25ste Jaargang uUNDERDAG 19 JULI 1934 «o. 7866 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yoormtbetafing: Voor Leiden 13 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 n GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbel# van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bn> betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De uitgewischte Schuld, Ons nieuw feuilleton, waarmee wij he den een begin maken, is een van de beste verhalen van den Engelschen romancier Paul Trent en is getiteld: De uitgewischte Schuld. Het is het verhaal van een jongeman, die de laatste wensch van zijn vader niet eerbiedigde, die dit doen kon, omdat hij hiertoe niet wettelijk verplicht was en die zoo deed, omdat hij bang was voor de armoede. Het is het verhaal van een jongeman, die leed onder vreeselijke zefbeschuldigingen en het vertelt, wat hij deed om zijn schuld uit te wisschen. Onze lezers zullen dit zeer boeiende verhaal zeker met de grootste belangstel ling volgen. V Lees en overweeg I Vandaag willen wij geven een crisis-be schouwing, door ons overgeschreven (van daar dat wij niet uit bescheidenheid de aan sporing, om te lezen en te overwegen, be hoeven na te laten) uit een boek, dat heele- maal niet over de crisis handelt, zelfs de woorden crisis of malaise of iets dergelijks niet eens noemt. En toch hebben wij zelden een zóó juiste opvatting over de crisis en malaise gele zen. Over de crisis en malaise op zichzelf, en, voorzoover deze in de persoonlijke omstan digheden, waaronder ieder van ons leeft, moeten worden gedragen en geleden. Wij citeeren uit dat boek: „Het welzijn der menschheid is gebon den aan wetten, die in haar grondlijnen onveranderlijk en onver wrikbaar zijn als de natuurwetten. Het zijn goddelijke wet ten met goddelijke fundamenten. Tot deze wetten, die niet geschonden mogen wor den, behooren: gerechtigheid in handel en wandel der menschen, erkènning van het recht, dat ieder heeft op de vruchten der aarde, hoogachting voor de menschelijke waardigheid, een rechtvaardig evenwicht tusschen arbeid en loon. Worden deze wet ten geminacht, dan ontstaat er verwarring in de maatschappij. Dan openen zich af gronden tusschen de klassen. Dan groeien op de velden der menschheid ontevreden heid, vijandschap en haat. Dan wordt de geest der menschen vergiftigd. Dan trek ken in breede stroomen nood, ellende en leed over de wereld. Het leven wordt voor millioenen ondragelijk, wordt tot een zin neloosheid, tot een hopelooze kwelling. Dan verheft zich de roep om verbetering der wereld, om den wederopbouw der maat schappij, om radikale uitroeiing der on rechtvaardigheden, die millioenen degra- deeren tot lastdieren en uitbuitingsobjec ten. Dan wordt het protest tegen het mis bruik der goddelijke wetten langzamer hand tot een vernielende storm, die een chaos zal achterlaten. Maar wat is deze chaos anders dan een schreeuw naar God, een roep om de gerechtigheid, die God tot het fundament der menschheid heeft ge maakt". Wordt hier niet de crisis geschetst en de malaise en de opstandige stemming van vélen in diepste oorzaak? Een ander citaat uit hetzelfde boek: „Wie van u zal zijn zoon een steen ge ven, wanneer hij om brood vraagt? Of, als hij vraagt om een visch, hem een slang ge ven? Wanneer gij, die boos zyt, aan uw kinderen goede gaven schenkt, hoeveel te meer zal dan uw Vader, die in de hemelen is, het goede geven aan wie het Hem vra gen". (Matth. 