GEMEENTERAAD VAN LEIDEN WOENSDAG 11 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. S DE KWESTIE VAN DE VERMINDERDE EN WEER VERHOOGDE SUB SIDIE AAN SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING. DE RAAD WENSCHT DE VERHOOGING NIET TERUG TE NEMEN. DE ALGE- MEENE BESCHOUWINGEN OVER HET ONTWORPEN AMBTENA REN- EN WERLIEDEN REGLEMENT. BUITENLAND DUITSCHLAND. DE BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG. Hitier zal zelf spreken. Mannen of vrouwen in de Lakenhal? d. Praeadvies op de motie van den heer v. Rosmalen inzake het vervangen van mannelijke suppoosten aan het Stedelijk Museum de Lakenhal door vrouwelijke. (B. en W. hebben medegedeeld, dat niet, zooals aanvankelijk het voornemen was, 2, maar slechts 1 der mannelijke suppoosten door een vrouwelijke zal worden vervan gen). De heer v. Rosmalen (C.H.) heeft met zijn motie niet bedoeld, dat men oude mannen moet nemen in plaats van vrouwen. Er zijn jonge mannen genoeg, die snakken naar zulk een arbeid. Spr. wensoht geen vrouwelijke suppoosten aan te stellen zoo lang de arbeidsmarkt voor de jonge man nen nog zoo slecht is. Mevr. B r a g g a a r-d e D o e s (SJD.A.P.) is in principe niet tegen vrouwenarbeid. Spr. is het niet geheel eens met de argu mentatie van het praeadvies van B. en W. Wel doet het spr. plezier, dat men tot de conclusie is gekomen, dat de vrouw in dit opzicht intelligenter is dan de man. Daar om kan spr. met de aanstelling van vrouwe lijke suppoosten accoord gaan. De heer Bosman (V.B.) bekijkt de kwestie van de zijde van de Lakenhal. Z.i. zijn vrouwen beter geschikt voor dien ar beid dan mannen. De heer Wilbrink (C.H.) zegt, dat de opzet van de Lakenhal bezuiniging was. Dat argument is vervallen. De raad heeft op behoud van het salaris aangedrongen om dat men de mannelijke krachten wilde handhaven. Z.i. is een man beter in staat om op te letten, dat de kunstschatten niet beschadigd of gestolen worden, dan een vrouw. Een vrouw laat zich gemakkelijk af leiden. In dezen tijd moet men zich prin cipieel op het standpunt stellen, dat de vrouwen de arbeidsgelegenheid van de mannen niet moeten verminderen. De voorzitter vindt de zaak niet van zoo groot gewicht om er lang over te pra ten. De commissie van de Lakenhal is reeds lang tot de conclusie gekomen, dat vrou welijke suppoosten beter geschikt zijn dan mannelijke. Men heeft echter aan den wensch van den raad gehoor gegeven en slechtséén meisje willen aanstellen. Het verwondert spr. dat daartegen nog zoo'n verzet rijst. Voor jonge mannen acht spr. het bekleeden van een dergelijke betrek king absoluut niet goed; meisjes en vrou wen zoeken en vinden spoediger bezigheid dan een man. Bovendien is het gewenscht, dat er inlichtingen worden verstrekt en dat kan een meisje vaak beter dan een man. Dat een vrouw gemakkelijk af te lei den zou zijn, waardoor gevaar voor dief stal zou ontstaan, daarvoor heeft spr. geen vrees. In de practijk voldoen vrouwelijke suppoosten heel goed. De heeren v. Rosmalen en Wil brink repliceeren, waarna het praeadvies van B. en W. z.h^st. wordt goedgekeurd. De loonen der suppoosten in de Lakenhal. e. Interpellatie van den heer Kuipers inzake de belooning van de suppoosten aan het Stedelijk Museum de Lakenhal. De heer Kuipers (S.D.A.P.) vraagt waarom B. en W. het raadsbesluit om de loonen der suppoosten aan de Lakenhal niet te verlagen, naast zich neer hebben gelegd. Zullen B. en W. in deze houding blijven volharden? Waarop berust die loonsverlaging. Wij leven hier niet in Duitschland, maar het gaat