Pzcmnebrand \PUR0L HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct ZATERDAG 7 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND HITLER ALS DE BLIKSEMENDE GOD DER GERMANEN. EXECU TIES TE MÜNCHEN EN BERLIJN. DE WERELD STAAT VOOR RAADSELS. DE GROOTE SPHINX ZWIJGT. DE ORGANISATIE DER S.A. De bliksemende Hitier. Verle den week Zaterdag heeft er plotseling een bliksemslag geknald over Duitschland, die op twee plaatsen insloeg, te Berlijn en te Miinchen. Het was een bliksemslag bij hel deren hemel, want hij kwam totaal onver wacht. Hitier reisde in West-Duitschland en be zocht eenige arbeidskampen. Alles was rus tig. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak de rijkskanselier evenwel zijn reis plotseling af, stapte te Bonn in een vlieg tuig en vloog naar München, waar hij in den vroegen ochtend arriveerde. Onmid dellijk begaf hij zich naar Wiessee, een aar dig dorpje aan het idyllische Beiersche meer Tegernsee, waar zich de chef van den S.A.- staf Röhm bevond voor een kuur. Er zijn daar ml. geneeskrachtige bronnen, die voor al gebruikt worden door hen, die aan een te hoogen bloeddruk lijden. De Führer vond daar zijn staf-chef en nog enkele andere hooge SA.-leiders volgens de eerste offi- cieele en zeer openhartige berichten in een compromifteerend gezelschap en liet hem onmiddellijk in hechtenis nemen. Röhm kreeg gelegenheid zich te verant woorden; hem werd een revolver voorge legd en toen hij zichzelf niet doodschoot, werd hij neergeschoten. Toen volgde de eene arrestatie en executie na de andere. Te 12 uur hield de rijkskanselier in het Bruine Huis te München een rede tot de ontboden S.A.-leiders en vervolgens vloog hij naar Berlijn. Daar in Berlijn had inmiddels Hitiers paladijn generaal Göring huis gehouden. Arrestaties waren verricht en naar al spoe dig bekend werd, hadden deze voor den arrestant vaak een doodelijken afloop ge had. De voormalige rijkskanselier generaal von Schleicher werd zonder vorm van pro ces doodgeschoten, evenals zijn vrouw."De vioe-kanselier von Papen werd in „Schutz- haft" genomen, diens secretaris werd ge ëxecuteerd, een andere medewerker van hem gevangen genomen. Kortom er is Zaterdag links en rechts gegrepen en geschoten onder de hoogere kringen. Wat was er in 's hemels naam aan de hand? TeMünchen. Men kan ruw weg ge nomen drie groepen onderscheiden, waar tegen de bliksemflitsen van Hitier waren gericht. De eerste groepeert zich rondom den SA.-hoofdman Röhm, de tweede rondom von Schleicher, de derde rondom von Pa pen. Wat was er aan de hand met Röhm? Hij was na Hitier de opperste chef der S.A. en zou volgens de officieele bericht geving pogingen om scheuring te bren gen tusschen de SA. en den nationaal- eocialistischen staat niet onderdrukt maar integendeel aangemoedigd hebben. Vervol gens was hij een man met een tegennatuur- lijken aanleg, die op moreel gebied een ge vaar was voor zijn omgeving. Er heerschten allerlei wantoestanden in de kringen der SA.-leiders. Bachanalen werden er gehou den, voor feesten en drinkgelagen werden duizenden uitgegeven. „Het weelderige kwartier van den staf te Berlijn aldus Hitler zelf in een bevel aan den nieuwen staf-chef der S.A. Victor Lutze waar, naar thans gebleken is, maandelijks een be drag van 30.000 Mark placht te worden be steed voor banketten enz., moet terstond worden gesloten". Dergelijke kankerge zwellen moesten uitgebrand worden. Hier hebben wij dus officieel twee oor zaken: rotte plekken in de S.A. en poli tieke samenzwering. Het heeft er allen schijn van, dat het scherp belichten van de moreele decadentie der doodgeschoten S.A.