7, 9). En: „Een kind wandelt tusschen vader en moeder. Het houdt zijn kleine rechterhand in de linker van moeder en zijn linkerhand in de rechter van vader. En het kind zegt: nu doe ik mijn oogen dicht en kan ik niet meer zien. Alleen maar voor de grap. Kin deren hebben soms zulke typische invallen. Maar zie eens, hoe op hetzelfde oogenblik vader en moeder steviger vasthouden. Ge heel onwillekeurig. Waarom in 's hemels naam gelooft u, dat God minder goed is, dan deze twee met hun kind?" En: „Wanneer men hoort, dat de een tegen den ander zegt: „Het was nu eenmaal de wil van God", dan weet men, dat er een ongeluk of iets zeer treurigs gebeurd is. De melodie van den wil Gods als treurmu ziek. Liederen in molL Droeve accoorden. Menschen met gebogen hoofden, met be vende lippen, met schouders, die schok ken van het snikken. Overgave aan den wil Gods, omdat er toch niets anders over blijft. Gelooft toch niet, dat, waar deze wil over de menschen komt, de lucht zwart wordt en de zon verdwijnt, de aarde vergrauwt, het leed door de straten trekt, menschen- oogen beginnen te weenen en menschen- harten te bloeden. Wat een verwoestende dwaling! Menschenkinderen, wie heeft dan de zon geschapen en het licht? En den blij den glans der bloemen, het geuren der ro zen, het slaan van de vinken en het jube len der leeuweriken? „Zijt gij dan niet meer dan zij?" En: „Wanneer u In de stad een blinde ziet, die aan den rand van het trottoir staat en het niet waagt over te steken, omdat de eene auto na de andere voorbij suist; en de blinde vraagt u, hem naar den over kant te brengen, zoudt u dan uw hulp wei geren? Neen, u niet en ik niet en duizend anderen ook niet. U zoudt den man onder den arm nemen en veel behoedzamer de straat oversteken, dan wanneer u alleen liep. U kijkt oplettend naar links en rechts, kiest het oogenblik, waarop de rijweg het veiligst is, en het is u werkelijk een ge noegen, den man behouden naar den over kant te hebben gebracht. Het zou u zelfs pijnlijk aandoen, wanneer de blinde veel dankwoorden gebruikte. Het is toch zoo vanzelfsprekend, dat u den man geholpen heeft. Maar waarom gelooft u, dat God, in Wiens handen ons lot ligt, minder goed is dan u en ik en de duizend anderen, aan wie de blinde niet tevergeefs om hulp verzoekt?" Is het niet of in deze citaten gesproken wordt tot allen, die door crisis en malaise getroffen zijn, en toch niet bidden tot God.... en niet vertrouwvol om hulp vra gen.... Wij hebben hier geciteerd uit het werk „De goede God" van Emil Fiedler ver taald door Cor Hcsseling; uitgave van de N.V. Paul Brand's Uitgeversmaatschappij. Dit werk, dat enkele weken geleden is verschenen, moge evenals de vorige wer ken van denzelfden auteur een breede n lezerskring vinden. Het is een boek, dat juist in dezen tijd van geestelijke depres sie ontzaglijk veel goed kan doen, heel ve len weer de gave van de vreugde kan schenken, 't Mag in uw boekerij niet ont breken! HAGEL VERNIELT DE OOGST Groote schade te Langeraar en Nieuwveen Tuinders de wanhoop nabij Gisteravond ontlastte zich boven de Tuinbouwstreek Ter-Aar en Omgeving zóó'n geweldige bui, gepaard gaande met zware onweerslagen, dat de te veld staande gewassen finaal vernield zijn. Deze groote hagelbui ging in de richting dorp Lan geraar, Geerdijk, langs de Amstel en bo ven de Kwakel, en duurde ongeveer 20 minuten. Vanmorgen zijn wij de geteisterde stre ken wezen bezoeken en de aanblik was ge woon verschrikkelijk. De groote en mooie akkers augurken waren totaal verdwenen. Niets anders zag men dan een enkel augur ken-rankje, de planten waren allen afge hageld, vooral in het begin van de Amstel. De prachtige boonengewassen kon men niet meer vinden. De regels lagen bezaaid met bladeren, en alleen de kale stokken vindt men er. Mooie chrysantenplanten zyn weg. Verschillende tuinders, die wy spraken, stonden met de tranen in de oogen, en de den allen de mededeeling, dat zij thans de laatste producten hadden afgeleverd aan de veiling. Wel eens meer had het geha geld, maar zoo het gisteravond geschiedde had niemand ooit gezien. Lang zagen de velden wit van de groote ysbrokken. Voor de getroffen tuinders is het een al lertreurigste toestand. Vol moed stonden tan den vooravond van de tweede cam pagne, de gewassen waren bevredigend, en nuDe zoo nyverige menschen zijn to taal neergeslagen. Hulp is dringend nood zakelijk. We hopen, dat invloedrijke perso nen alle pogingen zullen aanwenden