FEDERATIE-EXAMEN, BOEKHOUDEN, ENZ. LEERLINGEN VAN J. A. JANSEN BSTSW: MAANDAG 23 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 (MERCURIUS DIPLOMA} Voorjur 1934 GESLAAGD: J. L. d. HOEVEN A. C. HOFKES J. JONGELEEN i. RANSELAAR P. SCHOONEVELO Zoeterwoude Katwijk aan Zat Leiden Leiden Onze lijst van geslaagden, bevattende 97 namen, is voor leden belangstellende ter inzage CONDITIES f5.— per maand per wekel. lesuur. AUGs. BEGINT SPECIALE TRAININGSCURSUS VOOR AFGEWEZEN CANDIDATEN reau voor het inrichten, bijhouden en controleeren van boekhoudingen BAROMETER. naar waarnomingen verricht In den morgen van 23 Juli 1934, megedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogate barometerat.: 705.6 te La Coruna. Laagste barometerat.: 753.5 te Warschau. Verwachting tot den avond van 24 Juli: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen iets koeler. De depressie in de Golf van Biskaje trok Oostwaarts en ligt nu in Ooat-Duitschland. De hoogc druk herstelde zich in het Zuid- Westen. Aan de ingang van het Kanaal steeg de barometer In twee dagen dertien millimeter. In het Noord-Oosten nam de lage drukking af; hij bleef echter nog hoog ten opzichte van Oost-Engcland. Bij IJs land kwamen geringe dalingen voort. Het overtrekken van het dcprcssiestelsel gaf aanleiding tot plotselinge zware onweers regens in Frankrijk en Duitschland. In onze omgeving werd het weer gisteravond be trokken en koeler. De atmosfeer boven de lage bewolking behield cchtor haar hooge temperatuur, waardoor de terugkeer der warmte bij opklaring mogelijk is. Het laat zich echter aanzien, dat de afkoeling met wind over de Noordzee zal aanhouden met bewolkt weer en nog ecnige hoeveelheden regen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dee middags te half drie 18.2 gr. C. L1CIIT OP VOOR FIETSERS e.*. Van Maandagnamiddag 9.38 uur tot Dinsdagmorgen 4.37 uur. HOOG WATER. Tc Katwijk: op Dinsdag 24 Juli voorm. 1.03 uur en nam. 1.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 21 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22.5 gr. C. Wanneer men nu de vraag moet beant woorden of de bedragen die heden zijn aangenomen laag zijn, dan moeten we zeggen ja! Maar als men de regeling met die van andere landen vergelijkt dan is er geen land ter wereld waar een zoo danig bedrag aan werkloozcnstcun wordt uitgekeerd als in ons land. In Engeland is het maximum bedrag 9.60. Ik wil daar mee niet zeggen dat de uitkceringen in ons land hoog zijn, Integendeel, maar men moet de zaak ook van den anderen kant beschouwen. En daarbij de levensstan daard in aanmerking nemen die in andere landen gevoerd wordt. Wij hebben bovendien met de moeilijk heid te kampen dat in ons land de woning- huur zeer hoog is. Op den duur zal men er niet aan kunnen ontkomen om door een wetgeving de huren van boven af naar omlaag? Ie brengen. Er is door dc R. K. Kamerfractie een comité benoemd, waar van dc heer Engels voorzitter is, om te on derzoeken op grond van gecontroleerde fei ten, welke fouten er in dc huidige regeling schuilen. Wij hebben gemeend dat door deze re geling ook dc positie van de groote gezin nen zal verbeterd worden. Men moet niet zeggen dat men de stcunverleening moet beschouwen in het licht van het gezegde van Minister Colon ne: Als het kan zal het gebeuren, en als het niet kan zal het ook gebeuren. De be lasting is tot nan het plafond gestegen; cr zijn in ons land 240 gemeenten die in 1934 niettegenstaande het feit dat zij de hoogst mogelijke belasting hebben gehe ven toch nog tekort komen, hetgeen door de regccring moet worden bijgepast. In 1935 zal