- leiders heeft moeten dienen om de krasse maatregelen beter ingang te doen vinden bij het volk. Het volk moest kunnen zeg gen: „Dat dergelijke vuile kerels worden opgeruimd, is een zegen voor den staat". Maar aan den anderen kant staat vast, dat de moreele decadentie dezer heeren reeds lang bekend was, ook aan den Führer zelf. Met name was de immoraliteit van Röhm reeds bekend, toen hij tot staf-chef werd 'aangesteld! Is het dus in ieder geval een blamage voor de beweging, dat zulk een corruptie kon bestaan in een partij, die zoo streng elke corruptie van het voormalige „sys teem" heeft afgekeurd en zoo prat heeft gegaan op eigen integriteit het staat ook als een paal boven water, dat het uitsnij den van deze rotte plekken niet het eigen lijke doel kan zijn geweest van deze „zui veringsactie". Dat is ongetwijfeld het on derdrukken van een gevaarlijke oppositie geweest. Jammer bewaart de Duitsche re geering hierover een absoluut stilzwijgen. - TeBerlijn. In Berlijn was het ge neraal van Schleicher, die het midden punt moet geweest zijn van de ontdekte in triges tegen het Hitler-bewind. Zooails thans meer en meer waarschijnlijk wordt, is hij met zijn vrouw eenvoudig neergeknald op een wijze als met den eersten den besten boef nog niet gebeurd zou zijn. Wat hij met Röhm te maken heeft gehad en wat de be doeling van de beweerde samenspanning is geweest, is tot nu toe een volkomen raad- sel. Men spreekt van monarchistische stre vingen en denkt daarbij aan den ex-kroon prins en aan prins August Wilhelm (kort weg prins Auwi genaamd), over wie aller lei geruchten loopen. Een officieel commu niqué heeft gesproken van een buiten- landsche mogendheid, die met von Schlei cher in contact zou hebben gestaan. Dat moet Frankrijk geweest zijn. Allerlei com binaties worden gemaakt, maar omdat de regeering zwijgt, ontbreekt de noodige hou vast. Wij kunnen niets anders doen dan af wachten of ons eindelijk de oplossing van het raadsel zal worden gegeven. Want ëen raadsel is het, evenals de rol, die de kringen van von Papen zouden heb ben gespeeld. Wat hebben de Katholieke leiders Klausener, die aan zijn bureau is doodgeschoten, von Kahn en de priester Muhler, beiden uit München, de medewer kers van von Papen Bose en Jung misdaan? Zij zijn allen gedood. Wat heeft von Papen, die eerst gear resteerd, later vrijgelaten is en die ondanks zijn verzoek om ontslag als vice-kanselier toch gehandhaafd is, uit te staan gehad met die geheele geheimzinnige beweging? De stilte rondom de mannen aan de spits is on heilspellend. V Wat te denken. Omdat wij niets meer weten, dan wat hierboven is uit eengezet, zijn conclusies uiterst moeilijk. Dat er eenige rotte plekken zijn uitge brand uit het SA.-leger, kan niet anders dan goed genoemd worden. Een verdere radicale zuivering wordt waarschijnlijk doorgevoerd, waardoor de linksche ele menten in dat revolutie-leger worden uitgestooten. Men noemt die elementen wel eens de nationaal-bolsjewisten en op hun rekening komen heel wat wandaden, die het nationaal-socialisme in discrediet heb ben gebracht Een opruiming onder hen kan geen kwaad. Vervolgens is het 't goed recht van elke regeering om samenzweringen uit te roeien. Dat in zulke oogenblikken krachtig wordt