om hen te helpen. Uit Nieuwveen wordt gemeld: Gisteravond tegen 8 uur brak een hevige hagelstorm los, die de tuinders langs den Amstel voornamelijk van het Tolhuis tot de weduwe v. d. Hoven in een kwartier tijds tot wanhoop bracht. Heel de oogst werd vernield, zoowel de augurken als de boonen. Het geheel biedt een troostelooze aanblik. Hedenmorgen nog kon men de hagelstee- nen opscheppen. De tuinders zijn tot werk loosheid gedoemd. De burgemeester van Nieuwveen is di rect naar het terrein van de ramp gegaan om de schade op te nemen. Hedenmorgen is hij naar den Haag vertrokken. Glasschade is er weinig aangericht. Bij den tuinder P. Erkelenz werd de kap van de hooiberg door de wind afgerukt. Is de erwten- en peulentrek ook dit jaar weer hard tegengevallen, deze hevige na tuurramp heeft de hoop op een goede boonen- en augurken-oogst geheel vernie tigd. De deelneming is algemeen. De ramp was aan het Nieuwveensche Jaagpad het hevigst: een twintigtal tuin ders zijn hier getroffen. Drie jaar geleden heeft in deze streek ook een hagelstorm gewoed, welke echter lang zooveel schade niet heeft aangericht. In totaal zijn thans een 200 tuinders door de hagelramp getroffen. EERSTE KAMER Voorzieningen betreffende de openbare orde Het wetsontwerp tot nadere voorziemn- gen betreffende de openbare orde, dat gis teren in de Eerste Kamer ter behandeling op de agenda stond, heeft hier alleen van de zijde der sociaal-democraten by monde van den heer Mendels bestrijding onder vonden, heftig, maar'hopeloos. Naar de overtuiging van dezerf spreker is de Over heid voldoende toegerust met machtsmid delen om de openbare orde te hanhaiven. Het ontstaan van dit ontwerp is niet anders te verklaren dan uit een „gezags-neurose". Bovendien zail men met de nieuwe straf- vocxrschriften niet het doel bereiken, dat men zioh voorstelt. Onbeschofte vlegels zijn nóch de belangstelling van een wetgever nóch die van de justitie waard; en zij, die bepaalde bevolkingsgroepen of de overheid naar den vorm beleed igen, verdienen geen andere betiteling. Met de uitspraak, dat deze wet niet ver genoeg zou gaan, kon de heer Poll erna (C.H.) zich zeer goed ver- eenigen. De groote vrijheid in ons land worde toegestaan aan hen, die de bestaande staatsvorm eerbiedigen, en zoolang zij deze eerbiedigen. Dit ontwerp gaat niet ver ge noeg om het gezag tegen zijn ondermijners te verdedigen. Wie een verkeerden indruk geeft van de gezagsdragers, kan niet ver volgd worden, maar doet minstens even vernietigend werk. Daarom kan spr. zich wel met het ontwerp vereenigen, maar vreest, dat hy den minister aangaande de zelfde kwestie nog wel eens terug zal zien in deze Kamer, en dringt tot slot ook aan op herziening van het vereenigings- en ver- gaderingreoht. Nog meer verdedigers vond het ontwerp in de heeren Drooglever Fortuyn (V.B.) en Steger (R.K.S.P.) De eerste zette in een beknopt speech je de redenen uiteen, waarom hij voor dit ont werp was. Het is noodig voor de handha ving van de openbare orde; een verstandig gebruik door de rechterlijke macht is noo dig, zoodat critiek op het regeeringsbeleid mogelijk blijft. Merkwaardig noemt spr. het, dat de straffen voor vermogensdelic ten veel zwaarder zijn, dan die voor aan randing van eer en goeden naam. De heer Steger bezag het ontwerp als een onderdeel van een geheel proces, dat noodig zal zijn om de mcnsch en de menschelijke instel lingen te beschermen tegen een steeds groeiend ongeloof en materialisme. Dit laat ste is ook de eigenlijke reden van het tegen stemmen vain den heer Mendels en consor ten. Laat de overheid echter toezien, dat niet alleen de lichamelijke, maar eerst en vooral de geestelijke belangen van het volk behartigd worden, zooals de eerbaarheid. De openbare oneerbaarheid neemt steeds dreigender vormen aan, en deze ondeugd is een rijke bron voor vele andere, die ons volksbestaan bedreigen. Deministervan Justitie, de heer van Schaik stelde de