I ZOMER UITVERKOOI Ii deze brengt u MEER VOORDEEL, dan waar od I ziet onze etalages EN koop nog heden k! i ha£ E 3 VERGEET NIET ONZE GROOT VRIJDAG 6 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 irlemmerstr. boek Donkerst eeg BINNENLAND DE VERKIEZINGEN IN ENSCHEDE. De Centrale Propagandadienst der R. K. Staatspartij bericht ons: Gunstig recultaat voor de R. K. Staatspartij. De verkiezingen te Enschede hebben aangetoond, dat de radicaliseering van de bevolking nog niet tot staan is gekomen, wanneer wij althans aannemen, dat de op 4 Juli j.l. gehouden tussohentijdsche ge meenteraadsverkiezingen te Enschede als thermometer voor de Nederlandsche poli tieke situatie kan gelden. Al is het dan ook waar, dat de sociaal-democraten sinds de Kamerverkiezingen van 1933 ongeveer 1000 stemmen, d.i. pl.m. 10 pet., achteruitge gaan zijn, men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat de meeste dezer stem men bij de communistische partij en de andere revolutionnaire groepen terecht ge komen zijn. Vanzelfsprekend werd met belangstel ling uitgezien naar de resultaten voor de R. K. Staatspartij. Deze wist met 6389 stemmen haar positie van 1933 te hand haven. Haar aantal raadszetels voor Groot- Enschede zal zeven bedragen. Dit gunstige resultaat verkregen in een tijd van hefti ge depressie en matelooze agitatie stemt tot groote dankbaarheid. Een woord van waar deering aan de plaatselijke afdeelingen voor haar ingespannen arbeid onder zoo moeilijke omstandigheden is hier toch ze ker op zijn plaats. Deze uitslag is de be moediging voor de komende verkiezingen in 1934. Wanneer het plan van den Centra- len Propagandadienst, om een massa con tact te scheppen in het propagandablad: „De Opmarsch", binnenkort verwezenlijkt zou kunnen worden, dan is wederom een der voorwaarden voor een nog krachtiger front verwezenlijkt. Een tekort bij de afrekening. Eenige aandacht moet nog gescchonken worden aan de resultaten van de groep dis sidente Katholieken. Deze hoopte op een geweldige toename van stemmen. De op timisten onder hen spraken zelfs van drie zetels. Als leuze werd aangeheven, dat 4 Juli een dag van afrekening zou worden met de R. K. Staatspartij. Inmiddels is gebleken, dat deze afreke ning een tekort van 257 stemmen^ oplever de, daar sinds de Kamerverkiezingen in 3933 deze groep van 1537 op-1280 stemmen is teruggeloopen. Derhalve een verminde ring met ongeveer 17 pet. DE CEL-STRAF. In de dezer dagen gehouden jaarverga dering van de Protestantsch Christelijke Reclasseeringsvereeniging heeft de heer N. Baas eenige opmerkingen over de celstraf gemaakt: „Lang voortgezette eenzaamheid is slechts te dragen door kinderen met hun loutere droomen en door oude menschen met hun rijkdom van herinneringen. Vol wassenen kunnen dat niet dragen. Alleen reeds als men zich op het vergeldings standpunt stélt, mist bij de te lang voort gezette celstraf de straf haar doel, omdat de afstompende werking intreedt. Het recht om te straffen wordt door spr. niet ontkend. Maar ook op het vergeldings standpunt staande, moet men er toch mee rekenen, dat de gedetineerde straks weer in de samenleving zal terugkeeren en het gewenscht is, dat hij er terugkeert beter dan hij voor zijn komst in de gevangenis was. In de opvoeding tot vrijheid en ge meenschap schiet ons gevangenisstelsel te kort." Deze opmerkingen zijn zeer behartens- waardig. DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID. Van dit werkje van Pater Hendrichs zijn, naar wij vernemen, nog