LICtlT in DUDTfDNI) I sss-vs** VRIJDAG 20 JULI 1934 ur. i,JLiuai,iiE (JU U KANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 VQAGEM OVED OI1J GELOOF Met genoegen hebben wij gemerkt, dat de abonné'e der L. Crt. weten te profitecren van de gelegenheid tot het inzenden van vragen voor deze rubriek. Eenige echter hebben een wel wat tè ruime opvatting omtrent de aard der vragen, welke zich Iconen voor de beantwoording in een dag blad. Zij vroegen ons over onderwerpen, die uitsluitend in de biechtstoel thuis be- hooren. Indien dit genre vragenstellers dan tenminste naam en adres had vermeld, dan hadden wij hun soms in een particulier schrijven eenige inlichtingen kunnen geven. Maar zij noemen zich „een abonné" of „een lezer" of lots dergelijks, zoodat wij ons niet tot hen konden richten. De inzenders zulten ook bemerkt hebben, dat wij meestal genoodzaakt zijn, om hun vragen zeer in 't kort samen te vatten en deze zóó een anderen vorm te geven, «1 bloef naar wij hopen haar inhoud dezelfde. Vraag 13. Toen ik onlangs in Duiitsch- land was, bemerkte ik tot mijn verbazing, dat daar Karei dc Groote als heilige wordt vereerd. Tevoren had ik altijd gemeend, dat dit een verzinsel was, daar deze keizer toch allesbehailve stichtelijk heeft geleefd! Antw.: Om te beginnen wordt Karei de Groote alléén in de Duitsohe diocesen Keu- den en Paderborn als heiJige vereerd en zijn feestdag op 28 Januari gevierd. Dan merk ik U op, dat om een „heilige" (wij be doelen thans: in eeuwigheid in den hemel gelukzalige) tc zijn, strikt genomen niet noodiiig is, clat men zijn geheele leven hei lig heeft geleefd, maar slechts dat men op 't o ogen blik van zijn dood in staat van ge nade is. Het is niet onfeilbaar zeker, dat Karei de Groote in den hemel is, want nooit heeft de onfeilbare uitspraak van een rechtma- tigen Paus hem heilig verklaard. Waarom men hem in die Duitse he bisdommen dan als heilige vereerd? De Duitsche keizer Frederik Barbarossa haalde den door hem aangesteldcn, dus onwettigen „Paus" PaschaLis III over, Karei in 't jaar 1165 (ruim 350 jaar na zijn dood) heilig te ver klaren. De wettige Pausen hebben zich daarna nooit tegen Kareis vereering ver zet. Verdient nu Karei, naar uiterlijke be- oordeeling, als heilige te worden vereerd? De geschiedenis leert, dat hij inderdaad een dei- grootste christenvorsten is geweest, die ooit hebben geleefd. Zijn eigen onder danen leemden hom als zeer dapper en edel, rechtvaardig en goed. Hij was een groot organisator, een groote beschermer en een machtige steun voor Paus en Kerk. Onschatbaar zijn Kareis verdiensten "aan gaande de verbreiding van het Christen dom in zijn ontzaglijk rijk, en als Bescha- ver voor onderwijs, wetenschappen cn kunsten. Hij verwerkelijkte voor het eerst het groote ideaal: de eendrachtige samen werking tusschen Paus en Keizer en al heeft hij zich op sommige punten wellicht wat al tc veel met Kerkelijke aangelegen heden bemoeid, nooit was zijn ingrijpen gelijk bij latere keizers een nadeel voor Kerk of volk. De twee groote „vlek ken" op zijn leven: dat hij eens een wreed bloedbad onder overwonnen Saksische op standelingen zou hebben aangericht en dat zijn huwelijkstrouw zeer twijfelachtig was, zijn grootendeels historische vragen geble ven. Genoemd „bloedbad" staat niet histo risch vast en ook weet men niet het juiste over het tweede punt. Het is echter wol zeer waarschijnlijk dat hij in dit laatste herhaal delijk gezondigd heeft, maar daarom kan hij toch wel denk eens aan zijn ontzag lijke verdiensten voor Paus en Kerk en zijn vromen dood in den hemel zijn. Ik geloof dat U daar wel gerust op kunt we zen! Vraag 14. Eenige dagen geleden kwam er een propagandist van het „Leger des Hcils" bij mij aan de deur, die zeide, dat ook zij het „Christendom beleden". Nu weet ik natuurlijk, dat het heilsleger dik wijls in preeken en liederen den Christus verkondigt; waarin