WIIIÏ 1 m S CONSEQUENT IIAI 666 DONDERDAG 19 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 *XUT PEK BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht In den morgen van 19 Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Büdt. Hoogste barometersst.: 767.3 te Vardö. Laagste barometerst.: 754.5 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind tijdelijk opklarend, weinig of geen regen later iets warmer. Door het opvullen van de hoofddepressie en het toenemen van de secundaire, is deze thans tot de voornaamste depressie ge groeid, met twee kernen ten Noorden vAn ons land en bij de Noorsche kust. Een nog weinig beteekenend hooge drukgebied na dert uit het Zuid-Westen. De depressie gaf weinig regen over de Britschc Eilanden en heeft alleen in het Noorden van ons land plaatselijk onweer gebracht. In Duitschland en Polen is de temperatuur nog zeer hoog maar de bewolking toegenomen en kan he den onweer worden verwacht. Bij de Brit- sche Eilanden in ons land en Frankrijk is de temperatuur sterk gedaald en de be wolking toegenomen maar is de kans op regen gering. Scandinavië heeft zeer hooge temperaturen aan de Noorsche kust, in Zweden en Finland is verdere afkoeling met eenige regen te wachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dea middags te hall drie 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 9.42 uur tot 4.31 uur. HOOG WATER. Tc Katwijk: op Vrijdag 20 Juli voorm. 8.40 uur en nam. 9.uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl"H 7 uur 22.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 24 gr. C. INDUSTRIEBANK IN LIMBURG. Prov. Staten nemen tot een bedrag van j 100.000 dccl. De Prov. Staten v. Limburg hebben in de Woensdag gehouden zitting zonder hoof delijke stemming besloten, tot een bedrag van 100.000 deel te nemen in de op te richten Industriebank in Limburg. Uit den boezem der vergadering werd warme hulde gebracht aan den Commissa ris der Koningin, die het initiatief voor de oprichting eener Industriebank had geno men. Op de inleiding van prof. Gelissen volg de een uitvoerige gedachtenwisseling. De bespreking van het rapport der Ver- bondsbladcommissie werd met het oog op het vergevorderde uur van de agenda af gevoerd. Van de rondvraag werd door nie mand gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering voor gesloten ver klaarde. In den namiddag werd een excursie ge houden naar dc Hakafabrieken en gebou wen. DE WERKLOOSHEID. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 25 t/m 30 Juni 1934 hot aantal leden van in- gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereen igingen bedroeg 582.000, waarvan 85.100 landarbeiders. In de maan den Mei t/m November worden geen ge gevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvan gen. De werkloosheid onder dc overige 497.800 verzekerden bedroeg in genoemde periode 24.9%. In de vorige verslagperiode (4 t/m 9 Juni) bedroeg de werkloosheid bij dezelf de groep verzekerden 24.8%. In dc over eenkomstige verslagperioden van de jaren 1931, 1932 cn 1933 bedroeg zij onderschei denlijk 10.4%, 25.3% en 24.2%. Bij 1063 organen der apenbare arbeids bemiddeling stonden op 30 Juni 1934 in totaal 312.576 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 296.893 mannen. Hiervan waren werkloos 290.675 personen, waaron der 280.126 mannen. Op 9 Juni 1934 be droog het aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 314.578. Hiervan wa ren werkloos 292.334 personen, waaronder 292.296 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 9 Juni 1934 ge daald met 2002, hot aantal werkloozon met 1659. BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Haaflen H. A. van Willigen, tot burgemeester van Denekamp J. L. C. van der Heijden, tot burgemeester van Wijk bij Duurstede A. J. M. van der Ven en tot burgemeester van Klaaswaal J. G. de Zeeuw, burgemees ter van Numansdorp. AMSTERDAMSCIIE UNIVERSITEIT. Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde en gerechte lijke geneeskunde aan de gemeente-univer siteit prof. dr. H. T. Deelman, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Groningen. HANDELSHOOGESCIIOOL TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen is als opvolger van prof. dr. Verrijn Stuart benoemd tot hoog- lecraar aan de Handelshoogeschool te Rot terdam mr. dr. B. Lieftinck, secretaris van den Economischen Raad en leider van de onder afdeel in g Algcmeene Economische Politiek van de afdeeling Handel en Nij verheid van het departement van Econo mische Zaken. DR. IR. C. F. STORK, i Gistermiddag te ongeveer half vier is te Hengelo op 69-jarigen leeftijd overleden dr. ir. C. F. Stork, directeur der Machine fabriek Gebrs. Stork en Co. GOEDKOOPER AARDAPPELEN. Minimumprijs vroege aardappelen verlaagd. Met ingang vaq Donderdag 19 Juli a.s. zal de minimumprijs voor vroege aardap pelen op de veilingen worden verlaagd tot /3.50 per* 100 K.G. Dc crisishcffingen blij ven ongewijzigd. PROVINCIALE AANBESTEDINGEN. Door den Rijkswaterstaat werden heden ten Departemente aanbesteed: lo. De bouw van een duikerbrug met bij- behoorende werken in den Rijksweg No. 11, Haagsche SchouwLeidenBodegraven, ter vervanging van de brug over den Hoornschen molenboezem, onder de ge meente Hazerswoude. Laagste inschrijver A. K. Pik, Barsingcrhorn voor 8974. 2o. Het uitvoeren van straatwerken op den Rijksweg No. 8. HaarlemSassenehim, tusschen de km. 21 en 22. 350, in de ge meente Sassenheim, en tusschen de km. 34,3 en 35,2 in de gemeente Hillegom. Laag ste insohruvers B. Leffers, Zandvoort en H. Schoone, Haarlem, voor 7948. DE NIEUWE SPELLING. Een adres van de uitgevers. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft een adres gezonden aan den Raad van Mi nisters in verband met het besluit, dat be vorderd zal worden invoering van alge- meenc maatregelen van bestuur, waarbij met ingang van 1 September as. een sterk gewijzigde schrijfwijze wordt voorgeschre ven voor het examen van onderwijzer en eindexamens, benevens in het programma voor Middelbaar Onderwijs en Voorberei dend Hooger Onderwijs. Met groot leedwezen wordt vastgesteld, dat met de financieele nadeelen, welke uit het invoeren van een zoodanige nieuwe senrijfwijze niet alleen voor de uitgevers, maar ook voor de overheid en voor het ge- heele Nederlandsche volk voortvloeien, geen rekening is gehouden. Adressante is van meening, dat de heerschendc verwar ring op het gebied van de schrijfwijze van onze taal, in plaats van te worden opgehe ven, nog zal worden vergroot. Adressante verzoekt den Raad van Mi nisters ernstig te willen overwegen, of de hiervoor bedoelde nadeelen nog kunnen worden voorkomen en, zoo neen, op welke wijze deze zullen kunnen worden beperkt en voorts nader te willen toelichten in welke inrichtingen van onderwijs de nieu we spelling zal worden voorgeschreven, opdat den leden van den Nederlandschen Uitgeversbond