HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl ZATERDAG 14 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND DE KOMKOMMERS ZIJN DIT JAAR UITVERKOCHT. SPREKEN IS DIKWIJLS OOK ZWUGEN. OPHELDERING GEVRAAGD. DOLL- FCSS GORDT ZICH AAN TEN STRIJDE. BARTHOU'S REIS EN ZIJN OOST-LOCARNO PLAN. Komkommers. De pers weet te genwoordig niet meer wat komkommertijd is. Vroeger kwam er tijdens de vacantie- maanden steeds een periode van gebrek aan nieuws voor. De gewone huis-, tuin en keukenongelukken gingen natuurlijk door, maar in de politiek heerschte rust en dingen van beteekenis deden zich slechts sporadisch voor, een soort sympathie-sta king te behoeve van allen, die rust zoch ten in de vacantde. Dat was de traditioneele komkommertijd en de wanhopige journalisten lieten dan bij voorkeur de zeeslang spartelen, om ten minste iets sensationeels den lezers te kun nen voorzetten. Die tijden schijnen voorbij te zijn. Wij zijn zelfs dermate verwend, dat wij iede- ren dag over een nieuwen opstand, muite rij of communistische rel willen lezen; ieder en dag willen griezelen van de ver schrikkelijkste verhalen omtrent massa executies, moorden en aanslagen; om den anderen dag de koppen van ministers en staatshoofden in het zand willen zien rol len. En vinden wij zulke wereld-sensaties niet in ons lijfblad, dan zeggen wij ver veeld: „Er staat weer niks in dit krant!" In den laatsten tijd hebben de abonné's wel waar voor him geld gekregen, want wij beleven sensationeele tijden. Spreken en zwijgen. Het zwij gen, dat dagen lang gehangen heeft rond om de gebeurtenissen van den 30sten Juni, is thans een paar maal gebroken door vooraanstaande leiders in Duitschland. He laas, hebben zij wel gesproken, maar wei nig gezegd. Wij zijn nog even wijs. Hitier heeft een paar interviews toege-' staan, waarin hij zegt, dat hij wel ver plicht was geweest om scherp en door- tastend op te treden, omdat de situatie uiterst gevaarlijk was. Teneinde een bloed bad te voorkomen had hü de levens van enkelen moeten opofferen. In denzelfden geest heeft Rudolf Hess, Hitler's plaatsvervanger, op het congres van de rijks- en gouwleiders te Flensburg gesproken. Dan moeten er dus wel heel wat S.A.-mannen door het verraad van Röhm zijn meegesleurd. De nieuwe stafchef der SA. Viktor Lutze verzekert echter, dat Röhms plannen geen ingang bij de S.A. hebben gevonden. Maar dan is de si tuatie ook niet zoo gevaarlijk geweest en zijn de scherpe en meedoogenlooze maat regelen onnoodig geweest. Neen, de Duitsche regeering is aller minst zoo openhartig geweest, als Göbbels het in een radio-rede heeft willen doen voorkomen. Gobbek heeft de buitenland- sche pers verweten, dat zij zoovele leugen achtige berichten over de revolte en de on derdrukking daarvan heeft verspreid. In zeker opzicht heeft Göbbels gelijk; er zijn inderdaad over den toestand in Duitschland de meest absurde verhalen in de kranten verschenen. Maar daarvan draagt de Duitsche regeering de meeste schuld, door de pers de noodige inlichtin gen te weigeren. Bij gebrek aan klare in lichtingen van bevoegde instanties worden dan geruchten opgevangen en verspreid, waarvoor men niet kan instaan. Want het volk blijft niet goedmoedig stilstaan bij vage vermeldingen, dat „eeni- ge" personen zijn terechtgesteld in verband met samenzweringen. Het vraagt zich af, wat er aan de hand is geweest, waarom v. Schleicher is dood geschoten en waarom ook diens vrouw ge dood moest worden, wat er gebeurd is met dr. Klausener, of hij werkelijk bout por- tant aan zijn bureau is neergepaft; of het waar is, dat men het lijk van von Kahr, oud-minister-president van Beieren, bij