Ook gij moet oppassen DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 SPORT WIELRENNEN De derde Zesdaagsche te Amsterdam Het sterkste veld ter wereld verwacht Over een maand vangt in het bekende R. A. I.-gebouw te Amsterdam de jaarlijk- sche nu reeds derde! Amsterdamsche Zesdaagsche wielerwedstrijd aan. Van 28 November zullen de wieltjes weer over de latten zoemen en zullen de koppels elkaar bestrijden tot het laatste moment van den wedstrijd. Want de Amsterdamsche Zes- daagsches te winnen, dat bveteekent heel wat voor een renner. Want niet alleen het publiek, maar ook de deelnemers zelf be schouwen de Amsterdamsche Six Days als een der belangrijkste wielerevenemen- ten op dit gebied. Want nergens is een zoo sterk bezet veld te vinden als te Amster dam. Dit jaar zal waarschijnlijk van het veld kunnen worden gezegd, dat het het sterkste ter wereld is. De beste Nederlandsche kop pels komen tegen de sterkste Europee- sche krachten in het geweer en zelfs zal een zeer sterk Amerikaansch koppel wor den gevormd om het kwalitatief zoo goed mogelijk te doen worden. De Nederlandsche koppels zijn nog niet definitief gevormd, maar in ieder geval zullen de volgende renners te Amsterdam starten: Pijnenburg, Braspenning, Wals, Slaats, Jan van Kempen, Van Hout, De Wolff, van der Heijden, Matena, Heslinga, Pellenaers, K. van Nek Sr., en waarschijn lijk de beide Vroomens. Of Pijnenburg met Wals rijdt is geenszins zeker, evenmin of Jan van Kempen weer met Braspenning zal rijden. Binnenkort zal de juiste samen stelling van de koppels kunnen worden be kend gemaakt, voorop zal echter zitten om het Nederlandsche veld zoo sterk moge lijk te doetn worden, teneinde de keur van buitenlandsche krachten het hoofd te bie den. Van die buitenlandsche renners noemen we Broccardo, die met Guimbretière zal rijden, een Fransch koppel overigens van aparte klasse, voorts noemen we de Fran- schen Magne, Speicher, de twee reuzen van den weg, de Duitschers Buschenhagen, Schön, Hiirtgen, Ippen, de Belgen Charlier en Deneef, voorts hun landgenooten Jean Aerts, Buysse, Loncke, de Italianen Di Paco, Breseiani, Severgnini en tenslotte de Ame rikanen Peden, Hill. Audy, Walthour, waar van twee waaronder de reus Peden in ieder geval zullen starten. Ook zal waarschijnlijk de bekende Luxemburger Mersch van de partij zijn. In totaal zullen 14 koppels aan den strijd deelnemen, een aantal, dat nog niet te Am sterdam is gestart. Wat de organisatie betreft, in samenwer king met de sportcommissie der Neder landsche Wielren Unie is men gekomen tot een aantal bepalingen, waardoor het sportieve gedeelte van den strijd volkomen verzekerd is. Want aan de bepalingen van het vorige jaar zijn er eenige toegevoegd, die streng van inhoud en rigoureus door gevoerd elke onrcgenmatigheid van een of anderen renner bij voorbaat uitsluiten. De wedstrijdcommissie krijgt bijv. de bevoegdheid, om een renner of een koppel, die zijn kansen niet goed verdedigt, des noods uit de baan te nemen. In eerste in stantie zal een waarschuwing worden gege ven, in tweede en derde instantie zal beboet worden en in laatste instantie wordt het koppel of de renner uit de baan genomen. Het aflossen zal voorts alleen mogen ge schieden door aantikken, het aflossen bij gelijke wielhoogte is niet meer geoorloofd. Een bepaling, die het sportieve gedeelte van den strijd wel zeer ten goede zal ko men is deze, dat in het laatste uur, wanneer om de tien