DONDERDAG 19 JULI 1934 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 En zonder STER-TABAK da's erger!" BUITENLAND DUITSCHLAND. VON PAPEN HEEFT BERLIJN VERLATEN. S.S. wacht voor zijn woning ingetrokken. Naar „United Press" verneemt, heeft vice-kan.selier von Papen Berlijn verlaten. Het doel van zijn reis is onbekend. De S.S.-wacht, die sedert de gebeurtenissen van 30 Juni voor zijn woning was opge steld, is thans teruggetrokken. KIOSK TE BERLIJN IN BRAND GESTOKEN. Wegens verkoop van buitenlandsche bladen. Aan de Invalidenstrasse te Berlijn heeft een groep nationaal-socialisten een kran tenkiosk, waar buitenlandsche bladen wer den verkocht, in brand gestoken. Naar verluidt, hadden de daders van de autori teiten gecischt, dat zij den verkoop van buitenlandsche bladen zouden verbieden. Toen aan hun verlangen niet werd vol daan, hebben zij op eigen initiatief de kiosk in brand gestoken. Het comité heeft verder toegestaan, dat nog 60 restaurants worden geopend en dat met vrachtauto's steenkool wordt afgele verd voor de warmwater-voorziening van tweeduizend woonhuizen. Botsingen in andere plaatsen. Minder gunstig is de toestand in Minnea polis (Minnesota) waar in verband met de staking van de vracht-auto-chauffeurs as sistentie aan de militairen is gevraagd. In Alabama zijn 21 spinnerijen gesloten, door dat 13.500 man het werk hebben neerge legd. In Seattle is een hevig gevecht geleverd tuaschen 1200 stakers en agenten. Onder be waking van de politie waren ongeorgani seerde hovenarbeiders bezig negen schepen te lossen, waarop de stakers poogden door het cordon heen te breken, door de agenten met steenen te bombardeeren. Aanvanke lijk slaagden zij daarin, doch toen wierp de politie met traangasbommen, waarvoor de stakers terugdeinsden. Velen hunner zak ten in elkaar en moesten naar het zieken huis worden vervoerd, terwijl een man zwaar gewond werd. Volgens uit Honoloeloe ontvangen be richten js president Roosevelt niet van plan zijn vacantiereis af te breken om als be middelaar op te treden. Extremisten tegen arbitrage. water komen te staan, aangezien de Sola thans een peil van vier meter boven nor maal heeft bereikt. In de stad Sucha begint het water reeds de straten binnen te dringen. Twaalf hui zen moesten door de bewoners in allerijl worden ontruimd, daar zij dreigden in te storten. Te Zakopane heerscht groot gebrek aan levensmiddelen. Het blijft ook hier nog voortdurend regenen. Te Tarnow, waar de situatie eveneens zeer ernstig is, is onder de bevolking he vige verbittering gewekt door het feit, dat de gemeentewerklieden te midden van de ellende zijn gaan staken en hebben gewei gerd, aan het reddingswerk deel te nemen. Geleidelijk begint de aanhoudende re gen ook in het Zuid-Westelijk deel van Po len zijn invloed te doen gevoelen. Reeds is ook hier groote schade aangericht. In het gebied van Drohobycz in Gallicië zijn alle rivieren buiten de oevers getreden; het geheele pertroleumgebied staat blank. Het Poolsche nationale hulpcomité heeft zestig vrachtauto's met levensmiddelen naar de geteisterde gebieden gezonden, ten einde den dreigenden hongersnood te koe ren. DE MERSEYTUNNEL GEOPEND. Wonder van techniek. KERKNIEUWS RECTOR BIERMANS t In den ouderdom van 37 jaar is Dinsdag na een ziekte van eenige weken overleden de weleerw. heer Joannes Franciscus Her- manus Biermans, sinds Augustus 1932 Rec tor der St. Willibrordus-stichting te Heiloo. De thans overledene ontving de H. Pries terwijding in 1932 en was van 1926 tot 1932 kapelaan aan de „Duifjes-kerk" te Amster dam. De plechtige Mebten zullen gehouden worden op Donderdag a.s. om 6 uur. De plechtige Uitvaart zal plaats vinden op Vrijdag as., om 9 uur de Lauden en half 10 de H. Mis