BINNENUND MAANDAG 9 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 voerd: de gewonde is naar het Tesselscha- de ziekenhuis overgebracht. De onruststo kers zijn na dit krachtdadig optreden naar alle kanten weggevlucht. Wat de overige stadsdeelen betreft is in de van Limburg Stirumstraat hoek van Beuningenstraat bij de fa. Wijnberg een viertal ruiten ingegooid, agenten en mili tairen hebben de plundering van de win kel voorkomen. Aan het van Hogendorpplein heeft het gepeupel getracht een winkel van „De Unie" leeg te plunderen. De politie en mi litairen grepen in, waarbij een schietpartij ontstond, welke tot gevolg had, dat een der belhamels door een schot in het hoofd werd getroffen. De Geneeskundige dienst heeft hem naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. Er zijn verschillende arrestaties verricht. Voorts is er nog een man naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, die in de Balistraat door een schot in de knie werd getroffen. In de Jordaan was het na twaalf uur ook niet geheel pluis: o.a. is hier de Made- lievenstraat door het gepeupel in het don ker gezet. Aan den overkant van het Y is in de Lathyrusstraat uit een woning een viertal schoten op de vertegenwoordigers der militaire politie gelost. Deze heeft het vuur beantwoord. Of daarbij personen gewond zijn kon men ons niet mededeelen. Tegen tweeën zag het er naar uit, dat de rust was teruggekeerd. DE TOESTAND OP ZONDAGMORGEN. De hoofdstad is, met haar militaire be zetting van honderden manschappen, be staande uit soldaten, marechaussee, mili taire politie, huzaren, grenadiers en jagers, met haar actief dienstdoende burgerwach ters, haar eigen groote politiekorps en gan- sche uitrusting van oorlogsmateriaal bin nen haar grenzen, de eerste ochtend van de nieuwe week ingegaan met een tempe ratuur van 70 graden in de schaduw. Ofschoon van de meeste „fronten" rust gemeld werd, kon helaas nog niet gezegd worden, dat de orde zich blijvend in Am sterdam gevestigd had. Zoo was het aan de overzijde van het Y wederom de Bloe- menbuurt met haar groote complexen van grootendeels door werkloozen bewoonde gemeentewoningen, dat zich symptomen van nieuw verzet tegen het gezag voorde den. Te negen uur werden in de Horten siastraat en in de Sneeuwbalstraat de in de nachtelijke uren door het gemeenteperso- neel gedichte straten weer door ongure elementen opgebroken en hadden de daac patrouilleerende agenten en militaire man schappen enkele malen een bombarde ment met steenen te verduren. Het ver scherpte toezicht in deze wijken gepaard gaande met het verbod van open ramen en samenscholingen, voorkwam echter, dat er ernstige incidenten plaats vonden. Van den order van den Burgemeester, dat er niet meer gesommeerd zou wor den, doch in geval van daadwerkelijk ver zet onmiddellijk zou worden geschoten, blijkt over het algemeen een goede pre ventieve werking uit te gaan. OP EEN MARINIER GESCHOTEN. Vanuit het Westelijk stadsdeel bleven in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook in Oost kon de toestand naar omstandigheden rustig genoemd worden. Op de Eilanden heeft zich een incident voorgedaan, doordat op de Kattenburger gracht, bijna vlak voor het politiebureau op een daar patrouilleerende marinier van uit een auto is geschoten, gelukkig zonder dat hij daarbij is geraakt. Daar juist op dit oogenblik de kerk uit ging, durfde de marinier uit vrees, dat hij een of meer onschuldigen zou raken, niet terug schieten. Alles ging zoo gauw in zijn werk, dat het nummer van de auto niet meer kon worden opgenomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het patrouillee ren door militairen gestaakt. Ook in de Jordaan zijn in de morgenuren geen on geregeldheden van ernstigen aard voorge vallen. ALGEMEENE ONTSPANNING IN DEN TOESTAND. Het verdere verloop van den Zondag kenmerkte zich, wat den middag betreft, door rust en orde in vrijwel alle stads deelen. Er is uiteraard een ontspanning in den algemeenen toestand ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het patrouilleeren door militairen in de straten grootendeels kon worden afgezien. Niettemin blijft het militair apparaat zich gereed houden