HOE LAAT HET IS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1W4 DE LEID SCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 STADSNIEUWS DK HANZE. Installatie prof. A. Cleophu als adviseur. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" vergaderde gisteravond de Leidsche Hanre onder voorzitterschap van den heer J. Meijera. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd vastgesteld. De secretaris doet hierna voorlezing van een schrijven van den weieerw. heer rector v, d. Ven. waarin medegedeeld wordt, dat door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem tot geestelyk adviseur van de Hanze in zijn plaats is benoemd de zeereerw. hooggel. heer A. Cleophas, professor aan het Theo- logicum te Warmond. De voorzitter, de heer Meyers, zegt, dat deze nieuwe adviseurswiaseling voor de Hanze met slecht genoemd mag worden. Niet omdat rector v. d. Ven de Hanze-be- langen niet een goed hart toedraagt, maar omdat zijneerw. door zijn vele werkzaam» heden voor het mannelOk jeugdwerk te weinig tod overhield voor de Hanze. De benoeming van prof. Cleophas tot Hanze-adviseur Juichte spr. daarom vooral ook toe, w01 zOneerw. hoogleeraar is in de sociologie. Daarom verwacht spr., dat de nieuw benoemde adviseur zon volle belang stelling aan de middcnstandsbelangen zal geven en hO heet hem daarom hartelok wel kom. Prof. Cleophas, .erkrijgend. zegt Jlever een benor- Iceling na zyn .verkraambeden te •moren Met blijd- «chap heeft ho het Adviseurschap aan vaard, in de eerste plaats omdat in den ruddcnaUnd hef •chte Roomsche ge- •••f .Tc-< r..' 1.1 r- 'door de midden stand terecht de ruggegrast van Kerk en MaatachappO genoemd wordt. De middenstand heeft ook een heerlOkc taak te vervullen. Op de atudiedagrn te Seppe. welke prof Cleophas deze week gevolgd heeft, was hO onder het gehoor van den uit Duitachlsnd uitgedreven pater Muckcrmann, die Hol land gelukkig noemde, w01 men hier de Katholieke organisatie vrijelOk kan aan- fiangen, terwijl dit in Duitschlarvd totaal on mogelijk is geworden. De wyze, waarop m*n In Duitachlsnd thans wordt geknecht, lijkt veel op een kuituurkamp. Spr. concludeert, dat ook de midden stand dankbaar mag wezen zijn vrijheid te hebben behouden. Doch daarom ook ij het plicht mee te leven met de organi satie. En daar ontbreekt nog wel iets aan. gezien het aantal aanwezigen. Het werk wordt gedaan door 'n kleinen kern van mannen, die zich volop geven, maar van wier werken zoovele lauwen en slappelin gen profiteered. Onze t(Jd is een tijd van tegenstellingen en dat wekt leven en kracht op. En die kracht moet aangewend om degenen, die afzijdig staan van het organisatieleven, te doordeesemen van dien echt chriatelykcn geest, die de Middeleeuwen kenmerkte Het eene systeem na het andere in onze huidige maatschappij heeft gefaald en daar om is de eerste taak der katholieke stands- organiaatie, de katholieke maatschappij leer tc beleven en naar bulten uit te dra gen. 't Ia maar al te zeer waar, dat w|J in onze dagen vermatcrlaliacerd zijn. Daarom moeten wy eerat het rijk Gods zoeken, dan komt het overige geleidelijk vanzelf. Spr geeft de verzekering, dat hU zijn krachten zal inspannen om het welzijn van den middenstand te bevorderen, daarby geleid door het voorbeeld van Christus zelf. Van Hem zullen we leeren onszelf te ver heffen in het organisatieleven en als we Hem leeren beleven In ons zelf en ook In anderen, dan. aldus spr., werkt men voor een ideaal. Dat dit verwezenlijkt moge worden, ia apr.'a vurige wensch. (Applaus) De voorzitter dankte prof. Cleophas voor zijn begeesterende woorden en sprak