HET COMMUNISTISCH OPROER LUWT MAANDAG 9 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT LWEEDE BLAD. PAG. 6 Zonder sommatie mag thans worden geschoten. Verschillende garnizoenen geconsigneerd om zoo noodig op te trekken, Totaal resultaat: zes dooden en tal van gewonden BUITENLAND DUITSCHLAND. RUDOLF IIESS OVER DE S.A.-ZUIVERING. Op den Oost-Pruisischerx Partijdag te Koningsberg heeft de plaatsvervanger van den Führer, Rijksminister Rudolff ITees een groote rede gehouden. IIc.ss verklaarde o.a: „Gij allen weet, dat slechts eenige dagen geloden de Führer een groot en energiek besluit moest nemen om Duitschland en de nationaal-socialis- tischc beweging op 't laatste oogenblik te redden voor muiters, die wel het zwaarste ongeluk over Duitschland wilden laten komen. De dood van de raddraaiers heeft een burgeroorlog verhinderd en was noodig om de levens van duizenden, ja, tiendui zenden Duitschers van goeden wil, te red den. De Führer echter was nog grooter dan de grootte vain het gevaar. Met den opstand heeft de kern van de S. A., door wier offers de bewoging groot geworden is, echter niets te maken. De oude S. A.-mannen zullen hun plicht onaantastbaar en trouw voor den Führer en het volk blijven doen. Ik waarschuw ieder die meent, dat hij nu S.A. wel kan negeeren. Zoo trouw als dc oude S.A.-mannen te genover hun Führer staan, even trouw staat Hitier tegenover zijn oude S. A.- mannen. De Führer heeft de schuldigen gestraft: onze verhouding tot de S. A. is daarom weer dezelfde van vroeger. De S.A. is een deel van de groote ge meenschappelijke beweging en geniet de zelfde achting van alle andere instellin gen. Ieder wachtte er zich dus voor laag neer te zien op een S.A.-man. Ieder hoede zich een S.A.-man met een verrader gelijk te stellen: de Führer heeft getoond, dat hij hard kan zijn! In enkele uren heeft Hitier niet alleen een samenzwering verijdeld, die Duitsch land bedreigde: hij heeft ook het voLk een geweldige nieuwe impuls gegeven, door te toon en dat van het optreden van den Führer hot geluk, de hoop cn den wil der Duitschers afhangt. Na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen te Munchen en Wiessee verklaarde Hess, dat slechts een man met soldateske energie dc prestatie kon volbrengen die Hitier op 30 Juni vol bracht heeft. DE EXECUTIES. Trcviranus niet dood. Naar de Berlijnsche correspondent van do „Daily Express meldt, is het bericht, volgens hetwelk ook ex-miinister Trevi- ranus geëxecuteerd zou zijn, onjuist. De correspondent kan met beslistheid verze keren, dat Treviranus in leven is. De vorige weck Zaterdag werd Trcvira nus door vrienden gewaarschuwd, dat Goerings mannen hem op het spoor waren. Bij het vernomen van dit bericht sprong hij onmiddellijk in zijn auto en reed in een reizende vaart naar een Berlijnsche tennis club, in de hoop, dat hij zich daar zou kun nen verbergen. Enkele minuten na zijn aankomst aldaar zag hij echter een auto met S.S.-mannen naderen. Treviranus sprong daarop opnieuw in zijn auto en ging er van door, juist op tijd, want de zwarthemden gaven een salvo op hem af, dat echter zijn doel miste. Executie van dr. Klausncr een misverstand. Naar de „Croix" uit Berlijn verneemt, zou de Duilsohe regeering aan den bis schop van Berlijn, mgr. Bares, haar veront schuldigingen hebben aangeboden in ver band met den dood van den leider der Katholieke Actie in Berlijn, dr. Klausener, bewerende, dat de executie het gevolg zou zijn geweest van een „misverstand". In alle R.