DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. r AG. 10 UIT DE OMGEVING IÏILLEGOM. Ome gasfabriek. De gemeentelijke gasfabriek bestaat thans 30 jaar. We stip pen uit het verleden het volgende aan: Eer tot stichting werd overgegaan is heel wat beraadslaagd en de eerste Raadscom missie ging huistoe. De aangekochte grond kostte 2 50 en 2per vierk. M wat duur was in dun tyd. Er werd een leening gesloten van 123 000. De uitbreiding g.ng snel: in 1906 wat de leidingen betreft, in 1907 een tweode gashouder en muntmeters, in 1910 automatische lantaarnopstekers, in 1913 Duplcx-fabrieksmcter. in 1918 blus- sching der straatverlichting in den zomer wegens kolennood, in 1919 watcrgasinstal- latie, in 1926 nieuwe gashouder, in 1929 comprcssorinstallatie. Later is dc kolen- transporteur gekomen van den spoordijk over den weg naar de fabriek, waardoor de kolenaanvocr te water ophield. Sinds de oprichting van het bedrijf staat de heer F'. J. Paycns als directeur aan het hoofd van het bedrijf- Dc keuze van den gemeenteraad Is in deze voortreffelijk ge weest. Deze hoofdambtenaar is niet alleen hoogst bekwam, maar een buitengewoon humaan chef voor zijn personeel, dat zich door de uitbreiding van het bedrijf in den loop der jaren mede sterk heeft uitge breid. Een raar heer. Voor enkele weken vervoegde zich bij verschillende expor teurs een man van Duitsche nationaliteit, die voorgaf den hoeren mooie Duitsche bloembolicnordcrs te kunnen bezorgen. Dc man had echter geen verder reisgeld en een der exporteurs gaf hem 20.Deze hoor de niets meer en ontving evenmin orders. Een dezer dagen trachtte de Duitacher hetzelfde spelletje opnieuw te spelen, doch een exporteur beide de politie op. Bij on derzoek bleek dc Duitschcr in het bezit te zijn van een volledig stel inbrekerswerk- tuigen. Dc Justitie zorgt voor hat verdere wel! KATWIJK AAN DEN. RIJN. Aardappelen. Gisteren was het de eer ste dag, dat de aardappclenhandel onder de nieuwe, al direct berucht geworden, re geling stond. Het nieuwe hiervan is hoofd zakelijk, dat thans iedereen genoodzaakt wordt aardappelen te koopen voor da volle prijs, die de groote opbrengen omreden dc matig in prijs staande aardappelen, de drielingen, niet verkocht mogen worden. Dat dit voor consumptie zeer geschikte product gedenatureerd zal worden, gelooft niet een practisch mensch. Te meer niet waar duizenden mcnschcn om meerdere reden niet In do gelegenheid zyn andere dan drielingen, die voor matigen prijs te verkrijgen zijn, machtig te worden. Alge meen acht men het, voornamelijk in de tegenwoordige omstandigheden, een zeer slechte maatregel waarvan èn de tuinders èn de minder gesitueerden dc slechte ge volgen ondervinden. Ongeval. De 15-jarige P. S. had het ongeval, dat zijn been van de trapper der fiets afgleed. Hierdoor het stuur kwyt, reed hu met flinken gang tegen een boom en viel bewusteloos op den grond. Dr. Hue- ting, direct ontboden, oordeelde overbren ging naar het ziekenhuis zeer gewenscht. Na daar verder onderzocht cn behandeld te zijn kon hij weer naar hui* worden ver voerd. Later is gebleken dat het geval geen ernstige gevolgen zal hebben. LISSE. Conversie geldleeningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben in het. ren tetype, waartegen geldleeningen momen teel door gemeenten worden gesloten, aanleiding gevonden tot een onderzoek, of het mogelijk was, reeds door de ge meente gesloten loeningen tegen een la ger rentepercentage te convertceren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het niet mogelijk was de leeningen, die voor