R.K. LANDBOUWWINIERSCHOOL DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURAPi. VIERDE BLAD. - PAG. 13 BINNENLAND RADIO-REDE VAN DE PRINSES. „De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn waarmee wij haar weerstaan".. Ter inleiding van de inzamelingsweek van het Nationaal Crisis Comité zijn Dins dagavond tusschen 8 en 9 uur radio-rede voeringen uitgesproken door H. K. H. Prin ses Juliana, Minister Slo tem aker de Bruine en Minister van Staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Wij laten hier den inhoud volgen van de t rede, uitgesproken door H. K. H. Prinses Juliana. Prinses Juliana zeide: „Het is mij een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeend en dank te kunnen richten in de eerste plaats tot al degenen, die zich beijverd hebben en sa menwerken om deze radio-uitzen ding voor het Nationaal Crisis Comité vruchtbaar te maken. Vervolgens maakt ik van deze gelegen heid gebruik, dat te doen tot alle autoritei ten, ambtenaren, organisaties en instellin gen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N. C. C. verleenen. En dan in het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis Comité voornamelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's, want zij onderhouden en zoeken het con tact met personen, die ernstig door de cri sis getroffen zijn. Leden van de plaatselijke comité's, al komen wij niet met u allen in aanraking, toch wordt uw dikwijls onuit puttelijke toewijding hier op den hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of in de overzeesche gewesten ons Comité geldelijk bijstaan, ten eerste aan diegenen, die, ondanks misschien eigen moeilijke omstandigheden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonderen. Wij hebben legioenen van onbekende gevers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van crisis nood in Oost en West plaats heeft. Het was voor het N. C. C. steeds een vreugde, ook aan dit werk in bijzondere gevallen eenigen steun te mogen verleenen. Nu staat opnieuw een winter voor de deur, en het Nationaal Crisis Comité ziet zich genoodzaakt een beroep te doen op de landgenooten om opnieuw het geld daar voor te verschaffen. Weliswaar kan .ons Co mité, zoo al ooit, dam na een drie-jarig be staan geen aanspraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend en nieuw streven, maar dat heeft er niets mee te ma ken, dat de noodzakelijkheid, dat het N. C. C. bestaat, blijft. En toch evenzeer blijft het saamhorigheidsgevoel, dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan. Aan den persoonlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen, is het streven van het Nationaal Crisis Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daarvoor reikt het u de behulpzame hand, in het bijzonder in de komende week. Het is een gelegenheid, een steentje bij te dra gen voor den bouw van een betere toe komst". BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGAREN- INDUSTRIE Koninklijk besluit tot instelling De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk besluit, waarin het vol gende wordt bepaald: Er wordt ingesteld een bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. i Tot de sigarenindustrie worden geacht te behooren de ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waar sigaren, senori- tas en dergelijke worden vervaardigd. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal bedragen 12 DE STEUN AAN DEN TUINBOUW Uitkeering van 12 millioen? Naar wij vernemen bestaat bij de betrok ken regeeringsinstanties het voornemen om thans op korten termijn over te gaan tot gedeeltelijke uitbetaling van den steun aan den tuinbouw. Het beschikbare bedrag van circa 3'A millioen gulden zou kunnen wor den verhoogd met 1.000.000, hetwelk be schikbaar komt uit het Fruitmonopolie, ter wijl voorts het voornemen zou bestaan uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeering extra te doen. Naar verluidt zou uit dit fonds een bedrag van pl.m, 8 millioen gul den voor den zwaar getroffen tuinbouw kunnen worden uitgekeerd. Van dit laat ste konden we echter geen bevestiging ver krijgen. Wel staat het vast, dat dit jaar de glascultuur waar in 1934 de zwaarste slagen vielen extra steun zal ontvangen