de hoop uit, dat zijn wenschen in vervulling mngen gaan en hU in staat zal blijken de Hanze-lcden zoodanig tc begeesteren, dat zy voortaan geen vergadering meer willen overslaan. Hierna kwamen de ingekomen stukken in behandeling, welke gedeeltelijk van ver- trouwclijkcn aard waren. Ondor deze stukken bevond zich een schrijven van het H B inzake een in te stel len enquête aangaande de klachten over de aangedaan door personeel in overheid* dienst, dat zyn vrijen tyd soma zelfs zyn concurrentie, welke den middenstand wordt diensttijd besteedt om handel te draven of karweitjes uit te voeren voor particulieren Evenzoo door het onnoodig handeldreven door kloosters en gestichten, bestuurd door religieuzen. Het II B. vraagt nu dienaangaande be trouwbare gegevens, om een volledig in zicht te krijgen over den aard en den om vang der gesignaleerde euvelen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Centralcn Raad wordt benoemd de heer v. Gastel. Hierna kwam in bespreking de agenda voor den Ccntralen Raad. welke volgende week te Amatcrdam gehouden wordt. De voornaamste punten, die atof tot apre- ken opleverden, waren de begrooting 1935 en de bestuursverkiezing. Ten aanzien van het laatste punt werd besloten den candi- daat van de afd. Rotterdam, den heer v. Doorn, te steunen. De voorstellen van de afdcclingen gaven aanleiding tot uitvoerige besprekingen, maar met de meeste kon de vergadering zich wel vereeiugen. De voorzitter deed vervolgens enkele mededeelingen over de te houden Winkel week. De bezwaren tegen den oorspronke lijk vastgeatelden datum, waarbij de win kelweek op 30 November zou eindigen wa ren, in verband met het vergevorderde sei zoen nogal groot, zoodat besloten ia haar te houden van 10—20 October. Er zijn we derom verschillende plannen ontworpen voor attractie tijdens deze Winkelweek, welke nader zullen worden besproken op de Woensdag as door de Win kei week-com missie uitgeschreven vergadering. Vervolgens bracht de voorzitter nogmaals de tarieven der Lichtfabnevcn ter sprake, ten aanzien waarvan voortdurende actie werd toegezegd. Bg de rondvraag voerden nog enkele leden het woord, terwijl de voorzitter waar schuwde tegen de actie van de stichting „M iddensUnds belang". Hierna volgde sluiting der vergadering. VOOR DE BLINDEN. GELD EN ARBEID. Deze oproep „Voor de blinden" la ernst. Het ia niet de aanmaning van den man, die nieuwe luiken voor zijn ramen noodig had en er een collectebus je bij hing, waar op: Voor de blinden. Hier ia het: voor de blinden van Grave. Het ui nu eenmaal zoo, dat onze goede Katholieken nooit met rust gelaten wor den Dat komt, omdat zij ook zelf nooit een liefdadig werk in den steek zullen laten. De/e gelukkige wisselwerking ia er tenge volge daarvan tuaachen de Katholieken, die ontvangen moeten, omdat zij gebrek hebben, en de Katholieken, die altijd maar weer geven willen omdat ze we ten, dat de eeuwige zaligheid verdiend moet worden gedeeltelijk met goede wer ken. Een ideale toestand dus. En op de basis van dien idalen toestand zijn er reeds enkele oproepen m onze cou rant gepubliceerd voor de blinden van Grave. Gelukkig hebben deze reeds succes ge oogst en wij denken dan aan de dame, die zich eenige dagen geleden by de pennirg- mceaterr.w.e vervoegde met een gift van 50.Voor de blinden van Grave. Zy zeide niet, wie zij was en wenachte onbe kend te blijven. Daarom brengen wy hier de/en onbekenden geefster grooten dank en stellen haar ten voorbeeld aan allen, die nog niet, ondanks hun vast besluit, hun milde gaven zonden. Er zyn cr ook, die Je het geld by wyze van spreken zelfs uit