conversie in aanmerking komen, in één groote leening op schuldbekentenis onder te brengen, terwijl één aanbieding werd ontvangen voor eene emissie-leening tegen een rente van 4 koers 98. Hierop hebben Burg. en Weth zich ge wend tot de geldgeefsters der betrokken leeningen met verzoek, of zij tot conver sie van de loopende leeningen tegen een lager rentc-pcrccntagc bereid waren. Behalve van de Onderlinge Levensver zekering Maatschappij „'s-Gravenhage1' te 's-Gravenhage. die niet bereid was de aan haar verschuldigde restant-lecningrn, ten bedrage van 39.800.— en 12 600. resp. tegen een rente van 4 7/8 en 4 3/ te convcrtecren, werden aanbiedingen ontvangen van: le. de N.V. Bank voor Nedcrlandschc Gemeenten, om de restant-leening. groot 11 500 rentende 4 7/8 te convertee- ren tegen een rente van 4 1/4 ten hon derd per jaar; 2e de Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp, te 's-Gravenhage, om de restant-leeningen, groot 7000 23 400 en 29.750.— resp rentende 4 7/8, 5 en 4 3/4 te con verteeren tegen een rente van 4 1/4 ten honderd per Jaar; 3e. de Pensioenfondsen voor de Kolo niale Landsdienaren te 's-Gravcnhagc. om de restant-leeningen, groot 165 000.--, 160.000—, 116.66160 cn 2 798 45. resp. 4 3/4, 4 3/4, 4 7/8 en 4 7/8 te con vertceren tegen een rente van 4 ten honderd per jaar, koers 99. Het College van Burg. en Weth. Is over tuigd, dat op het oogcnblik geen gunstiger aanbiedingen zun te verkrijgen cn meent den Raad tc moeten adviscercn deze. met het oog op dc belangrijk lagere rentc-per- centage welke verkregen worden, te ac- ceptecren. Door de Pensioenfondsen voor de Ko loniale Landsdienaren is de voorwaarde gesteld, dat de belasting, welke van af lossing of rente der leeningen eventueel geheven mochten worden, ten laste der gemeente komen. Aanlokkelijk is deze voorwaarde niet, doch naar het Inzicht van het College van Burg, cn Weth. wordt zij aannemelijk door de bepaling, dat conversie der lecningen ten allen tijde mogelijk is. zij het ook, dat gedurende de eerste vijf jaren bij conver sie of extra aflossing eene vergoeding van 1 over het te convertceren of extra af tc lossen bedrag moet worden betaald. In verband met de omstandigheid, dat in alle loopende overeenkomsten is be paald, dat bij conversie eene opzeggings termijn van tenminste 3 maanden moet worden in acht genomen, wordt door B. en W. voorgesteld de nieuwe leeningen te sluiten met ingang van 1 November 1934, waarbij B. en W. opmerken, dat de lee- ningsbedragen de rcstant-leeningen per 31 December 1934 gelden. Nog zij medegedeeld, dat voor de laat ste 3 onder 3c vermelde restant-leeningen, per 1 November 1934 ten bedrage van 160.000 141.375.— en 2.893.76, bij conversie eene vergoeding verschuldigd is van 1 en dat het de bedoeling is het af lossingsplan van de eerste onder 3e ver melde restant-lcening, per 1 November 1934, groot 166 000 te doen vervan gen door eene jaarlijksche aflossing van 8000.welke aflossing in overeenstem ming is met de afschrijvingen van de ob jecten van het waterleidingbedrijf, waar voor de leening is aangegaan. Burg. en Weth. zullen alsnog trachten, voor zooveel betreft de restant-leeningen, verschuldigd aan de Onderlinge Levens verzekering Maatschappij ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravcnhage, deze leeningen, door de plaatsing van eene lecning tegen een la ger rcntc-pcrccntage elders, af te lossen. Burg. en Weth. stellen den Raad voor te besluiten tot conversie van bovengenoem de lecningen. Personalia. De weleerw. heer ds. Ligtcnberg, heeft het beroep als predi kant