DE 360STE HERDENKING VAN LElDEN's ONTZET DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Ondanks sombere verwachtingen uitstekend geslaagd HULDE AAN BURGEMEESTER v. d. WERF - DE ELF PROVINCIËN IN BEELD GEBRACHT DE TAPTOE AAN DEN VOORAVOND. De taptoe aan den vooravond vormde weer de inzet der jaarlijksche herdenking van Leiden's Ontzet. En de Dinsdagavond brak aan onder re genbuien, die het ergste deden vreezen. Het mooie weer in de Septembermaand had reeds doen veronderstellen, dat het met 3 October wel eens mis kon zijn en nadat Maandagmiddag het weer verloopen was en de Dinsdag af en toe zware regenbuien had gebracht, waren de verwachtingen voor den feestdag niet bijzonder hooggespannen. Evenwel, het uur van de taptoe naderde en het was droog en mede daaraan is het te danken, dat deze inzet der feestelijkhe den uitstekend kon genoemd worden. Maar tevens was dit het geval door de uitste kende en steeds grooter wordende deelna me aan de taptoe. Deze deelname was mo gelijk dit jaar ook grooter, omdat het een speciale hulde werd aan burgemeester Pieter Adriaansz. van der Werf, wiens standbeeld voor vijftig jaar op de toenma lige ruine, later v. d. Werfpark genoemd, werd onthuld. Reeds in den vooravond trokken de men- schen op naar het centrum der stad, wijl de Kaasmarkt wederom het verzamelpunt was der deelnemende vereenigingen. Om half negen precies trok de stoet af. Voorop de muziek van Werkmans Wils kracht, het bestuur der 3 October vereeni- ging met den oud-voorzitter, den heer W. van Rossum du Chattel, het Collegium van het L. S. C., het bestuur en leden der V. V. S. L. en andere studentenverenigingen, nagenoeg alle onderafdeelingen van het Leidsch Studentencorps niet de resp. vaan dels en vervolgens de Muziek vereen. Pe- rosi, Brunhilde (60 pers.), Leidsche Wan delsportver. (50 pers.), Padvindersgroep Leger des Heils (40 pers.), Leidsche Sport club (20 pers.), Muziek Vereen. T. D., Buurtver. Eensgezindheid (80 pers.), Ned. sche Chr. Wandelsportver. (25 pers.), Ned. Padvindersver. (180 pers.), Sport ver. Klim op (40 pers.), Ned. Christ. Padvinders (50 pers.), Mondacc. „Bravo", Ned. Meisjesclub (60 pers.), E. H. B. O. Brigade (30 pers.), Leidsche Reddingsbrigade (20 pers.), Mu ziek Chr. Harmonie, Christ. Oranje Vereen. (150 pers.), Oranjegarde (160 pers.), Mond acc. „Kunst en Genot", Wilhelminavereen. Leidsche Meccanoclub (16 pers.), Gym. Ver. „Jeanne d'Arc" (40 pers.), St. Petrus Kruisvaart (50 pers.), Bestuur Rood Wit, Muziek N. Z. H. T., Bestuur Nut en Ver maak, Chr. Hist. Jongerengroep (50 pers.), Chr. Gymn. Ver. „Jahn" (35 pers.), St. Antonius Clubhuis (45 per^.), Mondacc. „Luctor et Emergo", Nat. Jongeren Ver bond (30 pers.), Leidsche Gymn. club (16 pers.), Sportvereen. „Onega", Leidsche Wandeltoerist, Muziekvereen. „De Post". Alzoo tezamen een stoet van pl.m. 1500 personen met vaandels, fakkels, transpa ranten, er.z. Er was ditmaal veel meer werk gemaakt van de aankleeding (door de sportvereenigingen vooral) en zoo werd het een kleurige stoet, die met belangstelling werd gadegeslagen. Op het gemeentehuis op het Rapenburg werd het bestuur van de 3 October-vereeni- ging, het collegium van het Leidsch Stu dentencorps en het bestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwelijke Studenten officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Ter ontvangst waren aanwezig de burge meester van Leiden mr. A. v. d. Sande Bak huizen, de gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen en de wethouders mr. A. J. Romijn en de heer J. Splinter. De burgemeester sprak een woord van welkom. De 