EEN PRACHTIG-GESLAAGDE ENCYCLIEK-MEETING MAANDAG 2 JULI 1934 Ut. LfclDSLHK CUUKANT DERDE BLAD. PAG. 9 Duizenden trokken naar de Veen GESTERKT EN GESTAALD IN DE STRIJD VOOR GOD EN VADERLAND In de rij van encycliek-meetings, ter dankbare herdenking van de uitvaardiging der Rerum Novarum, is die, welke giste ren werd gehouden, een van de best ge slaagden. De arbeiders-leiding had ditmaal te Roe- lofarendsveen verzamelen geblazen, en ihoewel deze gemeente niet zoo gemakke lijk te bereiken is, waren ruim twee dui zend Katholieke arbeiders op het appèl verschenen. Per boot en per bus, per fiets en loopend stroomden de meetinggangers in het Tuin dersdorp samen. Er heerschte een feestelij ke drukte, nog verhoogd door het feit, dat bijna huis aan huis de vaderlandsche drie kleur was uitgestoken. Hoewel het aanbeveling verdient in het stee-vaste programma eenige variatie te brengen (waarom niet eens de Graal, de K.J.C. of een sportclub voor demonstraties uitgenoodigd?), zouden wij niet gaarne zien, dat de inzet van deze „uren des gedenkens" werd veranderd. De meeting begint steeds met een be zoek aan het Huis des Heeren, waar het H. Sacrament ter aanbidding wordt uitge steld. Een plons in een stille vijver. In de mooie kerk van „de Veen" heeft gisteren de zeereerw. heer Aarts, pastoor te Oude-Wetering, de meeting-gangers met hartelijke woorden toegesproken. Met groote vreugde had spr. de uitnoodiging aanvaard, om het welkomstwoord te spre ken, op de eerste plaats omdat hij zijn hart verpand heeft aan den Volksbond, van wel ken bond hij vijftien jaar geest, adviseur is geweest, en vervolgens omdat deze mee ting gehouden wordt op een plaats, die boven andere plaatsen een door-en-door Katholieke gemeente is. In gedachte ging spr. terug naar den tijd, veertig, vijftig jaar geleden naar den tijd toen de Encycliek Rerum Nova- rum in de wereld werd geworpen als een plonsend rotsblok in een stille vijver. In de kalmte, welke ér heerschte, weerklonk de klaroenstoot van den Paus, die bloot legde hoe de toestand was en aantoonde, hoe de ordening zijn moest. Er waren er velen, die aarzelend het Pauselijk schrij ven gelezen hebben; er waren zelfs die den brief ter zijde legden. Bij het snuffe len in de oude archieven van een onzer parochies vond spr. onlangs den „Rerum Novarum", zooals deze bij de uitvaardiging aan de Pastoors was toegezonden: onopen- gesneden! Velen dachten in dien tijd: dat is niets voor mijn parochianen; misschien dachten zij wel: de Paus is te idealistisch, het kan toch niets worden. Men huiverde ervoor om den Zendbrief uit te voeren, want groote moeilijkheden deden zich daarbij voor. Ten eerste in eigen boezem, waar men stootte op tegenkanting, onversdhillgheid en vrees, dat de georgani seerde Kath. arbeiders ernaar zouden stre ven „de macht" in handen te krijgen. Ten tweede de moeilijkheid om goede leiders te vinden, bekwaam om hun mede arbeiders voor te lichten. Ten derd'e de bedreiging voor de Katho lieken aan alle kanten, waar arbeiders zich begonnen te organiseeren onder leuzen, die de Kerk niet mocht en kon aanvaarden. Dat waren de Marxisten, die met hun eischen, welke toch niet voor verwerkelij king vatbaar waren, helaas duizenden Kath. arbeiders wisten te verleiden, die voor de Kerk verloren gingen. De moeilijkheden zijn overwonnen. Er is geen onverschilligheid meer ten opzichte van den Volksbond en ook geen vrees, want men heeft ingezien, dat hetgeen Leo XIII vroeg niet anders was dan naasten liefde en rechtvaardigheid. In de moeilijkheden van den nieuwen tijd heeft een andere Paus voor de Kath. arbeiders nieuw.e toekomst-mogelijkheden geopend. Indien de Kath. arbeiders koers houden in de richting, door