MAANDAG 2 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 Wat in het „Derde Rijk" mogelijk was Rijkskanselier Hitier heeft den chef van den staf Lutze het volgende bevel gegeven: Wanneer ge heden tot chef van den staf zijt oenoemd, dan verwacht ik, dat gij een reeks opdrachten ter harte zult nemen, die ik bij u dezen meedeel: Ik eisch van den S. A.-leider dezelfde volstrekte gehoorzaamheid en onvoorwaar delijke discipline, die hij eischt van den S. A.-man. Ik eisch, dat iedere S. A.-leider evenals iedere politieke leider zich ervan bewust is dat zijn gedrag een voorbeeld moet zijn voor zijn organisatie, en voor onzen gehee- len aanhang. Ik eisch, dat S. A. leiders evenals politie ke leiders, die zich op eenigerlei wijze mis dragen, onverwijld uit de S. A. en uit de partij verwijderd worden. Ik verwacht met name van den chef van den staf, dat hij een voorbeeld geeft van eenvoud en discipline. Ik wensch niet, dat de S. A. leider dure diners geeft, of eraan deelneemt. Wij werden er vroeger niet voor uitgenoodigd, wij hebben er ook niets te maken. Millioenen volksgenooten ontbe ren ook nu nog het noodzakelijkste, zij ge voelen geen afgunst jegens hen, die geze gend zijn met wereldsche goederen, maar het is een nationaal-socialist onwaardig, den afstand, die tusschen nood en welstand reeds ontzaglijk groot is, nog eens bijzonder te vergrooten. Ik verbied met name dat geld middelen der partij, van de S. A., kortom publieke middelen voor drinkgelagen wor den gebruikt. Het is onverantwoordelijk DE NIEUWE STAFCHEF DER S. A. VICTOR LUTZE (Telegrafisch overgebrachte foto). bacchanalen aan te richten van pennin* gen, die voor een deel door onze armste burgers geofferd zijn. Het weelderige kwartier van den staf te Berlijn, waar, naar thans gebleken is, maan delijks een bedrag van 30.000 Mrk. placht te worden besteed voor banketten enz. moet terstond worden gesloten. Ik verbied aan alles partijgenooten fees ten te bekostigen uit de publieke kas. En ik verbied aan alle leiders van partij en S. A. aan zoodanige feesten deel te nemen. Een uitzondering maak ik slechts voor de feestelijkheden, die van staatswege ver- eischt zijn, waarvoor de Rijkspresident en de minister van buitenlandschc zaken ver antwoordelijk zijn. Ik verbied aan wie ook zoogenaamde diplomatieke diners te geven. De S. A.- leider moet niet representeer en, hij dient zijn plicht te doen. Ik wensch niet, dat S. A.-leiders is kost bare limousines of cabriolets dienstreizen ondernemen of zich middelen toe-eigenen om zoodanige automobielen aan te schaf fen. Het zelfde geldt voor leiders der po litieke organisaties. Leiders der S. A. of politieke leiders, die zich dronken in het openbaar vertoonen, zijn onwaardig leiders van hun volk te zijn. Het verbod van destructieve critiek ver plicht tot een voorbeeldig persoonlijk op treden. S. A. leiders, die zich in het open baar onwaardig gedragen of zelf baccha VICE-KANSELIER VON PAPEN, DIE IN SCHUTZHAFT GENOMEN WAS, DOCH LATER WEDER WERD VRIJGELATEN. nalen aanrichten, moeten zonder eenige consideratie onverwijld uit de S. A. ver wijderd worden. Ik eisch van de autoritei- tesi, dat zij krachtig doortasten. Ik verwacht dat in zulke gevallen de gedragingen van nationaal-socialisten strenger zullen wor den beoordeeld, dan die van anderen. De nationaal-socialistische leider en de S. A. leider in het bijzonder moeten in het volk een hooge plaats innemen. Hij heeft dientengevolge ook hooger plichten. Ik verwacht van alle leiders der S. A., dat zij zullen meehelpen, de S. A. als een moreel reine organisatie te handhaven en te bevestigen. Ik wil vooral, dat elke moe der haar zoon aan S. A. partij en „Hitler- jeugd" kan afstaan zonder vrees, dat hij er zedelijk en moreel zal worden aangetast. Ik wensch daarom, dat alle S. A. leiders er zorgvuldig over waken, dat een vergrijp als bedoeld in art. 175 wordt gestraft met onmiddellijke uitsluiting van den schuldi ge uit S. A. en partij. Ik wil in de S. A. mannen zien en geen bespottelijke apen. Ik eisch van alle S. A. leiders, dat zij vertrouwen loyaal beantwoorden. Ik eisch voor alles, dat zij hun kracht zoeken op het gebied, dat hun gegeven is. Ik eisch van eiken S. A.