3 Octobergedachte, aldus spr., is niet een gedachte, die de Leidenaars al leen bezielt, maar geheel ons volk, dat de 3 October-gedachte in gelijke mate draagt. Het is de groote verdienste van de 3 Octo- bervereeniging, dat deze de leiding van de viering van het ontzet op zich neemt. Zij doet dit op een wijze, die niet te verbeteren valt en wel zoo, dat dit geschiedt tot tevre denheid van de geheele bevolking. Spr. sprak tenslotte zijn groote vreugde er over uit, dat het L. S. C. en later ook de V. V. S. L. krachtdadig medewerkt tot de 3 Oc- tober-feestviering. De voorzitter van de 3 Octobervereeni- ging, de heer W. v. d. Laan, dankte hierna voor de hartelijke woorden door den bur gemeester gesproken. Nadat de eerewijn was rondgediend werd de weg vervolgd tot in het v. d. Werfpark. Door de goede zorgen van het gemeente bestuur was het standbeeld van Van der Werf door schijnwerpers verlicht, terwijl op verschillende plaatsen in het park bengaalsch vuurwerk werd afgestoken. De eigenlijke taptoe werd geblazen door de harmoniekapel Werkman's Wilskracht. De taptoe werd gesloten met het Wilhelmus. Hierna had een bloemenhulde plaats aan het standbeeld van Van der Werf. De eerste krans aan den voet van het stand beeld werd neergelegd door den voorzitter van de 3 October Vereeniging. Daarna volgden de afgevaardigden var. de studen- tenvereeniginggen en van tal van andere vereenigingen, waardoor de voet van het standbeeld vrijwel geheel onder bloemen was bedolven. Hierna volgde de stoet haar weg door de stad, waar een duizendkoppige menigte reeds in volle feestvreugde was. De regeling was gisterenavond in elk opzicht voortreffelijk, dank zij vooral het optreden van de betreffende commissie uit de 3 Oc tober vereeniging en dat van de politie. DE FEESTDAG LUIDDE IN MET REGEN. Toen in 1574 de Leidenaars na bange dagen en maanden van nijpende ellende de oogen openden, werden zij verblijd door de mare, dat Leiden was ontzet, dat de Spanjaarden de vlucht voor het water ge nomen hadden. Nu 360 jaar later nu de Leidenaars zich opmaken om deze verlossinf nog maals te herdenken, openden zij de oogen. om te zien, dat het stortregende! Zij, dat zijn dan degenen, die het feest in alles wilden meemaken; dat zijn de feeste lingen, die ook naar de reveille trekken.. Te half zeven stortregende het, te kwart voor zeven nogZou de feestviering ditmaal in duigen vallen en de vrees van zoovelen bewaarheid worden? Toch niet. Toen de wakkere politie onder leiding van den heer M. Bolderdijk, vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal de reveille inzette met het Wilhelmus, was het droog en het bleef droog, ook al hingen zware donkere wolken dreigend over de ontwa kende stad. De koraal-muziek. Toen de koraal-muziek in het v. d. Werf park aanvingging het regenen, doch ook nu was het slechts bangmakerij, want spoedig was het droog enhet bleef droog den geheelen verderen dag. Dat was 'n bof en het verhoogde niet weinig de feeststemming. De opstelling bij de koraal-muziek was vanwege de radio-uitzending ditmaal anders dan vorige jaren. De zangeressen en zangers stonden nu in het park en niet naar het standbeeld opklimmend. Dat was lang niet zoo aardig en de foto's zullen dit dui delijk genoeg doen uitkomen! Onder leiding van den heer Leo Mens en met muzikale begeleiding van „Orpheus" zongen de zangeressen en zangers het programma en na afloop daarvan bood de heer Smit, traditiegetrouw, namens allen aan burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen den krans aan met het verzoek deze aan het standbeeld van v. d. Werf te willen