WAALS WAALS O KUNT HEI NIET HELPEN ALSUHET LEESUUR TOCH IS MAR,ZOO BAR GOEDKOOP ZIJN THANS ONZE PRIJZEN EN NERGENS ANDERS ZOO'N KEUZE Het ieuadwerk voor meisjes in het Bisdom Haarlem Jarretel- Gordels Sport- Corscttcn Corsettcn, met elastieken binnenband Elastieken Corsctten Kinder Speelschortjes Kinder Mouwschortjes Dames Fant. Schortjes Schorten met schuin overslag 12* 49 49 99 10 35 10 59 Witte Blokhand- 1 A doeken, 58 x 60 Reclame Thee- Q V> doeken, 60 x 60 Prima Indanthrcn Geruite Thee- 1 C doeken, 63 x 63 Blauwe Keuken doeken, 58 x 60 Baddoeken met roode rand Fantasie Bad doeken, 50 x 90 Pr. sterke Bad doeken, 50 x 110 Badstof, per el 8* 13 19 29 24 Ongebleekt keper, 70 c.m. Goed Wit Flanel Prima Gezondh. Flanel Indanthren Linnen Grijs Tropical Prima Indanthren Jeans OC voor broekjes Geruit Schorten- bont, 120 c.m. Gekleurd Zephyr Amer. Oogjes, prima Crêpe Ontbijt- lakens 110 x 110 Moderne ruiten 130 x 160 Indanthr. Brei- 1 7 katoen, 100 gr. x 8* 10 20 15* 19 29 9 17* 60 90 Congolinnen Lakens, 2-pers. Graslinnen Lakens, 2-pers. Flinke royale Sloopen met overslag Dito met feston overslag Kinder Pyama's Dames Pyama's Gekl. Dames Nachthemden Gekleurde Dameshemden bijpassende Pantalons Gekl. Dames Onderjurken Witte katoen Dameshemden Dames Flanellen 59 90 22' 27* 30 95 59 47* 35 75 24 25 Witte Dames i a Camisoles 1U Gekl. Macco Dames O C Directoires Dito voor kinderen 10 Gekl. Kinder Onderjurken Dames Onderjur ken, wol m. zijde Zijden Dames Directoires Zijden Dames Onderjurken Int. Dameshemden met ronde hals Bijpassende Directoires Macco Jongens Kniebroeken Macco Borstrokken 20 Graslinnen, 150 c.m. Prima graslinnen OP 150 c.m. f? 160 c.m. 28 180 c.m. 32* 9* Wit Lingerie- katoen, 80 c.m. Ongebl. Hemden katoen, 70 c.m. 90 c.m. Ongebl. Laken- katoen Prima kwaliteit Congolinnen, voor lakens Ongebleekt Brei- 1 I katoen, 100 gr. Per Kilopak J ^2 8 11 18 24 19 Fil d'Ecosse Dameskousen Zijden Dameskousen Kinder Sportkousjes Halve Kousjes Tweedstof schreeu wend goedkoop 19 39 12* 9 8 Geruite Zijde g Zijden linnen 16* Crêpe de Chin« 26 nog niet de halve prijs. Heeren qa Overhemden Heeren 1 op Pyama's..*" Nethemden en Pantalons Interlock Shirts en Pantalons Zijden Heeren Sokken Nieuwe Petten Zephyr Jongens Blouses Zelfbinders BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 769.7 te Röst. Laagste barometerst.: 751.3 te Memel. Verwachting tot den avond van 7 Juli: Zwakke tot matige noordelijke tot ooste lijke wind, toene mende bewolking, droog warm weer, be houdens geringe on weerskans. Over vrijwel het gehcele waarnemings gebied heerscht hooge drukking, welker maximum zich thans naar Scandinavië verplaatst als gevolg van flinke luchtdruk stijging boven het afdrijvingsgebied van een storing over de Oostzee. Rond deze storing, die haar kern over de randstaten heeft, waait het krachtig: in het overige gebied is het rustig weer. Bijna overal is de temperatuur stijgende, slechts hier en daar over de Britsche Eilanden daalde zij. Er wordt zeer weinig neerslag gemeld. Voor ons land zijn de vooruitzichten nog gun stig. De wind zal wat gaan ruimen, wellicht geeft de invoer van vochtige lucht uit het Oostzeegebied eenige toename van bewol king. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 22.2 gr. C. LienT OP VOOR FIETSERS e.*. Van Vrijdagnamiddag 9.53 uur tot Zaterdagmorgen 4.16 uur. IIOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 7 Juli voorm. 