spoedig de noodzakelijke voorlichting zal kunnen worden verstrekt. Niet zóó maar zó. Onder de suggestieve titel Niet zóó maar zó verschijnt in de Libellen-serie (uitgave Bosch Keuning. Baarn) een practischc toelichting bij de nieuwe spelling. De tekst is geschreven door K. Heeroma, drs. Ned. Lett,; de teekeningen zijn van Ton van Tast, algemeen bekend uit de Haagsche Post; minister Marchant gaf een woord vooraf. Langs een zoet lijntje leert Nederland lachend de nieuwe spelling. R. K. Vrouwenbonden. Het bestuur der Federatie van R.-K. Vrouwenbonden maakt bekend, dat de Studiedagen te Tilburg tot een nader te bepalen datum zijn uitgesteld. Goedkoope trein. Op Donderdag 26 Juli zal er een goed koope trein rijden naar Maastricht en Val kenburg. Voor verdere bijzonderheden zie advertentie in dit nummer. Uit de O. S. P. getreden. Naar wij vernemen hebben de heeren J. de Kadt, secretaris, en S. Tas, lid van het Dagelijksch Bestuur der Onafhankelijk Socialistische Partij, wegens een politiek en tactisch meeningsverschil in het partij bestuur voor het lidmaatschap dezer partij bedankt. O. S. P.-bestuurders op vrije voeten gesteld. De op 8 Juli jl. te Rotterdam gearresteer de bestuursleden van de O. S. P., te weten G. v. O., Fl. H. C. C. en Fl. A., zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Ook de Dinsdag te Maastricht tijdens de vacantiereis gearresteerde secretaresse van de federatie Rotterdam der O. S. P en lid van het partijbestuur, is vrij gelaten. Dit is ook geschied met den voorzitter van de O. S. P. in Gouda, A. M., Op het oogenblik zijn r.og twee bestuursleden van plaatse lijke O. S. P.-afdeelingen in arrest gehou den, nly. de voorzitter van de afdeeling Overschie O., en de secrtaris van de afdee ling Gouda P. den E. Luehtvaarttentoonstelling „Luto." Reeds sedert eenige jaren bestonden er bij de K. L. M. plannen tot het organisee- ren van een reizende luchtvaarttentoonstel ling. Deze plannen hebben thans vasten vorm aangenomen en zullen in het najaar verwezenlijkt worden. De tentoonstelling, waaraan alle takken der Nederlandsche luchtvaart zullen deel nemen, zal een nationaal karakter dragen. Dat zij eenig in haar soort belooft te wor den getuigt het feit, dat de Regeering er in toegestemd heeft het Malieveld te 's Gra- venhage, waar de tentoonstelling een aan vang zal nemen, ter beschikking van de or ganisatoren te stellen. SPORT WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE LONDEN. Van Kempen-Cocns! weer aan den kop. In den loop van den nacht van Woens dag op Donderdag hebben de koppels Miethe-Vroom en Bartell-Malmesi hun ronde voorsprong weer ingeboet, het laatste koppel heeft zich zelfs niet in het hoofdpeleton weten te handhaven. Van Kempen-Cozens. die daardoor we derom in het hoofdpeleton kwamen, kre gen door hun groote puntenvoorsprong derhalve weer de leiding. Na de nacht sprints was de stand vannacht te half vier: Aan den kop: 1. Van Kempen-Cozens, 504 punten. 2. Vopel-Kilian, 272 punten. 3 Miethe-Vroomen, 267 punten. 4. Win- ter-Ottevaire, 165 punten. 5. Anhes-Aerts 68 punten. Op 1 ronde: 6. Bartell-Malmesi, 82 pun ten. Op 2 ronden: 7. Bockum-Muller, 222 punten. Op 3 ronden: 8. Lepage-Audy 142 punten. 9. Marcillac-Clignet, 112 punten. Op 5 ronden: 10 Buhler, 192 punten. Buhler is momenteel alleen in de race aangezien zijn koppelgenoot Torr den strijd heeft moeten staken. Indien Buhler niet spoedig een koppelgenoot vindt, zal ook hij waarschijnlijk uit den wedstrijd genomen worden. Na 72 uur, dus na 3 dagen rijden, had den de leiders afgelegd een totalen af stand van 1117 mijl. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Daar het voor mij ondoenlijk is, om allen persoonlijk te bedanken, die mede hebben gewerkt en hun belangstelling hebben be toond bij de feestviering, omdat het Leven daal wordt gedempt, voel ik mij gedwon gen, een openlijk woord van dank te betui gen langs dezen weg. Vooral ook aan de Leidsche Politie voor haar goede voorzorgsmaatregelen en tact vol optreden. De muziekvereeniging „Werkmans Wils kracht", die door haar onvermoeid werken de feestvreugde tot den top heeft opge voerd, komt zeer zeker een woord van lof toe, wat ik dan ook uit naam van duizenden feestvierende Leidenaars durf doen. Namens hét Comité, Hoogachtend, L. TH. HARTEVELD, Levendaal 88. Leiden, 19 Juli 1934. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Contante betaling. De besturen van de in Nieuwkoop en Noorden aanwezi ge middenstandsvereenigingen hebben huis aan huis een circulaire verspreid, waarin het vriendelijk verzoek gedaan wordt de betaling voor geleverde artike- veel mogelijk contant tc willen doen. VAN ONZE ADVERTEERDERS. VERPLAATSING ZAAK L. ERADES ZN De heer L. Erade», later kwam er het pre- dicaat Zn" bij, oefent gedurende 27 jaar het vak uit van rijwielhersteller en wat daaraan annex is, waarvan 20 jaar in de peroeelen Moiensteeg 810. Er zijn van die zakenlui, en daar behoort deze firma toe, die zich niet laten weerhouden door den druk der tijden, doch deze weerstaan en., overwinnen. De heer Erades en Zn. doet letterlijk en figuurlijk eenstap voor uit, daar de zaak wordt overgebracht naar het meer drukkere stadsgedeelte aan de Douzastraat, alwaar de nieuwe karretjes al weer staan te wachten, naast een rijke sor teering onderdeelen, terwijl aan deze zaak een volledige fabriekinrichting is verbon den, zoodat men voor frame-breuken, ge broken assen enz. ook terecht kan. Deze firma werkt ook voor de diverse takken van gemeentedienst. Deze heeren gaan de zaak eens van een „anderen kant bekijken" en wij twijfelen er niet aan of deze van ouds gunstig bekend staande zaak zal er door winnen. Zie ook de advertentie. Gelegenheid tot aanvragen van een kosteloos Rijwielbelastingmerk. Inge zetenen der gemeente Nieuwkoop, die aanspraak kunnen maken op een koste loos rijwielbelastingmerk worden voor de aanvrage daarvan, in de gelegenheid gesteld zulks te doen ten huize van den dienstgeleider der belastingen te Nieuw koop. (Aan de Hoogt.) De volgende avonden worden daarvoor beschikbaar gesteld op 21, 23, 24, 28, 30 cn 31 Juli 1934 telkens van 7.30 tot 9.30 nieuwe tijd. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Vrijdagavond te 6 uur in vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededcelin- gen. 2. Verzoek N. Bodegraven tot afwij king van de rooilijn. 3. Aanbieding van de gemeenterekening over 1933. 4. Benoe ming van een commissie voor het nazien van deze rekening. 5. Bagger-werk ver schaffing. 