DE BEGRAFENIS VAN PRINS HENDRIK 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Samenstelling van den stoet SINÏ CLEMENS-RETRfllTENHUIS ZATERDAG 7 JULI 1934 No. 7856 3)e Êclcbche6ou^mt D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 0E ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adrertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ee verhuur, koop en verkoop: S 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. V „Spel met menschenlevens,, „Spel met menschenlevens" „zinnelooze vechtpartijen" noemt de socialistische pers de communistische politiek, die in Amsterdam wordt gevoerd, en waarbij zoo veler leven of doodelijk wordt getroffen of ernstig gevaar loopt. En de socialistische pers schrijft verder: Laten de communistische leiders dan zelf den moed hebben, voor de politie- revolvers te treden. Hebben niet ook de communisten geprotesteerd tegen de generaals, die in den oorlog ach ter het front blijven en de soldaten in de vuurlinie jagen? Zij doen zelf niet anders. Terwijl in de Jordaan de re volverschoten knalden, liep een Am- sterdamsch communistisch raadslid veilig en genoeglijk op het Rembrandt- plein. Mondhelden, die anderen in levensgevaar brengen! Inderdaad het bedrijf van die „mond helden" is afschuwelijk. Anderen worden neergeploft in ellende, nóg grooter ellen de, en zij leven rustig voort en blijven zelfs betaald voor hun beroeps-opruierij uit 's lands schatkist. Voor de regeering is het misschien niet mogelijk, bij de huidige wetgeving, de provocateurs, de beroepsopruiers te arres teeren. Och, als er bij een Amsterdamsche barricaden-terreur dooden vallen, dan heeft de heer Wijnkoop daar natuurlijk geen schuld aan en is de heer Lou de Vis ser ten deze zoo onschuldig als een kind. Maar het is toch wel o.i. mogelijk, om een blad als „De Tribune" te beletten, zijn gif over de massa uit te spuwen, en het heet geprate.» bloed te doen vloeien?.... De arbeiders, die plunderen en slaan en schieten, zijn schuldig. Maar véél schuldi ger zijn de provocateurs, de ophitsers. En tegen dezen moet de Overheid het eerst ingrijpen. Zij zijn verreweg de méést- schuldigen! Geen juiste beschouwing Onder den kop „De bezem van Hitier" geeft eeh Katholiek blad een beschouwing over de jongste Duitsche gebeurtenissen, ■waarin het orgaan zijn „dankbaarheid" uit spreekt ten aanzien van Hitler, die zoo krachtig tegen de zeden-excessen zou zijn opgetreden. Het „moreel gezag" van den rijkskanselier zou versterkt zijn; met „voor beeldige strengheid" zou hij het kwaad heb ben aangepakt. Dit is geen juiste beschouwing! „Het Volk" geeft over deze beschouwing zijn verwondering te kennen. Het blad schrijft o.m.: „Hoe nu? Dateert deze zedelijke verwor ding eerst van gisteren? Had Hitier er nog nooit eerder van gehoord? Och kom! Hij is niet opgetreden tegen de onzedelijkheid, doch tegen een aantal onderleiders, die een samenzwering tegen zijn macht op touw hadden gezet. Om de gevaarlijke tegen standers te harder te treffen is thans hun zedelijk gedrag er bij gehaald". Wij zijn het ten deze met de socialistische pers eens. De schrijver van het buiten- landsch overzicht in dit nummer van onze courant constateert hetzelfde. SCHEEPSWERF AFGEBRAND. Hedennacht te ongeveer kwart over vier is te Druten door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de scheepswerf van de Gebr. van der Werf, waar een 50-tal arbeiders werkzaam is. Ofschoon de brand weer van Druten en Deest spoedig ter plaats was, slaagde zij er niet in den brand, die kort maar fel woedde, te blus- schen. De machinekamer en opslagplaat sen verbrandden, doch de belendende