om bij de minste ver andering in ongunstigen zin weer op het appèl te zijn. In de Bloemenbuurt van Amsterdam- Noord bleven vooral in de omgeving van Hazelaarstraat en Sneeuwbalstraat een aantal oproerige elementen actief door het opbreken van het plaveisel op tal van pun ten. Bij een winkelier in de Hortensia straat werd een winkelruit ingesmeten. Zooals steeds in deze buurt het geval is, zochten de onruststokers bij het hooren van een politieman op motor door tuintjes en straatjes naar alle kanten een goed heenkomen. In de Spaarndammerbuurt bleef de po litie met dubbele posten patrouilleeren, terwijl het ondergrondsche reservoir met afsluiters van de gemeente-waterleidingen aan het Nassauplein onder militaire be waking bleef. IN DEN VOORAVOND NIEUWE ONLUSTEN OP WITTENBURG. De avond, die eenige verkoeling bracht na den warmen dag, heeft al klinkt het paradoxaal de gemoederen van de be volking op Wittenburg weer zoodanig ver hit. dat de politie met de vuurwapenen heeft moeten optreden. Te ruim kwart over zeven moest een troep onruststokers uit elkaar gehaald worden, welke bezig was met het opbreken van de straat. Ook wer den er eenige belhamels gesignaleerd, die MILITAIRE VERLOVEN INGETROKKEN. Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, zijn in verband met de onlusten te Amsterdam en eventueel elders te ver wachten relletjes door de militaire over heid maatregelen genomen om, zoo noodig, direct de beschikking te hebben over de troepen in het garnizoen te Utrecht. Voor zoover zulks niet absoluut ver- eischt wordt, mag geen enkel militair de kazerne, waar zijn troep is gehuisvest, ver laten en moeten de gehuwde onderofficie ren en alle officieren, voor zoover niet voor dienst in de kazerne aanwezig, te allen tijde in hun woning bereikbaar zijn. Zij hebben dus geen bewegingsvrijheid. Deze maatregelen zijn in werking getre den Zaterdagmorgen te vier uur. GEEN SOMMATIE MEER. Conform de order van den burgemees ter hebben de militairen, de marechaussee en de politie last gekregen, ingeval er aan leiding is te veronderstellen, dat daadwer kelijk verzet gepleegd wordt, van geen an dere wapenen gebruik te maken dan van de vuurwapenen, zulks zonder sommatie. Dat geldt voor personen die de straat openbreken, trachten open te breken, voorts voor hen, die met steenen of met wapenen in de hand worden aangetrof fen en ook voor hen, die zich op de daken bevinden. Zulke lieden kunnen zonder vorm van proces neergeschoten worden. Een zelfde straffe maatregel zal geno men worden bij het ontruimen van stra ten. Op personen die zich, ondanks een af zetting en ondanks de waarschuwing, toch in die straat loopen of staan, zal gevuurd worden. In den loop van den Zaterdagavond zijn twintig zoeklicht-installaties verschenen om de straten te verlichten voor 't geval de openbare verlichting wordt vernield. in lantaarnpalen waren geklommen om de straat bij voorbaat van verlichting te ver steken. Bij de charges, welke door de agenten ondernomen werden, werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het nood lottige gevolg, dat een vrouw door een schot in den buik werd getroffen. Zij werd naar het Binnengasthuis vervoerd. In de Groote Wittenburgerstraat was het gepeupel er in geslaagd barricaden van meer dan een meter hoog op te wer pen, op een waarvan een 'roode vlag met sikkel en hamer was geplant, als een dui delijk bewijs uit welken hoek de opstan dige geest woei. Verscheidene lantaarn palen werden omvergetrokken, van ande ren werden de lampen stukgesmeten of er uit gehaald, zoodat de straat geheel in het duister lag. De politie en de mariniers die hiertegen de ongure elementen optraden, kregen later op den avond versterking van de marechaussee. Aan het consigne: „Ra men dicht!" en „In de huizen blijven!" werd met gebruikmaking van karabijn en revolver streng de hand gehouden. In verband met het weder opleven van het verzet heeft het bureau Kattenburg weer versterking gekregen van dertig ma riniers. In de overige stadsdeelen was het Zon dagavond te half tien naar omstandighe den rustig, alleen in de Kinkerstraat moest de politie eenige charges uitvoeren tegen groepen onruststokers, die