in verhouding tot de cultures, waar dit jaar weliswaar geen winst werd gemaakt, doch waar de verliezen naar rato minder groot waren. „Vad." Definitieve ontvangsten Ned. Spoorwegen over Juni 1934. De zoo juist bekend geworden def. ont vangsten over de maand Juni 1934, zijn met een bedrag van ƒ9.047.628.70, ruim 4 ton hooger dan de geschatte van die maand, doch ruim zeven ton lager dan de def. ont vangsten over Juni 1933, welk nadeelig verschil nagenoeg geheel te wyten is aan den post Reizigersvervoer. De post Goederenvervoer heeft slechts een vermindering van circa 40.000. De totale achterstand, ten opzichte van 1933, van Januari t/m Juni is ruim vier millioen gld. DE GESTIE DER NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE. GEEN FRAUDE OF CORRUPTIE. Fouten op economisch en organisatorisch gebied. jpe Commissie van Onderzoek betreffen- Crisismaatregelen, ingesteld bij kon. besluit van Januari 1934, no. 28, heeft, zoo als eenige weken geleden reeds werd mee gedeeld, haar voorloopig rapport omtrent het door haar ingestelde onderzoek naar de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale aan H. M. de Koningin ingedoend. Aan dit rapport, hetwelk slechts voor loopig is, ontleenen wij het volgende. De bij de Commissie ingekomen klachten waren over het algemeen van economischen aard. Rechtstreeksche fraude bij de uitvoe ring der' Crisis-Var kens wet 1932 werd aan de leidende funotionarissen niet verweten en dieze is ook aan de Commissie bij haar onderzoek niet in hét minst gebleken. In tegendeel spreekt zy als haar overtuiging uit, dat van fraude of corruptie bij de lei ding der Nederlandsche Varkenscentrale, met name ook bij den heer van Zwanen berg als directeur, geen sprake is geweest en dat noch den toenmaligen Minister van Economische Zaken, aan wiens adres in en kele openbare vergaderingen beschuldigin gen waren geuit, noch den regeerings-com missaris voor de uitvoering van de Crisis- Varkenswet 1932 in dit opzicht iets ten laste kan worden gelegd. Wat daarentegen de economische en orga nisatorische werkzaamheden der Varkens centrale aangaat, de Commissie meent uit haar onderzoek te moeten vaststellen, dat ongetwijfeld in dit opzicht door de Centrale fouten zijn begaan. Zoo meent zij te moeten betwijfelen, of de Nederlandsche Varkens centrale met hare bemoeiing inzake den steun aan de varkenshouderij niet te ver gegaan is, waardoor particuliere belangen wellicht sterker zijn aangetast, dan de be hartiging van de aan de Centrale opgedra gen belangen strikt genomen had ver- eischt. In dit verband heeft de Commissie nage gaan of inderdaad het beleid der Ned. Var kenscentrale en wel in het bijzonder het afsluiten van het bekende bacon-contract de baconindustrie in staat gesteld heeft haar debiet op de binnenlandsche markt ten koste van hare concurrenten uit te breiden. In het bijzonder werd hierbij de vraag on der de oogen gezien of de baconbedrijven de varkens, welke zij van de Nederlandsche Varkenscentrale betrokken, tegen te lage prijzen verkregen hebben. Een vergelijkend onderzoek naar de inkoopsprijzen van de zoogenaamde „beschutte" en „vrije" bacon bedrijven bleek voor een juiste beoordee ling van dit vraagstuk noodzakelijk. De uit komsten van dit onderzoek zijn binnenkort te verwachten Uitvoerig- gaat de Commissie voorts de an dere ten aanzien van het bacon-con tract ge uite klachten na. Ongetwijfeld acht zij het verwijt gerechtvaardigd dat de baconfabri- kanten in feite met zichzelf contracteerden, aangezien zoowel de directeur der Neder landsche Varkenscentrale als de meerder heid der bestuursleden bij de bacon-in- dustrie betrokken waren. Dat het contract hiervan de sporen vertoont, is naar het oor deel der Commissie niet te ontkennen. De geuite klacht, dat verschillende groe pen van belanghebbenden in het bestuur der Nederlandsche Varkenscentrale niet waren vertegenwoordigd, acht de Commis sie feitelyk juist. De Commissie is voorts van oordeel dat ook wat de finantieele en administratieve gestie der Nederlandsche Varkenscentrale aangaat, waarop, naar haar is gebleken, door den Crisis-Accountantsdienst een doel treffende controle is gehouden, meer en tij- diger openbaarheid wenschelijk ware