MAANDAG 2 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BINNENLAND WINKELSLUITING OP ZONDAG Eerste openbare regeeringsdaad van minister Steenberghe. PLAATSELIJKE KEGELINGEN. Minister Steenberghe heeft besloten het ontwerp tot technische herziening der Win kelsluitingswet, zooals dat na aermemmg van het amendement-Teulings luidde, niet in te trekken, doch daaraan een nieuwe bepaling toe te voegen, waardoor de ge meenteraden de bevoegdheid krijgen bin nen twee maanden na de afkondiging der wet te beslissen of al dan niet van de ver ruiming, die het amendement-Teulings- biedt gebruik zal worden gemaakt. De mi nister heeft deze oplossing gekozen om ver dere stagnatie in de behandeling dezer ma terie te voorkomen. De Tel." herinnert er aan, dat door mi nister Verschuur twee wetsontwerpen tot wijziging van de Winkelsluitingswet waren Ingediend, t.w. een crisisontwerp (No. 265) dat beoogde een tijdelijke verruiming van den Zondagsverkoop voor sommige cate gorieën van winkels te geven met het oog op de crisisomstandigheden en een ontwerp (No 270) dat een aantal technische her- zieningen bevatte. Minister Colijn, die be zwaar had het ontwerp 265 in de Kamer te verdedigen, wijl dit tegen zijn wil was tot stand gekomen, stemde er echter in toe het ontwerp 270 wel te behandelen. Bij die behandeling werd echter een amendement-Teulings, dat beoogde Zon dagsverkoop, voor winkels, waar visch, fruit, brood, banket, suikerwerk, ohocolade en consumptie-ijs verkocht wordt, gedu rende zes achtereenvolgende uren, voor sigarenwinkels en slijterijen geduren de vier achtereenvolgende uren mogelijk te maken, ingediend hoewel het feitelijk niet strookte met het karakter van het ontwerp. Het amendement werd ondanks ernstig verzet van dr. Colijn aangenomen, waarop de minister schorsing der beraad- 51 Mtaiter Steenberghe is thans bereid de behandeling van dit van het amendement- Teulings voorziene wetsontwerp weer op te nemen, doch hij heeft bij nota van wij ziging een aanvulling ingediend, die be oogt de werking van het amendement- Teulings uit te schakele,n in die gevallen, waarin op verruiming geen prijs word gesteld door de meerderheid der betrokke- ""h'u verbindt n.l. aan toepassing van het in het amendement-Teulings bepaalde de voorwaarde, dat de verruiming alleen in werking treedt, indien voor zoover de ge meenteraad heeft verklaard, van oordeel te zijn dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven Een dergelijke verklaring moet worden afeelegd binnen twee maanden na de kondiging der wet, zij moet inhouderteen vermelding van het bedrijf of de bedrij ven ten aanzien waarvan de verruiming van toepassing is en kan niet worden afge legd dan nadat de winkeliers uit het be trokken bedrijf zijn gehoord. Ten aanzien van sigarenwinkels en slij terijen wordt dan nog bepaald, dat, in dien de verruiming volgens het amende ment-Teulings van toepassing is (verkoop gedurende 4 uur) de afwijking van het verbod van Zondagsverkoop, die krachten. Ie thans vigeerende bepalingen der Wuikel- sluitingswet by plaatselijke veordenmg op erond van bijzondere omstandigheden mag worden toegestaan, niet meer dan twee uur mag bedragen. Dit blijkbaar om te voorkomen dat door gecombineerde werking van de nieuwe en de reeds bestaande verruimingsmogelijk heid dergelijke winkels den geheelen Zon dag geopend zouden zijn. slecht jaar voor de spoorwegen De Staat moet over 1933 een hedrag van 281/- millioen betalen tot dekking van het tekort. Aan het jaarverslag der N.V. Maatschap- nii tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij te Utrecht over het jaar 1933, ontleenen wij het volgende: De tariefverlaging heeft ongetwijfeld gunstiger gewerkt; het vervoer zoowel van personen als van goederen is toegenomen, zij het ook niet in zoodanige mate, dat de door de tariefsverlaging prijs gegeven op brengst door het meerdere vervoer vergoed is, maar vooral is door die verlaging grooter vérlies van reizigers en goederen aan an dere vervoermiddelen voorkomen. Het staat dan ook voor ons vast, dat de opbrengsten een nog ongunstiger beeld zouden vertoo- nen, als de tariefsverlaging achterwege ge- bleven ware. De pogingen om door vereenvoudiging en bezuiniging tot verlaging van exploitatie- kosten te geraken werden met kracht voort gezet en inderdaad mocht het, mede door een nieuwe loonsverlaging, gelukken de exploitatiekosten, die geleidelijk van ruim 194.000.000, in 1921 tot ruim f 117.000.000, in 1932 gedaald waren, in het verslagjaar onder de 110.000.000 te brengen De ach teruitgang in opbrengsten werd daardoor echter slechts ten deele opgevangen, terwijl een ongunstiger interestrekening, hoogere afschrijving en een onder „verschillende verliezen" opgenomen voorziening met het oog op het opbreken van den spoorweg Hattem-Kampen de lasten verzwaarden. De uitkomsten zijn dientengevolge ruim f 11 000.000 naderfiger dan in 1932 en laten een door den Staat te dekken tekort van 28.690.871. Het aantal personen in vasten dienst be droeg op 31 December 1933: 36.465 tegen 37.909 op ultimo 1932 en verminderde dus met 1435. De opbrengst van het reizigersvervoer verminderde in de le klasse met 15.73 pCt, in de 2e klasse met 13.48 pCt. en in de 3e iklasse met 10.79 pCt. TOELATING H.B.S. Voorstel wettelijke regeling in zake aan- sluiting Lager en Middelbaar Onderwijs. MEER WAARDE TOEGEKEND AAN BEGRIJPEN DAN AAN PARATE KENNIS. Bij de Rijksuitgeverij is versdhenen „Het Rapport der Commissie ter formuleering van een voorstel tot wettelijke regeling der toelating tot de eerste klasse een er Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus", als bijlage opgenomen bij No. 3 van de „Mede- deelingen van het Departement van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen". Er komen, volgens de wenschen van het rapport, (in afwachting van later eventueel in te stellen proefklassen) twee examens. Het eerste kan reeds vroeg plaats hebben en wel tusschen 15 April en 15 Juni. Het gaat hier immers niet om paraat weten en voor het opgegeven werk maken een paar maanden maar weinig verschil. Typisch voor den aard van dit werk en hier ligt wel een scherp onderscheid met oude op vattingen dat men bij dit eerste derf. van het examen de kinderen rustig een woor denboekje laat gebruiken om zelf de schrijf wijze van woorden te controleeren evenals een atlas en een jaartallenboekje. Het eer ste derf van het examen bestaat over de heele linie uit stil-leesstof. De kinders krijgen èn voor Nederlandsche taal èn voor Rekenen èn voor Aardrijkskunde en Ge schiedenis stukken proza voor zich en daar over worden vragen gesteld, die weinig of geen beroep doen op weten, maar in hoofd zaak op begrijpen van het gelezene in elk van de vier zaakgebieden, natuurlijk op kinderlijk peil. De commissie vleit zich op grond van haar onderzoekingen, dat ze met dit werk „de kennelijk ongeschikten" reeds in eerste instantie kan afzonderen. Behalve de „kennelijk ongeschikten" la ten zich bij dit onderzoek ook de werkelijk bekwamen gemakkelijk herkennen. Voor hen is dan het eerste onderzoek