Opstand in Duitschland onderdrukt Jaargang MAANDAG 2 JULI 1934 No. 7851 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Pilatus De S.A. leiding stond niet meer achter de Regeering Vele leiders doodgeschoten. VOORNAAMSTE NIEUWS. NNEMENTSPR1JS bedraagt bij vooruitbetaling: den ld cent per week2.50 per kwartaal Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal er post 2.95 per kwartaal lustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij .taling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 edige tragedie, welke zich Vrij- t en Zaterdag in Duitschland espeeld, is over het Duitsche volk als een geweldige ontgoocheling. :and is, Goddank, den kop inge- [en behoeft zich evenwel slechts inblikkelijken toestand, waarin 't ijk verkeert, in te denken, om te i, dat het Nationaal-Socialistische ot in zijn voegen is geschokt. In endig zoo glorieuze bouwwerk is arlijke barst aan het daglicht ge- Je S.A., het eigen leger van den itler, is volkomen onbetrouwbaar Het haakte ernaar, zich van den ontdoen en een nieuwe revolutie tenen. et Duitsche volk, dat van de vele a, die in het buitenland de ronde auwelijks en steeds ongeloovig ad genomen, is deze tragische ge- een bittere teleurstelling gewor- vurige geestdrift, waarmede het deel der bevolking anderhalf jaar het nieuwe, Nationaal Socialisti- 'ind, had begroet, was reeds aan- z bekoeld en gebluscht door de en zorgelijke economische om- :den, waarmede het Duitsche Rijk en heeft. Maar politiek troonde inaal-Socialisme nog steeds als een van prachtige organisatie en discipline, dat in het buitenland er bewondering afdwong, ilitiek gesproken is het Nationaal- 5 nu van zijn eerste luister be- heeft Hitier door zijn krachtig, n 1 ij k optreden een opstand in gesmoord. De regeering-Hitier iet meer op de blinde toewijding bruinhemden, maar op de kalme king van het Rijksleger, onder /an generaal Von Blomberg, stand is onderdrukt, Hitier heeft /inning behaald, maar het is een ting zonder zegepraal, et buitenland was het reeds lang r als de dag al wenschten ook nt velen het niet te gelooven Nationaal Socialisme' leed aan een e verdeeldheid: De heftigen on- streefden zonder ophouden naar we revolutie, met de bedoeling de )1 beloften, waarmede Hitier het r hij aan het bewind kwam, had ;pt, tot daden om te zetten, d Fransch gezegde luidt: „un Jaco- stre n'est pas un ministre Jacobin" iet ook met Hitier gegaan. Een- de regeering heeft hij vele van stig rondgestrooide beloften, niet >er kunnen brengen. Dat was ech naar den zin van de opgewarmde schen, waarvan velen uit het sme „bekeerd" waren, doch hun niet hadden afgeleerd, deze felle Nationaal-Socialisten is ans te velde getrokken. Hij heeft z w ij g e n opgelegd, maar iaar- de beweging niet uitgroeid men bedenkt, wat er al reeds in Duitschland, dan is. de positie ering niet stevig te noemen. Ie Katholieke, Kerk kan de over- van Hitler gunstige gevolgen heb- ;r dan ooit moet Hitier erop aan- - nu zijn eigen leger hem onbe- ir is gebleken zich geen nieu- iden te maken bü de rustige en roepen der bevolking, waartoe ïolieke volksdeel, ondanks alle ing, zich met eere rekenen zal. uidt thans zelfs, dat de onderhan- over de toepassing van het con- thans een gunstig verloop heb- spoedig een regeling inzake het ze vereenigingsleven kan worden gezien. wij eenige hoop hebben, dat de g-Hitler van koers zal veranderen meer gematigd bewind zal inlei- Lrom is het, dat wij dankbaar ge- ;ijn over het krachtdadig ingrij- den inleider. :an slechis huiverend denken aan ilijkheid, dat de staatsgreep der m had hunnen gelukken. Hoe Duding