bij de Gereformeerde Gemeente al hier, aangenomen. De heer Ligtcnberg was candidaat te Rotterdam. Bouwvergunningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer S. de Lange te Leiden vergunning verleend tot het houwen vnn een dubbel woonhuis aan de Hyacinthenlaan alhier. Verloting R. K. Wijkverpleging. B en W. dezer gemeente hebben aan de Ecrw. Zuster Josepha alhier, vergunning verleend tot het houden van eene verloting ten bate van de R. K. Wijkverpleging te Lisse. NOORDWIJK AAN ZEE. GROOTE REDDINGSDEMONSTRATIE. Op het strand bij de vuurtoren. Zaterdagmiddag 3 uur zal er alhier een groote nationale Reddingsdemonstratie plaats hebben. Deze demonstratie zal plaats hebben op het strand by den vuurtoren. Het volgende programma zal worden afgewerkt: 1. Algcmecne opmarsch. 2. At- ^'►cken van zwin naar drenkeling. 3. a. Hulpvcrlecning met kleine werpboei door niet-zwemmers; b. Handreiking door niet- zwemmers; c. Redding door middel van grijplatten. 4. Redding met haspel en lijn. 5. Redding van zwemmer, zwemmende op verboden plaats. 6. Redding door middel van Australische haspel. 7. Hulpvcrlecning met vlet. 8. Redding door middel van zee mansgrepen en halve Nelson. 9. Kanored ding met seinen. 10. Redding met paard. 11. Hoe zwemmer moet handelen in een mui. a. Hoe het wel moet; b. Hoe het niet moet (rodding door middel van reddingsflot- teur). Tusschen de nummers in zal worden ge demonstreerd met het opwekken van le vensgeesten volgens verschillende metho- tllv.-ntucele wijzigingen in het pro gramma voorbehouden daar een en ander zeer afhankclyk is van den toestand der zee tijdens de demonstraties). In het belang van het goede verloop wordt ieder dringend verzocht zich stipt te houden aan dc aanwijzingen van de po litie cn leden der Noordw. Reddingsbriga de, welke laatste kenbaar zijn aan witte rozet. Men wordt in alle geval verzocht achter de lijnen te blyven waarmede het slrandgedccltc is afgezet. NOORD WIJ KEK HOUT. Naar de K. R. O. Studio. De afdee- ling Noordwijkcrhout van den Katholie ken Radio Omroep gaat Zondag 26 Augus tus a.s. op excursie naar de K. R. O. Stu dio en zender te Hilversum met een groo te luxe touringcar. Het belooft een pret tige en leerzame dag te worden. Voor deelname moet men zich wenden tot een der comitéleden. De kosten bodragen 1.75 per pefsoon. SASSENHEIM. Aanbesteding. Door het gemeentebe stuur is aanbesteed het verrichten van verfwerken aan dc gebouwen van het gas bedrijf. alsmede de fitterswoning. Ingeschreven werd als volgt: Van Goe- verden 197 50; G. de Nobel 194 54, J. v. Duiker 186 en G Bemelman 170.Het werk is aan den laagsten inschrijver op gedragen. Concert. Het Chr. Fanfarecorps .Cres cendo" zal Zaterdag een concert geven in do Inif aan de Carbonlaan. NOOTDORP. Opening koelhuis ..Arctic**. Onder aanwezigheid van tal van genoodigden werd g-Merenmiddag Koelhuis „Arctic" van den heer Joh A. Post. geopend. Aan de genoodigden, onder wie wü o.m. het voltallige college van burgemeester en wethouder* opmerkten, werd eerst ten hui ze van den heer Post een thee aangebo den. Nadat de heer Post alle aanwezigen een w^ord van welkom had toegeroepen, hield de burgemeester, de edelachtbare heer H. C. A. M. Schiilvlnck een rede, welke htf zou doen volgen door het in werking tre den der machines. Aan de rede van den burgemeester ont- leenen wij het volgende: Spr. dankte voor de uitnoodiging aan burgemeester en wethouders en waardeer de het zeer door den heer Post in de gele genheid te zijn gesteld de symbolische daad der opening d<-oi het in werking brengen der