dit bedrag nog grooter zijn. Er is nu eenmaal een bepaald niveau voor be lastingen dat men niet te boven mag gaan omdat men toch geen ho.ogere inkomsten daaruit krijgt. Bovendien is cr nog een andere kant. Als men de inkomsten gaat verminderen dan zou dc koopkracht geheel verdwijnen. Wat nu dc regeling van 1 Juli j.l. betreft, dc indruk die ik uit de bladen gekregen heb is deze, dat. bij deze regeling de lage uitkeeringen in de groote gezinnen er beter op geworden zijn en dat dc kleine gezinnen die soms vroeger meer ontvingen er op zijn achteruitgegaan. Wanneer men onbillijk heden in dc steunregeling ziet, b.v. men- schen die een eigen huisje hebben en geen steun krijgen dan doet men het best zich tot den Minister te wenden die alles on derzoekt en dan zal zoo noodig een extra steun worden toegezegd. De Katholieke fractie zal in de toekomst alles doen wat in haar vermogen ligt. Maar vraagt niet van ons dat wij het onmoge lijke doen. Met een woord van opwekking om vertrouwen te stellen in de R. K. Staatspartij en de Katholieke Kamerfrac tie die zich tenvolle bewust is van haar groote ontzettende verantwoordelijkheid besloot prof. Aalbersc zijn uitermate be langwekkend betoog. GEDACHTENWISSELING. Bij de levendige gedachtenwisseling die toen ontstond er was voor 18 sprekers 30 minuten beschikbaar werden door en kele afgevaardigden klachten naar voren gebracht die rechtvaardig waren en waar voor de katholieke kamerfractie op de bres zal staan en blijven staan. De meeste grie ven waren echter misvattingen die ofwel berustten op gebrek aan voldoende inzicht ofwel op onvoldoende voorlichting. Na de lunch beantwoordde Prof. Aalberse de di verse sprekers zeer uitvoerig. Men moet mij aldus prof. Aalberse niet van pes simisme beschuldigen: het zou mij in m'n leven heel wat teleui-stellingcn bespaard hebben, wanneer ik niet steeds zoo'n opti mistisch karakter had gehad. Maar de toe stand van 's lands finanüën is nu eenmaal uitermate zorgowekkend. De belasting op brengst is ontzaggelijk gedaald en blijft iedere koer ver beneden de raming. De katholieke kamerfractie heeft zich mot hand en tand tegen dc steunverlaging verzet, maar de regeering hield vol dat het noodzakelijk was. Moesten wij de regeering toen naar huis toe jagen? Dat zouden we alleen hebben mogen doen, indien wij de zekerheid hadden dat een nieuw ministe rie aan dc steuntrekkers meer zou kunnen geven en blij ven geven. Die zekerheid be stond niet. Prof. Aalberse was het mot de verschil lende sprekers eens dat de stounverleoiiimg aan den lagen kant is, maar in vergelijking met andere landen wordt nergens meer steun verleend dan in Nederland. Maar er zal getracht moeten worden om de levensstandaard te doen dalen cn door een nieuwe huurwetgeving de huishuur te verlagen. Devaluatie is gevaarlijk. Wanneer we dé gulden zouden verlagen b.v. op 70 of 60 cent, zouden de werkloozen daar beter van worden? In de meeste lan den, waar men het gedaan heeft, doet men alle mogelijke moeite om een nieuwe deva luatie te voorkomen. In Amerika zijn de jongste onlusten juist veroorzaakt omdat daar de Iconen wel stegen, maar de dollar zakte steeds dieper en alles werd geleide lijk veel duurder. Engeland moet men niet als voorbeeld aanhalen: wanneer daar het pond op peil was gebleven, zou de Engelschman thans voor zijn pond veel meer hebben kunnen koopen als nu. Bestaande grieven inzake de steunregeling. De katholieke Kamerfractie heeft de Commissie-Engels benoemd die de thans bestaande steunregeling zal onderzoeken: wanneer er rechtmatige grieven zijn dan wende men zich rechtstreeks tot den Mi