ronden telkens een klassement wordt ingelegd, de puntentelling verdub beld zal worden. Tot het laatste oogenblik blijft de spanning er aldus in. Indien men aanneemt, dat er zoo'n laatste uur nog on geveer 20 klassementen plaats vinden, waarbij in totaal meer dan 400 punten zijn te vergeven, dan is het duidelijk, dat de spanning er tot het laatste oogenblik zal inbltfven. Wat het zakelijke gedeelte betreft, er zul len in tegenstelling met vorig jaar passe partouts worden uitgegeven, waarvoor nog al vraag bestaat. De Nederlandsche Spoorwegen tenslotte zullen aan ruim 800 stations in Nederland kaarten voor deze Zesdagsche gaan verkoo- pen, waarbij op de Zesdaagsche kaart 10 procent reductie zal verleend worden in combinatie met een rctourbiljet, waarop 35 procent reductie zal worden gegeven. Bovendien blijven deze spoorbiljetten drie dagen geldig. De kaarten zullen voorts aan alle offi- cieele reisbureaux kunnen worden ge kocht. Wat den openingsavond betreft, er zal een speciaal programma worden samenge steld, dat geheel zai afwijken van datgene, wat gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden wordt gegeven. DE ZESDAAGSCHE TE PITTSBURG. De Zesdaagsche van Pittsburg, welke thans is afgeloopen, is gewonnen door het Amerikaansche koppel J. Walthour—Le page, met twee ronden voorsprong voor de Duitschers KilianVopel. Op drie ronden: 3. CrossleyBeekman; 4. PedenCozens; 5. AudyVan Kempen; 6. Ottevairevan Slembrouck; op vier ronden: 7. Müller Clignet; op vijf ronden: 8. Bühler—Zach; 9. WinterBartell. VOETBAL DIOC,. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De volledige competitie-indeeling luidt als volgt: Afd. A: Teylingen a, RWD a, DOS a, SJC a, KRV a, Foreholte a, Lisse a, NVC a. Afd. B.: St. Bernard us a, Meerburg a, Kolping Boys a, Leiden a, SMC a, VVL a, SNA a, NVC b. Afd. C.: Meerburg b, Teylingen b, ASC a, Kolping Boys b, KRV b, Foreholte b, VVL b, NVC c. Afd. D: DOS b, Adolf Kolping a, Ma- jella a, ODI a, VCH a, Nicolaas Boys a. De Juniorenkaarten zijn verzonden en worden a.s. Zondag alle door de leden on derteekend en bij zich gedragen. De elftal-opgave moet gebeuren voor de 26ste van de maand op straffe van 1 boete. Het wedstrijd programma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. A: SJC a—RWD a 12.30 uur M. Heuzen; KRV aLisse a, 12.30 uur, F. Ho- man; Foreholte a—Teylingen a, 2 uur, J. Hoogduin; NVC aDOS a, 12.30 uur P. v. d. Werf. Afd. B.: St. Bernardus aSMC a, 12.30 uur, J. Hoogervorst; Meerburg aVVL a, 12.30 uur, P. Brugman; SNA a—Leiden a, 12.30 uur, P. v. d. Meijden; Kolping Boys a—NVC b, 12.30 uur N. J. v. d. Akker. Afd. C.: Foreholte bNVC c, 12.30 uur J. Hoogduin; ASC a—KRV b, 12.30 uur, C. Onderwater. Afd. D.: Adolf Kolping a—DOS b, 12.30 uur, H. van Lammeren; Majella aODI a, 12.30 uur C. J. van Leeuwen; VCH aNi colaas Boys a, 12.30 uur, H. v. Ruiten. Heeren scheidsrechter^, die zich beschik baar willen stellen voor het leiden van Junioren-wedstrijden worden verzocht zich aan den secretaris op te geven. C. J. v. LEEUWEN, Secr.