dien kant op! De voorzitter wijst er op, dat niet de raad deze loonen bepaalt, maar de com missie, in overleg met B. en W. De com missie en B. en W. waren van meening, dat hier bezuiniging mogelijk was en zij hebben die bezuiniging doorgevoerd. De heer Vos (V.D.) meent dat de com missie, die ontstemd is, omdat de raad zich bemoeit met dingen die niet tot zijn com petentie behooren, zich zelf aan dat euvel schuldig maakt. De voorzitter: U hebt dien bewus te n brief niet goed gelezen. De heer v. Eek (S.D.A.P.) bestrijdt de meening van den voorzitter dat de bevoegd heid tot bezoldiging toekomt aan de com missie in overleg met B. en W. Dat staat nergens beschreven en dus geldt de regel, dat aan den raad elke bevoegdheid toe komt, welke niet aan een ander college uit drukkelijk is toegekend. De voorzitter wijst op art. 13 van de verordening op de Lakenhal, waarbij het dagelij ksch bestuur wordt opgedragen aan de commissie. Uitdrukkelijk wordt het be noemen van personeel aan de commissie op gedragen. De raad geeft trouwens een be paalde som als subsidie zonder zich om de detailleering te bekommeren. De heer v. E ck (S.D.A.P.) geeft toe, dat de raad vroeger wel de bedoeling kan ge had hebben om de salarieering aan de com missie over te laten. Maar thans is er een afwijkend raadsbesluit en dat moet uitge voerd worden. Wethouder G o s 1 i n g a (A.R.)Dan moet men de algemeene regels veranderen, maar niet plotseling een incidenteel besluit ne men. Er moet orde en regelmaat zijn. De heer v. E ck (S.D.A.P.): Wil men orde en regelmaat, dan moeten B. en W. voor stellen het besluit in te trekken. De interpellatie wordt daarna gesloten. 8o. Voorstel in zake het opzeggen van het lidmaatschap van de vereen iging „Tuinbouwonderlinge" en het aansluiten van de gemeente bij de Rijksverzekerings bank voor de in de Land- en tuin'bouw- ongevallenwet 1922 bedoelde verzekering van in dienst der gemeente werkzaam zijn de personen. Goedgekeurd. HET AMBTENAREN-REGLEMENT. 9o. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende regeling van den rechtstoestand van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Leiden. Is een plaatselijk scheidsgerecht gewenscht? Allereerst wordt begonnen met alge meene beschouwingen waarbij aan de orde wordt gesteld een voorstel van de heeren Kuipers, Verweij en Schüller (S.D.A.P.) beoogende de instelling van een plaatselijk scheidsgerecht. De heer Kuipers (S.D.A.P.) memo reert de wordingsgeschiedenis van dit re glement. De heer Verweij (S.D.A.P.) verdedigt het bovengenoemde voorstel. Beide par tijen kunnen samenwerken aan de samen stelling van dit scheidsgerecht, zoodat par tijen meer vertrouwen er in zullen hebben. Vervolgens kan men by de samenstelling telkens letten op de deskundigheid en zal de spoedige berechting van een scheidsge recht gebaat zijn. Een scheidsgerecht opent de mogelijkheid ook arbeidscontractanten een beroepsinstantie te geven. Bovendien zal een scheidsgerecht meer rekening hou den met de billijkheid, minder vasthouden aan de letter van de wet. De door B. en W. aangevoerde bezwaren tegen een scheids gerecht kan spr. niet deelen. De heer Wilmer (R.K.) wijst op het groote aantal amendementen. Daardoor dreigt verduisterd te worden het feit, dat wij hier een verordening hebben, welke in het algemeen een model kan worden ge noemd. De rechtspositie, door dit regle ment voor het personeel geschapen, is over het algemeen in geen enkele andere ge meente beter. De heer V e r w e ij (SJD.A.P.)Dat is on juist. De heeren Beekenkamp (A.R.) be strijdt de argumenten van den heer Ver weij. Dat een scheidsgerecht objectiever zal zijn en sneller, moet nog bewezen worden. Het hoofdargument zoekt spr. in de locale kleur van het scheidsgerecht. De heer Ver weij ziet daarin een waarborg voor meer kundigheid, doch spr. ziet daarin juist een bezwaar. De heer Wilbrink (C.H.) wenscht eerst den wethouder hooren alvorens zijn houding te bepalen. Hoe had de heer Ver weij de samenstelling van zoo'n scheidsge recht gedacht? De heer Manders (R.K.) is niet zoo enthousiast over deze ontwerp-verordening Al die verordeningen, zooals deze, moesten overbodig zijn. Wethouder Tepe (R.K.) herinnert er aan, dat B. en W. in ruime mate overleg hebben gepleegd met het G.O. Of er geen enkel reglement in ons land is, dat beter is, durft spr. niet zeggen, maar het resultaat van het overleg in het G.O. is toch wel zoo, dat er een reglement uit ontstaan is, dat er wezen mag. Amsterdam heeft een bij zonder systeem; daar is het G.O. zóó gere geld, dat de raad practisch uitgesloten is. In andere steden heeft de raad de eindbe slissing, het G.O. adviseert slechts. Het gaat dus niet aan, om zich te beklagen zoo als in een adres van sommige organisaties geschiedt dat niet alile in het G.O. ge uite wenschen rekening is gehouden. In zake de instelling van een scheidsgerecht zegt spr. dat met de instelling van de ambtenarengerechten sinds de invoering van de Ambtenarenwet een volkomen ob jectieve beroepsinstantie is geschapen. Een plaatselijk scheidsgerecht kan nimmer de zelfde objectiviteit tentoon spreiden. Tegenover dit bezwaar vallen alle andere argumenten in het niet. Hoe zal zoo'n scheidsgerecht moeten worden samenge steld? Bij de keuze zullen partijen meer let ten op vriendschappelijke gevoelens der scheidsmannen dan op objectiviteit. De voorzitter deelt in verband met het uur (het loopt tegen half 6) mede, dat hij thans in overweging geeft, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Deze zal evenwel niet hedenavond zijn, daar het B. en W. onmogelijk is hedenavond te vergaderen. (Wegens een herdenkings samenkomst ter gelegenheid van het over lijden van Prins Hendrik in de St. Pieters kerk). De behandeling van dit punt wordt ver volgens uitgesteld. De raad gaat daarna, op voorstel van den voorzitter, in geheime zitting. Na een half uur werd de zitting heropend en werd de rondvraag aan de orde gesteld. RONDVRAAG. De heer Kui p e rs(S.D.A.P.) wijst op den overlast, welke voetgangers ondervin den van de fietsen, welke wielrijders vaak tegen winkelruiten plaatsen, waardoor de voetgangers soms gedwongen worden om het trottoir te verlaten. Hij vraagt maat regelen daartegen. De heer Bergers (R.K.) verzet zich tegen te scherpe maatregelen, wegens de schade, die de winkeliers daarvan zouden kunnen ondervinden. De voorzitter zegt toe met beider wenschen rekening te zullen houden. Daarna sluiting. Nadere officieele mededeelingen over de bijeenroeping van den rijksdag worden niet gedaan, aldus bericht de „Msb.", zoo dat over de komende zitting slechts ge ruchten in omloop ^ijn. Volgens een dezer geruchten zal rijks kanselier Hitier persoonlijk de regee- ringsverklaring afleggen, terwijl het bijna zeker is, dat de rijkskanselier tegelijker tijd mededeelingen zal doen betreffende de gebeurtenissen op den 30sten Juni. Misschien is de rijksdag wel voorname lijk bijeengeroepen, om de meermalen aangekondigde officieele verklaringen be treffende deze gebeurtenissen te aanhoo- ren. Blijkbaar heeft de rijkskanselier zich het recht voorbehouden, om