IVOROL HONIG'S BOUILLONBLOKJES bhons 6 voor lOcl ZATERDAG 21 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND HITLER ALS OPPERSTE RECHTER. HIJ ZWIJGT OP TAL VAN PUNTEN. WAT ZAL DUIT SCHLANDS HOUDING ZIJN TEN OP ZICHTE VAN HET OOSTELIJ K LOCARNO-PACT? DE ALGEMEENE STAKING TE SAN FRANCISCO. Hitler als rechter. De vorige week hebben wij in ons overzicht alleen melding kunnen maken van de rede van Hitier, Vrijdag 13 Juli voor den Rijksdag uitgesproken, zonder dat wij gelegenheid hadden daaraan veel commentaar vast te knoopen. Slechts hebben wij de opmerking gemaakt, dat nog lang niet alles opgehel derd was. Inmiddels is wel gebleken, dat ook elders deze rede met teleurstelling is ontvangen; teleurstelling omdat men gehoopt had, dat de sluier, welke het drama van 30 Juni be dekt, zou worden opgelicht. De rijkskanselier heeft echter slechts aangegeven, dat er een samenzwering be stond, eerst over zijn hoofd heen, maar ver volgens ook tegen hem en dat hij snel had moeten handelen teneinde een bloedbad te voorkomen. Hij was in dat oogenblik de hoogste rechter in Duitschland, zoodat een verder onderzoek naar de schuld der dood- geschotenen overbodig is. Zij waren ge vonnist door de hoogste rechtbank, door Hitier zelf. Verder hebben wij gehoord, dat het totaal aantal geëxcuteerden 77 bedraagt. Voor de rest heeft Hitier niets hoege naamd medegedeeld. En toch hadden wij graag iets gehoord omtrent den dood van Klausner, von Bose, von Kahr, Probst en andere katholieke leiders, waarvan niemand gelooft, dat zij met een samenzwering iets uitstaande heb ben gehad. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat het Duitsche volk de uit den weg ruiming van deze mannen zoo maar zal aanvaarden, maar zeker is het, dat het buitenland dat niet zonder meer aanvaardt. Hitier moge zichzelf tot opperste rechter promoveeren, er is in ieder geval .nog een openbare meening, die zelfs dezen opper sten rechter voor haar rechtbank daagt. Zij kan hem niet dwingen te spreken, maar hem wel veroordeelen, wanneer hij zich niet weet vrij te spreken. De heele affaire van 30 Juni is het pres tige van Hitier niet ten goede gekomen. Oost-Locarno. - Nog in een ander opzicht was Hitiers rede teleurstellend, om dat men er nl. geen antwoord in vond op de vraag, wat Duitschlands houding zou zijn tegenover het plan van een Oostelijk Locarno-pact. Het antwoord toch hierop zal beslis send zijn voor de vraag of het wellicht mogelijk zal blijken den vastgeloopen diplo- matieken wagen weer op gang te brengen voor een nieuwe poging tot het vinden van een methode om de bestaande tegenstellin gen in de ontwapeningskwestie bij overleg te regelen. Berlijn is tengevolge van het tot dusver behaalde succes van Barthou's fijn diplo matiek spel voor een zeer ernstig besluit gesteld. Daarom is het alleszins te begrij- pen, dat de Duitsche machthebbers zich den noodigen tijd van beraad willen gun nen alvorens officieel stelling te nemen. De kans schijnt groot, dat het isolement, waarin Duitschland thans reeds verkeert, nog grooter zou worden, indien het èën de FEUILLETON. DE UITGEWISCHTE SCHULD Naar het Engelsch van PAUL TRENT. (Nadruk verboden.). 