DE VALSCHE MUNTERIJ DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL VRIJDAG 6 JULI 1934 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 Besprekingen tusschen Belgische en Nederlandsche politie-autoriteiten. hielden rich merkwaardig kalm en gehoopt werd reeds dat er van het geheele Ooste lijk front geen nieuws te melden zou zijn, toen te ongeveer kwart over tien het tu mult plotseling losbrak in de Louis Botha- straat bij het Afrikanerplein en op het Krugerplein en omgeving. Troepen opge schoten jongens en ook ouderen, die van alle kanten waren komen opzetten, gooi den hier lantaarns in, braken het plavlei- sel open en maakten zich gereed om de politie te bestoken. Van het bureau Lin- naeusstraat rukte onmiddellijk de over valauto uit. Met sabel en gummistok wer den de belhamels verpaagd. Tijdens en na dit optreden werd de politie, vermoedelijk vanaf de daken in de omgeving, met stee- r.en bestookt, gelukkig zonder dat iemand werd getroffen. Toen de rust eenigenmate was teruggekeerd, kwamen er berichten binnen over wanordelijkheden in de Wa- genaarstraat en de Dapperstraat. Ook hier bleek het plaveisel op verschillende plaatsen te zijn opgebroken. Weer waren de sabel en de gummistok de eenige wa penen, waarmede de menigte uiteengedre ven werd; van vuurwapens heeft men geen gebruik behoeven te maken. Voor zoover wij konden nagaan is in Oost aan weerszijden niemand ernstig ge wond. TUMULT IN DE GROOTS WITTENBURGERSTRAAT. De politie van het bu 'eau Kattenburger- gracht, die het tot ongeveer elf uur betrek kelijk rustig had gehad, moest op genoemd tijdstip in touw komen doordat in de Groote Wittenburgerstraat een ruit van een winkel van Jamin werd ingegooid. Ver der moesten ook hier de straatlantaarns het ontgelden, terwijl, op enkele plaatsen ook de straat werd opengebroken. De agenten, die hier optraden, kregen spoedig verster king van eenige collega's die per motor met zijspan van het posthuis Zeeburger- dijk waren uitgerukt. Voor het midder nachtelijk uur was hier de rust eveneens teruggekeerd. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Gisteravond heeft te Elsloo (Fr.) een verkeersongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 45-jarige M. Hulzlnga reed aldaar met zijn paard en kar en wilde met zijn kar een weiland oprijden. Hij moest daar toe een trambaan oversteken. Waarschijn lijk heeft hij een aankomenden tramtrein niet aan hooren komen, met het gevolg, dat de wagen gegrepen werd. H. werd van den wagen geslingerd en kwam onder den tramtrein terecht. De machinist stop te spoedig, doch er kon niet verhinderd worden, dat H. den locomotief en de vijf volgwagens over zich heen kreeg. Zwaar verminkt werd hij van onder den laatsten wagen, die opgevijzeld moest worden, ge haald. De levensgeesten waren reeds ge weken. Het 7-jarig zoontje van H., die eveneens op den wagen gezeten was, werd er mede afgeslingerd, doch bekwam zoo goed als geen letsel. Het paard kwam in een sloot terecht, de wagen werd zwaar beschadigd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Gisteravond heeft op den provincialen weg te Nieuwe Tonge een ernstig onge val plaats gehad. De motorrijder Troost uit Middelharnis kwam met zijn motorrijwiel in botsing met een personenauto, bestuurd door den heer G. Buth uit Sommelsdijk. Met een ernstige hersenschudding werd T. opgenomen en naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Buth bekwam geen letsel. Beide motorrijtuigen werden zwaar gehavend. KAPITALE BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gisteravond heeft een felle brand ge woed in het Maasdorp Lithoyen, alwaar een kapitale boerderij annex café, alsmede een groote landbouwschuur in de asch zijn gelegd. De brand ontstond in het achter ste gedeelte van de boerderij en vond gre tig voedsel in een enormen voorraad stroo, die kort geleden was binnengehaald. Spoe dig was het geheele complex een groote vuurzee. Naast de genoemde gebouwen werd de geheele inboedel, een