per- ceelen w.i. de directeurswoning, konden behouden blijven. Verzekering dekt de schade. HET UUR VAN VERTREK Officieel wordt thans, medegedeeld, dat het uur van vertrek van den koninklijken rouwstoet vervroegd is. De stoet zal om kwart vóór tien van het paleis Noordeinde afrijden. MILITAIR EERBETOON De Gouverneur der Residentie heeft een algemeene order uitgevaardigd ter rege ling van het militair eerbetoon bij de plechtige ter aarde bestelling van het stof felijk overschot van Z. K. H. den Prins aer Nederlanden. Aan de plechtigheid zullen deelnemen de onderstaande troepen: een detachement van 100 man van het regiment Grenadiers en het muziekkorps van het 1ste regiment Infanterie vormen een eerewacht bij het paleis Noordeinde. Voor het afzetten van het Noordeinde, de Heulstraat en den Kneuterdijk worden de tachementen van verschillende legerkorp sen aangewezen. Wat het militaire gedeelte van den stoet betreft, is het volgende bepaald: le. een detachement Koninklijke Mare- chaussée te paard met omfloersten stan daard; 2e. de algemeene troepencommandant, generaal-majoor van Andel met zijn staf; 3e. de Koninklijke Militaire Kapel; 4e. de commandant van het 2e regiment Huzaren, kolonel A. Diemont, commandant van het voorste gedeelte van den stoet met zijn adjudant; 5e. een bataljon Infanterie a 4 compa gnieën; 6e. 2 escadrons Huzaren te paard met omfloersten standaard; 7e. de rouwstoet van het Koninklijk Huis; 8e. luitenant-kolonel Haitsma Muller, commandant van het achterste gedeelte van den militairen stoet met zijn adjudant; 9e. een bataljon Marine-troepen met tamboers en pijpers; 10e. een compagnie van de Koloniale Reserve; 11e. het muziekkorps van het 5e regi ment Infanterie; 12e. een bataljon Infanterie a 4 compa gnieën; 13e. twee batterijen Veldartillerie, iedere batterij bestaande uit 4 vuurmonden; 14e. een detachement militaire Politie- troepen te paard; Bij de Nieuwe Kerk bevindt zich een eere-wacht van het korps Mariniers met de Marine-kapel. In de Nieuwe Kerk is bij den ingang van den grafkelder een eere-wacht opgesteld bestaande uit 8 adel borsten en 8 cadetten. Voor het afzetten te Delft worden aan gewezen Mariniers, Adelborsten, Cadet ten, detachementen van de scholen voor reserve officieren en politie-troepen. Saluutschoten Zoowel te 'sGravenhage als te Delft zullen batterijen worden opgesteld, welke minuutschoten zullen geven tot het ein de der plechtigheid te Delft. DE ROUWDIENST Naar ons ter oore komt, zal de rouw dienst in de Nieuwe Kerk te Delft geleid worden door den hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Het muzikale gedeelte zal ook dibiaal verzorgd worden door dr. Joh. Wagenaar. Het ligt in de bedoeling, dat koorzang ditmaal aan de plechtigheid bijzondere wijding zal bijzetten. BUITENLANDSCHE VORSTELIJKE PERSONEN Verwacht wordt dat de volgende buiten- landsche vorstelijke personen aan de be grafenis van Z. K. H. den Prins zullen deelnemen: Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, Hertogin Adolf Friedrich van Mec klenburg, de Groothertog van Mecklen burg, de Groothertogin van Mecklenburg, de Erfgroothertog van Oldenburg, de Erf- groothertogin van Oldenburg, de Vorst van Bentheim en Steinfurt, de Vorst van Wied, de Erfprins van Wied, de Vorstin van Erbach—Schoenberg, Prins Wilhelm, Ernst van Erbach—Schoenberg, Prins Ka- rel van België, graaf van Vlaanderen, de Earl of Athlone, de Vorst en Rijngraaf van Salm Horstmar (vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Oscar van Pruisen, als Herrenmeister van de Johanniter-Orde), Prins Félix van Luxemburg, Hertog Chris- tiaan Lode