Dachau in een moeras heeft gevonden; of de geruchten waar zijn, die loopen om trent medeplichtigheid van den ex-kroon prins, van von Papen en diens medewer kers, enz. enz. Op al die vragen zweeg de regeering: Waarom? Om het onderzoek wniet te belemmeren. Maar de zuiveringsactie was toch reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag (30 Juni1 Juli) beëindigd? Eigen woorden van Hitier! Wij hebben de verklaring van Hitler in den Rijksdag moeten afwachten oan wat meer van de revolte te weten te komen, doch wij kunnen niet beweren, dat nu alle vragen zijn opgelost. Wij verwijzen voor Hitler's rede van gisteravond naar de ru briek „Buitenland". Dollfuss bijt terug. Een dicta toriale regeering heeft altijd dit voor, dat zij snel en doortastend kan handelen, zon der door een toeziend lichaam in haar be wegingen gehinderd te worden. In som mige gevallen leidt die doortastendheid wel eens tot maatregelen, die ons overijld toe schijnen (denk maar aan 30 Juni), maar in andere gevallen moet men de voordeelen er van erkennen. Zoo heeft de Oostenrijksche bondskanse lier Dollfuss na de herhaalde bomaansla gen der laatste weken, vergezeld van de op hitsende radio-redevoeringen uit Munchen, kort en goed besloten om de terreur-actie flink te gaan onderdrukken. Daarom heeft het nieuwe kabinet is de persoonlijke po- het nieuwe kabinet is de persoonlijkke pos- sitie van den bondskanselier, die de leiding der regeer ing, buitenlandsche zaken, vei ligheid, landbouw en landsverdediging in zijn persoon vereenigd heeft, sterk gecon centreerd, zoodat hij, gelijk ook Mussolini in Italië, de hoogste macht werkelijk in zijn hand heeft. Dat duidt er op, dat een krachtige en onverbiddelijke actie tegen de in Oosten rijk nog steeds heerschende terreur te wach ten is. Alle ministers, die 't zij pan-Ger- manistische neigingen vertoonden t zij een sterker optreden niet geheel goedkeurden, zijn heengegaan; Fey is met bijzondere vol machten bekleed; de bondskanselier be- heerscht in den volsten zin des woords het geheele staatsapparaat in zijn vollen om vang. En tegen veler verwachting in is ook geen enkele vertegenwoordiger zelfs van de meest gematigde nat ionaal-socialistische richting in het kabinet opgenomen, zoodat geen enkele belemmering aanwezig is om tegen de terreur-elementen op te treden. Waarschijnlijk is men in regeeringskrin- gen van meening, dat nu het gunstigste oogenblik is aangebroken om met den min sten kans op een aanmerkelijk verzet de binnenlandsche rust en orde te herstellen. De algemeene verwarring in Duitschland heeft natuurlijk haar weerslag in Oosten rijk gehad en in de austro-nazi-kringen ontmoediging en teleurstelling gebracht. Bovendien wordt het werkelijk de hoog ste tijd, dat de daden van terreur verdwij nen, want met het vreemdelingen-bezoek een der hoofdinkomsten van Oostenrijk is het dezen zomer al bijzonder treurig gesteld. Wij zijn persoonlijk in de gelegen heid geweest, te kunnen constateer en, dat er zelfs op de meest bekende en gelief de toeristen-oorden elk vreemdelingenver keer ontbrak. Men laat zich afschrikken door een paar bomaanslagen, die wel veel materiale schade aanrichten, maar overi gens weinig gevaarlijk zijn. In Salzburg hebben wij de verwoesting gezien, welke den vorigen avond een bom had aange richt op het plein voor de Dreifeltigkeits- kirche. Alle ruiten op het plein waren ge sprongen, maar het leven in het gemoede lijke stadje ging z'n gang alsof er niets ge beurd was en men begreep niet, waarom de paar aanwezige vreemdelingen zoo overhaast de kuiten hadden genomen! Barthou op reis. Intusschen is, zooals men