afgeloopen. Overblijft nu een breede marge van leer lingen, waaromtrent de toelatingscommissie in meer of mindere mate twijfelt. Deze leer lingen worden aan een mondeling onder zoek onderworpen, waarvoor men nu wat ruim den tijd kan nemen. Grondslag voor dit onderzoek vormt het gemaakte schrif telijk werk, dat vooraf grondig is bestu deerd. Naar aanleiding van dit werk wordt met den candidaat gepraat en volgens het rapport geven juist deze gesprekken dik wijls een verrasend nieuwe kijk op den jongen oandidaat vaak ten goede, ook wel ten kwade. Tegen 15 Juni is dan het eerste onder zoek afgeloopen. Alleen zij, die voor het eerste onderzoek voldoende hebben, wor den tot het tweede onderzoek toegelaten. Dit onderzoek (het eerste schriftelijke on derzoek duurt twee dagen) loopt in één dag af en is niets anders dan een toetsing van de parate kennis aan de hand van de zoo genaamde schoolvorderingen-tests. Dit deel moet het laatst vallen, omdat de lagere school met dit gedeelte van haar opleiding pas op het eind van den cursus klaar is. Het werk voor ddt gedeelte maakt op den leek een uiterst eenvoudigen indruk en dat er velen voor dit gedeelte van het onder zoek onvoldoende zullen krijgen, is moei lijk aan te nemen. Maar het is juist de be doeling van de commissie op dit punt niet meer te vragen dan het noodige. De com missie bepleit zelfs een afspraak tusschen lagere school en middelbare school op het punt van aardrijkskundige namen en jaar tallen en een sterke beperking. De lagere school behoudt een belang rijken invloed, in de eerste plaats doordat zij op een officieele vragenlijst tot in details haar oordeel over de candidaten kan geven, welk oordeel naar de meening der commis sie zwaar zal moeten wegen en dat diezelf de lagere school in de plaatselijke toela tingscommissie (voor groote plaatsen te oomibineeren tot één waarin zelfs openbaar en bijzonder onderwijs kunnen samenwer ken) vier vertegenwoordigers zal mogen aanwijzen met volledige medezeggenschap. PRINSES JULIANA BLIJFT NOG IN ENGELAND. In verband met gunstige berichten omtrent toestand van Prins Hendrik. Naar de „Tel." verneemt, heeft Prinses Juliana in verband met de gunstige be richten omtrent den gezondheidstoestand van Z. K. H. prins Hendrik, afgezien van haar aanvankelijk voornemen om haar ver blijf in Londen af te breken. Zondagmorgen woonde Prinses Juliana den dienst in de Nederlandsch Hervormde Kerk te Londen bij, die geleid werd door ds. J. van Dorp. Er was een groote op komst van de leden der Nederlandsche kolonie. O.m. waren aanwezig de Neder landsche gezant en mevrouw De Marees van Swinderen. de legatieraad Bosch rid der van Rosenthal en mevrouw, de con sul-generaal mr. Th. de Meester eri me vrouw, benevens de leden van het gevolg van H.K.H. Met de prinses vereenigden zich de leden der gemeenten in een gebed voor het herstel van den Prins. Na den dienst bezocht de Prinses de consistoriekamer, waar het dochtertje van ds. Van Dorp bloemen aanbood. De prinses onderhield zich hier eenigen tijd met ds. Van Dorp en de leden van den kerkeraad, waarna zij het boek der bezoekers tee- kende. Zaterdag heeft H. K. H. nog den polo wedstrijd gevolgd van de Earlingham club tusschen het Engelsche en het Amerikaan- sche team. Na den wedstrijd werd door Prinses Alice, die met lord Athlone aan wezig was, een zilveren wisselbeker uit gereikt aan het winnende Amerikaansche team. H.K.H. Prinses Juliana zou heden een bezoek brengen aan de Nederlandsche hof- i jes te Charlton. OMZETBELASTING OP FRUIT. Geen heffing