dit, omdat de finantieele moeilijkheden juist in de ze tijden zoo groot zijn, dat wij een dringend beroep op uwe hulp niet ach terwege mogen laten". Steeds heeft onze oproep om steun ten behoeve van „Luctor et Emergo" weerklank mogen vinden en is met groote vrijgevig heid en blijmoedig voor dit schoone doel geofferd. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij ook ditmaal niet tevergeefs den bedelstaf zwaaien en verwachten, dat de opbrengst van den bloemendag op a.s. Zondag, ons een keer te merr zal overtuigen, dat ons groot vertrouwen niet beschaamd is ge worden. Het Bestuur van de Alg. R. K. Propagandaclub: „Dr. Schaepman", Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, 1ste Secrataris. A. C. H. SPEEL, Penningmeester. Leiden, 5 October 1934. P.S. Morgen, Zaterdag, kunnen de busjes en speldjes worden gehaald, Stations wen 8a, des avonds van 710 uur.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6