was, die een generaal von er tegenover deze radicale bewe- mam, is nog steeds vaag. itgeoefende strafgericht heeft ech- elijk aangetoond, welke wan- n d e n er in het Derde Rijk be- Daaromtrent laten de officieele tlingen en de proclamatie van Hit twijfel over. Moreele schandalen, en en verkwistingen behoorden r in Hitler's eigen leger tot de n den dag. Zeer onsympathiek len zeggen „misselijk" doet het e officieele publicaties en in de toe van Hitier, dat de leider zijn han- onschuld tracht te wasschen, ter- h hij, en hij alleen, de schul- dat dergelijks toestanden konden i en anderhalf jaar (zoo niet lan- ADOLF HITLER. De Duitsche Rijkskanselier Hitier heeft Vrijdagnacht een poging van rechts- en linksstaande elementen om de regeering omver te werpen met harde hand den kop ingedrukt. De opperste S.A.-Ieider Röhm werd doodgeschoten; ook zeven andere S.A.- leden gefusilleerd. Generaal von Schleicher bij verzet tegen zijn arrestatie doodelijk getroffen. Vice-kanselier Von Papen gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. De Regeering is de toestand meester; er heerscht rust De Rijkspersdienst van de N.S.D.A.P. pp- bliceerde de volgende mededeeling: „Sinds eenige maanden werd door zekere elementen ernaar gestreefd tegenstellingen te scheppen tusschen de S.A. en de natio- naal-socialistische partij en tusschen de S.A. en den staat. De verdenking, dat deze pogingen toe te schrijven waren aan een beperkte clique die volgens een vastom- schreven systeem werkte, werd meer en meer bevestigd. De chef van den S.A.- staf, Röhm, die door den leider ten volle vertrouwd werd, trad niet tegen deze uitingen op, maar bevorderde ze daaren tegen. Röhm trad bovendien zonder medeweten van Hitler in verbinding met generaal von Schleicher. Hij bediende zich daarbij van de bemiddeling van een anderen S.A.-lei- der en nog van andere persoonlijkheden, die in Berlijn te slechter naam en faam bekend staan. Verder werden onderhande lingen gevoerd met een buitenlandsche mogendheid of wel haar vertegenwoordi ging natuurlijk ook buiten medeweten van den leider. Dit gaf een onmogelijken toestand zoowel bezien van het standpunt van de partij als wel van den staat, wat tenslotte leidde tot verscheidene geprovo ceerde conflicten en tenslotte daartoe dat de leider Vrijdagnacht om twee uur, na de bezichtiging van werkkampen in West- falen, met een vliegtuig uit Bonn naar Munchen vertrok, om de onmiddellijke afzetting en arrestatie van de meest ver dachte leiders te bevelen. De leider begaf zich met eenige bege leiders naar Wiessee, om daar elke poging tot verzet in de kiem te onderdrukken. De ten uitvoer legging van de arresta ties toonde in moreel opzicht zoo treurige beelden, dat elk spoor van medelijden moest verdwijnen. Eenige van de S.A.-lei- ders waren in compromitteerend gezel schap. De leider gaf bevel om dit kankergezwel op de meest radicale wijzè uit te snijden. De leider zal in de toekomst niet meer dulden, dat millioenen fatsoenlijke men- schen door abnormale elementen op de ernstigste wijze worden onderdrukt en ge compromitteerd. De leider gaf den Pruisischen minister president Goering bevel in Berlijn een zelfde zuiveringsactie te beginnen en daar in het bijzonder de reactionnaire elemen ten van dit donkere complot uit te snij den. Precies twaalf uur Zaterdagmiddag hield de leider te Munchen een rede voor de hoogere S.A.-leiders die hij daartoe bij zich ontboden had, waarin hij den nadruk leg de op zijn onverbre?kbare verbondenheid met de S.A. en waarii» hij tevens zijn be sluit aankondigde om de tuchtelooze en ongehoorzame elementen, zoowel als de asociaal belaste of ziekelijke elementen uit te stooten en te vernietigen. Hitier wees erop, dat de S.A.