DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 RIJNSBUBG. Bloemenhandel. Het was dezer dagen iets beter dan men de laatste tijd gewoon was. En het andere weer zal er wel weer eenige dagen de prijs op houden. Zoo is althans de verwachting. Gladiolussen ra ken ten einde. De partijen worden steeds kleiner. Zoo zal het ook spoedig met meer dere variëteiten gaan. 't Is herfst. De chry santhen-aanvoer neemt dientengevolge toe. De prijzen waren: Troschrysanthen f 0.10 0.17, Grootbloemige f 0.040.05, Gladiolus sen van f 0.20 tot f 0.45, Zinnia's f 0.40 f0.75, Helianthus f 0.150.25, Pompon- Dahlia's 10.15—0.25, Dahlia's f 0.35—0.00, Herfstasters f 1.051.06, Anjers f 0.25— 0.40. STOMP WIJK. Geboren: Maria Petronella Gerarda, d. van J. A. v. d. Aa en P. J. Netten Catharina Johanna, d. van G. Hilgersom en C. van Klink Johannnes Albert us Gerardus, z. van J. P. van Beuningen en H. Akkermans Petrus Theodorus, z. van G. Hilgersom en C. van Klink. Overleden: P. M. A. Warmerdam 8 j. TER AAR Geboren: Theodorus Henricus z. van J. Versluijsde Jeu Cornelis Hubert Gerardus z. van A. PoelwijkHeemskerk, Ondertrouwd: B. J. Hoogenboom en E. M. Hesier W. Griemink en N. \?uyk. Getrouwd: A. Hoogeveen en W. M. Verlaan W. Hofstede en M. de Kleer. Overleden: C. Voordouw 4 m. G. van Roon 24 j. G e v e s ti g d: A. C. Klop, van Alphen J. L. Ouwerkerk, van Oudenbosch A. C. van Apeldoorn, van Amsterdam. Vertrokken: W. M. Verlaan naar Al phen A. van Wijk naar Alphen J. P. C. Kroft naar Haarlem J. M. Mank naar Amsterdam. VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al hier, staan als werkzoekenden 119 perso nen ingeschreven: 10 timmerlieden, 6 metselaars, 10 opper lieden, 8 grondwerkers, 46 land- en tuin- bouwarbeiders, 14 los-arbeiders, 1 zilver bewerker, 2 loodgieters, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 1 straatmaker, 1 chauffeur, 1 radio-techniker, 1 betonwerker, 1 houtbe werker, 1 electricien, 1 kantoorbediende, 2 schippers, 4 smeden, 1 surveillant, 1 letter zetter, 1 scheepmaker, 1 bouwkundig op- meester, 1 scheepmaker, 1 bouwkundigop zichter. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 WASSENAAR. Ziekenzorg. In het Wapen van Was senaar hield de Vereeniging voor Zieken- huisverpleging Ziekenzorg, eene buitenge wone ledenvergadering. Door den voorzit ter, de heer C. Stolk, werden de aanwezi gen hartelijk welkom geheeten en spreker drukte zijn groote vréugde uit over de goede opkomst. Tevens memoreerde spre ker het feit, dat het deze maand 10 jaren geleden is, dat deze vereeniging werd op gericht, en in die 10 jaren is er reeds veel gedaan om het leed en den nood van de lijdende menschheid te verzachten. Ook de werkzaamheden zijn in belangrijkheid ge weldig toegenomen. Werd er in 1924 aan contributie ontvangen 380.in 1933 be droeg dit ƒ4037 en van een tekort van het eerste jaar ad ƒ350 heeft men nu een re serve van ruim ƒ4600, terwijl het aantal verpleegdagen van 323 is geklommen tpt 833. Deze geweldige vooruitgang is niet in het minste te danken aan de ijverige be stuursleden en vooral herdenkt hij hierbij de commissarissen die zijn heengegaan. Nadat de notulen waren voorgelezen wordt overgegaan tot het artikelsgewijze behandelen van het nieuwe reglement. Eenige nieuwe aanvullingen worden door de vergadering toegevoegd of veranderd, waarna het tenslotte wordt vastgesteld in gaande 1 Januari 1935. Door den heer Peereboom werd het be stuur dank gebracht voor hare werkzaam heden en spreker is wederom gesterkt met de overtuiging, dat het bestuur in