-leider, dat hij onvoorwaar delijk oprecht loyaal en trouw zal staan tegenover de weermacht van het rijk. Ik eisch van den S. A.-leider, dat hij van zijn ondergeschikte niet meer moed en offer vaardigheid eischt, dan hij zelf ten allen tijde bereid is te toonen. Ik eisch dus, dat hij door zijn gedrag en de behandeling van het Duitsche goed, dat ik hem heb toever trouwd, zich een werkelijken leider toont, een vriend en een kameraad. Ik verwacht van hem, dat hij ook in zijn groep de deug den hooger schat, dan het getal. En ik verwacht van u, als chef van den staf, dat de oude trouwe partijgenoot, hij die lange jaren gestreden heeft in de S. A. niet wordt vergeten. Ik wensch de uitbreiding niet met dui zend overbodige, dure staven en ik wil, dat bij bevordering niet zoozeer wordt gezien op abstracte kennis, als wel op de aangebo ren capaciteit, leiding te geven, en op lang beproefde trouw en offervaardigheid. Ik heb in u, S. A., een reusachtigen staf van zeer trouwe en dappere volgelingen. Dezen hebben Duitschland veroverd en niet de snuggere laatkomers van 1933. Ik wil, dat de S. A.-man ook lichamelijk tot een geschoold nationaal-socialist wordt opgevoed. Ik wil dat hier trouw en kame raadschappelijk als leidende beginselen postvatten en blijven heerschen. En, zooals een leider gehoorzaamheid eischt van zijn ondergeschikte, eisch ik van de S. A.-lei ders respect voor de wet en gehoorzaamheid aan mijn bevel. De correspondent van Reuter te Berlijn bericht, dat Berlijn een normaal aanzien biedt. De opheffing van den alarm toestand door generaal von Blomberg wordt alge meen als bemoedigend beschouwd. Goering heeft een dagorder aan de S.A. MINISTER PRESIDENT GöRING. uitgevaardigd, waarin hij elke critiek op de actie van den Leider verbiedt, zelfs het bespreken van de maatregelen is verbo den. De vacantie voor de S.A. gedurende de maand Juli blijft van kracht, evenals het uniformverbod voor dien tijd. De S.A. leider van Frankenland heeft bevel gegeven, dat de eeredolken, die aan Roehm herinneren, moeten worden verwij derd en vervangen door dienstdolken. Alle portretten van Roehm en de andere mui tende leiders moeten worden vernietigd. Het Ernst-Roehm huis wordt omgedoopt. Het verlof voor de S.A. gaat door, unifor men mogen in Juni niet worden gedragen. Uit het geheele land ontvangt Adolf Hit ler telegrammen waarin men zioh achter den leider schaart en trouw aan Adolf Hitler betuigt. Vele S.A.-troeepn en S.A.- leiders hebben den leider dergelijke tele grammen gezonden, terwijl zij in oproepen aan hun troep uiting geven aan de gevoe lens van trouw, die hun jegens den Rijks kanselier en de nationaal-socialistische be weging bezielen. Tweehonderd S.A. leiders gearresteerd? Vrienden van Von Papen doodgeschoten. Naar Reuter uit Berlijn meldt zullen nog andere leiders van de A.S. worden terecht gesteld. Het is nog niet mogelijk te zeggen, wie de personen zijn, die te Berlijn gefusil leerd werden. Onder de namen welke het meest genoemd worden, zijn die van Von Aldersleben, een vriend van Von Papen, en Von Boosen, particulier secretaris van Von Papen. De correspondent meent te weten, dat op het oogemblik twee honderd S.A.- leiders in hechtenis zijn. Vermoedelijk zul len zij voor den Rechtbank moeten ver schijnen. Hitler is nog steeds te Berlijn. Hij wordt geheel in beklag genomen door zijn taak de partij te zuiveren. V De Zondagsverkoop in de gemeenteraden. Minister Steenberghe heeft nu al de wij ziging van de Winkelsluitingswet (verrui ming verkoop-gelegenheid op Zondag) aan de orde gesteld. (Zie 4de blad). Dat is wel heel erg actief! Wij maken niet een te gewaagde veron derstelling, wanneer wij de meening uit spreken, dat de intermediaire ambtsvoor ganger van mr. Steenberghe, minister Co- lijn, deze oplossing van de kwestie wel zal hebben geadviseerd. En wij kunnen geen overwegend bezwaar hebben tegen deze