-dienst een eeredienst is, waarvoor tienduizenden van de beste S.A.-mannen de zwaarste offers hadden gebracht. Hij verwachtte van el- ken SA-leider dat deze zich loyaal en trouw gedroeg tégenover hem als opper sten leider en dat hij tegenover zijn man nen als voorbeeld zou leven". ger) voortduren. Het was immers van alge- meene bekendheid, dat het met den S.A.- chef Röhm niet pluis was. Hitier heeft den man steeds de hand boven het hoofd ge houden en hem tot de hoogste functies ge roepen, ondanks waarschuwingen van vele zijden. Nu echter, van Röhm's politiek onbetrouwbaar bleek, komt de „leider" plotseling tot de bevinding, dat de man ook moreel slecht handelde. In de officieele publicaties wordt de mo reele zijde van Röhm's misdaden op schan dalige wijze uitgesponnen, om op die wijze de politieke beteekenis van de onderdruk king te verdoezelen en den dooden leider in de oogen van het volk verwerpelijk te maken. Deze tactiek is zacht uitgedrukt, huichelachtig. Hitier had zulke toestanden nooit mogen dulden. Er bestaat volgens de Christelijke Zedeleer een „vreemde" zonde, waaraan men zich door nalatigheid schuldig maakt. Wat omtrent het Nationaal-Socialisme aan het daglicht is gekomen, zou in een normaal bestuurd land het aftreden der regeering ten gevolge hebben. In Duitsch land echter wascht de regeering zich als een Pilatus in onschuld de handen.... GENERAAL VON SCHLEICHER, DIE DOODGESCHOTEN IS. De dood van Röhm en zijn handlangers Naar aanleiding van het optreden van den leider ontvangt de Nat. Soc. Korres- pondenz van een ooggetuige de volgende beschrijving van het gebeurde: „Zoodra Hitier zekerheid had over het tegen hem gesmede complot, besloot hij onverwijld en krachtig in te grijpen. Om naar buiten den indruk te geven, dat hij van niets wist en dat de opstand volkomen onverwacht zou komen, bezichtigde hij in West-Duitschlaijd een arbeidskamp. On derwijl werd echter het plan de compagne in alle finesses geregeld. De actie tegen zijn tegenstanders is ge heel door den rijkskanselier zeiven geleid. Zelf is hij ze te Wiessee tegemoet getreden om ze ter verantwoording te roepen. On danks het feit, dat hü reeds een paar nach ten niet geslapen had, begaf hij zich Vrij dagnacht om twee per vliegtuig naar Mun chen; een vlucht in het onzekere, waarbij hij een ongelooflijke vastberadendheid aan den dag legde. Bij aankomst te München vernam hij, dat de S.A. dien nacht door de opperste S.A.-leiding was opgeroepen onder het parool: „De leider is tegen ons de rijksweer. is tegen ons: S.A. de straat op". Eenigen tijd later zijn de S.A-leiders Schneidhuber en Schmidt, alsmede eenige andere S.A.-leiders gefussilleerd. In den loop van den dag zijn behalve Schneidhuber en Schmidt nog vijf andere S.A.-leiders terechtgesteld, nl.. Heinis, Karl Ernst, Hayn, Hans Peter von Heyde- breck en Spreti. Om halfzes is Hitler met nog enkele be geleiders naar Bad Wiessee gereden, waar zich Roehm ophield in zijn landhuis. Ook Heines, de man die nog berucht is uit den tijd van de veemmoorden, was hier aan wezig. Hitier betrad met zijn begeleiders de woning, waar hij in de slaapkamer Roehm persoonlijk arresteerde. Zonder 'n, woord te zeggen en zonder tegenstand te bieden liet Roehm zich arresteeren. In de er tegenover gelegen slaapkamer van Heines deed zich aan de oogen van de binnentredenden een schaamteloos schouwspel voor; de afschuwelijke scène, die zich afspeelde bij Heines' arrestatie is niet te beschrijven. Zij