WOENSDAG 11 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht In den morgen van 11 Juli 1934, medgedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 765.6 te Ingö. .Laagste barometerst.: 751.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 12 Juli: Zwakke tot matige veranderlijke wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijn lijk nog droog, be houdens kans op on weer, aanvankelijk nog warm. Ofschoon de barometerdaling is voortge zet, geschiedt deze zoo gelijkmatig, dat nog geen belangrijke verandering in den weerstoestand optrad, alleen de hooge be wolking loont de nadering van de depres sie in het Westen, die op den Oceaan nog aan omvang won. De onregelmatige de pressie in Frankrijk heeft ondanks de zeer hoogee temperaturen, nog maar weinig on weer gebracht en in Oost-Duitschland bleef dat nog geheel uit, al neemt de kans daar op toe. In Noord-Scandinavië is weer eenige regen gevallen, in de strook van hooge drukking van Noord-Scandinavië tot Noord Frankrijk bleef het weer kalm en tamelijk zonnig. Bij het verder Oostwaarts doordrin gen van de Westelijke depressie is eerst over enkele dagegn belangrijke verande ring te wachte. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dea middags te half drie 23.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 9.49 uur f»t Donderdagmorgen 4.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 12 Juli voorm. 3.49 uur en nam. 4.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Ryndijk: 7 uur 25 gr. C. RECHTZAKEN SNEL RECHT. Slachtoffers van de raddraaiers veroordeeld. Naar bekend is, hebben de handhavers van het gezag tijdens de ongeregeldheden in de hoofdstad talrijke arrestaties ver richt. In de zaken van eenigen dezer delin quenten is snel recht gedaan, want heden morgen hadden zij zich reeds te verant woorden voor den A'damschen politierech ter, mr. Boon. Het eerst stond terecht eon 19-jarige fietsenjongen, die 4 Juli 1.1. op den Insu- lindenweg een steen naar politieruiters had gegooid, echter zonder er één te trof fen. Het bleek, dat de jongeman als zeer recalcitrant bekend staat en ook reeds met den politierechter in aanraking is geweest. Over zijn daad toonde hij onder tranen, veel berouw. Politierechter: Ik begrijp het niet; de politie trad niet procureerend op en jij, die niet eens werkloos bent, gaat met stee- nen gooien. Verdachte (snikkend): Andere jongens hebben me opgestookt! Nadat de agent, die den jongen verbali- seerd had, was gehoord, vroeg de officier aan verdachte of hij mr. P. van 't Hoff Stolk als verdediger had gekozen. Ver dachte antwoordde dat, toen hij in het Huis van Bewaring was, mr. Van 't Hoff Stolk hem aangeboden had, als verdediger op te treden. Officier: Maar je hebt hem zelf niet ge kozen! Politierechter: We kunnen deze kwestie misschien als een misverstand beschou wen, maar overigens doet zij hier niets ter zake. De officier, mr. van Dullemen, hierna requisitoir nemend was van meerling, dat verdachte uit louter lust de politie had lastig gevallen. Redenen voor clementie zag spr. niet: hij eischtc zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Scholtens, was van meening, dat de jongen onder een zekeren massa-invloed had gehandeld en zich meer aan een kwajongensstreek had schuldig ge maakt dan aan een ernstig feit. PI. drong aan op clementie, er op wijzende, dat het de werkelijke raddraaiers zijn, die buiten sahot bleven. De politierechter, uitspraak doende, leg de verdachte overeenkomstig den eisch van het O. M. zes maanden gevangenisstraf op. Huilend werd de jongen weggeleid. De tweede delinquent was een 18-jarige kappersbediende, die, in de Sumatrastraat in den avond van 4 Juli, temidden van rel letjes, eveneens met een steen had ge gooid, waarvan het doelpunt een inspec teur van politie was, die in de zijspan zat van een politiemotorrijwiel. Doordat de bestuurder op het oogenblik