hangen. De burgemeester aanvaardde deze krans na eerst gewezen te hebben op de bijzon dere beteekenis van dezen dag, in verband met het feit, dat het 50 jaar geleden was, dat het standbeeld werd onthuld. Spr. was toen zelf een kleine jongen en hij zong mee in het knapenkoor bij de onthulling, zoo dat het voor hem een treffende herinne ring is. Voor de Leidenaars noemde spr. het eigenlijk een schande, dat dit standbeeld voor dezen grooten Leidenaar niet eerder gekomen is. Maar de Hollanders loopen niet zoo spoedig warm als andere volken en dus is het eigenlijk ook weer te begrij pen. Spr, gaf hierna in korte trekken weer, hetgeen op de vier zijden van het stand beeld in beeld is gebracht, waarna hij zan geressen en zangers dankte voor de krans, die hij vervolgens aan het standbeeld hechtte. Daarna werd de koraal-muziek besloten met het Wilhelmus. Uitdeeling haring en wittebrood. Het was gisteren bij het Waaggebouw stiller dan anders. Wegens de verbouwings werkzaamheden bij V. en D. was er geen concert op het Waaghoofd en bezoekers konden niet worden toegelaten, zoodat de meer dan 3400 personen in alle stilte de jaarlijksche 3 Octobergaven in ontvangst konden nemen. Dank zij de goede regeling van de Com missie en de orde-handhaving van de po litie liep alles van een leien dakje en de behoeftigen konden met hun gave van ha ring en wittebrood, waarbij de firma van Nelle wederom gratis koffie en tabak voegde, spoedig huiswaarts keeren. De kano-wedstrijden. Drukker dan ooit was het daarna op Oude Singel en Oude Vest, waar in het water kano-wedstrijden werden gehouden, be staande uit behendigheids- en snelheids wedstrijden. De uiaslagen luiden: Behendigheidswedstrijden: Tweepersoons kano's A: le pr L. Mens en K. de Reede, 2e pr. J. Koning en Lod. Plattcel, 3e pr. J. v. d. Voort en P. v. d. Voort, 4e prijs A. v. Varik en Alb Spruijt. Éénpersoons kano's A: le pr. W. Stol, 2e pr. P. Hagenaar, 3e pr. H. Parmentier, 4e pr. J. Parmentier. Tweepersoons kano's B: le pr. r'. J. Vahrmeijer en C. van Muiden, 2c pr. C. Haagens en mej. G. Coster, 3e pr W. F. G. Veijgen en mej. Knaap Éénpersoons kano's B: le prijs J. W. v. Haastrecht, 2e pr. W. A. v. Haastrecht. Snelpellelen in één-persoon's kano's voor leden van de Kanoclub „Zwalkers": le pr. F. v. Sandwijk, 2e pr. Th. Witteman, 3e pr. W. F. G. Veijgen, 4e pr. P. Arens. Deze wedstrijden, welke werden opge luisterd door muziek, welwillend aangebo den door de Sanola Bank uit 's Hertogen bosch, trokken den geheelen tijd veel be langstel er den langs de oevers. Den groot sten schik hadden de menschen, toen twee kano-vaarders zoo onfortuinlijk waren een nat pak te halen, hetgeen daarbij natuuriijk niet bleef, want elke goede kanovaarder, zeker een, die aan wedstrijden deelneemt, xian zwemmer! DE OPTOCHT. Na de morgen-festiviteiten te hebben bij gewoond, heeft de ontzette burgerij nieuwe kracht tot vreugde verzameld door het eten van hutspot met klapstuk. Toen zelfs mond en maag en gelet op 't spreekwoord gevolgelijk ook het haTt in een historische stemming geraak ten, waren de tijden rijp voor de histori sche optocht, die met pracht en praal te klokslag 1 uur zijn zegetocht door de veste begon. De optocht is het glanspunt van den dag. Een ontzaggelijke menigte trok zich samen in de straten, waar de stoet zou passeeren. De hofstad moge trots gaan op zijn ope ning der Staten-Generaal met Koninklijke en gouden luister Leiden geniet ieder jaar het zeldzaam schouwspel van een lange reeks van geest-verschijningen, waarin de prominente figuren van ons al oud Oranje-Huis een voorname plaats