slechts een paar honderd exemplaren over van den zeven den druk. Zoo zijn dan in 3 y3 jaar in Ne derland en koloniën 50.000 exemplaren van dit werkje verkocht. Na den zevenden druk zal vooreerst geen nieuwe druk worden opgelegd. Dit ter kennis van hen, die nog een exemplaar zouden verlangen; in den boekhandel zijn nog wel exemplaren voor handen. UITVOER VAN KAAS NAAR RUSLAND. Het Crisis-Zuivelbureau heeft aan be langhebbenden medegedeeld, dat inge schreven kan worden voor de levering van in totaal 2.600.000 K.G. kaas naar Rus land. Hiervan is ongeveer de helft 40plus broodkaas, een gedeelte Edammerkaas en byna een derde volvette Goudsche kaas. HET 750-JARIG BESTAAN DER STAD 'S-HERTOGENBOSCH. Voor de herdenking van het 750-jarig bestaan der stad 's-Hertogenbosch heeft men thans de medewerking verzocht en verkregen van een oud-Bosschenaar, den heer Herman van den Eerenbeemt te Amsterdam. Deze heeft uit de vele plan nen, welke al gerezen waren een en an der uitgekozen en samengevat tot één ge heel. Op een ten stadhuize onder leiding van burgemeester mr. F. J. van Lanschot gehouden vergadering van velen, die zich interesseeren voor de herdenking in 1935 heeft hij nu nadere toelichtingen verstrekt. De bedoeling is iets te scheppen van grooten stijl en van krachtige allure, pas send in de stad, iets, dat cultureel, artis tiek en intellectueel te verantwoorden is. Rond de beroemde St. Janskathedraal zijn de plannen opgebouwd. Het bouwwerk zelf wil men bij avond in floodlight zetten; den bekenden jaarlijkschen Maria-om- gang, thans reeds een processie, welke door duizenden en duizenden bezocht wordt, wil men uitbouwen, in de breedte en in de diepte. Voorts ligt het in het voornemen in de Kathedraal de Missa in Die Festo van Alph. Diepenbrock te doen uitvoeren. In het Plantsoen is geprojecteerd een Oud-'s-Hertogenbosch, in logisch verband met grootsche uitvoeringen van Beatrijs, waaraan eenige honderden Bosschenaren hun medewerking zullen verleenen. Deze uitvoeringen worden gegeven in een tot dit doel te verbouwen manege. De daar beschikbare ruimte zal het mogelijk ma ken heele ridderstoeten e.d., komende door de straten van Oud-'s-Hertogenbosch langs de toeschouwers te leiden. De Parade, het ruime plein aan den voet van de Kathedraal zal worden her schapen in een bloementuin, waar in een fantastische omgeving voor de kinderen sprookjes vertoond zullen worden. De heer Van den Eerenbeemt heeft zich voor de artistieke leiding de medewerking verzekerd van Hans van Meerten van het Groot Nederlandsch Tooneel. Buiten het hier geschetste zullen tal van andere attracties nader worden bezien, als sterritten, concours hippiques e.d. Aan de versiering der stad zelve zal uiteraard de noodige zorg worden besteed. De herdenkingsplechtigheden zullen plaats hebben van 15 tot 30 Juli 1935. R.-K. BOUWVAKARBEIDERS. Onder voorzitterschap van den heer J. Andriessen hield de R. K. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph in hotel Noord-Bra bant te Utrecht zijn bondsraadsvergade- ring. De heer Andriessen opende de bijeen komst mét een kort in Memoriam van Z. K. H. Prins Hendrik, waarbij hij een gebed vroeg voor den overledene en voor de be droefde Echtgenoote en Dochter. Het was voor het bondsbestuur een tot vreugde stemmend feit, te kunnen verkla ren, dat de bond organisatorisch en finan cieel in uitstekende conditie is. Namens het bondbestuur en namens de leden betuigde spr. den afdeelingsbesturen voor hun zwaren arbeid hartelijk