in de Kapel der Stichting waarna de begrafenis te Rotterdam „Croos- wijk". SLACHTOFFER VAN HAAR NAASTENLIEFDE. Van een Brabantsch Zusterke. Dat Nederland, doch vooral het katho lieke Brabant velen van haar zonen en dochters aan de Missie schonk is een feit, dat zelfs de H. Vader meermalen heeft er kend en geprezen. Dat vele eenvoudige Brabanitsche jongens en meisjes hoon dierbaar vaderland vaarwel zegden, om zich over geheel de wereld te verspreiden en daar hun leven in dienst te stellen van den Koning der Koningen is met hen in alle gebieden der aarde bekend geworden. Doch dat thans Brabant een dochter in de verre Missiegebieden heeflt, die den weg van een martelares van naastenliefde is op gegaan, mag minder bekend worden ge acht. Pater Verheggen, Redemptorist, schrijft in de „Volksmissionaris" het diep ontroe rend verhaal van Zr. Theresia, die als mis sionaris in de melaatschenkolonie te Suri name werkzaam is. Zr. Theresia (in de wereld mej. Boomaars uit Bavel) is Lid van de Congregatie der Tilburgsche Zusters van Liefde. Over haar schrijft Pater Verheggen: Zuster Theresia is hot schuldelooze, blan ke slachtoffer geworden van haar liefde voor de armste en ongeliu kkigstende me- laatschen. Sinds de stichting der St. Gerardus Ma- jeliiakolonie 16 October 1895 is Zus ter Thereria de moederlijke verzorgster en verpleegster der arme melaatschen ge weest. Nu reeds 39 jaar lang. Negen en dertig jaren lang in dit oord van besmet ting en lijden. Wat 'n heldenziel! In 1913 viel ze zelf als slachtoffer dezer vreeselijke ziekte. Zij werd melaatsch en draagt nu reeds 21 jaren dat zware neer drukkende kruis met even groot en moed en onbezweken edelmoedigheid, als waar mede zij de melaatschen verpleegt. Teeke nend voor haar waarlijk heilige gemoeds stemming is dit heerlijk woord, dat Zuster Theresia tot de Eerw. Overste, Moeder Leo- nie, bij gelegenheid der visitatie sprak: „Eerw. Overste, ik ben toch zoo gelukkig". Mysterie voor wüe Christus' liefde niet kent. Wel goddelijk moet de godsdienst zijn, die zulke kostelijke vruchten voortbrengt. En wel mogen wij de congregatie gelukkig prijzen, die zulke edelmoedige heilige zie len tot haar leden mag rekenen. Zuster Theresia, afgescheiden van haar medezusters wonend buiten haar klooster, levend met en onder de melaatsohen, hare „kinderen". Katholiek Nederland behoeft België zijn Pater Damiaan niet te benijden. In Zuster Theresia heeft het zijn heldhaf tig en heilig slachtoffer. RECHTZAKEN ZIJN PAARD GESTOKEN. Een week gevangenisstraf. De soldaat J. J. L. S. uit Deurne, 19 jaar in dienst bij de Artillerie Brigade te Den Haag, had zijn drift uitgeraasd op een paard wat onwillig was. Woest en woe dend bracht hij het dier vijf steekwondjes toe en sloeg er met een hark op. De soldaat stond voor den Krijgsraad te Den Bosch terecht. De auditeur militair wees er op hoe laag cn laf de dierenmis handeling is en hoe noodig het is voor dc waarde van het vee dat het met zorg en niet met woede wordt behandeld. Tal van militairen munten uit door goedheid voor het dier. Beklaagd* werd conform den eisch veroordeeld tot een week gevangenis straf. IIET WEER OPNIEUW DROOG GEWORDEN. Over het grootste gedeelte van Europa heeft zich opnieuw een gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat ttians den weerstoe- stand beheerscht en daarmede weer een einde heeft gemaakt aan de kans, dat een regenachtige periode zou beginnen. De re gen, die de twee laatste dagen der vorige week is gevallen heeft daardoor geen groo- tere beteekenis gekregen dan van een kor te onderbreking van de zeer langdurige droogte-periode, die in het einde van het jaar 1932 begonnen is. Dit merkwaardige meteorologische feit heb ik reeds meer