ge weest, terwijl ook een voortvarend onder zoek ten aanzien van ingekomen klachten een middel ware geweest om het vertrou wen van de burgerij in de onkreukbaarheid der leiding te versterken. De Commissie is voornemens omtrent de door haar in het voorloopig rapport nog niet volledig behandelde klachten, zoodra mo gelijk nader te rapporteeren. Nader onderzoek door den Mi nister. Onverwijld na het verschijnen van het rapport heeft de Minister van Economische Zaken opdracht gegeven, voorzoover aan de de door de Commissie gemaakte opmerkin gen nog niet reeds uit anderen hoofde ge volg mocht zijn gegeven, deze te onderzoe ken en verbetering aan te brengen. De vraag, in hoeverre de bemoeiingen van de Ned. Varkenscentrale zich verder zullen gaan uitstrekken dan door den aard der haar ter behartiging opgedragen alge- meene belangen strikt wordt vereischt, is bij den Minister nog in onderzoek, vooral ook in verband met een tot den Minister door de drie centrale landbouw-organisa ties gericht verzoek, aan de N.V.C. opdracht te geven zich in de toekomst ook bezig te houden met den binnenlandschen handel in varkens. De Minister wacht de laatste ad viezen en zal daarna zijn beslissing nemen. Evenzoo wordt de verhouding tot diver se binnenlandsche slachterijen thans nader onder de oogen gezien. Aan de klacht, dat verschillende groepen van belanghebbenden niet in het bestuur der N.V.C. vertegenwoordigd zouden zijn, was reeds gevolg gegeven bij de oprichting van de Ned. Veehouderij Centrale, waarbij aan de bestuursbenoeming een zoo breed mogelijk overleg met groepen van belang hebbenden is voorafgegaan. Omtrent de samenstelling van verschillende commis sies in deze Centrale wordt thans door den Minister het oordeel van het bestuur ge vraagd, waarna de benoeming zal plaats hebben. De Minister heeft maatregelen ge nomen. dat zoowel de besturen als de Com missarissen minstens* een bepaald aantal vergaderingen per jaar zullen houden. In hoeverre aan den wensch van de Com missie tot meer publiciteit van contracten en finantieele resultaten gevolg kan wor den gegeven, wordt nog door den Minister onderzocht. Door de nieuwe gecentraliseerde controle, waarover de Minister thans beschikt, ver trouwt hij meer dan het vroeger mogelijk was, fraudegevallen tot een minimum terug te brengen. In ieder geval zijn reeds maat regelen getroffen, waardoor elke klacht, welke inkomt, nauwkeurig wordt onder zocht. Ten aanzien van het baconcontract moge tenslotte nog worden opgemerkt, dat gelijk bekend reeds eenigen tijd een nieuwe regeling in werking is getreden, waarbij aan de bezwaren, welke naar voren zijn gebracht, tegemoet wordt gekomen VOOR BEHOUD VAN HET SCHOENMAKERSVAK. Ordening, saneering en bescherming van het bedrijfsleven. Te 's-Gravenhage is gisteren een verga dering gehouden, welke was uitgeschre ven door de groep schoenmakers van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches. Voor deze massale vergadering traden als spre kers op de heeren H. J. Bergers uit Utrecht, W. P. van der Kruk uit Den Haag en W. P. Donker Pzn., uit Rotterdam, die resp. behandelden: „De noodtoestand der schoen makers", „Het saneeringswerk der Centra le in gevaar gebracht", „De Centrale en ds steun der regeering". De voorzitter van de groep, de heer Theunissen uit Rotterdam, opende de bij eenkomst met woorden van welkom. Spr. zeide, dat thans 17.000 leden bij de Cen trale zijn aangesloten. Met groote instem ming gewaagde spr. van den organiseeren- den arbeid, door den heer L. F. Verwoerd, als voorzitter der Centrale, ter hand ge nomen. De aanwezigheid van 2000 schoen makers uit alle deelen des lands, terwij] talloozen bericht hebben gezonden, dat zij om financieele redenen niet in staat waren naar Den Haag te komen, doch ten volle met deze actie sympathiseeren, is voor spr. een bewijs, dat deze vergadering doel zal treffen. De heer H. J. Bergers, secretaris van den Katholieken Schoenmakersbond, sprak over „De noodtoestand der schoenmakers". Het klinkt haast als een bespotting aldus spr. dat ik dezen middag hier, waar duizenden van mijn collega's uit heel het land bijeen zijn, dit onderwerp ga be handelen. De nood moet wel hoog zijn, dat wij in het openbaar