In Badpakken DE NOOD DER TIJDEN VRIJDAG 13 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 Economische problemen DE POSITIE VAN DUITSCHLAND. Wil Duitsehland een economisch isolement? Reeds 18 Mei j.l. bracht de K. W. P. het bericht, dat Duitsehland een moratorium zou afkondigen. In verband met de gewichtige pro blemen die, nu het moratorium een voldongen feit is geworden, ten nauwste samenhangen met de economische positie van Duitseh land, laten wij thans enkele arti kelen volgen, waarin van zeer des kundige zijde een helder licht ge worpen wordt op de toestanden in Duitsehland, die ook voor de eco nomische heropleving van ons land van groot belang zijn. In October 1933 verklaarde dr. Schacht aan een Engelsch journalist dat Duitseh land aan zijn leeningpolitiek, die het jaren lang had gevoerd, voorgoed een einde ging maken. „Duitsehland, zoo verklaarde hij letterlijk, heeft niet langer vreemde kapi talen noodig. Het zou er trouwens geen ge bruik meer van weten te maken: onze in dustrie is schitterend uitgerust. De natio nale geest, die al de lagen van het Duit- sche volk doortrokken heeft, vertolkt de benijdenswaardige eenheid en het weder- zijdsch vertrouwen, dat het Nationaal-So- cialisme heeft weten te wekken, en, dank zij die eenheid en dit vertrouwen, zal het ons niet moeilijk vallen om de vele moei lijkheden, die we op onze weg zullen ont moeten, te overwinnen." In dien tijd lokten deze verwaande woorden weinig commentaar uit. Hitier ■was toen nog slechts enkele maanden aan het bewind en van zijn beleid werd hemel en aarde verwacht. Vast als een Evange lie werd het den Duitschers voorgehou den, dat het buitenland alleen schuld droeg aan de crisis en, met een niet te loochenen voortvarendheid likwideerde Hitier achtereenvolgens de finantieele, po litieke en militaire bepalingen van het Verdrag van Versailles, terwijl dr. Schacht de na-oorlogsche buitenlandsche overeenkomsten voor zijn rekening nam. Op dit oogenblik is Duitsehland van el- ken buitenlandschen financieelen druk ont last. Niettemin is de toestand, na 18 maan den Hitlerregiem veel ingewikkelder dan ooit tevoren. Milliarden marken, die on bezonnen voor de bestrijding van de werk loosheid werden uitgegeven en nog wor den uitgegeven, zullen nog jaren en jaren lang loodzwaar op het budget drukken; de handelsbalans, die tot verleden jaar steeds een batig saldo afwierp, zal dit jaar, een ontzaglijk tekort boeken; de gouddekking smelt weg als sneeuw voor de zon. Op dit oogenblik beschikt Duitsehland nog over 130 millioen goud en deviezen, hetgeen de dekking van de Duitsche munt op 2.7 procent terugbrengt. Het is dan ook geen wonder,' dat dr. Schacht op dit oogenblik een andere taal spreekt dan in October van het afgeloo- pen jaar. In Maart j.l. werd er reeds ge schreven, dat hij voornemens was om naar de Vereenigde Staten te vertrekken om er een crediet van 500 millioen dollar voor den aankoop van grondstoffen aan te vra gen. De Amerikaansche bankiers eischten echter zulke zware waarborgen, dat geen enkele Duitsche bank die kon geven, zoo dat dr. Schacht zich verplicht zag zyn voornemen te laten varen. Op dit oogenblik is het zoover gekomen, dat er groot gevaar bestaat dat er voor de industrie geen nieuwe grondstoffen meer kunnen worden aangekocht, zoodat tal van fabrieken spoedig stilgelegd ztülen moeten