oplossing. Er is veel voor te zeggen, om in de ge meenten zelf te laten uitmaken, of op ver ruiming van de verkoop-gelegenheid op Zondag al dan niet op prijs wordt gesteld. Maar noodzakelijk achten wij deze methode geenszins, waar de ver ruimde verkoop-gelegenheid op Zon dag slechts een t ij d e 1 y k karakter zal hebben,in verband met de huidige oeco- nomische omstandigheden. En de methode is nog al tijd-roovend en omslachtig! Minister Colyn is nu echter van de moei lijkheid af. Hij heeft de beslissing naar de gemeenteraden verschoven. Nu kan hem alleen nog kwalijk worden genomen, dat hij meewerkt in de regeering, om een ver ruimde verkoop-gelegenheid op Zondag m o g e 1 ij k te maken, doch niet meer, dat hij deze verruimde verkoop-gelegen heid mede-voorstelt. Zoo bezien, zal dit wetsontwerp van minister Steenberghe aan minister Colijn, en ook aan 't geheele mini sterie, niet onwelkom zijn, om uit een on aangename en moeilijke politieke impasse te geraken. MISSIE-ACTIE TE GOUDA. De vorige week hebben wij in groote lij nen aangegeven de opzet van de Algemee- ne Missie-Actie Dekenaat Gouda, die in be gin September te Gouda en omstreken naar buiten zal treden. Deze keer willen wij u in het bijzonder iets mededeelen en u doen kennismaken, op 'n afstand alvast, met onze gasten, met de Eerw. Paters, die zullen preeken, lezingen met film en licht beelden zullen houden in alle plaatsen en hun stands zullen hebben op de groote tentoonstelling te Gouda. Van de ongeveer 24 Nederlandsohe Mis- sioneerende Orden zullen er 8 op de Mis sie-week vertegenwoordigd zijn. Wie van de 24 zullen naar Gouda mogen komen, wie zullen wij mogen ontvangen? Het is een mooie geste geweest "van de „Vereenigde Missionarissen" te bepalen, dat een mis- sioneerende orde altijd en op de eerste plaats vertegenwoordigd zal zijn op die Missie-week en tentoonstelling, die een terrein of plaats bestrijkt, waar die orde door een studiehuis, klooster of kerk bij zonder werkzaam is. Zoo zullen wij op de eerste plaats als gasten hebben de Eerwaarde Paters Fran ciscanen en Passionisten. De Nederlandsohe Franciscanen werken in de missies vooreerst in China, in het Zuidelijk gedeelte van de provincie Shan- si, berucht door de Boxersopstand, vervol gens op Brazilië, Noorwegen, Palestina het H. Land is in het bijzonder aan de Fran ciscanen ter bewaking gegeven. En ten slotte in onze Oost in Java en in Batavia. De Nederlandsche Passionisten zijn hoofdzakelijk in Bulgarije werkzaam. Verder zijn voor deze Missie-week aan gewezen de priesters van het H. Hart van Jezus. Deze werken in Midden-Congo, Vi cariaat Stanleij Falls, Noord-Brazilië, Fin land, Zweden en Sumatra. De paters van het Goddelijk Woord (S. V.D.) Dit is de bij uitstek missioneerende Orde en werkt in: Nederlandsch Oost-In- dië, op de Kleine Soenda-eilanden, in Chi na, in Japan, op de Philippijnen, Nieuw- Guinea, Noord-Amerika en Zuid-Amerika. De Capucijnen werken in West-Borneo en in de Noordelijke helft van Sumatra. De Missionarissen van Afrika van Ca- dier en Keer (S.M.A. Societas Missionum ad Afras). Zooals de naam het reeds zegt, werken deze missonarissen speciaal in Afrika: Noord-Afrika, West-Afrika en Mid den-Afrika, doch ook in Noord-Amerika en Klein-Azië. De Witte Paters van Kardinaal Lavige- rie. Deze werken alleen in Afrika, hun mis sie-gebieden bevinden zich in Noord-Afri ka aan de Westkust, doch voornamelijk in Midden-Afrika. En ten slotte de achtste, de Congregatie van Paters van den H. Geest. Zij beoogen uitsluitend de bekeering van het zwarte ras en wel voornamelijk in Afrika, doch ook de negers van Amerika zijn hun toe vertrouwd. Dit zijn de acht Missioneerende Orden, onze gasten. En toch volledig zijn we nog niet, want bij de gasten, hoewel in andere vorm, be- hooren toch ook de drie Pauselijke genoot schappen. Namelijk die Missie-vereenigin- gen, die een algemeen karakter hebben. Zij werken rechtstreeks voor de bekeering van de geheele heidensche wereld, ofschoon ieder op verschillende wijze. De Paus heeft de organisatie en gelden dezer vereenigingen gesteld onder het be stuur van een Missie-kardinaal onze kar dinaal van Rossum was 't voor kort op dat Hij (de Paus) in staat zou zijn de grootste taak: aanvullende steun te geven aan alle missies over de geheele wereld goed te volbrengen. De drie Pauselijke Genootschappen zyn: le. De Broederschap van de H. Geest tot Voortplanting des Geloofs. Deze vereeni- ging is bedoeld voor alle Katholieken bo ven de 12 jaar om door hun gebed en aal moezen de Missie te steunen. 