onzen toestand gaan blootleggen. Onze menschen hebben geen werk. De meesten van ons hebben geen 3 dagen in de week werk. En als men dan weet, dat de prijs, welken zij voor dat werk krijgen, in doorsnee 10 tot 20 procent beneden den prijs van vóór den oorlog ligt, dan begrijpt men, dat een loopjongen vroeger meer ver diende dan thans een vader voor zijn ge zin. Wij schoenmakers wensch en in. ons be drijf, ordening, saneering en bescherming. Wij wenschen samenwerking met de arbei ders-organisaties .vestigingsverbod, verbod van werkplaatsen op markten, verbod van schoenmakerswerken door Rijles- en ge meente-ambtenaren en personeel, verbod van dergelijke werken door fabrieksarbei ders, een behoorlijken prijs voor ons werk, een regeling voor den verkoop van rubber, geen steunbonnen voor leer, maar wel voor reparatie. Spr. gaat er groot op, dat alle leden van de Centrale zelf vertrouwen hebben in de leiding, dat zij als één man achter Ver woerd staan. Aan de enkelen, die de Cen trale gaan verlaten, storen wy ons niet, en evenmin storen wij ons aan verdachtma- kerij. De volgende spreker, de heer W. P. van der Kruk, bestuurslid van de Chr. Schoen- makersvereeniging het saneeringsplan der Centrale, behandelend, betoogde, dat de nood der tijden de schoenmakers heeft bij eengebracht. Aan de argumenten, door sommige critici aangevoerd als zou de lei ding der Centrale te zeer dictatoriaal op treden, hechtte spr. geen waarde, aangezien juist die critici om krachtig regeeringsin- grijpen vragen. Het bestaan vdn de groep nijveren in onze maatschappij berust op haar onmis baarheid. Zij wordt echter prijsgegeven aan uitbuiterij. De lage prijzen van thans zijn inflatieprijzen, leugenprijzen. De Centrale wil allen brengen op hooger plan, op het plan der waarheid, die zal zegevieren! De derde inleider, de heer W. Donker P.zn. voorzitter van den Ned. Schoenma kerspatroonsbond, sprekend over „De Centrale en de steun der Regeering", ze» de, dat de schoenmakers een strijd heb ben te voeren tegen al wat hen in hun va'i tracht neer te halen. Van lieverlede is een toestand ontstaan, waarbij gedacht wordt, dat een paar schoenen nog geen twee gul den, een paar zolen en hakken slechts drie kwartjes behoeft te kosten. Met onze gulden bedrijfs meid zijn wij aan de onderste sport van ao maatschap pelijke ladder gekomen. Die vrijheid is een slavernij geworden. De Centrale kan onmogelijk haar sanou rend werk volbrengen, wanneer zij geen steun van de regeering heeft. De minister heeft nu gezegd, dat hij binnen het raam van zijn bevoegdheid de saneering zat steunen. Pogingen van zekere zijden om dit organiseerend werk verdacht te ma ken zijn wel aangewend maar zij zullen geen effect sorteeren. De Centrale heeft een aantal bindende besluiten moeten nemen; zonder dezezoa de saneering niet mogelyk zijn. Het insti tuut van den contactcommissaris heeft de hoop doen herleven doch nu de daartoe be noemde functio'naris (prof. Kaag) heeft verklaard, dat hij niet zou durven advisee- ren tot onverminderde handhaving van de bindende besluiten indien er een aantal bezwaarden zijn, is er nieuwe ongerustheid gewekt. In de Centrale loopen alle belangen sa men; zij kan volkomen beoordeelen wat noodig is tot saneering van het bedrijf en het gaat niet aan. de bindende besluiten terug te nemen omdat er enkele tientallen zijn geweest, die op de „hearings" bezwa ren hebben geuit. Tegenover die enkele tientallen staan 17.000 belanghebbenden, die onbeperkte handhaving verlangen, en die vertrouwen hebben in het beleid der 'Centrale. Wij vragen de regeering, haar woord te onzen opzichte te houden, wij verlangen geen crisissteun, doch medewer king om onze eigen boontjes te kunnen doppen. Handhaving van de bindende be sluiten is noodig om het bestaan van den schoenmaker te redden. De heer L. F. Ver woerd uit Amsterdam, voorzitter van de Centrale sprak een slot woord, waarin hij opmerkte, dat het in eiken tak van het lederbedrijf thans slecht gaat. De prijzen van de artikelen zijn tot afbraak gedaald; de portefeuilles van di verse bedrijven zijn nauwelijks meer 5 pCt. van hun origineelen koers waard. Spr. bracht in herinnering dat ook de vertegenwoordigers der regeering hebben