wijk van Mecklenburg. Gisterochtend is om elf uur aan het Staatsspoorstation aangekomen de Herto gin van Mecklenburg, echtgenoote van Hertog Adolf. De Prinses, die omstreeks half elf in het Paleis Noordeinde kwam, begaf zich met den Hertog per auto naar het station om haar tante te begroeten. Inmiddels was ook de Koninging ten Paleize Noordeinde aangekomen en ontving de Hertogin. DE DIENST IN DE GROOTE KERK TE DEN HAAG De kerkdienst, g-steravond in de Groote Kerk te 'sGravenhage gehouden ter her denking van Prins Hendrik, is door een talrijke schare bijgewoond. Onder de autoriteiten werden opgemerkt de minis ter-president, dr. H. Colijn, de ministers De Graeff, De Wilde, Slotemaker de Bruine en Van Schaik. Dr. W. J. de Wilde, voorzitter van den Kerkeraad, opende de plechtige samen- kosmt met gebed en met voorlezing van Gezang 2:5, waarna gezongen verd Psalm 27:7, gelezen Psalm 39, eerste gedeelte en weder gezongen Ps. 103:7. Nadat spr. met een enkel woord het heengaan van Z.K.H. had herdacht, 1-erd, terwijl allen zich van hun zetels verheven, een plechtige stilte in acht genomen. De prediker sprak vervolgens naar aan leiding van Psalm 46, 11 vers: „Laat af en weet, dat Ik God ben". Gezongen werd daarna Gezang 57:7. Als tweede prediker trad op ds. Fergu son, die, na gelezen te hebben uit 31 t.m. 39 Rom. Vin, eveneens een herdenkings rede hield. In het bijzonder uitte spr. woorden van troost tot de beide hooge Vrouwen, Koningin en Prinses, die Haar echtgenoot en vader zoo onverwacht heb ben moeten afstaan. Op het orgel werd nog gespeeld: „Nader mijn God tot U, waarna de plechtigheid werd besloten met het zingen van Gezang 130 vers 6. ROUW IN HET LEGER Naar wij virnemen zal vanaf heden, 7 Juli, door het leger gedurende een maand de rouw worden aangenomen, bestaande uit het dragen van een zwarten rouwband aan den linkerbovenarm. Derhalve zullen de officieren de dragon en de hun door P.M. verleende ordetee- kenen niet met crêpe omhuld dragen. DE GIRO-DIENST De directeur van den postchèque- en girodienst brengen ter kennis, dat in ver band met de bijzetting van het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik het centrale girokantoor op Woensdag 11 Juli a.s. gesloten zal zijn, behalve voor wat betreft de afdoening van stortingen en girobiljetten met spoedbehandeling en van chèque-adviezen met spoedbehandeling of telegrafische spoedbehandeling. KRANS VAN VON HINDENBURG Hedenmorgen is een groote krans van Rijkspresident Von iHndenburg aan den voet van de baar gelegd. VRIJSTELLING VAN STEMPELEN Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat Woensdag 11 dezer aan de ondersteun de werkloozen, bij aldien het betrokken gemeentebestuur daartoe aanleiding vindt in verband met de teraardbeestelling van den Prins, vrijstelling van stempelen wordt verleend. Het défilé langs de baar van Z.K.H. den Prins, die in de vestibule van het Kon. Paleis Noordeinde zal zijn opgesteld, zal op Maandag en Dinsdag te 9 uur aanvan gen en te 4 eindigen. TE NOORDWIJKERHOUT. 1417 Juli Jonge Middenstanders 10. 2124 Juli Mannen 6.50 2427 Juli Meisjes boven 17 jaar 6.50 2831 Juli Mannen 6.50 I4 Aug. Jonge Mannen6.50 47 Aug. Jonge Mannen 6.50 710 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 II14 Aug. Mannen (voltallig) 6.50 1821 Aug. Mannen en Jongel. 