-penningm. LAWNTENNIS KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN ALS SPORTSMAN. Koning Gustaaf van Zweden, die 76 jaar oud is, is het beste voorbeeld, dat de sport jeugdig maakt. De grijze monarch wist thans beslag te leggen op het Zweedsche kampioenschap heerendubbelspel voor veteranen boven de 45 jaar. PAARDENSPORT ONZE RUITERS TE WEENEN. Dinsdag is het internationaal concours- hippique, dat te Weenen wordt gehouden, voortgezet. In het nummer twee-paarden- jachtspringen om den prijs van Schön- brunn werd onze landgenoot Luitenant Gre- ter met „Ernica" en „Piccolo Amore" der de, beide paarden nul fouten. Dezelfde ruiter werd vijfde in het nummer interna tionaal jachtspringen, zwaarste klasse (achttien hindernissen tot 1.60 meter) om den prijs der stad Weenen met Ernica (vier fouten). De paarden Danseuse Rose van Jhr. van Lennep en Trixie van Luit. Greter maakten eveneens vier fouten, doch wer den door de lange tijden niet meer ge plaatst. hebt verplichtingen I Het verkeer moet op U letten en omge keerd moet U zich Nv ean de regelt houdenl (Niet ondoordacht oversteken niet op den rijweg staan pra- Ad ten, enz.) Samenwer- king moet er zijn, en ook de voetganger UIT DE OMGEVING HILLEGOM 2e Prijs. De mannenzangvereeniging „Soli Deo Gloria' alhier behaalde op den nationalen zangwedstrijd van Paul C. Kai ser's Gemengd Koor te Scheveningen in de 4e afd. mannenkoren met 295 punten den tweeden prijs. Inbraken. We kunnen hier zoo zacht jesaan spreken van series! In schuurtjes achter de huizen in de Ambachtstraat en Burg. Pontstr. is ingebroken. Ontvreemd zijn; een rijwiel, een fietslantaarn en eeni ge belastingplaatjes. KATWIJK AAN DEN RIJN. Politiepost. Wegens verbouwing van het voormalige Raadhuis is de politie van af heden voorloopig ondergebracht in een der afdeelingen van het nieuwe Raadhuis. Ieder, die dus de politie van Katwijk a. d. Rjjn noodig heeft, moet zich aan het nieu we Raadhuis vervoegen of opbellen Tele foon No. 2. Tot nader bericht is het tele foonnummer 310 (oude Raadhuis, politie post) buiten werking gesteld. LEIDSCHENDAM. K.J.M.V. Studieclub. Op Donderdag 4 October a.s. des avonds te 8.30 uur pro- paganda-avond in het Vereenigingsgebouw aan de Damlaan. Bijzonder programma. Elke K.J.M.V.'er wordt verwacht. Er zal gesproken worden over het nut en waarom Studieclub. Cor Verkleij zal de Kroniek verzorgen. Verder interessante lezing met lichtbeelden over een reisje naar Schwarz- wald, door den Weled. heer J. Wesseling. Wij rekenen op uwe aanwezigheid. Biljartwedstrijden. Donderdag 4 Oc tober a.s. zullen de beide viertallen van de Biljartclub A.D.O., onderafdeeling der St. Josephgezellen te Leidschendam wederom voor de Gezellen-competitie van het Dis trict Den Haag in actie komen. Het le viertal speelt te Loosduinen te gen O.G. 2, terwijl het 2e viertal om 7.30 uur thuis het 2e viertal van Hofwijck van den Gezellen II te Den Haag ontvangt. Wij zullen ons bij deze eerste competitiewed strijden aan geen voorspelling wagen, doch vertrouwen, dat allen hun best zullen doen om een of meerdere punten mede te nemen of te houden op den Dam. Allen veel suc ces. NOORD WIJK Fietsendief. Bij de Politie werd door den heer M. alhier aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel. De Politie stelt een onderzoek in. Een organisatie bestolen. Door een in gezetene werd bij de Politie aangifte ge daan van vermissing van een belangrijk bedrag aan geld uit een cont.ributiekas van een organisatie, waarvan aangever kasbe- heerder was. Onderzoek wordt ingesteld. NOORDWIJKERHOUT. Propaganda-avond K. J. M. V. De K. J. M. V. alhier hield in Café Gouwenberg een propaganda-vergadering ter opening van het winterseizoen. De voorzitter, de heer van Emmerik, opende de vergadering met den chr. groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de Edelachtb. heer