over geheelen verkoopprijs. Het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen te Den Haag heeft van den minis ter van Financiën bericht ontvangen, dat aangezien in den prijs, die bij verkoop van fruit aan de veiling wordt bedongen, ook begrepen zijn eenige bedragen die niet door de omzetbelasting behooren te worden getroffgen, gelijk b.v. de kosten van het vervoer naar de veiling de minister goedkeurt, dat tot nader order voor het oogstjaar 1934 de omzetbelasting niet ge heven wordt over den geheelen verkoop prijs van het fruit, doch over den verkoop prijs verminderd met 12 1/2 pet. voor wat betreft appels, peren, pruimen en bessen en met 25 pet. voor kersen. BUITENLAND DUITSCHLAND. GEEN VIJANDSCHAP AAN TWEE KANTEN! De onderhandelingen over het Concordaat. Tusschen de rijksregeering en de verte genwoordigers der N.S.D.A.P. eenerzijds en de vertegenwoordigers van het Duit- sche episcopaat anderzijds hebben, zooals bekend, onderhandelingen plaats gevon den over de uitvoering van artikel 31 van het rijksconcordaat. De onderhandelingen, welke gevoerd werden met den vasten wil, om de bestaan de tegenstellingen uit den weg te ruimen, zouden tot bevredigende resultaten heb ben geleid. De vertegenwoordigers van het Duit- sche episcopaat werden dezer dagen door den rijkskanselier in audiëntie ontvangen. Vermoedelijk zullen binnenkort op de thans overeengekomen grondslagen bepa lingen inzake het vereenigingsleven wor den uitgevaardigd, welke een vrede op dit gebied doen verwachten. In verband hiermede heeft het Duitsche episcopaat gelast, het schrijven, dat giste ren in de kerken zou worden voorgelezen en waarvan wij reeds melding hebben ge maakt, voorloopig niet voor te lezen. Men achtte het niet opportuum, om dit ernstig geformuleerd schrijven midden in de dis cussies te werpen. OOSTENRIJK. NIEUWE ONTPLOFFINGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontplofte op het balcon van de woning van een der leiders van het Vaderlandsche Front in Stiermarken een papieren bom, die materieele schade aanrichtte. Aan het station Fóesgendorf van den Donau-overspoorweg werd eveneens door een ontploffing materieele schade aange richt, evenals te Schladming in het Enns- dal. Zondagochtend werd een aanslag ge pleegd op een uitstekend rotsblod, dat bo ven den grooten verkeersweg bij Ratten- berg in het Beneden Inndal is gelegen. Het was de bedoeling, het rotsblok op te bla zen, waardoor het den weg zou hebben versperd. De aanslag mislukte echter en de dader werd dertig meter ver weggeslin gerd, waar hij verminkt bleef liggen. GEREED TER BESCHERMING VAN DE GRENS. Aan alle burgerwachten in Boven-Oos- tenrijk is alarmbevel gegeven zich in volle wapenuitrusting gereed te houden voor het geval het noodzakelijk zal zijn de Oostenrijksch-Duitsche grens te bescher men. RUSLAND. DURE LEVENSMIDDELEN. Het brood gerantsoeneerd. Naar wij vernemen, heeft de Raad van Volkscommissarissen bekend gemaakt dat tengevolge van de verduistering van zaai granen in het afgeloopen voorjaar, thans inhet Zuiden van Rusland gebrek aan broodgraan is ontstaan, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat de graanprijzen nog meer omhoog zijn geloopen en dat ook de andere levensmiddelen in prijs zijn geste gen. De Raad van Volkscommissarissen heeft zich dientengevolge genoodzaakt ge zien om ook den prijs voor het gerant soeneerde brood te verhoogen. Deze maatregel is een bekentenis der Sovjetregeering en een onthulling van de valsche berichten die tot nog toe door de Sovjets werden