goede handen is en dat het het beste betracht met liefde en toewijding. Aanrijding. Op den hoek PleinLang straat liep de 4-jarige C. v. A., bij het plot-» seling oversteken van den weg tegen een vrachtauto op, bestuurd door H. uit Voor schoten. Het meisje, dat kwam te vallen, bekwam een gebroken rechterdij been, een diepe wond aan het voorhoofd, en een schedelbreuk. Dr. X. verleende de eerste hulp, waarna het meisje per ziekenauto van den heer Goemans is overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Vol gens ooggetuige treft den autobestuurder geen schuld. Wat betreft ons haar groeimiddel kan ik u me- dedeelen, dat de verkoop dit jaar enorm is toegeno men. Daar hebben we enorm succes mee. .(Toto) UIT DE RIJNSTREEK DE SPOORWEG GOUDA—ALPHEN Wf deelen reeds med, dat de dienst zou aanvangen met twee motorrijtuigen uit Zeeland. Thans vernemen wij dat nog twee motorrijtuigen, oorspronkelijk bestemd voor deze lijn zijn gereedgekomen, die ongeveer ingericht zijn evenals de reeds aanwezige. Bovendien zullen te Gouda eenige gewo ne lokaalrijtuigen in reserve gehouden worden, om bij eventueele noodzaak te kunnen invallen. Zooals bekend is, zullen de Ned. Spoor wegen, daartoe aangezocht door het feest comité, op Zaterdag 6 dezer een openings- trein laten loopen van Gouda naar Alphen en terug. Naar ons thans wordt medegedeeld, zal deze trein, med op verzoek van het feest comité, na te Gouda te zijn teruggekeerd, nogmaals de nieuwe lijn berijden, om de genoodigden uit Alphen en Leiden terug te brengen, van welke terugkeer tevens zal worden gebruikgemaakt, om de school kinderen van Gouda, Waddinxveen en Bos koop, voor zoover daartoe door het comité uitgenoodigd, gelegenheid te geven, een uitstapje langs de lijn te maken. Van Alphen gaat daarna de trein naar Gouda terug. ALPHEN AAN DEN RUN. Gemeentebegrooting 1935. Het is dienstig dat wij aangaande de Ka- pitaaldienst van de gemeentebegrootiing een kort overzicht geven. Bij de aanbieding van de conoept-begrooting 1934 hebben B. en W. den raad reeds gewezen op de noodzakelijkheid van te geraken tot ver mindering van de schuldenlast en bleef de aandacht van B. en W. gedurende het loo- pende jaar op dit vraagstuk gevestigd, ook in dien zin, dat zoo min mogelijk nieuwe kapitaalsuitgaven werden voorgesteld, met als resultaat dat vermoedelijk in 1934 geen nieuwe leening zou behoeven te worden afgesloten. In het voornemen van B. en W. om spoedig tot een beteekende verminde ring van den last van rente en aflossing te geraken zien B. en W. zich gehandicapt door het feit dat enkele reeds voltooide werken als verbreeding der Post en Hofbrug, be nevens die, tot de uitvoering waarvan reeds eerder werd besloten, als verbreeding van den rijksstraatweg, nog moeten worden ge financierd, terwijl nog 2 belangrijke wer ken, ni. aanleg begraafplaats en omleg ging Aar onder handen zijn. Zal, naar B. en W. aannemen, de betaling van het ge meentelijk aandeed in de kosten der ver betering van de Post en Hofbrug alsmede het restant van de afkoopsom der gronden benoodigd voor verbreeding van Wilhel- minastraat en Emmalaan nog mogelijk zijn uit den dienst 1934, voor verdere afwer king der omgelegde Aar, voor voltooiing van het grondlichaam der begraafplaats, voor een eerste termijn verbreeding Rijks straatweg werd een bescheiden bedrag van 25.000.uitgetrokken. Indien, niettegen staande de sombere voorspellingen door Zijne Exc. den Min. v. Waterstaat in de le Kamer der Staten Generaal geuit betref fende den duur van den spoorlijn Gouda BoskoopAlphen, tooh tot storting van het toegezegde bedrag van 25.000.zou moe ten worden overgegaan, willen B. en W. trachten de benoodigde som aan de kas middelen te onttrekken. Voor de aflossing van deze leening welke wij gedacht had den op 1000.per jaar is het vereischte bedrag op de begrooting voor den gewonen dienst gebracht. Verlaging Pers. Bel. Koffiehuizen. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Koffiehuishouders enz. stellen B. en W. voor een toepassing te verleenen van 2/3 der belastbare huurwaarde, de hoofdsom zal dan naar raming teruggaan met rond 500.een toepassing van 1/3 met 750. rond achtte B. en W. niet gerechtvaardigd. Verhuur Gemeente-eigendommen. In verband met het faillissement van den huurder der winkelpanden Bruggestraat 23 en van Mandersloostraat 1 met bovenwo ning, is de desbetreffende huurovereen komst tusschen dien huurder en deze ge meente met ingang van 1 Juli 1934 ontbon den. B. en W. stellen den raad thans voor op de daarbij voorgeschreven voorwaarden a. het winkelpand Bruggestraat 23 zonder bovenwoning te verhuren aan den heer C. van Katwijk alhier, tegen een huurprijs van 8.per week en het winkelpand van Mandersloostraat 1 mert de bovenwoning aan de N.V. van Heuzen'6 Lingeriehuis, ge vestigd te Utrecht, tegen een huurprijs be rekend naar 1100.per jaar. Aanbesteding Heerenweg. Gisteren morgen werd door Prov. Staten van Z.H. aanbesteed de verschillende werken, be treffende de verbetering van den Heeren weg. Hoogste inschrijver was de heer C. v. Prooijen van Barendrecht voor de som van 159.917. Tevens kunnen wij berichten, dat inmiddels reeds verschillende herstellingen aan den weg zijn aangebracht, zoodat deze thans weer beter berijdbaar is. Niet langer met de trekschuit! De R. K. Filmvereen. afd. Alphen aan den Rijn, geeft op Vrijdag 5 October te 8 uur in de St. Josephzaal haar eerste filmavond met een volledig klankprogramma. Er wor den dus geen „stomme" films meer ver toond. Men ziet en hoort nu een program ma dat er wezen mag. Alleen reeds de naam Harold Lloyd, die de koning van de lach wordt genoemd, waarborgt U een bui tengewone avond. De leden hebben natuur lijk gratis toegang, terwijl niet-leden voor 25 cent en werkloozen voor 15 cent een kaart kunnen bekomen bij den voorzitter der afdeel:ng, den hoer H. G. Veltman. Voor verdere bijzonderheden zie men de kleine annonces in dit nummer. Schietwedstrijd Bijz. Vrljw. Landstorm. C. Verhorst behaalde met 189 punten de plaatselijke Wisselbeker 1934 en bovendien de medaille voor hoogste schutter. Brevet scherpschutter behaald door: A. den Ouden en C. Verhorst. Vrije baan: 1. A. v. Trienst 89 (2 X 30, 20) 29; 3 x 27; 2. J. Verheul 89 (2 x 30; 39; 29, 27. 3. M. W. Hoogendijk 88 (30, 2 X 29), 29; 4. L. Verleun 88 (30, 2 x 29) 2 X 28; 5. M. v. d. Wagt 88 (30, 2 x 29), 28, 3 X 27; 6. L. Visser 88 (30, 2 X 29) 28, 27; 7. C. Noorlander 88 (2 X 30, 28); 8. P. Hoogen dijk 87 (3 X 29), 29; 9. G. C. Koelewfn 87 (3 X 29), 2 X 28; 10. J. Dirkx 87 (30, 29, 28; 11. M. C. Oosthoek 86 (2 X 29). 