dank. Dat er eenige teruggang in ledental is, behoeft niet al te zeer te verwonderen. De financieele moeilijkheden, waarin leden dikwijls verkeeren, werken daaraan mede, hoewel de bond alles doet om zooveel mo gelijk die moeilijkheden te ondervangen. Ook in financieele opzicht is de bond kerngezond. De vermogensvermeerdering bedroeg gedurende 1933 ƒ91.454 cn het totaal ver mogen op 31 December 1933 ƒ1.278.157. De bedrijfstoestand is verre van roos kleurig. Een werkloosheidspercentage van plus minus 22 pet. in den bond, in het hartje van den zomer, is nog steeds veront rustend, hoewel mag worden geconsta teerd, dat, vergeleken met het vorig jaar, dit percentage lager is. Spr. wilde ook een enkel woord zeggen over zoogenaamde terreur in de katho lieke arbeidersbeweging. Van bepaalde po litieke zijde is hiermede nogal eens ge- schermd, waarbij de bedoeling voorzat in het licht te stellen dat leden, politiek in een bepaalde richting georiënteerd, daar om uit de beweging zouden worden gezet. Daarom werd met den grootst mogelij ken nadruk verklaard, dat de beschuldi ging van terreur eenvoudig dwaasheid is. Het bondsbestuur vindt voor zijn optre den ten aanzien van het lidmaatschap zijn eenige richtsnoer in statuten en huishoude lijk reglement. Wanneer leden zich daarte gen misdragen, dan worden zij, ongeacht hun politieke opvattingen, geroyeerd. Geen andere maatstaf dan de zooeven ge noemde een volkomen objectieve maat staf dus wordt aangelegd, maar aan de zen zal dan ook onverbiddellijk worden vastgehouden. Voor het overige mag, in verband met deze aangelegenheid, verwezen worden naar het magistrale betoog van dr. van Noort op den Nederlandschen Katholieken dag, waar hij onder meer ook op de be- teekenis der zoo noodige volgzaamheid aan het kerkelijk gezag op zoo klare wijze gevezen heeft. De bespreking van het beleid van het hoofdbestuur bood den leden een graag aanvaarde gelegenheid om hulde te bren gen voor het vele werk, voor de organisa tie verricht. De bestuursleden Alessie en van Zeeland traden af in het bestuur. In hun plaats werd gekozen de heeren F. Savelkoul (Sit- tard) en Chr. A. de Gier ('s-Hertogen bosch). Herkozen werden de heeren W. J. Andriessen (Utrecht), die tevens als voor zitter werd herkozen. A. J. M. Gommers ('s-Gravenhage), W. J. Hesselaars (Am sterdam). E. H. M. Sjamaar (Zuilen) en N. Windt (Amsterdam). De aftredende bestuursleden, van wie de heer van Zeeland wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, werden spontaan en har telijk bedankt door voorzitter en verga dering voor het vele werk, dat zij voor de orgausatie hebben verricht. De heer J. H. Schutte, die namens het R.-K. Werkliedenverbond, de bijeenkomst der bouwvakarbeiders bijwoonde, heeft hierna rog tot de aanwezigen gesproken. gebarsten. (TRs Bits) UIT DE OMGEVING NOORDWIJK DE BLOEMBOLLENBEURS GEOPEND Beste wenschen voor het welslagen De overgroote belangstelling bij de ope ning van de Bloembollenbeurs in de hier voor keurig ingerichte zaal van café „De Zwaan" bracht wel goed tot uiting, dat het initiatief, hiertoe genomen door de afd. van den Z.H. Bond van Klein-kwee- kers, goed gezien was en men zoowel van exporteurs- als van kweekers-zijde het zeer op prijs stelde, dat deze beurs is tot stand gekomen. Deze beurs zal zeker in een lang gevoelde behoefte voorzien. De officieele opening had gistermorgen te 10 uur plaats, waarbij als vertegenwoor digers der gemeente aanwezig waren wet houder C. G. J. Alkemade en de gemeente