6.50 2528 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 2831 Aug. Jongel. v. 1517 jaar 6.50 47 Sept. Gehuwde Vrouwen 6.50 STADSNIEUWS HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM. Een Indrukwekkend einde. De Sluiting van het zevende Eucharistisch Ziekentriduum is een grootsche plechtig heid geworden. De bloemen, het licht, het groen, de zon, alles verhoogde de heerlyk-blyde stem ming van dit Eucharistisch feest, waaraan door de goede zorgen van het comité 280 zieken konden deelnemen. De slotplechtigheden vormden het hoog tepunt van dit heerlijke driedaagsche feest, dat een indrukwekkend einde had. Het was de aanwezigheid van Mgr. W. van Dinther, magister generaal van de Kruisheeren te St. Agatha, die aan deze plechtigheden meerdere luister bijzette. Achter in de kerk werd Monseigneur vóór den aanvang der middagplechtighe den ontvangen, door een stoet van misdie naars en de aanwezige geestelijkheid, waarna het Pontificaal Lof een aanvang nam, dat door Mgr. van Dinther gecele breerd werd. Assistentie verleenden hier bij de hoogeerw. Deken A. Homulle als presbyter assistens, Pastoor J. Vijverberg en Pastoor G. Klaverweyden O.S.Cr, als troondiakens, Pater S. de Vries als diaken en Kapelaan G. Mudde als subdiaken, Ka pelaan J. van Tol ad mytram en Kapelaan G. Heemskerk ad baculum. Ceremoniarius was Pater dr. H. van Rooyen O.S.Cr. Een groot aantal geestelijken uit stad en omgeving woonde de plechtigheid bij. Op het Priesterkoor was een troon op gericht, waarheen Mgr. van Dinther ge leid werd. Nadat hij pontificaliter gekleed was werd het Allerheiligste Sacrament uitgesteld, waarmede de plechtigheid een aanvang nam. De gezangen werden gezongen door een mannen- en jongenskoor onder leiding van Kapelaan R. M. A. Nieveen van Dijkum. Na het Magnificat besteeg Kap. H. Drost den kansel tot het houden der slotpredica- tie, waarvoor hij als tekst gekozen had de woorden van St. Paulus: Onze opgang is in den Heer. Deze heerlijke dagen, aldus de gewijde redenaar, zijn bijna ten einde. Gij zjjt ge sterkt en getroost, gij hebt leeren begrij pen, verdragen en berusten. Gij zijt dichter bij God gekomen, gij hebt begrepen dat gij zijt de huisgenooten Gods. Gij hebt ge voeld, dat tenslotte alleen Jezus Christus het middelpunt van het leven is. U zal bljjven de herinnering, dat gij hier gelukkig waart als in een Paradijs. Het is mogelijk, dat die indruk weer zal vervagen, 't Is mogelijk, dat ge weer zult zeggen: Wanneer men eens begreep wat een strijd daar gestreden wordt in onze ziekenkamers, dikwijls zonder licht, zonder zon, als men eens wist welke idealen ik gehad heb en nu is mijn leven een einde- looze Kruisweg. Als men eens wist wat het beteekent vader of moeder te zijn en het niet te kunnen zyn, omdat je ziek bent. Die gedachten, dierbare zieken, zullen een voorbijgaande akelige droom zijn. Wat u hier deze dagen hebt ondergaan is wer kelijkheid. Laat dit visioen van Gods licht ook in uw ziekenkamer blijven doorstra len. De gewijde redenaar bespreekt dan uit voerig de waarde van het lijden, de nabij heid van het kruis, dat het ziek zijn tot een levensroeping, een uitverkiezing maakt. Daar komt een tijd, dat wij, gezonden, u zullen benijden, daar komt een tijd, dat ge God zult bedanken omdat ge ziek zijt geweest. Dit is uw Calvarieberg, uw lij den, dat zal opbloeien tot de glorie van de Verrijzenis. Onder ieder sneeuwveld slaapt een len te. Met een sneeuwveld wil spr. de aan blik van deze zieken vergelijken. Wat u dezer dagen hebt ondervonden, dat blijft. Beschouw uw ziekte dan nu in het licht der eeuwigheid. God heeft het zoo gewild. God beproeft, die Hij het meest bemint. Uw levenstaak is ziek te zijn en door ziek te zijn kunt ge uw eigen heiligheid bewer ken en een apostolaat vervullen voor de geheele wereld. Gij zijt de martelaren van onze wereld. Smeek dan allen te samen voor onze te genwoordige wereld, die door God wordt geteisterd. Als tien rechtvaardigen Sod oma en Go- morrha konden redden, hoe zullen dan uwe smeekingen de wereld niet redden? Jezus Christus wacht op u, op uw gebed, omdat Hij u niets weigeren kan. Leg dan uw ziekte, uw offers aan Zijn voeten neer als eerherstel voor wat de wereld Hein heeft aangedaan. Met een opwekking te gaan tot Jezus H. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geen prinsen betrokken bij het complot ln Duitschland. (4de blad). De Duitsche oud-minister Trevlranus blijkt tot de gefusileerden te behooren. (4de blad). Engeland het eenlge land, dat nog ont wapenen wil. (4de blad). BINNENLAND. Het oproer te Amsterdam eischt weer vier dooden en tientallen gewonden. Groote militaire versterkingen met pant serauto's en mitrailleurs aangevoerd. De Minister-President en de Minister van De fensie naar Amsterdam. (4de en 1ste blad). Treinongelukken te Enkhuizen en Utrecht. (Gem. Ber. 4de blad). Tragisch verdrinklngsgeval te Utrecht (Gern. Ber. 4de blad). De oude Mon Père-kerk te Leiden, waarin morgen voor het laatst de godsdienstoefeningen worden gehou den. (3de blad). De afgeloopen week in het buiten land. (2de blad). De radio-programma's. (2de blad). De uitgaven der gemeente voor het lager onderwijs. (3de blad). Naar Uw Yacantie- Q T A Y oord en terug per 0"l MA 'n prettige wagen cn goedkoop. Garage-bedrijf DE GROOT, Beestenm., Tel. 3300 Hart en tot de heilige Moeder Maria be- aloot de gewijde redenaar. Hierna werd een plechtige processie ge houden waarin het Allerheiligste door Mgr. van Dinther door de kerk gedragen werd. Voorop gingen tal van bruidjes met pal men in de handen en lantaarndragende misdienaars. Het was een plechtige pro cessie, die al de paden van deze ruime kerk vulde. Daarna had de plechtigheid der zieken zegening plaats. Terwijl Kapelaan L. Gud- de vanaf het Priesterkoor met luide stem me de aanroepingen bad, die door alle zie ken werden nagezegd, begaf Mgr. van Din ther met het Allerheiligste tusschen de zie ken, daarbij geassisteerd door Pater S. de Vries O.F.M. en Kapelaan L. Gudde en zegende met het Allerheiligste ieder van hen afzonderlijk. Aan den anderen kant geschiedde dit door den Zeereerw. Pater J. v. d. Horst met assistentie van Kapelaan C. Roest en Ka pelaan A. Martens. Na het plechtig gezongen Te Deum Lau- damuz werd aan het einde de zegen met het Allerheiligste gegeven, waarna het triduum met het lied „Dank Jezus, dank" besloten werd. Het zevende Ziekentriduum is indruk wekkend geweest en wij vragen ons in be wondering af of deze stijgende lijn nü nóg zal kunnen worden voortgezet. Het is haast onmogelijk, want zelfs zij, die het Zieken triduum van nabij medemaakten kunnen niet beseffen, wat er voor het organisee- ren hiervan moest worden gedaan. Aan deze dames en heeren, onder leiding van deken A. Homulle en Kap. L. Gudde, is wel de grootste dank verschuldigd. Maar veler dank gaat ook uit naar hen, die stille weldoeners, die het Comité door goede giften in geld of goederen in staat stelden dit alles weer op deze prachtige wijze te organiseeren. Dank aan hen allen. Dank aan hen, die tijdens deze triduumdagen hun krachten gaven, eerwaarde zusters en dames leeken- verpleegsters, aan de groote schare van hulpvaardig dienende dames, aan dragers, autobezitters, kortom aan allen, die te sa men dit grootsche Ziekcnfeest hebben mo gelijk gemaakt. En de grootste dank is wel deze, dat deze dagen het hebben mogelijk gemaakt, dat honderden zieken, lichamelijk gebrek- kigen, die soms reeds jaren lang aan het ziekbed gekluisterd liggen, met vrede in

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1