28, (3 x 27); 12. C. v. Ofwegen 86 (2 X 29, 28); 13. W. J. v. Leeuwen 86 (2 X 29, 28); 14. A; v. d. Meer 86 (30, 2 X 28), 28; 15. Cè Stra- ver 86 (30, 2 X 28) 2 X 27. Geluksbaan: 1. T. J. E. de Groot 300; 2. W. Verkerk 299; 3. C. Straver 298; 4. C. Rijsdam 297 (100, 99, 98); 5. A. Kroon 297 (2 X 100, 97); 6. G. A. de Rijk 295; 7. W. J. v. Barkel 293; 8. P. C. Slingerland 299; 9. P. G. Rijken 290; 10. R. Baas 289; 11. A. Jongeniburger 288 (99, 95, 94); 12. Am. Blom 288 (100, 98, 90); 13. B. v. d. IJssel 287; 14. W. J. v. Leeuwen 285; 15. C. v. d. Laken 283 (98, 95, 90); 16. P. M. v. Zeijl 283 (100, 93, 90) 89; 84; 17. G. Rijlaarsdam 283 (100, 93, 90) 89, 83; 18. D. Vergumst 283 (100, 93, 90), 83; 19. H. G. M. v. Leeuwen 283 (98, 97, 88). Klasse A: 1. L. Verleun 49, 47 (tevens wis- selmedaille 1925); 2. J. Verheul 49, 46. Klasse B: 1. J. Dirkx 48, 45; 2. W. Ver kerk 48, 44; 3. L. v. d. Hoek 47, 47;9, 8; 4. D. Roest 47, 47; 8, 8; 5. A. Kieviet 47, 46; 9, 8; 6. C. v. Ofwegen 47, 46; 2x8; 7/8. R. Davelaar 47, 45; enz.; 7/8. A. Verhagen 47, 45; enz. gelijk; 9. N. J. v. Leeuwen 47, 44; 10. M. C. Oosthoek 47, 38. Klasse C: 1. T. de Groot 48, 46; 8; 2. J. de Kleijn 48, 46; 7; 3. J. v. Wijk BHzn. 47, 44; 4. P. C, Slingerland 47, 42; 5. G, J. Pins 47, 34; 6. H. v. Sprang 46, 46; 7. C. Straver 46. 45; 8. Arn. Blom 46, 45; 7. Klasse D: 1. A. v. d. Ent 40; 2. N. Rfne- veld 39. Landstormavonden. De jaar lij kso he Propaganda-a vonden v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm zijn dit jaar bepaald op Maan dag en Dinsdag 15 en 16 Oct. as., des avonds half acht in de St. Jozefzaal. Het programma bevat om. prijsuitreiking van de in Mei jd. gehouden schietwedstrijden, voorts een keurige serie van film vertoon in- gen waarbij o.m. zal worden vertoond: de Plechtige Uitvaart van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik; Kranslegging op 1 Aug. j.l. bij het gedenkteeken voor Land en Zee macht te Scheveningen en opening der Staten Generaal op Dinsdag 18 Sept. ji. Als spreker zal dezen avond optreden de heer G. H. Scholten, le luit. bij het regi ment Jagers over het onderwerp: „Hoe com munisten revolutie voorbereiden". BODEGRAVEN. R. K. Volksbond. Maandagavond is door de R. K. Volksbond de klap op de vuurpijl gegeven, wat betreft het oprichten van een kaartclub „Ons Vermaak". Om acht uur opende de voorzitter, de heer C. J. van Dijk, de vergadering en heette de be langstellenden hartelijk welkom. Het reg lement werd ter goedkeuring voorgelezen en luttele discussie vastgesteld. De voorzit ter drong er op aan, gedurende het seizoen trouw op te komen. Hierna ging de vergade ring uiteen, om een aanvang te maken met het doel der club „kaarten". In warm tem po werd naar hartelust gejast. Eventueele nieuwe leden kunnen zich op geven bij het Bestuur. Geen winkelweek. Op de laatstgehou den Hanzevergadering werd in beginsel be sloten te trachten, in samenwerking met de vereeniging van Handeldrij venden een winkelweek te orgami6eeren. Maandagavond jj. heeft laatstgenoemde vereeniging hier- aangaande een vergadering gehouden, waarin officieel besloten werd, hieraan niet deel te nemen. Er werd oa. nog melding van gemaakt, dat eventueele voorstanders van beide vereenigingen onderling een oomité zouden vormen (buiten de organi satie om n.b.), om toch tot het houden van een winkelweek over te gaa n Gezien er echter geen absolute zekerheid hieromtrent bestond, was men genoodzaakt een afwach tende houding in deze aan te nemen. Voorts werd gesproken over een eventueel vent- verbod voor groente- en fruithandelaren. ZOETERWOÜDE. Werkloosheid. Gedurende de maand September werden bij den agent der ar beidsbemiddeling 81 personen als werkzoe kend ingeschreven, waarvan er 34 werden geplaatst. Op het einde der maand stonden nog 40 personen als werkzoekend inge- geschreven. Verruiming winkelsluiting. Bij de vanwege het gemeentebestuur gehouden enquete onder de te dezer plaatse gevestigde winkeliers over de verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag werd 43 for mulieren verzonden, waarvan er slechts 21 werden terugontvangen. Hiervan waren er 15 voor en 6 tegen verruiming; verdeeld als volgt: fruitwinkels geen voor 1 tegen; brood, banket, suikerwerk en chocolade winkels 6 voor en 3 tegen; tabakswinkels 7 voor en 1 tegen; consumptiefs 2 voor en 1 tegen. Gouden huwelijksfeest. Het gouden echtpaar Hulsbos aan den Vrouwen weg al hier heeft ter gelegenheid van zijn 50-jarige echt vereeniging veel belangstelling onder vonden. Een zeer aardige attentie was het van de Sint Jansfanfare om des avonds een serenade te brengen, hetgeen tevens ten gevolge had dat er een gezellige drukte hee rschte. Niet veel. De collecte ten bate van het Crisiscomité, vlaggetjes ver koop, heeft gis teren op het Dorp alhier 37.20 opgebracht. Hoe het roode „paradijs" er werkelijk uitziet lederen dag vinden we in de groo te wereldpers beschrijvingen over de ware toestanden in Sovjet-Rus land, die een bespotting zfn van de propaganda die door Moscou wordt gemaakt. Een Zwitsersch Ingenieur, die eenige maanden werkzaam was bij een Sovjet-onderneming en die een groot gedeelte van Rusland heeft doorkruist, geeft in de „Os- servatore Romano" een uitvoerige beschrijving van zijn wedervaren. Het feit, dat deze technicus in Moscou langen tijd heeft omge gaan met buitenlandsche Inge nieurs en in staat is geweest om zich een deskundig oordeel te vor men omtrent een groot gedeelte der Sovjet-industriën geeft aan zfn oordeel zeer bijzondere waarde. i De hongerdood dwaalt rond. Volgens de eenparige getuigenis van alle buitenlandsche journalisten, „woedde er in den afgeloopen zomer in de Oekraine en den Kaukasus een vreeselijke hongersnood. In vele steden, en vooral in de kleinere plaatsen, was het sterftecijfer zeer hoog. In steden met 40.000 en minder inwoners stierven op straat gemiddeld 8 menschen per dag van honger, 's Avonds kwam een vrachtwagen de lijken opladen om ze naar het kerkhof te brengen. De oogst van 1933 werd buitengewoon begunstigd door het schoone weer, maar desondanks bleef de opbrengst tenslotte toch ver beneden de raming, voornamelijk tengevolge van de verliezen die bf het binnenhalen van den oogst geleden wer den. Dan trachtte de uitgehongerde bevol king op alle mogelijke wijze het rf pe graan van de velden weg te halen. Hoeveel men schen er in den vorigen winter zfn gestor ven van honger, is moeilijk te schatten. In Ingenieurskringen te Moscou verluidde, dat het totaal aantal zeker vf f millioen be droeg. Ik zelf heb tallooze malen de lijken van vrouwen op straat zien liggen, die den hongerdood gestorven waren. Dit jaar is de opbrengst van den oogst lang niet zoo overvloedig als in 1933; alge meen wordt dan ook verwacht, dat de hon gersnood dezen winter catastrophale afme tingen zal aannemen. De Staatsbedrijven. Volgens mijne eigen waarnemingen en naar de meening van alle niet-communiati- sche ingenieurs, is men er ondanks alle dwangmaatregelen niet in geslaagd om de productie van de Sovjet-industrie blijvend op te voeren. Een groot gedeelte van d® fabrieken, die gedurende het eerste vijf jarenplan werden gesticht, kunnen zonder enorme staatssubsidies niet in bedrijf wor den gehouden. Talrijke fabrieken, waarvan de SovJetJbladen reeds drie jaar geleden met veel ophef verklaarden, dat tiendui zenden arbeiders daar werk hadden ge vonden, bestaan nog altijd alleen op pa pier. In tal van andere fabrieken, die enkele jaren geleden in werking werden gesteld, zfn de machines reeds totaal versleten, tengevolge van de onbekwaamheid