dat de jon gen gooied, vol gas gaf, werd de inspec teur voor ernstig letsel gevrijwaard, want de steen kwam met groote kracht neer op de plaats, waar de motor met zijspan had gestaan. Uit het verhoor van den jongen, die ge detineerd is, bleek dat deze op weg naar zijn kanostalling en, in het gebied van de ongeregeldheden komende, aan de relle tjes was gaan meedoen. De verbalisant, een agent van politie, die, hoewel niet in dienst zijnde, den jongen dadelijk had aangehouden, toen hij, in de Sumatrastraat loopende, zag wat er ge beurde, verklaarde, dat de jongen, vóór hij de steen gooide, uitriep: „Nou zal ik hem op z'n donder komen!" Toen hij zag dat hij had misgegooid, had hij gezegd: „Dat was mis, maar een vol gende zal ik tegen z'n kop raken! of iets dergelijks. De Officier eischte, evenals in de vorige zaak, de hoogste straf die de politierechter kan opleggen, n.l. zes maanden gevange nisstraf. Nadat de verdediger, Mr. G. van Her waarden, verdachte als een zenuwpatiënt had geschilderd en de hoop had geuit, dat deze jongen niet als slachtoffer zal vallen van overigens te prijzen snel recht, deed de politierechter uitspraak. Wegens poging tot zware mishandeling legde hij den jongen, overeenkomstig den eisch van het O.M. zes maanden gevange nisstraf op. De derde verdachte was een 36-jarige los werkman, die op 6 Juli in de Nieuwe Kerkstraat bij het stempelbureau van M. S. een agent van politie gestompt en ge slagen had. De man ontkende, doch de agent, als getuige gehoord, verklaarde dat hij verdachte en eenige andere personen, die zich voor het stempelbureau verzameld hadden, tot doprloopen gelast had. Hij was ■toen door een viertal personen gemolesteerd van wie hij verdachte, die hem stompte en sloeg, had aangehouden. Mr. Versteegh, die Mr. van Dulleme als Officier van Justitie ter zitting vervangen had, vroeg schuldigverklaring van verdach te ter zake van mishandeling en eischte zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Dr. Benno J. Stokvis, betoogde, dat aan het doen van snel recht één nadeel verbonden is, het nadeel dat om trent den persoon van den verdachte niet altijd de noodige en volledige inlichtingen kunnen worden bijeengebracht. Fl. acht, gezien de ontkentenis van ver dachte en ook zijn nerveuzen toestand in aanmerking nemende, het uitbrengen van een reclasseeringsrapport over dezen man gewensoht. Mocht de politierechter anders oordeelen, dan drong pl. op clementie aan. Onmiddellijk uitspraak doende, veroor deelde de politierechter verdachte tot het maximum van zes maanden gevangenis straf. Snikkend verliet de man de zaal. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „T Bouck van Won- dre 1513", de heer H. G. Th. Frencken, ge boren te Maasniel; idem op proefschrift getiteld: „Explosie- gebieden", de heer J. van Heiningen, ge boren te Leiden: idem op proefschrift getiteld: „De ver hindering van Methaan-lucht-explosies door „doovers", de heer P. A. Jonquière, geboren te Fort de Kook. Geslaagd: candidaatsexamen rechten de heeren W. Ellens, Leiden; P. Beeuwkes, Den Haag; doctoraal-examen rechten, de heeren B. H. Everts, Arnhem; J. L. A. Stolk, Tiel; candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter F, de heer W. Werker, Den Haag; Candidaatsexamen indisch recht, de hee ren W. de Koning, Leiden; J. v. d. Poel, Leiden; R. H. J. Legger, Den Haag; M. J. A. S. G er ke, Zand voort. STADSNIEUWS Eervol ontslag J. W. v. Hiele. Met ingang van 1 Sept. a.s. zal de heer J. W. v. Hiele, hoofd van den economischen en administratieven dienst van de Gestichten Endogeest, Voorgeest en Rhijngeest, den dienst wegens ziekte met pensioen verla ten. 4 pet. Conversieleening gemeente Leiden, groot 2.200.000. Naar wij vernemen is op bovenstaande leening voor zoodanig bedrag preferent en vrij ingeschreven, dat de toewijzing op de vrije inschrijvingen gering zal zijn. Verspreiden van opruiende geschriften. Door de politie zijn gisteren aangehouden terzake het verspreiden van opruiende geschriften J. M. en R. P. Na verhoor zijn zij op vry'e voeten gesteld. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, lid van de Eerste Kamer en oud-burgemeester van Leiden, die in het Diaconessen huis alhier een operatie heeft ondergaan en daar circa 3 maanden is verpleegd, heeft gisteren de inrichting nagenoeg geheel hersteld kunnen verlaten. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. In aansluiting aan hetgeen wij gisteren meldden over den jaarlijkschen tocht der Leidsche oudjes, kunnen wij nog mededee- len, dat de stoet precies om zes uur weer in Leiden, op de Kaasmarkt, ontbonden werd. Aan de opgewekte gezichten kon men wel zien, dat alles goed verloopen was, en het Comité heeft dan ook alle mo gelijke medewerking gehad, om dezen tocht goed te doen slagen. In de eerste plaats zijn het de autobe zitters, die welwillend voor dezen dag hun wagens ter beschikking stelden, waar bij vooral vermeld moeten worden de twee autobussen, die gratis ter beschik king van het comité waren gesteld, de eene van den heer van Velzen, de andere, waar in de gebrekkige kinderen vervoerd wer den, van de Leidsche Boxengarage. De sigaren, die door de oude mannetjes met een breeden glimlach van genoegen werden genoten, waren ten geschenke ge geven door de firma's van Appel, Dekker, Franchimon, Jung en Blanken, van der Lelie, Somerwil, Walenkamp, Wolff, Wol- ters en Wijtenburg. De Firma van Nelle, Rotterdam, vergastte de oudjes op thee, en tracteerde de mannen op pakjes tabak, terwijl de vrouwtjes van de Firma „Het Klaverblad" een pakje geurige koffie in ontvangst mochten nemen. Gedurende de rust op Meyendel werd verder genoten van krentenbollen der firma v. d. Meij, limonade van den heer Kuperus, koekjes en cakes van de Firma's van Alphen, Biesiot, Beulink Prinsessekade, Kluit, van Noort Douzastraat en de Leidsche Han delsvereniging en van de firma v. d. Reij- den. De Firma Jamin had reepen choco lade gegeven, die aan het einde van den tocht werden uitgedeeld. We mogen niet vergeten de welwillendheid van de Leid sche Uitgevers Mij., die geheel belangeloos alle drukwerk verzorgde. Men kan er van overtuigd zijn, dat deze schijnbaar onop vallende zijde van het werk de taak van het Comité belangrijk verlicht. De regeling van den tocht was keurig verzorgd mede dank zij den bijzonderen steun van de politie, waarbij de Leidsche politie voor de eerste maal met een mo torrijder den weg baande door de stad. Ook de politie van Oegstgeest, Sassen- heim, Noordwijk, Katwijk en vooral Was senaar verleende een niet genoeg te waardeeren medewerking. De goede loop van zaken is voor een groot gedeelte aan hun hulp te danken. ZILVEREN BESTAANSFEEST „DE VELUWE". Door den heer W. Velgersdijk Sr. (oud- directeur der N.V.) werd in 1909 de N.V. Handel-Mij. „De Voluwe", een rondbreng- zaak in margarine, teilotterdam opgericht. Er waren aanvankelijk slechts enkele be zorgers die uitsluitend margarine aan de vaste klanten van de Veluwe aan huis be zorgden en vooral aan hygiënische verpak king en bezorging van het door haar ver kochte product margarine werd de groot ste zorg besteed. Onder de energieke leiding van den ouden Directeur breidde de zaak zich al heel spoédig uit en werden, het eerst in Den Haag en daarna in Dordrecht, filia len opgericht. Nadat in 1913 het Hoofdkantoor van De Veluwe naar Den Haag was verplaatst, stond de Veluwe het jaar daarop, toen de oorlog uitbrak, plotseling in het brandpunt van de belangstelling. Tijdens de distributie van boter, marga rine en vet in de beruchte oorlogsjaren, bestormde men letterlijk de wagentjes van de Veluwe en daar deze niet, zooals vele concurrenten, de bijzondere tijdsomstan digheden benutte door tegen hooge winsten haar waren naar het buitenland te verkoo- pen, bleef de Veluwe het kwantum marga