Z. II. aangege ven, kan de Volksbond een groote zegen zijn in de toekomst. Blijf vasthouden, zeide spr., aan uw or ganisatie. Houdt u aan de geestelijke lei ding, die vanuit Rome gegeven wordt. Weest menschen van tucht en discipline, dan zal de Volksbond blijven wat zij is: een vreugde voor God en Kerk, een geluk voor vorstin en land. 4 DE OPTOCHT. In de grootste orde verliet nu groep na groep het kerkgebouw, om in marschtempo door het dorp te trekken met ontrolde ba nieren. Niet minder dan zes muziekkorp sen liepen in de stoet mede en vervulden de lucht met schetterende fanfares en feestmarschen. Na dit zéér geslaagde „krachtsvertoon" verzamelden de duizenden zich op het mee tingterrein den tuin van den Pastoor. Het groote grasveld onder het groene ge boomte vormde een bijna ideaal-oord voor zulk een bijeenkomst. Met vele wimpels en vlaggen was aan den in zomer-schoon heid prijkenden tuin een nog feestelijker- tintje gegeven. DE MEETING. Rond het spreekgestoelte stelden de luisteraars zich op. Onder de gasten waren wethouder De Jong, de gemeente-secreta ris, de heer Van Har te veld en de kapelaans der parochie. De voorzitter van de afd. Roelofarends- veen, de heer W. P. van Ruiten, sprak het welkomstwoord. Door deze massale be tooging worde wakker geroepen, zeide spr., een levendige belangstelling voor de uit voering der encyclieken. Het woord was daarna aan den heer Jos. Maénen, uit Heerlen. REDE JOS. MAENEN. Spr. heeft hier gezien een gelijk verlan gen en streven als in Limburg, namelijk om de Katholieke Arbeidersbeweging zoo machtig en. groot mogelijk te maken. Af en toe gebeuren er dingen, die er ons aan herinneren, dat wij leven te mid den van een onstuimige wereld. Spr. her innerde aan de gebeurtenissen, die zich gisteren in Duitschland hebben afgespeeld. Dan geven wij er ons weer eens reken schap van, dat wij leven in een tijd, die siddert en beeft. De rampzalige oorlog is nauwelijks beëindigd of reeds is men weer begonnen aan een wedloop in de gruwe lijke bewapening. Als wij vragen: hoe komt dat alles, dan zien wij voornamelijk de vreeselijke over- heersching van het geld, de plutocratie, die zich niet bekommert om bloed en tra nen, maar alleen het goud hartstochtelijk nastreeft. Wij worden geplaatst in deze maatschappij voor de keuze: Christus of de Mammon. Een bed, dat door anderen is is opgemaakt. Het zou niet juist en billijk zijn, wan neer wij niet erkenden, dat in de veertig jaren na Rerum Novarum veel goeds voor de arbeiders werd tot stand gebracht. Niet luid genoeg kan dat verkondigd worden, speciaal voor de jongeren, die komen in het bedje, dat door de ouderen is opge maakt. Spr. herinnerde aan de droevige toestanden, waarin de arbeiders en arbei dersvrouwen veertig jaren geleden ver keerden. In dien tijd heeft Leo XIII de ge wetens wakker geschud en de arbeiders gewezen op de macht, die zij gezamenlijk kunnen aanwenden. In de nieuwe encycliek Quadragesimo Anno, wordt afgerekend met de aanmati ging van de geldmacht, die de arbeiders gen enkele medezeggenschap wil toeken nen in de bedrijfsregeling. Zeker, de Paus houdt vast aan eigendomsrecht daaraan houdt ieder denkend mensch vast. Maar de Kath. arbeidersbeweging zal blijven strijden tegen misbruik van de geldmarkt, en tegen alleenheerschappij van het kapi taal in het bedrijfsleven. Zij zal opkomen voor bedrijfsorganisa tie, voor een nieuwe ordening van het eco nomisch leven in het bedrijf. Daarvoor hebben wij niet noodig Nationaal-Socialis- me. Laat men zich dat toch niet wijs ma ken. Wat het buitenland ons daaromtrent te zien geeft, is niet-bemoedigend. Het groote werk, dat ons wacht. Maar al zijn de stoffelijke toestanden dan wat verbeterd, van den anderen