groot aantal landbouwwerktuigen en vele kippen een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. LAFFE OVERVAL OP OUDEN MAN. Door twee indringers vastgebonden en beroofd. In den nacht-van Dinsdag op Woensdag i* de alleenwonende 75-jarige A. G. op den Zeilberg onder Deurne door twee man nen in den slaap overvallen. De indringers bedreigden hun slachtof fer met een mes en bonden den man aan handen en voeten. Uit een vest werd een briefje van 25.en een van 10.ge stolen. Met dezen buit kozen zij het ha zenpad. Dos morgens werd G. door buren uit zijn toestand verlost, waarna onmiddel lijk aangifte bij de politie is gedaan. Van de daders, die door het openschui ven van een raam zijn binnengekomen, ont breekt tot nog toe elk spoor. GEHEIME MARGARINE-FABRIEK ONTDEKT. In samenwerking met de gemeentepoli tie van Dongen is door de Koninklijke Marechaussee uit Tilburg een inval gedaan In verband met de valschemuntersaffaire, die ongeveer 14 dagen geleden aanleiding heeft gegeven tot de arrestatie van een twaalftal personen te Antwerpen en waar over wij reeds destijds uitvoerige mededee- lingen hebben gedaan, kan thans nog nader wordert bericht, dat de Commissaris van de Rechterlijke politie te Antwerpen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met verschillende autoriteiten een aantal be sprekingen heeft gevoerd, welke het on derzoek in deze omvangrijke zaak noodig zijn. Wat Amsterdam betreft heeft genoemde politie-autoriteit een onderhoud gehad met Commissaris K, H. Broekhoff van de Ne derlandsche Centrale inzake Falsificaten. In den loop van gisteren is de Commissa ris naar Antwerpen teruggekeerd. Omtrent deze zaak vernemen wij van anderen kant nog nader, dat het bezoek van den Antwerpschen Commissaris aan ons land in het bijzonder ten doel had, het verband te leggen tusschen de uitge vers in Nederland van de valsche bankbil jetten en de makers in Antwerpen. Genoemde politie-autoriteit heeft in dit verband eenige nadere details verzameld, waarvoor hij in het bijzonder contact heeft gehad met de justitie te Eindhoven en te Roermond. Daarna heeft hij gistermiddag omtrent zijn bevindingen verslag uitge bracht aan de Nederlandsche Centrale in zake Falsificaten te Amsterdam. Wij vernemen, dat volledig is vastge steld kunnen worden, wie de tusschenper- sonen in deze affaire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gearresteer den, doch het bewijs was nog niet defini tief te leveren. Verder vernemen wij nog, dat gisteren een arrestatie is verricht te Rotterdam. De arrestant is een bekende cocaine-smokke- laar, van wien vaststaat, dat hij destijds opdracht had ontvangen een aantal val sche bankbiljetten uit te geven. Door ver schillende omstandigheden is hij hiertoe echter niet gekomen. De man is in het Huis van Bewaring opgesloten. Nadere bijzonderheden over de valsche munters en hun werk Over de wijze, waarop de valsche munterlj is ontstaan, meldt de „Soir" van gister avond nog het volgende: „Een dag of veertien geleden hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van twaalf individuen, die te Antwerpen en in Nederland valsche honderd-guldens bil jetten in omloop hebben gebracht. De be trokkenen hadden het plan de Nederland sche Bank voor een bedrag van 42 mil- lioen franken op te lichten. Deze poging is evenwel mislukt doordat de Belgische politie en de Nederlandsche justitie tijdig werden gewaarschuwd. Het onderzoek heeft de volgende bij zonderheden van het plan aan het licht gebracht, in den loop van het jaar 1933 moest de Nederlandsche Bank een groot aantal bankbiljetten vernietigen. Een bediende kwam op het idee de bil jetten, welke verbrand zouden moeten worden te vervangen en de andere te houden. Een der beschuldigden heeft erkend, dat zes series van 5000 biljetten van 100 op deze wijze verduisterd, een waarde van drie millioen guldens zou vertegenwoordi gen, d.i. 42 millioen Belgische franken. in een tamelijk afgelegen boerderij van C. V. te Dongen, aan de