dan eenmaal aangewe zen, doch het is wellicht nog niet tot ieder een doorgedrongen, dat het een meteorolo gische gebeurtenis is van groote beteeke nis en waarschijnlijk van ver strekkende gevolgen in verband met de oogsten in ver schillende landen. Wij moeten n.l. niet ver geten, dat de droogte niet beperkt is ge bleven tot kleine gebieden,, evenmin, dat de regens, die nu en dan vallen in verband met kort durende onweerstoestanden, maar die overigens volstrekt onvoldoende zijn om het neerslagtekort te dekken, de betee kenis zouden hebben van het einde van de droogte. De droogte is niet een plaatselijk verschijnsel, maar van groote uitgebreid heid. Gedurende het eerste gedeelte van den zomer heerschte zij in Noord-Amerika, waardoor in groote gebieden de oogst ver loren ging. Uit Engeland kwam onlangs het. bericht, dat de regenbalans sedert Juli 1933 een tekort van vijftig procent aanwijst, in Rusland heerschte sinds lang zulk een droogte, dat daar voedselgebrek te vreezen is, in Midden- en Zuidoost-Europa leden de veldgewassen sterk en ten slotte ko men nu ook berichten uit China, dat daar tengevolge van langdurige droogte de oogsten zeer geleden hebben. Wij staan derhalve voor een wereld ver schijnsel, waarvan wij noch de oorzaak, noch het tijdstip, waarop het zal eindigen, kennen. In ons werelddeel althans laat de algemeene weerstoestand, zooals hij zich thans weer ontwikkeld heeft, niet aanzien, dat spoedig een tijdperk van geregelden regenval te verwachten is. Wel is de kans vrij groot, dat onder den invloed van de ontwikkeling van een onweersdepressie ln Z.W.-Europa binnenkort in ons land of een deel ervan onweersregen zal vallen, maar de beteekenis hiervan zou dan geen an dere zijn dan die van plaatselijke regen en nog geenszins van het einde van de droogte. HITTEGOLF. Dc temperatuur steeg gisteren plotseling tot een hoogte, die wij dezen zomer nog niet hebben gehad. In den namiddag klom het kwik van den thermometer tot ruim 32 graden van de Celsiusschaal (90 F) en bleef tot in den avond zeer hoog staan. Vreemd, dat na de dreigende bewolking in den voormiddag ziich niet spoedig een onweerstoestand ontwikkelde. De alge meene weerstoestand in de ogeving was daar overigens gunstig voor en in meer regenrijke jaren zou het zeker tot groote storingen na deze hitte gekomen zijn. Maar in den laatsten tijd is de neiging tot regen zoo gering, dat zelfs onder dc oogenschijn- lijk gunstige omstandigheden het weer toch droog blijft. In werkelijkeheid zijn dus de omstandigheden niet gunstig voor onweer en regen. Vermoedelijk was het gisteren in de hoogere luchtlagen te warm en te droog want wanneer de bovenlagen ook warmer zijn dan normaal kunnen de opstijgende luchtmassa's niet naar boven doorbreken en wanneer daarbij de lucht tc droog is, komt het niet licht tot regen vorming. Later in den avond scheen er moer actie in den dampkring te komen. De wolken be gonnen naar boven door te breken en wind vlagen staken nu en dan op. Over geheel Midden- en Oost-Euro pa was het de laatste dagen zeer warm zoodat we wel van een Europeesche hittegolf mogen spreken. Waarschijnlijk volgt reeds heden eenige afkoeling, waarvan voorloopig ver wacht wordt, dat zij niet van langen duur zal zijn. Tegen half acht klonken toch de eerste donderslagen. Toen was de toestand blijk baar eindelijk gunstiger geworden voor dc ontwikkeling van een warmte-onweer. Dc on weer-voorspellende wolken hadden dus niet gefaald. RUSLAND. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Tweevoudige garantie aan Duilschland cn Frankrijk. De sovjet-regeering heeft naar Reuter meent, wederom een stap gedaan in dc richting van Ruskinds toetreding tot den Volkenbond. In een onderhoud, dat de sovjet-gezant, Maisky, tc Londen gisteren heeft gehad met den Engolschcn permanenten onderstaats secretaris aan hot ministerie van Buiten landsche Zaken sir Robert Vaneittart, heeft hij namelijk medegedeeld, dat de sovjet- rogeering ermede accoord gaat, dat de ga rantie-paoten tusschen Frankrijk, Duilsch land en sovjet-Rusland wederkeerig zijn. De Sovjet-regoering is dus bereid een twee voudige garantie te geven, zoowel aan Duitschland als aan Frankrijk, op dezelfde wijze als dc Fransche regeering een garan tie wil geven aan Duitschland en Rusland. Hierdoor zou de sovjet-unie zich aansluiten bij het stelsel van non-agressiepacten, zoo- als door dc Locarnoverdragen vastgesteld. TURKIJE. BRITSCH MACHTSVERTOON BIJ SAMOS. Turksch-Britsch incident. In de haven van Higani op het eiland Samos zijn niet minder dan twaalf Brit- sche oorlogsschepen binnengeloopen. Deze sterke vlootconcentratie staat in verband met een conflict, dat met Turkije is gere zen als gevolg van 't doodschieten van een Engclsch marine-arts door de Turksche kustwacht. Tevens heeft dc kruiser „London" op drie mijl afstand van Vathy het anker uit geworpen. De kapitein en de Britsche vice- consul hebben van de Turksche autoritei ten toestemming gekregen, te trachten, het lijk van don marine-arts op te sporen. Gis teren is ook nog het slagschip „Queen Elisabeth" met admiraal Fisher aan boord aangekomen. Uit Istanboel wordt gemeld, dat men in Turksche officiecle kringen het incident als gesloten beschouwt. Dit neemt niet weg, dat de Britsche gezant zich gister avond naar Ankara heeft begeven, ten ein de met den Turkschen minister van Bui tenlandsche Zaken over het gebeurde van gedachten tc wisselen. Van EngeLsche zijde is op verlangen der admiraliteit langs deplomatieken weg dc eisch gesteld, dat aan het onderzoek door de Turksche autoriteiten ook een verte genwoordiger der Engelsche marine zal deelnemen. AMERIKA. EINDE DER STAKING IN 'T ZICIIT? Levensmiddelen-voorziening aanmerkelijk verbeterd. De komende veertig uur zullen de be slissing moeten brengen, of de staking door arbitrage bijgelegd zal worden, dan wel of het 't begin /.ad zijn van een langdurigen strijd. Van allo kanten worden pogingen gedaan, om partijen tot aanvaarding van de voorgestelde arbitrage te brengen cn hoe wel de uiterst-lmksche havenarbeiders vast besloten zijn vooraf inwilliging van een aantal eisohen te krijgen, gelooft men. dat het einde van dc staking in zicht is. Gene raal Johnson heeft don geheelen nacht met de vertegenwoordigers van de arbeiders cn de patroons geconfereerd, om den vrede te herstellen. In den loop van den dag hebben dc ree- ders en andere werkgevers een vergadering gehouden, om over de voorgestelde arbi trage tc beraadslagen. Inmiddels is cr een aanmerkelijke ver- botoring gekomen in de levensmiddelen- voorziening van de stad. Verse he vruchten en groenten zijn weer Ln voldoende mate verkrijgbaar. Elk oogenblik rijden er lange rijen vrachtauto's de stad binnen met ge weldige voorraden. Daar-er ook veel versch vleesoh is aangevoerd heeft het stakings comité toestemming gegeven voor dc ope ning van 350 slagerswinkel. Het is voor het eerst, dat men deze week versch vleesch en fruit kan koopen, terwijl de levering van melk vrijwel normaal is. De leiders dor extremistische havenarbei ders, die de huidige staking georganiseerd hebben, keuren vol verontwaardiging het arbitrage-voorstel af en verklaren, dat de desbetreffende motie bij verrassing werd aangenomen, daar vele niet-officioele gede legeerden aan de besprekingen hebben deel genomen. De havenarbeiders verwerpen arbitrage met kracht, vooral over het voornaamste geschilpunt, namelijk het beheer va/n de aanwervingskantoren. Zij