nister van Sociale Zaken of tot voornoemde Commissie (voorzitter het Kamerlid En gels te Leiden). SLOTWOORD MR. GOSELING. De voorzitter Mr. Geseling drukte dc vergadering op het hart goed te beseffen dat er onder dc katholieke fractie niemand is dit het niet goed meent met dc werk loozen. Maar ook de mogelijkheid van steunverlecning moet er zijn. Er kan zelfs een oogenblik komen dat een eonigszins voldoende steun verleen in g zelfs niet meer mogelijk kan zijn. Het is heel gemakkelijk praten voor men- schen die zelf geen verantwoordelijkheid dragen en die geen beslissingen behoeven te nemen. De katholieken kunnen en moeten ver trouwen stellen in de katholieke fractie, ook in deze moeilijke tijden. Laat diegenen die zich nog eenig genot kunnen veroorloven ook denken aan de werkloozen, wier leed niet te peilen cn niet te beschrijven valt. Laten wij ons zelf den tienden penning opleggen voor den werk- looze, die daardoor zal gevoelen dat hij niet alleen staat, dat hij niet aan zijn lot wordt overgelaten: hij zal dan weten dat het niet van den staat komt maar van zijn medemcnechen. Met een opwekking om trouw te blijven aan partij, volk cn Vorstenhuis sloot Mr. Geseling deze welgeslaagde XlVe verga dering van den Partijraad met den Chr. groet. BINNENLAND Heffing bierbcrciding. Naar wfj vernemen kan een reetitutie verwacht worden op de heffingen welke zijn gelegd op gerst en mout ten behoeve van de bier bereiding. HEFFING OP OLIËN. Heffing op vetten wor't verlaagd. De Minister van Economische Zaken heeft Vrijdag een beschikking genomen, waarbij met ingang van gisteren een hef fing op alle oliën wordt gelegd en In ver band daarmede de heffing op vet met in gang van 6 Augustus a.s. wordt ver laagd. Tot heden waren de oliën nog niet belast. Door het feit, dat de olieprijzen voortdu rend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschuivingen van boter en vet- gebruik r.aar het gebruik van oliën, waar door de maatregelen ten behoeve van zui velproducten in gevaar kwamen. De Minister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle oliën onvermijde lijk geacht. Ten einde echter te voorko men, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen, heeft de Minis ter, de heffing op oliën op 0.24 per KG. bepalende, de heffing op vetten met in gang van 6 Augustus a.s. verlaagd van 0.35 op 0.24 per K.G., waardoor voor komen wordt, dat in het algemeen de huis houdelijke uitgaven voor de bevolking on evenredig zouden worden verzwaard. DE MARGARINE-PRIJS. Crisisheffing wordt verhoogd. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken d.d. 21 Juli 1934, is de Crisisheffing op margarine verhoogd. Met ingang van heden bedraagt de prijs voor het merk voor margarine A 30 ets. per K.G.; de prijs voor het merk voor mar garine B, bestemd als grondstof voor de fabricage van margarine A, 40 cent per K.G., en de prijs voor het merk voor ri- tueele onvermengde en onvermengde plantaardige margarine 561/4 cent per K.G. De vervoervergunningen voor uit het buitenland ingevoerde, onvermengde mar garine worden verstrekt tegen betaling van 40 cent per K.G. voor zoover de waar be stemd is als grondstof voor margarine A en 56 1/4 cent per K.G., voor zoover het mengde plantaardige margarine. HARINGVISSCHERIJ KRIJGT WEER STEUN. Credict van ten hoogste ƒ750.000. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den minister van economi sche zaken met ingang van 1 September a.s. wederom steun te verleenen aan de haringvisscherij. Deze steun zal hierin be staan, dat de stichting voor de Nederland- sche haringvisscherij te 's-Gravenhage in staat gesteld wordt een deel van de na 1 September a.s. aangevoerde haring uit de markt te nemen, indien deze haring al thans een door den minister vast te stel len minimum-prijs niet opbrengt. Ter uitvoering van deze steunmaatrege len zal uit het landbouwcrisisfonds aan genoemde stichting, welke wederom be last wordt met den opslag en verkoop van de haar in eigendom overgedragen haring ten behoeve van de bij haar aangesloten reeders een crediet worden verleend van ten hoogste 750.000. Ten einde te voorkomen, dat door een grooten aanvoer de hoeveelheid uit de markt te nemen haring te veel zou oploo- pen, zal de minister tevens maatregelen ne men om den aanvoer te beperken. DE INVOERRECHTEN IN FRANKRIJK. Op vee- en vleeschsoorten. De directie van den landbouw deelt mede. dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs de invoerrechten in Frankrijk op de hierna- noermde vee- en vleeschsoorten als volgt zijn verhoogd: Levende runderen 150 frs., levende kal veren 190 frs., levende schapen 190 frs., le vende varkens 225 frs., alles per 100 K.G. levend gewicht; versch echapenvleesch 260 frs., versch varkensvleesch 375 frs., versch rundvleesch 260 frs., alles per 100 K.G., be vroren sehapenvleesch 135 frs., bevroren varkensvleesch 200 frs., bevroren rund vleesch 135 frs., alles per 100 K.G. Tegelijkertijd is de belasting op de in voervergunningen voor levende runderen, kalveren, schapen en varkens en voor versch varkensvleesch afgeschaft, terwijl die voor versch schapen- cn rundvleesch is verlaagd tot 15 frs. per 100 K.G. en voor bevroren rund-, schapen- en varkens vleesch tot respectievelijk 55, 55, cn 30 frs. per 100 K.G. LANDARBEIDERS OP THOLEN DREIGEN MET STAKING. Uitstel aan werkgevers tot Woensdag. De gisteren te Tholen gehouden bespre kingen tusschen een commissie der werk gevers en de hoofdbesturen en besturen der Christelijke, Roomsch-Katholieke en Moderne organisaties, hebben niet tot een bevredigende oplosing geleid. De commissie der werkgevers bestaat uit een veertigtal personen, die de drie honderd i vierhonderd werkgevers op het eiland vertegenwoordigt. De commissie was bereid een contract af te sluiten, waar bij zou worden bepaald dat 22 cent per uur in de maanden Augustus en Septem ber zou worden betaald. Na aparte besprekingen werd daarbij gevoegd de maand October. De bonden wezen dit voorstel unaniem af. Per circulaire zal den werkgevers nu uitstel worden gegeven tot Dinsdagavond a.s. Heeft men dan geen nadere concessies gedaan, dan zal Woensdagmorgen de sta king worden geproclameerd. VERPLICHTE AFRBAAK VAN HUIZEN OP AMELAND. Zonder vergunning gebouwd. In de laatste jaren heeft het bezoek aan Ameland een groote vlucht genomen. Aanvankelijk behielpen de badgasten zich met tenten, doch al spoedig verrezen hou ten huisjes, later gevolgd door grootere gebouwen, zoodat een flink complex dui nen werd bebouwd. Alles werd door prik keldraad omgeven, zoodat de benaming concentratie- of tentenkamp in de wereld kwam. Doch al deze huizen werden gebouwd zonder vergunning en de waarschuwing, om daarmede niet door te gaan, werd in den wind geslagen. Proces-verbaal werd opgemaakt en een veroordeelend vonnis van den kantonrech ter volgde. Zoo veroordeelde de kanton rechter te Leeuwarden een architect uit Groningen, die in de laatste 4 jaar 300 zo merhuisjes bouwde. De veroordeelden hebben thans de waarschuwing ontvangen, dat hun huizen vóór 1 Augustus moeten zijn afgebroken. Gebeurt dit niet, dan grijpen de autoritei ten in, hetgeen geschiedt op kosten van den eigenaar. Naar verluidt, zullen de overige huis jes en z.g. villa's binnen korten tijd een zelfde lot ondergaan. Burgemeester van Lanschot onderscheiden. Den burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, is de orde van den H. Gregorius den Grooten verleend. Begrafenis dr. Stork. Op de algemeene begraafplaats te 01- denzaal is Zaterdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van dr. ir. C. F. Stork, directeur der N.V. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo. De begra fenis geschiedde uit huize „De Paasch- berg" te de Lutte, waar de heer Stork j.l. Woensdagavond is overleden. LETTEREN EN KUNST J. Ph. Caro herdacht. Op de derde algemeene begraafplaats te Utrecht had Zaterdagmiddag in tegenwoor digheid van eenige honderden de over dracht plaats van een gedenksteen op het graf van den overleden zanger J. Ph. Caro. Op het reeds bestaande grafmonument van de familie heeft het herdenkingsco mité een sobere steen laten plaatsen, uit gevoerd door den architect Daan Jansen. In bronzen letters is daarop de tekst aan gebracht: „de dank van zingend Neder land". Het Kon. Utrechtsche Mannenzangkoor „Euterpe" opende de herdenkingsbijeen komst in de hal van de begraafplaats met Handel's „Beati mortui", waarna dc voor zitter van het comité den steen aan de fa milie heeft overgedragen. Onder de aan wezigen bevonden zich mevr. Caro met haar kinderen, terwijl we ook den heer Louis van Tulder opmerkten. Voor de aan wezigen zioh naar het graf begaven, zong „Euterpe" nog het „,Ecce, quomodo mori- tur". Bij den steen heeft een zoon van den overledene bedankt voor de eer, zijn va der bewezen, in welken dank hij ook den architect betrok. Het was een stille herdenking van den zanger, die 15 Februari 1933 tijdens een concert te Utrecht onder zoo tragische om standigheden overleed. STADSNIEUWS LEIDEN EN VELE DORPEN ZONDER ELECTRISCHE STROOM Zaterdagmiddag te omstreeks half drie is een storig opgetreden in een kabel van het electriciteitsnet tusschen Voorhout en Noordwijk. Deze storing vond door kort sluiting in het geheele net haar terugslag ook in Leiden en talrijke dorpen in de omgeving, die door de Leidsche Lichtfa brieken van stroom worden voorzien. Doordat men onmiddellijk al het moge lijke in het werk stelde om de storing op te heffen, mocht het gelukken dat Leiden zich na drie kwartier weer van clectrischc stroom kon bedienen. Intusschen had het locale en interlocale tramverkeer een groote stagnatie ondervonden, terwijl het ook gedurende eenige oogenblikken on mogelijk was gebruik te maken van de telefoon. Tientallen reizigers naar Kat wijk, Noordwijk en Haarlem wachtten op het emplacement van de N.Z.H.T.M. te vergeefs op de tram. Ook nadat de sto ring in Leiden was opgeheven duurde de stagnatie in de buitengemeenten nog voort, vooral in de gemeenten in de omgeving van Voorhout en Noordwijk. Verschillende buitengemeenten zy'n den geheelen dag van stroom verstoken geble ven. Gisteren was de storing tijdelijk op geheven, maar, naar ons van de zijde van AGENDA LEIDEN. Woensdag. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, gebouw Zita-ver., Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Donderdag. Plaatselijke Kern R.K. Staats partij, gebouw Zita-ver., Pieters kerkkoorsteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag. 29 Juli a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- de Lichtfabrieken werd medegedeeld, Is het heel goed mogelijk dat vandaag de storing in verschillende plaatsen weer optreedt in verband met de reparatie werkzaamheden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. VERBREEDING HOOGE RIJNDIJK. Met het verbreeden van den