ingegrepen is vaak bittere nooiizaak. Maar dat hier zonder vorm van proces mannen worden vermoord, van wie wij achteraf hooren, dat zij samenzweerders zijn, wat wij nauwelijks kunnen gelooven van som migen, is toch wel heel kras. Dat het Duitsche volk zoo maar goeds moeds het neerschieten van mannen, waarop het heeft vertrouwd of van hoo- ger hand heeft moeten vertrouwen, zal verdragen, is nauwelijks te gelooven. Wij waren op dien bewusten Zaterdag toevallig in München en konden zelf waar nemen, dat het volk de afzetting van Röhm en der andere SA.-leiders kalm opnam en er zelfs mee ingenomen was. Maar toen was nog niet bekend, dat het aantal exe cuties zóó hoog was en evenmin wie er allemaal waren terecht gesteld en hoe. Dat alles wordt slechts langzamerhand bekend en hoe meer er bekend wordt, des te meer begint het volk zich met verwondering af te vragen, hoe het 't heeft. Er begint een ondergrondsch gemor te grommen, wat gevaarlijk kan worden, als niet spoedig opening van zaken wordt gegeven. De S.A. Nu de SA. zoo herhaalde lijk wordt genoemd, is het misschien wel interessant, nog eens iets op te halen over het ontstaan dezer organisatie. In de eerste jaren der Hitler-beweging liepen Hitier en andere partijleiders, wan neer zij zich in het publiek vertoonden, op vergaderingen het woord voerden, ernstig gevaar om door tegenstanders aangevallen te worden. Om deze lëiders daartegen te beschermen, werden door Hitier een aan tal partijleden uitgezocht om de orde en de veüigheid in de bijeenkomsten te be waren. Op een vergadering in München, in het begin van 1921, waarop Hitier sprak, trachtten een groot aantal sociaal-demo- Dom30-6(LTubê80ct craten Hitier het spreken te verhinderen, door een gevecht met bierflesschen en an dere projectielen te beginnen. Hitiers „Ordner", een vijftig man, pakten de rust verstoorders bij him kraag en zetten ze de zaal uit. Sedert dien dag noemde Hitier zijn ordebewaarders: Sturm-Abteilung (S. A.). Sedertdien breidde zich het arbeids veld der SA lieden meer en meer uit, en werd zij tot de kern der nat.-socialistische partij. Naast deze S. A. vormde zich weldra een keurcorps, „Schutz-Staffel" (S.S.), bestaan de uit de betrouwbaarste partijleden, wel ke in den loop der jaren, toen de partij zich uitbreidde, bij uitstek de lijfwacht van Hitier en de andere hoofdleiders werden. Ter onderscheiding van de S. A Bruin- hemden, draagt deze „Pratorianer-Garde" een zwart uniform. In den beginne was het niet moeilijk om lid van de S. A. te worden; een ieder die zich opgaf, werd daarin opgenomen. Lang zamerhand werden er strengere voorwaar den gesteld. Volgens de laatste opgave telde de SA. een kleine drie million le den. De „Oberster S. A. Führer" is Hitier. „Stabchef" was voor kort Ernst Röhm, thans opgevolgd door Victor Lutze. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Wedstrijden afgelast De voor as. Zondag vastgestelde wed strijden zijn wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Henrik, afgelast. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De vastgestelde wedstrijden voor morgen om den L. C.