noodzakelijkheid van dit ontwerp in het licht, gezien de moeilijke tijden, en de noodzakelijkheid van een rustige, normale ontwikkeling van onze staatsinstellingen. Hot is niet een lacune in onze wetgeving van vandaag of gisteren: reeds veertig jaren geleden was er van zeer bevoegde zijde op dit punt gewezen. De laatste tijden hebben de kwestie tot een urgentie gemaakt, waarin men tracht door deze wet te voorzien. Mocht deze voorzie ning onvoldoende blijken, dan zal spr. in het betoog <ran den heer Mendels het beste argument voor eventueele aanvulling vin den. Het ontwerp gaat eerst en vooral tegen ern bepaalde strydwyze: het systematische ondermijnen van het gezag door beloediging WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN WIJ MOETEN ONS VERWEREN. Bedroeg het invoersaldo in 1930 nage noeg 400 millioen gulden, in het eerste halfjaar 1934 was het by de daling van invoer- en uitvoercijfers een heel eind be neden de helft van 1930 nog altijd 200 mil lioen. Een dergelijke nadeelige handelsbalans kunnen wij niet meer verdragen, consta teert het Huisgezin terecht. En het blad vervolgt o.m.: „In het algemeen kan men zeggen, dat niet de prijs op de buitcnlandsche markt den doorslag geeft, maar dat de weinig minder dan prohibitieve maatregelen door het buitenland genomen onzen uitvoer lam slaan. Al zouden we bij manier van spreken on zen uitvoer cadeau willen geven, dan zou den we van onze artikelen toch maar een zeker percentage kunnen kwijt worden. Wij moeten ons dus wel verweren met dezelfde wapenen waarmee men ons be stookt. En een fout van verzuim moet het wor den genoemd, dat we daarmee te lang ge wacht hebben, onder den invloed der vrijhandelaars, onder den invloed ook van hen die blijkbaar verwachtten, dat een vrij handelspolitiek van onzen kant met iels wat daarop leek zou worden beantwoord. Er is niets van gekomen. En nu moeten wij, zij het laat, ons wel te weer stellen. Haast schroomvallig zyn we daarmee begonnen onder een minister, die in zyn hart vrijhandelaar was cn veel gunstigen tyd heeft laten voorby gaan. De nieuwe minister van Economische Zaken zal nu hebben te toonen wat hy kan, kan onder de leiding van een minister president, die door de vrijhandclaarslauwé- ren, te Genève geoogst, gehinderd wordt in het voeren eener stevige, onverbidde lijke actieve handelspolitiek. Toch zal zulk een politiek ons kunnen redden durven we niet meer zeggen, maar ons voor erger behoeden en onze indus trie een vleugje herstel bezorgen". PRODUCTIEKOSTEN LAGER. In een beschouwing van den Amster- damschen redacteur van de Maasbode over het werkverruimingsvraagstuk lezen wy: „Wy weten wel, dat ook de pogingen tot loonsverlaging via de werkverruiming be hooren tot de algemeene economische po litiek der regeering. Zoo zet de noodzakelijk geachte aanpas sing aan een lager levenspeil verder door, de productiekosten zullen dan dalen, de mogelijkheden tot export worden dan grooter, de werkloosheid vermindert.... „Ich hör die Botschaft wohl, allein mir fehlt der Glaube". Sedert jaren worden offers gevraagd in loon en inkomen om langs dezen weg de werkloosheid te be strijden, doch de werkloosheid vermin dert niet en de beloofde daling van het huishoudelijk budget blijft uit. Te verwon deren is het niet dat breede kringen te Amsterdam sceptisch staan tegenover deze politiek der regeering." SOCIALE SABOTAGE. FAILLISSEMENT ATALANTA? De T ij d schryft: Mr. J. G. Steneker heeft namens den Raad van Arbeid te Amsterdam het fail lissement aangevraagd van de drukkerij „Atalanta", welke tijdelijk heeft moeten staken, omdat de justitie bij hare vervol ging wegens opruiing belangrijke onder deden van de persen als stukken van over tuiging meende noodig te hebben. De faillissementsaanvraag heeft overi gens met het tijdelijk stilliggen dezer obscure krantendrukkerij niets te maken. Zij geschiedde wegens een oude schuld, welke de genoemde drukkerij aan den Raad van Arbeid heeft: „Atalanta" is na- en verguizing. Evenzoo brengt het voort durend beleed igen va n be paalde groepen van de bevolking gevaar voor den open bare orde met zich. Nadat de heer de Savornin Loh- man (C.H.) den heer Mendels terecht had gewezen wegens het feit, dat deze spr. had ingedeeld bij een politieke partij, waarmee hij niets te maken had, n.l. Nationaal Her stel, werd het ontwerp met 24 tegen 10 stemmen door de Senaat aangenomen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen uit Berlijn vertrokken. (2de blad). Rusland is bereid om een dubbele ga rantie te geven aan Duitschland en Frank rijk. (2de blad). Het einde der staking te San Francisco in zicht? (2de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzake nadere voorziening ter bescherming van de openbare orde. (1ste blad). Op vele plaatsen in ons land is de blik sem ingeslagen. (1ste blad.) UIT DE OMGEVING. In de omgeving van Ter-Aar is een groot gedeelte van de oogst door hagel vernield. (lste blad). melijk belangrijk ten achter met de beta ling van de premies voor de ongevallen en invaliditietsverzekcring van haar eigen personeel. De schuld, die „Atalanta" dreigt over den kop te doen gaan, werpt wel weer een schel licht op de mentaliteit van de heeren, aan het communistisch dagbladbedrijf annex. Men jaagt de stakkers uit dc stegen als redeloos vee voor de schietwapens der Overheid, omdat die Overheid zich ge noopt meende tot een verlaging van den wcrkloozensteun, maar tezelfdertijd wei gert men zelf er toe mede te werken, dat het personeel in eigen dienst bij ongeval of invaliditeit recht kan doen golden op een uitkecring van diezelfde Overheid! BINNENLAND R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Gistermorgen is tc Utrecht de Ver bondsvergadering van het R.-K. Werklie denverbond voortgezet. Behandeld werd het volgend voorstel van „St. Paulus". De Bondsvergadering doe uitspraak be treffende dc grondslagen van het loon en schenke daarbij vooral aandacht aan de vraag, of, in verband met dc toekenning van kindertoeslag, het relatief dan wol het absoluut gczinsloon uitgangspunt moet zijn. Na bespreking van het voorstel werd de volgende motie aangenomen: Dc algemeene vergadering van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, tc Utrecht bjjeen, constatecrcndc. dat tengevolge van dc voortdurende loons verlagingen cn daarnaast dc prijsverhoo- gingen van verschillende noodzakelijke le vensbehoeften het meer dan middelmatige gezin steeds meer in dc knel komt, dat daardoor deze gezinnen tot het pau perisme worden gebracht, dat deze ontwikkeling in strijd met het algemeen belang cn dc redelijke cn prac- tische eischen ccner gezonde volksgemeen schap moet worden geacht, van oordeel, dat de omstandigheden het meer dan ooit noodzakelijk maken, dat dc R.-K. Arbeidsbewcging met kracht streeft naar toekenning van deze kindertoeslagen in het bedrijf of complex van bedrijven en dc overtieids- cn daarmede gelijk te stel len lichamen, erkennende, dal uil dit stelsel, zonder algemeen wettelijke verplichte toeken ning. juist voor dc groote gezinnen na- deelen kunnen voortvloeien, spreekt als haar mecning uit, dat de landsregeering hier een taak heeft tc ver vullen, door met bekwamen spoed maat regelen tc nemen om het groote gezin door kindertoeslagen tc hulp tc komen. Aan dc orde was dan het volgende voor stel van het verbondsbestuur: Dc verbondsvergadcring machtige het bestuur om uit dc verbondsmiddelen ƒ5000 te nemen cn die beschikbaar te stellen voor een tc stichten priester-studiefonds, hetwelk bij gelegenheid van het veertig jarig priesterjubileum van den adviseur, aan kanunnik J. G. van Schaik zal worden aangeboden. Na discussie werd dit voorstel aangeno men. Daarna hield prof. dr. ir. M. Gelissen een inleiding over het onderwerp: Posi tieve regionale centraal georiënteerde wel- vaartspolitiok cn economische perspectie ven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1