6. Salarieering gemeente-per soneel in verband met de verplichte en verhoogde pensioensbijdrage. WOERDEN. Missietentoonstelling. De telken ja- re gehouden Missietentoonstelling in het Pensionaat St. Josef alhier zal wederom plaats hebben op Zaterdag, Zondag en Maandag resp. 20, 21 en 22 Juli. Feitelijk behoeft deze tentoonstelling geen woord van aanbeveling. Allen, die daar eenmaal een kijkje genomen hebben, herinneren zich wel van vorige jaren, lat wat de Zusters organiseeren af is! Men kan be wonderen en dikwijls ook tot eigendom maken wat uit de arbeid der pensionnai- ren op handwerk gebied is voortgeko men. De altijd gezellige sfeer is natuur lijk weer aanwezig! Dies rekenen de Zus ters op groote toeloop. Vereeniging „Koninginnedag". In een gehouden bestuursvergadering van Koninginnedag heeft de nieuw-gekozen voorzitter, de heer van Nes, zijn benoe ming aanvaard. In deze vergadering werd besloten, ook de Kinderspelen op 31 Augustus 's-mor- gens te laten vervallen. Het programma op die dag zal dus beperkt worden tot 't volgende: Des morgens zanghulde der kinderen voor het stadhuis, waarna zij getracteerd worden. Des avonds zullen twee sprekers op het exercitieterrein het woord voeren, waarschijnlijk ds. v. d. Bosch en pater Borromeus de Greeve. Van de laatste is nog geen definitieve toezegging ontvan gen. Het gesprokene zal door luidspre kers op het terrein worden versterkt. STADSNIEUWS HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN. Geschriften in beslag genomen. Vanmorgen in de vroegte heeft de Leid sche politie, op last van den Officier van Justitie te den Haag, bij een vijftal com munisten hier ter stode huiszoekingen ver richt naar communistische geschriften. Verschillende geschriften zijn in beslag genomen ter nader onderzoek. Arrestaties hebben tot op heden nog niet plaats gehad. Derde Zomerconcert Pieterskerk. Op 't derde zomerconcert op Donderdag 28 Juli a.s. waarvan 't programma evenals vorige jaren geheel aan de nagedachtenis van Joh. Seb. Bach gewijd zal zijn, zal de heer Sam Swaap, eerste violist en concert meester van het Residentie-Orkest, mee werken. Handelsregister K. v. K. W U z i g i n g. 3323. B. L. van der Klugt, Leiden, Haarlemmerstraat 258, behangerij en stoffeerderij en handel in aanverwante artikelen. Vest. fil.: d.d. 7 Juli 1934 Haar lemmerstraat 293, Leiden. Opheffing. 1404. Joh. Bouman, Lei den, Lage Rijndijk 1, café. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de Turnclub „Actief hedenavond les geeft van 910 uur. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R. K. Reclasseerlngsvereeni- ging, St. Vincentiusvereeniging, 89 uur. Vrijdag. Alg. R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", Ledenvergadering, Den Burcht, 8.15 liur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 16 tot cn met Zondag 22 Juli a.s. waargeno men door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 8Q7. Gisterenmiddag is op den Morschweg de 7-jarige N. B., die uit de President Steyn- straat kwam loopen, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door D. G. van L. Hij werd aan de beenen gewond en is door den E.H.D. ter observatie naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. Te Haarlem slaagde de heer I. Baart, al hier voor het Instructeursdiploma voor autobestuurder, afgegeven door de K.N. A.C. Uit Leiden vertrokken. A. Bergsma, Apeldoorn, Arnhemscht^. 18 J. M. den Boon, Arnhem, Hulkestein- scheweg 1 J. Hamoen-Bink, Haag, Drie- bergenstr. 40 M. J. Boon, Meppel, 't Landhuis J. v. Daalen, Oegstgeest, Buig. Terweeweg 46 Th. J. A. M. Dries- sen, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanw. 45 M. J. Ernens, Velsen, Bloemendaalschestr.- weg 161 A. C. A. M. Fleerkamp, Schaci- berg, Heertenschew. 22 J. C. Heymans, Haag, Templeystr. 