hun portemonnaie moet halen. En het kleine comité van harde werkers kan er moeliyk zelf daartoe op uitgaan, portcmonnaica en beurzen opeischcn en er uit halen, hoeveel zy meenen, dat de be treffende missen kan. Gelukkig wordt de liefdadigheid andera beoefend. Gelukkig geven allen direct en zonder tegenspraak als het hon gevraagd wordt. En als er dus Zaterdag en Zondag as. boekjesdagen worden gehouden voor de blinden van Grave, op welke dagen aan iedereen een mooi geïllustreerd boekje over dat blindenwerk voor den luttelen prya van tien cents of een mapje met mooie kaarten betreffende datzelfde lief dewerk voor het minieme bedrog van vyf- en-twintig centen worden aangeboden, dan zullen allen natuurlyk aanstonds zelf hun portemonnaie te voorschyn halen om dit boekje én deze kaarten tc koopen en met klinkende munt te betalen. Zy zullen dit bovendien doen met een biy gezicht, om dat zy verheugd zyn zulk een goede daad voor deze blinden te mogen doen. Dat spreekt vanzelf, zooals het ook van zelf spreekt, dat intuaschen de vrywillige en blymocdig geschonken giften en gaven zullen blyven toeatroomen. Daar hebben die boekjes en kaarten niets mee te maken. Tot zoover is dus alles in orde. Er wor den giften gestort er worden boekjes en kaarten gekocht en dit ailca om onze blinde vrienden by het 75-Jarig bestaan van hun tehuis te kunnen weldoen. Momenteel ia er nu by het Overige co mité nog maar één zorg en de/e betreft het aantal dergencn, die de boekjes en kaarten nan den man zullen brengen. Er zyn reeds verccnigingcn. die zich spontaan daarvoor hebben aangeboden zooals de Graal, de Verkenners enz. Maar er moeten er veel meer komen. Want m die twee da gen as Zaterdag en Zondag moet de heele stad worden bewerkt, zonder dat ook maar iemand mag worden overgesla gen. Zoo dit niet geschiedde zou men dit het comité hoogst kwalyk nemen. Daarvoor xyn dus menachen noodig. Jonge, enthou siaste menschen. Jongens en meisjes, die in zich voelen iets tc moeten doen voor zulk goed liefdewerk als dat der blinden. Geeft dus uw krachten, alle jonge meisjes cn alle jonge mannen, die beseft, wat voor hen, die leven in eeuwigdurend duister, ge daan moet worden. Die beseft, wat het zeggen wil blind te zyn. Die beseft, wat het beteekent zóó af- hankelyk tc zyn je hceie leven. Die beseft wat het ia, zooveel te moeten missen. Jonge meisjes, jonge mannen, even mis schien moet gy hierover nadenken, maar dan aanstonds zult gy u opgeven om Za terdag en Zondag op uw wyze, met uw werkkracht veel te doen voor de blinden van Grave. Geeft u op, allen, by de penningmeeste- resse, Hooigracht 40. Met ingang van 1 Sept. ia om gezond heidsredenen aan den heer C. Bekker, waarnemend le verpleger aan het geeticht Endegeest eervol ontslag verleend na een diensttyd van 23 jaar. DE VIERING VAN KONINGINNE- VERJ AARDAG. De herdenking van Koninginne-ver jaar dag zal morgen in den larvde overeenkom stig het verlangen van H M. de Koningin op eenvoudige wijze plaats hebben. Eerat werden dit jaar ons Koninklyk Huis, en het Nederlandache volk getroffen door het overlyden van H.M. Koningin Emma. Daarna moest onze geliefde Vorstin Haar Gemaal, onze Prinses Haar Vader afstaan, zoodat ons Oranjehuis en ons Volk wel heel erg getroffen werden. Onze Koningin heeft den wensch te ken nen gegeven, Haar verjaardag dit jaar stil en waardig te vieren. Laten daarom allen op den Sisten Augus. tus aan hun medeleven met onze Koningin en onze Prinses uiting geven door bet uitsteken van de vlag. Wat de herdenking hier ter stede betreft, vermelden we in het kort het programma: Morgenochtend te 8 uur