kant is spr. het eens met Prof. Raaymakers, dat alles wat er tot nu toe is tot stand gebracht, klein werk was, al was het voornaam werk. Thans wacht ons gróót werk: de kerste ning der Maatschappij. De moderne wereldbeschouwing heeft de juiste orde van God en wereld, ziel en lichaam op haar kop gezet. De eerste vraag en antwoord van de catechismus, die ge grift moesten zijn in het hart van ieder mensch, worden practisch door niemand meer nageleefd. Men stelt niet meer de ziel boven het lichaam, neen, men heeft het tijdelijke gesteld boven het eeuwige. Deze afdwaling is de oorzaak van alle geestes- verwarring in onzen tijd. Spr. wees op brutale uitingen van het Duitsche Natio naal Socialisme ten opzichte van den gods dienst. Behoeven wij niet bevreesd te zijn, om dat Christus beloofd heeft de Kerk te zul len beschermen, dat neemt toch niet weg, dat de vreeselijke geloofsafval niet aan on ze nalatigheid mag worden geweten. Al len moeien leeken-apostelen zijn. De ontkerstening ook in Nederland neemt steeds ernstiger vormen aan. Daar om mogen wij niet bij de pakken neerzit ten. Wanneer wij overtuigd zijn, dat de Katholieke Kerk redding kan mengen, dan moeten wfj zijn niet alleen Katholiek der meer, maar dan moeten wij ons geloof uitdragen naar onze landgenooten. De Ka tholieke leeken moeten in bedrijf en om geving zijn als een kern, die door hun voorbeeld eerbied afdwingen voor het Ka tholicisme. Zulke voorbeeldige leeken moeten gevormd worden in de standsorga nisatie. Dat is de groote taak en roepin; van onzen tijd. Wij hebben als Katholieken, aan de we reld terug te geven het Christendom, wij moeten onze Katholieke levensopvattingen kunnen uitdragen in vrijheid. Daarom ko men wij op voor de vrijheid der Katholie ken op godsdienstig terrein en voor de vaste eenheid der Katholieken in den po- litieken strijd. Spr. wekte op te vormen een groot, een reusachtig front en te blijven strijden, op dat moge komen de vrede van Christus in het rijk van Christus, opdat het Kruis van Golgotha steeds moge heerschen over deze lage landen aan de Noordzee. (Toejuichin gen). Nadat geestdriftig „Roomsche Blijd schap" uit duizenden kelen was gezongen, werd het woord verleend aan Kapelaan Kramer uit den Haag. REDE KAPELAAN KRAMER. Wat een mysterie, tragiek, aldus spr., ligt er in dit pas zoo enthousiast gezongen lied. Hebt gij doorvoeld, wat gij daar jube lend zong. Gij, die hier staat met uw zor gen en nood, gij hebt gezongen van fier heid en blijheid doorglanst ons leven, om dat gij Roomsch zijt met ziel en harte, met woord en met daad. Fierheid en blijdschap, wat onspoed of leed u tarte door werkloosheid, lage loo- nen, angst voor uw werk. Roomschen in huis door vroom gebed, offerende liefde en gehoorzaamheid. Roomschen daarbuiten in uw spreken en handelen. Arm en in zorgen, toch van adel, omdat gij zijt van christelijken stam, zoodat gij geduldig, ja blij wilt strijden, lijden, ster- Hoe kunt gij dat alles zingen en ook meenen natuurlijk. Omdat gij u veilig en gerust voelt in uw Geloof en Kerk, die staat op de rots van Petrus en St. Paul. Er zijn in de tegenwoordige wereld nog twee „Profeten", die zich echter al ontpopt hebben als wolven: die geen goede herders zijn, maar huurlingen, geen Vaders, maar tyrannen. Het wreede communisme. De eene is het Socialisme en Commu nisme. Het communisme, dat niet in het geheim maar brutaal openlijk met aanwending van alle middelen, ook de meest gewelddadige streeft naar allerheftigste klassenstrijd en algeheele vernietiging van het pivaat- eigendom. Heeft het eenmaal de macht in handen, dan is het ongeloofelijk en monsterachtig hoe wreed en onmenschelijk het zich toont; dat getuigen de noodlottige