worden. Alvorens dit brandend vraagstuk van nabij te beschouwen, is het wellicht van belang om de na-oorlogsche ontwikkeling van de Duitsche industrie in breede trek ken te schetsen. Reeds onmiddellijk na den wapenstilstand (Duitsehland had immers geen verwoeste gewesten op te bouwen) stelde Duitsehland al zyn pogingen in het werk om zijn voor-oorlogsche positie op de buitenlandsche markten te heroveren. Er werd getracht om hoofdzakelijk grondstof fen in te voeren en afgewerkte producten uit te voeren. In den loop der eerstvolgende jaren nam Duitsehland weer een eerste plaats in op de wereldmarkt en naast de Vereenigde Staten en Engeland, voerde Duitsehland de meeste goederen uit. Het feit, dat het dien vooruitgang in ztfn uitvoer meer aan Europa dan aan de over- zeesche landen te danken had, zal wel licht verwondering wekken. En toch is het zoo. Niet in Zuid-Amerika, niet in Azië, maar in Europa vond Duitsehland zijn bes te afnemers. Zoo voerde in 1929 Duitseh land 63 procent van zijn export aan Euro- peesche landen uit. In 1930 steeg dit cij fers tot 68 procent en in 1931 tot 70 pro cent. De handelsbalans van Duitsehland met Frankrijk, Engeland en Rusland boek te in 1931 een batig saldo van niet minder dan 4 milliard mark. In 1931, reeds een crisisjaar, slaagde Duitsehland er nog in om voor 12800 millioen Mark meer uit te voeren dan op de buitenlandsche markt te koopen. Dit gunstig resultaat kon in 1932 niet gehandhaafd blijven. Het overschot van zijn handelsbalans bedroeg echter nog één milliard mark. In 1933 werd een nieuwe achteruitgang geboekt en daalde het over schot tot 668 millioen. Thans staat het vast, dat voor het loo- pende jaar een ontzaglijke tekort zal ge- Dringend adres van het R.K. Werkliedenverbond om verbetering in de steunuitkeeringen. ze meening eischt de ware volksgemeen schap, waarvan men tegenwoordig zooveel spreekt, dat dezen een flink bedrag van hun inkomen beschikbaar stellen om hun nood lijdende landgenooten en daarbij den ken we niet alleen aan arbeiders voor het allerergste gebrek te bewaren. Daarom hadden o.i. aan de thans doorgevoerde wijzigingen drastische belastingmaatrege leden behooren vooraf te gaan. Om den nood te verminderen verzoeken adressanten maatregelen te nemen, welke de prijzen der noodzakelijke levensmidde len doen dalen. Daarby denken wy aan de prijzen van brood en aardappelen, die een zoo belangrijke rol in de volksvoeding spelen en mede tengevolge van de steun maatregelen voor den landbouw zoo hoog In prijs worden gehouden, dat ze voor een gezin, dat op een klein inkomen is aange wezen, eenvoudig ruineus zyn. Voorts zou het althans weer oen kleine besparing geven, wanneer de nu over de geheele linie zoo getroffen werkloozen al len in aanmerking zouden komen voor goedkoope (onvermengde) margarine en niet, zooals thans, alleen gezinnen met vjer en meer kinderen. Verder vestigen adressanten er de aan dacht van Uwe Excellentie op, dat de thans gemaakte klasse-indeeling onbillijkheden, welke tot dusver de regelingen aankleef den, dreigen te bestendigen. Die klasse-in deeling is n.l. gebaseerd op de bedragen, welke voorheen door de gemeentebestu ren zijn vastgesteld. Het spreekt dus van zelf, dat gesteunden in gemeenten, welke in minder goede financieele situatie ver keerden of welker besturen wegens ge brek aan sociaal