wensohen, dat die bureaux, die tot nu toe in beheer bij de scheepvaartmaatschappijen waren, hetgeen zou hebben geleid tot het geven van voor keur aan bepaalde groepen van werklieden, onder controle van de vakvereeniging komen. Daarentegen ontkent de secretaris van het stakingscomité, die een van de gematigde leiders is, dat de stemming niet regelmatig zou zijn geweest. Dc beslissing ligt thans bij de werkgevers, die in den loop van den dag zullen bijeenkomen, om hun houding tegenover hot arbitrage-voorstel vast te stellen. BUITENL. BERICHTEN. WATERSNOOD IN POLEN. Ruim 400 personen worden vermist. De overstroomingsramp in Zuid-Polen neemt steeds grooter afmetingen aan. Bij Krakau staat het water van de Weichsel reeds zes meter boven normaal peil. Sinds gistermiddag valt de regen zonder onder breking weer in stroomen neer, zoodat naar alle waarschijnlijkheid het hoogopgestuwde water der rivier in den loop van den nacht de geheeel binnenstad van Krakau zal overstroomen. Eenige voorsteden van Krakau, o.a. de jodenwijk Stardom, staan reeds blank; in de benedenverdiepingen der woningen in de overstroomde wijken staat het water meer dan een meter hoog. De bevolking heeft in paniek de vlucht genomen. Hart roerende tooneelen speelden zich af bij de pogingen der ongelukkige bewoners, nog wat van hun have en goed te redden. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn in het overstromingsgebied reeds de lijken van 118 personen geborgen, die bij de ramp het leven heb bert verloren. Boven dien worden ruim 400 personen vermist, onder wie tal van soldaten, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Het aantal dakloozcn wordt tot dusver op 14.000 geschat. De bevolking van het ge bied, dat door de ramp is getroffen, be draagt omstreeks 4.000.000 zielen. Het geheclc spoorwegverkeer van cn naar het ruim 200.000 inwoners tellende Krakau is stopgezet. De steden en plaat sen, welke ten Zuiden van deze stad zijn gelegen, zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. De telegraaf- en telefoonver bindingen zyn verbroken. Het hooge water van de Weichsel zal, naar men heeft berekend, Zaterdag de hoofdstad Warschau bereiken, waar het vermoedelijk eveneens tot minstens zes meter boven het normale peil zal stijgen. De aan den oever gelegen voorsteden van Warschau verkeeren dan ook in groot ge vaar. Reeds worden door de autoriteiten maatregelen overwogen, om ze desge wenscht onverwijld door de bevolking te doen onruimen. Daarentegen bestaat voor het overige deel der hoofdstad geen gevaar. Het groot ste deel van Warschau en speciaal het cen trum is namelijk op vrij groote hoogte bo ven het niveau der rivier gelegen, die op het oogenblik met een snelheid van 20 cen timeter per uur wast. Zijriviertje wordt 500 meter breed. Hoe geweldig de watermassa's zijn, welke de rivieren thans meevoeren, blijkt wel uit liet feit aldus meldt Reuter nog dot de Raba, een kleine zijrivier van de Weich sel, door het onophoudelijk toestroomen van nieuwe massa's uit de Karpathen reeds een breedte van 500 meter heeft bereikt. Ook de Skava blijft volgens berichten uit Wadowitz voortdurend wassen, cn wel met 5 centimeter per uur. De rivier heeft reeds een stand van 3 meter boven normaal bereikt. Wanneer het blyft regenen, zullen naar alle waarschijnlijkheid de steden Ma- tow cn Zator aan het water ten prooi val len. Hetzelfde geldt voor de stad Ray- busch, die eveneens in groot gevaar ver keert. Vermoedelijk zal ook laatstgenoem de stad met alle omliggende dorpen onder De koning van Engeland heeft gister ochtend de 3.4 K.M. lange tunnel onder de Mersey, die Liverpool en Bootle aan de eene zijde en Birkenhead en Wallasey aan de andere zijde met elkaar