machines te verrichten. In dezen tijd wordt veel van malaise gehoord in den handel, nijverheid, industrie, land- en tuin bouw enz. Des te meer doet het spr. ge noegen, dat hier een lichtstraal is te be speuren cn dat de heer Post de durf de monstreert zijn tedryf zoo'n groote uit breiding te geven. Deze tyden brengen voor de gemeente besturen een groote verantwoordelijkheid me*, zich mede, vooral waar telkens we der nieuwe maatreden de gemeenten en ook de burgery trcffeu. Dat er ook onder de burgerij nog z»Jr., die durven aan te pakken, blykt wel uit :n werking treden van dit nieuwe bedrijf. Spr. uit de wensch, dat een nieuw tydperk van op bloei. van opbouw na»; worden ingeluid. Het stemt hem prettig, dat het gemeente bestuur zou zeer :n staat is geweest mede te werken aan dezen cptouw, doordat zy ii-.zake de electric'teitsvccrziening den on dernemer zoo ter wille is kunnen zyn. Moge het bedrijf .n de totkomst een groote levensvatbaarheid toonrn. aldus de burge meester. De neer Post is zoo in de bloe metjes gezet en gaarne had het gemeente bestuur ook een stoffelijk blijk van waar deering Begeven; ror. heeft in verband met de tydsomstand'ghcaen gemeend te moeten volstaan met dc medewerking, die de oprichting van dit bedrijf mede moge lijk maakt. De burgemeester uitte zijn beste wenschen vcor het welslagen der onderneming en r-ood'gdc de aanwezigen uit em driewerf hoeia op den heer Post uit te brengen. Hierna verrichtte de burgemeester de symbolische daad der opening door het m werking brengen der n.arhines. Nadat een en ander op de gevoelige plaats was vastgelegd, werd door de ge noodigden een rondgang gemaakt door het bedrijf. Hierbij word ons op welwillende wyze uitgelegd, dat het koelhuis wordt gekoeld door een installatie met een capaciteit van 60 000 calorien per uur. welke installatie geleverd i* door de Ai-eldi ornsche Machi nefabriek v.h. LLerdaal. Deze ijs- compressor wordt gedreven door een 35 P.K. Crosslcy-dicselmoter, waarvan de le verancier Is de Crosslcy-Motorcn, Wete- ringkade te 's-Gravenh-'ge Het afisV.^eren .ap_het gehcele gebouw is geschied door de firma F. J. Cleton te Rotterdam. Het koelhuis zelf, dat een grooten in druk maakt (inhoud ruim 2000 M.3) is voorzien van kokers, die de koude lucht invoeren; de inbreng,rg van de koude lucht geschiedt door den luchtturbine van- of een drooge luchtkce'er. die een capaci teit heeft van 24 0)0 M.? per uur, terwyl weer andere kokers de warme lucht weg zuigen. Er is gelegenheid c m 20 millioen bollen droog te koeien, terwyl 2 000.000 bollen volledig gekoeld kui nen worden. Nadat ueze uil net koelhuis zijn. kunnen 20.000 kisten (300.000 pord) druiven gekoeld worden. Lcn groote pakzoldef is aanwezig, ter wijl ook ruims» hoots plaats is voor het sortceren der bollen. D eheer Post bezit eigen transportmiddelen voor het aanvoe ren en thuisbezorgen der bollen en drui ven, terwyl het laden en lossen geschiedt in een overdekte ruimte. De aannemers van het gebouw zijn de Gebrs. J. en P. van Tilburg, alhier: het schilderwerk is verzorgd door den heer P. Vis tc Nootdorp. De electrische Installatie is volgens spe ciaal systeem n.l. in anti-chroomkabel uit gevoerd door het Electro-technisch Bureau van Eyk uit deze gemeente, terwyl als al gemeen adviseur onze dorpsgenoot, de heer H P. Wiegel zyn modewerking verleende. Na afloop van de bezichtiging werd ten huize van den heer Post de eerewijn aan geboden. Hier voerde nog het woord de heer van der Laan, die namens Holands Bloembol lenhuis tc Lisse zijn gelukwenschen aan bood. Spr. wees op