Burgemeester van Iersel, de Weleerw. Kapelaans Dekker, Klein en Hofstede, den bondsvoorzitter en den spre ker van den avond, den Zeereerw. hoog geleerden heer Professor Cleophas. De voorzitter bracht op de eerste plaats dank aan allen die hebben meegewerkt om het vorige programma zoo schitterend te doen slagen, vooral door hun financieelen steun. Ook thans, zei spreker, rekenen we weer op aller medewerking. Een schitterend pro gramma is samengesteld voor het nieuwe seizoen, een twaalftal sprekers zullen in den loop van den winter het woord voeren en verschillende causerie-avonden zullen worden gehouden. Van de sprekers noemen we o.a. de heeren van Zijl over Indië; Jan Mol over „Het nut van het aspirant-lid- maatschap van de Hanze of L.T.B. en even- tueele vakgroepen"; W. v. d. Laan over „De noodzakelijkheid der genomen Regee- ringsmaatregelen in het bloembollenbe- dryf"; Fred. Thomas, journalist, over „De stervende Binnenzee"; J. Taskin, „Econo mische vraagstukken"; Zeereerw. Hooggel. heer Professor mr. Diepenbrock over „De misdaad en haar bestrijding"; W. v. Willi ge, redacteur van „de Keten", over „Langs de Straat"; Emile Franken over „Levens vreugde"; J. Pijnenburg over „De Militai re Dienst", voorts worden verschillende in leidingen gehouden door de Eerw. heeren Kapelaans Hofstede en Klein. Hierna verkreeg het woord de spreker van den avond, de Zeereerw. Hooggel. heer Professor Cleophas. Deze sprak over „De Maatschappij der toekomst". In zijn schit terende rede liet de spreker vooral uitko men hoe de z.g. „standen" er dan zullen uitzien en dat de K.J.M.V. een taak te ver vullen heeft om den Middenstand in de nieuwe maatschappij een toekomst te ver zekeren. Spreker liet ook vooral uitkomen, dat de sociale liefde meer in toepassing moet worden gebracht. Een langdurig ap plaus dankte den gewijden spreker voor zijn mooie rede. Daarna nam de voorzitter van den K.J. M.V.-ers bond, de heer Lohman, het woord. Deze gaf de middelen aan die de K.J.M.V. moet toepassen om haar taak goed te ver vullen, o.m. onderlinge kameraadschap, ontwikkeling en het maken van propa ganda. Vervolgens Installeerde de Bondsvoorzit ter den nieuwen moderator der Vereeni- ging, den Weleerw. heer Kapelaan Klein van de St. Jozef-parochie, door het op den borst spelden van het K.J.M.V.-insigne. De nieuwe moderator nam hierop het woord. Hij dankte de K.J.M.V. voor de eer, dat zij het insigne hadden geschonken en zeide toe zijn beste krachten te zullen geven voor den groei en de bloei van de K.J.M.V. Hierna nam de Burgemeester het woord. Deze zeide dat, toen hij het programma ontving en de uitnoodiging voor deze ver gadering, het als een eereplicht beschouw de om te komen. Spreker zeide er verbaasd over te staan, dat de leden van de K.J.M.V. zoovéél ontwikkeling kunnen opdoen. Spre ker vergeleek hierbij den tijd, dat hij jong was, toen was er geen sprake van, dat men zooveel ontwikkeling kon opdoen op jeug digen leeftijd. HU feliciteerde de leden met het feit, dat zij, hoewel ze op een dorp wo nen, veel ontwikkeling kunnen opdoen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze, waarna men nog een tijd gezellig samen bleef onder het genot van pianomuziek. Benoemd. Door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk ad viseur van den R.K. Volksbond en de K.J. M. V., de Weleerw. Kapelaan J. Klein van de St. Jozef-parochie, alhier. Damclub. In café Brama hield de R.K Damclub „Ons