12.02 uur en nam. 12.40 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl"„ 7 uur 22 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22.5 gr. C. I Nog zijn telegrammen van rouwbeklag aan de Koningin ingekomen van den Ko ning van Italic, den Koning van Noorwe gen. den Keizer van Ethiopië, de ex-konin gen van Spanje en Griekenland en de pre sidenten van San Salvador, Peru, Uruquay, en Haïti, Tsjechoslowakije, de Dominicaan- sehc Republiek, Chili, Estland, Polen, Let land, Portugal, den Koning van Egypte, den president van Finland, Venezuela, Grieken land, Spanje, Liithauen, den regent van Hongarije, den Koning van Zuid-Slavië en den secretaris-generaal van den Volken bond, AFSLUITING SCHEEPVAART Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland maken bekend, dat op Woensdag 11 Juli a s., de Hoornbrug en de trambrug onder Rijswijk, de Reineveldsbrug, de Koepoort- brug, de Oostpoortbrug en de Rotterdam- merpoortbrug onder Delft, alle gelegen over het RijnSchiekanaal, voor de scheep vaart gesloten zullen zijn, de eerste drie van 0 uur af, de laatste drie van 6 uur af. Zoo mogelijk zal in de avonduren gele genheid tot doorvaart worden gegeven. DE ARBEIDSREGELING De minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of besturders van ondernemingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdeelen daar van op Woensdag 11 Juli geheel of ten deele geen arbeid wordt verricht, in af wijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, vergund, het aan tal daardoor verzuimde uren tot een maxi mum van 8'/s uur, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallen de in het tijdvak van 9 Juli tot en met 21 Juli, met dien verstande, dat de werk tijd per dag ten hoogsten 9 A uur mag be dragen en verder onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van de betrokken arbeiders is zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in de gevallen, waarin krachtens het werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1923 ruimere, tijdgrenzen zijn toege staan, tusschen de daar aangegeven tijd grenzen en alsdan met dien verstande, dat de arbeid van jeugdige personen en vrouwen op twee achtereenvolgende dagen moet zijn afgewisseld door een rusttijd van ten minste 11 uren achtereen. IN INDIë Een stroom van condoleanties is inge komen bij den Gouverneur-Generaal, o.a. van den Vicaris-provinciaal te Batavia en den Apostolisch Prefect te Soerabaja. Naar wij vernemen zal tijdens de uit vaart van Z.K.H. Prins Hendrik in het paleis aan het Koningsplein een plechtig heid worden gehouden, die hetzelfde ka rakter zal dragen als die, welke op 27 Maart j.l. plaats had ter gelegenheid van het overlijden van H.M. Koningin Emma. In verband daarmede zal de gouverneur- generaal uit Buitenzorg overkomen en ten Paleize aanwezig zijn, Alle Bataviasche autoriteiten zullen tot de plechtigheid worden uitgenoodigd. EEN KRANS NAMENS LAND- EN ZEE MACHT. Naar wij van den Luitenant-Generaal, Gouverneur der Koninklijke Residentie, vernemen, zal er naar de aanwijzingen van den Minister van Defensie namens de Ko ninklijke Marine en de Koninklijke Neder- landsche Landmacht een krans aan het Pa leis Noordeinde worden aangeboden door den Commandant van het Veldleger en den Commandant der Marine in den Helder, vergezeld van hunne adjudanten en van een onderofficier en een mindere, respec tievelijk van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. 'Aan alle tot de bovengenoemde gedeel ten der Weermacht behoorenden zal de ge legenheid worden gegeven eene bijdrage tot dit doel te schenken. In verband daarmede kunnen onder volle waardeering van eventueel ten deze bestaande voornemens en bedoelingen het aanbieden van kransen of bloemstuk ken door afzonderlijke korpsen, vereeni- giiigen of personen de weermacht betref fende. in deze algemeene hulde begrepen worden geacht en kan mitsdien van een eventueel ten deze bestaand voornemen worden afgezien. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak dierkunde mej. M. A. van Over- eem (Den Haag); voorbereidend kerkelijk examen, de heer P. Smits (Rotterdam); doctoraal-examen rechten, de heeren A. R. Bueno (Den Haag); H. L. Maaldrink (Zutphen). C. M. C. van Lanschot 's-Her- togenbosch), A. Reigersman (Haarlem), boren te Frankfort a.M. candidaatsexamen rechten, de heer H. Zwarenstein, Oegstgeest; candidaatsexamen geschiedenis, de heer A. A. Kampman, Rotterdam; candidaatsexamen Ned. letteren, de heer J. Slikboer, Rotterdam. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Die Eheschlies- sung in Koran", mejuffrouw S. Kohn, ge- LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. De statuten van de Vrouwelijke Jeugdvereeniging voor Katholieke Actie, de Graal Overgang naar den R.K. Vrouwenbond MEDEDEELING VAN Z.H.EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT „St. Bavo" bevat de volgende mededee- ling van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent: Tot nu toe ontbraken volledige, vorme lijke Statuten voor de meisjesbeweging in Ons Bisdom. Wel waren van den beginne af door Ons enkele algemeene richtlijnen aangegeven, en deze werden door Ons ge leidelijk en langzamerhand aangevuld. Maar het leek Ons niet noodzakelijk, dat reeds van den aanvang af alles tot in dé tails kon worden geregeld. Bij een nieuwe beweging is het gewenscht, de ervaring te laten spreken. Eerst door de practijk en de daarbij opgedane ervaringen wordt het mogelijk tot afgeronde Statuten te komen. Thans, na een ongeveer vijf-jarige ont wikkeling van onze meisjesbeweging, lijkt Ons de tijd gekomen om in vormelijke Statuten den aard en de werkwijze ervan vast te leggen, hetgeen aan den uitgroei der beweging ongetwijfeld zal ten goede komen. Voorop staat, dat onze meisjesbeweging deel zal uitmaken van de Section des Jeu- nes (Sectie der Jongeren) der Internatio nale Unie van R.K. Vrouwenbonden. Twee motieven hebben Ons daartoe ge bracht. Allereerst, omdat de Sectie der Jongeren van genoemde Unie (evenals de Unie zelf) zich geheel en al heeft opgebouwd vol gens de princiepen en regelen der Katho lieke Actie, zooals die vooral door onzen thans regeerenden Paus Pius XI in talloo- ze allocuties en brieven zijn uiteengezet. En waar onze Heilige Vader de Katholieke Actie genoemd heeft den appel zijner oogen, meenden Wij niet beter te kunnen doen dan onze meisjesbeweging te doen aansluiten bij die organisatie, welke ge heel van dien geest doordrongen is, en die bereids hare goedkeuring verleende aan de Statuten, die thans worden gepubliceerd, als onder alle opzichten met de princie pen en regelen der Katholieke Actie over eenstemmende. Zelfs in den naam willen Wij dit voort aan doen uitkomen. Van nu af zal Onze meisjesbeweging heeten: Vrouwelijke Jeugdvereeniging voor Katholieke Actie, de Graal. Daar bestaat voor die aansluiting nog een tweede reden. Wij achten het name lijk ten zeerste gewenscht, dat de meisjes en jonge vrouwen van Ons Bisdom na het verlaten va nde jeugdorganisatie onmiddel lijk overgaan tot den R.K. Vrouwenbond. Immers, ook als volwassen vrouwen heb- en zij den plicht zich in te rijen in de be weging, die voor haar de aangewezene en de geëigende is. Welnu, dit zal des te gemakkelijker en als het ware van zelf geschieden, als haar jeugdorganisatie een afdeeling is van de Sectie der Jongeren van de Internationale Unie der R.K. Vrouwenbonden. Wanneer Wij de Statuten laten volgen, doen Wij dit onder het uitspreken van den wensch, dat zij onder den Zegen van God en de Allerheiligste Maagd Maria veel mogen bijdragen tot de echt-katholieke vorming der gansche vrouwelijke jeugd in Ons Bisdom. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 26 Juni 1934. STATUTEN VAN DE R. K. JONGE MEISJES- EN JONGE VROUWEN- VROUWENBEWEGING IN HET BISDOM HAARLEM. Artikel 1. De R. K. Jonge Meisjes- en Jonge Vrouwenbeweging in het Bisdom Haarlem draagt den naam van: „Vrouwe lijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, de Graal" en zal deel uitmaken van de Sectie der Jongeren van de Union Inter nationale des Ligues Féminines Catholïques. Daar de Katholieke Actie is de deelne ming der leeken aan het Hiërarchisch Apos tolaat, is deze beweging afhankelijk van den Bisschop. Art. 2. Het doel