verspreid. Van de zijde der Sovjet-autoriteiten is bovendien toe gegeven, dat een gedeelte van den oogst waardeloos is, omdat ondeugdelijk zaai goed was gebruikt. Het is echter vooral van belang te weten, dat de verhooging van den broodprijs uit sluitend veroorzaakt wordt door de tegen woordige toestanden in de gebieden waar hongersnood heerscht, en niet door de groote droogte, ofschoon ook deze nog haar nadeeligen invloed op de opbrengst van den a.s. oogst zal doen gevoelen. Het is dus een vaststaand feit dat reeds thans vóór de nieuwe oogst en onafhan kelijk daarvan de hongersnood tallooze slachtoffers maakt. Daar de gevolgen van de mislukking van den oogst zich eerst na den herfst zullen doen gevoelen, is het on begrijpelijk, dat de Sovjets thans reeds toegeven, dat een gedeelte van den oogst is mislukt. Dat de opbrengst 89 millioen ton grooter zou zijn, dan het vorig jaar, was niets anders dan een schromelijk over drijven wat geheel in tegenstelling is met de feiten. JAPAN. HOOGVERRADERLIJK COMPLOT ONTDEKT. Uit Moekden wordt gemeld: Vijf steno- graphen die te werk waren gesteld by den generalen staf van het leger zijn gearres teerd onder beschuldiging van medeplich tigheid aan een complot en de verschaffing van militaire geheimen aan de communis tische partij. De gendarmerie is van mee ning, dat de stenographen niet alleen in re latie hebben gestaan met de Japansche communistische partij, doch ook met de Communistische Internationale. Aanslag op den eersten uit Peking vertrokken trein. Gemeld wordt dat de eerste trein naar Moekden, welke uit Peking is vertrokken door onbekend gebleven personen gister middag om 1 uur bij Chatien is opgebla zen. Een Engelschman is gedood, terwijl vier anderen zyn gewond. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Door B. en W. werd Zaterdagmorgen 11 uur in het secretarie gebouw in het openbaar aanbesteed: Het uitvoeren van verschillende bestratings-, verstratings- en rioleeringswerken en het geen met een en ander in verband staat. De inschrijvingen waren als volgt: H. Oudens Alphen a. d. Rijn, massa 14.27C; D. B. Huberts Nijmegen, massa 13.990; Gebrs. Brand te Dubbeldam, perc. 3 9100; A. J. Kastelein Bergambacht, perceel 1 ƒ3444, 2. ƒ2194, 3 ƒ7574, 4. 1075; massa 14.044; C. de Raad Alphen a. d. Rijn, per ceel 1 4175, perc. 2 2350; W. Barreveld, massa 14.524; J. P. Killiam Gorcum (laag ste inschrijver ƒ13.400, (in massa); P. v. d. Doorn Ammerstol, perceel 1 3450, 2. ƒ2244, 3. 7580, 4. 1074, massa 14.244; W. v. d. Helm, massa 16.750; Gesman Zoetemeijer Alphen a. d. Rijn, massa 14.210; v. d. Halen en Doornik te Lei den, perceel 1 ƒ3910, 2. 1846, 3. ƒ6400, massa ƒ13.610; P. J. Visser Wassenaar, perceel 1 ƒ3560, 2. ƒ1818, 3. 8489, 4. ƒ850, massa 14.707; W. Visser Wassenaar perc. 1 4323, 2. 2221, 3. 9638, 4. 1710, massa f 17.892; Versluis Oudewater, per ceel 3 8888. De gunning werd aangehou den. Valsche gulden. Aan het station al hier werd dezer dagen een valsche gul den in ontvangst genomen. Verdere ge vallen zijn ons nog niet bekend, doch men zij op zijn hoede. Chr. Wijkverpleging. Tot wijkzuster der chr. wijkverpleging alhier werd in de vacature van zuster de Jong benoemd mej. v. Sandwijk van Utrecht. Oranjegarde. In een daartoe op 30 Juli as. te houden vergadering in de kerk- zaal der Martha-Stichting zal getracht worden te komen tot oprichting van een Oranje Garde. Botsing. Op de hoek Bruggestraat-Van Mandersloostraat kwam een luxe auto uit Leiden in botsing met een wielrijder. Het rijwiel moest het onderspit