-K. kerken van Duitschland is gisteren gedurende de godsdienstoefenin gen aan dc geloovigen de dood van Mi- nisterial-direktor Klausner van de kansel af medegedeeld. In deze mededceling werd niet gezegd op welke wijze dr. Klausner om het leven was gekomen, maar slechts werd de datum van 30 Juni als sterfdag genomen. Op liet doodsbericht volgde een uiteenzetting van de verdiensten van den overledene. In de kerken te Berlijn volgde daarop een preek, die de geloovigen waar schuwde tegen valsche profeten. IIABICIIT EN IIöFER GEARRESTEERD. De Weensche „Reichspost" weet te be richten, dat de aanvoerder van het Oosten- rij ksche bataillon in Beieren Habicht te Munchen is gearresteerd, evenals de Oos- ten rij ksche Nazi-leider Höfer. Beide arres taties zouden in verband staan met de re volutieplannen van de S. A.-leiders. Men herinnert -zich, dat Habicht de man is, die over den zender van Munchen voortdu rend tegen de Oostenrijksche regeering op hitst. Höfer is voornamelijk bekend gewor den door zijn sensationeele ontsnapping uit de gevangenis van Insbruok. Gewond is hij toen in Italië aangekomen, vanwaar hij ia Zwitserland naar Duitschland is ver trokken. HITLER MOET RUST NEMEN. De Berlijnsohe correspondent van een Weensch blad meldt, dat de doctoren Hit- Ier rust hebben voorgeschreven en het bes te achten, als hij een zeereis onderneemt. Naar verluidt, zal Hitler binnenkort aan boord van een oorlogsschip een reis naar dc Middellandsche Zee maken, waarbij hij door verscheidene marineofficieren zal worden vergezeld. Volgens te Weenen ontvangen berichten zou het aanzien van rijksweerminister von Blomberg in cfficierskringen sterk vermin derd zijn wegens zijn houding bij de jong ste terechtstellingen. GOERING STERVENDE? Volgens hardnekkige geruchten, welke in Berlijn in omloop zijn, is Goering wel de gelijk met zijn auto verongelukt en doo- dolijk gewond. Hij werd in 't ziekenhuis opgenomen en zijn sterven wordt ieder oogenblik verwacht. (Wij geven dit bericht slechts volledig heidshalve om onze lezers ook met sensa tioneele geruchten op de hoogte te houden. Overigens hechten wij er geen waarde aan. Red.). AMERIKA. EINDE DER N.R.A.? Vervanging door gecontroleerde autonomie der nijverheid. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de Amerikaansche regeering voor nemens is, de N.R.A. te vervangen door een aan strikte bepalingen gebonden, doch auto noom bestuur der industrie. De codes, wel ker naleving door de regeering nauwkeurig zal worden gecontroleerd, zullen een bi ij- venden factor in het industrieele leven vor men. Deze nieuwe voorstellen zijn ontwor pen door generaal Johnson. DE TYRANNIE IN MEXICO. Nieuwe draconische maatregelen tegen Katholieken. Eenigen tijd geleden reeds hebben wij gemeld, dat de gouverneur van den Mexi- caansche staat Tabasco, Tomas Garrido Ca- nabal, die ook de kerkhoven gelaiciseerd heeft, bij de doorvoering van anti-gods dienstige maatregelen in Mexico het record heeft geslagen. Daar het door hem uitgevaardigd decreet inzake de kerkhoven terugwerkende kracht heeft, worden alle grafmonumenten in bo vengenoemde staat zonder uitzondering van hun godsdienstige symbolen ontdaan of ge heel verwijderd, daar de gouverneur, zoo als men weet, bepaald heeft, dat de graven voortaan nog slechts van een nummer plaatje mogen worden voorzien. Om het decreet in zijn vollen omvang te kunnen uitvoeren heeft de gouverneur de opgraving van lijken met het doel, deze op kerkhoven buiten zijn jurisdictiegebied te begraven, ten strengste verboden. Hij wol, zooaLs hij dezer dagen verklaarde, aan „posthume belachelijkheden" voor goed een einde maken. De kerkhoven worden daar om gesocialiseerd. De bevolking, die door de terreur geheel verslagen is, heeft het gevoel, dat thans het hoogtepunt der vervolging bereikt is, nu het openbaar gezag zelfs de dooden niet meer met rust kan laten. Inmiddels wordt in andere deelen van de republiek de profanatie van godshuizen voortgezet. Te Nunkini in den staat Cam- peche riep de directeur van het openbaar onderwijs in een rede, waarin hij het be staan van God looohende en met de god heid van Christus op gemeene wijze den