Laagstraat. Men had vernomen, dat in die boerderij op clandestiene wijze margarine gefabriceerd werd. Een flinke politiemacht begaf zich naar de boerderij om een onderzoek in te stellen. De deur werd geforceerd en de politie ontdekte, dat het bedrijf in vollen gang was. Een groot aantal personen werd op heeterdaad betrapt. Eenige margarinebe- reiders van de oude Margarine-fabriek in Oosterhout hadden de leiding van het be drijf op zich genomen. Het bleek b(j on derzoek, dat het riet van de schuur zoo wel van binnen als van buiten, voor ge luid en licht absoluut ondoordringbaar gemaakt was. GOEDE VANGST. Door de gemeentepolitie te Dongen is aangehouden een 16-jarige jongen, die voorzien van een vuurwapen eenige da mes op het stille gedeelte in den Duiven- toren tot afgifte van geld had bewogen. Voor de velen, die van dit mooie maar stille fietspad gobruik maken, zal dit een groote geruststelling zvjn. Imposant ben je niet, ge leerd ook al niet, en brid- con ken je óók nieL Wat doe jjj eigenlijk op de we- rekl, onnooiel mannetje, (Pasai&tj Men was het er zelfs over eens niet bij dat bedrag op te houden, doch er een gere gelde exploitatie van te maken. Een zekere Van der Welt, een Nederlan der, was het hoofd der onderneming. Hij zocht een middel de noodige valsche biljet ten te laten drukken en stelde zich in ver binding met een Antwerpenaar, zekeren B., die zich met deze taak belastte, even als met het overbrengen der biljetten naar Nederland. Cliché's en proeven werden door een Antwerpsche drukkerij vervaar digd, naar het schijnt althans. De eerste proeven voldeden niet. Een tweede serie cliché's bracht meer succes, doch met den drukker kon men het niet eens worden. Ten slotte slaagde men er in een eerste serie van 5000 biljetten te doen drukken. Een proef werd naar Rotterdam gezon den, doch geweigerd, aangezien dit speci men niet genoeg gelijkenis vertoonde met de origineele biljetten. De beschuldigden, die allen bekend heb ben, verklaren, dat deze eerste 5000 val sche biljetten zijn vernietigd. Niettemin zijn ongeveer 20 stuks in circulatie ge bracht. Bij deze affaire kwam een tweede. B., die de leider was der bende te Antwer pen, ontving op een goeden dag bezoek van drie individuen, die hem een revolver onder de neus duwden. Zij verklaarden valsche munters te zijn en eischten aan deel in de affaire Zij beweerden afgevaar digd te zijn door een Nederlandsch-Lim- burgsche Bank, welke een bevroren crediet in Duitschland probeerde te incasseeren. Deze instelling wilde, naar hun zeggen, het „bevroren crediet" door valsche bil jetten vervangen, dan de Duitsche autori teiten waarschuwen, dat zij het Neder landsche deposito moesten vernietigen. Er moesten dus nieuwe biljetten wor den gedrukt, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitgegeven. Op dat oogenblik, nog altijd volgens het ar tikel in de „Soir" waarschuwde een Antwerpsche graveur, die gesolliciteerd had'naar de vervaardiging der cliché's en de regelmatigheid der bestellingen in twij fel trok, de politie. De rechter van instruc tie Mechelynck werd met de instructie be last en begon het onderzoek. De internationale bende probeerde op dat oogenblik de valsche biljetten de Ne derlandsche grens over te smokkelen. Een hunner bemerkte bij aankomst te Venlo, dat de Nederlandsche recherche achter de zaak was. Hij .verborg het pakket met valsche biljetten en ging weer over de Belgische grens. De politie arresteerde intusschen ver scheidene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle leden der bende achter slot en grendel. Het is nog moeilijk vast te stellen welk aandeel de verschillende leden der bende in de zaak hebben gehad, zoomede de rol iwelke twee in Nederland gearresteerde individuen in dezen hebben gespeeld. Zij beweerden, dat deze biljetten bestemd wa ren geweest voor „reclame" en in sigaret tendoosjes zouden worden verpakt. Deze affaire, aldus besluit „Soir" het artikel, kan een grooten terugslag hebben, vooral