rampen en vernielingen in Rusland en Si berië. Een remedie even erg als de kwaal. Maar er is een reactie gekomen tegen dat monster, en men moet het eerlijk zeg gen: tot nog toe heeft het de zege behaald. Het is de tweede profeest: het fascisme. Maar het is een remedie geworden, even erg als de kwaal. En naast die twee valsche profeten, huurlingen, tyrannen, kookt en bruist het in de meeste landen van ontevredenheid en oproer, van twijfel en angst, van corrup tie en schandalen. Ons land maakt wer kelijk nog een mooie uitzondering. Een Egyptische duisternis. Bij de verschrikkelijke onderdrukking van de Joden in Egypte, waar zij geen tijd gelegenheid zelfs kregen om God te aanbidden, kwam Gcxi met zijn plagen, en een van de meest schrik en angstwekkende was, dat diepe duisternis kwam over het Egypteland. Alleen waar de Joden woon den was het heldere dag en heerlijke zan- neschijn. Zoo ook thans: overal stikdonkere nacht van vertwijfeling en radelooze angst voor de toekomst: alleen voor ons, christenen, het dag en schijnt heerlijk de zon. Die zon is de prachtige Encycliek Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Zij be schijnen ons met haar gouden stralen en geven ons licht, zoodat wij zien dat er, waar en hoe er redding is voor het mensch- dom. Zij bestralen ons met haar weldadige warmte, voortgekomen uit het liefdevolle bezorgde Vaderhart des Pausen en geven ons blijdschap en moed en vertrouwen. Zij kunnen nog wel niet meteen de aar de ontdooien van de ijskoude zelfzucht en liefdeloosheid en gemis aan rechtvaardig heid, waardoor zelfs velen van de onzen ook zijn bevangen. Zij kunnen nog wel niet meteen de dik ke mist en donkerte wegnemen, waarin de volkeren door eeuwenoude dwaling en ver blindheid zijn gedompeld. De maatschappij is ontwricht: Rerum Novarum en Quadragesimo Anno leveren de bouwstoffen, welke alleen die maat schappij weer kan herstellen. Geleerd en ingewikkeld zijn de teeke- ningen van die beroemde architecten, wel ke wij niet in alle onderdeelen kunnen doorzien, maar dat is ook niet noodig voor een werkman. Als hij maar luistert naar de bevelen en zijn opgelegde taak plichtge trouw volbrengt, dan komt het werk tot stand. Eeuwen soms is er gebouwd aan de ka thedralen, wier schoonheid wij bewonde ren. Het opbouwen van een mooie geluk kige maatschappij, die nu in puin ligt, kun nen wij niet verwachten, dat dat in één of enkele jaren is gebeurd. Gij gaat uw strijdlied zingen. Het moet even eerlijk gemeend als het lied van straks weerklinken. Het moet even mooi christelijk in praktijk worden gebracht. Christenstrijders zijn: allen mee in dien strijd; niet laf terugtrekken, niet zorgeloos blijven slapen of sloom langs den weg blij ven staan. Maar in liefde, dat op uw schild in ge schreven. „Want de rechtvaardigheid alleen, waar schuwt de Paus (Quadragesimo Anno) al wordt zij nog zoo volledig beoefend, zal wel veel oorzaken van maatschappelijke conflicten kunnen verwijderen, maar nooit zal ze in staat zijn de menschen te vereeni gen in hartelijke eensgezindheid. Dat kan alleen de liefde, die de band der volmaakt heid is". „Zoo zij het", riep spr. uit, „God wil het". Met het zingen van het „Strijdlied" en een dankwoord van voorzitter van Ruiten werd hierop de meeting in eensgezinde cn enthousiaste stemming besloten. GEMENGDE BERICHTEN AUTO OP EEN GROEP WIELRIJDERS GEREDEN. Vier gewonden. Gisteravond heeft op de Stadhouderskade bij de P. C. Hooftstraat te Amsterdam een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Uit de richting van het Vondelpark kwa men twee auto's, die naast elkaar reden, daarachter kwam een derde, die probeerde de beide wagens, die voor hem reden, voorbij te komen. Hij moest