weet, de Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou op reis ge weest, het laatst naar Londen. Deze laat ste reis had ten doel Engeland te winnen voor het denkbeeld om een z.g. Oost-Lo- carno-pact in het leven te roepen en dat is Barthou blijkens de jongste rede van minister Simon ook gelukt. Barthou heeft op zijn reis in het Oosten getracht de grondslagen te leggen voor een Oost-Locarno,' waarvoor hij deelne ming zoekt bij Sovjet-Rusland, Polen, Tsjechi-Slowakijk en Duitschland. De sov jetunie is tot toetreding bereid, maar wil ook de Oostzeestaten In de combinatie op nemen. Den inhoud van het verdrag stel len de promotors ach drieledig voor. In de eerste plaats onderlinge raadpleging wanneer een der deelnemers bedreigd wordt, ten tweede onderlinge non-agres sie-afspraken tusschen de leden en ten der de de verplichting tot wederzijdschen Bteirn (ook met de wapenen) als een der leden wordt aangevallen. Tegen het derde onderdeel, dat natuur lijk verreweg het belangrijkste is, heeft Duitschland overwegende bezwaren. De toetreding van Duitschland is dus vooralsnog zeer onzeker. Tegenover de Duitsche bezwaren staat wel het Duitsche verlangen, om zich te onttrekken aan de dreigende isolatie, maar of Duitschland ge baat zal zijn door zich aan te sluiten bij zijn doodsvijand Rusland is ook al weer een groote vraag. De wereld is vol vr aagteekens. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS DER KATR SPORTVEREENIGINGEN. WAT ER MORGEN GESPEELD WORDT. „Leiden": Morgen brengen de Leiden- veteranen een bezoek aan de dito's van D. O. S. te Roelofarendsveen. Aanvang van den wedstrijd is bepaald om 4.30 uur. Vanaf de Zijlpoort is te 3.30 uur het ver trek per fiets. Supporters en Leiden-leden worden verwacht om den tocht mede te maken. Aan de laatsten wordt beleefd verzocht him voetbaluitrusting mede te brengen, daar zij bij eventueel gebrek, een der oud-leden er mede van dienst kunnen zijn. Er wordt gerekend op een pleizierige wedstrijd, waarvan de uitslag bijzaak is, en veel belangstelling van Lei den's kant. O. D. L: Morgen speelt ODI I uit tegen SJC III in de 3de ronde voor den „L. C."- beker; aanvang half drie. Flink aangepakt jongens. ODI II speelt thuis tegen Foreholte m een vriendschappelijken wedstrijd. Aan vang half drie. ODI a speelt thuis in de zomercompeti tie tegen DO Sa. Aanvang 1 uur. „Foreholte": In *t bijzonder is morgen het thuisprogramma belangrijk. We hopen op de eerste plaats op een talrijk publiek! De voetballers zijn natuurlijk allen pre sent, daar dezen middag twee medaille- wedstrijden plaats vinden. Vriendschappelijk beginnen te 12 uur Foreholte Jun.Teylingen Jun. Dan 1.30 uur Foreholte IIMajella I. Deze laatste club uit Oude Wetering is gepromoveerd en versterkt met eenige goede spelers. On ze reserven kunnen dus op een stevigen tegenstand rekenen. De hiervoor beschik bare medaille maakt bovendien den st(jd nog spannender. Foreholte I krijgt Lisae I en H-combi- natie op bezoek. Dit krijgt op het eerste aanzien den indruk van een te groot krachtsverschil, maar als nu de Voorhou- ters eens hun beste beentje voorzetten en bedenken, dat juist tegen sterkere ploegen steeds goed partij werd gegeven? Fore holte, aller opkomst gewenscht en toont morgen reeds de inwerking der training. Laat de medaille geen makkelijke prooi zijn van de tegenpartij. Als eenige uitwedstrijd speelt Foreholte Hl om 2.30 uur in Leimuiden tegen O.D.I. II. Vertrek per fiets kwart voor één vanaf Parochiehuis. N.B. Het Foreholte-bestuur richt tot het publiek een vriendelijk verzoek, om voortaan niet meer bij de training aanwe zig te zijn. Op sommige voetballers werkt dit hinderlijk. Dus we hopen in 't belang van de vluggere opvoering ,van het spel peil, op aller mederwerking. Bij oefeningen behooren geen toeschouwers, pas bij de wedstrijden oonstateert men toch het beste den vooruitgang. Supporters, laat uw voetballers vrij oefenenl A. V. V.: Het programma voor de neder laagwedstrijden van A.V.V. voor Zondag 15 Juli a.s. luidt: 12 uur: AW 3Oliveo 3. 