No. 7931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Zöste Jaargang VRIJDAG 5 OCTOBER 19j% S)<2 £etdóclo£6oti/tamt D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reg*J Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b*- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 duitsch clearing-verdrag v De doode-handbeiasting. Stoomschip met man en muis vergaan Heit Duitsch-Nederlandsche clearing-ver drag is geleidelijk aan algemeen bekend ge worden. Er is een grenslijn getrokken voor de wederzijdische verplichtingen vóór en nó den 24sten September 1934; bovendien mogen Duitsche schuldenaren aan Neder land slechts in de clearing betalen, wanneer zij een desbetreffende vergunning van de officieele Duitsche instanties verkregen heb ben. Dit laatste is een geweldige rem voor het goed functionneeren van het onderlinge goederenverkeer. Immers de Duitschers mogen niet vrijelijk importeeren, wat zij willen en de verrekening van dien import aan de olearing-instanties opdragen, neen, zij mogen alleen invoeren, waartoe zij toe stemming ontvangen hebben, in welk ge val de betaling via de clearing zal plaats vinden. De clearing is dus geen vrijbrief voor eiken import; het is slechts een ver- reken-instituut voor de goederen, die een maal in Duitschland zijn toegelaten. De richtlijnen van den import in Duitsch land zélf zijn ten opzichte van ons land vastgelegd in het handelsverdrag, dat eind van dit jaar expireert en welk verdrag tegen dien tijd verlengd zal moeten worden onder de voorwaarden, die door onderling overleg zullen dienen te worden vastge steld. Naar verluidt zullen deze onderhan delingen binnenkort een aanvang nemen. Het bovenstaande dient goed te worden begrep>en, alvorens men het clearingverdrag tusschen Duitschland en Nederland naar waarde kan schatten. De clearing betee- kent slechts het betalen van de bedragen, die door den goederenruil zijn ontstaan. Want ook de betaling van schulden, rente, dividenden etc. blijven buiten de clearing vallen. Het gaat hier alleen om de betaling van de goederentransacties, hoofdzakelijk de transacties na 24 September j.l. De im port van goederen in Duitschland en even tueel de export van Duitsche goederen in Nederland worden langs andere lijnen ge leid; zijn de goederen eenmaal geëxporteerd dan wel ingevoerd, dan pas begint de olearing haar werk te doen. Practisch gesproken vervalt het beschik baar stellen van deviezen door Puitschland, zooals vroeger geschiedde en waarvan het beschikbaar te stellen bedrag hoe langer hoe meer ging inkrimpen. Alles wordt over de clearing verhandeld, met uitzondering van de betaling van den doorvoer en van den Duitschen import in Indië. Er worden dus guldensbedragen gestort bij de Neder- landsche Bank als bankier van het Neder- landsche clearing-instituut en marken bij de Duitsche Rijksbank. Van de guldens in Nederland wordt eerst een vastgesteld be drag de hoegrootheid hiervan is nog niet gepubliceerd ter vrije beschikking van Duitschland gehouden. Daarna vindt de onderlinge verrekening plaats dus van de goederen-transacties, na 24 September j.L afgesloten. Er bestaan echter nog gtroote vorderingen uit oude transacties. Men denke in dit ver band aan het feit, dat het hier slechts gaat om goederen-zaken met' alle daarmede ver bonden handelingen als verscheping, assu rantie, opslag etc. Toen het vorige verdrag werd afgesloten, werd bepaald, dat de Duit sche goederen-crediteuren hun verplichtin gen zouden nakomen in Marteen op 't Son- deroonto van de Nederlandsche Bank bij de Duitsche Rijksbank, later aangevuld met Sonder-rekeningen, ook bij de particuliere banken als tusschenschakeLsZooveel moge lijk zouden de Nederlandsche crediteuren bij de Nederlandsche Bank in guldens stor ten, zoodat de hier gedeponeerde guldens zooveel mogelijk zouden worden verrekend met de in Duitschland gedeponeerde mar ken. Dezie regeling bleek stroef te loopen. Grootere bedragen werden in Duitschland in marken op het Sonderkonto gedeponeerd dan in guldens bij de Nederlandsche Bank