verbindt, plechtig geopend. Wanneer men nagaat, dat de vier bo vengenoemde gemeenten een bevolking van 1 1/4 millioen hebben en dat het ge heele verkeer in ponten de rivier moest passeeren, is het te begrijpen, dat de nieu we verbinding met vreugde wordt be groet. Op 16 December 1925 heeft de doch ter van den koning, prinses Mary, het werk aangevangen door een kraantje open te maken, dat de samengeperste lucht doorliet naar de boren en sedert dien heb ben 2000 werklieden, onder leiding van de drie constructeurs sir Maurice Fitzmau- rice, sir Basil Mott en John A. Brodie, een verwoeden strijd gevoerd tegen wa ter en modder, die van alle kanten dreig den binnen te dringen. Van twee zijden tegelijk werd de aanleg ter hand genomen en zoo goed was de berekening, dat die twee halve tunnels precies bij elkaar aan sloten, toen de laatste stukken rots wer den weggehouwen. Dertig groote ventila toren jagen 5 millioen kub. voet lucht per minuut door de tunnel. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, gratis verkeer toe te staan, doch de kos ten (7 millioen pond sterling) zijn zoo hoog, dat is besloten, gedurende veertig jaar de voertuigen te laten betalen. Ver der zijn* vandaag de volgende verkeersbe- palingen afgekondigd: Verboden voor voetgangers en paarden, het gebruik van geluidssignalen, het verrichten van her stelwerkzaamheden, aunsteken der kop lampen en stilstaan is verboden. Ten slot te kunnen wij, behalve de vroeger ver melde cijfers, nog de volgende technische gegevens verstrekken. De grootste diepte van de tunnel is ca. 50 meter beneden hoog water, de breedte is ca. 13 meter, bij een snelheid van 30 K.M. per uur kunnen de auto's in 6J4 mi nuut door de tunnel rijden en per uur be draagt de capaciteit 4150 voertuigen. EEN BOM ONDER ZIJN BED GEVONDEN. Een zeer onaangename ontdekking deed Maandagavond een zekere Anton Stiehlc te Innsbruck, een Oostenrijksch soldaat, die op 23 November van het vorige jaar een Duitsche grenswacht moet hebben ge dood. Stiehle is thans werkzaam bij de gasfa briek te Innsbruck. Hij verklaarde, dat, toen hij eergisteravond thuiskwam, hij 'n tijdbom met een inhoud van vijf pond dy namiet onder zijn bed vond, welke des nachts om 3 uur moest ontploffen. De po litie, die van het gebeurde in kennis werd gesteld, heeft twee meisjes gearresterdf die bekend hebben aan het complot te hebben deelgenomen. Voorts werd gearresteerd een nationaal- socialist, Max Wild, op het oogenblik dat deze met een motorrijwiel over de Oos- tenrijksch-Zwitsersche grens trachtte te vluchtten. GEVANGENISOPSTAND BIJ VENETIë VERIJDELD. In de strafgevangenis op het eiland la Giudecca, dat slechts door het Canale del- la Giudecca van Venetië is gescheiden, is onder de 370 gedetineerden een paniek uitgebroken, doordat twee ontevreden ge vangenen brand hadden gesticht in het hoofdgebouw. Gebruikmakende van de algemeene ver warring trachtten een aantal gevangenen, die in het brandende gebouw waren opge sloten, uit te breken, doch de cipiers, bij gestaan door mariniers, hadden de tegen woordigheid van geest de cellen, die het meest bedreigd wer'den, een voor een open te sluiten en de inzittenden naar de bin nenplaats tc brengen, waar zij door sol daten met de bajonet op het geweer in toom werden gehouden. Het was blijk baar de bedoeling van de brandstichters een algemeenen opstand te verwekken. Pas na drie uur gelukte het den brand die zeer groote schade aanrichtte, te blusschen. De Italiaansche pers heeft over dit voorvel tot nu toe niet bericht. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. Burke, graanhandelaar, Abbenes Haarlemmermeer. Cur.: mr. J. H. C. Slotemaker, Haarlem.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6