persoonlijk de noodige ophelderingen te geven. Verder vermoedt men, dat rijkskanse lier Hitier zich niet zal beperken tot de gebeurtenissen op het gebied der binnen- landsche politiek, doch dat hij ook op het gebied van de buitenlandsche politiek verklaringen zal afleggen en dat hij het vredesaanbod zal herhalen, dat hij Zon dag j.l. door zijn plaatsvervanger Rudolf Hess bekend heeft laten maken. Tenslotte gaat nog een gerucht, dat de intermediaire besprekingen betreffende de uitvoeringsbepalingen van het Con cordaat tot een overeenstemming hebben geleid. Tevens zou de rijkskanselier aan den bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. mgr. Bares, de toezegging hebben gedaan, dat hij bij de eerstvolgende gelegenheid open lijk zal verklaren, dat hij en zijn regeering geen aanhangers der Duitsche geloofsbe- weging zijn, die in de plaats van het Chris tendom een Germaansche, heidensche re ligie wil stellen. Het wordt dus voor mo gelijk gehouden, dat rijkskanselier Hitier in zijn rijksdagrede ^ok over deze kwestie spreken zal. VON PAPEN VERHOORD. Gaat hij naar Zwitserland? Reuter meldt uit Berlijn, dat von Papen Maandag scherp verhoord is door de ge heime staatspolitie. Gisteren is Von Papen in zijn woning door de geheime staatspolitie bewaakt. Hij zou nog steeds onder speciale bewa king staan. Volgens een United Press-bericht zal Von Papen in de eerstkomende dagen een bezoek aan rijkspresident von Hindenburg te Neudeck brengen. Na dit bezoek zal von Papen waarschijnlijk naar Zwitser land vertrekken en daar eenige weken vertoeven, Het wordt thans zeker geacht, dat von Papen zijn functie van vice-kanselier zal neerleggen. Ook het aftreden van rijksmi nister Elz von Ruëbenach zou thans zoo goed als zeker zijn. EEN BRIEF VAN HITLER AAN ROEHM. Langzamerhand beginnen de uitingen te komen van den haat, die is opgeroepen door de moordpartijen van 30 Juni. Een vriend van Roehm heeft een fac-simile laten ver vaardigen van een brief, die Hitier enkele maanden geleden, bij gelegenheid van den eersten verjaardag van het Nationaal-So- cialistisch bewind, aan kapitein Roehm heeft geschreven. Deze brief is in honderd duizenden exemplaren verspreid in de café's, autobussen, taxi's, op de trottoirs, overal kon men ze vinden. Roehm was de eenige, die door Hitier werd aangespro ken met ,jij" en „jou". Wij laten uit dezen brief enkele passages volgen. „Toen ik jou, mijn dierbare vriend, be noemde tot Stafchef maakte de S.A.-troe- pen een geweldige-crisis door. Het is bijna uitsluitend aan jouw bekwaamheid te dan ken, dat dit politieke machtsmiddel mij in enkele jaren in staat stelde om. een kracht te ontplooien waardoor ik den strijd tegen de Marxistische elementen tot een goed einde kon brengen. Op dezen verjaardag van de Nationaal Socialistische revolutie, moet ik jou, mijn dierbare Ernst Roehm, hartelijk dank zeggen voor de onverganke lijke verdiensten die jij aan de Nationaal Socialistische beweging en aan het Duit sche volk hebt bewezen en ik moet mijn allergrootste erkentelijkheid betuigen aan het noodlot, dat me in staat stelde om een man als jij te ontmoeten als vriend en strijdmakker. In de meest hartelijke vriendschap en waardeerende erkentelijkheid. Je Adolf Hitler. SABOTAGE IN DE LUCHT. Friedrichtshafen onder streng toezicht. Het bericht over een geheimzinnig on geluk met twee Duitsche vliegtuigen, dat aan zeven menschen het leven heeft ge kost, is te Genève door reizigers uit Duitschland bekend geworden. In Duitsch- Ifcnd zelf zijn alle berichten