rine dat ze voortdurend had omgezet, be houden en kon zij haar klanten trouw blij ven. In 1921 werd door de Mij. een groot pand betrokken in de Scheepmakersstraat, dat voor kantoor en magazijn werd ingericht en werden, op initiatief van den oudsten zoon, den heer J. Velgersdijk, naast de ar tikelen boter, margrine en vet ook koffie en thee in den verkoop opgenomen. Deze uitbreiding werd al spoedig een groot succes en de totale omzet werd bin nen enkele jaren reeds zoo groot, dat de heer J. Velgersdyk, die in 1926 in de Di rectie werd opgenomen, het plan opvatte, een groot, eigen Veluwe-gebouw te stich ten, waarin alle takken van het bedrijf, als administratie, magazijnen, theepakkery, koffiebranderij, opslagplaatsen en gara ges, konden worden ondergebracht. Nadat de heer J. Velgersdijk in 1928 de geheele leiding van het bedrijf had over genomen, werd reeds in 1930 het nieuwe gebouw aan de Scheepmakersstraat en het Rijswijkscheplein voltooid. De Veluwe had zich intusschen zooda nig uitgebreid, 'dat in vrijwel alle grootere plaatsen van Nederland filialen en onder- filialen waren gevestigd, o.m. ook hier ter stede. Morgen bestaat de Veluwe 25 jaar. In verband met de tijdsomstandigheden heeft de directie echter gemeend het ju bileum sober te moeten vieren. Aan het geheele personeel wordt vrijaf gegeven. Des morgens worden de leden van het personeel, die 12% jaar of langer bij de Veluwe in dienst zijn, met hun dames aan •het Hoofdkantoor ontvangen, waarna door hen een autorit door den Haag, Schevenin- gen en omstreken wordt gemaakt, terwijl dit uitstapje met een hun aangeboden lunch zal worden besloten. Des middags van 3 tot 5 uur is er recep tie aan het Hoofdkantoor. H.B.S. VOOR MEISJES. Overgangsexamens. Aan de Hoogere Burgerschool voor Meis jes met 5 en 6 jar. cursus alhier zijn: Bevorderd tot de 2e kl.: W. A. Bouman, Th. W. Buising, E. H. M. M. Cuppen, W. Driehuizen voorw., M. Gans voorw., W. Gaykema, B. van Heel voorw., E. M. Hok- keling, P. H. A. Hogendoorn, E. M. Huyfs, M. G. Moerkerken v. d. Meulen, C. A. J. Paardekooper, H. E. Schwencke, G. F. Sie mens, A. de Vries, M. E. Wensinck, E. IJdo, M. C. Denninghof-Stelling, H. P. Böthlink, C. T. M. Brouwers, H. van Gelder, H. L. Goldscheider, M. C. van Hoek, M. A. Ka bel, C. H. Krantz, A. Langendoen, J. J. W. van Leeuwen, B. IJ. Meijer, R. van de Sandt, L. C. Siddrée, L. Sieverts, N. K. Smit, W. J. Somerwil, M. A. T. Veltman, I. H. Volbers, G. A. Wilmink, M. G. J. Manders, W. C. J. Manders. Totaal afgewe zen 13. Bevorderd tot de derde klasse: S. B. Af- fourtit, A. W. Blanken, A. Bonte, H. I. Brouwer, C. H. Duymaer van Twist, C. M. Haspers, S. P. I. Hoogeveen, G. C. E. van Koolbergen, H. W. Krispijn, J. M. Nauta, J. C. van Pernis, J. L. Schüller, D. C. H. C. de Stoppelaar, C. E. Tegelaar, M. M. des Tombe, W. Verhaar A. v. d. Weide, G. R. S. de Bel, B. Bessem, M. Blanken, M. H. Deegenaars, J. Dekker, A. M. de Jong, E. G. M. Keesom, J. A. C. Koert, E. C. Lahr, C. H. H. Nagel, J. M. Ochtman, E. H. C. Reitsma, J. A. Schipper, G. M. Thöenes, L. S. van der Veen, G. Vlaardingerbroek, M. Vos, W. Wiggers, E. P. W. de Klerk, C. D. v. d. Kreke, G. A. van Alphen, A. J. Baart de la Faille, A. H. van Beest, W. A. H. E. de Blécourt, C, de Bruyn (Lia), E. H. de Bruyn (Dineke), A. Dooremans, H. J. van Eysingha, H. G. Filippo, T. A. Gun ning, M. E. de Jong, T. Kerkheide, M. M. Kluytmans voorw., L. Knoop Pathuis, W. N. M. Kooiman, W. Nelissen, W. Nieuw- kerk, Ch. J. van Rossem, W. A. J. van Royen, D. T. F. M. Savelkoul, A. T. Slot houwer, E. L. M. Stoffels, J. Tendeloo. Af gewezen 10. Bevorderd tot klasse 4A: N. H. Blinik, W. Coenraads Nederveen, J. A. Couwenberg, E. J. Gorter, H. Groen- hoff, A. van der Heijden, T. Iwes, D. A. van der Kloes, J. M. Knook, G. Kristensen, M. A. Kuiper, P. Lievense, S. T. Nieman, G. J. N. H. Pras (voorw.), W. Reydon, S. Rie- mens, J. H. M. van