verschilt hun geloofs leer van de onze? Antwoord. U begrijpt, dat dit niet in een paar regels kan worden uiteengezet. Oolc al hierom, omdat de verschillende splitsin gen van het „heilsleger" geen vaste geloofs leer hebben: zij huldigen een Christendom zonder vaste leerstellingen. Wij zullen 't nu niet hebben over de geschiedenis van die vereenigingen, wier leden gewoonlijk door de menschen „heilsoldaten" worden genoemd. Zij noemen zich Christenen, maar hebben de leerstellingen die tot het we zen van het Christendom behoor en (als: het geloof aan de H. Drievuldigheid en de Godheid van Christus, het Doopsel) ver worpen. Zij' „bekeeren" de menschen met allerlei middelen, die vrijwel totaal op het ..gevoel" zijn ingesteld. „Opwekkingen", innerlijke ontroeringen, toespraken aan de „zondaars- of boetebank", alles zeer sub jectieve, persoonlijke middelen zonder vaste stelregels. Degenen, bij wie dan op deze manieren de „zielevrede" is bewerk stelligd, gevoelen zich overtuigd van hun eeuwige zaligheid: zij kunnen die dan niet meer door zonde of afval verliezen, want zij behooren dan tot de „kerk der uitverko renen". Deze leer, verwant aan het Engel- sche Methodismc, is een uitlooper van het Calvinisme. In de overwegend katholieke landen hebben de heilslegers dan ook wei nig of geen invloed. Hun middelen om dc menschen te trekken zijn, hoewel iets min der luidruchtig dan vroeger, toch nog wat tè opvallend, cn daarom vaak welfiig ver heffend. Niettemin moet worden erkend, dat de heilslegers op 't gebied der stoffelijke wer ken van barmhartigheid groote ijver en offervaardigheid hebben getoond en groote successen mochten boeken in hun strijd te gen drankzucht en onzedelijkheid. Maar hun dogmaloos „Christendom" is louter een gevoels-godsdienst. En niet het gevoel, maar de door Christus en de apos telen verkondigde waarheid zal ons het ware heil brengen! Vraag 15. Ik las meerdere malen over be slissingen der „Romcinsche Congregaties". Wat zijn jiit voor instellingen („hebben zij iets met onze Congregaties te maken?") en is men als katholiek absoluut verplicht zich aan die beslissingen te storen? Antwoord. Het woord „congregatie" be- tcekent verzameling, vereeniging. Zoo spreekt men van Maria-Congregatie enz. Maar de „Romeinsohe Congregaties" zijn geheel iets anders dan die godsdienstige vereenigingen die wij onder den naam „Congregatie" hier kennen. Het zijn namelijk vereenigingen van Kardinalen, die ten doel hebben om te wa ken voor hot zuiver-blijven van het Geloof, van den Ritus (d.i. de uitwendige gods dienstige plechtigheden) voor de verbrei ding van het Geloof („de propaganda fide", d.i. de Miesies', waarvan Z.Em. Kardinaal van Rossum z.g. de Leider was) 'enz. Sinds de 16e eeuw zijn zij door dc Pau sen ingesteld tot hulp bij de overstelpende werkzaamheden, die Hij natuurlijk niet alle persoonlijk kan afdoen. Zij zijn eenigszins te vergelijken met de „ministe ries" of „departementen" van een Staat. De Congregaties ontvangen al haar macht van den Paus: zij hebben dus slechts zóó veel volmacht, als de Paus haar geeft. Om dat zij organen zyn van het hoogste ker kelijke gezag, behooren de geloovigen abso luut gehoorzaam te zijn aan Haar beslis singen. Beslissingen van een Congregatie over een bijzonder geval (bijv. in een pro ces) verplichten alléén de betrokken perso nen. Als een Congregatie 'n uitlegging geeft van een bestaande kerkelijke wet, dan is die uitleg alleen dan beslissend als de Paus uitdrukkelijk Zijn goedkeuring daaraan hecht. Vaardigt een Congregatie een nieu we wet uit, ook dan moet de Paus er Zijn goedkeuring aan hechten, anders geldt de nieuwe wet niet. Wanneer de „Congregatie van het H. Of ficie" (welke moet waken over de zuiver heid van Geloofs- en zedenleer en dc boe- kcn-Index samenstelt) in zaken van ge loof of zeden een beslissing geeft, dan moe ten de geloovigen zoowel uiterlijk als in nerlijk zich aan