daar het plavei sel trachtten op te breken. NACHTELIJKE RUST IN DE MEESTE STADSDEELEN. Slechts Wittenburg geblokkeerd. De ongeregeldheden op de eilanden heb ben Zondagavond tot ongeveer 12 uur ge duurd. Toen kwamen Kattenburg en Oos tenburg vanzelf tot rust. Op Wittenburg bleef -het verzet echter in vrij ernstigen vorm voortduren. Teneinde verdere actie der oproerlingen onmogelijk te maken en het verzet te isoleeren, besloot de politie tegen middernacht, Wittenburg geheel te blokkeeren. Alle toegangswegen werden door politie-posten, versterkt met mariniers, afgesloten en niemand mocht Wittenburg meer verlaten of kon deze buurt betreden. Op wie zich op straat vertoonde, werd ge schoten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aangezien de bevolking het wijzer oordeelde, onder' deze omstan digheden in de huizen blijven. In de geheele overige stad was het rustig. Op sommige politiebureaux ligt weliswaar nog een kléine militaire bezetting, doch in de meeste stadswijken zijn de militairen van de straat teruggetrokken en wordt de nog altijd verscherpte surveillancedienst weer uitsluitend door de Amsterdamsche politie verricht, met de uitzondering van Amster dam-Noord, waar de politie nog gezamen lijk met de militaire politie patrouilleert. In den loop van den avond bereikte de politie de mededeeling, dat in een drietal huizen in de Jordaan wapens en munitie opgeslagen zouden zijn. De politie-macht, versterkt met marechaussee, begaf zich naar de genoemde adressen en bezette de huizen, waarna huiszoekingen in alle drie preceelen werd verricht. Deze huiszoekingen lever den echter geen resultaat op. De vrouw, die vroeg in den avond op Wit tenburg door een schot in de buik was ge troffen, was het eenige slachtoffer, waar over de G.G.D. zich Zondag moest ontfer men. HUISZOEKING BIJ DE O.S.P. Naar wij vernemen heeft de justitie Za terdagmiddag in verband met de ongere geldheden een huiszoeking verricht in het bureau der O.S.P. aan de Reguliersgracht. Verschillende bescheiden zyn in beslag ge nomen. DE BALANS. De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan zes personen het leven gekost, terwijl voor zoover wij konden nagaan, ongeveer dertig in het ziekenhuis zijn opgenomen. Van enkele hunner is de toestand nog ernstig. Tal van patiënten zyn bovendien in de gasthuizen behandeld zonder dat zy opge nomen behoefden te worden. Het aantal arrestaties is vry aanzienlijk; het meerendeel der gearresteerden zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. IN DEN HAAG. In verband met de relletjes te 's Gra- venhage wordt van politiezijde het vol gende medegedeeld: De politie heeft op de Veenkade aange houden en naar het bureau Prinsestraat gebracht een 20-jarigen loopknecht, die eenige agenten uitschold voor moorde naars. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. Onder verzet is een 43-jarige vrouw ge arresteerd, die zich niet wilde verwijde ren uit een volksoploop op bevel van de politie en een agent in den vinger en een anderen agent in den arm gebeten had. Ook tegen haar werd proces-verbaal op gemaakt. Voorts is door een tweetal agenten in de Veenkadelaan een schot gelost in de lucht, teneinde het daar saamgeschoolde publiek, dat een dreigende houding tegen de politie aannam en met steenen dreigde te gooien, uiteen te dryven. Van verwon dingen is niets gebleken. ONRUST TE ROTTERDAM. De politie tot schieten gedwongen. Ook te Rotterdam is het Zaterdag in verscheidene stadsgedeelten onrustig ge weest, vooral bij de stempellokalen. De relletjes hadden eenzelfde karakter als in het begin te Amsterdam, echter niet in een dusdanigen omvang. De politie moest door schieten en char ges de orde handhaven. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN TE GRONINGEN. In velband met het verspreiden van pam fletten is Zondag de voorzitter van het W.S.C. te Groningen, de 34-jarige H. B. aangehouden wegens opruiing. Zaterdag was in dit verband reeds aan gehouden de vice-vcorzitter, C. M. ge naamd. Voorts is nog de leider en propa gandist van de C.P.H. te Groningen, de 35- jarige L. v. d. V. in ddt verband gearres teerd. KERKNIEUWS Plebaan L. Westerwoudt. Katholiek Haarlem heeft gisteren dank baar gegrepen de gelegenheid, om waar deering le uiten, huide te brengen aan een der voortreffelijkste en verdienstelijk ste priesters van het Diocees. Het feit, dat de hoogeerwaarde heer L. A. A. M. Westerwoudt 12 y2 jaar geleden benoemd werd tot plebaan der kathedrale kerk te Haarlem, is gisteren herdacht. Er had zich een feestcommissie gevormd on der voorzitterschap van Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem. Om 9 uur heeft de ju bilaris een solemneele hoogmis opgedragen in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent. Om 1 uur werd in dc St. Leonarduszaal het parochiecadeau aan geboden, waarna receptie werd gehouden tot half drie. Om half vier had een plech tig danklof met „Te Deum" plaats. Om half vijf werd een défilé gehouden door de verschillende parochieele jeugdvereenigin- gen op het plein der kathedraal. Secretaris Th. PichoL Gisteren was het 12 H jaar geleden, dat de zeereerw. heer Th. Pichot bevorderd werd tot secretaris van het Bisdom Haar lem. Wie in den loop dezer jaren met secretaris Pichot in relatie is geweest, heeft gelegenheid gehad, om kennis te maken met en te waardeeren zijn uitstekende eigenschappen, zijn accuratesse en toewij ding, zijn scherpzinnigheid en fijne bescha ving. De zeereerw. heer Theodorus Wijnandus Pichot werd geboren te Amsterdam, 9 Mei 1894. Hij studeerde aan het Canisius Col lege te Nijmegen, behaalde aldaar het eind diploma Gymnasium en ging daarna naar Warmond. Priester gewijd op 15 Augustus 1918 werd hij op 31 Aug. d.a.v. benoemd tot kapelaan te Voorschoten, waar hij onder Pastoor van Buchem z.g. en onder Pastoor Meijer heeft gearbeid. Slechts drie en een half jaar werkte hij in de practische ziel zorg. In Januari 1922 werd hij door mgr. A. J. Calier z.g. geroepen om, als opvolger van den Hoogeerw. heer L. A. A. M. Wes terwoudt, die benoemd was tot Plebaan, Bisschoppelijk Secretaris te worden. Secretaris Pichot is in den loop der ja ren benoemd tot lid van de Commissie voor het Bisschoppelijk Museum en een half jaar geleden werd hij om zijn be kwaamheid op het gebied der financiën door den Bisschop aangewezen om zitting te nemen in de Commissie tot regeling van het Kerkelijk crediet in het Bisdom Haar lem. Pastoor C. J. v. d. Valk O.F.M. De zeereerw. pater C. J. v. d. Valk O.F.M., pastoor der H. Hartkerk te Haar lem, die op reis was geweest per auto naar Oberammergau is Vrijdagavond na terugkomst in Nederland, door een hart aanval overvallen. Hij is in het R. K. zie kenhuis te Venlo opgenomen en van de H. Sacramenten der Stervcuden, voorzien. R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. Amendementen en een motie op de reglementsherziening. Terzake de behandeling van het ont- werp-reglement der R. K. Staatspartij, zijn door het bestuur van de R. K. Kamer- Centrale Leiden, amendementen inge diend op de art. 38 en 39, beoogende, dat resp. van de begrooting en van de reke ning en verantwoording één exemplaar wordt toegezonden aan elk Kringbestuur, welke toezending van vertrouwelijken aard zal zijn. Voorts is de volgende motie ingediend: De Partijraad, van oordeel dat het landelyk stemmen- verzamelen in het belang is van de R. K. Staatspartij, noodigt het Partijbestuur uit, met voor stellen te komen, waardoor landelyk stemmen verzamelen in het reglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt gehandhaafd op een zoodanige wijze, dat de mogelijkheid van practisch effect open staat. DONALD-CYCLUS. Mr. Bomans wenseht de uitgave te staken. Van mr. B. J. Bomans, den auteur van den Donald-cyclus, ontving de directie van de Wereld Bibliotheek het volgende schrij ven: Zeer geachte directie, Naar aanleiding van uw aankondiging van „Mr. Rodius" als zoude deze vervolg- roman de R.K. Staatspartij benadeelen en van meening dat dit hoezeer onbedoeld er alweder uit gelezen zou kunnen wor den, waar de voorafgaande loutere phan- tasieën zoo ernstig beoordeeld zijn, verzoek ik U die uitgave te staken en het aanwezige materiaal te vernietigen, behalve de inlei ding, als bewijs van mijn intenties. Naar aanleiding hiervan stelt de directie van de Wereldbibliotheek er prijs op