Riessen, I. G. Taconis, W. A. M. A. van den Worm, D. B. M. Wij tenburg, A. W. K. Begeer, W. Goddijn, A. Veltkamp. Afgewezen 2. Bevorderd tot 4B: A. H. Boubmy, W, E. M. Brand, E. Escher, N. Fransen, A. C. J. M. van Hamersveld, S. E. van Hoik, C. C. de Jong, J. C. Key, M. C; Kooiman, E. J. Landaal, M. J. H. van der Meer, D. P. Munk, C. Nijholt, A. Th. M. Olland, M. Seret, M. A. Timmers, W. Ver koren (voorw.). Afgewezen 6. Bevorderd tot 5A: J. A. Abbinga, M. L. Dettmar, L. C. E. Jorissen, P. E. S. G. Krom, J. A. M. van Mens, M. dal Prado, C. J. Wieder, C. J. A. Muller, L. W. C. Menger, M. Polak, E. H. Sirks (voorw.). Afgewezen 3. Bevorderd tot 5 B: G. W. J. Bertel, E. Dros, M. A. M. van Helvert, M. A. van Kampen, H. Kerkheide, C. C. J. Kettenis (voorw.), H. M. Kluyt mans, M. J. A. de Koster, F. Keunen, A. F. M. M. Pierrot (voorw.), C. E. Tjalsma, J. J. Tjalsma, H. Valkenburg. Afgewezen geen. Bevorderd tot 6 B: E. Christiaanse, E. Cohen, W. M. H. v. d. Drift, W. v. d. Hout, C. Timmerhans van Abcoude, A. Weeda, A. M. C. Woltjer. Afgewezen 2. Alle candidaten verwierven het diploma. C. Begeer, O. L. Bresson, C. M. Brouwer, J. C. van Fraassen, E. Groenhoff, J. H. Hoos, E. Huurman, C. A. Kelder, A. Kort, W, Krouwel, W. Krijkaimp, L. Loth, A. A, van Royen, F. Stuurman, F. H. von Weider, G. A. de With, eerediploma. Eindexamen Sted. Gymnasium. Na verlengd examen zijn nog geslaagd voor diploma A: L. Goldberg te Lisse en J. D. de Stoppelaar te Oegstgeest. Hedenmorgen werden twee agenten van politie door den ohef van het station ge waarschuwd, dat uit een goederentrein aan de Gevangenlaan twee personen waren ge vlucht. De politie stelde dadelijk een on derzoek in en hield de twee personen aan op de Lammermarkt. Het waren de ker misreizigers B. J. en G. H., die van Den Helder op weg waren naar een Lunapark te Beverwijk. In den goederentrein waren zjj na Alkmaar in slaap gevallen, totdat zij kort voor Leiden ontwaakten. De sta tionschef liet hen beiden vrijuit gaan. Hedenmorgen te even half twaalf is de kellner A. S„ toen hij per rijwiel de Klok- steeg kwam uitrijden op het Rapenburg door een passeerende taxi aangereden. S. werd tegen den grond geslingerd en liep verscheidene verwondingen aan het hoofd op. Ter plaatse werd hij door dr. Poort vliet van den E. H. D. verbonden en daarna naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter verder onderzoek. Hedenmorgen om 11 uur had op den Stationsweg een aanrijding plaats tusschen een electrische tram der H.T.M. en een met steenen beladen vrachtauto. De tram kwam vanaf de Steenstraat en ging in de rich ting naar het Station. Juist in den bocht naar het emplacement, toen het achterste gedeelte eenigszins over het rechter straat gedeelte reed, kwam de vrachtauto met de tram in aanraking. Het rechterachterge- deelte der tram werd geraakt waardoor de treeplank werd afgereden. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Vergadering Slagerspatroons- vereenigingen in „Den Burcht". 8.15 uur. Donderdag, Ledenvergadering „De Hanze" in Den Buroht, 8.30 uur. Vrijdag. R. K. Kiesvereeniging, den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt Van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli as. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. Hier ter stede is opgericht een afdeeling van den Ned. Bond van Markt- en Straat- koopliedenvereenigingen. In het bestuur werden gekozen de heeren P. Poyer, voorzitter; A. J. Kruithof, secre taris, Oude Vest 83; C. Boon, penningmees ter; C. F. Kromhout, 2e voorzitter; J. Haas beek, 2e secretaris. Binnenkort zal een openbare vergadering worden gehouden waar de bondsvoorzitter, de heer Neeter, zal spreken om te komen tot uitbreiding van het ledental en oprich ting van 'n ziekenkas. Het orgaan van den Ned. Bond zal vanaf heden den leden wor den toegezonden. De begrafenis van Z.K.H. Prins Hendrik In aansluiting met