JïAANDAG 16 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 12 R. K. KAMER CENTRALE „LEIDEN". De R. K. Kamer-Centrale „Leiden" kwam Zaterdagmiddag in vergadering bijeen, in de Foyer van „Den Burcht". De voorzitter, de heer Bader, opende de vergadering en herdacht in enkele gevoel volle woorden het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Vervolgens verwelkomde spr. de leden der Tweede Kamer Kamp- schoër, Loerakker en Van der Weijden. De secretaris, de heer A. C. van Berk el, las de notulen, welke onder dank voor de keurige samenstelling werden goedge keurd. Daarna bracht de secretaris het jaarver slag uit, waaraan we ontleenen, dat het le dental, zooals steeds na een verkiezingsjaar, achteruit was geloopen. De penningmeester, de heer Houdijk, uit Boskoop, bracht het financieel verslag uit De uitgaven bedroegen 2663.84, de in komsten 2834.84, batig saldo ƒ171. De rekening was door de'verificatie-com missie nagezien en in orde bevonden. Beide jaarverslagen werden goedgekeurd. Bij de bepaling van de plaats der volgen de vergadering was een schrijven ingeko men van Hillegersberg om ook daar eens te vergaderen. Toen het hek van den dam was, kwamen ook Boskoop en Voorburg met hun verlan gens aandragen. De heer Lombert betreurde het, dat deze plaatsbepaling telkens weer ter sprake komt. Laat men, na de beslissing heden middag te nemen, op deze zaak nu niet meer terugkamen. Het bestuursvoorstel, beurtelings in Lel den en Gouda te vergaderen, werd voor de zooveelste maal aangenomen met 116 tegen 54 stemmen. Het verslag der laatste Partijraadsver gadering werd uitgesteld, wegens ontsten tenis van den verslaggever, den heer Schölvinck, die bericht van verhindering had gezonden. In behandeling kwam daarna de agenda van de te houden Partijraadsvergadering. De heer Schouten maakte aanmerking, dat de agenda van den Partijraad niet aan de plaatselijke kiesvereenigingen was toe gezonden. De heer Bulten vestigde er de aandacht op. dat vele plaatselijke vereenigingen op deze vergadering niet vertegenwoordigd waren, om de eenvoudige reden, dat zij geen gelegenheid hebben gehad om een vergadering bijeen te roepen. De zaken worden hier besproken zonder dat de kie zers hun meening hebben kunnen zeggen. Spr. ziet hier een nalatigheid van het be stuur der Centrale. Ook Voorburg was teleurgesteld. De heer Heemskerk wees erop, dat het bestuur der Centrale aan deze nalatigheid hoegenaamd geen schuld heeft. De oorzaak is gelegen bij het Partijbestuur, en spr. zou het goed vinden als namens de Centrale een brief werd gezonden aan het P.B., waarbij erop aangedrongen wordt op rui mer gelegenheid van vóórt>espreking. Den heer Schinck speet het, dat een der gelijk belangrijk onderwerp in den zomer wordt behandeld een tijd dat de belang stelling bij het publiek gering is. Is hier geen vooropgezettte bedoeling in 't spel? De heer Middelweerd had de indruk, dat het Partijbestuur geen prijs stelt op de mede-behandeling door de plaatselijke kiesvereenigingen. De heer Bulten vroeg, of de Kamercen trale leeft onder een eigen reglement of onder dictatuur van het Partijbestuur? De afd. Hillegersberg wilde een motie op den Partijraad indienen, waarin afkeu ring werd uitgesproken over de late toe zending der stukken, en over de handel wijze bij de reglementsherziening. De heer Schrama stelde voor, dat uit pro test de afgevaardigden van den Partijraad zullen wegblijven. De heeren Heemskerk en