-Beker zijn uitgesteld. Het districtsbestuur vergadert as. Don derdag 12 Juli in hotel „Royal" te Leiden om 8 uur. De jaarvergadering van het District wordt gehouden op Donderdag 19 Juli a.s. eveneens in Hote l„Royal" te 8.30 uur. CLUBNIEUWS DER KATH. SPORTVEREENIGINGEN. WAT ER MORGEN GESPEELD WORDT. „Van Nispen": Morgen speelt het eerste wederom voor het touraooi van N.V.C. te Noord wij kerhout en wel tegen NVC I. Daar het eerste volledig uitkomt, belooft een en ander een spannende strijd te worden, te meer daar het nu om den eersten prijs gaat. V. E. P.: Morgen krijgen we 't slot van Afd. I voor het senioren-tournooi. Zooals bekend gaat de finale hier tusschen de Utrecivtsche eerste klasser H. M. S. en de Amersfoortsche tweede klasser „Amers foort" Als II. M. S. volledig uitkomt, lijkt ons de uitslag niet twijfelachtig. De club van de De Hossons zal dan zeker met den De wedstrijd vangt om 3 uur aan. Door het bestuur Is de Utrechtsche ver eend ging Semper Avanti aangezocht om 'n voorwedstrijd te /pelen tegen V. E. P. I. Deze wedstrijd begint om 1 uur. Majclla: Majella 2 speelt om 1 uur een vriendschappelyken wedstrijd tegen D. O. S. 5. Majella A blijft thuis en speelt een com petitie-wedstrijd tegen D. O. S. b. Aan vang half drie. Het schijnt niet overbodig, er eens op te wijzen, dat er niet gespeeld dient te wor den om te winnen, maar om het spel. Dit wordt den laatsten tijd nog al eens verge ten! N.V.C.: Zondag a.s. zal om half drie de wedstrijd N.V.C. I tegen Van Nispen I ge speeld worden, t Belooft een spannende strijd te worden, en daar de opbrengst ten bate is van liefdadigheid verwachten we te meer van de zijde van 't publiek veel be langstelling. A.V.V.: In verband met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik zijn alle wed strijden voor Zondag afgelast. OJ>J.: O.D.I. I speelt morgen te Ouder kerk haar laatste serie wedstrijd om den 2en of 4en prijs. Gezamenlijk vertrek per bus 12.45 uur. O.D.I. H en OD.I. III gaan een vriend schappelijken wedstrijd spelen tegen S.H. n en S.H. Hl te Rijpwetering. O.D.I.a speelt uit voor de competitie tegen D.E.S. b. Aanvang 1 uur. Voor zoover ruimte kunnen supporters met de bus mee. D.O.S.: Heft programma voor morgen is als volgt: D.O.S. I ontvangt in een vriendschappe lijke ontmoeting Lisse I. Lisse onderbreekt in de Veen haar reis met de plezierboot om D.O.S. partij te geven. Het belooft dus een aardige ontmoeting te worden. Aanvang 3 uur. D.O.S. 3 moet voor de promotie Lisse 4 gaan bekampen. De wedstrijd wordt ge speeld op het Telingen-terrein. Eventueele meerdere senioren-wedstrij den worden nog bekend gemaakt. Junioren 1 uur Majella aD.O.S.b. Junioren vriendschappelijk D.O.S.a Alph. Boys a. „Foreholte": Morgen om 12 uur begint Foreholte Jun.Teylingen Jun. Foreholte I gaat er wederom op uit, nu voor de tweede ronde om den Leidsche Courantbeker. Om half drie vangt deze ontmoeting aan op het Sportpark „Haag- weg" tegen Leiden II. Oppervlakkig beke ken weer een gemakkelijke wedstrijd?! Laat toch vooral deze gedachtegang niet algemeen worden. Onze eerste elftallers moeten nu eens hun beste beentje voorzet ten, om een zoo goed mogelijk succes te be halen in dit tournooi! Voor morgen een overwinning alvast! Daar rekenen we op. ATHLETIEK DIOC. HAARL. ATHLETIEKKRING. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN AFGELAST In verband met het overlijden van Z.K. H. Prins Hendrik zijn de wedstrijden om de kampioenschappen van den D.HA.K, welke morgen op het R.K. Sportpark aan dij Haagweg zouden worden gehouden, af gelast. Zoo spoedig mogelijk zal worden mede gedeeld, wanneer de wedstrijden nu ge houden worden. ROEIEN DE HENLEY REGATTA De HoopTwee uitgeschakeld Voor de Silver Goblets werd de Hoop twee Dekker en Jens uitgeschakeld door de Duitschers Braun en Möller, die ge makkelijk wonnen. De Duitschers won nen in 8 min. 35 sec. In het sciffnummer won Rutherford van Winstone in den tijd van 8 min. 9 sec. In de andere halve finale won dr. Buhtz van den Tsjech Za- vrel in 8 min. 56 sec. FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. 