Genoegen", onderafdeeling van den R.K. Volksbond een algemeene jaarvergadering. Dc rJamclub is opgericht 19 Dec. 1933 met aanvankelijk 6 leden. Het initiatief tot de oprichting van de cub werd genomen door den heer C. W. Bakker, alhier, door mede werking van de plaatselijke afdeeling van den R K. Volksbond nam het ledental spoe dig toe en steeg tot 16. Door medewerking van den R.K. Haarlemschen Dambond zijn de leden goed met het spel bekend ge raakt. Deze bond gaf gratis een propagan da-avond waarop de heer Hopstaken een propagandistisch woord sprak. De heer v. d. Laan gaf op dezen avond een simultaan- wedstrijd, waaraan 30 personen deelnemen Het resultaat van dezen propaganda-avond was, dat 5 nieuwe leden zich aanmeldden. Besliten werd toe te treden tot den R.K. Haarlemschen Dambond met 2 tientallen. In November a.s zal de club dus aan de wedstrijden van dezen bond deelnemen. Nieuwe leden zijn van harte welkom, allen die die lid zijn van hun standsorganisatie kunnen lid van de club worden a 5 cent per week. WARMOND Werkloosheid. Gedurende de maand September is alhier aan crisis-werkloozen een bedrag uitgekeerd van 480 en aan niet crisis-werkloozen 250. Gedurende deze maand werden ingevolge de steun regeling gesteund 22 werkloozen, t.w. 5 bouwvakarbeiders, 2 houtbewerkers, 8 land- en tuinbouwarbeiders en 7 trans portarbeiders. VOORHOUT K.J.M.V. Het is kenmerkend voor den geest in deze vereeniging, dat de vergade ringen steeds zoo goed als voltallig zijn. Ook dezen avond opende de nieuwe voor zitter, de heer P. L. J. Prins, deze bijeen komst met een hartelijk woord van wel kom tot den moderator, den spreker Anton de Gruijter, van Den Haag, en overigens alle leden. De notulen werden door den heer P. v. d. Geer voorgelezen, en onveranderd vast gesteld. Hierna was allereerst het woord aan dn moderator, kapelaan G. P. Bakker, die propaganda maakte voor den a.s. tuin- bouwwintercursus aan de B.N.S. alhier, voor slechts ƒ2.50 voor het geheele sei zoen, 4 avonden per week. Hierna was het woord aan den heer De Gruyter, die zijn tweede lezing over de Economische Maat schappij, getiteld: „De inwendige mobili satie van den middenstand" aanving. Op klaarduidelijke en goed begrijpelijke wijze zette spreker uiteen, waarop deze inwen dige mobilisatie berustte en wees hierbij speciaal op de nauwe samenwerking, wel ke moet bestaan tusschen kapitaal eener zijds en arbeid anderzijds. De corporaties, zoo vervolgt spr. zijn in Quadragesimo An no verticaal gedacht, d.w.z. dat in zulk een corporatie zitting hebben: de grootwerkge vers, kleinwerkgevers, de middenstanders en de arbeiders, welke in dat soort van be drijf werkzaam zijn. Spreker trof hierbij een vergelijk met de tegenwoordige stan den, die voor een overduidelijke tegenstel ling vormde. Nadat een oogenbliak gepauzeerd werd, en het Bondslied even gerepeteerd met klavierbegeleiding van den heer Hub Eg gen, vervolgde de inleider van dezen avond zijn lezing, met het geven van eenige prak tische wenken, waarbij hij o.a. de moge lijkheid in het licht stelde, dat de midden stand en het boerenbedrijf zelf banken zou den stichten, informatiebureaux en incas- so-bureaux zouden oprichten, een raad van bijstand zouden vormen, enz. enz. Op zeer interessante en populaire wijze heeft de heer De Gruyter zijn gehoor weten te boeien. Allen waren vol aandacht, en onge twijfeld heeft hij met zijn tweede lezing, die wat interesse betreft de eerste wel overtrof, veel succes mogen oogsten. Leerzaam en interessant was zijn betoog, waarvoor de voorzitter den inleider van harte dank zegde en al belangstellend uit zag naar een volgende lezing. Nadat nog vragen door eenige leden ge steld, bevredigend tot oplossing waren ge bracht, volgde hierna sluiting met de K.J. M.V.