deze beslissing onderwer pen. Maar onfeilbaar is zulk een beslissing niet, ook niet, wanneer dc beslissing 's Pausen onderteekening draagt, want het is geen uitspraak „ex cathedra", één der voorwaarden voor de onfeilbaar heid van een uitspraak. Men is dus geen ketter, als men zich niet aan een beslissing van een Congregatie onderwerpt, maar maakt zich grootelijks aan ongehoorzaam heid jegens het kerkelijk gezag schuldig. Er zijn op 't oogenblik elf Rom. Congre gaties. Vraag 16. Een kind is toch verplicht zijn ouders te blijven gehoorzamen? Een mijner kinderen, 24 jaar oud, die bij mij inwoont gaat steeds zijn eigen gang: ik houd hem voor, dat hij daar kwaad mee doet, maar hij neemt dit niet aan (zoo ongeveer meen ik uw vraag te kunnen samenvatten). Antwoord. Een kind is na zijn 21en ver jaardag of na het sluiten van een geldig huwelijk niet meer verplicht om aan zijn ouders tc gehoorzamen: het is dan een volwassen, zelfstandig mensch. Uit uw schrijven meen Ik te kunnen opmaken, dat die zoon nog bij u inwoont. Dan moet hij zich natuurlijk schikken naar de huise lijke orde en gehoorzamen aan u als hoofd van het huisgezin. Die gehoorzaamheid is hij u dus eigenlijk verschuldigd niet omdat u zijn vader bent, maar omdat hij tot het huisgezin behoort, waarvan u het hoofd bent. Vraag 17. Kan het zoo hinderlijk collec- teeren onder de Mis nu niet op een andere manier gebeuren: aan de huizen der geloo vigen bijv.? Antwoord. Een oude en herhaaldelijk be sproken kwestie. Wij moeten hierover kort zijn. Ten eerste is dat collecteeren ten minste als het goed gebeurt onder de H. Mis heelemaal niet zoo hinderlijk, 't Is merkwaardig dat dikwijls uitzonderin gen, waaronder u natuurlijk ook, daarge laten! juist menschen die heelemaal niet zoo „kerksch" zijn en die men, ook bij de Misgedeclten waaronder niet gecollecteerd wordt, zich heusch niet zoo bar devoot ziet gedragen, daar ellenlange betoogen tegen houden. Als men zijn geld klaar legt, be hoeft men maar één seconde even op te kij ken. Dan: u moet niet vergeten, dat in de eerste 10 eeuwen van het Christendom het geloovige volk altijd onder de H. Mis, bij het Offertorium, zijn offers van brood en wijn bracht. Een gedeelte dier offergaven werd geconsacreerd, de rest diende ter on dersteuning der priesters cn armen. Dacht u dat het aanbrengen van die (gewone) brood en zoo muisstil ging? Men kan de collecten van thans gerust als een meer aan onzen tijd aangepast overblijfsel van dat vroegere gebruik beschouwen, dan heeft men meteen de goede intentie bij het brengen van zijn gave! De „col lecte met open schaal", die u verfoeit, is inderdaad wel een beetje ingesteld op de menschel ij ke zwakheid. Maar voor dit gebruik geldt, wat wij in deze vragenbus al eens schreven over de uitvaartstipendia: geld moet er wezen en zoolang de menschen nu eenmaal zóó zijn, dat zij zonder dergelijke onschuldige middelen eenvoudig niet het noodzakelijke geld voor kerk en armen opbrengen, is men v/el gedwongen het op zulke wijze te doen. Uw plan om langs de huizen te collectee ren elke week waarschijnlijk? zult u bij nader inzien zelf wel als practisch on mogelijk moeten verwerpen: wat een op haaldienst en administratie!, hoe dikwijls zou de collectant niet worden afgescheept enz. Een practisch plan dat de „hinderlijk heid" van het collecteeren ondervangt en toch het medeleven met het H. Misoffer onder het Offertorium door het zelf brengen van offergaven intact laat en tenslotte de geloovigen voldoende tot ge ven stimuleert, moet nog altijd ontworpen worden! Correspondentie. „Een lezer van de L. Crt." U zult wel reeds begrepen hebben, dat hetgeen ik hierboven opmerkte ook u gold. Slechts kan ik u zeggen, dat u zich m.i. op die wijze onvermijdelijk vrijwillig in een naaste gelegenheid tpt doodzondi- gen, door gedachten en begeerten minstens, stelt, hetgeen op zich natuurlijk reeds zware zonde