van het technisch personeel, de onverschilligheid van de Russische ingenieurs en ploeg bazen en de onophoudelijke veranderingen in de bedrffsleiding. In het bedrff, waar ik werkzaam ben geweest, heb ik in drie maanden vier nieuwe directeuren gezien. Het komt overigens nog slechts zelden voor, dat een Russisch ingenieur persoon- lfk de verantwoordelfkheid voor een staatsbedrff op zich durft te nemen; de WOERDEN. Vereeniging „Koninginnedag". Gister avond vergaderde de vereeniging „Konin ginnedag" in hotel „De Dubbele Sleutel". Na verwelkoming van de aanwezigen door den voorzitter en het voorlezen der notulen werden de ingekomen stukken be handeld. Hieronder was een schrfven van de secretaris der Koningin, waarin het Be stuur der vereeniging „Koninginnedag" werd dank gebracht voor de gelukwenschen aan Hare Majesteit bf gelegenheid van Haar verjaardag aangeboden. Het hierna volgende verslag van de secre taris weidde uit over de gehouden, zeer be scheiden f eestelf kheden op 31 Augustus j_l. De financieele toestand was, volgens de mededeelingen vain den penningmeester, niet bf zonder gunstig. Uitgegeven werd aan de gemaakt onkos ten en kinderfeesten een bedrag van 1225.45. De ontvangsten bedroegen 1056.82, derhalve een nadeelig saldo van 168.63. Bf de rondvraag merkte de heer Sneeuw op, dat hf telkens gehoord heeft over twee muziekcorpsen in de verslagen. Waarom heeft het corps van de katholieken niet meegedaan? Door den heer v. Beek, secretaris, werd deze vraag op voldoende wf ze beantwoord. Door den heer Blom werd opgemarkt, diat volgens hem de sprekers op de vorig ge vierde Koninginnedag de politiek binnen gehaald hebben. De voorzitter antwoordde hierop dat „Koninginnedag" in alle opzich ten de objectiviteit zal betrachten en dit ook steeds gedaan heeft. Na nog enkele andere opmerkingen werd deze vergadering, die slechts door weinig leden bezocht was, gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Winter! ezingen. Naar we vernemen is door het R. K. Comité tot organiseeren van winterlezingen besloten deze winter wederom lezingen te doen plaats hebben. kleinste vergissing van een technicus, die bf de bedrf fsspionnen in ongenade is ge vallen, wordt met kerkerstraf of verban ning gestraft. DcGepoe het ©enige apparaat, dat functioneert! De eenige organisatie, die nog voortdu rend wordt uitgebreid is de geheime Staats politie, de G.P.Oe. Communisten zoowel ais niet-Communisten, die blfk geven weinig geestdrift te gevoelen voor de zegeningen van het Bolsjewisme, worden verbannen en gefusilleerd met een Aziatische wreed heid, waarvan men zich in West-Europa geon voorstelling kan vormen. In de centrale gevangenis te Moscou worden iederen dag gemiddeld 7 men schen ter dood gebracht. Maar ook in de gevangenissen der andere groote steden organiseert de G.P.Oe wel eens oefeningen in het revolverschieten.... Zelf ben ik getuige geweest van een massa-deportatie van honderden Oekraini- sche boeren-gezinnen. Als vee werden de menaohen in de spoorwegwagons opeenge hoopt, de portieren verzegeld en onder de schitterende tonen van de Internationale, die de wanhoopskreten der bannelingen moest overstemmon, vertrok de trein naar het verre Siberië. De eigendommen der arme menschen werden publiek verkocht, hun huizen en hun lander f en werden in beslag genomen door de Sovjet-Staat. De orde was weder om hersteld De strijd in het Verre Oosten. Nieits veroorzaakt den Sovjet-leiders zooveel kopzorgen als het conflict in het Verre Oosten. De Trans-Siborische lfn en de autowegen