1.45 uur: AW 2—WL 2. 3.30 uur: AW 1 WL 1. Het beloven ook thans wederom eenige mooie en interessante wedstrijden te wor den, waarin alle AW'ers zich geheel zul len moeten geven om eenig succes te kun nen behalen. Wij vertrouwen daarop, dat allen hun best zullen doen een zoo goed mogelijk resultaat te behalen en eenige puntjes op den Dam te houden en rekenen in elk geval op mooie en faire wedstrij den. „Teylingen": As. Zondag spelen Teylin gen IDOS I om 2.30 uur op „Sporthof". Het voetballen in den zomer valt wel niet zoo in den geest, doch zoo'n enkelen maal moet men toch nog wel eens ter wille van donateurs en voor de leden zelf een wed strijd spelen, vooral ook met het oog op de training. Ons elftal is slechts nog enkele weken bezig met trainen, doch de lessen welke worden gegeven moeten al uitwer king hebben. Wy rullen dit Zondag aa. eens zien! Teylingen 2 komt voor de 3e ronde „Leidsche Courant"-beker uit tegen ASC I te Zoeterwoude. Aanvang 2.30 uur. Ver trek per fiets om 1 uur vanaf K.S.A.! De Jun. spelen om 4.30 uur een wed strijd op Sporthof. Om 12.30 uur spelen voor de promotie Lisse 4DOS 4, op Sport hof, daar Lisse op t' oogenblik zonder ter rein zit! D.O.S.: D.O.S. I gaat morgen bij Teylin gen het reeds lang beloofde tegenbezoek brengen. Wy hopen dat DOS zoo volledig mogelijk uitkomt, want dit is ook de wensch van Teylingen. Zij die echter be slist verhinderd zijn moeten het secreta riaat persoonlijk of schriftelijk in kennis stellen. De wedstrijd vangt aan om half drie. DOS 3 gaat eveneens naar het Teylin- gen-terrein, en ontmoet daar om half 1 Lisse 4 voor de promotie. Allen op t(jd pre sent en flink aanpakken. DOS 4 krijgt om half 3 bezoek van VCH I. Of de Hoogmadesche club tegen ons vier de opgewassen is zullen we maar afwach ten. We hopen op een mooien strijd. Om half 5 spelen de DOS-veteranen te gen de Leiden-veteranen. Daar beide elf tallen met oud-voetballers uitkomen kan dit nog een goede wedstrijd worden, wij verwachten veel belangstelling. Junioren: 1 uur ODI aDOS a. Junioren: 2 uur DOS bMajella a. V. E. P.: Morgen de laatste wedstrijd Zondag van het seniorentournooi. Om 1 uur krijgen we de resteerende wedstrijd DONK III—PVC H van afd. 3. De verlie zer valt af, de winnaar speelt om 3.30 uur in de finale. Om 2 uur begint de finale van afd. 2: VEP IIAlph. Boys I en om 3 uur 30 vangt de finale van afd. 3 aan: DVSU I—winnaar DONK III—PVC IL Wij ver wacht en, dat DONK III wint van UVC II en in de finale verliest van DVSU. VEP II zeil 'n zware dobber hebben aan Alph. Boys I, maar 'n overwinning achten wij mogelijk. Wij hopen op 'n mooi slot van het seniorentournooi. Van Nispen: Morgen speelt het eerste mede in de seriewedstrijden van „Vogelen zang" en komt uit tegen B. S. M. I van Ben nebroek. Van Nispen zal met één in valler uitkamen voor Opdam, voor wien W. Nederstigt invalt. Gezien de sterkte van B. S. M. I, is een overwinning der onzen niet te verwachten. K. R. V.: Morgen worden de nederlaag- wedstrijden voor onze junioren weer voortgezet. Alsdan komen de beide junio ren-elftallen van V. V. L. bij ons op be zoek. Daar oorspronkelijk op andere tijd stippen tegen andere elftallen zou worden gespeeld, worden de spelers verzocht met deze wijziging rekening te houden. Thans speelt K. R. V. b te 2 uur tegen V. V. L. b, terwijl de belde a-elftallen el kander te 3.15 uur zullen ontmoeten. Hoewel bekend is dat de V. V. L.