in nemen. Zulk een stoet maakt door de weelde van costuums steeds een sprookjes-achtigen, en door de voorafgaande geestenbezwering steeds een spook-achtigen indruk. De optooht had dezen keer tot onderwerp de voornaamste gebeurtenissen, die in den loop der eeuwen in de Elf Provinciën plaats vonden. In een land als het onze met een roemrijk verleden, een roemrijk heden en ongetwijfeld roemrijke toekomst, is de keus tusschen voorname gebeurtenis sen wel zéér groot. Bij de samenstelling der groepen heeft men hier en daar een greep gedaan, daarbij op de eerste plaats er op lettend, dat veel afwisseling en veel fleurigheid kon worden ten toon gespreid. Aan schoone costuums en stralende har nassen heeft het dan ook niet ontbroken, en een dergelijke overrompeling van kleur rijk geschitter is juist wat het publiek ver langt waarbij men gemakkelijk en zelfs gaarne over 't hoofd ziet of het nu Martin Laso de Oropesa is, die aan het oog voor bij trekt, of dat men het zeldzaam genoe gen beleeft Reinhard van Azewijn, Heer van Brackel en Sterckenburg in vleesch en bloed te mogen aanschouwen. Het zou voor al die dames en heeren wel uiterst vermakelijk zijn,indien zij zichzelf in deze „reïncarnatie" konden aanschouwen! En wie weet valt aan de magistraten van deze stad over honderd jaar de eer te beurt óók met valsche snorretjes en val- sche baardjes uit het graf op te staan. Maar een mooie optocht zou dit nooit kunnen worden, niet natuurlijk om het aanschijn van voornoemde heeren, maar wel om hun kleedij. Vooral het mannelijk geslacht is in den loop der tijden in klee ding er niet op vooruit gegaan. Daarvan krijgt men in een indruk een indruk die tevens een voorproefje is van zulk een optocht over hondérd jaar wan neer men de „kop" van de 3-October-op- tocht gadeslaat: de rijtuigen met autori teiten. Kop en staart van de optocht zijn steevast van samenstelling: de opening is een begrafenis met vroolijke gezichten en het slot vormen vier stadstrams, verzon ken en verdronken in de woelige en hos sende menschenmassa. De eerste groep werd gevormd door Overijssel, dat bij gebrek aan eenig restant van historie, zich met de verheffing van Zwolle tot stad moest tevreden stel len. Een Aartsbisschop en een abdis knus naast elkaar rijdend vormden hier de grootste attractie. Aan Zeeuwsch Vlaanderen was een bizondere eereplaats ingeruimd, om Lodewijk van Maele en zijn vrouw aan den volke te kunnen vertoon en: een zeer ge slaagde groep, waarvan de graaf en gravin in hun pronkkleedij het middelpunt vorm den. Behalve een opfrissching van de vader- landsche geschiedenis is zulk een optoent ook als schouwspel van kleederdrachten zeer de moeite waard. Geen kosten worden blijkbaar gespaard om de costuums zoo veel mogelijk naar de toenmalige werke lijkheid te vervaardigen. De heldenfiguur van Jan van Schaffe- laar (Gelderland vertegenwoordigend) kwam in het martiale escorte van gehar naste ridders prachtig tot zijn recht. Tus schen haakjes: als je zoo om en om in het ijzer bent gepakt, kun je een sprong van den toren wel wagen, Hendrik III, Graaf van Nassau als heer van Breda (Noord-Brabant) met zijn gade en gevolg was een sprookje. Het vorstelijk echtpaar bijna schuilgaande in hooge kanten kragen was gezeten in de gouden koets, omstuwd door een groote schaar Spaanschc edelen, waaronder de reeds genoemde Laso di Oropesa en mis schien zelfs de Markies van Carrabas. Z u i d-H o 11 a n d herinnerde aan de in name van den Briel, waarbij onze groot ste belangstelling uitging naar onzen vriend Lumey, die aan de Nederlandsche Kerk provincie de eeuwige