zal de Buurt- vereeniging „Eensgezindheid" den eersten stoot geven voor deze herdenking door het ten gehoore doen brengen van een koraal zang van pl.m. 75 kinderen, begeleid door kopermuziek, hetgeen door de Radio- dutributie wordt uitgezonden. Deze plech tigheid vindt plaats in de Trompstraat, hoek Oosterstraat. Te half tien vindt in de Stadsgehoorzaal het gebruikeiyke feest plaats voor de kin deren der diverse scholen. Ditmaal zal er echter geen optocht worden gehouden. Te half elf wordt op het Schuttersveld parade gehouden door de troepen van het 4de Reg. Inf. en het 8e Reg. Veld-Artille- rie met medewerking van de Veldmuziek. Deze parade zal staan onder leiding van majoor van Voorthuyaen. terwyl gedefi leerd wordt voor overste Koningsveld. Morgenmiddag te 2 uur worden op het Schuttersveld feeatelykheden gehouden, georganiseerd door de Vereeniging „Ko ninginnedag". Diverse spelen voor jongens en meisjes zullen worden gehouden. Er is een wed strijd voor versierde parapluies en para sols en een poppenkastvertooning. Bovendien zullen ruiterspelen worden uitgevoerd door de landelijke Rijvereeni- ging .,De Venneper Ruiten", terwyl de ond.-officieren van het 8e Reg. Veldartil lerie diverse paard-oefeningen zullen te zien geven, als caroussclryden, groeps- springen en individueel springen, terwijl de wachtmeester Beverwyk Hongaarsche post zal ryden met acht paarden. De Buurtverecnigmg „Eensgezindheid", die het begin der herdenking voor zich opvraagt, zal ook de sluiting der herden king verzorgen, want Zaterdagmiddag van 24H uur borden er in de verschillende straten van het woningcomplex verschil lende kinderspelen gehouden, benevens een wedstrijd van verklcede kinderen. 's Avonds van 810 uur is cr concert, t« geven door het muziekgezelschap „T. en D.", gevolgd door een rondgang, met mu ziek, van kinderen met lampions. Tydens het concert het draaien van een „Rad van Avontuur". A. v. d. MEER ZEVENTIG JAAR. Morgen zal de heer A. van der Meer, oud- hoofd der R.K. School In de Pelikaanstraat, zyn zeventigsten verjaardag vieren. De heer van der Meer is door zyn langdurigen arbeid als hoofd der school, maar vooral ook door zyn arbeid als Vin- centiaan. Hier ging zyn arbeid het meest Na zyn onderwyzersloopbaan in Zocter- woudc te hebben aangevangen, is hy ge durende meer dan 40 jaar aan de school in de Pelikaanstraat verbonden geweest. Moer dan 40 jaren ook is hy reeds Vin- centiaan. Hier gang zyn arbeid het meest uit naar het „Liefdewerk der Kinderbe scherming". waarvan hy secretaris is. Te vens is hy lid van den By zonderen Raad. Bovendien wydde hy nog zyn krachten aan andere werkzaamheden, zooals in de Commissie tot wering van schoolver zuim, Kinderfeest Koninginnedag en vele andere. Moge hem na dezen blyden dag van zijn zeventigslrn verjaardag welke hy na een verbiyf in Sassenheim nu weer in zyn oude woonplaats Oegstgccst zal vieren nog vele jaren in gezondheid en met den zelfden arbeidslust geschonken worden. LAND- EN TUINBOUW deze rasverschillen bestaan, kon dit nog niet met voldoende zekerheid worden vastge steld. Wel bleek, dat de verliezen gelcide- lyk plaats vinden. Tuaschen eind October en 17 April ging van de 3 goedbewaarbare rassen gemiddeld aan gewicht 14.4 pet. en aan droge stof 115 pet. verloren. Met vry groote waarschijnlijkheid werd gevonden, dat tuaachen 3 Januari en 17 April suiker niet in meerdere mate verforen ging dan andere stoffen. (We noemen als eersten datum 3 Januari, omdat by den oogst het suikergehalte niet werd bepaald). Uit vorenstaande blykt, dat men de ver liezen by het bewaren van voederbieten aan