gevoel, uiterst schriel zyn geweest, daarvan blijvend de dupe dreigen te worden. Adressanten verzoeken den Minister drin gend, desnoods d<?or grootere tegemoetko ming vanwege het Rijk, het overbrengen van plaatsen in een hoogere klasse moge lijk te maken. Voorts verzoeken zij terug te nemen de bepaling, dat een uitgetrokkene, behoudens den eersten keer, reeds na 13 weken dub bel uitgetrokkene wordt, in plaats van na 24 weken, zooals het tot dusver was. En tenslotte verzoeken zij toch eindelijk zoodanige maatregelen te treffen, dat in alle plaatsen, waar werklooze arbeiders zijn en niet op andere wijze in hun onder houd wordt voorzien, een steunregeling worde ingevoerd en in stand gehouden, minstens overeenkomstig de normen voor de laagste klasse aangegeven. Zulks om een einde te maken aan de werkelijk ten he mel schreiende toestanden, die door de on sociale politiek van de gemeentebesturen, I of wellicht door hun onmacht, in meerdere plattelandsplaatsen bestaan. BELASTINGVERHOOGING MOET AAN STEUNVERLAGING VOORAF GAAN. Het R.K. Werkliedenverbond in Neder land heeft aan den raad van ministers een adres gericht naar aanleiding van de laat ste wijzigingen, die zijn aangebracht in de gemeentelijke steunregelingen op aandrang der regeering. De werklooze arbeider ziet, aldus adres santen, door de aangebrachte wijzigingen de belangen van zijn gezin dermate bena deeld, dat hij aan vertwijfeling ten prooi is, niet wetend, hoe hij zichzelf en zyn ge zin zal voeden en kleeden en van onder dak voorzien, kortom het allernoodzake lijkste zal verschaffen. Om ons tot de hoogste klasse te bepalen; de steungrondslag voor man en vrouw is daar teruggebracht tot 112 voor „uitge trokken en", tot ƒ11 voor „dubbel-uitge- trokkenen", wat beteekent, dat voor tien duizenden na betaling der huishuur en en kele andere noodzakelijke contributies, per week overblijft voor voeding, kleeding en dekking een bedrag van pl.m. 6.50. Het meerendeel der gesteunden zal immers dubbeluitgetrokken zijn en heeft bij de huidige situatie in hel bedrijfsleven geen gelegenheid meer om „uitgetrokkene" te worden. In gezinnen met kinderen is, zoolang de kinderen klein tyn, de toestand iets beter, doordat per kind een toeslag wordt gegeven van ƒ1.35, maar wanneer de kinderen wat grooter worden en vooral wanneer ze ge komen zijn op den leeftijd, waarop ze aan voeding meer noodig hebben dan een vol wassene, aan kleeding enz. ongeveer het zelfde als een volwassene, dan wordt de situatie onhoudbaar. En door de nieuwe bepaling, volgens wel ke slechts 2/3 wordt vergoed van het be drag aan huishuur boven ƒ3.50 per week, is het zeker, dat tengevolge van de hooge huishuren, ook langs dezen weg nog een gedeelte van het reeds veel te geringe week-inkomen verdwijnt. Wanneer de ontzettende vermindering der inkomsten, die in den loop der laatste jaren heeft plaats gehad, werd gecompen seerd door daling van de prijzen der le vensmiddelen, die in het begin der crisis werd in het vooruitzicht gesteld, dan zou de ontevredenheid niet zoo groot zijn, maar van de voorspellingen daaromtrent is niet veel terecht gekomen, waarom de last duD- bel zwaar is. Indien de situatie in ons land reeds zoo was, dat dergelijke massa-ellende noodza kelijk ware, men zou er zich noodgedwon gen bij moeten neerleggen, maar zoo zwart zien wij den toestand niet. Daar