gloriekroon van ne gentien martelaren heeft geschonken. Ook het ontzet van Alkmaar (Noord- Holland) heeft voor ons eenzelfde bit tere bijsmaak. Deze groep was weinig ge slaagd, evenals de volgende, de Unie van Utrecht. In deze groep trof ons echter de figuur van Graaf Jan van Nassau. De grime was over 't geheel zeer goed ver zorgd, en vooral bij deze figuur karakter vol geslaagd. De verovering van Maastricht (Lim-| burg) verblijdde ons met het gouden harnas van Frederik Hendrik, dat blonk en schitterde in de zon alsof het van écht koper was. Buitengewoon aardig bedacht was de groep Zeeland, met Michieltje in zijn geruiten kiel, draaiend aan het groote wiel. Het admiraalschip „De Zeven Provinciën" kwam weer te voorschijn, geheel hersteld van toenmalige en onlangs opgeloopen schade. Voor de groep „F r i e s c h e Stadhou ders" doet men het beste de stamboom van ons Vorstenhuis in de zijlinie, die hoofd linie werd, te raadplegen, want deze groep wordt voor dit bestek al te ingewikkeld. Drente kan ook al niet stoffen op een rijke historie, maar gelukkig zorgde Koe- vorden in 1672 voor een „verrassing". De voornaamste personnages uit deze militaire surprise reden in de stoet mede. Tenslotte kwam het allerhoogste Noor den de optocht sluiten met een aanschou welijke voorstelling van de Russen te Groningen, waarbij de kozakken 'n ril ling bezorgden door hun lange baarden. Het publiek was over de optocht zeer tevreden de pers sluit zich daarbij gaarne aan. Het was een aardig, kleurig kijkspel een echte, ouderwetsche mas kerade. Cabaret. Om 7 uur des avonds trok de menschen massa weer naar de Stadsgehoorzaal, om het gebruikelijke 3 October-cabaret weer in feestvreugde te gaan genieten. Het was weer Louis Davids, die de zaak leidde en de attractie van zijn naam had weer voor volle zalen gezorgd. En groote zaal èn Foyer waren tot de laatste plaats bezet. Alle autoriteiten met de burgemees ter van Leiden aan het hoofd waren aan wezig, toen even *-a half acht Louis Davids met een gezellig praatje het feest inzette. Eerst kwam een zekere mijnheer Berny expert in equilibristiscthe evolutiën, of een voudiger gezegd, een man, die even ge makkelijk op zjjr. hoofd staat als wij op onze beenen. Er waren verder twee accor- deon-virtuosen en een goochelaar en een zeer vermakelijk nummer van een jonge man, die mimisch volkomen den indruk wekte dat hij de schlagers zong, die zijn gramofoon ten gehoore bracht. Dat was een imitateur comique van de beste klasse. Prachtig waren een viertal athleten, die standen brachten, zoo beheerscht, zoo vol lijn, dat zij, daar stonden als beelden van Praxiteles, als jonge Grieksche goden. Dan deelde Johan Kaart Jr. als conferen cier nog wat grappen uit en speelde met een juffrouw een spelletje in drie episoden, ge- titel 1 „Het drempeltje", een gebeurtenis voorstellend 1 dag vóór, 1 jaar na en 10 jaar na het huwelijk. Louis Davids, die vóór de pauze, de ar- tisten inleidde, gaf zelf nog een paar ver makelijke liedjes, waarvan bridgen en filmenthousiasten de beste waren. Het was weer een aardige avond, die met vlotte muziek zeer in den smaak viel. AVONDFEEST EN VUURWERK. Het Schuttersveld, dat den geheelen dag veel menschen getrokken had, diep des avonds weer stamp- en stampvol. Het hos- -concert van de Harmonie Vereeniging „Orpheus" onder 'leiding van den heer P. de Rook, noopte weer honderden en hon derden tot een „dansje" op den vermaarden hosvlonder en dat het voor velen een wilde- dans werd, laat zich begrijpen. Intusschen lieten de vermakelijkheden zich allerwege gelden en tot slot werd te 11 uur een