21 J. M. Spaa-Jansen, Haag, Perenstr. 131 P. H. C. Kluck, Hil- legersberg, Adr. v. Matthenesserln. 11 J. C. Kluppel, Haag, Weimarstr. 19 J. v. Kooten, Deventer, Brinkgreverij E. W. D. Hamaker-Kuenen, Eindhoven, Huy- genslaan 11 J. Blom-Marjee, Haag, Wei marstr. 149 M. H. Montanus, Noord wijk, Langeveld 2910 E. Müller, Gingen Gilz Wurst, Uhlenstr. 379 J. H. Muller, Lei derdorp, Lindelaan 12 A. v. Muijen, Lei derdorp, v. d. Valk Boumanw. 39d C. Overbeek, Haarlem, Molenaarstr. 40 C. J. Nachénius, Aengwirden, Jacob Hepke- mastr. 18 E. W. F. Postel en fam., Heem stede, P. Potterlaan 17' E. Pot, Veur, Veurschestr.weg 350 C. W. Pouw, Lei derdorp, Hoofdstr. 27 E. van Riemsdijk, Haag, Breitnerlaan 90 A. L. Stassen- Riemens, Hillegom, van Tetsstr. 9 J. de Ruiter, Leeuwarden, Kievitstr. 14b E. M. J. Schoemaker, Deventer, Singel 12 H. Schoneveld, Hillegom, Emmastr. 17 J. W. Smit, Oegstgeest, L. de Colignylaan 22 S. Spaa, Haag, Perenstr. 131 A. Vreeken, Oegstgeest, Lcidschestr.weg 9 L. M. van der Velden, Rotterdam, Kruisstr. 22b G. Vermeü, Oegstgeest, Warmon- derweg 28 Wed. M. Linck-Vroom, Bui tenland J. E. van Wingen, Baarn, West einde 5 J. Zwiep, Utrecht, Hopakker 67. Personen te Leiden gevestigd. J. Th. M. Bergers, electr. techn., Groen- hovenstraat 17 P. H. Bitter, chauffeur, Zoeterw. singel 1 L. van Haastrecht, Kooipark 15 E. Hartingsveld, dienstbo de, Julianastraat 15 K. L. Hermans, mu sicus, Levendaal 128 G. Kok, onderwij zer, Groenoordstraat 24 F. Wijshake Lemmens, Spieghelstraat 2a M. J. Maer- schalck, fabr. chef, Zoeten weg 80 L. Palland, Fagelstraat 16 E. Ruben, dienst bode, Breestraat 52a P. G. H. M. Rut ges, Rijnsb. weg 93 W. Schoenmakers, hoofd eener school, Bilderdijkstraat 7 M. Kuijvenhovevan Tongeren, Hansenstr. 33a G. A. Verhaar, chef Smith pr. type writer Comp., Oegstg. laan 49 A. H. Vos dienstbode, Boerhaavestraat 26. TELEGRAMMEN STAKING IN SPAANSCHE POTASCH-MIJNEN. BARCELONA, 19 Juli (V.D.) In het berg- stadje Salient heerscht een gespannen toe stand in verband met de staking in de potasch-mijnen, welke nu reeds verschei dene weken duurt en waarbij duizend ar beiders betrokken zijn. De anarcho-syndica- listen hebben besloten tot het uiterste over te gaan om omstreeks vijfhonderd mijn werkers dóe het werk hervat hebben on danks de stakingsparolen te intimideeren. Zoo werd Maandag op een groep stakings brekers geschoten, waarbij een hunner ge dood wend. Den zelfden dag gaf een mijn werker op het kantoor der onderneming een briefje af waarvan men vermoedde, dat het een verzoek was om weer te wor den aangesteld. Bij opening echter bleek het een papier te bevatten, waarop stond ge schreven: „Dit werk zal het werk des doods zijn". Dinsdag werd een mijnwerker, die het werk hervat had. doodgeschoten op den weg gevonden. In zijn zak had men een stuk papier gestopt, waarop stond: „Van dag één, morgen twee". Een aantal extre misten zijn uit de stad verdreven, waar thans een zeer strenge bewaking is inge steld. In de afgeloopen drie dagen zijn zes personen door de terroristen gedood. Gisteren heeft een bende pistoleros twee taxi's gestolen te Badalona. waarmede de bandieten naar Mataro reden waar zij een bankoverval trachtten te plegen. Men slaag de er echter in tijdig het alarmsignaal in werking te stellen, waarop de bandieten den directeur van de bank onder vuur namen en vier maal verwondden, waarna zij dc vlucht namen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2