-elf- tallen er kunnen zijn, rekenen wij er toch op dat onze jongens hun uitersten best zullen doen, zoodat weer niet belde wed strijden verloren behoeven te borden. FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. 43) Neem me niet kwalijk, juffrouw, zei de chauffeur, die zag, dat het meisje een beetje ongerust geworden was. Alles is in orde, hoor. Misschien herkent u me nog weL Ik ben de chauffeur, die u een paar dagen geleden geholpen heeft bij het opladen van dat vliegtuig in de fabriek van Armadale. Ja, nu herken ik u weer. Er is toch niets gebeurd, hoop ik? Neen, niet wat ik weet, juffrouw, maar Ik zou u iets willen vertellen. En hij vertelde haar van het bezoek, dat hij van Penrose had gekregen. En juffrouw, kemtu dien man mis schien? besloot hij. Ik? Wel neen! En u kent ook niemand, die beant woordt aan deze beschrijving? vroeg de in specteur, terwijl hij een foto van Penrose op de tafel legde. Nu, juffrouw, ging de chauffeur voort ik wil zweren bij alles wat me heilig is, dat diezelfde kerel gisteren bij me geko men is en me twee pond in mijn handen heeft gestopt, omdat ik hem vertelde, waar ik dat vliegtuig had heengebracht. En nu ik gezien heb, dat zijn aanhouding ver zocht wordt, en er een belooning op die aanhouding staat, hoop ik maar, dat ik in de termen val, mijnheer. Charity staarde naar de foto. Zij voelde zich aangrijpen door een grooten angst. Zou Dickie misschien gevaar loopen? Maar waarom wilde die man dan weten, waar heen dat vliegtuig gebracht was? Zij vroeg: Zou mijn broer misschien in ge- vaar verkeeren? Ik zou me nog maar niet ongerust maken, ried de inspeceur haar aan. Mo gelijk is het een kwestie van treffende ge lijkenis. Kom maar mee vriend. Wij be hoeven deze jonge dame niet langer lastig te vallen. Ga maar mee en vertel me nog maar eens alles, wat je van deze zaak weet Mag ik de fouto houden? vroeg Cha rity. Ja zeker. Ik geloof, dat die man in dienst is ge weest van de firma Anmadale, vertelde zy hem. Ik zal eens voor u vragen. Heel graag. En als u iets bijzondere hoort, wilt u het ons wel even laten we ten, niet waar? Het werd voor Charity een zeer onpret tige avond. Zy kon niet eten en met het verstrijken van de uren werd haar angst steeds grooter. Zij voelde dat er booze plannen gesmeed werden en het vreese- lijkste van alles was, dat zij niemand had, met wien zij het geval kon bespreken. Maar als zy eens naar juffrouw Delomosne ging? Dat was een idee.... doah toen zij op de klok keek, bleek het daarvoor reeds te laat te zijn en zij besloot het dan maar uit te stellen tot den Volgenden morgen. Van slapen kwam dien nacht maar wei nig en vroeger dan anders gebruikte zij het ontbijt. Eerst belde zy haar kantoor op om haar chef er van in kennis te stellen, dat zij dien dag verhinderd was. Op haar wandeling naar de tram welke haar naar de stad zou brengen, zag zij verschillende aanplakbiljetten waarop de aanhouding van Penrose werd verzocht en telkens als zij die foto zag slaakte zij een diepe zucht. Van de Londen-Bridge naar het Eaton- plein was slechts een korte afstand en weldra schelde z(j aan bij Herbert Arma dale. Daar wachtte haar evenwel een groo te teleurstelling: Juffrouw Delomosne was juist den vorigen dag naar Hurstdene Ma- nor vertrokken! Er zat niets anders op dan eveneens den trein te nemen. En zoo ge schiedde het, dat het onderhoud met Li lian Delomosne nog enkele uren werd uit gesteld en zij eerst tegen den middag tot de kamer van het meisje werd toegela ten. Lilian Delomosne luisterde