erkend, dat bindende besluiten noodig wa ren om tot saneering van het bedrijfsleven te geraken. Ordening in het huiden-, leder- en schoenbedrijf is niet mogelijk zonder bin dende besluiten. Tenslotte w^rd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de verga dering haar vertrouwèn uitspreekt in de leiding van de Centrale; met grooten na druk vaststelt, dat alleen een organisatie in den bestaanden, met medewerking van de regeering tot stand gebrachten vorm in staat zal zijn om de beoogde saneering van 't Huiden-, Leder- en Schoenbedrijf mot aanverwante Branches, uit te voeren; het dagelijksch bestuur verzoekt om met alle ten dienst staande middelen geoorloofde middelen, in samenwerking met den re- geerings-contact-commissaris, te trachten de leden, die hun lidmaatschap thans heb ben opgezegd, op hun bedanken te doen te rugkomen. Vertrouwd wordt, dat ten spoedigste de door de Groepscommissie L (Schoenma kers) voorgestelde dringend noodzakelijke maatregelen zullen worden getroffen, om het schoenmakersvak voor ondergang te behoeden. NIEUWE EMISSIE AMSTERDAM. Zeer geringe toewijzing op de vrije inschrijvingen. Naar de „Tel." verneemt, is op de uit gifte van ƒ31.600.000 obligatiën der 4 pet. geldleening van 1934 der gemeente Am sterdam, die gisteren openstond, tot den koers van 98 3/4 pet. met recht van voor keur voor houders van de nog uitstaande, niet uitgelote 6.000.000 5 pet. obligatiën gemeente Amsterdam 1934, 5.800.000 4 1/2 pet. obligatiën Amsterdam 1913, 6.00.000 4 1/2 pet. obligatiën Amsterdam 1914 en 12.700.000 4 1/2 pet. obligatiën Amsterdam 1928 II, voor een zoodanig be drag ingeschreven, dat op de vrije in schrijvingen slechts een zeer geringe toe wijzing kan plaats hebben. SOCIALE TOESTAND IN HOTEL- CAFE EN RESTAURANT BEDRIJF. De Nederlandsche R.-K. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius" heeft zich met een schrijven tot den Minister van Sociale Zaken gericht, waarin den minister verzocht wordt de mo gelijkheid onder het oog te zien wettelijke loonnormen voor het bedryf vast te stel len, in overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers. Voorts wordt verzocht de gedachte van samenwerking neergelegd in de Bedrijfsradenwet te wil len bevorderen, wat voor het bedrijf, waar op social gebied zulk een groote achter stand is, van buitengewoon belang is. R.K. Bond van Hotel-Geëmployeerden De Ned. R.K. Bond van hotel-geëm ployeerden St. Antonius hield in den Haag een hoofdbestuursvergadering. Besproken werd de door den minister van Soc. Zaken gerichte vraag tot aanbeveling van 2 per- »onen voor het lidmaatschap eener in te te stellen commissie tot uitvoering van de wet tot regeling van den arbeid door vreemdelingen. In dit verband werden aan gewezen de heeren J. F. v. Bijsterveld en W. v. d. Bol. Verder werd besloten, een adres aan dezen minister te richten om te komen tot het wettelijk vaststellen van minimale loonnormen. Mededeeling werd gedaan, dat de afd. Amsterdam als eerste geslaagd is in de oprichting van een vrouwenvakgroep. Besloten werd de actie voor organisatie van vrouwelijke geemployeerden krachtig in den lande aan te pakken. Samenwer king zal gezocht worden met den R.K. Vrouwenhond. Betreffende de bedie ning door vrouwelijk personeel in vergun- ningslikaliteiten zal het hoofdbestuur blij ven aandringen op wijziging der Drankwet. Medegedeeld werd. dat de Bondsfinan- ciën uitstekend zijn. De eerstkomende Bondsraad ztI gehouden worden te Amers foort op 25 Februari 1935. In verband met liet zilveren jubileum van den Bond in 1936 zal getracht worden, een landelijke tentoonstelling voor en uit het bedrijf te organiseeren. Prof. Mr. M. H. Bregstein Tot gewoon hoogleeraar in het burgerlijk recht en de hoofdbeginselen der burgerlij ke rechtsvordering, het handels- en faillis- sementsrecht alsmede het internationaal privaatrecht aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam is mr. M. H. Bregstein benoemd, als opvolger van wijlen prof. Ribbius. R.K. WERKLIEDENVERBOND Het is weer een lijvig boekdeel, het ne gende jaarverslag van het R.K. Werklieden verbond. Uit den inhotfd blijkt overduidelijk, dat de crisis niet van invloed is geweest op de activiteit van dezen burcht