een hoop niet moet onderschatten: door rotting kan een belangryk percentage ver loren gaan, terwyl by bieten, die zeer wei nig rotting vertoonden, in een half jaar een verlies aan droge atof optrad van 11.5 pet., dus ongeveer één negende deel. Aardappelvlokken. Het Rapport is ver schenen van de Commissie van Advies in zake fabricage van aardappelvlokken. De Commissie komt tot de conclusie, dat 100 K.G. maïsmeel in voedingswaarde gelijk te stellen is met 100 KG aardappelvlokken -f 43 KG vischmeel of 100 KG. soyameel en 100 K G. gerstemeel met 86 K.G. aard appelvlokken -f- 4.3 K.G. vischmeel of 8 K G. soyameel. Zou men in Nederland een fabriek bouwen, die gedurende 250 cam pagnedagen per jaar in de gelegenheid ge steld wordt te werken, en die als crisisin stelling in 5 jaar zou worden afgeschreven, dan zouden de aardappelen, bestemd voor vcrvlokking, by een maismeelprys van 5 20 (eind Mei bedroeg deze prya maar 4 70) opbrengen af boerderen 0 29 per 100 K.G welk bedrag met 0.25 per 100 K.G. zou sty gen of dalen, naarmate de maLsm eel prijs met 1.00 stygt of daalt. Iedereen kan dus, gezien zijn productie kosten, uitrekenen hoe hoog het maïsmeel in prya moet atygen, wil de teelt van aard appelen voor vervlokking loonend zyn. De Commissie raamde de productiekosten van aardappelen op zandgrond per Hectare op minstens 300.zynde 1 20 per 100 K.G. aardappelen; waarvoor zy de teelt op de boerdcry voldoende aantrekkelyk acht tegenover die van granen. De opbrengst van Suikerbieten. In het vorige jaar (1933) is door het Instituut voor Suikerbietenteelt (I. v. S.) te Bergen op Zoom een statistisch onderzoek naar de op brengst ingesteld op niet minder dan 300 praktykvelden in Westelyk-Noordbrabant. Een paar dingen stippen we uit het desbe treffende rapport aan: In de middelmoot van 68 pet. ligt de op brengst al tusschen 78. 9 en 113.8 K.G.; in 31.7 der gevallen ligt 't óf nog hooger óf nog lager. De gemiddelde bietenopbrengst kan dus nog bcteekenend worden verbeterd door verfyning van onderzoek en teelt. Zij. die meenden, dat dc opbrengsten ook op kleivelden sterk verschillen, zijn in het gelyk gesteld. Bij den beperkten duur van onzen zomer behoor en wij vooral aan te sturen op versnelling der suikerproduc tie, en blykt uit de verkregen cyfera. dat de mogelykheid daartoe door teeltmaatre- gelen vermoedelyk zal bestaan. Het aan tal planten per Hectare liep uiteen van 41000 tot 84000, waarby 143 velden of 53 pet. minder. 128 velden of 47 pet. meer dan hot gemiddelde aantal planten bleken te bezitten. Deze kwestie is voor Nederland byzonder actueel, omdat alle studies in de laatste jaren uitwezen, dat het aantal plan ten in ons land te gering wordt genomen. Luehtbandenwagen. De landbouwer L. J. v. d. Linden te Spykeruase. deelt in No. 48 van „De Nieuwe Veldbode" zyn bevin dingen mee omtrent den luchtbanden wagen in het landbouwbedryf. Hy oordeelt, dat in den stryd. die er gevoerd wordt tuaachen den wagen naar Oud-Hollandsch model en den platten wagen, de laatste ongetwijfeld aan de winnende hand is. Door de talryke verbeteringen, die aan den platten wagen den laatsten tijd zyn aangebracht, zyn de voorde*len in die mate toegenomen, dat groote re bekendheid daarvan den stryd spoedig zal doen eindigen. Schryvers wa gen is vervaardigd door de firma Neute boom te Spykenisse en heeft de volgende afmetingen, lengte 3.10, breedte 1.80 en hoogte 1.10 M de laadhoogte is dus gering. Met uitzondering van den houten bodem en zy ladders is de wagen geheel van staal en electrisch gelascht. Het laadvermogen is daardoor opgevoerd tot 5000 K.G. De wie len