3) Ze waren het huis genaderd en Sir Ja mes, die hen door het raam had gezien, kwam hen tegemoet. „Waar is Geoff? Is hij niet meegeko men?" was zijn eerste vraag. „Neen, meneer. Hij kan zich niet vrijma ken van zijn afspraken in de stad, maar hoopt over enkele weken te komen." Sir James was zichtbaar teleurgesteld en erg zwij^aam. gedurende de lunch. Het was voor allen een opluchting toen de maaltijd was afgeloopen en Sir James noodigde Hurst in de bibliotheek om een sigaar met hem te rooken. Hij had den vriend van zijn zoon nimmer mogen lijden, doch hem steeds geduld terwille van Geof frey en was er in geslaagd, zijn wantrou wen te verbergen. .Meneer Hurst, sta mij een onbescheiden vraag toe. Waarvoor bent u naar Cranham gekomen?" Na een korte aarzeling klonk het ant woord: „Om juffrouw Wynne ten huwelijk te vragen." „Dat dacht ik ai U oordeelde het niet noodig, mij van te voren hierin te ken nen?" „Is dat in den tegen woord igen tijd nog gebruikelijk? Als zij had toegestemd, zou finitief afwijzende houding zou aannemen tegenover het voorgelegde denkbeeld van het Oostpact tot wederzijdsche hulpverlee ning, aangezien zijn tegenspelers niet zou den nalaten daaruit conclusies te trekken omtrent Duitschlands feitelijke bedoelin gen en dienovereenkomstig hun maatrege len te verscherpen, teneinde daaraan het hoofd te kunnen bieden. M. a. w. dat de eenzijdige veiligheidsmaatregelen van thans in nog grooter omvang tegen Duitsch land zouden worden vastgelegd en dat het zou komen tot een definitief FranschRus sisch bondgenootschap. Uit de Duitsche perscommentaren valt tot dusver bitter weinig geestdrift te be speuren voor de Locarniseering van Euro pa, zooals die door de Quai d'Orsay, met den moreelen zegen van Engeland, wordt gepropageerd. De beduchtheid spreekt daaruit, dat men Duitschland langs een om weg ertoe wil brengen zich bij de Fransche hegemonie-politiek neer te leggen en zich vast te leggen op den territorialen status quo. Afgezieh echter van de practische moge lijkheid tot verwezenlijking (afhankelijk van de houding van Duitschland) wordt het Oost-Locarno-pact over 't algemeen nogal gunstig beoordeeld als middel om uit de impasse te raken. „Met de Locarnistische methode, schrijft het „Hbld.", doet een regionale preciseering der onder het Volkenbondspact bestaande, maar voor de practyk al te algemeene ver plichtingen haar intrede. De algemeene be ginselen betreffende bijstand aan aange vallen staten, zooals die in het volkenbonds pact zijn neergelegd, werden in het waar borg verdrag van Locarno van 1925 voor be paalde grenzen (de Fransch-Duitsche en de Belgisch-Duitsche), bepaalde gevallen, en bepaalde landen nader uitgewerkt, met deze belangrijke bepaling (in art. 4): dat bij flagrante schending van de belofte om niet tot aanval of inval over te gaan, of van de artikelen 42 en 43 uit het Verdrag van Versailles, die de demilitairisatie van de Duitsche Rijnoevers betreffen, de waar borgende mogendheden „onmiddellijk haar bijstand verleenen aan de partij tegen wie een zoodanige schending of overtreding ge richt zal zijn geweest." De veel omslachti ger en dus voor de aangevallen partij ris kanter procedure van het volkenbondspact wordt hier dus voor bepaalde gevallen en bepaalde landen bekort, en daardoor in de practijk, die om snelle daden vraagt, meer waard. Zoo is het verdrag van Locarno als het ware ingebouwd in het Volkenbondspact, dat met zijn breedere procedures onver minderd blijft gelden, maar dat in Locarno als het ware een plaatselijke versteviging heeft gevonden. Zoo bezien, kan er tegen de Locarnisti sche methode geen bezwaar rijzen, dat niet ook tegen het volkenbondspact zou kunnen worden aangevoerd. En wanneer het ver- ik natuurlijk terstond naar u gekomen zijn." „Om te vragen, welke huwelijksgift ik mijn aangenomen dochter zou schenken," zei Sir James droogjes. „Om uw toestemming tot ons huwelijk te vragen. U is haar voogd." „Zij bezit geen cent. U bent er bijna even slecht aan toe waar dacht u van te le ven?" „Aangezien juffrouw Wynne mij heeft afgewezen, is het onnoodig op deze vraag in te gaan", sprak Hurst rustig. „Dat is wel zoo goed. Onder geen om standigheden zou ik mijn toestemming