der katholieke arbeiders, gedurende het jaar 1933. Wie op de hoogte wil blijven van den stand dezer beweging, vindt hierin veel belangrijke feiten in herinnering gebracht, Vermelden we uit het omvangrijke ver slag slechts, dat het ledental der diocesane bonden is gestegen met 3483 leden d.i. 2.27 pet. Daarentegen is het aantal leden der 23 aangesloten vakbonden verminderd met 3902 d.i. 1.97 pet. „Alles bijeengenomen hadden we al dus luidt het verslag weliswaar een zorgvol jaar, maar we hebben de voldoe ning, dat wij als arbeidersbeweging naar beste weten onzen plicht gedaan hebben, dat we niets, wat oirbaar was en baten kon, hebben nagelaten om de belangen van onze arbeiders cn bedienden en hunne ge zinnen te verdedigen. De katholieke arbeidersbeweging kan daarom met volkomen gerustheid het oor deel van elk onbevangen mensch over het jaar 1933 afwachten". „HERWONNEN LEVENSKRACHT" Verschenen is het jaarverslag van 1933 van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht", waarin veel naar voren is gebracht, dat tot dankbaarheid en tevredenheid stemt. Echter is ook aan deze vereeniging, die met zoo goed succes reeds veel heeft gedaan voor de bestrijding van den „witten dood", de crisis niet ongemerkt voorby gegaan. En toch, crisistijd is tuberculosehoogtijd, zoodat aldus wordt gezegd, alle zeilen die nen te worden bijgezet om het terrein, dat tot nu toe veroverd is, minstens te behou den. Natuurlijk is in het verslag groote ruim te overgelaten voor den gloriedag van de vereeniging. n.l. de opening van het nieu we sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt- hoven. Met een gevoel van onvoldaanheid wordt dan echter geconstateerd, dat nog zooveel zieken, die dringend opname behoefden, moesten worden teleurgesteld. De zomerreizen van cn naar België. In den zomer van dit jaar, n.l. in Sep tember, hebben de Ned. Spoorwegen het initiatief genomen om goedkoope treinen naar België te laten loopen en wederkeeng de Belgen gelegenheid te geven, per goed koope trein, ons land te bezoeken. De deelname van België is niet zoo groot geweest, doch van uit ons land was het vervoer met de goedkoope treinen een succes. Met de drie goedkoope treinen naar Brussel werden 2651 reizigers vervoerd. VOORHOUT. VAKSCHOOL VOOR LANDBOUWERS en VEEHOUDERS Huisvesting bjj Eerw. Broeders LAND- EN TUINBOUW CRISIS-RESTITUTIEBESCHIKKING 1934 V (RUNDVLEESCH). De minister van oeconomische zaken heeft bepaald: Het onder I van deze beschikking wordt gelezen als volgt: „I. ten behoeve van de houders van rund vee onder de hierna te vermelden voor waarden te vergoeden uit het Landbouw Crisisfonds bij uitvoer van de navolgende producten de daarachter genoemde bedra gen per k.g.: niet uitgebeend verseh rund- en kalfs vleesch, met uitzondering van nuchter kaïlfsvleeech, 0.08; uitgebeend versch rund- en kalfsvleosch, met uitzondering van nuchter kalfsvleosch, 0.10; niet uitgebeend gezouten rund- en- kalfs vleesch, hel uitzondering van nuchter kalfs vleosch, 0.12; gerookt uitgebeend rund- en kalfs vleosch, met uitzondering van nuchter kalfs vleesch, 0.15; uitgebeend rund- en kalfsvleesch, met uitzondering van nuchter kalfsvleesch, in blik, bruto voor netto, 0.12; 1111 -t uilgchfcn.l -.<•!) 11 gezouten nuch ter kalfsvleesch 0.035; uitgebeend verach en gezouten nuchter kalfsvleesch 0.06; uitgebeend nuchter kalfsvleesch In blik, bruto voor netto, 0.065; a. voor zoover de uitvoer plaats had na 15 October 1933, doch vóór 15 October 1935; b. na overlegging van een vanwege de Stichting Nederlandsche Veehoudcrijcen- trale, gevestigd te 's-Gravenhage, als deug delijk erkend bewijsstuk van uitvoer; c. nadat de krachtens artikel 2 van het Crisis-Rund vecbesluit 1933 I verschuldigde gelden ten aanzien van de partij vleesch, waarvoor restitutie wordt gevraagd, zjjn voldaan en daarvan, indien dit door of van wege voornoemde Stichting wordt ver langd, te haren genoegen bewijsstukken zijn overgelegd, met dien verstande, dat onder rund- en kalfsvleesch niet worden verstaan: vet. zoogenaamde slacht- of afvalproducten, worst, gehakt en op eenige andere wijze dan tot worst en gehakt verwerkt rund- cn kalfsvleesch".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13