daardoor ge heel links van den weg rijden. Bij den bocht van de P. C. Hooftstraat kon hij on voldoende den weg voor zich uit verken nen en reed op een groep wielrijders in, die uit de richting van het Museum kwa men. Vier wielrijders werden onderstebo- gereden en bleven op straat liggen. Van alle kanten schoot direct hulp toe. Ook de brandweer werd gealarmeerd, terwijl de G. G. D. met 2 zieken-auto's ter plaatse kwam, Het bleek dat er vier gewonden waren. Een man van 27 jaar had groote vleeschwonden aan bovenarm en onder been. Hij werd met een 16-jarigen jongen, die licht gekwetst was, vervoerd naar het Tesselschade Ziekenhuis. Een man van 26 jaar, die zijn 2}^-jarig zoontje achter op de fiets had, was er ernstiger aan toe. Hij had een hersenschudding en een groote hoofd wonde, ook het kind was bewusteloos. Het had een hersenschudding, terwijl ook het slaapbeen was gebroken. Beiden werden overgebracht naar het Wilhelmina Gast huis. De vrouw van dezen man en dus de moeder van het kindje was ook gevallen maar kwam er zonder kwetsuren af. Tegen den onvoorzichtigen autobestuur der is proces-verbaal opgemaakt. ERNSTIGE AÜTOBOTSING. Twee zwaar gewonden. Op den Napoleonsweg onder Grathem had gistermiddag te ongeveer vier uur een ernstige autobotsing plaats tusschen een uit de richting van de Belgische grens ko mende auto uit Asten en een personenauto bestuurd door den heer Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, alle leden van een hengelaarsclub uit Asten, die nabij Grathem gevischt hadden. Van de inzit tenden van de autobus werden twee perso nen zwaar en vijf licht gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Weert ver voerd. SLACHTOFFER VAN EEN SLECHTEN WEG. Gisteravond omstreeks half elf is de 36- jarige wielrijdster mevr. Van Ginkel uit Achttienhoven, die met haar man op den Loosdrechtschen Grintweg reed, komende uit de richting Hilversum komen te vallen en door een juist passeerende auto aange reden. Met een schedelbreuk is zij in ern- stigen toestand naar het Diaconessehuis te Hilversum overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan den slechten toestand van den weg. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. DAME DOOR MOTORRIJDER OVERREDEN. Gistermiddag is op de Laan van Meer- dervoort te Den Haag een 63-jarige dame, S. A. genaamd, door een motorrijder over reden. Zij bekwam een schedelbasisfractuur en werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Hedenavond was haar toestand nog zorgwekkend. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN WIELRIJDER. Op den Hemweg te Amsterdam zijn gis teravond een wielrijder en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen, doordat de wielrijder plotseling den weg overstak. Beiden bleven bewusteloos liggen en ble ken ernstig gewond te zijn. De 27-jarige motorrijder, die uit Haarlem afkomstig is, had een hersenschudding. Een meisje dat achter op de duo gezeten was, kwam men den schrik vrij. De 35-jarige wielrij der had een schedelbreuk en een bloeden de hoofdwonde bekomen. Beiden zijn in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. VERDRONKEN. Te Huizen is de 19-jarige J. H. tpen hij in het Havenkanaal zwom, in de diepte ge zonken. Hij hield zich nog vast aan een vriendje, die hem trachtte te redden. Zijn lijk is nog niet gevonden. TRAGISCH. Zaterdagmiddag geraakte het 10-jarig zoontje van de familie B. te Deventer, nabij de spoorbrug spelenderwijze in den IJssel. Hoewel het kind door den schipper L. P. V., die daar in de nabijheid met zijn schip voor anker lag, spoedig werd gered en het eerst scheen dat het jongetje er nog goed was afgekomen, is het ten gevolge van dit ongeval overleden. Hetzelfde gezin verloor vier jaar geleden een kind, dat bij een val uit het raam van de woning werd gedood. „De Crt." R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verrleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2-4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adre» Boerhaavestr. 