ge geven hebben. Ik heb andere plannen met juffrouw Wynne." „Dat ze met Geoffrey trouwt, dat ver moedde ik al. Gaat haar geluk u dan niet ter harte? Ik ben een beter mensch dan Geoffrey. Ik werk voor mijn brood. Ik ben geen leegloopc-r." „Neen, dat bent u niet U zult het ver brengen, meneer Hurst maar u zult niet de steun hebben van mijn geld om uw eer zucht te verwezenlijken." Hurst kreeg een vuurroode kleur en sprong op. „Ik heb Ruth lief!...." riep hij heftig. Sir James keek hem aan. „Ik geloof uik deed u onrecht. Toch mag ik u niet lijden en mocht ik u nooit lijden. Ik houd u niet voor een eerlijk mensch. Geoffrey houdt werkelijk van u en u profiteert alleen maar van hem en zijn geld. En dat hy een dergelijk leven leidt is grootendeels uw schuld, u hebt hem met mensch en in aanraking gebracht die hij beter had kunnen mijden." „Ik behoorde u deze woorden kwalijk te nemen", zei de jongeman met een brutaal gezicht Begin nog heden met J)eftedutandxhe'Jêwc{(iasia, „Wat Mijnhardt maakt is goed." drag van 1925 als model zal dienen voor een Oost-Locarno en voor een Middelland- sche Zee-pact (en straks wellicht voor een Centraal-Europeesch Locarno), dan zou dit ongetwijfeld de vredeskansen kunnen be vorderen. De belofte van bepaalde mogend heden ten aanzien van een beperkt object kan beter in alle consequenties doordacht en overwogen zijn, dan een algemeene hul diging van rechts- en bijstands-beginselen die de gansche, heterogene wereld met tal van onvoorziene eventualiteiten omvat ten." Staking. Als wij tenslotte even de Oceaan oversteken, zien wij, dat „de" ge beurtenis van de afgeloopen week daar de algemeene staking te San Francisco is ge weest Maandagmorgen is zij uitgebroken en Donderdag weer opgeheven. Langen tijd had de staking gedreigd; twee maanden geleden waren de transport- arbeidersbonden met de werkgevers in ge schil geraakt over de controle op de ar beidsvoorwaarden, met name over werk tijd en loonen, welk geschil zoo hoog liep, dat de transportarbeiders, ongeveer 30.000 in getal, in staking gingen. Voor de voor ziening van San Francisco met levensbe hoeften was dit conflict al een ernstige be lemmering; het kwam ook herhaaldelijk tot botsingen tusschen stakers en nationale garde, die de havens (het Embarcadero) bewaakte. Toen vrijwel alle arbeiders uit solidariteit met de transportarbeiders het werk hadden neergelegd, lagen handel en bedrijf geheel stil. Inderhaast werden ver sterkingen, uitgerust met tanks en veldge schut, met extra-treinen naar de bedreigde streek gezonden, waar het in het centrum van San Francisco reeds tot ongeregeldhe den en plunderingen van winkels in levens middelen was gekomen. Ernstig voedsel gebrek stond voor de deur. Het stakingscomité zag echter tijdig In dat de bedenkelijke poging om de stad uit te hongeren, werkt* sis een tweesnijdend zwaard, omdat het de geheele bevolking te gen de stakers innam. Het deed daarom al spoedig de concessie dat het transport van levensbehoeften niet meer zou worden be lemmerd en dat de voornaamste verkeers middelen, trams en stadss poor ongehin derd mochten rijden. De staking was toen reeds half verloren. Vervolgens nam de meerderheid het be sluit om arbitrage te aanvaarden en ten slotte werd Donderdag besloten, de staking maar op te heffen. Aldus is alweer een gevaarlijk en duur experiment achter den rug. Voor ons is de heele geschiedenis een bewys te meer ge weest, dat het daar in Amerika ondanks alle mogelijke experimenten in economisch opzicht nog lang niet pluis is. „Zooais u wilt; we begrijpen elkaar in elk geval." „Ik begrijp u niet. Sir James. Als Geof frey den verkeerden weg opgaat, is het uw eigen schuld. U hebt