in het Oeral-gebied vorkee ren in een verregaande staat van verwaar- loozing. In geval van oorlog kunnen xf onmogelf k de diensten prestoeren, die van hen zullen worden gevraagd. Toen ik naar Rusland ging, was het mfn eenig doel, daar carrière te maken; over communisme of bolsjewisme had ik me nog nooit het hoofd gebroken. Thans, nu ik eenige jaren de heerlf kheden van het Communistische Paradijs heb gesmaakt, ben ik er van overtuigd, dat de West-Kuro- pccsche werkloozen een beter bostaan heb ben, dan de arbeiders der Russische staats bedrijven. Niemand kan zich een voorstel ling vormen van de ellende, de willekeur en het onrecht, dat er heerscht in het rf k van Stalin. Sint Petersburg van voorheen en het Leningrad van thans. Een bekend Engelsch handelsman achrfft in de „Daily Telegraph" van 17 September een belangwekkend verhaal over zfn wedervaren in Sovjet-Rusland. Naar aanleiding van een bezoek aan Le ningrad schrfft hij o.a.: Leningrad kan met recht een der schoonste steden der we reld genoemd worden. Uit een oogpunt van stedenbouw kan waarschf nlf k geen enkele andere stad met haar wedfveren. De lange breede boulevards, die de stad van het Westen naar het Oosten dooranf- den, de heerlfke wandelpaden langs de Newa en de talrfke kanalen, hebben ner gens in Europa haar weerga gevonden. Leningrad mag zich beroemen op eeni ge der schoonste gebouwen, die ooit een architect heeft ontworpen o.a. het beroem de Winterpaleis der vroegere Czaren, waar na de Revolutie de negeeringsbureaux van Kerensky waren gevestigd, de Kathedraal van St. Isaac, waarin thans het anti-gods dienstig museum der Godloozen is geves tigd, het voormalige admiraliteitsgebouw en vele andere. Deze Rfksgebouwen wor den goed onderhouden. Maar juist hierdoor valt het zooveel te meer op, dat de rost van de stad geheel verwaarloosd wordt. Het asfalt is reeds ja ren lang hopeloos versleten, de paleizen der vroegere aristocratie, waar thans arbei ders huizen, zfn zoo bouwvallig, dat zf in Engeland onbewoonbaar zouden worden verklaard. De winkels in het eenmaal zoo beroemde Newsko Propect, (Newa-Boulc- vard) thans de Boulevard van den 25sten October, zien er vervallen en verwaarloosd uit en van de viesheid in de levensmidde lenwinkels wordt men wee om het hart. Mfn eenigen blfvenden indruk, dien ik van de stad heb gekregen, toen ik na een zware regenbui een tocht door de straten had gemaakt, is allerbedroevendst; armoe dig gekleede menschen, die doelloos rond dwalen, door een stad, waar verkcersvraag- stukken onbekend zfn. Het eenige middel van vervoer wordt gevormd door een elec- trische tram met versleten rijtuigen, waar op vrouwen dienst doen als conducteur. Een enkele maal ziet men nog wel eens en autobus van de Intourist-maatschap- pf, een vrachtauto of een huurrftuig, dat voortgetrokken wordt door een uitgemer geld paard. Maar de koetsiers zfn zoo mo- gelfk nog magerder dan hun paarden. Een volledig kostuum lfkt hier een onge kende weelde en een paar laarzen of schoe nen ziet men slechts hoogst zelden. Vroe ger was de pelskraag een onderdeel van het Russische nationale kleederdracht, maar deze weelde kunnen zich nog slechts zeer weinigen veroorloven. WILT U IETS WETEN? Vraag: P. Th. v. W. te O. inzake loon van een dienstmeisje, dat tfdens den opzeg- term fn ziek is geworden. Antwoord: U hebt recht op het loon tot aan den datum, waarop de dienstbe trekking eindigde, dus na afloop van de 14 dagen van opzegging. Geen recht op kost geld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11