Houdijk ver klaarden zich tegen wegblijven of tegen een motie. Wel achtten zij het op zijn plaats, dat de afgevaardigden op den Par tijraad protesteeren tegen de handelwijze van het P.B. De heer Bulten wilde een schrijven stu ren aan het Partijbestuur, dat de Kamer centrale met het Partijbestuur niet accoord gaat. Hillegersberg stelde voor een motie van orde bij den Partijraad in te dienen, waar bij het Partijbestuur wordt uitgenoodigd de reglementswijziging uit te stellen. De heer Lombert achtte het voldoende, dat de afgevaardigden, die den geest van de vergadering hebben gehoord, den Partij raad van de hier tot uiting gekomen onte vredenheid in kennis te stellen. Het voorstel, een nijdigen brief aan het Partijbestuur te zenden, werd bij acclama tie aangenomen. Vervolgens werd begonnen aan de agen da van den Partijraad. By punt 5, verslag Kascommissie, werd mededeeling gedaan van de amendementen door het Kringbestuur ingediend, om een uitgebreider vertrouwelijk inzicht van de boeken te krijgen. Na een langdurige en dikwijls ietwat onaangename discussie werd met alg. st. deze regeling goedge keurd. In bespreking kwam daarna het voorstel, aan den Partijraad de contributie-afdracht aan de centrale partijkas te brengen van 5 ct. op 10 ct. per lid. De heer Lievorse (Hoogmade) maakte ernstig bezwaar tegen eontributie-verhoo- .ging; de toestand van de leden maakt het niet mogelijk. De voorzitter gaf dit grootendeels toe, maar de afdeelingen moeten dan actie voe ren, dat de rijkere leden meer bijdragen. De heer Mathot (Boskoop) sloot zich bij het betoog van den heer Lieverse aan. De heer Lombert wees erop, dat het ont plooien van activiteit door de Staatspartij geld kost. Wil men de activiteit van het Partijbestuur in stand houden, dan moet voor voldoende middelen worden zorgge dragen. Spr. is ervan overtuigd, dat vele plaatsen de afdracht aan het Partijbestuur zouden kunnen verhoogen, zonder de con tributie te verhoogen. De heer Wijfje uit Nieuwveen wees op het succes, aldaar bereikt met een actie om het ledental te vergrooten. De heer Zwaan uit Sassenheim was over tuigd, dat het P.B. de meerdere geldmid delen hard noodig had. De heer Houdijk zeide, dat er tevreden heid is over de actie, die tegenwoordig van het Partijbestuur uitgaat. Het beste is, dat de afdeelingen, die moeilijk tot con tributie-verhooging kunnen overgaan, een extra-bijdrage zien te krijgen van de beter gesitueerde leden. Besloten werd, dat de afgevaardigden zullen stemmen voor een verhooging van de afdracht Aan de orde werd vervolgens gesteld de afdracht van de afdeelingen aan het Kring- bestuur met een gelijk bedrag te verhoo gen. Na een met vernieuwden moed ingezette discussie en nadat de heer Bulten een tus- schen-voorstel had ingediend (dat later werd teruggenomen, toen het bestuur de „portefeuille-kwestie" stelde) werd het voorstel z.h.s. goedgekeurd. De agenda voor den Partijraadsverga dering werd daarna zonder strubbelingen afgehandeld. Bij de rondvraag zeide o.a. de heer Zwaan uit Sassenheim, dat velen de hou ding van de Kamerfractie bij de verlaging der steunnormen onbegrijpelijk vinden. Het lid der Tweede Kamer, de heer A. J. Loerakker, beantwoordde den spreker uitvoerig. Spr. gaf een samenvatting van de uiteenzetting, welke hij jJ. Vrijdag voor de Leidsche Kiesvereeniging heeft gehou den (waarvan verslag werd opgenomen in het nummer van Zaterdag). Na een dankwoord van den voorzitter, speciaal