spot dreef, de menigte op, om de parochie kerk te profaneeren. De menigte drong daarop de kerk binnen, vernielde wat haar in handen viel, bekleedde zich met de priestergewaden en voerde daarin dansen uit. Een aantal Katholieken slaagde ten slotte er in de vandalen uit het kerkgebouw te verwijderen. In den staat Sinabla zijn nieuwe wetten en reglementen uitgevaardigd, welke de uitoefening van den Katholieken eeredienst aldaar absoluut onmogelijk maken. Alle protesten van de bevolking tegen de draco nische bepalingen zijn tevergeefsch. In het plaatsje Santa Isabel in de staat Chihuaha heeft de politie den pastoor ge arresteerd. Toen de parochianen een om vangrijke protestbetooging tegen de ar restatie organiseerden, het de politie machi negeweren aanrukken en bedreigde zij een ieder, die den pastoor durfde naderen, met den dood. De priester werd tenslotte over de Amerikaansche grens gebracht. Zooals reeds gemeld, vreest men alge meen, dat de nieuwe president Lazaro Car denas, nog feller maatregelen tegen de Ka tholieke Kerk zal nemen. Omtrent zijn verkiezing kan nog worden medegedeeld, dat zijn „triomf" reeds van te voren verzekerd was, daar de P.N.R. (Par- tido Nacional Revolucionairio) welker can- didaat hij was, het geheele verkiezings- meohanisme in handen had en daar het voor iemand, die niet tot deze partij be hoort, nauwelijks mogelijk was, zijn stem uit te brengen. Behalve Cardenas waren in beginsel slechts drie candidaten toegelaten, n.l. Adalberto Tejeda, vertegenwoordiger van de links-socialisten in den staat Veracruz, de communist Laberde, die echter de noo- dige documenten te laat aan het stembu reau overhandigde en daarom niet geaccep teerd werd, en de vertegenwoordiger der oppositiepartijen, Villa real, die. zooals Reu ter dezer dagen uit Mexico-City meldde, een opstand zou beramen tegen de regee ring. Niet-socialistische candidaten werden* eenvoudig weg geweigerd en op socialisti sche kiezers, die niet van de richting van Cardenas zijn, werd zoo'n pressie uitge oefend, dat ook hun candidaten, ofschoon zü als zoodanig geduld werden, niet de minste kans hadden om gekozen te worden. BUITENL. BERICHTEN. LANDGOED OP RüGEN AFGEBRAND. Geheele veestapel in de vlammen omgekomen. Op het landgoed Neuendorf van Freiherr von LanckenWakenitz te Gingst (Rügen) is brand uitgebroken, waardoor het woon huis, de stallen en de woning der bedien den geheel zijn vernield; slechts een kleine varkensstal en het schapenhok bleven ge spaard. Ongeveer 100 koeien, alle varkens, eenige paarden en pluimvee zijn in de vlammen omgekomen; een gedeelte van den inventaris kon gered worden. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door ge brek aan water. De oorzaak van den brand is onbekend. GEWELDIGE BOSCHBRAND IN MECKLENBURG. De groote boschbrand, die zich over 15 20 K.M. afstand tusschen Waren en Neu- Strelitz langs de spoorlijn uitstrekt, is een catastrophe, zooals men er in Duitschland nimmer een beleefd heeft. Daar alle telefoonleidingen door het bosch vernield zijn, is een juiste beschrij ving niet mogelijk. Het dorp Speek werd des middags door de bewoners ontruimd en het dorp Gram zin liep ernstig gevaar, dat evenwel week door het draaien van den wind. De Berlijnsche brandweer had gezorgd voor 500 meter slang. Laat in den avond meende men het vuur meester te zijn. Nader wordt over den boschbrand tus schen Doebem en Gross-Koelzig in het dis trict Sorau (Niederlausitz) gemeld, dat de oorzaak waarschijnlijk in onachtzaamheid zal moeten worden gezocht. Door den krachtigen wind vloog de brand van boom tot boom steeds voort. Bij het station Frie- drichtshain gelukte het eindelijk na drie uur hard werken het vuur tot staan te brengen. De brand had zich toen uitge breid over een gebied met een lengte van 6 K.M. en een diepte van 1 K.M. In totaal