over het on geluk onderdrukt. Beide machines kwamen van het Lö- wenthalvliegveld nabij Friedrichshafen. De eerste machine viel neer bij Rente- nen, tengevolge van een ontploffing, waarschijnlijk van een bom. De drie in zittenden werden gedood. Een uur later vertrok een ander vlieg tuig om over de plaats van het ongeluk te vliegen. Ook deze machine stortte neer. De piloot en drie passagiers werden ge dood. Alle personen, die iets met de machines voor het vertrek uit Löwenlhal te maken hadden zijn gearresteerd, daar onmiddel lijk aan sabotage werd gedacht. Machinegeweren - zijn op het vliegveld geplaatsts met sterke bewaking, daar men verdere ongeregeldheden vreest. Alle arbeiders, die met deze machine te maken hebben gehad, vóór dat deze op stegen en verongelukten, zijn gearresteerd. Alle vreemdelingen en andere vacantie- gangers in de buurt staan onder strenge politie-observatie. In Friedrichshafen en Zum Boden zijn soldaten gedetacheerd. STAAT EN KERK IN DUITSCHLAND Bultman over het resultaat der intermediaire besprekingen In verband met de succesvolle beëindi ging van de intermediaire besprekingen tusschen de gevolmachtigden der Duitsche rijksregeering en de afgevaardigden van het Duitsche Episcopaat heeft Dr. Butt- mann aan de vertegenwoordigers der Duit sche pers, de volgende mededeeling ge daan. Reeds uit het feit, dat de drie door het Duitsche episcopaat afgevaardigde bis schoppen in de laatste dagen van Juni in audiëntie werden ontvangen door den rijkskanselier, onmiddellijk voor 't beëin digen der intermediaire besprekingen, blijkt dat beide partijen, zoowel Kerk als Staat, met den ernstigen wil bezield wa ren om samen te werken. Het is zeer opmerkenswaardig, dat juist van het begin der besprekingen af, bij bei de partijen het vaste voornemen tot uit drukking is gekomen, om de punten, waar over nog verschil van meening bestond, betreffende de verhouding van den Staat tot de Katholieke Kerk, in ieder geval tot een waarachtige bevredigende oplossing te brengen. Ik heb bij de laatste besprekingen met den kardinaal staatssecretaris Pacelli in Rome van hem de aansporing gekregen, te bevorderen, dat wij, gevolmachtigden van den Duitschen Staat, voortaan met de Duitsche bisschoppen rechtstreeks bespre kingen zouden voeren. Dat is dan ook bij de besprekingen, die thans tot een geluk kig einde zijn gevoerd, het geval geweest. Daar het Duitsche rijk zelf partij is bij de onderhandelingen met het Vaticaan, hield ik het voor zeer gewenscht omtrent de klachten, die er bestonden over het ver bod van het dubbel lidmaatschap der na- tionaal-socialistische organisaties en tege lijk van de katholieke vereenigingen, mij in verbinding te stellen met de leiding gevende vertegenwoordigers der natio- naal-socialistische organisaties. Bij deze besprekingen is dan gebleken, dat na openhartige onderhandelingen met de leidinggevende personen dezer natio naal socialistische organisaties, de tot nog toe bestaande moeilijkheden geheel uit den weg geruimd konden worden. Dat is voorzeker ten zeerste toe te juichen, daar de moeilijkheden, die zich tot nog toe voordeden, ten zeerste betreurd moeten worden. Thans mag verwacht worden, dat er waarachtig vreedzame betrekkingen tus- -schen den Staat1 en de Katholieke Kerk gevestigd zijn op de basis van het rijks concordaat. De gedachte der volksgemeen schap is hier tot uiting gekomen. Godsdienstplechtigheid verboden Te Münster in Westfalen zou Maandag 9 Juli jongstleden op het plein voor den Dom een indrukwekkende godsdienst plechtigheid