der Beweging is twee voudig: Allereerst wil zij de Katholieke meisjes en jonge vrouwen van iederen maatschap- pelijken stand en ontwikkeling opvoeden tot zelfheiliging; vervolgens wil zij haar op leiden tot ware apostelen, die ook aan de heiliging van anderen en aan de verchris- telijking der maatschappij willen meewer ken. Art. 3. In overeenstemming met dit doel stelt de beweging zich 'n driedubbele taak: lo. Zij wil zijn een godsdienstige bewe ging. Vóór alles wil zij haar leden opvoe den tot vurige Katholieke vrouwen, die den godsdienst en een diep-christelijk leven beschouwen als den grootsten schat van den mensch en die er naar willen streven om ook in het openbaar die gedachte uit te dragen en zoodoende mee te werken aan de uitbreiding van het Rijk van Christus. 2o. Wil zij zijn 'n maatschappelijke bewe ging. Zij wil namelijk haar leden vormen tot vrouwen, die in staat zullen zijn de plaats, die de meeste harer later in de maat schappij zullen innemen, met eere en over eenkomstig Gods plannen te vervullen en in haar dus te ontwikkelen die echt-vrou welij ke karaktereigenschappen, gepaard aan een grondige kennis der huishoudelijke kundigheden en vaardigheden, die een Katholieke Moeder maken tot het middel punt en den steun van haar huis. 3o. Wil zij zijn een cultureele beweging d. w. z. zij wil medewerken aan de verede ling in christelijken zin van de uitingen der cultuur. Zij wil nl. èn op de kleeding der vrouw, èn op haar spel en ontspanning het stempel drukken van ware Katholieke be schaving en dus meewerken aan de door voering onzer Katholieke cultuur. Art. 4. Om deze taak te kunnen vervul len, gebruikt de beweging vooral de vol gende middelen: lo. Met betrekking tot de godsdienstige taak: a. Cursussen in godsdienstleer, apologie en liturgie, welke onder leiding staan van een priester; missieclubs, waardoor de liefde voor de uitbreiding van Christus' Rijk wordt bevorderd; charitatieve clubs, o. a. voor hulp in de huishouding, waarin de beoefening der christelijke naastenliefde tot uiting komt, enz. b. Vraagt zij van de kern harer leden, dat zij lid zijn van de Maria-Congregatie, welke in iedere parochie van het Bisdom bestaat en waarvan een priester Directeur is. Voor de leden van den tweeden en den derden graad (zie artikel 5) is het lidmaat schap der Maria-Congregatie verplichtend; voor de leden van den lsten graad is het ten zeerste gewenscht. c. De z. g. „ernstige avonden", waar de hooge waarde van een diep-godsdienstig leven voor de leden wordt uiteengezet; en de clubs van de daad, waarin de leden ge bracht worden tot de daadwerkelijke be oefening van verschillende deugden. 2o. Met betrekking tot de maatschap pelijke taak: bestaan er in de beweging verschillende clubs, welke gericht zijn op de vorming an voorbereiding van het jonge meisje tot het godsdienstig en zedelijk apostolaat in de school en in de uitoefening van haar vak, en vooral tot haar taak als echtgenoote en moeder, cursussen in huishoudelijke kun digheden, kunstnijverheid, fraaie hand werken enz. 3o. Met betrekking tot de cultureele taak: zijn afdeelingen opgericht, doordrongen van de princiepen der Katholieke leer, voor- muziek en tooneel, voor litteratuur en de clamatie, voor rhythmiek, nationale dan sen, sport, enz. N.B. Als regel wordt door de leden niet meer dan 2 avonden in de week aan boven staande clubs besteed. Art. 5 .Leden kunnen zijn alle Katholie ke meisjes en jonge vrouwen, na den school" plichtigen leeftijd. Men onderscheidt: a. aangesloten leden; b. aspirant leden; c. aangenomen leden. Van de aangesloten leden wordt ge vraagd, dat zij willen leven volgens de verplichtingen van ons H. Geloof; dat zij op vastgestelde tijden een vergadering bij wonen, en een zekere contributie beta len. Zij dragen niet het uniform der be weging. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Vergadering Slagerspatroons- vereenigingen in „Den Burcht". 