zyn gemonteerd met groote luchtbanden (vóór 36/6, achter 38/7), waardoor de be- noodigde trekkracht aanzienlyk vermin derd is en het ryden aangenamer is gewor den. Door de verbeterde stuurinrichting (in principe gelyk aan die van de auto) komt slingeren, zooals by de gewone schamels, niet voor. By het ryden met korten dissel zyn de aangebrachte hand- en voetrem bui tengewoon nuttig. Velen vreezen lekke ban den. Van der Linden meent zyn collega's gerust te kunnen stellen en zegt: „Deze komen zelden voor", en besluit met de uit spraak, dat z.i. de luchtbandenwagen in geen behoorlyk bcdryf mag ontbreken. Voor de Praktijk: De heer Jn. Hoek Pzn., tuinman te II pond am. moet sedert 3. 4 jaar met goed resultaat een bestrydingsmiddel tegen de Iepenziekte hebben toegepast: zelfs afgekeurde boomen heeft hy nieuw leven weten te brengen. Ook anderen pas sen het middel toe. lazen we, zoodat we be langhebbende lezers naar genoemd adres meenen te mogen verwyzen. 't Zou een ge lukkige uitvinding zyn Wy brengen nog even in herinnering, wat onlangs te Schellmkhout by den veehouder D. Bloothoofd is gebeurd. Deze smeerde zyn koeien, die veel last van muggen (of vliegen?) hadden, in met nicotine-oplossing. ais gebruikt wordt ter bespuiting der vruchtboomen. Hy was nog met de behan deling der beesten doende, toen reeds een der dieren dood neerviel. Drie andere koeien volgden, niettegenstaande onmiddel- lyk hulp werd geboden en emmers water over de dieren werden uitgestort. Ter waar schuwing! „Warm" inkuilen. UK Overijsel werd on langs gemeld, dat „warm" ingekuilde groene rogge oen minder smakelyk product ople verde dan by inkuiling volgens de Finsche methode. Daartegenover deelt nu de heer Chr. Donkers te Oosterhout (N.-Br mee, dat hy verleden jaar 38 000 K.G. snijrogge volgens de „warme" methode inkuilde cn aldus een uitstekend voer verkreeg, dat zeer graag door het vee gegeten werd. In het in kuilen van snljrogge met sterke zuren ziet de heer D. vanwege het lage eiwitgehalte geen voordeelen. Hy had er wat zure kar nemelk door gesproeid. De aar zat nog in de acheede. Wie hieromtrent ervaring heeft, gelieve dit aan het I. v. P. te Wageningen mee te deelen. B-r. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné ta zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leldsehe Courant Een leder die ons een abonné (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laai het is. Wij zenden hem (haar) onderstaand klokje Bewaarproef met Bieten. Welke ver lie ren treden by hot bewaren van bieten op, by de verschillende gebruikeiyke rassen? Deze vraag heeft het Instituut voor Plan tenziekten tn den afgelnnpen winter ge tracht op te lossen. Eind October, by den oogst, werden in een grooten hoop mons ters gedaan, die op 3 Januari. 8 Februari en 17 April bloot kwamen te liggen en daarna werd geanalyseerd. In volgorde van het droge-stofgehaltc waren het de volgen de rassen: Friesche Rykmakera (met het hoogste gehalte) Eureka. Feragis en Pro ductive. Men heeft zoowel verliezen by rotte als by gave bieten. By de verliezen door rotting traden groote ras-verechillen Aan het licht. By Friesche Rykmakera, Eureka cn Peragis kwam zeer weinig rot ting voor. By Productiva waren op 3 Janu ari de bieten nog gaaf op 8 Februari waren van de 10 monstersbietcn 5 geheel of half verrot, en dit was in nog iets sterkere mate het geval met de 10 monsterbieten, die 17 April voor den dag kwamen. Het bepalen van de verliezen van prak tisch gave bieten ia heel wat moeilyker. Hoewel aan wijzigingen bestaan, dat ook in

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8