het verslag in ons 3de blad plaatsen wy de hieronder volgende aanvulling: In de omgeving van het Paleis aan het Noordeinde was het vanzelfsprekend reeds vroeg in den ochtend zeer bedrijvig. De politie hield alle straten, welke naar het Paleis leiden, voor alle verkeer afgeslo ten. Omstreeks half negen stelde de offi cieren van het Militaire Huis der Konin gin, die den rouwwagen te paard zouden volgen, zich tegenover het paleis op. Ook de eerewacht der Grenadiers werd toen betrokken. Om kwart voor 9 kwam de Ko ningin per auto van het Huis ten Bosch om aan de achterzijde het paleis binnen te gaan. Zij was geheel alleen, gekleed in wit te japon met donker overkleed en een wit te weduwensluier. Ook de Prinses, die eveneens in het wit was gekleed, was aan de achterzijde het Paleis ingekomen. De drukte voor het paleis werd steeds grooter door het af- en aanrijden van de auto's, welke de buitenlandsche vorsten en de verdere autoriteiten, welke in den stoet zouden meerijden, aanbrachten. Om streeks 9 uur hadden allen zich in de oude adjudantenkamer naast de vestibule ver zameld. Precies 9 uur reden de marechaussees, gevolgd door den algemeenen troepen-com mandant, het Noordeinde in en daarmede was tevens een begin gemaakt met de op stelling van den stoet. Om kwart over 9 was het eerste militaire gedeelte voorbij en reed het eerste hofrijtuig van den rouw stoet het voorplein van het paleis op. Om half tien wordt bevel „geef acht" gegeven. De troepen presenteeren het geweer en alle civiele personen ontblooten de hoofden. Alles zwijgt. Op het oogenblik, uat de rouwwagen voor het paleis gereden is en de kist zicht baar wordt, begint de treurmuziek te klin ken. De kist wordt door de hofjagers in de lijkkoets geplaatst, terwijl de Konin gin en de Prinses met de overige vrouwe lijke verwanten bij den ingang van het paleis het uitdragen gadeslaan. De lijkkist werd gedekt door een bloem stuk en daarna werden nog twee groote kransen achter aan den lijkwagen gehan gen. Vervolgens kwam een witte bloemenwa gen met hetzelfde ivoorkleurige laken ge drapeerd als de rouwwagen en werd ge heel met kransen en bloemen volgehan gen. Bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft waren van de Tweede Kamer aanwezig de voorzitter, de leden der com missie, welke het adres van rouwbeklag aan H.M. de Koningin zal aanbieden, de plaatsvervangende voorzitters, de griffier, de secretarissen der groote fracties en de oemmiezen-griffier. Precies kwart vóór 10, het vastgestelde tijdstip, zette de rouwkoets, die een onver- getelijken diepen indruk maakte, zich in beweging. De zwarte koppen der paarden staken scherp af tegen dc witte kleeden. De bloemstukken, die de kist dekten, wa ren van Koningin en Prinses. Ook eenige tuiltjes bloemen waren daarbij gelegd. De beide kransen, achter aan den lijkwagen, waren van de naaste familie van den Prins. De rest van de ontelbare bloemstukken volgden in 4 wagens. Toen begon het in stappen in de rijtuigen, hetgeen de Konin gin en de Prinses gadesloegen voor een venster van het paleis. De Prinses was in het wit gekleed, met witten hoed. Toen het einde van den stoet het paleis verliet, stond de Prinses nog voor het venster. Een duizendkoppige menigte stond langs den weg opgesteld en trotseerde de felle zon. De posten der E.H.B.O. moesten zeer vaak handelend optreden, daar de warmte en de drukte menigeen te machtig waren geworden. De militairen kregen speciale orders ten einde beter tegen de warmte bestand te kunnen zijn. Men zag hen b.v. een kniebuiging maken en diep ademha len. Enkele minuten vóór half 12 begaf H.M. de Koningin zich met Prinses Juliana en enkele dames van de Hofhouding in auto's van het paleis Noordeinde naar Delft. De eerewacht bij het paleis bracht het gebruikelijke eerbetoon en de groep bur gemeesters en andere belangstellenden,

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2