aan den heer Loerakker, voor diens duidelijk en overtuigend betoog, werd te 7 uur de vergadering gesloten. MGR. A. HERMUS' ZILVEREN DIRECTEURSJUBILEUM. Vrijdag 20 Juli zal Mgr. A. Hermus, de directeur van het Doofstommen-Instituut te St. Michieis-Gestel, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot directeur van het instituut. Mgr. Hermus werd geboren te Klundert op 25 Februari 1862 en werd in 1887 tot priester gewijd. Daarna werd hij aangesteld tot leeraar aan het Seminarie „Beekvliet" en vervol gens benoemd tot rector te Oerle. In 1902 volgde zijn benoeming tot leeraar en in 1909 die tot directeur van het Doofstom men-Instituut te St. Miohiels-Gestel, als op volger van Mgr. Terwindt. In den loop der jaren heeft het Instituut vele en belang rijke wijzigingen ondergaan; zoo bracht Mgr. Hermus een algeheele reorganisatie in het doofstommen-onderwijs. Mgr. Her mus sdhreef verscheidene werken, o.a. een „Handleiding voor de Aspirant-Doofstom- men-onderwijzer", waarin hij gedachten, methoden en plannen vastlegde; verder zagen van zijn hand het licht „Het Leeson derwijs in de Doofstommenschool", „Hill's beteekenis voor het Doofstommen-onder wijs", „Doofstamheid en de Doofstommen in het Huisgezin, de Sohool en de Maat schappij", enz. Hoofdzakelijk door zijn Ijverige bemoeiin gen is het te danken, dat er te St. Michieis- Gestel een nieuw modern ingericht insti tuut verrees. Dit gebouw, hetwelk voorzien is van alle technische hulpmiddelen ten bate van de verpleegden, trekt niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten de aan dacht. Mgr. Hermus arbeidt evenwel niet alleen op het gebied van het onderwijs voor doof stommen, de a.s. jubilaris werkt ook op het terrein der Missie-actie, waarvoor Mgr. Hermus zeer veel over heeft en waaraan hij al zijn vrijen tijd besteedt. Het was dan ook weer grootendeels op Mgr. Hermus' initiatief, dat de oprichting plaats vond van den Pnester-Missiebond en de oprich ting van het tijdschrift „Het Missiewerk". Mgr. Hermus arbeidde veel voor het St. Petrus Liefdewerk en voor de Genootschap pen tot Voortplanting des Geloofs en der H. Kindsheid. Om zijn vurigen arbeid op missiegebied werd Mgr. Hermus in 1927 door Z. H. den Paus benoemd tot Huispre laat van Z.H., na eenige jaren tevoren te zijn vereerd met de benoeming tot Eere- Kamerheer van Z.H. Eerstgenoemde onder scheiding werd aan Mgr. Hermus verleend op voordracht van wijlen Z. Em. Kardinaal van Rossum. Mgr. Hermus is ook benoemd tot Eere-Kanunnik van het Kathedraal Ka pittel van St. Jan van 's-Hertogenbosch, terwijl H M. de Koningin hem vereerde met de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. RUNDVLEESCH IN BLIK. Uitbreiding der distributie. De Minister van Binnenlandsche Zaken hééft in een circulaire aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat naast de in vroe gere circulaires in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik ook zal mogen geschieden aan gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend armlas tigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van weldadigheid worden verpleegd, nadat daartoe voor ieder geval afzonderlijk toestemming van de Crisis- Rund veecentrale is verkregen. Communistisch raadslid in arrest. De heer G. Mulder, comim. raadslid te Sappemeer, tegen wien vorige week pro ces-verbaal is opgemaakt wegens het hou den van een demonstratie na afloop van een protestvergadering, zonder daartoe ver lof