2e. Het Genootschap der H. Kindsheid. Deze laat alle Katholieke kinderen tot 12 jaar bidden en offeren voor alle heidenkin deren. 3e. Het Liefdewerk van den H. Apostel Petrus. Dit heeft ten doel de opleiding van inlandsche priesters. Hiermee hopen wij u een weinig kennis te hébben laten maken met al de gasten die op de Goudsche Missie-week zullen ko men. Comité van Pers en Propaganda, Subscomité der A.MJD.G. Dekenaat Gouda, ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Geslaagd: economische doctoraal examen indologie, de heer A. F. Holm, den Haag. candidaatsexamen theologie, de heeren J. M. de Jong, Leiden en W. J Hubeek Den Plaag. LAATSTE BERICHTEN DE TOESTAND VAN PRINS HENDRIK. Omtrent den toestand van den Prins werd gisteravond om half elf het volgende com muniqué uitgegeven: De toestand van den Prins was heden avond wat minder gunstig in verband met een lichte temperatuursverhooging. Omtrent den toestand van den Prins wortd het volgende medegedeeld: Na een eenigszins onrust igen voornacht heeft Z.K.H. 6 uiur onafgebroken en rustig geslapen. De gisteren gemelde tempera tuursverhooging is nog niet geheel gewe ken. Een zeer lichte hartvliesontsteking, als gevolg van den oorspronkelijken aanval van hartzwakte maakt albsolute rust voorloopig dringend noodzakelijk. Naar wij vernemen berusten de berich ten aanvankelijk in een deel van de pers verspreid, over een bewusteloosheid, waar mede de ziekte van Z.K.H. zou aangevan gen zijn, op een misverstand. De aanval van pijn en hartzwakte, waar mede de ziekte begonnen is, hebben geen oogenblik verlies van bewustzijn met zich gebracht. PRINSES JULIANA KOMT TERUG. Voor een bezoek aan Prins Hendrik. Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven om a.s. Woensdag haar ver blijf in Engeland te onderbreken voor een bezoek aan haar Vader. NOODTOESTAND IN HET SLAGERS- BEDRIJF EN DEN VLEESCHHANDEL De Commissie van Overleg, zendt een telegram aan de Minister van Economische Zaken De Commissie van Overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhan- del heeft dezer dagen met de hoofdbestu ren van de by haar aangesloten landelijke bonden vergaderd in een der zalen van het „Jaarbeursgebouw" te Utrecht. In verband met de ernst van den toe stand in het slagersbedrijf en den vleesch- handel werd besloten onderstaand tele gram aan Z. Exc. den minister van Econo mische Zaken te doen toekomen: „Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken, 's Gravenhage. De besturen van de bij de Commissie van Overleg aangesloten Bonden, zijnde de Ned. Slagershond, de Ned. R.K. Hanze bond van Slagerspatroons en de Ned. Gros siersbond voor den Vleeschhandel, op he den 28 Juni in vergadering te Utrecht bij een, besprekende den noodtoestand in het slagersbedrijf en den vleeschhandel, con- stateerende dat het vleeschverbruik onder den druk der crisisheffing in het eerste kwartaal 1934 met 23 pet. is teruggeloopen in vergelijking met het eerste kwartaal 1932, terwijl sinds Mei 1934 de omzet in het slagersbedrijf nog steeds slinkt en daardoor het bestaan van slager en vleeschgrossier ernstig wordt ondermijnd, ja voor velen in dit bedrijf de toestand onhoudbaar is geworden, doen een dringend beroep op uwe Ex cellentie het daarheen te leiden, dat de crisisheffing op rund- en kalfsvleesch wor de afgeschaft of indien zulks niet moge lijk is, tot op de helft worde verminderd, gelijk door de vertegenwoordigers onzer besturen op een bespreking bij de Crisis- Rundvee-Centrale op 23 April is voorge steld, op welk voorstel