zijn ruim 100 morgen bosch vernield. WEER DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Wegens economische sabotage. Het opperste gerechtshof in Moskou heeft Vedenief, G. Sokolof en K. Sokolof ter dood veroordeeld, terwijl tien anderen tot langjarige gevangenisstraffen zijn veroor deeld. De veroordeelden hadden zich allen aan economische sabotage schuldig gemaakt. Op systematische wijze hadden zij paarden uit de regeeringsstallen en andere inrich tingen ontvreemd. De doodstraf voor K. Sokolof is, door het gerechtshof in verband met den jeugdigen leeftijd van den veroordeelde gewijzigd in een gevangenisstraf van tien jaar. ALGEMEENE STAKING IN SAN FRANCISCO? Onlusten in verscheiden steden der V. S. De staking der havenarbeiders te S&n Francisco, die reeds verscheidene weken duurt, neemt een voortdurend gevaarlijker karakter aan. Thans hebben alle vakver- eenigingen met in totaal 45.000 leden be sloten, hun leden te laten stemmen, of we gens het doodschieten van twee stakers de algemecne staking zal worden gepro clameerd. In het havengebied wordt door 1500 man der nationale garde de orde ge handhaafd. In verschillende steden ln de Vereenigde Staten is het opnieuw tot onlusten geko men. Te Scranton, in den staat Pennsylvania, kwam het tot een botsing tusschen staken de mijnwerkers en werkwilligen. Tal van personen zijn door steenworpen gewond. Slechts met behulp van traangasbommen gelukte het de politie, de stakers te ver drijven. In de nabijheid van Bridgeton, in den staat New Yersey, ontstond een kloppartij tusschen stakende landarbeiders en werk willigen. Ook hier zijn verscheiden perso nen gewond. ROEMENIë ERKENT SOVJET-RUSLAND. Wie er het slachtoffer van werd. De laatste ambassadeur van den tsaar is van het diplomatieke tooneel verdwenen. Hij zetelde te Boekarest, de hoofdstad van een der landen, die sovjet-Rusland nog niet erkend hadden. Zooals bekend is Roemenië eindelijk tot dezen stap overgegaan en het gevolg was dat graaf Koziel Pokolovsky de tsaristische ambassade verlaten moest, omdat dit aan de sovjet-regeering overging. De Russische ambassade ligt in de buurt van het koninklijk paleis en is een prach tig gebouw, waar eertijds al de pracht heerschte, die de vertegenwoordiger van het groote Rusland in een der voornaamste Bal- kanstaten ten toon moest spreiden. Zestien jaar lang heeft graaf Pokolovsky daar verweesd gezeteld, natuurlijk zonder eenige toelage. Hij verscheen geregeld op de diplomatieke feesten en ook aan het Roemeensche hof was hij een graag geziene gast. Maar hij was arm en berooid. En in die zestien jaren heeft de graaf stuk voor stuk het kostbare meubilair van zijn ambassade moeten verkoopen. Eerst gingen de fraaie tapijten uit Turkestan weg, daarna het gou den servies en tenslotte de vergulde stoelen. Toen het bericht van Roemenië's voorne men, om sovjet-Rusland te langen leste te erkennen, naar buiten was doorgedrongen, ging de pers van Boekarest bij Zijne Excel lentie den gezant op interview. Ze vond hem in gezelschap van een ouden generaal der voormalige keizerlijk-Russische armee. Beiden stonden ze over een pantalon gebo gen, die door Zijne Excellentie werd opge perst. Graaf Pokolovsky erkende, dat zijn posi- DE „TRIBUNE" IN BESLAGGENOMEN. De persen onklaar gemaakt. Zaterdagmiddag hebben justitie en poli tie onder leiding van mr. dr. J. A. van Thiel een inval gedaan in de drukkerij en de redactiebureaux van het communistisch dagblad „De Tribune", gevestigd Amstel 85 te Amsterdam. Niemand was hier op bedacht en plotseling stond een aantal „Overval-auto's" met talrijke agenten en de manschappen der geheele Centrale Re cherche voor het gebouw. De toegangen tot het gebouw werden bezet en 28 man van het personeel, die nog aanwezig waren, mochten het gebouw niet meer verlaten, terwijl ook niemand meer