is. „Abonné", „Uw abonné K." Zie s.v.p. hetgeen ik in den aanvang van dit nr. de zer rubriek hierboven schreef. J. Cr. te L. Bij gelegenheid hoop ik u nogmaals over dat onderwerp te schrijven. Men kan vragen inzenden ter beantwoor ding in deze rubriek bij Mr. A. A. W. Die- penbrock, Sem. Hagevcld, Heemstede. KERKNIEUWS CONGREGATIE VAN MILL HILL. Pater O'Callaghan tot Algemeen Overste benoemd. In het zesde Algemeene Kpp.'ttel, dat de zer da yen te MJ.1 Hill gehouden wordt, is als opvolger van Z H. Exc Mgr. J. Bier mans als Algemeen Overste gekozen Je hoogeerw. pater S. O'Callaghan, tot nu toe Overste der Missie in Nicuw-Zeeland. Tot Raadshecren zijn gekozen: de zter eerw. fathers Mc Laughlin (rector van het St. Josephs-College te Mill Hill, Recsinck (rector van hef Missiehuis te Roosendaal), Fink en Wall. WONDERBARE GENEZINGEN TE LOURDES. In het jongste nummer van het „Jour nal de la Grotte de Lour des" hebben de Geneesheeren van het „Bureau des Consta- tations" verslag uitgebracht over de laat ste wonderbare genezingen, die als zooda nig door de medici erkend. Den derden Juli jl. hebben de geneeskun digen de wonderbare genezing erkend van Helena Perderan uit Broussais en van Soeur Geltrude van het Instituut St. Jean et Ste. Elisabeth te Brussel. Elena Perderan, die sedert 1924 lijdende was aan tuberculose en verpleegd was in de Sanatoria van Ivry en Cannes, kwam 19 April 1933 naar Loürdes. Haar ziekte verergerde zoodanig, dat zij van de H. Sacra oenten der Stervenden werd voorzien. Enkele oogenblikken na het ontvangen van het H. Oliesel nam plotse ling de koorts af, de ademhaling was ge heel regelmatig. De doktoren constateer den, dat zij plotseling geheel was genezen. Dit jaar is zij teruggekeerd naar Lourdes om O. L. Vrouw te bedanken voor haar ge nezing. De medici van het Bureau hebben een stemmig den wonderbaren aard van haar genezing erkend en bevestigd. Soeur Geltrude die reeds eenige jaren aan ingewandstuberculose leed, werd tijdens de processie met het H. Sacrament op 4 Juni 1933 toen zij op een brancard bij de Grot lag uitgestrekt, plotseling genezen. De medici van het Bureau des Consta- tations hebben verklaard, dat hare gene zing niet op natuurlijke wijze kan zijn ont staan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Donderdag en Za terdag audiëntie verleenen. Zulke dingen passeeren je nu altijd op een over- Maar ik geloof toch. dat hy nu spoedig in beweging zal zijn. (Pearson's Weekly) RECHTZAKEN NOG EEN GEVAL VAN SNEL-RECHT. Werklooze suikerbakker wegens opruiing en beleediging tot 3 maanden veroordeeld. De snelle berechting een week geleden van een zestal delinquenten, betrokken bij de ongeregeldheden in de hoofdstad, is Woensdagmiddag gevolgd door de behan deling ditmaal door den waarnemend politie-rechter, mr. Swagerman van een eveneens op de relletjes betrekking heb bende strafzaak, aan welke dus ook nog de kwalificatie „snel recht" kan worden toe gekend. De verdachte was de 25-jarige werk looze suikerbakker J. F. K., die zich op den dag dat de ongeregeldheden een aanvang namen, 4 Juli j.l., te ongeveer vier uur des-middags op de Palmgracht, hoek Brou wersgracht, ophield. Op dit tijdstip trok een optocht van 300 400 werkloozen door de Jordaan, welke menschen als protest tegen de verlaging der steunnormen, op weg waren naar het bureau van Maat- schappelijken Steun in de Schiemanstraat. In de omgeving, waar K. zich bevond, trad de politie met kracht op en joeg de demon stranten uit elkaar, hetgeen blijkbaar zóó op verdachte's zenuwen werkte, dat hij zich tot het verzamelde publiek wendde en, doelend op de politie, „Gooi ze dood!" riep, woorden, welke hij even later, even eens aan het adres van het gezag, door een kleine serie scheldwoorden deed volgen. Twee agenten, die in burger straatdienst verrichtten en het optreden van verdachte van nabij hadden medegemaakt, rekenden hem in en brachten hem