nooit de minste moei te gedaan om hem terug te houden. Ik mag haast zeggen dat u hem hebt aangemoedigd een losbandig leven te leiden. Hij is nu byna vijfentwintig. Het zal hem practisch onmogelijk zijn om zijn leefwijze te veran deren. Als u er niet meer bent heeft hij de vrije beschikking over een onmetelijk fortuin. Wat denkt u, dat hij er mee zal doen? Hij zal omringd worden door een horde van parasieten. Iedereen zal hem naar den mond praten. Hij zal zelfzuchtig en egoist worden. Hij zal degenereeren en u, zyn vader, bent de schuldige. U zei, dat we openhartig tegen elkaar moesten zijn. U hebt mij uw oordeel over mij gezegd. Ik heb u het mijne over uw zoon verteld en hoop, dat we quitte zijn." „Dank u", antwoordde Sir James rustig, ...als u ooit duizend pond noodig hebt, kunt u er over beschikken." „Wat bedoelt u. meneer?" „Ik betaal graag mijn schulden. Ik ben u iets schuldig. Veel schuldig. U hebt me de oogen geopend. Moet u gaan? Vaarwel en ik dank u." Hurst glimlachte bitter toen hij de kamer verliet. HOOFDSTUK Hl. Na Hurst's vertrek stak Sir James een sigaar op en begon over zyn zoon te den ken. Hij ging de gebeurtenissen der laat ste jaren na, en kwam na lang aarzelen tot de slotsom, dat het oordeel, dat hü ge hoord had, juist was. Nu hem de oogen geopend waren, besefte hij, dat hij Geof frey een groot onrecht had aangedaan en SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. 12e JAARVERGADERING VAN HET DISTRICT LEIDEN VAN DEN D. H. V. B. Gisterenavond werd in café-restaurant „Royal", aan de Doezastraat te Leiden, de 12e jaarvergadering gehouden van het District Leiden van den D. H. V. B. Te ruim half acht opent de voorzitter, de heer A. H. Schrama, deze vergadering op de gebruikelijke wyze. De navolgende vcr- eenigingen bleken aanwezig te zyn: Ma- jella te Oude Wetering; Adolf Kolping te Langeraar; O. D. I. te Leimuiden; D. O. S. te Roelofarendsveen; S. J. C. te Noordwyk; St. Bernardus te Hazerswoude; V. V. S. B. te Noordwykerhout; R. W. D. te Leiden; N. V. C. te Noordwykerhout; Foreholte te Voorhout; S. M. C. te Warmond; A. S. C. te Zoeterwoude (Dorp); „Lisse" te Lisse; Teylingen te Sassenheim; „Leiden" te Lel den; V. V. L. te Voorschoten; S. N. A. te Stompwyk; Steeds Hooger te Rijpwetering en Meerburg te Zoeterwoude (Hooge Rün- dyk). De voorzitter begint met te zeggen, dat het hem aangenaam is deze 12e jaarverga dering te openen met een welkomstwoord aan allen. Hy beschouwt deze vergadering als te staan in het teeken van een verjaar dag en meent dat op zoo'n dag een prettige stemming moet heerschen, waarom hü ver zoekt critiek achterwege te laten. Een 12- jarige maakt altyd fouten omdat hü nog jong is, doch als men meent aanmerking te moeten maken op de werkwyze van het District dient men zich rechtstreeks te wen den tot de desbetreffende leiding opdat fou ten kunnen worden verbeterd en zoo noodig voorkomen. Spr. verzoekt daarna deze woorden in overweging te nemen en daar mede op deze vergadering rekening te houden, dan kunnen de discussies worden bekort en heeft de afhandeling der agenda een vlot verloop. Na gewezen te hebben op de groei van het district en de weirrigo kwesties daarin voorgekomen, verklaart hy de vergadering voor geopend. De notulen, welke hierna werden gele zen, mochten de by val der vergadering in- oogstcn, en werdep zonder op of aanmer kingen goedgekeurd. Daarna deed de voorzitter eenlge mede- deelingen naar aanleiding van de stand der medische sportkeuring in het District Lei den. Eenige voorbeelden haalt hü daarbü aan waaruit blükt dat we op den goeden weg zün. Enkele Districtwedstrüden zullen ook nog gespeeld moeten worden en wel tegen de Districten Den