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hooge- woerd 171, lel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. De aspirantleden bereiden zich voor om tot de inwijding te worden toegelaten. Deze voorbereidingstijd duurt op zijn minst een half jaar. De aangenomen leden vormen de kern der beweging. Men onderscheidt drie gra den. Tot den eersten graad worden alleen die meisjes toegelaten, waarvan na infor matie bij den Pastoor der parochie gebleken is, dat zij bekend staan als goede, dege lijke Katholieken, en die verder blijk hebben gegeven van voldoende gemeen- schapsgeeest en apostolaatszin, zoodat men vertrouwen kan dat zij, voorzoover haar krachten dat toelaten, ernstig mee willen werken om de idealen der Katholieke Actie hoog te houden en te verwezenlijken. Uit de kern wordt nog een élite ge vormd, nl. de leden van den tweeden en derden graad, welke vrijwillig verschillen de bijzondere verplichtingen op zich nemen. De leden van den tweeden graad ver plichten zich, tenminste driemaal in de week de H. Mis bij te wonen, en daaronder zoo mogelijk te communiceeren. Zij nemen zich voor, eiken dag één versterving te doen, om van God te verkrijgen de uit breiding van het Godsrijk op aarde. De leden van den derden graad ver plichten zich, elke week vijfmaal te Com munie te gaan, en eiken dag tenminste drie verstervingen aan God op te dragen voor dezelfde intentie. N.B. Om de Katholieke meisjes gemakke lijker tot de beweging te brengen, organi seert men ze reeds op de hoogere klassen der lagere school als Kruiskinderen. Deze behooren niet tot de eigenlijke Vrouwelijke Jeugdvereeniging doch treden bij het ver laten der school tot de beweging toe. Art. 6. Men onderscheidt: Graalafdee- lingen en Graalwachten. Graalafdeelingen worden opgericht in de steden en grootere dorpen, Graalwachten in de kleinere ge meenten. Zij onderscheiden zich van elkan der hierdoor, dat de Graalafdeelingen recht streeks verzorgd worden door enkele in de stad wonende Vrouwen van Nazareth, terwijl dit bij de Graalwachten indirect geschiedt door het Centrale Graalwacht- departement. Art. 7. De beweging werkt parochieel. Wel kunnen meerdere parochieele afdee- lingen gebruik maken van eenzelfde huis (hetgeen wegens de financieele onmoge lijkheid om in iedere parochie een afzon derlijk huis op te richten wel zoo goed als regel zal zijn) maar de afdeelingen blijven parochieel, evenals de clubs, die in die afdeelingen bestaan. Om bijzondere omstandigheden kan ech ter na bekomen verlof van den Bisschop een interparochieele afdeeling worden toe gelaten, zooals o.a. het geval is met de ka- detten, de atelier- en fabrieksmeisjes en de Jonge Garde. Art. 8. De diocesane organisatie wordt bestuurd door het Centrale Comité van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie, de Graal, welk Centraal Co mité bestaat uit eenige „Vrouwen van Na zareth" en eenige der meest geschikte meisjes, die benoemd worden door den Bisschop, onder leiding van den door den Bisschop aangestelden Priester-Directeur. Het Hoofdbestuur vergadert iedere week "met den Directeur, ter bespreking van alle aangelegenheden, de organisatie betref fende. Het Diocesaan bestuur benoemt een Be stuursraad uit de Hoofden van Departe menten, die elk een onderdeel van de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, de Graal verzorgen. Art. 9. Iedere parochieele afdeeling wordt bestuurd door een Vrouwe van Na zareth en twee leidsters onder leiding van den Pastoor der Parochie. Deze vergaderen iedere veertien dagen met den Pastoor over de aangelegenheden, de parochiale organisatie betreffende, en verder zoo dikwijls de Pastoor het noodig oordeelt. Ieder parochieele actie behoeft de goedkeuring van den Pastoor. De Dio cesane Directeur draagt zorg, dat de een-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2