te hebben, is te Groningen, waar hij werkzaam is, in arrest gesteld. OUD-MINISTER VERSCHUUR. Naar wij vernemen, keeren oud-minister Verschuur en zijn echtgenoote heden van hun buitenlandsche reis, tot herstel van gezondheid van oud-iminister-Verschuur ondernomen, in Den Haag terug. De heer Verschuur is thans wederom geheel her steld en zal zich thans wijden aan de werk zaamheden van zijn functie als commissa ris-generaal van de Nederlandsche deel neming aan de internationale tentoonstel ling, welke in 1935 te Brussel zal worden gehouden. Uitvaart Jan Stuyt. In de kerk van OJL.V. van Goeden Raad aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, werd Zaterdagochtend de plechtige uit vaartdienst gehouden voor den architect Jan Stuyt. Zeer velen waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Op het presby terium, waarvoor het stoffelijk overschot, omgeven door brandende kaarsen, stond opgebaard, hadden plaats genomen de pau selijke internuntius, mgr. L. Schloppa, met den secretaris der internuntiatuur pater dr. Kleijntjens, mgr. W. de Gruijter, kanunnik H. A. Th. van Dam, deken van 's-Graven hage en andere geestelijken. In de kerk werden o.m. opgemerkt de professoren, dr. A. M. A. A. Steger, Gran- pré Molière, Barge en Huib. Luns, mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, directeur van het Cen traal R.-K. Bureau voor Onderwijs en Op voeding, ir. Feber, wethouder van 's-Gra venhage, mr. Berger, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad en een groot aantal kun stenaars en geestelijken. De leden van het kerkbestuur, waarvan de heer Stuyt deel uitmaakte, hadden even eens op het priesterkoor plaats genomen. De plechtige H. Requiemmis werd opge dragen door pastoor Jos. Postma, met as sistentie van de kapelaans der parochie. Het zangkoor der kerk voerde onder lei ding van Willem van Meel de Requiemmis van L. Perosi uit. Na de plechtige absoute werd het stoffe lijk overschot onder het zingen van het „In Paradisum" naar buiten gedragen om per auto naar Nijmegen te worden vervoerd. Een Koningin Emma-postzegel. Thans is een Kon. besluit verschenen, waarbij van Rijkswege ten bate van de t.b.c. bestrijding een bijzondere postzegel wordt verkrijgbaar gesteld, in de frankeerwaarde van 6 cent. Het zegel draagt de beeltenis van de Koningin-Moeder. De opbrengst wordt ter beschikking gesteld van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. Radio-rede over werkloozen-steun. In verband met beschouwingen in een buiten de pers over de plaats gehad heb bende wijziging der steunregeling voor werkloozen, wordt de aandacht gevestigd op de radio-rede, welke de rijksinspecteur, de heer G. W .F. v. Hoeven, referendaris aan het departement voor Sociale Zaken, morgenavond te 7.15 uur over dit onder werp voor den K.R.O. zal houden. De toegangsprijs voor „Artis". De directie van „Artis" heeft besloten gedurende den vacantietijd, en wel van 16 dezer tot en met 30 Augustus, bij wijze van proef kinderen, die den 14-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, toe te la ten tegen den hal ven toegangsprijs, dat wil zeggen a 0.50 per kind. Daarnaast blijft voor Zaterdagen de toe gangsprijs van ƒ0.25 gehandhaafd. Aan banden die waren versleten. werd menig ongeluk gewetenl LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Uitvo van vee- en landbouw-producten De uitvoer van vee verminderde de landbouw verbeterde In hot afgeloopen halfjaar is, naar het „Centraal Bureau voor de Statistiek" te 's-Gravenhage meedeelt, slachtvee belangrijk verminderd en bedroeg in Jan./ Juni 339 stuks (Jan./Juni '33: 1.762). Deze vermindering was het gevolg van een ge- ringen export van jongvee. De uitvoer van ouder slachtvee nam toe. In de afgeloopen maand werd geen slachtvee geëxporteerd. Eveneens was in de afgeloopen maand de export van fokvee, 2 stieren en 2 melk koeien, gering. In het afgeloopen halfjaar viel een sterke vermindering in het totale uitvoercijfer van dit vee waar te nemen. Slechts 175 stuks ter waarde van 55.000 verlieten ons land. (Jan./Juni 1933: 2678 ter waarde van 380.000). Vooral België nam minder af, doch ook naar de overige afzetlanden die in het overeenkomstige tijd vak van het vorig jaar nog fokvee betrok ken was de export geringer of hield deze geheel op. Van jongvee werden in de afgeloopen maand 12 stuks ouder jongvee geëxpor teerd, waarvan 10 stuks naar Italië. In het afgeloopen halfjaar gaf het uitvoercijfer van deze groep een treurig beeld te zien. Slechts België trad als afnemer van eenige beteekenis op, terwijl zooals reeds gemeld, Italië deze maand een klein aantal betrok. Totaal verlieten 180 stuks ons land ter waarde van 97.000 (Jan./Juni '33: 8.328 stuks ter waarde van 598.000). Naar Frankrijk en Spanjé werd in het afgeloo pen jaar geen jongvee meer geëxporteerd. Van varkens verlieten in Jan./Juni 3.619 stuks ter waarde van 107.000 ons land (Jan./Juni '33: 7.400 stuks ter waarde van 319.000). Schapen werden in Jan./Juni ten getale van 1.422 stuks uitgevoerd. (Jan./Juni '33 4.343 stuks). Naar Duiitsohland (611.809) werd in Jan./ Juni een minder groot aantal pluimvee uitgevoerd. Ook de totale uitvoer was iets geringer en bedroeg 1.097.560 stuks ter waarde van 782.000 (Jan./Juni 1933 1.200.657 ter waarde van 922.000). Italië (99.340) nam in het afgeloopen halfjaar een belangrijk grooter aantal af dan in Jan./ Juni 1933. De export van geslacht pluim vee 'bedroeg in Jan./Juni 1.323 ton ter waarde van 906.000. Duitschiland betrok hiervan 1.012 ton. De uitvoer van verseh vleesch ver minderde in het afgeloopen halfjaar aan zienlijk. Van varkens-, rund- en schapen- vleesch werd resp. 4.447 ton ter waarde van bijna l1/, millioen gulden, 258 ton en 819 ton geëxporteerd (Jan./Juni '33: 10.050 ton ter waarde van ruim 31/, mülioen gulden, 542 ton en 2.147 ton). Alle afnemers van versch vleesch betrokken een minder groote hoeveelheid, maar vooral naar België viel een vermindering in den afzet te consta- teeren. Van bevroren rund- en kalfs vlees c h werd iets meer geëxporteerd. De uitvoer van bacon bedroeg in Jan./ Juni slechts 15.736 ton ter waarde van ruim 71/4 mülioen gulden (Jan./Juni 1933: 25.634 ton ter waarde van 10 1/4 millioen gulden). Ander gezouten varkensvleesch en spek werd in een hoeveelheid van 5.050 ton ter waarde van ruim 21/, mülioen gul den uitgevoerd (Jan./Juni 1933 7.684 ton ter waarde van ruim 2 3/4 millioen gulden). Duitschland en Sovjet-Rusland betrokken hiervan resp. 4.188 en 668 ton. Gerookt en gedroogd vtleesch werd minder in het bui tenland gevraagd (Jan./Juni '34: 231 ton; Jan./Juni '33 879 ton). In de afgeloopen maand werd een gerin gere hoeveelheid boter naar Duitschland (1.191) uitgevoerd dan de maand te voren. De uitvoer naar Engeland (3.674) bleef on geveer gelijk aan die in Mei. Totaal verlie ten 5.050 ton ter waarde van bijna 2'/a mü lioen gulden ons land. In Januari/ Juni