Haag, Haarlem en Rotterdam. Bovendien zullen de Junioren uit het Leidsche District met een vertegen woordigend elftal uitkomen tegen de dito's van de districten Haarlem en Rotterdam. De secretaris, de heer C. J. van Leeuwen leest daarna zün jaarverslag, waaruit blykt dat het District met een 130-tal leden is vooruitgegaan hetgeen vooral te danken is aan de toetreding van nieuwe vercenigin- gen. Het aantal aangesloten vereenigingen bedraagt thans 21, spelend met 52 elftallen In den D. H. V. B. terwül in de Junioren- afdeeling met 21 elftallen werd begonnen voor de competitie welke met 19 elftallen werd beëindigd. Een beroep werd gedaan op de vereenigingen om speciaal de aan dacht te besteden aan het Junloren-vraag- stuk. Wat de speelwüze betreft werd er vooral de nadruk op gelegd deze zoo soe pel mogelük te doen zyn en zich vooral te onthouden van ruw spel, daar d t aan R. K. sporters niet past, en de scheidsrechter te behandelen zooals dit betaamt. Daarna pas seerden de wedstryden, gespeeld voor den Leidsche Courantbeker, de revue, waarbü zyn eenige vrees was, dat het te laat zou zün om dit te herstellen. Hy liep de biblio theek door en bleef voor het portret van zün vrouw staan. Het waren de oogen van zün jongen, die hem aankeken. Ja, zün zoon leek veel op de moeder en dat was zün eenige verontschuldiging voor de wü- ze. waarop hü zyn kind verwend had. Hy had gemeend, dat niets te goed was voor den jongen. Hy had nooit geprobeerd, Geoffrey's leven in andere banen te lei den. Weliswaar was het altyd zyn bedoe ling geweest, er eens een eind aan te ma ken, maar hü had vergeten, hoe de tüd vliegt. Geoffrey was vyfentwintig en blyk- baar heel tevreden met zün doelloos be staan. „Is het te laat?" vroeg Sir James zich ra deloos af. In alle opzichten, behalve dan waar het zyn zoon betrof, had hü een helder oor dcel en hü was bekend voor zün snelle besluiten en de hardnekkigheid, waarmede hü ze ten uitvoer bracht. Nu zag hü in, dat hy een groote fout had begaan, en be sloot, die te herstellen. De deur ging open, en Ruth trad. na een korte aarzeling, binnen en zette zich dicht bü Sir James, die haar een blik toewierp en glimlachte. „Is dat jongmensch weg?" vroeg hü. „Meneer Hurst is Juist vertrokken." „Hü vertelde me, dat hü je ten huwelük heeft gevraagd en dat je geweigerd hebt." „Ja vader." „Daar ben Ik blü om. Ik héb Hurst nooit vertrouwd." „Ik ook niet", klonk het bedaard. „Hy heeft me over Geof gepraat." „Hü is geen echte vriend van Geof', zei ze sncL een woord van dank werd gebracht aan de Leidsche Courant voor hare intense mede werking. Met een kort en krachtig pleidooi voor de JL K. Sport en een beroep op aller samenwerking en steun besloot dj secre taris zün verslag. Een applaus beloonde hem daarvoor Uit het finantleel verslag blijkt, dat de finantien van het Leidsche District in stü- gende lijn zyn. viel het vorig jaar ©en saldo van 204.13 te noteeren thans be draagt dit 291.16. De kascommissie, welke de bescheiüen van den penningmeester had nagezien, adviseerde, daar alios in de beste orde was bevonden, den penningmeester décharge te verleenen. De vergadering keurt dairra het finantleel verslag goed, terwül de penningmeester bedankt werd voor het gevoerde beheer. Daarna werd verslag uitgebracht door den Junioren-Competitieleider over het af geloopen seizoen, waaruit bleek dat deze competitie in drie afdeelingen was ver speeld, waarvan in afdeeling A het kam pioenschap behaalde Teylmgcn a; afdeeling B Lisse a en afdeeling C Teylingen b. De kampiocns-diploma'a zullen aan de win naars worden toegezonden. In de kascommissie voor 19341936 wer den benoemd de vereenigingen Teylingen en N. V. C. die daarvoor