aanvang gemaakt met het vuur werk. Er was tegen het aanvangsuur een sterke wind komen opzetten uit het Zuiden, waardoor de rook grootendeels over het IJsclubterrein en het viaduct aan den Ma- redijk joeg. Hadden de toeschouwers op het veld dus een goed gezicht op het vuur werk, de sterke wind was toch oorzaak, dat de stukken in de lucht vrij spoedig uiteen waren gejaagd. De slotdecoratie van het vuurwerk be stond uit het standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werf, 18841934, ge flankeerd door twee vlaggen, t, w. de Ste delijke en de Nationale Vlag, ontbranding van een passend decoratief, wat zich om het beeld vormt, ontbranding van dubbele plantons mozaiekvuur, waarin gekleurde Chineesche zonnen draaien, ontbranding van dubbele contra-batterijen van Romein- sche kaarsen, welke honderden gekleurde lichtkogels over het geheel heenwerpen, groot slotbombardement en sterrenregens en het opstijgen van een groot bouquet vuurpijlen, welke gekleurde lichtkogelbou- quetten over het geheel uitwerpen. Aan het slot van dit verslag een woord van hulde voor de uitstekende regeling tij dens de feestelijkheden en een bijzonder woord van lof aan de politie, aan wier be zadigd optreden zoo heel veel te danken is voor een goed verloop der feestelijkheden onder zoovele feestgangers van verschillen de geaardheid. ONTVANGSTEN VOOR HET CRISIS-COMITÉ. Het Crisis-Comité heeft gisteren niet slecht gevaren bij de feestelijkheden. De opbrengsten bedroegen: Straatcollecte f 1690.22 1/2 Cabaret 75.27 1/2 Schouwburg 65.07 1/2 De opbrengt van de krans, welke aan de Koraalzargers door de firma Kors welwil lend was aangeboden, bedroeg 16.75. NIEUWE UITGAVEN "Wat een prachtig avond toiletje, informeer jy eens, man, wat me dat kost. .(Die Weite Welt). De Katholieke Illustratie. De 69ste Jaargang. Groote veranderingen heeft de aloude „Katholieke Iluustratie" ondergaan, om frisch en monter haar tocht door den 69sten jaargang te aanvaarden. De wijzigingen, die wel het eerst in het oog springen, zyn de ernorme uitbreiding van het blad van 32 tot 48 pagina's en de toepassing van het meerkleurenprocédé. Onmiddellijk moet worden toegegeven, dat de roode drukkleur welke in deze eerste aflevering wordt ge ïntroduceerd, sober- en smaakvol is aange wend, en beantwoordt aan de eischen der moderne typographic. Het is alleszins aan nemelijk, dat de kop van een boeienden roman opvallend wordt afgedrukt in roode letters; het is begrijpelijk, dat men de le zers met een roode pijl verwijst naar de plaats, waar zij de eerste prijsvraag kun nen vinden. Maar ook de rijke inhoud van dit nummer vertoont veranderingen, Reeds bij een vluchtig doorbladeren komt men tot de overtuiging, dat achter alles de groo te gedachte heeft gezeten, om van de „Kath, Illustratie" het goede familieblad te maken bij uitnemendheid, wat het steeds geweest is, en wat het vroeger, in een tijd zonder radio en bioscoop, zooveel makke lij ker kon wezen. Duidelijk valt te bespeuren, dat de redac tie geleid wordt door een vast omlijnd plan. Ten eerste wil zij de tallooze abonné's in al hun verscheidenheid „wat wils" maar tege lijk, „wat goeds" bieden; vervolgens tracht zij op populaire manier het breede volk be kend te maken met de groote stroomingen, maatschappelijk en cultureel, die levend en levenskrachtig zijn in kleinere kringen. Dit gaat zonder geleerd vertoon en onwille keurig; maar wanneer de redactie in dat pogen slaagt, dan is de „Kath. Illustratie zeker een nieuwe toekomst te voorspellen, die even verdienstelijk zal zijn als het ver leden dat was. Over het algemeen genomen