-groet en gingen alen voldaan huis waarts. D.V.V. Te ruim half negen opende de voorzitter der vereeniging Door Verede- goed bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot alle opgekomen leden. De hoofdschotel van dezen avond was wel de bespreking van nieuwe regelen voor de wekelijksche veiling, hetgeen de voor zitter in zijn openingswoord tot uitdrukking liet komen. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen door den secretaris, den heer J. W. Floor, en overanderd vastgesteld, onder een woord van dank, voor de keu rige verzorging. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van.het bestuurslid de heer J. Korte- kaas, die om onbekend gebleven reden meende te moeten bedanken. Ook had het Nederl. Merkenbureau mededeeling gedaan, dat er 10 eereprijzen a 2.50 beschikbaar zouden worden gesteld voor de aanstaande tentoonstelling welke in het najaar gehou den wordt. Onder dank van de vergade ring werd van dit schrijven kennis geno men. Het bestuur stelde de veiling-bespreking aan de orde; met het voorstel, dat het vei- linggeld 5 pet. zoowel voor leden als voor niet-leden in den vervolge zoude komen te bedragen, waartegen eenige leden heftig verzet aanteekende. De heer C. van Werk hoven Sr. is van meening, dat de leden der vereeniging toch wel aanspraak mogen maken op een reductie. Zij toch dragen bij voor de instandhouding der vereeniging. Na een vrij langdurige discussie werd ten slotte besloten, dat de leden 2 cent en de niet-leden 4 cent per geveild nummer moeten bijbetalen, voor z.g. b.v. adminis- tratieloon. De verrichtte werkzaamheden. Dit werd dan met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. In de vacture J. Kortekaas werd thans voorzien door de verkiezing van J. Bel, die na een tweede stemming de meerderheid wist te behalen. De gekozene was ter ver gadering en verklaarde zijn functie te aanvaarden. De voorz. noodigde hem uit, achter de bestuurstafel zitting te willen nemen, heette hem van harte welkom ach ter het laken en sprak den wensch uit, dat hij nog zeer vele jaren met genoegen zijn taak als bestuurslid zal mogen opvatten, en dat er steeds een aangename samenwerking zoude mogen worden gevestigd tusschen de bestuursleden onderling. Nadat van de rondvraag door eenige, le den was gebruik gemaakt, sloot de voorz. op de gebruikelijke wijze, met dank voor de goede opkomst. VEUR. Geboren: Elisabeth Cornelia Maria, d. van C. Dudink en M. M. Mul Peter Theodorus Gerardus, z. van Th. G. Schutte en H. M. Wilms. Gehuwd: H. S. J. Verburg en M. M. v. d. Meer L. J. Hooijmans en E. J. Olst- hoorn. 247. Niettemin had deze ontmoeting Piet en Drein op een idee gebracht. Ze zouden schilderyen gaan maken en probeeren, die onderweg te verkoopen. Nauwelijks waren ze aan hun eerste schilderij, of ze werden opgebracht naar de naastbij gelegen kazerne. Zoo, zei de Commandant, jullie zyn spionnen. 248. Hoe komt U daar nou bij, zei Piet, we zijn allebei kunstschilder. Maak dat je tante wijs, bulderde de comman dant, waarom schilderen jullie dan juist de forten hier?

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10