37) Ditmaal viel er aan een weigering niet te denken en een oogenblik later leidde hij Charity en haar broer zijn kamer binnen. Juffrouw Delomosne, zei hij, dit zijn twee heel goede kennissen van me.Juf frouw Charity Wraye en haar Broer Dic kie. Zij komen mij iets vertellen van Bed ford.... evenals u. Spreek vrij uit, vrien den, wees maar niet bang, Je kunt me moeilijk iets te vertellen hebben, dat mij nog meer zal doen schrikken dan zoo even het geval is geweest. Vertel mijnheer Workman maar, wat je vanmiddag gezien hebt, Dickie, zei het meisje, en Dickie vertelde van het bezoek van John Bedford in de werkplaats. Maar die sleutels dan! riep Laurence verwonderd uit. Ik had de sleutels in mijn zak. Charity vertelde hem, wat zij dien vori- gen dag op de lessenaar van John Bed ford had gezien. Met een uitdrukking van groote verbazing in zijn oogen luisterde Laurence naar haar verhaak En plotseling scheen hij licht te zien: Goede hemel! Dat is het werk van Groot! Hem en hem alleen heb ik die sleu tels een paar uur afgestaan, toen ik in Carlton moest gaan dineeren. Groot.... de man dien ik boven alle anderen ver trouwde, met wien ik langer dan drie jaar heb samengewerkt, in de vaste overtui ging, dat ik hem nog meer kon vertrou wen dan mezelf. De man die alles wist van mijn groot werk, behalve dan dat ééne geheim. Groot! Dat had ik nooit kunnen ge looven, al had men mij er toe gedwongen. Neen, al had men mij er toe willen dwin gen, dan had ik het nog niet kunnen ge looven. Hij liep een paar maal met gejaagde stappen in zijn kamer heen en weer en zijn toorn scheen zóó groot te zijn, dat Charity zich afvroeg of zij niet beter had gedaan met niets te vertellen. Maar dan zouden de gevolgen ook niet uitgebleven zijn. En den geheelen middag heb ik aan het ziekbed gezeten, ging Laurence bitter voort, van een man, die my verkocht en verraden heeft. Ik heb u nog niet verteld juffrouw Delomosne dat Groot vanmiddag een ongeluk gekregen heeft en op het oogenblik buiten kennis in het ziekenhuis ligt. Er zijn menschen, die zouden zeggen, dat dit zijn straf is. Dat is heel jammer, antwoordde Lilian Delomosne. Wij zouden op het oogen blik gebruik van hem hebben kunnen ma ken. Gebruik maken van zoo'n man! Ja, aangezien Groot de eenige man ter wereld is geweest, die n heeft gehol pen toen uw plannen nog klein waren, moet hij ook de persoon zijn geweest, die u van het eerste oogenblik af heeft verra den. Ik herinner me nog heel goed, dat Groot mij werd aanbevolen door Francis Armadale. Ik heb hem gevraagd mij een mecaniciën aan te wijzen en toen koos hij Groot voor me uit. Ja, en dat deed hij alleen om op de hoogte te blijven van de vorderingen welke u maakte. Maar wat bent u van plan te doen, mijnheer Workman? Laurence begon weer met groote stap pen heen en weer te loopen. Het eenige waarvoor ik werkelijk bang ben, zei hij eindelijk, is de groote kennis van een man als Sabatier. Ik heb natuurlijk heel veel van dien man ge hoord en heb zelfs werk gezien dat uit zijn handen kwam. Als het Sabatier gelukt is mijn geheim te distilleeren