ONZE COEKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten) kunnen per giro (125025) per postwissel of per brief wor de n besteld bij de Redactrice Damesru- brick, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat cn nummer van het gewensch- te model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden binnen drie zes dagen aan de aanvraagsters toegezon den. TWEE KEURIGE ROKKEN. No. 739 en 740 toonen u een tweetal keu rige rokken, welke zoo gemakkelijk passen bij de lichte zomerblouscs, omdat ze bei den een neutrale kleur bezitten. No. 739 is een rok van lichtgrijze stof, die soepel moet zijn. De rok bezit een tweetal naar buiten liggende plooien, welke van boven op heup-hoogte zijn ingestikt en daardoor een slanke snit vormen in den rok. Van achteren behoeven er geen plooien in te vallen, wel eenige schuine baantjes, om den rok ook van achteren een slank model te doen geven. De rok sluit met een ceintuur, waaronder, indien gewenscht, een corcct kan worden aagebracht, hetgeen ook voor het tweede model kan gelden. No. 740 is gemaakt van een tweedstof of wollen fantasie. De rok kan op zijde w orden gesloten door een onzichtbare slui ting ofwel onder een der rijtjes knoopen. Het heupstuk is apart van den rok. Een dieep stolpplooi komt van voren te zitten en kan desgewenscht ook van achteren worden aangebracht. Indien men een diepe plooi van voren niet gemakkelijk yindt. zou men de ruimte ook gedeeltelijk kunnen vinden op zijde, dus onder het heupstuk, hoewel de snit dan veel zal inboeten, om dat ruimte op zij eenigszins breed maakt. Deze rok kan ook worden gemaakt van een soepele heerenstof. EEN GEZELLIG ROND KUSSEN. Als wij des morgens uit hot bed stappen, dan is de mat voor ons bod soms zoo koud (en zelfs nog des zomers) dat wij haastig onze pan/toffols zoeken. Voor hen, die een kleine kleedje voor het bed hebben, is de eerste stap uit het bed aangenamer, maar aangezien er vele mcnschen zijn, die mat of twist in een slaapkamer frisseher vin den, zou een kussen hier wel een uitkomst zijn. Dat kussen kan natuurlijk zoo groot worden gemaakt, als men het zelf mooi vindt en hot is geen vereischte, dat daar voor een bende kapok in gaat. Integendeel, 't kussen behoeft maar plat te zijn. U zoudt het kussen ook met zeegras of alpengras kunnen vullen, hetgeen in ieder meubel zaak verkrijgbaar is. Het aardigste is het overtrok van het kussen zelf te maken cn onze teekening laat U een idee zien van appliqué-werk. Wij weten immers allemaal, wat dat woord zeggen wil? Eenvoudig dit, dat de ondergrond van het kussen een grootc rondgoknipte lap is. waarop al de overige lapjes goed cn ook het middenstuk worden vastgenaaid. Dit kunnen we weer op verschillende wijze doen, b.v. door eerst als de smal toeloopcnde en van boven rond goknipte stukken aan elkaar te naaien of wel ieder stukje afzonderlijk op den onder grond te bevestigen. Voordat wij beginnen met iets te gaan vasthechten, moeten wij wel eerst dc juiste maat nemen van de stuk ken, die wij wilden gaan knippen en de grootte van den oirkel, waarop wij de stuk ken moeten hechten, want het zou slordig zijn, als er een heel smal stuk tusschen zou moeten worden gezet, omdat de ruimte niet juist is verdeeld. Wij kunnen de stukkon in plaats van ze aan-één vast te hechten, ook met een füanelstuk op het goed hech ten, die geeft meer hot idee van handwerk. Het goed, dat U voor de stukken gebruikt, moet wel allemael hetzelfde soort zijn. Het kussen moet zoodanig worden gevuld, dat de geschulpte rand van de stukken den buitensten kant van het kussen vormt en de cirkel om het blanoo stuk, zooals op de teekening te zien is, dan de opstaande zij kant wordt. Voor het middenstof hebben wij een klaverblad van vier gegeven. Wilt U echter een oirkel van effen donkere stof er in aanbrengen, dan kan dit ook aardig staan. Op die wijze is een dergelijk kussen met allerlei schakeeringen te maken, heel aardig en zelfs ook heel goedkoop, hetgeen twee