in Nederland, want indien de „slag" geslagen zou zijn zou de Nederlandsche Bank een vijftigtal millioen lichter zijn ge weest. SPORT LAWNTENNIS INTERNATIONALE WEDSTIJDEN WIMBLEDON. Koopman en Timmer geslagen. In het heerendubbelspel werden giste ren onze landgenooten Timmer en Koop man geslagen door Kirby en Miki (Zuid- AfrikaJapan) met de cijfers 16, 68, 0—6. De halve finales in het damesenkelspel hadden het volgende resultaat: Helen Jacobs (V.S.) sloeg Miss Harti- gan (Australië) 6—2, 6—2. Dorothy Round (Engeland) sloeg Mme Mathieu (Frankrijk) 64, 57, 6—2. Helen Jacobs en Dorothy Round spelen Zaterdag a.s. tegen elkaar in den eind strijd. In het heerendubbelspel wonnen Lott en Steef en van Denker en Henkei met 6—1, 13—11 en 6—3. VOETBAL LUGDUNUM—NEPTUNUS. Het Neptunus-elftal dat Zondag a.s. te 5 uur achter „Pomona" tegen Lugdunum uit komt is als volgt samengesteld: Doel: Smit. Achter: Ntisboumee, Kooyman. Midden: Kalker, Berg, v. d. Bogt. Voor: de Wit, Vente, Le Noble, Spaan- donck en Antheunissen. Het medespelen van Vente is zeker. ZWEMMEN NIEUWE ZWEMSTER ONTDEKT. De 17-jarige Alice Brigdes schijnt in de Vereenigde Staten een nieuwe zwemster te zijn. Tijdens wedstrijden te Winthrop in Maine zwom zij de 200 yards rugslag in 2 min. 53,6 sec., hetgeen bijna 4 seconden lager is dan het oude wereldrecord. De genoemde afstand komt echter voor homo logatie bij de F.I.N.A. niet meer in aan merking. VOLKS- EN SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL". Op Woensdag 25 Juli a.s. organiseert de Zwem- en Polo Ver. „De Zijl" bovenge noemde wedstrijden. Het programma hiervoor is als volgt sa mengesteld: 50 Meiter schoolslag Dames en Heeren. 25 Meter vrije slag voor soholieren tot en met 13 jaar, jongens en meisjes. 50 Meter vrije slag scholieren tot en met 16 jaar, jongens en meisjes. 50 Meter rugslag Dames en Heeren. 25 Meter schoolslag schalieren tot en met 13 jaar, jongens en meisjes. 50 Moter schoolslag scholieren tot en met 16 jaar, jongens en meisjes. 50 Meter vrije slag Dames en Heeren. Tevens zullen tijdens deze wedstrijden een drietal kampioenschappen van Leiden worden verzwommen, terwijl tot slot een Waterpolo-wedstrijd zal worden gespeeld. GYMNASTIEK DE INTERNATIONALE TURN- WEDSTRIJDEN TE ANTWERPEN. De Nederlandsche ploeg. Op Zondagmiddag, 8 Juli a.s., om half drie zal in het Sportpaleis „Merxem", bij Antwerpen, voor de zevende maal de Inter nationale Turnwedstrijd plaats vinden tusschen Belgische en Hollandsche Keur- turners. De Nederlandsche ploeg is voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld: P. van Dam (Den Haag); E. Melkman (Bergen op Zoom); P. Kok (Rotterdam); G. Ens (Noord Scharwoude); J. F. van der Vin den (Koog a. d. Zaan); J. van Genderen (Vlaardingen); W. Zwaaf (Amsterdam). Deze ploeg staat onder leiding van trainer A. Metz. De Nederlandsche kampioen F. Wedel zal niet aan dezen wedstrijd kunnen deel- nemen, aangezien hij niet van Nederland sche nationaliteit is. WIELRENNEN „DE RIJNSTREEK". A.s. Zondag wordt voor de A en B klassen de maandelijksche trainingisrit gehouden naar Woerden en terug. Start 10 uur café „Sportrust". DE TOUR DE TRANCE, Derde etappe. Lapebie winnaar. 54 renners vertrokken gisteren van Charleville naar Metz. Rebry, de stoere Belg, had n.l. den strijd opgegeven, zoo dat het Belgische team het zonder een van zijn sterkste rijders moet doen. Deze derde etappe leidde van Charle ville over Montmedy, Longuyen, Briey naar Metz, een afstand van 161 K.M. Evenals de vorige etappes kwamen nu ongeveer tien renners gezamenlijk bij de finish aan, een voorsprong van meer dan 1 minuut hebbend op de rest van het pe- leton. Op het eerste gedeelte reed het ge heele veld vrijwel bijeen, maar in de buurt van Metz trok Dictus (België) er tusschen uit met drie renners er achter aan. Tenslotte haalden Speicher, Buse en Lape bie den Belg in en nog negen renners voeg den zich vlak voor Metz bij de kopgroep. Vlak voor de finish trachtte Lapebie er nog