werden gestort. De reden hiervan is niet voldoende bekend. Men veronderstelt, dat Duitschland bij den export andere condi ties heeft gesteld, terwijl het ook mogelijk is de waarheid zal ook hier wel in het midden liggen dat de Nederlandsche cre diteuren goedkooper op andere wijze kon den remitteeren dan door het koopen van bankmarken, zooals de op Sonderkonto ge- stortte Marken werden genoemd. Gevolg was een stagnatie in het uitbeta len van de Nederlandsche vorderingen en een toename van het saldo Sonderkonto- Marken in Duitschland. De uitbetaiingsstag- natie in ons land werkte belemmerend op den goeden gang van zaken, men voelde, dat de regeling op de een of andere wijze werd gesaboteerd terwijl Nederland het volle risico had te dragen van mogelijke koersfluctuaties van de Mark, welk risico ongetwijfeld zeer groot werd geacht in ver band met de groeiende tendenz in de goud landen om ook daar den gouden standaard noogedwongen te verlaten. Dit werd oorzaak van het instellen van de claering. Zooals gemeld, is de belasting op de doode hand door de Eerste Kamer aange nomen. Ondanks veel verzet buiten de Kamer. Een verzet, dat, helaas, van vele zijden zóó laat tot uitdrukking is gekomen, dat het niet meer het effect kón hebben, dat men er zich van had voorgesteld. Een verzet, dat voornamelijk gekomen is, n ad a t de Tweede Kamer de wet had aanvaard, en daardoor al niet op het juiste moment is ingezet. Onze Tweed e-Kamerfractie was vóór, terwijl de c.-h. en a.-r. fracties daar tegen waren. Van onze Eerste-Kamerfractie bleek twee' derde tegen de wet, benevens de heele c.-h. fractie, op den voorzitter na, en de heele a.-r.-fractie was op één na, voor. De Katholieke senator mr. F. Janssen verklaarde in de motiveering van zyn vóór-stemmen, dat hij aan het t ij d e- 1 ij k karakter der voorgestelde maatrege len zeer wezenlijke beteekenis gaf. Het zelfde hadden in de Tweede Kamer de Ka tholieke woordvoerders Fleskens en Gose- ling verklaard. 't Zyn geen... kinde ren in de politiek, die aldus spreken! En toch wagen wij het, hier te denken aan een zekere naiviteit een naiviteit, die men zichzelf gaarne wilde op>dringen! Wij zijn, zooals onze lezers kunnen we ten, niet voor deze belasting, omdat de principieele grondslag er van ons niet sym pathiek is, en omdat in de uitwerking van het beginsel, dus in het nu aangenomen wetsontwerp, nog vele bepalingen liggen (ondanks de mede op aandrang van de Ka tholieke Tweede-Kamerfractie daarin aan gebrachte werkelijke verbeteringen), wel ke aanleiding kunnen geven tot onge- wenschte practijken, tot misbruiken, zoo als o.i. zeer juist is uiteengezet in een door ons j.l. .Zaterdag uit het „Huisgezin" overgenomen artikel. Hoewel men in het algemeen genomen, gaarne gelooft, wat men wenscht kunnen wij nog niet gelooven in het tijde lijke (vijfjarig) bestaan van deze belas ting. Zou 't er niet mee gaan, zooals 't ge gaan is en gaat met „tijdelijke" loonsverla gingen? Wij .vreezen het. Al desespereeren wij, natuurlijk niet aan een andere moge lijkheid. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Een Belgisch schip met 9 opvarenden? EERSTE KAMER HET VERKEERSFONDS AANGENOMEN. De vergadering van gisteren werd be steed aan de behandeling van het in de Tweede Kamer en ook daarbuiten zoo veel omstreden Verkeersfonds. Ook hier kwa men ongeveer dezelfde bezwaren te berde: de vrees, dat het bij de instelling van het Verkeersfonds zal blijven, dat de beroemd geworden coördinatie de spiering en de dekking van het Spoorwegtekort de kabel jauw zou blijken te zijn. De minister van Waterstaat verzekerde echter met klem, dat hij het Verkeersfonds noodig had om tot coördinatie te - komen. Ook bedenke men, dat het wegverkeer niet ten achter gesteld wordt bij het railverkeer, maar dat integendeel het railverkeer achtergesteld is geweest bij het wegverkeer, aan welken toestand een einde dient gemaakt. Men ziet, het is een kwestie van appreciatie en van vertrouwen in den minister. De twee sprekers van Katholieke zijde, de heeren Visser