zijn nog zeer vele landgenooten, die over een be hoorlijk inkomen beschikken, en naar on- boekt worden. Maand na maand over schrijdt de invoer den uitvoer, en, gelijk we reeds zeiden, beschikt Duitsehland nog slechts over voldoende goud en vreemde deviezen om dit invoerrhythme tien weken ongeveer vol te houden. Naar gelang in Duitsehland de werkloos heid steeg (die gedeeltelijk veroorzaakt werd door een vermindering van uitvoer- mogelijkheden) onderging de invoerpolitiek radicale wijzigingen. Eerst werd getracht den uitvoer van levensmiddelen te vermin deren door het instellen van beschermen de douanetarieven, om zoodoende de in- landsche landbouwproductie te bevoordee- len en te verhoogen. De invoer, die in 1930 nog het reusachtige cijfer van 13.4 milliard mark bereikt, daalde in 1931 tot 10 milliard mark en in 1932 tot 6.7 mil liard mark, hetgeen in twee jaar tijd dus een waardevermindering van 50 procent beteekent. In 1933 en 1934 liep de invoer gestadig achteruit. In het begin van dit jaar werd niet enkel de invoer van levens middelen, maar ook van grondstoffen ge- contingenteerd. Ook de invoer van huiden, metalen, textielgrondstoffen is zeer be perkt. Streeft Duitsehland dan werkelijk naar een economische afzondering? Wanneer men zyn meening baseert op een artikel, dat in Mei 1.1. in de „Völkische Beobach- ter" verscheen, dan zou men geneigd zijn op die vraag bevestigend te antwoor den. De schrijver van bedoeld artikel (dat door hoogerhand is ingegeven) stelt de mogelijkheid in het vooruitzicht, dat Duitsehland gedwongen kan worden om zijn toevlucht te nemen tot een systeem van rantsoeneering en controle, „zooal# we dat onder den oorlog gekend hebben." De schrijver doet voornamelijk een beroep op de scheikundigen, om de productie van grondstoffen, die de Duitsche industrie on mogelijk kan missen, onmiddellijk ter hand te nemen en zoo noodig. over te gaan tot het fabriceeren van „Ersatz"-ar- tikelen. Hier stelt men zich de vraag: Kan Duitsehland, wil het ten minste normaal leven, zich op het gebied van den invoer van grondstoffen van het buitenland on afhankelijk maken? Daarop moet zonder twijfel ontkennend geantwoord worden. Heel de Duitsche textielnijverheid een van de voornaamste takken van indus trie van Duitsehland zou morgen groo- tendcels stilvallen, indien de aanvoer van grondstoffen uit het buitenland werd stop gezet. Bedoelde nijverheid gebruikt jaar lijks ongeveer 800 millioen K.G. grondstof fen, waarvan er nauwelijks 50 millioen K.G. op eigen bodem gewonnen worden. Alleen wat kunstzijde betreft kan Duitsehland geheel in zijn eigen behoefte voorzien. Op hare beurt is de lederindus trie voor minstens 60 procent der benoo- digde grondstoffen op den invoer uit het buitenland aangewezen. Ook de ijzer- en staalindustrie, de voornaamste takken van nijverheid, betrekken groote hoeveelheden ertsen uit het buitenland. Koper en rubber moeten voor 100 procent ingevoerd wor den. Ook de olienyverheid vindt slechts 30 procent der benoodigde grondstoffen in Duitschen bodem. Practisch is er in Duitsehland maar één grondstof in vol doende mate aanwezig en dat is steen kool, waaraan de Duitsche bodem schat rijk is. Uit dit vluchtig overzicht blijkt duide lijk, dat Duitsehland zich onmogelijk on afhankelijk kan maken. Weliswaar stre ven de Duitsche scheikundigen er naar om „Erstaz-artikelen" te fabriceeren om de afhankelijkheid zooveel mogelijk te ver lichten. Zonder twijfel hebben de Duitsche ingenieurs reeds belangrijke resultaten be reikt, maar zich totaal economisch onaf hankelijk te maken van het buitenland is onmogelyk. LAND- EN TUINBOUW DE AARDAPPELEN-PRIJZEN. Door de Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw is aan de veilingbesturen be richt, dat vanaf Vrijdag de heffing op de Drielingen komt te vervallen en de heffing op de aardappelen vanaf 35 m.M. 0.50 per 100 K.G. zal bedragen, met uitzondering van die bestemd voor Duitsehland, waar voor de heffing 0.60 blijft. Dit beteekent een kleine verlaging der prijs voor den consument, terwijl de mini mumprijs voor de tuinders toch gehand haafd blijft. HET WEER OP ZONDAG. DE VOORUITZICHTEN DOOR DEN ONWEERSTOESTAND ONZEKER. Omstreeks het midden van de week ont wikkelde zich een algemeene weerstoe- stand over Europa, die de beoordeeling van de te verwachten weersgesteldheid zeer moeilijk maakte. Nadat namelyk geduren de eenigen tijd een gebied van hoogen druk met groote droogte en zeer standvas tig weer over West-Europa had geheerscht loste dit zioh tegen het midden der week op in een zoogenaamde vlakke luchtver- deeling. Zulk een luchtdrukverdeeling ont wikkelt zich dan gewoonlijk op een wijze, die tevoren moeilijk beredeneerd kan worden en in den regel met verrassende wendingen gepaard gaat. Daarbij kwam, dat door de eigenaardige temperatuurver- deeling in verband met de heerscher.de luchtstroomen de gevormde vlakke on weersdepressies zoogenaamd terugloopend waren geworden, hetgeen beteekent, dat een uitgebreid depressiegebied over de Oostelijke helft van ons werelddeel zich naar het Zuid-Westen uitbreidde inplaats dat het in de tegenovergestelde richting aftrok. Tusschen dit depressiegebied en de depressies in het Westen liep een koele Noordelyke luchtstroom, die echter over Denemarken en omgeving warme lucht uit het Oosten in zich opnam. Tegelijk was het zeer warm over Frankrijk, de Golf van Biskaye en de omgeving van het Engel- sche Kanaal. Sterke temperatuurtegenstel- lingen ondersteunden daarby de ontwikke ling van een onweerstoestand in Z.W. en Midden-Europa zoodat ons land kwam te liggen tusschen twee storingsgebieden. Onder deze omstandigheden is het nlot mogelijk ook maar eenigszins het karak ter van de weersgesteldheid tegen het ein de der week en op Zondag te bepalen. Bij een verdere ontwikkeling van den on weerstoestand kunnen wij voor groote ver rassingen komen te staan, daar de sterke temperatuurtegenstellingen het uitgangs punt kunnen zijn voor heftige verstorin gen van het evenwicht in de atmosfeer, die clan natuurlijk gevolgd zouden worden dcor afkoeling en winderig weer. □Het meest voor de hand ligt, dat de ondiepe onweersdepressie, die zich sedert Donderdag over de Britsohe Eilanden en de Noordzee ontwikkelde onder verdere uitdieping in Noordoostelijke richting ver der zal trekken, zoodat wij dan tegen het einde der week koeler weer zullen krij gen, dat dan vermoedelijk niet lang zal duren. Overigens kan naar de verdere ont wikkeling van den weerstoestand slechts geraden worden, hetgeen geen waarde heeft. .•Ssfefi Hf, ««1 »<*dV im-.jt'U, ie mott m'" ""ertje niet zoo afmatten. (Vcndémiaire) MARKTBERICHTEN DE GROOTST DENKBARE - SORTEERING - Wollen Badpakken vanaf 1.29 Badmutsen Duikmutsen vanaf vanaf LEIDEN, 13 Juli. Vee. Aanvoer. 