Hooge Rijn dijk, gelegen tusschen de Roomburger- brugGrenshoek, is een aanvang gemaakt. De slooten aan beide zijden worden ge dempt en de beide boomenrijen gerooid. Verzoeken van de Chr. Besturenbond aan B. en W. van Leiden. Het Bestuur van den Leidschen Chr. Be sturenbond heeft aan B. en W. dezer Ge meente verzocht, naar aanleiding van de circulaire welke de Minister van Sociale Zaken aan de Gemeentebesturen heeft ge zonden, zoodanige maatregelen te willen, treffen waardoor het lidmaatschap van werklooze arbeiders van Zieken- en Zis- kenhuisfondsen kan behouden blijven. Verschillende werklooze leden zijn niet meer in staat de contributies van deze fond sen te betalen, en zich zich genoodzaakt om die reden hun lidmaatschap op te zeg gen. Het Bestuur vestigt de aandacht van B. en W. er op dat dit ook voor de Gemeen tekas een niet gering nadeel kan beteeke- nen. Eveneens verzoekt het Bestuur aan B. en W., nu de Regeering de rentevoet voor de verleende woningvoorschotten heeft verlaagd, tenspoedigste maatregelen te doen treffen waardoor huurverlaging zal plaats vinden van woningen welke met ge noemde voorschotten zijn gebouwd. Mede door de thans plaats gehad heb bende steunverlaging is huurverlaging van de arbeiderswoningen zeer actueel gewor den. Opbrengst bloempjesdag „Herwonnen Levenskracht". De opbrengst van de gisteren gehouden bloempjesdag, ten bate van de R.K. Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, „Herwonnen Levenskracht" heeft opge bracht de somma van ƒ441.70. (Deze op brengst is byna ƒ400 lager dan verleden jaar). R.-K. Vakschool voor Meisjes. Geslaagd voor het 2de ged. (practijk) van het examen akte N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) de dames H. M. Beekman en A. M. Munting. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. J. I. T. van Zwieten, alhier. Voor het Federatie-examen boekhouden enz. (Mercurius-diploma) zijn geslaagd de heeren J. L. v. d. Hoeven, Zoeterwoude; A. C. Hofkes, Katwijk a. Zee; J. Jonge- loon en J. Ranselaar, Leiden; Schoone- veld, Warmond, allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Nieuwsteeg 4a. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 2993. Limonadefabr. „Klein, rein, fijn", café „Nooit gedacht". Noordwijk-Binnen, Wilhelminastraat 25. Tevens wordt gehandeld onder den naam Eerste Noordwijksche Limonadcfabriek Th. G. Salman. 754. J. M. Meyers. Leiden, Haarlemmer straat 9698100. Manufacturenhandel en beddenzaak. Fil.: Den Haag, Boekhorst straat 9, overgegaan aan firma Coenen, d.d. 1 Febr. 1934. Zaterdagmiddag is in de Wetstraat de 5-jarige L. A. G. L, van een rijdend draai orgel gevallen, waar hij onbemerkt opge klommen was. Met een bloeduitstorting in het rechterbeen en ontvellingen aan han den en teenen is hij door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Het jubileum van den Pastoor. Op 15 Augustus as. hoopt de Zeereerw. heer P. Meijer, pastoor der H. Laurentius- parochie, zijn 40-jarig priesterfeest te her denken. Reeds eenigen tijd geleden is een feestcommissie gevormd, bestaande uit den weleerw. heer L. Brabander, Kapelaan al hier, mej. N. van Geest, en de heeren P. Koot, M. Lakeman, W. Meyer, G. Schrama, J. J. Smit en C. van Wissen, welke com missie een actie op touw heeft gezet om gelden bijeen te garen voor het aanbieden van een feestgave. Thans is 'n eere-comité gevormd. In het eere-comité hebben zit ting genomen: Mgr. Th. Bekkers, Rector „Huize Bijdorp", Rector Thompson, Pater Friedrichs, Rector aan de Haagsche Schouw, Zr. Maria Hortensia, Algem. Over-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2