de groote bcteekenis van dit koelhuis voor het vergrootcn der verbruiksperiode der bloembollen. Hij uit te zjjn.' waardeering voor dit pioniers werk in Nootdorp en zeide Nootdorp te benijden om het bezit van zoo'n bedryf. Namens de firma Cleton te Rotterdam sprak de heer Cleton, die zijn groote waar- weering kenbaar maakte voor de onderne- mingsgeest van den heer Post. spr. hoopte, dst de heer Post door deze koude produ- ceerende installatie er warmpjes in zou komen te zitten. De heer van de Wetering van de Cross- Iey-motoren dankte voor de aangename sa menwerking met ellen en inzonderheid met den heer Post. Nadat de heer Post den burgemeester hand had gezegd voor diens bereidwillig heid dc openingsplichtigheid te verrich ten en allen verdere aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, merkte hy nog op, dat aan het welslagen der onderneming niet In het minst hadden medegewerkt de ver- scshillende leveranciers en uitvoerders van het werk. Wij eindigen met den heer Post een wel gemeend succes toe te wenschen en hopen dat de naam van het bedryf er toe zal bijdragen Nootdorp ook op dit gebied meer dere bekendheid te verschaffen. WASSENAAR. VAN DEN VERDRINKINGSDOOD GERED. Bewusteloos uit zee gehaald. Bijna had de zee gistermiddag te onge veer 4 uur wederom een slachtoffer ge- eischt. Ditmaal waa het plaatsgenoot B., die zich te ver in zee had begeven. In be- wusteloozen toestand aan wal gebracht zijnde, mochten de doktoren Baart de la Faille en Hubbeling er gelukkig in slagen om door toepassing van kunstmatige adem haling bij het jongmensch de levensgeesten weer op te wekken, waarna hy per zie kenauto naar de ouderlijke woning is ge bracht. Het zwemmen In zee is vooral voor de kust van Wassenaar hoogst gevaarlijk. Hoe dikwijls zal nog, na deze redding op het kantje af, gewaarschuwd moeten worden? Wordt men dan nooit wijzer? Geboren: Asraff Sophie d. van G. C. Lange en J. C. Elink Schuurman Ca- tharina Jacoba d. van A. L. Voorham en A. C. Kortekaas Peter z. van J. Bakker Schut en A. de Jong Lucia Cornelia d. van G. Nijp en J. van den Bliek. Ondertrouwd: M. A. Beek en J. C. Reeser H. Vlug en K. W. Hooger- werff. Gehuwd: J. van den Vlekkert en A. van der Toorn A. G. de Vries en F. W. J. Strubbe. Overleden: Maria Jacoba Ooster- veer 47 j., echtg. van J. v. d. Geest Si- mona Maria Louisa Paula van Heeswyk 19 j., ongch. Gevestigd: S. J. van Rood, uit Utrecht, Huitlaan 6 G. M. van Everdin- gen, Rem. uit Wageningcn, Konijnenlaan 18 J. D. van Koppenhagen, bakker uit Broek op Langendijk, Wassenaerstraat 5 S. K N. Oei, uit Den Haag, Duinweg 9 G. Heidinga d.b. uit Heemstede, Duin weg 4 P. J. Zimmerman. N.H. uit Apel doorn, Wittenburgerweg 8 H. M. Borst, R.K. d.b. uit Leiden, Rijksstraatweg 376 L. Vometh. R.K. Dtsche d.b. uit Duisburg, Eikenlaan 35 K. Willinger, R.K, Dtsch d.b. uit Den Haag, v. Zuyylen van Nijeveltstraat 69 P. A M. Kerssing, N.H. d b, uit Den Haag, Wittenb.weg 174 J. C. Pictcrs, N.H. d.b. uit Voorschoten, van Z. v. Nijeveltstr. 17 S. Wülkopf, Ev. L. Dtsch d.b. uit Den Haag, Stoeplaan 16 H. Janmaat. R.K. bakker uit Nieuwveen, Langstraat 22 M. R. Kudcrna, R.K. Oostenr. d.b. uit Weenen, Park O. Wasse naar 1 E. M. S. Hintz, Ev. Dtsch d.b. uit Den Haag, Park Oud Wassenaar 1 M. Kirzinger, R.K. Dtsch d.b. uit Den Haag, L. Kerkdam 63 H. Meis, Ev. L. Dtsch d.b. uit Den Haag, Pr. Hcndruk- laan 1 C. S. Habermehl, N.H. huishoud ster uit Nieuwer Amstel, Windlustweg 12 E. Schöll, Ev. L. Dtsch d.b. uit Den Haag. Gr. Hoefijzerlaan 35 G. de Rui ter, N.H. d.b. uit Berkel en Rodenrys, Kon. weg 