delven, doch de man zelf kwam met den schrik vrij. De materieele schade zal waarschijnlijk on- dedling worden geregeld. BODEGRAVEN. Vreemdelingenverkeer. Op uitnoodi- ging van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Gouda, werden reeds drie vergaderingen gehouden om te kunnen komen tot een Vereeniging voor Streek- belangen voor Vreemdelingen-Verkeer, met Gouda als centrum. De volgende gemeenten waren daarbij vertegenwoordigt: Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Waddinxveen, Bodegraven, Reeuwijk, terwijl vrij zeker ook Boskoop en misschien nog een paar Gemeenten er bij komen. De bedoeling is meer dan tot heden: sa menwerking te verkrijgen bij het Vreem delingen verkeer. Indien bijvoorbeeld te Gouda of in een der andere Gemeenten van de op te richten Streek vereeniging een con gres is, of een gezelschap op reis is, om bij zonderheden te zien, enz. enz. dan leerde de ervaring, dat samenwerking gewenscht is. Te Gouda is velerlei te zien, als Kerk glazen, stadhuis, waaggebouw, fabriek enz. Ook kan Haastrecht een museum laten zien en gaat men via de zeer mooie buurt De Vlist tot aan Schoonhoven, de stad voor goud- en zilver industrie enz. mooi gele gen aan de Lek. Reeuwijk heeft zijn be kende plassen, en Waddinxveen verschil lende fabrieken. Bodegraven heeft een kaasmarkt van groote beteekenis, en boer derijen, waar het kaasmaken de melkerij enz. te zien is. Er is natuurlijk veel meer te noemen, maar iedere plaats heeft iets bij zonders, dat vreemdelingen wel graag eens zullen zien. Komt echter een gezelschap, dan is te voren organisatie noodig, en moet |b.v. ook de Middenstand weten, welk ge zelschap in de gemeente komt, opdat wel licht iets bijzonders te koop aangeboden kan worden. De voorloopige commissie, waarin ook de heer J. Bijen zitting heeft, kwam gereed met een ontwerp Statuten en Huishoudelijk reglement, dat op Zaterdag 21 Juli 1934, op Elfhoven te Reeuwijk in een vergadering in behandeling zal komen en waarbij ver- eenigingen, welke zich aangesloten hebben, het hun geheele bestuur aanwezig kunnen zijn, en één stemrechthebbende vertegen woordiger kunnen zenden. De afgevaar digde van Bodegraven heeft reeds gezegd, dat voor regeling van bezoek op Zondag te Bodegraven, vrij zeker geen algemeene medewerking verkregen zal worden. Het is dan ook de bedoeling, dat de Streek vereeni ging als zoodanig, geen plannen opzetten zal, welke Zondags zouden worden uitge voerd, omdat ook Waddinxveen, en andere gemeenten aan op Zondag te organiseeren ontvangsten, vrij zeker geen medewerking kan verleenen. Wat de financiën gaan gaat, zal dit punt wel geen bezwaar zijn. Aangenomen, dat ook te Bodegraven een afdeeling van ge noemde Streekvereeniging voor vreemde lingen verkeer tot stand komt, dan zal deze (nog op te richten) afdeeling totaal.... slechts 10 gulden vaste contributie te be talen hebben, als bijdrage van de onvermij delijke kosten der Streekvereeniging, als zaalhuur van hare vergaderingen; kosten secretariaat, en nu drukken statuten en huishoudelijk reglement, enz. zooals deze statuten en huish. reglement op 21 Juli as. zullen worden vastgesteld. De ont werpen zijn gemaakt volgens andere sta tuten en Huish. reglementen van dergelijke streekvereenigingen en zullen wel met zeer weinig bespreking op 21 Juli a.s. te Reeu wijk kunnen worden aangenomen. Moge lijk blijft er dan nog even tijd over voor een rondvaart per motorboot op de plassen Voorloopig hebben de onderstaande per sonen zich bereid verklaard zitting te ne men in het comité, dat