en Michiels van Kesse- nich, waren het met den minister volko men eens, dat de ordening van het ver keer noodig is. Maar, vroegen zij zich af; is het nu noodig, dat het wegenfonds daar voor afgeschaft wordt. Gelijk eenige leden der Tweede Kamer, wezen ook zij op het feit, dat de wegenbelasting op het oogen- blik zoo graag betaald wordt, omdat men ziet, dat men waar voor zijn geld krijgt. I Zal dit echter zoo blijven, als het Verkeers- fonds er is? De Minister stelde hen gerust door te verklaren, dat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat de wegenbouw ach teruit zal gaan. Het is echter in het geheel niet onmogelijk, dat de beperkte geldmid delen in de uitgebreide plannen eenige wij ziging doen komen. Bovendien is de nood zaak van betere wegen niet zoo bijzonder groot. Er is ook geen denken aan, dat auto's geweerd of tegengewerkt zullen worden; wel zal er een eerlijke concurren- tie moeten zijn, waarbij in de eerste plaats Op de Noordzee, ten Noordwesten van het vuurschip „Haaks", ongeveer ander halve zeemijl hiervan verwijderd, heeft gisteravond tijdens den hevigen Zuidwes ter-storm een scheepsramp plaats gehad. Een onbekend stoomschip is hier met man en muis vergaan, nadat vergeefs getracht was van den Helder uit hulp te verleenen. Omstreeks acht uur Donderdagavond werd op het vuurschip „Haaks" waargeno men, dat op genoemden afstand een vuur pijl door een in nood verkeerend schip werd afgegeven. Onmiddellijk werd het bericht van dit noodsein doorgegeven naar de kustwacht te Den Helder, waar onmid dellijk hulp werd gezonden. De motorred dingboot „Dorus Rijkers" van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij en de sleepboot „Utrecht" van het Bu reau Wijsmuller vertrokken onmiddellijk ter assistentie. Het werd een zeer zware tocht, die he laas geen resultaat heeft opgeleverd. Toen de reddingboot door het Molengat naar buiten voer, en tegen de zeer hooge zeeën worstelde om de plaats des onheils te be reiken, werden op het vuurschip „Haaks" van het in nood verkeerende schip twee roode lichten boven elkaar waargenomen, hetgeen beteekent dat het schip stuurloos was. Voortdurend werden nog vuurpij len afgeschoten. Dank zij het feit, dat de „Dorus Rijkers" een installatie voor draad- looze telefonie aan boord heeft, kon schip per C. Bot voortdurend van Den Helder uit op de hoogte worden gehouden van de berichten, die via het vuurschip „Haaks" werden ontvangen. Gemeld werd, dat zich in de buurt van het in nood verkeerende schip een groote stoomboot bevond, die echter tengevolge van de hooge zeeën niet bij het schip kon komen, noch sloepen kon uitzetten. Ongeveer een half uur voordat de „Do rus Rijkers" bijna tegelijk met de sleep boot „Utrecht" op de plaats van de ramp aankwamen, zag men een laatste vuurpijl afschieten en daarna verdwenen de roode lichten in de zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam, was niets meer van het in nood ver keerd hebbend schip te zien. Aangenomen moet worden dat het onbekende vaartuig, vermoedelijk een klein zeeschip, met man en muis is vergaan. Eenigen tijd werd nog op de plaats des onheils rondgevaren, doch toen men niets vond werd in overleg met de plaatselijke commissie van de Noord-Zuid Hollandsche Reddingmaatschappij te Den Helder beslo ten naar Den Helder terug te keeren. Om kwart over twee vannacht werd de gedacht wordt aan behoorlijke arbeids voorwaarden. Sommige leden, o. a. de heer van Citters (A.