echter nog steeds geen beslissing is genomen. Onze besturen wijzen er uwe Excellen tie op, dat een teruggang van de slachting voor rundex^en, kalveren en varkens voor het binnenlandsch gebruik met K deel 'n ernstige belemmering en verlies is voor de veehouderij en varkenshouderij en de geheele teelregeling tot mislukking wordt gedoemd, wanneer deze teruggang in het vleeschverbruik verder voortschrijdt. Onze besturen hebben ook met bezorgd heid kennis genomen van een zinsnede uit de Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer op de begrooting van 't Landbouw crisisfonds, waarin gezegd wordt dat Zijne Excellentie de Minister van Economische Zaken overweegt, of het gewenscht is door de Ned. Varkens-Centrale meer varkens te laten afnemen bestemd voor het bin nenland. BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 771.7 te Blacksod. Laagste barometerst.: 754.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 3 Juli: Zwakke tot matige later wellicht toene mende Westelijke tot Noord-Westelij ke wind, licht tot half bewolkt, later toene mende bewolking, aanvankelijk nog droog weer, later kans op onweer, aan vankelijk warmer. De hooge druk in het Zuid-Westen houdt stand met uitloopers naar het Oosten en Noorden. Depresssies van het Westelijk deel van de Oceaan trekken met een wijden boog door 't Noorden om of over Groenland en verschijnen daarna op de Noorsche Zee en bewegen zich vervolgens Zuid-Oost- waarts. In Frankrijk, de Baltilche staten en Oost-Engeland blijft de luchtdruk rela tief lang, evenzoo in Spanje en Italië. Over het geheele vaste land, over Engeland en in het Oosten, is de overdag-temperatuur 's Zomei'S warm, overal waar het weer zonnig is. In Zuid-Fi-ankrijk kwamen zelfs zeer hooge temperaturen voor. Alleen langs de Noorsche kust viel regen van beteeke- nis. Het is te verwachten, d&t de storing op de Noorsche Zee hier niet geheel onbemerkt voorbij zal gaan en waarschijnlijk toename der bevolking zal geven met later kans op onweer. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 17.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 9.53 uur tot Dinsdagmorgen 4.13 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 21.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22 gr. C. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. Onze besturen zijn van oordeel dat een dergelijk plan geen toename van het var- kensvleeschverbruik zal beteekenen, maar wel een verdere ontwrichting van het sla gers- en grossiersbedrijf zou meebrengen. Onze besturen zullen Uwe Excellentie de hierboven genoemde bezwaren gaarne door een deputatie uit hun midden mon deling toelichten en verzoeken Uwe Excel lentie voor dat doel deze deputatie in audiëntie te willen ontvangen. Met betuiging onzer hoogachting, Voor de Commissie van Overleg, J. v .d. Veer, Voorzitter. J. G. van Eeden, Secretaris". TWEE BRANDEN IN AMSTERDAM WEST. Te ongeveer kwart over twee in den nacht van Zondag op Maandag werd de voor een brand op den Admiraal de Ruy- terweg 135, waar gevestigd is de zaak in groenten en fruit van den heer J. van Lut- terveld. De brand woedde in den kelder, die als bergplaats diende voor kratten en andere emballage. Geweldige rookwolken sloegen naar buiten, zoodat de brandweer gebruik moest maken van zuurstofmas kers om binnen te dringen. Met drie stra len, waarvan eon aan de achterzijde van het perceel, werd het vuur gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. Des nachts te 1 uur was men nog voor het laatst in den kelder geweest, doch had toen niets verdachts waargenomen. Nog was de brandweer op den Admiraal de Ruyterweg met het blusschingswerk be zig, toen het bericht kwam, dat in de Van Speykstraat 92, dus vlak in de buurt, even eens een brand was uitgebroken. Hier woedde het vuur in de rijwielzaak van den heer Rövenkamp. Met twee stralen werd de brand bedwongen. De winkel brandde geheel uit. De eigenaar was niet thuis en de oorzaak van dezen brand is eveneens onbekend.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2