de personen zul len aanwüzen. Aan de orde komt nu het punt: Bestuurs verkiezing. De voorz.. de heer A. H. Schra ma, wordt, op voorstel uit de vergadering, bü acclamatie herbenoemd. Eveneens de bestuursleden C. J. van Leeuwen, H. Hoo- gervorst en H. van Klink, terwül in de va cature H. E. van Haastcren werd gekozen de heer J. Duindam. De elftal-commissie, bestaande uit da heeren L. J. v. d. Meer, P. v. d. Lans en L. v. d. Vlugt, werd bü acclamatie herbe noemd. Bij bespreking van de boschrüvlngsbrlef D. H. V. B. werden door eenige afgevaar digden vragen gesteld, die naar genoegen door den Voorzitter werden beantwoord. Voorts werd nog gevraagd of aan het D. H. V. B.-bestuur verzocht kon worden om de nieuwe competitie-indeeling spoe diger bekend te maken. Bü de ropdvraag, welke nu aan de orde komt, bedankt de heer J. Duindam de ver gadering voor het vertrouwen in hem ge steld, door hem als bestuurslid te benoe men. De heer v. Ruiten verzoekt, om voor al een goede selectie toe te passen voor het te kiezen Districtselftal, want daar moet kracht en propaganda voor ons District van uitgaan. Verder voerden nog velen het woord over verschillende interne aangelegenheden het District betreffende, waarop van gedachten werd gewisseld en de vragenstellers bevre digd werd door den voorzitter. De voorzitter, nadat hü den heer H. E. van Haasteren nog had dank gezegd voor alles wat hy als districtbcstuurslid had ver richt in het belang van de R. K. Sport In het District Lelden, sprak daarna z(Jn alot- woord waarin hü de vergadering dankte voor den goeden geest welke er gchcerscht heeft by de discussies. Deze vergadering was er een van de goede soort en R. K. sportmenschen waardig. Na nog een beroep gedaan te hébben op allen om «t«in en medewerking sloot hij deze druk bezochte vergadering met den Christelüken groet. CLUBNIEUWS DER KATH. SPORTVEREENIGINGEN. WAT ER MORGEN GESPEELD WORDT. K. R. V.: Morgen Is het de derde dag van onze juninrcn-nederlangwrdstrüden. Ditmaal zijn 2 junioren-elftallen van Blauw Zwart uit Wassenaar van de partij. Te 1.15 uur spelen do b-elftallen; te half drie de beide a-clftallcn. De Wassenaarache elftallen hebben onze jongens nog niet ontmoet. Afwachten is dusde beste boodschap. Het derde elftal vertrekt naar de Zilk om daar te 5 uur Van Nispen 3 te ont moeten. Ook dit elftal is ons onbekend, zoodat ons derde elftal maar zün beste beentje voor moet zetten! „Hoor eons, Ruth, hoe denk Je over Geoff, vroeg hü kort. „Wilt u mijn meening over Geoffs ka rakter weten?" „Ja en je oprechte meenlrvg. Spaar hem en mij niet." „Geoff is gruwelük verwend. Ik wilde er vaak met u over praten, maar ik durfde niet. Hü is er in de laatste twee jaar niet op vooruit gegaan. Hü voert niets uit en leeft uitsluitend voor zün eigen genoegen. Hü begint zelfzuchtig te worden en" Ze zweeg en vervolgde aarzelend. „Ik vind het vreeselük, dit te moeten zeggen. Ik weet hoeveel u van hem houdt." „Het is voor myn eigen best-wil en het zyne." Ruth keek ham recht aan. „Maar in den grond is Geoff goed", »l ze met krachtige stem. „Al zün fouten lig gen aan de oppervlakte." Hü legde de hand op haar schouder. „Kindlief, ik moet je een vraag doen maar voor je me antwoord moet ik je iets zeggen. Je zult gemerkt hebben, dat ik alle inspanning vermijd. De dokter heeft me gewaarschuwd. Myn hart is niet goed, en ik kan elk oogenblik sterven." „O, vader", fluisterde ze ontsteld en sloeg de armen om hem heen. „Houdt je van me, alsof je mijn eigen kind was?" „U weet wel dat ik dat doe." „Ik wil niet in je geheimen doordrin genmaar vertel eens, houd je van Geoff?" „Ja vader, heel veel." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13