385 run deren, 396 kalveren, 383 schapen, 939 var kens, 488 biggen, 10 paarden, 2 veulens, 6 bokken en geiten. Prijzen: 45 stieren f 75 —245, 42—50 cent per kg., handel stug; 114 kalf- en melkkoeien f 125220, han del stroef; 55 varekoeien f 65—135, handel stug; 171 vette ossen en koeien f 130225, schoon aan de haak 3560 cent, handel stug; 21 graskalveren f 2030, 115 vette kalveren f 2545, schoon aan de haak 40 65 cent, en 260 nuchtere kalveren f 46, handel sleepend; 383 vette schapen f 1320, en weideschapen f 1012, handel stroef; 660 lammeren f 510, zuiglammeren f 9 12 handel stroef; 451 mestvarkens f 10 25, handel zeea tam; 488 biggen f 59 handel tam; 10 paarden f 05190, 0 bok ken en geiten f 28. Kaas. Aangevoerd 122 partijen, waar van 92 partijen Goudsche en 30 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche f 19—21, 2e soort f 16—18, le soort Leidsche f 2023 en 2e soort f 17 19 per 50 kg. Hai del voor Goudsche en Leidsche kaas traag. DELFT. 12 Juli. Vee. Paarden f 75—180, kalfkoeien f 120200, varekoeien f 75175, nuchtere kalveren f 39, magere varkens f 1230, biggen f 5—12, alles per stuk, rundvleesch 40 cent, 48 cent, 56 cent per kg. Aanvoer 3 paarden, 98 runderen, 3 gras kalveren, 167 nuchtera kalveren, 340 ma gere varkens, 693 biggen, 3 geiten of bok ken. Boter, f 1.40—L55 per kg. Aanvoer 51 achtste en 7 zestiende vaten, wegende samen 1090 kg. Handel gewoon. NOORDWIJKERHOUT, 12 Juli. Veiling „De Eendracht". Aardbeienveiling: Aard beien 5668 cent per kg. NIEUWKOOP, 12 Juli. Eiercnveiling. Aanvoer 5486 stuks. Prijs: kippeneieren f 1.502.40, eendeneieren f 2.25 per 100 st. ROELOFARENDSVEEN, 12 Juli. Groen- tcnveiling. Bloemkool f 2.052.45, sla f 0.50 1.10 per 100 stuks, kaaboonen f 1.251.50, idem stek 3070 cent, snijboonen f 1.60 1.75, idem stek 8085 cent, princesseboo- nen f 2.20—2.25, dubb. Stamb. f 1.75 per 10 kg. Augurken: grof f 1.25.30, bommen 6090 cent, stek 30—55 cent per 25 kg. TER AAR, 12 Juli. Centrale Veiling. Per 10 kg.: tuinboonen 1012 cent, heeren- boonën f 2.20, snijboonen f 1.351.75, per 25 kg.: Augurken: fyn f 3.50, fynbasterd f 1.80, basterd 85 cent, grof f 1.25, komkom mers f 0.95, Augstek f 0.40. UITHOORN, 12 Juli. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 670 stuks. Prijs Goudsche kaas 1ste soort R.M. f 1922, 2e soort f 1618, zwaardere f 0.Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Juli. Groenten- veiling. Aardappelen per kist van 25 kg.: DE K.R.O.-VLOOT. Zaterdagavond 14 Juli zal van 8 uur tot 8.3Q uur en van 9.15 uur tot 9.45 uur een generale repetitie worden goh ouden van de K.R.O.-Vloot-liederen, afgedrukt in het programma-boekje, <|jor de K.R.O.-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. Daarbij zal de zeereerw. Pater Lector J. Dito een toepasselijk woord spreken, terwijl van 8.50 tot 9 uur de heer F. G. van Essen, leider van het Centraal Vloot- bureau en vice-voorzltter van den Kath. Radio-Bond in hot Biadum Haarlem, iets over de K. R. O.-vloot zal vertollen. Dinsdagavond 17 Juli a.s. zal van 8.30 tot 8.40 uur de voorzitter van den Kath. Radio-Bond in hot Bisdom Haarlem, de heer G. W. S. Jansen 'n extra woordje spre ken tot de Katholieke luisteraars, voor de microfoon van den Kath. Radio Omroep, over het groote K. R. O.