belangrijke factoren zijn! EEN ZOMERJAPON MET BOLERO. Model 741 laat u een zomerjapon met bo lero zien, hoewel deze bolero door de be drukte stof niet gemakkelijk is te onder scheiden. De japon kan worden gemaakt van voile, zijde crêpe de chine, enz. Hot lijfje der japon is gewoon recht en heeft alleen bij den hals een groote witte strik, indien de ondergrond der japonstof tenminste wit is. Anders kieze men de hoofdkleur der stof. Met een schuine bies wordt de hals afgewerkt en behoeft ver der geen garneering, omdat de bolero er toch overheen valt. De rok begint onder een tweetal schuin naar boneden loopende heupstukken, die mooi aansluitend moeten zijn. De rok bestaat uit enkele geklokte banen, waardoor het noodig is, dat de ja ponstof zacht en soepel is, anders staat de rok teveel uit. De mouw is vrij wijd. Onder den elleboog eindigt ze steeds wijder en krijgt dan bij den pols een insnijding, waar na het manchetje volgt. I-Iet bolero'tje is heel gemakkelijk te maken. Voorpandjes zijn smal, omdat ze niet tegen elkaar be hoeven te sluiten, doch alleen bij elkaar komen in een knoop onderaan het jasje. Daarom dienen deze voorpandjes ook eenigszins schuin te worden geknipt. Het achterpand is gewoon recht. De armsgaten worden afgewerkt met een schuine bies. INDER-ZOMERKLEEDING. Nevenstaandeprentje toont u twee aar dige voorbeelden voor kinder-zomerklee- ding. No. 742 is een meisjesjurkje voor den leeftijd van 58 jaar. Het jurkje kan het best worden gemaakt van een linnen stofje ofwel men neemt voor het mouwtje de fantasicstof alleen. Twee kleine zakjes ko men onder de ceintuur, die van dezelfde stof als de jurk kan worden gemaakt. In dien gewenscht zet men een fantasiestrook onder aan de jurk, maar handiger zal het u lijken onder aan den zoom geen fantasie- strook te zetten, doch dit te doen als het meisje al uit haar jurk gaat groeien. De halssluiting wordt van voren gevonden door een kleine opening, sluitend met een knoopje. No. 743 is een jongenspakje voor den leeftijd van 37 jaar. Het pakje, dat heel gemakkelijk is te vervaardigen, kan dienen om het kind in den tuin te laten spelen of aan het strand. Juist omdat het pakje in één stuk wordt gemaakt, is het gemakkelijk te maken cn vlug afgewerkt. Zooals op bij gaande kleine teekening is te zien, zijn voor- en achterpand hetzelfde. Eerst be gint men met het schouderstukje, welke vormt de halsgarneering en de schouder klepjes. Men neme dit schouderstukje b.v. in het wit. Dan zet men de beide pandjes in een donkere kleur er aan om tenslotte bü het broekje te komen, dat weer wordt opgevroolijkt door een tweetal schuine wit te stukken opzijde, die evengoed kunnen worden weggelaten, als men ze te besmet- DE TWEE LEELIJKSTE VROUWEN TER WERELD. De twee leelijkste vrouwen 'ter wereld zijn waarschijnlijk wel Mary Ann Bevens, een Engelsche dame, en de Fransche ac trice Claudine Polaire. Zeer eigenaardig is het, dat zij beiden op haar leelijkheid ge steld zijn; ja, ze betwisten elkaar zelfs de ,,eeT", wie eigenlijk het monsterachtigst Mej. Bevens is een vrouwelijke clown. In een Amerikaansoh theater trad zij op als de leelijkste vrouw van Engeland. In plaats van het gebruikelijke clownswerk, wat ge woonlijk bestaat uit alle mogelijke en on mogelijke crapiolen, behoefde zij niet an ders te doen, dan langzaam het circus bin nen te komen en haar gelaat te toonen. Haar gemoedsstemming weerspiegelde zich op zulk een komische wijze op haar ge laat, dat de toeschouwers onmogelijk hun lachen konden bedwingen. Claudine Polaire beweert, dat zij minstens even leelijk is als de grappenmaakster, al is het dan op een andere manier. Zij heeft een abnormaal grooten mond, kleine, stekende, scheef staande oogen en een middel, wat slechts 35 c.M. in omtrek is. Onlangs kwam zij te Parijs onder een auto; zij stelde terstond een eisch tot schadevergoeding in tegen den bestuurder, omdat hij haar van een gedeelte van haarleelijkheid had be roofd! Hoe leelijk deze beide