per politie-auto over naar het bureau Spaarndammerstraat. K. ontkende het ten laste gelegde, dat in de dagvaarding is omschreven als op ruiing tot mishandeling en beleediging van een ambtenaar in functie, met groote hardnekkigheid en kwalificeerde de ver klaringen van de politie-beambten, die er in hun getuigenis nog op wezen, dat een burger verdachte op zijn onbehoorlijk op treden had gewezen, als „allemaal leu gens"! De Officier van Justitie, mr. van Dulle- men, was echter van meening, dat aan het bewijs niet te tornen viel en eischte vier maanden gevangenisstraf, daarbij opmer kend dat hij zeker verdachte's gevangen neming zou hebben verzocht als de onge regeldheden nog voortgang hadden gevon den. De verdediger mr. S. de Jong, betoogde, zich neerleggend bij de verklaringen der beide politiemannen, dat zijn cliënt de hem ten laste gelegde feiten beging op het oogenblik, dat er ongeregeldheden waren begonnen en niemand nog wist hoe deze zich zouden ontwikkelen. Verdachte was ten prooi aan heftige gemoedsbeweging. De bewuste woorden waren, als men de zaak psychologisch bekijkt, niet gericht tegen de politie, doch in het algemeen tegen hen, die hij voor het hem overkomen leed aansprakelijk stelde. PI: meenden dan ook dat er in dit geval alleszins reden was voor dementie. De politie-reohter, uitspraak doende, achtte de door verdachte begane feiten zeer ernstig. Al moge het dan waar zijn, dat zijn optreden een direct gevolg was van de steunverlaging, welke dien dag ook voor hem en zijn gezin was ingegaan, toch paste het verdachte niet zich op een der gelijke wijze te uiten ten aanzien van de politie, die niet anders dan haar plicht deed. In aanmerking nemend, dat de ongere geldheden tot rust zijn gekorfien, doch dit feit ook ten voorbeeld stellende aan even- tueele nieuwe onruststokers, veroordeel de de politie-rechter verdachte tot drie maanden gevangenisstraf. VEROORDEELING VAN R. S. P.'ERS TOT TWEE a VIER MAANDEN. Voor den Dordtschen politierechter heeft, de heer W. Smid, bezoldigd bestuurder van het N. A. S. en raadslid van de R. S. P. wegens het schrijven en doen vefspreiden van een manifest van opruiende strekking, terechtgestaan. Het O. M., waargenomen door mr. Kroo- nenberg, noemde het feit zeer ernstig we gens de heerschende spanning en den toe stand in Amsterdam. Hij eischte een ge vangenisstraf van vijf maanden, met af trek van preventief. Mr. van Urk uit Amersfoort optredend als verdachte's pleiter, vroeg vrijspraak. Verdachte zelf betoogde, dat hij geen straf baar feit had gepleegd. Niettemin wilde hij geen clementie vragen, omdat hij meende dat door zijn gevangenschap de oogen van de arbeiders zouden opengaan. De politierechter zeide, de teleurstelling der werkloozen over de steunverlaging te kunnen begrijpen, maar niettemin mag niet getolereerd worden de manier waarop verdachte is opgetreden. Hij veroordeelde den heer Smid tot vier maanden met aftrek. Voorts werden veroordeeld .wegens het verspreiden van dit manifest P. de Bruin, P. A. G. van Beek, J. van Hulst, C. Groene- berg en S. C. v. d. Schalie, tot twee maan den gevangenisstraf mpt bevel tot onmid- delijke inhechtenisneming. De eisch luidde voor allen drie maanden gevangenisstraf met aftrek. C. Scheret, eveneens verdacht van ver spreiding van het manifest, werd vrijge sproken.. Verder heeft nog terechtgestaan G. P. Stavast, die bij een oploop bij een stempel lokaal een lat van een boomkoker heeft ge rukt, waarmede hy een agent van politie bedreigde. Mr. van Urk, vroeg een reclasseerings- rapport, subs, een clemente straf. De officier van Justitie eischte vier maan- desn gevangenisstraf met aftrek. De poli tierechter veroordeelde verdachte wegens HET WEER OP ZONDAG. DE VOORUITZICHTEN ONZEKER MAAR NIET ONGUNSTIG. Tengevolge van de afbraak van het ge bied van hoogen druk, dat den laatsten tijd den weerstoestand over het grootste ge deelte van