werden 20.744 ton ter waarde van bijna 10 millioen gulden). Duitschland nam (Jan./Juni '33: 17283 ton ter waarde van bijna 10 millioen 'gulden. Duitschland nam hiervan 7.609 en Engeland 10.067 ton af. In de afgeloopen maand werd volvette Goudse he kaas en Edammerkaar 40 pet. iets meer uitgevoerd dan in de maand te voren. Totaal verlieten 5.862 ton ter waarde van ruim 21/, millioen gulden ons land (Mei 5.418). De kaas export was in Jan./Juni gerin ger dan in het overeenkomstige tijdvak van 1933 (Jan./Juni '34 29.565 ton ter waarde van ruim 13 millioen gulden; Jan./Juni '33: 30.989 ton ter waarde van bijna 14 millioen gulden), Duitschland (12.827), België (8.109) en Engeland (3.297) namen alle iets meer af, doch Frankrijk (1.815) betrok 2.658 ton minder, hetgeen de daling in het totale exportcijfer tengevolge had. De export van gecondenseerde gesuikerde volle melk nam iets toe en bedroeg 18.012 ton ter waarde van bijna 3»/j millioen gulden. De export naar Br. Mallakka (3.225), Honkong (1.149), Siam (2.077), Ned. Oost-Indië (1.057) en enkele andere landen nam toe, hoewel de export naar enkele kleinere afzetlanden daaren tegen soms geringer was. Gecondenseerde gesuikerde ondermelk daarentegen werd in Jan./Juni minder naar Engeland (49.263) uitgevoerd vergeleken met Jan./Juni 1933. De uitgevoerde hoeveelheid was hierdoor geringer, hoewel de uitvoerwaarde ondanks deze vermindering 600.000 steeg. De uit voer bedroeg 55.109 ton ter waarde van 8 millioen gulden (1933 Jan./Juni 68.095 ter waarde van bijna 7»/, millioen gulden). De uitvoer van gecondenseerde ongesuikerde volle melk en melkpoeder bleef ongeveer gelijk aan het overeenkomstige tydvak in 1933. Gesteriliseerde melk en room werden beide minder uitgevoerd. Versche eieren werden iets minder geëxporteerd dan in Mei door minder groote afzet naar Duitschland en Engeland. In Jan./Juni verlieten 37.160 ton ter waarde WAT ANDERE BLADEN. SCHRIJVEN DE RECHTVAARDIGING VAN HITLER. Hitler heeft zichzelf willen rechtvaardi gen voor het neerknallen van 77 menschen. De Maasbode veroordeelt deze „recht vaardiging" zeer scherp als volgt: „Een eerherstel aan dr. Klausener, den leider der Katholieke Actie in 't bisdom Berlijn, als zoodanig den vertrouwensman van mgr. Bares, zou iets grootsch geweest zijn. En al meenen wij in de rede een zin speling op dezen afschuwelijken moord te zien in de passage, waar Hitler over de mui ters sprak, die hun onaangename personen uit den weg ruimden, het volkomen ont breken van een ridderlijk woord is een cul- tuurschande voor het nationaal-socialisqie, voor het Derde Rijk. Dit ontbreken toekent, bijna nog scherper dan hetgeen gezegd werd, de droeve mentaliteit van de leiders van Duitschland. Want we kunnen het „afdoende" argu ment, waardoor Hitier zich voor de ge- (heeüe wereld rechtvaardigt: „mijn wü", niet als een rechtsgrond voor het fusilieeren en neerknallen van 77 menschen: schuldigen, minder schuldigen, geheel onschuldigen, nooit of te nimmer aanvaarden. Zouden we het doen, dan zouden we de basis der ge- heele menschelijke samenleving vernieti gen en binnen den kortst mogelijken tijd onder het beschavingspeü van negers en kaja-kaja's afdalen. Afgezien nog van het alles domineerende beginsel, dat het recht in God, niet in den mensch wortelt. Hitier zeide in zijn rede: „In dat uur was ik verantwoordelijk voor het lot der Duit- 6che natie en derhalve was ik ook de op perste rechter van het Duitsche