op Dinsdag 3 Juli 1934, in Hotel Van Haaf ten alhier de' lei ding zal nemen bij het houden van een ver gadering, waarin alle leden van de beide Middenstandsvereenigingen, Ver. v. Kaas handelaren en afd. Bond van Kaasprodu- cen, vrije toegang hebben en aan de be sprekingen kunnen deelnemen. De vergade ring zal beginnen half negen uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Opening door de heer J. Bijen, tijdelijk voorzitter; 2. Mededeelingen en voorstel tot oprichting eener afdeeling; 3. Algemeene besprekingen over het doel der op te rich ten afdeeling; 4. Behandeling van de Sta tuten; 5. Behandeling van het Huish. reg lement; 6. Verkiezing van een voorloopig Bestuur; 7. Voorstellen voor de Streekver- gadering op 21 Juli as.; 8. Rondvraag en sluiting. J. Beijen, Voorz. Ver. v. Kaash. R. M. Loman, Secr. der Gemeente. J. E. Huchshorn, Voorz. Middenst. A. R. v. d. Heijden, Voorz. de Hanze W. Boer, Voorz. afd. Bond v. Kaaspr. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Priesters van het H. Hart. De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: tot Missie- Overste van Sumatra: den Pa tér Albert us Hermrfink S.C.J.tot Rector van het Scho- lasticaat te Hees-Nijmegen: Pater H. Trines S.C.J.tot Rector van het klooster te De Rips-Oploo: Pater H. Smeets S.C.J. 182 ,,'t Is voor elkaar, Pater. „Zoo, gefeliciteerd, hoor. Ik ben benieuwd hoe zij er uitziet. Je bent zoo'n bijzonder type, jij, dat ik werkelijk nieuwsgierig ben waarmee je nu eindelijk voor de dag komt. Vroeger heb ik je eens hooren oree ren dat je per se geen blonde wilde hebben, dat je de voorkeur gaf aan een zwarte met donkere oogen. Weet je 't nog, toen op dat verjaardag-partijtje van Kees. Toen heb ik je nog gezegd, dat, als je aan je derde half- omhaivie zou zyn, je nog wel meer war taal zou spreken, want dat jongemannen- harten geen kleuren kunnen onderscheiden. „Hahahahaha! „Hahaha! Neen, die is goed. Hadden die twee glaasjes zoo op mij gewerkt? Hahaha! Heb ik dat toen gezegd? En Nelly is zoo blond als hooi, maar erg mooi blond, u weet wel van dat blond, datdat „En blauwe oogen, zeker? Van die mooie blauwe ooigen, u weet wel van dat blauw dat.dat. „Neen, echt waar. Ik kan mij niet be grijpen dat ik vroeger niet van blond hield. Ik heb werkelijk geboft. En ze zegt dat ik net ben wat zij zich altijd als haar ideaal had voorgesteld. „Dan is ze gauw tevreden, hoor. „Dat is ondeugend van u. Maar ze is ook zelatrice van de Annalen en secretaresse van een Missie-naaikrans en „Voor elkaar, jongen. Dan is het goed soort, hoor. „Ja, natuurlijk. Nu is ze goed. Hindert niet of ze zwart of bruin of rood of blond ofals ze maar voor de Missie werkt. „Neen, geen gekheid. Ik ben blij dat je gelukkig bent. En wanneer krijg ik ze te zien. Dan moet je haar die honderd gulden laten overhandigen, die je beloofd hebt, als je de ware prinses gevonden zou hebben. „Hebt u dat onthouden? Het is al meer dan vier jaar geleden. „Ja, ik hield mijn hart al vast dat je vrij gezel zoudt blijven. Want je bent veel te jong om mijn suikeroom te worden. „In orde, hoor. Over veertien dagen komt ze kennis maken met mijn Ouders en dan zal ik haar het bankie van honderd laten dragen. Als ze dan maar niet denkt da/t ik millionnair ben. „Dag jong, God zegene je, hoor. Father Lefeber. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, pos trek. 120937. 't Missiehuis heeft groot gebrek aan sui kerooms en suikertantes. Sollicitaties per soonlijk of schriftelijk.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11