tot het gebouw werd toegelaten. De officier van Justitie was vergezeld van de substituut-officieren van justitie mr. L. de Blecourt en mr. A. A. L. F. van Dullemen, den commissaris van de Cen trale Recherche, den heer IJzendijk en de inspecteurs, de heeren Posthuma en Rum- meling. De omgeving van het gebouw werd door agenten in uniform afgezet, zoodat niemand kon passeeren. De twee bestelauto's van het dagblad, die voor het gebouw stonden, mochten niet naar de garage terugkeeren. De geheele Amsterdamsche stads-editie werd door de autoriteiten in beslag geno men, waarna monteurs de drukpersen de monteerden, zoodat het onmogelijk is, de krant nog af te drukken. Kranten en drukpers-onderdeelen werden in politie- vrachtwagens geladen en naar het Paleis van Justitie overgebracht. De inbeslagneming was heel spoedig on der de arbeidersbevolking door middel van communistische koeriers, die op mo torfietsen op en neer reden, bekend. Waarom beslaglegging ge schiedde. In een onderhoud met mr. J. A. van Thiel, Officier van Justitie, betreffende de huiszoeking bij „De Tribune', verklaarde deze, dat de inval is geschied naar aanlei ding van opruiende en ophitsende stukken in dat blad. Toen de inval geschiedde, was juist de oplaag voor Zaterdag afgedrukt. Deze oplaag is geheel in beslag genomen, alsmede een groot aantal andere stukken. Ten slotte is een wacht van de militaire politie voor het gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen, als gevolg van de be slaglegging. Verzegelde persen. Het geheele grachtgedeelte op den Am- stel werd zoo scherp afgezet, dat niemand mocht passeeren en zelfs de journalisten niet werden doorgelaten dan na persoon lijk verlof van den Officier. De officier van justitie deelde mede, dat het in het voornemen ligt de pers in be slag te nemen. Afgezien van alle nog te tie een heel eigenaardige was. Maar elk Russisch Nieuwjaar ontving hy nog talrijke felicitaties van tsaristische Russen uit alle deelen der wereld. En aangezien Zijne Ma jesteit de Tsaar aller Russen hem eens naar Boekarest gezonden had, bleef hij op zijn post. Toen men hem vroeg, wat hij zou gaan doen, als Roemenië de sovjets erkende en nij de ambassade dus zou moeten verlaten, wees graaf Pokolofsky op de pantalon, die hij onder handen had. „Dan zullen we", zeide hij, „doen wat we nu doen. Ergens in een straat in Parijs of New York zullen we pantalons gaan opper sen en vlekken verwijderen uit de kleeren onzer landslieden, die er beter aan toe zijn dan wij LANDVERHUIZERS ELLENDE. Tien scheepskapiteins van Grieksche na tionaliteit zijn door de rechtbank te Ant werpen tot hooge boeten veroordeeld, we gens het exploiteeren van de ellende der emigranten. De aangeklaagde kapiteins hadden van emigranten, meerendeels afkomstig uit Po len en Tsjecho-Slowakije, het gewone pas sagierstarief ontvangen en daardoor acco modate gegeven, welke voor een dier nog te slecht zou zijn. De emigranten moesten in de voorste vens der schepen verblijf houden, hadden als bed een zak met stroo en als voedsel be schimmelde koeken. Getuigen verklaarden, dat deze ongeluk- kigen zeer geleden hebben door gebrek aan drinkwater. Om ontdekking van het bedrog te voor komen, waren de meeste emigranten op de rol ingeschreven als stokers en sjouwers en de vrouwen als stewardessen. De rechtbank overwoog, dat de Belgische emigrantenschepen, die modern toegerust zijn, hierdoor ernstige schade hebben gele den. Geen der beschuldigde kapiteins was ter terechtzitting verschenen om het vonnis te hooren. Een der hoogste boeten was 8000 gulden. nemen maatregelen werd de pers verzegeld en onklaar gemaakt. Mr. S. de Jong, die als advocaat van „De Tribune" toelating verzocht, werd afge- wezen, TALRIJKE ARRESTATIES. De politie heeft in samenwerking met de militairen verschillende huiszoekingen ge