plaats vinden, waaraan ge heel Münster zou deelnemen en die den inzet beteekende van de groote processie, die den daarop volgenden dag gehouden zou worden. Op grond van een politieverordening van 28 Juni j.l. is deze grootsche plechtig heid door den eersten burgemeester der stad verboden. Gezien de ontzaggelijke menigte die aan deze godsdienstplechtigheid zou deelne men, kan zij niet in een gesloten ruimte gehouden worden. Eveneens kan de plech tigheid om haar aard en karakter niet op kleinere schaal plaats vinden. Op bevel van den bisschop mgr. Graaf von Galen heeft men thans aan de geloo- vigen mededeeling gedaan, dat de dom- plechtigheid dit jaar moet vervallen. Doch de bisschop heeft zijn verwachting uitge sproken, dat geheel Katholiek Münster aan de processie zal deelnemen: „Gedach tig de vrome traditie onzer voorvaderen, die in moeilijke tijden aan deze processie deelnamen om Gods zegen over de Kerk, stad en vaderland af te smeeken'. AARDAPPELRELLETJES IN DUITSCHLAND. Tengevolge van de groote droogte en een vrijwel mislukte oogst heerscht er in ge heel Duitschland een groot gebrek aan aard appelen, die het voornaamste volksvoedssl vormen. In tal van plaatsen zijn dientenge volge relletjes uitgebroken, waarvan ech ter in de pers geen melding gemaakt mocht worden. De Minister van Economische Zaken heeft thans de invoerbepalingen gewijzigd zoodat thans grootere hoeveelheden aard appelen uit Italië, België en Holland inge voerd worden, waardoor in de eerste bc- .hoefte kan worden voorzien. Daar zeer veel menschen die daartoe in staat zijn een groote voorraad aardappelen kochten, overweegt de regeering thans om de aardappelen te gaan distribueeren en den verkoop aan particulieren te beper ken. Door verschillende handelaren wer den ook de aardappelen verkocht boven de maximum-prijs die thans 6 cent per K G. bedraagt. De overige levensmiddelen, waar voor geen maximum prijzen zijn vastge steld, zijn thans belangrijk duurder gewor den. ENGELAND. BARTHOU UIT LONDEN VERTROKKEN Fransch-Britsche betrekkingen versterkt. De Fransche minister Barthou is gister middag om half vijf uit Londen naar Pa rijs vertrokken. Tot de journalisten verklaarde hij, dat hij voldaan was over zijn besprekingen met de Britschc autoriteiten. En hij voeg de er aan tj>e: „Het verheugt mij oprecht dat bij mijn bezoek aan Londen vooral het gezond verstand en de goede wil heb ben overheerscht, dat het onderzoek van de kwesties, welke de Britsche en Fran sche belangen raken, tot een goed resul taat heeft geleid, en dat wij het eens zijn over den algemeencn Europeeschen toe stand". De plenaire zitting, die gisterochtend is gehouden, heeft drie uren geduurd en de overeenstemming van het Fransche en Engelsche standpunt ten opzichte van het z.g. Oostelijk Pact bevestigd. De werk zaamheden van de commissies te Genève, o.a. van die inzake de veiligheid, leverden een goeden grondslag voor de besprekin gen. In verband met deze kwestie der vei ligheid werden ten slotte de maritieme en luchtvaartproblemen besproken. Alvorens Londen te verlaten heeft Bar thou nog een bespreking met Norman Da- vis gehad. Indien men de Fransch-Britsche bespre kingen zou willen samenvatten, zou men het op de volgende wijze kunnen doen: le. elk voorbehoud der Engelschen ten aanzien van het ontwerp-pact is vervallen. Dit pact krijgt de goedkeuring van het Britsche kabinet; 2e. de Britsche regeering zal het ontwerp in de hoofdsteden, die er belang bij hebben en waar zij invloed heeft, steunen; 3e. Engeland verzet zich niet