4 J. L. Pleunis, adj. Dir. Pels- dierenfokkerij uit Den Haag. Wassen, weg 17b M. Machurek, R.K. Oostenr. d b. uit Den Haag, Rijksstraatweg 793 H. Heineke, D. kantoorbed. uit Arnhem, Konynenlaan 41 J. C. C. Dane, d.b. uit Rotterdam, Konijnenlaan 47 G. W. L. Aandewicl, N.H. uit Dordrecht, L. Kerk dam 103 Wed. A. Leewis geb. E. Dre- vers, N.H. uit Haastrecht. Hertelaan 15 F. J. Garratt. E P. Engclsche uit Londen, Middelweg 10 A. C. Moor», R.K. d.b. uit Echt, Amazonelaan 1 P. J. C. Baars, R.K. uit Den Haag, Oostdorperweg 37 G. H. Ruhaak, N.H. uit Boskoop, L. Kerk dam 101 M. Krasse, R.K. Dtsch d.b. uit Den Haag, Persijnlaan 10 E. H. H. Wimmershoff, R.K. Dtsch d..b. uit Dlnd., KI. Persijnlaan 2 J. J. C. Goemans, mu sicus. uit Den Haag. Binnenweg 1 A. van Brink. N.H. uit Groningen, Rijks straatweg 580 G. M. Gaillard, procura tiehouder. uit Den Haag, Duinvoetlaan 24 Y. E. E. Horstmann. R.K. uit Utrecht, Meijendellscheweg 4 C. M. Wessel geb. van den Berg cn gezN.H. uit Socrabaya, Hoflaan 3 J. Sareis vsn Rijn en gez.. N.H. uit Den Haag, Storm van 's-Grave- sandeweg 15. Vertrokken: B. Vierbergen en gez. naar Scheveningen, Marcelisstraat 46 P. Zurek naar Den Haag, Adr. Paustraat 19 M. Marbus en vr. naar Scheveningen Marcelisstraat 50 P. A. C. Steunebrink naar Den Haag, Stortenbekerstraat 309 M. Gusenleitner naar Voorschoten, Tul penstraat 9 A. G. de Vries naar Den Haag, Hart. Nibbrigkade 72 R. Kloos terboer naar Den Haag, Amazonestraat 44 F. Wacker naar Den Haag. Z. O. Bui tensingel 240 J. A. de Jong en gez. naar Zeist, Baarnscheweg 4 A. R. Strack naar Den Haag, Riouwstraat 153 W. C. Goris naar Rotterdam. Statensingel 175c M. Emschermann naar Den Haag, Delftschelaan 12 A. F. M. Ultce naar Gouda, Kleiweg 95 J. A. van Heumen naar Leiden, Witte Singel 43 G. M. Vis ser naar Haarlem. Regulierstraat 25 A. Veerman naar Nieuwleusen, Den Hulst C 153 L. M. Kokee naar Den Haag, Twentstraat 91 Wed. L. B. Fransen geb. van der Meer naar Den Haag, v. d. Woerd- straat 7 H. M. Bakker naar Den Haag. Fred. Hendriklaan 41 A. H. Bensmann en vr. naar Den Haag. Statenlaan 89 M. Klotgen naar Den Haag. Laan Copes van Cattenburgh 68 Wed. J. F. Car rière geb. Bakker naar Rijswijk Z.H., Leeuwendaallaan 23 G. H. Hófelmann naar Dinslaken P. M. Boss naar Den Haag. Nassaulaan 2 B W. A. van Kem pen en gez. naar Oegstgeest, Weth. Spaar garenstraat 42 F. H. Henderson en gez. naar Leiden, dc MeU van Streefkerkstr. 2 G. F. M. Bedaux naar Tilburg. Nieuwe Goorlscheweg 17. WOCBRÜGGE. EEN TROUW EN VERDIENSTELIJK BURGER. De heer O. C. van Heinessen 50 jaar In dienst der gemeente. 1 Augustus 1934. Deze dag zal by den heer O. C. van Hem essen en de zijnen in dankbare herinnering blijven. Hij mocht n.L gedenken, dat hy gedurende 50 jaren de gemeente heeft gediend, waarvan 36 jaar als veldwachter. De jubilaris werd in de Raadzaal door het gemeentebestuur, raadsleden cn ambtenaren verwelkomd en allereerst door den Burgemeester, als ver tegenwoordiger der gemeente als volgt toegesproken: Wjj zyn vandaag byeen ge komen om dankbaar te gedenken hoe 50 jaar geleden tusschen u en deze gemeente een band werd gelegd welke, Gode zij dank, tot op dezen dag onverzwakt is ge bleven. Wie onzer zich dien tyd nog her inneren kan, wie zich nog het gemoedelijke leven van die dagen voor den geest kan halen, die beseft ook hoe het mogelijk was, dat u uw taak vervulde en toch gelegen heid vond uw vrye uren te besteden aan het navorschen en publiceeren der historie onzer gemeente. Zoo zag men u niet al leen ais veldwachter, maar evenzeer als historisch