West-Europa beheerschte, is heit weer veel minder vast geworden. Reeds de vorige week werd gewezen op een groote mate van onzekerheid in de vooruitzichten. Deze onzekerheid is nauwelijks verminderd hoewel er nu iets meer van te zeggen valt dan een week geleden. In de eerste plaats moeten wy er reke ning mede houden, dat in overeenstemming met den tyd van het jaar immers wy naderen de z.g. hondsdagen de weerstoe stand gaandeweg een losser karakter krijgt, zoodat de kans toeneemt, dat warmte en droogte snel afwisselen met regenbuien en onweer. Daarnaast moeten wij echter nog steeds in acht nemen, dat de droogte-ten- denz in het algemeen niet verminderd schijnt te zijn, al maken plaatselijke zware onweers- ren regenbuien den indruk, dat een algemeene regentoestand is ingetreden. Dit laatste is nog allerminst het geval. De algemeene neiging tot grootere ver anderlijkheid van het weer moet dus in zooverre een kleine wijziging ondergaan, dat eventueel buiig weer kleinere rogen hoe veelheden zal geven dan gewoonlijk. Wat nu den thans heerschenden alge meene n weerstoestand aangaat valt het volgende op te merken. In Zuidwest-Euro - pa heeft het gebied van hoogen druk zich weer hersteld. Diit is voor het Zuidelijk ge deelte van ons land in zooverre gunstig, dat daar de kans op onweerstoestanden sterk verminderd zijn. In het Noordwesten schijnt een depressie te naderen, die waar schijnlijk over de Britsche Eilanden in Oos telijke richting trekt en dus spoedig invloed op den weerstoestand in ons land kan krij gen, het meest en het eerst in het Westen en Noordwesten, het minst en het laatst in het Oosten en Zuidoosten. Of deze de pressie krachtig zal worden en dan een grooten invloed op het weer bij ons zal krijgen, is onzeker. Men houde daarmede rekening, vooral bij opnieuw dalenden barometer. In het laatste geval zou het reeds vóór Zondag regenachtig kunnen wor den. Bij stationaaren of licht stijgenden barometer is warm en droog, meest licht bewolkt weer te verwachten met over wegend ZW tot W wind. De temperatuur zal voorloopig tenminste gelijk aan de nor male of hooger zijn. In het algemeen houde men dus reke ning met veranderlijk weer, dat nog een sterke neiging heeft na een storing snel te verbeteren. poging tot zware mishandeling en opruiing tot twee maanden g evangenisstraf met af trek. Ten slotte werd D. Smits, die tijdens den oploop de politie had beleedigd tot tien da gen gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde veertien Jagen. „Volk" MARCONI EN DE ULTRA-KORTEGOLF. Guilielmo Marconi, die in April van dit jaar zijn zestigsten verjaardag heeft ge vierd, is thans in groote afzondering aan boord van zijn jacht „Ellettra", dat in de haven van Genua geankerd ligt, bezig met de toepassing van een nieuwe uitvinding. Hij neemt daar proeven, waarover hij even wel het diepste stilzwijgen bewaard. On langs heeft Marconi zich aan enkele pers vertegenwoordigers over zijn proefnemin gen uitgelaten. Hij prees daarbij de groote voordeelen van de ultra-korte golven van 50 tot 60 centimeter tegenover de golven van 1000 meter die door de meeste zendsta tions worden gebruikt. Hij verklaarde ver der dat hy er in geslaagd is om met micro golven vanaf de „Elettra" een afstand van 380 kilometer te overbruggen. Hij hoopte binnei. afzienbaren tijd nog grooter af stand te kunnen bereiken. Marconi heeft het plan, om in de Golf van Genua voor geleerden en voor militaire autoriteiten vanaf zijn jacht pogingen te doen, om met micro-golven schepen die in moeilijke om standigheden verkeeren op welken afstand ook door middel van de radio in veilige ha ven te brengen. Naar Marconi verder nog verklaarde zullen de micro-golven er zeer veel toe bijdragen, om de moeilijkheden bij televisie zendingen tot oplossing te brengen. Rookt.' niet in bosch of héi Wei dragen «lle b°«h b0vens*aa

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6