uit de gege vens welke men hem in handen speelde, dan heeft hy dat geheim natuuriyk on middellijk medegedeeld aan de regeering aan wie zij de uitvinding wenschen te ver- koopen. Dat geloof ik niet, meende Lilian De lomosne. Als Sabatier succes had gehad met zyn onderhoek zou John Bedford niet naar mij gekomen zijn met het verzoek om u over te halen de uitvinding aan hem te te verkoopen. Als zij niets behoefden te betalen zouden ze het niet doen ook. Het is volgens my juist het bewy's dat Saba tier het geheim niet heeft kunnen vinden. Ja, ja, dat is allemaal wel waar, maar ik vertrouw Sabatier niet. Als hy schurk genoeg is om de uitvinding van een ander te stelen en onder zijn ^laam aan de markt te brengen dan is hij ook in staat om de mannen die met hem in het complot zyn, om den tuin te leiden. Sabatier heeft de situatie geheel in handen zonder hem kun nen zij niets aanvangen. Brémond zou er misschien iets van terecht brengen, als hymaar neen, u heeft me zooeven ver telt, dat hij slechts de zaak financiert. Dan behoef ik alléén maar bang te zyn voor Sabatier.en dat ben ik ook. Bang, dat hy me vóór zal zynl Mynheer Workman, zei Dickie. waarom zorgt u dan niet dat uw machine eerder klaar is. dan die van Sabatier. Ik kan het werk van Groot wel doen, geloof ik, zei Dickie. Laurence klopte den jongen vriendelije op den schouder. Ik weet wel, dat jy ,je best zult doen, Dickie, maar zelfs al had Groot geen ongeluk gekregen en al hadden wy nacht en dag doorgewerkt, dan zou het nog een week geduurd hebben, voordat wy heelemaal klaar waren. En ik weet niet, hoe Sabatier met zyn werk staat. Misschien heeft hy de machine al gereed en behoeft hij alleen dat ééne kleine geheim van mij nog maar te ontdekken om heele maal klaar te zyn. Neenik weet heusch niet wat ik doen moet, Sabatier! Dat die man mij moet tegenwerken? Ik heb er nog aan gedacht, om Brémond te laten arres teer en wegens diefstal van mijn teekenin- gen, maar dat gaat ook al niet. Ik kan het niet bewijzen. Neen, dat kunt u ook niet en ik kan niet zweren, dat hy ze gestolen heeft, ant woordde Lilian Delomosne. Maar die-Sabatier! kreunde Laurence. Die Sabatier! Op dat oogenblik trad de hospita de ka mer binnen en overhandigde Laurence een telegram. Deze scheurde het open, las het door en wierp het op den grond. Groot is overleden, zei hy. is ge storven zonder by kennis gekomen te zyn. Ik koester geen wrok maar ik kan geen me delijden met hem voelen. Hy heeft altijd goed voor me gewerkt; ik moet voor zijn begrafenis zorgen natuuriyk. En vanavond kan ik heelemaal niet meer denken.... ik ben zoo doodmoe! Charity stond op en gaf haar broer een wenk. Kom mee, Dickie. Wij moeten gaan. Ja, ik ook, voegde Lilian Delomosne daaraan toe. Laurence bracht hen naar de voordeur, maar zijn afscheid was zoo koel en nuch- teh, dat zy voelden, dat de gedachten van dien man op het oogenblik ergens anders waren. Hy verzocht Dickie op den gewonen tyd naar zyn werkplaats te willen komen en liep toen weer de trap op naar zyn ka mers. Hij vergat Lilian Delomosne te vra gen, of hy misschien een rytuig voor haar wilde bestellen. Charity en haar broer verwyederde zich m de ééne, Lilian Delomosne in de andere richting. En toen zy haastig voortspoedde over het plen, trad uit de schaduw van de boomen in het plantsoen een man te voor- schyn, die haar op eenigen afstand volgde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13