dames ook mogen zijn, zij worden toch nog overtrof fen door de TirooLsche hertogin Margaretha van Tirol, ook wel genaamd Maultasha, die in de Middeleeuwen leefde. Haar afschu welijk uiterlijk is voor ons bewaard geble ven, dank zij een schilderij van Quinten Matsys. Een Amerikaan kreeg dit portret voor een groot bedrag in zijn bezit. Lion Fuechtwangler heeft een interessant boek geschreven over het leven van de Herto gin, die reeds op 12-jarigen leeftijd werd uitgehuwelijkt.ondanks haar leelijk heid. FRUITVLEKKEN IN ZIJDEN STOFFEN. Vlekken in zijden stoffen, welke veroor zaakt zijn door het sap van vruchten, kun nen het best wórden verwijderd door wat warm water met borax. Hiermede kan men in geen geval iets bederven. Men lette er evenwel vooral op, dat men niet te hard over dunne stoffen wrijft, daar de draad jes hierdoor zouden kunnen wijken. Het best doet men, door met een wetje, gedoopt in het water met borax regelmatig en zacht een poosje over de plek heen te schuren. HOE MEN VLEKKEN KAN UITWISSCHEN. Dikwyls komt het voor, dat op klee- dingstukken zich kleine spetjes vertoonen, waarvan van de herkomst niet kent. De eigenares van zulk een japon, jumper of mantel, probeert de kleine ongerechtighe den te verwijderen met behulp van aller lei vloeistoffen, die maar al te vaak te- teleurstelling geven. Een propje beslist droge watten, waarmee men langdurig over het vlekje strijkt, verricht wonderen. Het is een geduldwerkje en bij teere weefsels moet men natuurlijk voorzichtig te werk gaan. Overigens is het een onschuldige be handeling, die vaak goede resultaten tot gevolg heeft. telijk vindt. Om het pakje komt een cein tuurtje, dat wordt opgehouden door twee op zij zittende lusjes. Want laat men hot ceintuurtje los er op zitten, dan loopt men kans, dat uw boy reeds den eersten dag zonder ceintuur thuis komt! DE PEPER EN HAAR OORSPRONG. De peper komt oorspronkelijk uit Oost- Indië, hoofdzakelijk Java en Sumatra, en is vandaar ook naar andere landen overge bracht. Thans levert ook West-Indië zeer veel peper, o.a. de bekende Cayenne pe per. Peper is de zaadvormige vrucht van een klimmende heester, welke uit dunne stammen, vol leden of oogen bestaat. Uit dezen oogjes schieten nieuwe wortels, zoo dat de heester zich steeds verder uitbreidt. Zonder ondersteuning zouden deze takken over den grond kruipen, daarom houdt men de struiken door staken overeind. De peper heesters worden in rijen op velden geplant, en gewoonlijk krijgen twee struiken een staak ter ondersteuning. Als de struiken ongeveer drie tot vier meter hoog zijn, worden zij tot op een meter teruggebracht. De bloesem is wit en wordt opgevolgd door roode bessen. Deze bessen zitten trosvormig aan den struik, doch rijpen niet allen tege lijk. Vaak komt het voor, dat roode en groe ne bessen door elkaar zitten. De rijpe bes sen vallen gauw af. Bij het plukken worden rijpe en onrijpe bessen gescheiden. De on rijpe bessen woixlen in de zon te drogen gelegd, vormen zoodoende de gewone zwar te peper, omdat zij door het zonnedrogen zwart en hobbelig worden. De rijpe bessen, zoowel de geplukte als de afgevallenen, Wanneer een onzer kennissen jarig is, willen wij niet altijd met de traditioncele doos postpapier aankomen. Welnu, laten wij haar dan met een of ander modesnufje verrassen, een nieuwtje, iets, waarmede wij haar zeker niet zullen beleediigen en iets, waarvan wij weten, dat wij het zelf ook graag zouden ten geschenke krijgen. Hier ziet U een mooie luxe doos met een lade. In de lade is plaats voor een pochette en een paar handschoenen. Daarboven is een ruimte, waarin de moderne sjaal, een aar dige halssnoer en een zeer modern toilet- doosje een plaatsje vinden. Kunnen wij onze vriendin of kennis dit geschenk niet geven, wellicht zal zij te verrassen zijn met een dezer artikelen. Meestal vallen die din gen in den smaak, die een onderdeel van worden in zeewater geweekt. Vervolgen* worden zij gewasschen en met de handen