tusschen uit te komen, maar Romain Maes en Louviot hielden hem in het oog. In de sprint won Lapebie voor Romain Maes en Louviot. Op 20 Meter volgden Martano, de sterke Italiaansche renner, ONKIESCH. Het is de „Telegraaf', die in haar avond blad van Woensdag een tweetal foto's pu bliceerde van de ontmoeting tusschen H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, toen deze laatste in den vroegen morgen van dien dag vanuit Engeland te Hoek van Holland aankwam. De eene foto stelde voor de aankomst van de „Batavier" en daar op de kade, kiesch alleen gelaten in haar smart, de Ko ningin, hier geen Koningin, maar een zwaar beproefdè vrouw. Op de andere foto kon men zien, hoe Hare Majesteit de Prin ses omhelsde, Haar dochter, de eenige, die Haar gebleven is, na de dubbele slag, die Haar trof. Als ons, gewone menschcn, diep leed treft, dan zijn we zoo graag ©en oogen blik alleen met ons verdriet. Dat ook een Koningin recht heeft, zelfs maar op een klein gedeelte van Haar eigen intieme leven, dat schijnt de „Telegraaf' niet te beseffen. Het blad had niet de fijne intuitie, het menschelijk gevoel om te zien, dat daar geen Koningin stond, maar een Moeder, een echtgenoote met heel zwaar leed. En omdat die vrouw en Moeder toeval ligerwijs Koningin was, moest dat verdriet den lezers van de „Telegraaf" als eerste klas sensatie worden aangeboden. „Leest de Telegraaf. Hoe een Koningin lijdt". Alleen reeds die eenzame figuur daar aan de kade, triest in den gesluierden morgen, fijngevoeld door Haar gevolg alleen gela ten, had het menschelijk gevoel van de Telegraaf, zoo dit in slaap ware geraakt, wakker moeten roepen. Het deed het niet. En de lezers van dit blad, die begaafd zijn èn met'verstand, èn met gevoel zullen zich beleedigd ach ten, dat hun eigen blad hen zóó laag aan slaat. Het publiceeren van foto's van H.M. de Koningin in Haar vacantie-oord Brig, v/aar men Haar zag staan op het balcon van Haar hotel, ging o.i. al iets te ver. Meer dan wij, hebben deze menschen ten minste een enkele maal recht op hun le ven, enkele uren, waarop zij vrij zijn. En het getuigt niet van goeden smaak hen zelfs dan nog te achtervolgen om aan de sensatielust van het groote publiek te kun nen voldoen. Maar wat de Telegraaf deed, was be paald onkiesch. i daarop volgden Speicher, Morelli, Berga- maschi en Buse. De tijd van de kopgroep bedroeg 5 uur 1 min. 55 sec. Ongeveer 1 minuut na deze kopgroep arriveerde Erne (Zwitserland) met de rest van het veld. De weersomstandigheden waren uitste kend, terwijl de renners den wind in den rug hadden. De uitslag van deze etappe was: 1. Lapebie (Frankrijk) tijd 5 min. 55 sec. 2. R. Maes (België). 3. Louviot. 4. Martano. 5. Speicher. 6. Morelli. 7. Bergamaschi. 8. Buse. Het algemeen klassement ziet er na de derde etappe als volgt uit: 1. A. Magne (Frankrijk) 19 uur 7 min. 30 sec. 2. Ber gamaschi (Italië) 19 uur 8 min. 15 sec. 3. Le Greves (Frankrijk) 19 uur 10 min. 59 sec. 4, 5 en 6. Buse (Duitschland), Louviot (Frankrijk) en Martano (Italië) allen tijd 19 uur 13 min. 58 sec. 7. Y. le Goff (Frank rijk) individueel 19 uur 15 min. 53 sec. 8. Geyer (Duitschland) 19 uur 18 min. 8 sec. 9. Speiohël- (Frankryk) 19 uur 22 min. 21 sec. Het landenklassement luidt: 1. Frankrijk totaaltijd drie beste renners 57 uur 32 min. 27 sec. 2. Duitschland 53 uur 19 sec. 3. Italië 58 uur 34 sec. 4. België 58 uur 13 min. 27 sec. 5. Zwitserland Spanje. 101. Piet Prikkel, die Drein Drentel in geen velden of J 102. Ik houd het niet langer meer uit, riep Piet Prikkel wegen zag, begon zich erg ongerust te maken. Dat is niet ten laatste. Ik moet haring of kuit hebben. Ik ga Drein in orde, dacht hij. Die geschiedenis van die zeetaart is mis- I Drentel zoeken. Meteen sprong hij op en liet de steen los, en schien niets anders dan een grapje, en is die arme Drein I holde landwaarts, alsof honderd zeetaarten hem op de hielen al door andere negers ontvoerd. I zaten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10