secretaris, de heer A. G. Delen. Tot zijn spijt was burgemeester v. d. Mortel ver hinderd. Van het hoofdbestuur van den Z. H. Bond van Kleinkweekers waren tegen woordig de heeren P. v. d. Nouland, P. v. Buitenen, H. Cardol, M. Braun, L. d. Vink en N. Oudshoorn, waaruit spreekt dat het streven van Noordwijk ook bij het hoofd bestuur een goede weerklank heeft ge vonden. Den voorzitter der afd, den heer L. A. Vink, was het een groot genoegen op deze eerste bijeenkomst te mogen welkom hee- ten de vertegenwoordigers der gemeente, meerdere gemeenteraadsleden, de hoofdbe stuurders, den voorzitter van de afd. Noordwijk van „Bloembollencultuur", af gevaardigden van de zusterafd. van den Bond uit den wijden omti-ek, de vele kweekers, doch vooral het flinke aantal aanwezige exporteurs, waarvan een twin tigtal reeds een tafeltje hebben besproken. Een resultaat, dat hoopvol stemt voor de toekomst. In korte trekken gaf spr. het geopperde plan in de afd. weer om te ko men in Noordwijk tot een Beurs. Spr. bracht in deze dank aan de Beurs-com- missie en den hotelier, die geen moeite te veel was om deze plannen tot werke- llijkheid te brengen. Wethouder Alkemade verkreeg hierna het woord, die mededeelde, dat de burge meester verhinderd was en hoewel on voorbereid had spr. tot gaarne op zich ge nomen, deze beurs te openen. Spr. had van den voorz. reeds vernomen, dat reeds eerder in Noordwijk een dergelijke beurs heeft bestaan. Spr. moest daarom te meer prijzen het pogen der Kl.-kweekers, om deze beurs weer in eere te herstellen, een pogen waarmede hij de afd. van harte gelukwenschte, want in het zelf presen teeren zien de kweekers blijkbaar hun voordeel. Spr. hoopt, dat, waar uit dit streven spreekt, dat de kweekers nog steeds de toekomst hoopvol tegemoet zien, zij hierin niet teleurgesteld mogen wor den en deze beurs als een lang gevoelde behoefte hiertoe zal meewerken. De bondsvoorzitter, de heer P. Nou land, voerde hierna nog het woord, waar in hij de kweekers aanspoorde om trouw hun beurs te bezoeken en hun artikelen aan te bieden in de beste kwaliteit, want juist dit is de voornaamste factor, om de toekomst van de Beurs te verzekeren. De exporteurs zullen zich gedrongen gevoe len hier hun inkoopen te moeten doen. Spr. hoopt, dat met de opening dezer beurs een nieuwe periode voor het vak zal in treden. Spr. is er van overtuigd, dat met aller medewerking het bestaan dezer beurs is verzekerd. De voorz. bracht hierna nog dank aan weth. Alkemade en den bondsvoorzitter voor het gesprokene. Spr. is er van over tuigd, dat als kweekers en exporteurs sa menwerken deze beurs zal floreeren? Hiermede was de officieele opening be ëindigd en kon worden overgegaan om zaken te doen, waarvan allerwege een ruim gebruik werd gemaakt. Er waren 135 ingeschreven bezoekers; de handel was goed. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente bedraagt op het oogen- bük nog 403, waarvan er 100 zyn tewerk gesteld in de Nooixlduinen. Verbouwfng Gcref. kerk. Door Burge meester en Wethouders is aan het bestuur der Gereformeerde kerk vergunning ver leend voor het verbouwen van de kerk te Noord wij k-Binnen. MACHINE STOPGEZET. Bij Koninklijk besluit! Naar wij vernemen is bij de N.V. Stoom- timmerfabriek „Northgo" in onze gemeen te bij Koninklijk Besluit stoplegging gelast van een machinale installatie, omdat na in trekking van de betrekkelijke Hinderwets vergunning wegens het niet naleven van de daaraan verbonden voorwaarden, door Bur gemeester en