werpt wel een heel fel licht op de naaste omgeving van den thans afgezette stafchef Roehm. Tegelijk met Roehm is het grootste gedeelte van zijn staf gearresteerd. Roehm werd „in de gelegenheid gesteld" zelfmoord te plegen. Toen hij hieraan niet voldeed, is de opper ste chef van de S.A. neergeschoten Om acht uur reed de wacht van Roehm's staf in een vrachtauto voor om de dienst doende wacht af te lossen. Zij onderwier pen zich onmiddellijk aan het bevel van Adolf Hitler en brachten een spontaan en driewerf herhaald Heil! op hem uit. Vervolgens reed Hitler van Wiessee naar Munchen terug om een aantal nog ver wachte S.A.-leiders op te vangen en te arresteeren. Inderdaad ontmoetten zij een vrachtauto met S.A.-leiders, die op weg waren naar een aangekondigde vergade ring. Voor zoover zij schuldig werden be vonden zijn zij in hechtenis genomen. Zij zijn naar Munchen overgebracht. Aa" het station werden tenslotte ook nog enkele bij het complet betrokken S.A.-leiders opgevangen. Daarop reed Hitier naar den Beierschen rijksstadhouder Von Epp, met wien hij een kort onderhoud had, om vervolgens op het ministerie van Binnenlandsche Zaken de verdere maatregelen te treffen. Tenslotte sprak hij in het Bruine Huis tot de inmiddels bijeengeroepen S.A.-lei ders, waar werd medegedeeld, dat Victor Lutze, als opvolger van Röhm, benoemd is tot chef van de S.A staf". DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BINNENLAND. De gezondheidstoestand van Prins Hen drik (1ste blad). Ingediend is een gewijzigd wetsontwerp inzake verruiming verkoop-gelegenheid op Zondag. (4de blad). Verschenen is het rapport inzake eischen toelating H. B. S. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Ajax wint van Velocitas voor de kampioenscompetitie; .Hengelo .degra deert naar de tweede klasse (2de blad). Waterpolo: Duitschland wint .met 73 den waterpolo-wedstrijd van Nederland. (2de blad). Athletiek: Nieuw record van Wim Kaan. De dameskampioenschappen brengen geen nieuwe records. (2de blad). Oud-kanselierVon Schleicher doodgeschoten De laatste weken had de regeering de ze kerheid gekregen, dat generaal von Sleicher met de verdachte S.A.-chef Roehm c.s. ge- meene zaak maakte. Besloten werd derhal ve, aan den vooravond van de uitvoering der putsch-plannen tot zijn arrestatie over te gaan. Vrijdag begaven zich dan ook beambten der recherche naar de villa te Neubabels- berg. Zij drongen deze binnen en wilden tot gevangenneming van den generaal over gaan. Deze trok echter zijn revolver om tegenstand te bieden, waarop de beambten van hun vuurwapens gebruik maakten en von Schleicher neerschoten. Ook diens vrouw werd, toen zij zich tusschen de vech tenden wierp, doodelijk getroffen. Naar van andere z(jde verluidt is gene raal von Schleicher echter zonder meer doodgeschoten. Von Papen gearresteerd en weer vrijgelaten Officieel wordt bevestigd dat von Papen in „Schutzhaft" is genomen, doch des avonds weer in vrijheid is gesteld. Drie le den van zijn personeel zijn eveneens in ar rest genomen om ondervraagd te worden. Naar verluidt hebben enkele personen in de omgeving van Von Papen zelfmoord gepleegd. Verder gaat het gerucht, dat gisteren morgen nog een aantal executies hebbesn plaats gehad, o. a. van enkele politie-offi- cieren. Men is thans van meening, dat Goering vice-kanselier zal worden, nu het weinig waarschijnlijk is, dat von Papen na het ge beurde nog in functie zal blijven. STAFCHEF DER S.A. RÖHM, DIE GEDOOD WERD. DEZE FOTO WERD GENOMEN OP DEN PARTIJDAG DER NATIONAAL SOCIALISTEN TE MÜNCHEN.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1