woordenboek, als iemand voor wie het geheele dorp werkelijk leefde en die behoefte had daarover anderen voor- en in te lichten. Geen wonder is het daar om. dat toen in 1913 de landshistorie In geheel Nederland werd herdacht, in Wou- brugge een tentoonstelling kon worden gearrangeerd, welke terecht algemeerte be langstelling heeft getrokken en dat het monument in den polder Vierambacht en de gedenksteen in het kerkgebouw der Ned. Herv. kerk blijvende herinneringen aan uw studiezin en historische kennis zul len zijn. Nevens dit trok ook de historie der kerken uwe belangstelling, hiervan ge tuige de tentoonstelling ter nagedachtenis aan dr. A. Comrie, en het werk getiteld „Jacobswoude cn Woubruggc". Zoo is uw leven tot in den laten levensavond geble ven vol arbcidslust, vol belangstelling voor het verleden cn het heden. Dat de maat schappij voor Ned. Letterkunde en het His torisch Genootschap u het lidmaatschap hunner organisatie aanboden, was dan ook even vereerend als verdiend. Ook wy zijn u daarvoor oprecht dankbaar. Dankbaar, dat God u de krachten gegeven heeft, maar ook dankbaar, dat gij zoo met de u gege ven talenten gewoekerd hebt. Zoo spreekt het vanzelf, dat wij verlangd hebben naar dezen dag om uiting te geven aan die ge voelens, maar ook dat de tastbare onder streeping mijner woorden dienovereen- komstigen vorm zouden verkrijgen. Wij bicden u als herinnering een armstoel aan, welke gelegenheid biedt tot rusten en overdenken. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren voor uw vrouw en de uwen ge spaard te blijven en moge de herinnering aan dezen dag voor u even dankbaar zijn aL voor de gemeente. Hierna werd de jubilaris toegesproken door een der ambtenaren namens hen. Spr. wees er op, dat de ambtenaren geen ver- heerlyking willen, doch alleen waardce- ring. Wij weten dat dit ook de stemming van uw gemoed op dit oogenblik is. Ook wij hebben behoefte uiting te geven aan onze bijzondere blijdschap, dat wy u als onze waardige nestor hier in ons midden moge begroeten, gezond en frisch, ondanks uw acht kruisjes. In onzen kleinen kring van ambtenaren is het oudere deel schaarsch meer vertegenwoordigd cn wy zijn er dankbaar voor, dat gij nog tot ons behoort, want wie zal zeggen hoeveel nut wy jon geren wel mogen trekken van de rijpere ervaring en de wijze adviezen der oude ren. Daarom is het bij de ambtenaren een behoefte u op dezen dag een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden; wil dan van ons in ontvangst nemen deze voeten- warmer, waarby wij hopen, dat God u nog vele jaren het nuttig gebruik daarvan mag doen genieten. De jubilaris dankte daarna in bewogen woorden den Burgemeester en ambtena ren voor zooveel blijk van waardeering hem bewezen, doch bovenal betuigde hij zyn dank aan God. Onder het gebruik van een kopje thee bleef men nog een poosje gezellig bijeen. ZILK. Opgepast. Ten nadecle van den bloe mistknecht H„ wonende alhier, werd van zyn rijwiel, staande in een schuurtje op den tuin van de firma K., eca imkelnieuw rywielbelastingmerk ontvreemd. Voor H. een geduchte tegenvaller, voor anderen een teeken om terdege op te passen. Nog geen beterschap. Naar wy uit goeden bron vernemen is de toestand van den 21-jarigen P. R., wonende in het Lan- geveld alhier, die eenigc dagen geleden zéér ernstig werd aangereden, nog steeds zorgwekkend. Hij ligt nog steeds ter ob servatie in het St. Maria-Ziekenhuis te Haarlem. Pardon mijnheer. dst Is #r nog een. Hie ik *tn mUn Torigen patroon gegapt jieh.- iCanardj,

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10