Wethouders, met deze instal latie werd voortgewerkt en de omwonen den klaagden over ernstigen hinder als ge volg van trillingen. Naar wij vernemen is een dergelijk Koninklijk Besluit in meer dan 50 jaren niet genomen in ons land. NOORWIJKERHOUT. Gevoel van solidariteit. De afd. Noord- wijkerhout van den Z.H. Bond van Klein kweekers heeft indertijd een reglement sa mengesteld, bevattende regelen voor de leden om elkander onderling bij ziekte te helpen. Voor de 2e maai komt het thans voor dat een lid op advies van den dokter niet mag werken. Het werk op den tuin wordt nu verricht door eenige leden van den Bond die hiervoor door het Bestuur zijn aangewezen. Een prachtig bewijs van naas tenliefde! Werkloosheid. Bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven 190 personen. Hier van worden 177 personen ondersteund in gevolge de rijkssteunregeling. OUDE WETERING Ziekte van Wei! Naar wij vernemen heeft zich bij een ingezetene van Rotterdam, die hier ter plaats in de Oude Wetering heeft gezwom men, de ziekte van Weil geopenbaard. Dit moge voor vele zwemmers hier ter plaatse een ernstige waarschuwing zijn. Het gesignaleerde ziektegeval had nog geen doodelijken afloop. Ongeval. Gistermorgen sloeg in het hooiland van den veehouder de Wit een voor een hooiwagen gespannen paard op hol. Op den wagen bevonden zich vier ar beiders, die allen probeerden van den wa gen te springen. Hierbij kwam de inwo nende knecht van de Wit echter onder den wagen terecht en kreeg hij de wielen over het lichaam. In zorgelijken toestand is hij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden vervoerd. WASSENAAR Geboren: Hans, z. van A. van Wee- zenbeek en C. H. M. Lutkie Jacob, z. van J. C. Bolten en A. Albers Geertrui- da Johanna Barbara, d. van A. de Groot en C. J. van Rijn Adrian us Jacobus, z. van P. J. Slats en A. W. Romeijn Leen- dert Johannes, z. van H. L. Borsboom en H. Schapers Trijntje, d. van S. Dijkstra en M. E. Dikland. Ondertrouwd: C. Kamp en M. G. Molenaar T. M. J. Bayer en M. C. van Noort H. Staats en J. A. van Noort F. Hollander en D. Razoux Kühr. Gehuwd: H. C. van Kuijeren en W. J. G. v. d. Hulst J. H. de Ruijter en B. J. Vandersande. Overleden: Hendrik Willem Visser, 21 j., ongeh. Louise Jacobson 71 j., wed. J. Metz. Gevestigd: C. M. Bergmans, onder wijzeres, uit Dongen, Wittenb.weg 78 H. H. Spitzer,, uit Den Haag, Wassen.weg 15 C. Ciachera, Duitsche dienstb. uit Duisburg, Ridderlaan 1 E. B. Romstedt, kokkin, uit Den Haag, Vijverweg 1 F. Ruckl, dienstbode, uit Graz, Binnenweg 19 A. V. Biersky, dienstbode, uit Den Haag, Gr. Hoefijzerlaan 65 H. Muller, dienst bode, uit Den Haag, Acacialaan 11 M. A. Bien. dienstbode, uit Amsterdam, Duin- voetlaan 9 A. M. van Riet, slager, uit Amersfoort, Schoolstraat 12 A. M. Schrowangen, kindei-juffrouw, uit Amster dam, Wittenb.weg 106 A. H. M. Page, dienstbode, uit Amsterdam, Rijksstraatweg 679 A. Bambacht, dienstbode, uit Haaf- ten, Wilhelminaplein 6 Van Schelle, uit Engeland, Park Oud Wassenaar 1 J. P. W. Philippo, kinderjuffrouw, uit Kat wijk, Buurtweg 159 I. Leeuwin, winke lier, uit Den Haag, Wittenb.weg 124 D. HET WEER OP ZONDAG. HET WORDT WEER WARMER EN BLIJFT WAARSCHIJNLIJK DROOG. Na de regenachtige dagen tusschen 20 cn 28 Juni, gedurende welke onweders de regensom van de geheele maand in het midden van het land op het normale peil brachten en in het Zuiden een belangrijk overschot aan neerslag veroorzaakten, zou het kunnen schijnen alsof de langdurige droogte ten einde is. Evenwel