mede te deelen, dat door haar destijds de uit gave van genoemd werk voor rekening van den auteur genomen was en dat zij het be schouwde als een soort grap. Nu het boek echter met al zijn romantische situaties en beweringen onbegrijpelijkerwijze voor ernst genomen wordt, acht zij het wen- schelyker de uitgave te staken om verdere misverstanden te voorkomen. Zouden we verschillende daden van den politicus Bomans óók als grappen moeten beschouwen en beoordeelen? Mag zijn besluit b.v., om van zijn pen sioen als wethouder van Haarlem niet, ge lijk zijn oud-collega's, gedeeltelijk afstand te doen, misschien ook niet zoo ernstig worden genomen en worden veroordeeld, zooals geschied is, omdat hij 't maar voor de grap doet. Die grappen van den politicus mr. Bo mans zijn hem, naar 't schijnt, niet onvoor- deelig! R. K. BOND VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Zaterdag j.l. werd te Den Haag eene algemeene vergadering van bovengenoem- den Bond gehouden in Restaurant „de Greef". Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Velt van Zaandam, die in zijn openingswoord erop wees, dat ook de woningbouwver- eenigingen in deze lijden onder zeer moei lijke omstandigheden moeten werken. In verband met de finantieele moeilijkheden hebben de vereen igingen te kampen met het euvel van onverhuurd blyven, vooral van de duurdere woningen en het bezwa ren bij het innen dér huurgelden. Een lichtpunt noemde spr. het verschij nen van de ministerieele circulaire inzake de plannen om te komen tot huurverla- ging en den bouw van goedkoopere wo ningen. Spr. hoopte, dat de opgewekte verwach tingen in deze niet zullen worden teniet gedaan, ofschoon hiervoor wel gerecht vaardigde vrees begint te bestaan. Het streven om te komen tot den bouw van goedkoopere woningen juichon ook onze bouwvereenigingen toe, mits het niet in de bedoeling ligt het woningpeil zoodanig aan te tasten, dat dit tot het uiterste mi nimum of nog daar beneden zou worden verlaagd. De voorzitter sprak den wensch uit, dat ook de wonihgbouwver. in staat zul len worden gesteld mede te werken aan het bouwen van goedkoopere woningen, al is een zeer sterk streven waarneembaar om de vereenigingen in dit opzicht uit te schakelen. Zulks betreurde spr. ten zeerste, omdat liet z.i. juist de woningbouwverenigingen zijn, die bij uitstek hiertoe in staat moe ten worden geacht, meer dan de particu liere bouwnijverheid. In deze meening is spr. nog versterkt door de uitspraak van niemand minder dan de heer Guepin, voorzitter van de Mij. van Nijverheid gedaan op de onlangs te Breda gehouden vergadering. Spr. besloot zijn openingswoord met den wensch, dat onder Gods onmisbaren zegen de besturen ook in do toekomst met ijver en toewijding vruchtbaar werkzaam zullen kunnen zijn in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting. De notulen van de vorige algemeene vergadering werden zonder op- of aan merkingen en onder dankzegging aan den secretaris, den heer Ant. J. M. Ange- nent goedgekeurd. Uit het finantiecl verslag van den pen ningmeester, den heer H. Goedhart van Amsterdam, stippen wij aan, dat ontvang sten in 1933. met inbegrip van het saldo op 1 Jan. 1933 ad 591.000, bedroegen 894.54. De uitgaven waren 306.34, zoo dat ultimo December 1933 een saldo aan wezig was vai* 588.20. Op advie6 van de controle-commissie werd de penningmeester onder dankzeg ging voor zyn finantieel beleid gedechar geerd. Jaarverslag van den secretaris. In zijn inleiding wijst de secretaris erop, dat dit jaarverslag niet in een zeer opgewekten zin kon worden gesteld. Aan de hand van de cijfers toont hij aan, dat de woning bouwverenigingen in hun taak zeer wor den beknot. Het jaarverslag van den Hoofdinspec teur dor Volkshuisvesting geeft aan, dat in 1932 en 1933 de cijfers voor de woning productie respectievelijk waren 37.301 en 41.625. Hiervan werden door de Woning bouwverenigingen slechts gebouwd res pectievelijk 8.4 pet. in 1932 cn 2 pet. in 1933. Wanneer daarbij in aanmerking moet worden genomen, dat volgens de statistie ken niet minder dan 204.723 woningen of wel 10 pet. onvoldoende slaapruimtc heb ben (welk verschijnsel zich vooral voor doet in de kleinere steden), dan mag daar uit worden afgeleid, dat in plaats van be perking van den bouw door bouwvereeni gingen, uitbreiding van de taak der wo ningbouwverenigingen zou moeten worden bevorderd. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering; deze was als volgt J. J. Velt, Zaandam, voorzitter; Ant. J. M. Angenent, secretaris; H. Goedhart, Amster dam, penningmeester; K. C. Donzen, Haar lem en H. Lombert, Leiden, bestuursleden. Het jaarverslag gewaagt met groote er kentelijkheid van de medewerking van den Geestel. Adviseur, den zeereerw. heer J. F. A. Bots, rector te Amsterdam en den rechtskundigen adviseur, mr. A. Tcpc, wet houder van Onderwijs te Leiden, Bij den Bond zijn aangesloten 23 woning bouwverenigingen met een aantal van 4577 in exploitatie zijnde woningen. In 1933 waren er drie aangesloten vereenigin gen mei 284 in aanbouw zijnde woningen. Verder vermeldde het jaarverslag dc ver richtte werkzaamheden, de vele verstrek te adviezen en verzonden circulaires. De Bond bleef aangesloten bij het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting te Amster dam. Spr. besloot zijn jaarverslag met den wensch, dat vooral in deze voor de ver eenigingen zoo moeilijke tijden nauwere samenwerking zal blijven bestaan cn zal worden bevorderd tusschen het bestuur en de aangesloten organisaties omdat een ruime uitwisseling van gedachten cn erva ringen zeer bevorderlijk aan het streven van don Bond moet worden genoemd. Den secretaris werd zoowel door den voorzitter als door de vergadering dank gebracht voor diens jaarverslag en voor zijn vele werkzaamheden in het belang van den Bond en dc aangesloten vereeni gingen. De begroot in g voor het jaar 1934 wtrd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 390.00. Do samenstelling van een kns-commissie werd aan het bestuur overgelaten. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Velt en H. Lombert, werden bij en kelvoudige candidaatstelling herkozen, ter wijl do heer J. J. Velt bij acclamatie als voorzitter werd herbenoemd. Hierna werd door den heer L. Pe ters van Amsterdam, architect, een cau serie gehouden over „Het Woningwe zen voor Stad en Land", toegelicht door een serie lichtbeelden. Deze interessante lezing, een beeld ge vende van de ontwikkeling van dc volks huisvesting voor arbeiders en middenstan ders zoowel in binnen- als het buitenland, werd door de talrijke afgevaardigden met zeer veel belangstelling gevolgd. Vervolgens hadden uitvoerige besprekin gen plaats over verschillende voor dc bouwvereenigingen urgente en actueele vraagstukken, als huurinning, huurnivel- leering, ongedekte verliezen, enz. Te ongeveer 5 uur in den namiddag kwam het einde van deze zeer geanimeer de en vruchtbare vergadering. SANEERING VAN HET SCHILDERS BEDRIJF. Reeds geruimen tijd waren de nationale bonden van schildorspatroons en ook ver schillende provincialo organisaties bezig mot het ten uitvoer brengen van plannen, die zouden kunnen voeren tot het saneeren van het schildersbedrijf in Nederland. Teneinde die actie tot saneering in juiste banen te leiden, zyn de onderstaande schil- derspatroonsorganisaties overeengekomen een gezamenlijke actie te gaan voeren, langs lynen uit te stippelen door een daar voor aangewezen commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de samenwerken de organisaties. Deze organisaties zijn de Bond van Ned. Schilderspatroons, de Ned. R. K. Schilders- patroonsbond „St. Lucas", dc Ncd. Hond van Chr. Schilderspatroons, de Frlesche Schildersvereeniging. de Bond van Drent- sche Schilderspatroons, de Sallandsche Schilderspatroonsbond, de Groninger fede ratie van prov. Schilderspalroonsvcrecni- gingen, dc ver. van oud-leerlingen van de nationale schildersschool en dc Veenkolo niale Schilderspatroonsbond. Aan de jaarvergaderingen van de samen werkende organisaties zal een beginsel program voor de saneering worden voor gelegd, met dc voorop gezette bedoeling, dat onmiddellijk na de aanvaarding va.i het beginselprogram, de hoofdbesturen van de samenwerkende organisaties de uitvoe ring van een en ander met kracht zullen ter hand nemen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7