-R.) vreesden, dat vele bedrijven het door de nieuwe belasting op de auto's niet zouden houden, en dat daarmee het aantal menschen, die aan de deuren van de werk loosheidssteun kloppen nog vermeerderd zou worden. Als dat waar is, zoo sprak de heer Oud, minister van Financiën, dan bewijzen die bedrijven, dat zij niet econo misch werken. Een verkeer dat den Staat meer kost dan het opbrengt is economisch niet verantwoord. Vooral van sociaal-democratische zijde maakte men zich bezorgd over de behan deling van het personeel door den centra- len raad, die in verband met de coördina tie zal worden benoemd. Dat op de toe stand van het personeel vooral in de par ticuliere verkeersbedrijven heel wat aan te merken valt weet iedereen; men denke maar even aan de vele ongelukken die ver oorzaakt zijn door het in slaap vallen door oververmoeidheid van chauffeurs. Minis ter Kalff vond het echter zeer vanzelfspre kend, dat een onderneming er belang bij heeft zijn personeel goed te behandelen, zoodat men zich daarover geen zorg be hoefde te maken. Het is heelemaal niet uit gesloten, dat een vakvereenigingsvertegen- woordiger plaats zal krijgen in de Centrale Commissie. Tenslotte zegde de minister van Water staat uitdrukkelijk toe, dat na de instel ling van het Verkeersfonds geen moment zal gewacht worden met een begin te ma ken met de coördinatie van het verkeer. Dit zal echter langzaam en met partieele rege lingen geschieden, aangepast aan de om standigheden. Het wetsontwerp werd z. h. st aangeno men. Er staat nog 'maar een ontwerp op de regeling van werkzaamheden, zoodat het te verwachten is, dat de Senaat eenigen tijd zal pauseeren. terugtocht aanvaard en om half vijf heden ochtend liepen de „Dorus Rijkers" en de „Utrecht" de haven van Nieuwediep weer binnen. Schipper Bot van de „Dorus Rijkers", die voor geen kleintje vervaard is, en die niet gauw spreekt van moeilijke tochten, ver klaarde na terugkeer, dat hij en de vijf j andere leden van de bemanning der red- i dingboot een zeer zware tocht hadden ge had en tegen ongekend hooge zeeën heb ben moeten strijden. Ondanks dit, hadden zij echter doorgezet om te trachten de in nood verkeerenden te redden. De beman ning der reddingboot betreurde dat haar tocht vergeefs was geweest. Volgens rapport van een later gepas seerd Duitsch stoomschip heeft dit in de omgeving van de plaats van de ramp veel wrakhout aangetroffen. Omtrent de nationaliteit van het gezon ken schip is niets bekend. Het laatste bericht omtrent den onder gang van het onbekende stoomschip nabij het vuurschip „Haaks" is afkomstig van het Duitsche stoomschip „Rhein", dat rap porteerde bij het aanbreken van den dag op de plaats des onheils veel wrakhout te hebben waargenomen. Dit wrakhout droeg echter geen enkel kenmerk van nationaliteit of naam. De laatste uren aan boord van het onbekende vaar tuig, dat in den donkeren nacht verging, met hulp op korten afstand, moeten ver schrikkelijk geweest zijn. Van 8.05 uur Donderdagavond af tot na middernacht werden voortdurend vuurpijlen en flam bouwen aangestoken. Het in nood verkee rende schip was op niet meer dan 1 of 1.5 mijl afstand van het /uurschip „Haaks". Voor zoover men aan boord van dit vuur schip heeft kunnen waarnemen, schijnt het gezonken schip gedurende eenigen tijd op zijn zij te hebben rondgedreven. De red dingboot „Dorus Rijkers" heeft den afstand van Den Helder naar de plaats des onheils, ongeveer 15 mijl, gezien de omstandighe den, zeer vlug afgelegd. De omstandighe den waren buitengewoon moeilijk. In den Zuid westerstorm kwamen zware buien vo ti met windkracht 9. De „Dorus Rijkers" moest bijna recht tegen den storm in en daar wind en tij tegen elkaar waren, was het water, zooals de zeeman zegt, zeer moeilijk. Het zicht was zeer slecht. Toen de „Dorus Rijkers" vlak bij het vuurschip „Haaks" was, kon de wakkere bemanning van de reddingboot bijna voortdurend niets zien. Gevaren werd op kompas en op de draad- looze aanwijzingen van het vuurschip „Haaks", de kustwacht te Kijkduin en den loodscommissaris te Den Helder. Voortdu rend stonden deze drie posten draadloos met elkaar in verbinding en hieraan is het te danken, dat de „Dorus Rijkers" zoo vlug ter plaatse kon komen. Eenigen tijd nadat de eerste noodseinen waren gegeven, is het Duitsche stoomschip „Bachara" van Hamburg op ongeveer een mijl afstand van het in nood verkee rende schip bijgedraaid. Groote lichten werden buitenboord gehangen en men schijnt pogingen te hebben willen doen om hulp te verleenen, pogingen, welke ook aan boord van het gezonken vaartuig moeten zijn opgemerkt. De zee was echter te hoog. De „Bachara" durfde niet dichter bij het in nood verkeerende schip te komen en reddingssloepen konden niet worden uit gezet. Toen het schip was ondergegaan, heeft de „Bachara" zijn reis voortgezet. De bemanning van de „Dorus Rijkers", bestaande uit schipper, machinist, stuur man en drie „opstappers", was na den zwa- ren tocht zeer vermoeid. In den loop van den ochtend zal schip per Bot rapport van zijn tocht aan den loodscommissaris uitbrengen. EEN GEREDDE. Vermoedelijk negen man verdronken. Het Duitsche stoomschip „Wildenfels", rapporteerde aan het Loodswezen te Den Helder, dat het Belgische stoomschip „Charles José," gezonken is vier mijl Wes telijk van het lichtschip „Haaks" te 23 uur Greenwichtijd. Het stoomschip „Wildenfels" heeft op 53 graden 10 min. N.Br. en 4 gr. 33 min. O.L. een boot geborgen, waarin zich één man bevond. Een andere boot, waarin zich negen leden der bemanning van het gezonken stoomschip bevinden, wordt nog vermist. Het Duitsche stoomschip „Rhein" heeft een reddingboei gezien en negen deelen van het wrak. Om 6 uur hedenochtend werd het laatste hulpgeroep gehoord. Waar schijnlijk zijn negen man omgekomen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Moeilijkheden bij de verzoeningspogingen In het Gran Chaco-conflict. (2e blad). Aigemecne staking in Spanje afgekon digd als verzet tegen de nieuwe regcering. (2e blad). BINNENLAND. Op de Noordzee Is gisterenavond een Belgische stoomboot vergaan. Van de tien opvarenden werd slechts één man gered. (lste blad). Op onbewaaktcn overweg bij Tilburg werd een bakfiets door den trein gegre pen; de berijder werd gedood. (Gem. Ber. 4de blad). LEIDEN. Samenvoeging van politie en brandweer. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Enorme belangstelling bij de Harddrave rijen te Lisse. (4de blad). BURGEMEESTERS. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester van Obdam J. de Boer en tot burgemees ter van Abcoude-Baambrugge en Abcoude- Proostdij mr. A. L. des Tombes. De nieuwe burgemeester van Obdam, de heer J. de Boer, werd 18 April 1893 te Wer- vershoef geboren. De heer De Boer is thans tuinbouwer te Obdam en wethouder dezer gemeente. De nieuwe burgemeester van Abcoude- Baambrugge en Abcoude-Proostdij mr. A. L. des Tombe, werd 19 Februari 1907 te De Bildt geboren. De heer des Tombe studeer de aan de universiteit te Utrecht. Hij is thans adjunct-commies-redacteur ter ge meente-secretarie van Zuilen. UIT HET BOUWBEDRIJF. Contracten een jaar verlengd. De werkgeversbonden in het bouwbedrijf hebben aan de organisaties een brief gezon den, waarin zy verklaren het loopende con tract niet te zullen opzeggen, hoewel zij eigenlijk meenen, dat er reden voor ver andering is, aldus meldt het „Volk". Aan gezien ook de arbeidersorganisaties het contract niet hebben opgezegd, is het daar door automatisch tot 1 Maart 1935 ver lengd. Het contract in hot schildersbedrijf is eveneens door geen van de betrokken par tijen opgezegd, waardoor het tot einde 1935 is verlengd. De besturen van de werkge vers- en werknemersorganisaties zullen de zer dagen bijeenkomen om over enkele re- dactioneele wijzigingen te beraadslagen. N.V. FILMAFDEELING K. S. A. Naar aanleiding van het droevig gebeu ren te Hilversum, hebben wellicht verschil lende onzer vereenigingen afgezien van hun voorgenomen plan om dezen winter door middel van de K. S. A. filmdienst een filmavond te doen geven. Wij willen er echter op wijzen, dat alle vertooningen door de K. S. A., zoowel met stomme als sprekende films te geven, ge schieden met 171/2 m.M. Pathé-Rural smalfilms, waarvan de projectie minstens gelijkwaardig is als van vertooningen met een z.g. kofferapparaat, terwijl practisch door de moeilijke ontvlambaarheid der films alle brandgevaar is uitgesloten. Toestellen en films zijn dan ook zonder belemmerende bepalingen door alle brand weerautoriteiten van ons land, die met een en ander in aanraking kwamen, zonder reserve vrijgegeven om in iedere zaal te gebruiken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1