bleef ook na deze regenachtige dagen de neerslag in het Noorden van het land een tekort aanwij zen, terwijl de laatste week weer nergens regen van beteekenis is gevallen. Op grond hiervan mag daarom worden aangenomen, dat de droogte niet voorbij is. Voor de naaste vooruitzichten heeft deze omstan digheid nog groote beteekenis. Immers zelfs wanneer er een algemeene weersom- slag komt, bestaat er een groote kans, dat bij regenachtig weer nog te kleine hoe veelheden zullen vallen. De op dit oogenblik hcerschende alge meene weerstoestand in West- en Midden- Europa geeft bovendien nog geen andere dan vrij twijfelachtige regenvooruitzicn- ten. Er ligt nog een langgerekt gebied van hoogen druk over de Noordzee en een deel van het Vasteland, dat zich slechts lang zaam in Oostelijke richting vcrplaalst naarmate een oude depressie over Oost- Europa zich in dezelfde richting verwij dert. Dit gebied van hoogen druk necint bovendien in kracht af. In zooverre neemt dus de kans op regen wel iets toe maar het is toch twijfelachtig of voor Zondag een regenbrengende depressie uit het Westen zal opkomen. Van meer belang is, dat de algemeene verplaatsing van de luchtdrukverdeeling naar het Oosten zal leiden tot een stijging van de temperatuur, doordat de aanvoer van koele lucht uit het Noorden zal afne men en misschien vóór Zondag zal wor den vervangen door dien van warme luent uit het Zuiden of Zuid-Oosten. Vanuit het Noordwesten wordt dc goede weer^toe- stand niet bedreigd. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat in het Zuiden zich in verband met een zwakke depressie over de Golf van Biskaye en hooge temperaturen in Frankrijk een onweerstoestand ontwikkelt, die zich dan van Z. naar N. over ons land zou verplaatsen. Zeker is dat nog niet. Voorteekens daax*van zouden zijn een ster ke stijging van de temperatuur, langzaam en onregelmatig dalende barometer cn om- loopen van den wind naar het Z.-O. cn Z. Voor Zondag zijn derhalve de meest, waarschijnlijke kansen: Vrij warm tot warm, zwakke, veranderlijke wind, omloo pend naar Z.-O. of Z., meest veranderlijke, dooh toenemende bewolking en voorloopig nog droog weer, later toenemende on weerskans. C. van Duijn, metselaar, uit Katwijk, Ro- zensteinstraat 2d P. C. Damsteeg, dienst bode, uit Voorburg, Buurtweg 109. H. Kroon, hulp in de huishouding, uit Dor drecht, Poortlaan 19 E. A. Bietgen, dienstbode, uit Den Haag, Backershaegen- laan 72 G. M. Martens, dienstbode, uit Voorschoten, Rijksstraatweg 592. L. K. Hartl, dienstbode, uit den Haag, Stoeplaan 12. A. Trenkle, dienstbode, uit Rotter dam, Lijsterlaon 4 M. Ley, dienstbode, uit Den Haag, Adrianastraat 7 K. J. Puppel, dienstbode uit Schladen, Rijks straatweg 795 M. L. Backhaus, dienst bode, uit Den Haag, -Schouwweg 81—34 Lubnow, dienstbode, uit Den Haag, Buurt weg 99 L. Drun, uit Bandoeng, Sant horstlaan 1 M. Kerkvliet, dienstbode uit Golders Green. Toylingcrhorstlaan 4 H. W. Sobolewski, dienstbode, uit Den Ifaag, de Lus 20 Chr. Ronge. dienstbode uit Den Haag, Hoogewoerd 12. VerOjokkcn: C. J. Hubrecht naar den Haag J. H. Traarbacht naar Den Haag A. E. van Waasdijk naar Den Haag. Badhuisweg 90 A. M. de Voogd naar Domburg H. J. Hirschmann en gezin naar Den Haag J. C. Lanzing n. Bandoeng E. Kosten naar Rijswijk W. Rijpma naar Don Haag A. Schadow n. Den Haag E. C. Schafers naar Den Haag J. H. Wijgh en gezin naar Voor burg A. W. Daale naar Rotterdam, N. Zandbergen naar Den Haag.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7