-Waterfeest op 22 Juli a.s. De belangstelling voor de K. R. O.-vloot blijft onverminderd voortduren. Niet alleen uit het geheele land, zelfs Limburg en Friesland, maar ook komen er deelnemers uit België en Frankryk. Door het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden kon het K. R. O.- vloot-programma op Zaterdag 7 Juli, voor de microfoon niet doorgaan, doch dit zal thans op een anderen avond worden gege ven, terwijl vanaf Zaterdag 14 dezer we derom mededeelingen via de microfoon zullen worden gedaan. Tijdens de H. Mis op het terrein, zal een Zangkoor onder leiding van den i\eer A. C. G. Schulte te Rotterdam Liturgische gezangen uitvoeren. Thans reeds zyn 14 muziekkorpsen geën gageerd. Het is gebleken, dat te Rotterdam boot- kaarten worden verkocht voor een lageren prijs dan de origineele K. R. O.-vloot- kaarten, waarmede men dan op zgn. afzon derlijke booten buiten de K. R. O.-vloot- organisatie om aan de vloot zou kunnen deelnemen. Men zij hiervoor op z'n hoede, omdat deze goedkoope kaartqp geen recht geven op toegang tot het terrein en tevens geen recht geven op deelname aan de vele attracties welke aan de K. R. O.-vloot zijn verbon den. De verkoop der deelnemerskaarten sluit 18 Juli aj. HET CENTRAAL VLOOTBUREAU groote f 1.001.30, drielingen 5070 cent, pvlus f 025 heffing per kist, middenprys groote per 100 kg. f 4.46, drielingen f 2.25 plus f 1.heffing per 100 kg., Eigenheimers per kist f 1.101.24, idem drielingen 55—65 cent plus heffing, peen per 100 bos f 3.40 5.10, sla f 0.801.00 per 100. Aanvoer aard appelen 1270 kisten. BODEGRAVEN. 12 Juli. Eiercnveiling Aanvoer 14438 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 2.002.30, bruin f 2.202.50, eenden eieren f 2.002.20, kalkoencieren I 5.— per 100 stuks. BOSKOOP, 12 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 612 cent. Hadley 1525 cent, Clau dius Pernet 1220 cent, Columbia 8—14 cent, Butterfly 816 cent, Mac. Keiler 10 16 cent, Mme Jules Bouché 1015 cent, Rosalandia 1019 cent, Florex 2030 cent, Phoebe 814 cent, Chas. P. Kilham 1016 cent, Edith Helen 3042 cent, Aug. Noack 1016 cent, ELsc Poulsen 20—40 cent, Ingar Olson 1525 cent, Anjers 610 cent, La thyrus 25 cent, Roode Lelies 6090 cent. Gerbera 25 cent, Clematis Durandi 1017 cent, Clematis Prins Hendrik 80—120 cont. Clematis The President 50 cent, Distels 50 cent, Zinnea 010 cent, Ligustrum 512 cent, Phlox 4 cent, Gladiolen 1013 cent. VEUR.e 12 Juli. Groenten veiling. Eng. komkommers le soort t 07.10, 2e soort f 44.90, 3e soort f 1.802.80, wankl, f 2.50 3.00, gele komkommers le soort f 3.10 4.20, 2c soort f 2.002.50, 3e soort f 1.00 1.50, kropsla le soort Ó.501.40, peen f 2.503.0, bloemkool le soort f 7.1011, 2e soort f 3.505.80, uitschot f 1.502.10, teomaten (mld.) f 2.903.50. gr. ronden f 2.90—3.80, 2e soort f 2.40—3.10, 3e soort f 1.50—1.80, bonken f 2.80—3.10. andyvu.- f 0.501.50, spinazie 1221 cent per 4 kg., snijboonen f 2.502.80, rabarber f 2—3, ra dijs f 12, prei f 11.40, selderie 5080 cent, peulen f 4—5, tuinboonen f 2—2.20, doperwten f 49, meloenen f 1124, drui ven 2326 cent, aardbeien 1219 cent, roode en witte bessen 40 cent. AARLANDFRVEEë, 12 Juli. Eicrenvcl- ling. Aanvoer 2700 eieren. Prijzen: kippen eieren f 2.002.50, eendeneieren f 2.00 per 100 stuks, boter 65 cent per pond.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7