gewreven, waardoor de schil van de bessen valt, waarna de bessen in de zon worden gedroogd. Deze bessen leveren witte peper, welke niet zoo scherp is als de zwarte, ook is zij veel zachter, aangenamer en spece rijachtiger van smaak. Een goede struik le vert jaarlijks 34 pond bessen. De peper bevat weinig vlugge olie, en is hierin van de muskaatnoot en de kruidnagelen te on derscheiden. De specerijachtige beginselen moet men bij de peper dan ook bij de gom harsachtige deelen zoeken. Met het gebruik van peper moet men evenwel voorzichtig zijn; personen met een zwakke maag die nen er vooral geen gebruik van te maken. Vroeger werd peper ook wel als genees middel aangewend. Koortslijders gaf men dikwijls, in plaats van kina, eenige gram men peper. De Spaansche, eigenlijk Brazi- liaansche peper, is afkomstig van een heel andere plant, welke haar vaderland in de heete luchtstreek heeft, maar thans ook veel in Zuid-Europa wordt gekweekt. De peul van de Spaansche peper in vliezig, glad en donkerrood of saffraarnkleurig. De zaden zijn platgedrukt en hebben een rood achtige gele kleur. De Spaansche peper i* sterk verhittend en bevat vele scherpe be stan ddeelen. LICHTGEKLEURDE SCHOENEN. Het schoonmaken van lichtgekleurde schoenen geschiedt als volgt: Borstel de schoen af, wrijf hen in met brandspiritus en leg hen in te zon te drogen. Op die ma nier zullen reeds vele vlekken zijn ver dwenen, hoewel nog wiet alle. Wrijf daar om de schoenen in met magnesiumpoeder Fransch krijt mót magnsiuim is ook goed) en laat hen een uur of vier of anders zoo lang mogelijk in de zon staan. Veeg vervol gens het poeder er weer af en wrijf de schoenen uit. HET POETSEN VAN JUWEELEN. Juweelen, welke in goud of zilver zijn gezet, mogen nooit met water in aanra king komen, wegens het gevaar, dat zich water achter den steen dringt en zich daar met stofdeeltjes vermengt, waardoor de klas van den steen schade lijden kan. Voor juweelen, welke zooals men dat noemt ajour zijn gezet, vervalt dat be zwaar. Om ze te drogen, legt men ze in een doosje met zuivere houtzaagsel en laat ze daarin eenige Uren liggen; het zaagsel wordt daarna met een drogen borstel ver wijderd. Ook voor gouden en zilveren voorwerpen is het zeer aan te bevelen, dat zij een tijdje in fijn zaagsel worden be waard. Zij zien er dan als nieuw uit. TEGEN MUGGENPLAAG. Tegen muggenplaag wordt aangeraden: eenige frisch gesneden takken van een no- teboom in de slaapkamer of ander vertrek ophangen. Wie deze niet kan krijgen, smere gelaat en handen in met een paar druppels kruidnagelolie bij het slapen gaan. Zij heipen uitstekend. GEBRUIK VAN SLA. Sla, rauw gebruikt, wordt door vele doc toren als een uitnemende groente be schouwd. Zij bevat veel kalk en natron, twee stoffen, welke ons lichaam noodig heeft. Te weinig kalk geeft Engelsche ziek te, beenderverweeking, 'beenbreuk, enz.; een hoog natron geha lte van het blad is het natuurlijk verdedigingsmiddel tegen ziekte kiemen. Men moet echter de sla niet met azijn, peper, mosterd enz. aanmaken, waar door de goede eigenschappen verloren gaan, maar met een weinig olie, citroensap (geen extract) en naar believen een beetje suiker. het toilet uitmaken. En dit is ook wel be grijpelijk, want krijgt men een paar mooie handschoenen, een lederen beursje, of iet* dergelijks, dan wordt men er steeds weer aan herirmord, van wie dit kleine nuttige geschenk afkomstig is, dat iederen dag opnieuw weer goede diensten bewijst. Wat men niet kan zeggen van een of ander ge schenk, dat maar „voorloopig" in de kast wordt opgeborgen, omdat men het voor eerst niet kan gebruiken. Er zijn natuur lijk nog taü van andere voorwerpen, die onze aandacht vragen bij het uitzoeken van een geschenk. Het meeste resultaat zult U evenwel toch bereiken, als U zich in de plaats tracht in te denken van degene, voor wie het geschenk bestemd is, en u niet al leen door uw eigen smaak laat leiden. MODESNUFJES.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8