vormt de eerste aflevering van dè K. I. een boeiende alzijdige eenheid. Tekst en illustraties, ver halen en luchtige artikeltjes wisselen elkan der af. Verschillende nieuwe rubriekjes trekken de aandacht, vooral op de blad zijden, die aan de vrouw gewijd zijn, zon der nochtans voor den man van alle belang ontbloot te zijn. We vinden er een vlot in teressant artikel van mej. Fé Haye over het Maatschappelijk werk; de huisdokter komt aan het woord, en begonnen wordt met een aardige serie over den eigen aard van schoolkinderen. Ook de Jeugd-rubriek ziet er frisch en pittig uit. Het vervolgverhaal van Barones Orczy: „De weg van den Rooden Pimpernel", is ontegenzeggelijk een goede en boeiende volksroman. Wie wat fijners wenscht, zal genieten van het verhaal: „Onze Lieve Vrouw op den Schilberg"; wie zich minder moeite getroosten wil bij zijn lectuur, zal met pleizier het zonderlinge plan volgen van Abraham Huizehoog, om aan den kost te komen. Edo Levius is ook in de groote K. I. goed op dreef, zooals hij dat was in de „Witte Raaf". Ook de geïllustreerde series zijn rijk aan afwisseling. Alles tezamen geeft deze aflevering den indruk, dat de K. I. aan het begin van een nieuwe ontwikkeling staat. Het oude weekblad zij van harte succes gewenscht. Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde. Wij ontvingen het jubileum-nummer, dat het tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde heeft doen verschijnen ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van dit twee- maandelijksche tijdschrift en van de ge lijknamige vereeniging, welke het uitgeeft. Het jubileumnummer is een boekdeeltje geworden van 172 pagina's, en bevat bij dragen van den directeur-generaal der be lastingen, mr. dr. J. H. R. Sinninghe Dam- sté, die uit hoofde van zijn ambt nauwe be trekkingen onderhoudt met het kadaster en de landmeters; verder van mr. H. Swema, hoofd der afd. hypotheken en kadaster aan het departement van financiën; van den voorzitter der vereeniging voor kadaster en landmeetkunde, en vele andere artike len, verband houdend met de taak en de werkzaamheid van het ambt, dat de leden van bovengenoemde vereeniging uitoefe nen. De inhoud van het keurig uitgegeven jubileum-nummer is uit den aard der zaak geen romanlectuur, doch geeft dengene, die niet geheel en al onkundig is van den arbeid der landmeters, een goeden indruk van de moeilijkheden en de verantwoorde lijkheid van dien arbeid en de draagwijdte der verkregen resultaten in het dagelijksche leven. Wie al eens met hypotheken, boedel scheidingen, eigendomsprocessen e. d. te maken heeft gehad, zal dit beamen. Het vijftigjarig bestaan van de Vereeni ging voor Kadaster en Landmeetkunde en het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde zal worden herdacht in een bijzon dere bijeenkomst in de zalen van Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, te 's Graven- hage, op Vrijdag 19 October 1934, te 2.30 uur nam, In een der zalen van Pulchri Studio zal een expositie worden georganiseerd, waar door o. a. zullen worden gedemonstreerd de werkzaamheid van den landmeter op velerlei gebied, de verkregen resultaten en de vooruitgang in de beoefening der land meetkunde. Het is het voornemen deze ten toonstelling op 19 October te 10.30 uur v.m. te openen en haai ook gedurende den dag van de jaarvergadering op 20 October toe gankelijk te houden. De tentoonstelling is op 19 October al leen toegankelijk voor leden en genoodig- den, op 20 October van 9 uur voorm. tot 4.30 uur nam. voor alle belangstellenden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6