volk.... Ik heb het bevel gegeven de hoofdschuldi gen aan dit verraad te fusilieeren, en ik heb verder bevel gegeven de aderen van onze binnenlandsche broraienvergiftiging en ook die in het buitenland tot op het ra/uwe vleesch uit te branden. Ik heb bevel gegeven, bij elke poging tot tegenstand van de muiters tegen hun arrestatie hen on middellijk met de wapenen neer te schie ten. En als men mij de opvatting tegen werpt, dat slechts een rechtsprocedure een zuiver afwegen van de boete had kunnen verwezenlijken, dan kan ik die meening niet deelen. Wie de hand tegen Duitschland heft, begaat landverraad. Wie landverraad begaat, moet niet bestraft worden naar den omvang van zijn daad, maar naar zijn ge bleken bedoelingen. Wie het waagt in zijn binnenste de trouw te breken, of muiterij voor te bereiden, kan niet anders zeggen, als dat hy zelf het eerste slachtoffer zal zijn. Ik ben niet van plan de schuldigen te spa- Goerinig zeide eergisteren: „Het recht en Hitler's wil is één". Hitier heeft het hem nagezegd: „mijn wil en het recht is één". Wat wij gisteren schreven, moeten wij heden na Hitler's groote „rechtvaardiging" in vollen omvang handhaven en herhalen: dat is culituurbolscfiewisme. Hitier zelf heeft geëischt, dat hy naar zijn innerlijke geestelijke bedoelingen, niet naar een daad beoordeeld worde. Welnu, zijn ge dachten en idealen zijn cultuurvernieti gend, volkomen heidensch. Dat is in zijn diepste wezen nog erger dan de daad: het summiere executeeren van zeven en zeven tig menschen: schuldig of onschuldig". van bijna 14 mülioen gulden ons land. Jan./ van bijna 14 mill. gld. ons land. (Jan./Juni '33 31.325 ton ter waarde van bijna 11 3/4 mill. gld.). Duitschland en Spanje betrokken een grootere hoeveelheid n.l. resp. 29.279 en 2.971 tan. Engeland nam 4.045 ton af. Even eens nam de export van koelhuis- en kalk- eieren in het genoemde tijdvak iets toe. De uitvoer van granen en erwten bleef vrywel onveranderd. Slechts van grauwe erwten nam de export iets toe. Boo- nen werden over het geheel iets minder ge ëxporteerd. De export van zaailijnzaad was grooter, speciaal naar Frankrijk. Maanzaad kar wij zaad en graszaad werden minder geëxporteerd. Uienzaad iets meer. Uien en sjalotten verlieten in Jan./ Juni in een hoeveelheid van 54.646 ton ter waarde van bijna l1/» millioen gulden ons land. (Jan./Juni '33 48.298 ton). De export naar Engeland (45.927) nam flink toe. Slechts veenaardappelen (507) waren in Jan./Juni iets meer gevraagd. Van klein- en zandaardappelen daarentegen was de export geringer hoewel de uitvoerwaar de ondanks de mindere uitgevoerde hoe veelheid hooger was dan het vorige jaar. De export-cijfers van klei- en zand-aard- appelen beroegen resp. 69.728 ton ter waar de van 1 i/3 millioen gulden en 6.802 ton ter waarde van 11.700 (Jan./Juni '33 92.881 ton ter waaide van ruim 1 millioen gulden en 7.823 ton ter waarde van 70.000. Bel gië (27.570) en Engeland (5.428) namen vooral minder kleiaardappelen af. De ex port van pootaardappelen was in Jan./Juni grooter dan in het overeenkomstige tijdvak van 1933. De uitvoer waarde steeg ruim 1 millioen gulden. Totaal verlieten 38.994 ton ter waarde van by na l1/, millioen gulden ons land (Jan./Juni '33 20929 ton ter waarde van 480.000 gld.). Wat Is dit hier? Betaal ik daar dare muzieklessen voor?! Schande! O neen manheer, dat krügt uw dochter er gratia bij. (Pearson).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12