30 GROOTE BRAND IN OPSLAGPLAATSEN Om half zeven hedenmorgen is te Am sterdam brand uitgebroken in een groot complex loodsen aan de Buys-kade. Hoog sloegen de vlammen reeds op, toen de brandweer arriveerde. Het vuur had zulk een dreigend aanzien en de brandbaarheid van de omgeving was van dien aard, dat „groote brand" werd geseind, waarop spoe dig meer materiaal uitrukte. De brand is ontstaan bij de autorepara teur F. Keune. Tusschen 4 en 4.30 uur had een nachtwaker, die zijn ronde deed, niets bespeurd. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de omliggende gebouwen, die in ge bruik zijn bij verschillende groentehande laren. Reeds dreigden de vlammen aan de overzijde van den weg, die van dit groote complex houten opslagplaatsen loopt, hun weg te vervolgen, toen de brandweer in greep en uitbreiding naar dien kant kon voorkomen. De vier loodsen, waarin zich het vuur al dadelijk had genesteld, brand den geheel uit. Een brandwacht, die op het dak van een der loodsen in den vuurpoel water gaf, is naar beneden gevallen en vermoedelijk met een gebroken enkel naar het gasthuis ge bracht. Het complex opslagplaatsen behoort aan de fa N.V. Bouw- en Handel Mij. DUITSCH TOL BEAMBTE PLEEGT FRAUDE. Smokkelwaar ongehinderd doorgelaten. Reeds langen tijd liepen aan de grens te Winterswijk geruchten over clandestie- nen invoer van eieren. Een eierenhande- laar werd reeds tot twee maanden veroor deeld, doch verder was het niet gekomen. Thans werd de kommies Karl U. van het grenskantoor Vreden, verdacht in deze zaak betrokken te zijn. Bij een verhoor be kende hij des nachts minstens veertien maal reeds een lading eieren ongehinderd de grens te hebben laten passeeren. U., die tevens een leiderspositie bekleedt bij de S.A., werd op staanden voet ontsla gen. Toen men Woensdag tot arrestatie wil de overgaan kwam men even te laat. De man had getracht zich door zelf moord aan den aardschen rechter te ont trekken. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog dienzelf den dag overleed. U. laat een vrouw en drie kinderen ach ter. De bij deze smokkelzaak betrokken eier- handelaren, de gebr. D. uit Vreden, heb ben naar aanleiding van deze bekentenis de wijk over onze grenzen genomen. JUFFROUW AANGEVALLEN. De dader gearresteerd. Zaterdagmiddag is te Tegelen de 35-ja- rige mej. Z. uit Roermond in een bosch in de nabijheid van den Kaldenkerkerweg onverhoeds aangevallen door een man, die haar bij de keel greep en tegen den grond smakte. Toen de dame luidkeels gilde sloeg de aanrander op de vlucht. Zij heeft terstond de politie gewaarschuwd en als gevolg daarvan heeft de chef der Tegelsche politie, den heer van Vuuren, gearresteerd den 24- jarigen fabrieksarbeider v. d. B. te Tege len. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Met een hamer op het hoofd geslagen. Zaterdag ontstond er ruzie over honden tusschen den 25-jarigen J. O. en den 22- jarigen v. d. L. te St. Oedenrode, welke ontaardde in een hevige vechtpartij, v. d. L. sloeg O. met een hamer op het hoofd, waardoor deze zwaar gewond en bewuste loos bleef liggen. Dr. Hefting achtte toe diening der laatste H.H. Sacramenten noo dig. Op het oogenblik is het levensgevaar geweken. De dader is gearresteerd. Ennemevronw verder kan ik u zeggende wa gen kan alles wat U nog maar vragen kuntbehalve eie ren leggennee, dat kan hij niet. (Ballyho)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9