tegen het toetreden van Sovjet-Rus land tot den Volkenbond; 4e in de Fransch Britsche betrekkingen zijn een toenemend vertrouwen en versteviging gekomen. Na Barthou's vertrek zijn de Britsch- Fransche vlootbesprckingen tusschen Sir John Simon, Sir Bolton Eyres-Monsell, den Britschen minister van marine, en den Franschen minister van marine, Pié- tri, voortgezet. OOSTENRIJK. DOLLFUSS OVER DUITSCHLAND Terreur gaat door zichzelf ten gronde Ter gelegenheid van zijn benoeming tot eere-burger van Mariazell heeft bondskan selier Dollfuss een rede gehouden, waarin hij zich hoofdzakelijk met Duitschland bezig hield. Hij zeide o.a.: „Een diepe afschuw maakt zich van ons meester, wanneer wij zien, tot welk resultaat in korten tijd een be weging gekomen is, die beloofd heeft het Duitsche volk tot een gelukkige toekomst te brengen. Maar het is niet anders mo gelijk. Menschen, die tenslotte op het standpunt van de macht staan en die zich verre ver wijderd gelooven van icderen zedelijken plicht tegenover een hoogcre macht; die meenen, dat alles geoorloofd is, wat hun macht steunt en dat geschikt is om hun macht te verschaffen, moeten hun land wel naar den afgrond leiden. Een volk, dat liet zedelijke niveau van zijn rechtsgevoel en zijn maatschappelijke orde zelf vernietigt, mag zich er niet over verwonderen, wanneer het door zichzelf ten gronde gaat". RUSLAND. DE GODSDIENSTVERVOLGING Thans is het de beurt aan Duitsche geestelijken. In een uitvoerig artikel over de verhou ding tusschen Kerk en Staat in Sovjet- Rusland schrijft de Moskouschc corres pondent van de „Koclnische Zeitung|' het volgende over den legenwoordigen stand der kerkvervolging. „Terwijl vroeger vooral de katholieke geestelijke van Poolsche nationaliteit aan vervolging waren blootgesteld, zijn het thans de Lulhersehc en Katholieke gees telijken van Duitsche nationaliteit, die het meeste te verduren hebben, wijl zij door de Sovjet-autoriteiten beschouwd worden als wegbereiders van een „fascistische tc- genrevolutie!'| Voor den oorlog waren er in Rusland ongeveer twee honderd Evangclisch-Lu- thersche geestelijken, wier aantal na de revolutie tot ongeveer 100 geslonken was. De helft hunner bevindt zich thans in ballingschap of in de gevangenis. In de grootste Evangelische gemeente, de Petrus en Paulus-gemeente tc Moskou, is in het begin van dit jaar de gcheclc kerkeraad gearresteerd. Een zelfde lot als den Evangelischen geestelijken is ook den Katholieken pries ters beschoren. Van de tachtig priesters bevindt zich ongeveer een derde in de ge vangenissen der Gepoe. Terwijl van de Evangelische geestelijken zeer velen uit persoonlijke overwegingen, tenslotte met toestemming van de regee- ring, het land verlaten hebben, is het nog nooit voorgekomen, dat een Katholiek geestelijke vrijwillig zijn' post verlaten heeft. In Saratow worden nog Katholieke gods dienstoefeningen gehouden in de oude ka- tnedraal. terwijl de zielzorg onder dc Ka tholieken te Moskou wordt waargenomen door Mgr. Ncveu, die Fransch jtoatsondcr- daan is en in nauwe relatie staat met het Fransche gezantschap. Verder zijn er in de hoofdstad nog twee Poolsch-Katholie- ke kerken. In Leningrad leest nog één priester ge regeld in verschillende kerken de II. Mis. Evenals te Moskou bestaan ook daar nog twee Evangelisch-Luthersche gemeenten, Uit een cn ander blijkt wel, dat dc ker ken volkomen machteloos staan tegenover de bolsjewistische verdrukking cn dat al leen een wonder nog uitkomst kan bren gen]'.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5