daan. Op daken in de Tuinstraat werden verschillende personen aangetroffen. In hun nabijheid lagen alle mogelijke soorten werp-projectielen. De arrestanten werden op open militaire vrachtauto's onder zeer strenge bewaking naar vex*schillende poli- tie-bureaux in de stad gebracht, terwijl eenigen dadelijk doorgingen naar het Huis van Bewaring. NIEUWE GEWONDEN. In de Slootstraat, Tuinstraat en Wester straat zijn Zaterdagmiddag twee mannen cn een oude vrouw door kogels getroffen. Ze zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. In de Tuinstraat werd door een bewoner een roode vlag uitgehangen. Een mare chaussee schoot den vlaggenstok in tweeën. In den loop van den middag zijn nog mariniers uit Den Helder aangekomen, terwijl eveneens 50 manschappen der mi litaire politie uit Harderwijk ter verster king kwamen. De toestand was Zaterdag middag over het algemeen in alle deelen der stad bevredigend. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestum* van Amsterdam is Zatei*dagmiddag een detachement van 50 mariniers, onder bevel van kapitein Schui ling van Den Haag naar Amsterdam ver trokken. ZATERDAG TWEE GEWONDEN. De balans van de Zaterdag in de hoofd stad door schoten uit revolvers of karabij nen getroffenen, wijst in de richting van terugkeerende orde. Des avonds ongeveer half elf, deelde men ons mede, dat naar het Binnen Gasthuis en het Wilhelmina Gasthuis respectieve lijk zijn vervoerd een 23-jarige vrouw, die in de Tuinstraat een schot in een der dij- beenen had opgeloopen en een 65-jarige vrouw, die in de Slootstraat door een ko gel in het zitvlak was getroffen. Er was order gegeven, dat ieder zich in zijn woning moest terugtrekken. De vrouw was echter stokdoof en begaf zioh rustig de straat op. Van de vorige dagen worden in het Bin- nen-Gasthuis een 24-tal gewonden ver pleegd; van enkelen hunner is de toestand levensgevaarlijk, In totaal werden 41 loo- pende patiënten in de verschillende gast huizen behandeld. Het getal der dooden bedraagt nog steeds vier. AMATEUR TE BREDA HOORT GEHEIME ZENDER. Naar wij vei-nenxen, heeft een radio amateur te Breda een bericht opgevangen, dat beginnende met de woorden „Hier Rood Amsterdam" mededeelingen inhield over de ongeregeldheden in de hoofdstad. Het bericht werd gedurende een half uur vijf a zesmaal herhaald en gaf den indruk, dat het op een gramafoonplaat was opge nomen. De radio-amateur heeft van zijn bevindingen mededeeling gedaan aan de Bredasche politie, die zich met de Cen trale Recherche te Amstei-dam in verbin ding heeft gesteld. Deze heeft contact ge- zooht met P.T.T. teneinde licht in deze zaak te brengen. Omtrent het bericht, dat een radio amateur te Breda heeft opgevangen, ver nemen wij nader, dat ambtenaren van P.T. T. hebben kunnen nagaan, dat dit bericht afkomstig moet zijn geweest van een clan- destienen zender, welke zich in de buurt van genoemde gemeente moest bevinden. De zender beschikte over een zeer zwakke energie. Het vermoeden heeft bestaan, dat in het gebouw van het dagblad „De Tribune" te Amsterdam een zender opgesteld is ge weest. Bepaalde ondei'deelen die daar ge vonden zijn wezen aanvankelijk in deze richting. Uit het nadere onderzoek is ech ter gebleken, dat hiervan geen spi*ake was en dat de onderdeelen afkomstig waren van een groot ontvangtoestel. DE TOESTAND NA MIDDERNACHT. Eén doode en drie gewonden. Wat de Indische buurt betreft is er in de Bataviastraat en in de Soembawastraat na middernacht uit het publiek op de po litie geschoten. Deze beantwoordde het vuur met het noodlottig gevolg, dat in de Bataviastraat een kleermaker die zich in zijn woning bevond, doodelijk werd ge troffen, terwijl in de Soembawastraat een man een schot in de kin heeft opgeloopen. Het lijk van eei*stgenoemde is niet ver-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6