aandachtig naar het verhaal, dat Charity haar te ver tellen had en keek aandachtig naar de foto welke zij had meegebracht. Is u er van overtuigd, dat die chauf feur heel zeker weet dat de man, die hem heeft omgekocht, één en dezelfde persoon is.... Ja, dat wilde hy onder eede bevesti gen. Maar waarom zou die man, die ont snapte gevangene willen weten waar me neer Workman zijn machine heeft onder gebracht. Daar moet meer achter zitten. Lilian Delomosne knikte. Als ik me niet vergis is die man het werktuig van John Bedford, zei ze. Maar heeft uw oom een telefoon? Neen, daar heeft hij een vreeselijken hekel aan. Hy vindt het al vervelend als iemand hem een telegram stuurt. Lilian Deloro.osne keek op de klok en zei: Mijnheer Herbert is naar Maidstone vertrokken, ging zy voort. Laten wij eerst maar even lunchen en dan gaan wij met den wagen naar Canterbury. Dan is u ook gerust en misschien kunnen wij daar wel iets doen. Twee uur later reden zij Canterbury bin nen. Aan den rand van de stad zette Lilian Delomosne Charity af. Zij hadden afge sproken, dat het meisje alleen naar „de drie reizigers" zou gaan om te zien of er iets aan de hand was. Daarna zou zij Li lian in het Star Hotel ontmoeten. Charity kweet rich van haar taak en was binnen het uur weer by Lilian Delomosne terug. Hy is er geweest! vertelde zij haar Hij heeft in „De drie reizigers" geluncht met mijnheer Workman en Dickie. En Dickie heeft hem herkend! Maar hij is reeds weer vertrokken. Lilian Delomosne die een kamer had ge huurd waar zij het meisje had ontvangen beduidde haar stil te zijn. Zij trad dicht op haar toe en vertelde haar dan op gedemp te toon: Luister. Hij is hier en John Bedford ook. Maar zij weten niet dat ik hier ben en dat mogen zij ook niet weten. Ga terug en blijf daar tot je iets van me hoort of tot dat ik naar je toe kom. En als je mijnheer Workman of je broer mocht zien, zeg hen dan, dat zij uiterst waakzaam moeten blij ven. HOOFDSTUK XXVin. Toen John Bedford Penrose aan het sta tion op eenige mijlen afstand van Canter bury had afgezet, had hij den geheelen middag voor zich. Hij reed dien dag zijn wager zelf daar h(J zelfs zijn chauffeur niet wilde laten weten, waarheen hy dien dag zou gaan en nadat Penrose zich verwij derd had liet hij zijn handen geruimen tijd roerloos op het stuurrad liggen en staarde voor zidh uit. Plotseling zette hij den mo tor weer aan. Ik zal naar Dover gaan. daar een lunch gebruiken en mij in verbinding stel len met Sabatier, mompelde hij. Hij kan op het oogenblik al iets nieuws te melden hebben. Daar hij niet wilde, dat men hem op klaarlichten dag in Canterbury zou zien, keerde hij don wagen om en reed over Ashford naar Dover. Hij was even rustig en kalm, even opgewekt cn luchthartig als iemand die geen zorgen kent In Do ver aangekomen, verzond hij een lang te legram aan het adres van Sabatier met het verzoek, hem onmiddellijk antwoord te willen seinen naar een hotel in Dover. Daarna gebruikt hij zijn lunch en maakte een wandeling langs de pier, totdat een bediende van het hotel hom eindelijk het zoozeer begeerde antwoord op zijn tele gram kwam brengen. Hij nam plaats op één van de banken en scheurde de envelop pe zóó rustig open alsof het een doodge wone zakenbrief was. Halfluid las hjj Sa- batier's antwoord: Heb zulke uitstekende vorderingen gemaakt, dat wy vanmiddag in staat zijn den motor te probeeren. Brémond is hier en alles is in gereedheid. Wanneer wij van middag nog proefdraaien kunnen wij mor gen bedoelde demonstratie geven, als afge vaardigde gearriveerd zal zijn. Sein on middellijk antwoord. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13