O O HOE LAAT HET IS i ZATERDAG 30 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 INTERPAROCHIEELE RETRAITE- EN RECOLLECTIECLUB Zaterdag 7 Juli begint in Noordwijker- hout een retraite voor Gezellen. Wie mee menscht te gaan, moet zich voor Woensdag melden bij het bestuur. Oud-retraitanten! Donderdag a.s. is de recollectie voor U. Denkt om de afspraak en komt allen. Aanvang kwartier voor negen. DE JAARVERGADERINGEN De meesten zijn reeds gehouden. Overal blijkt het begrip te zijn: de leden maken de club, ofbreken deze. Vandaar de goede medewerking, de zin tot bestudee ring en herziening. Laat elk bestuurder klaar beseffen, dat gestaag volhouden tot succes voert. Secretarissen en penningmeesters moeten afschrift van hun jaarverslag zenden aan den weled. heer C. v. Oerle, Rijnsburger- weg 9. 6e KATHOLIEKENDAG Met bijna 1000 Gezellen demonstreerden ook de onzen j.l. Zondag te Den Bosch hun trouw aan God, Kerk, Vorstin en Land. De Josephgezellen met de bekende vlag gen maakten goeden indruk en vooral „Kolpings Lijfwacht" was sterk demon stratief. Dagorder: Dank aan die meegingen voor den goeden indruk te Den Bosch! Maandagavond: afrekenen zelateurs' liefdewerk. Dinsdagavond: Maandvergadering, afd. gehuwden. Woensdagavond: vergadering Raad van Bestuur. Donderdagavond: recollectie. Wie het voorrecht heeft, om als afge- vaardigde naar 's Bosch te mogen, is wel verplicht wat terug te geven. Al is het een eenvoudige indruk, toch mag een Ge zel zich wel eens goed realiseeren, wat toch eigenlijk „gezag" beteekent en dus, wanneer het wordt gegeven in den vorm van redevoeringen, den indruk daarvan te moeten neerschrijven is plicht. Bepalen we ons tot de voornaamste in stanties, waarin „gezag" noodzakelijk is en ten goede komt aan een ieder, dan is het in huisgezin, Kerk en maat schappij. In het huisgezin beseft ieder, dat het gezag van vader en moeder, rich tinggevend en vormend, een hooge betee- kenis heeft en gevolgd moet worden. Wie zulks met voeten treedt, is niet waard „zoon" te heeten. Evenmin echter kan „kind" der Kerk genoemd worden hij, die het vertikt de wenschen van geestelijke gezagsdragers op te volgen. Deken van Noort heeft b.v. eeni- ge punten aangeroerd, die buitengewoon actueel zijn en waarop de dagbladen reeds gewezen hebben. Zoo wees hij er op, dat in ons land uierst gevaarlijke critici zijn, die echter weinig critisch op zichzelf zijn; dat een eigen standpunt hebben heel men- schelijk is, maar dat drijven en dweepen daarmee onmen schel ij k en.... on katholiek is; dat de huidige gezags crisis een les is voor priesters en leeken, om voorzichtiger, doelbewuster en sterker samen te werken. In het maatschappelijk leven is „gezag" natuur-noodzakelijk. Het dienen daarvan blijkt voor Nederlanders nogal moeilijk te zijn; want als iets geëischt wordt, gooit menig Hollander zijn kop in den wind. Dit typisch verschijnsel weg te werken is een zwaar, maar edel werk, speciaal den Ka tholieken opgedragen. Onze algemeene indruk is: deze Katho liekendag is best geslaagd. De inleidingen waren niet licht. Accoord! Maar de Zater dag was toch bedoeld als studiedag en naast de Bruyn kwam Deken van Noort de massa het meest nabij. Een verdienste, die niet elke spreker had, en die wa hier gaarne vermelden. Ook omdat, wat Hij zei, een woord was van de juiste waar heid, juist op tijd gesproken! SENIOR. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Vrijdagmiddag te twee uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig is alleen de heer C. den Hollander. Voorzitter is Burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel. Als voorstemmer wordt bij loting aan gewezen de heer Van Eeden. De voorz. deelt mede, dat door een nieuwe regeling met het rijk een besparing voor de ge meente verkregen is van ruim ƒ300 op de doorloopende openstelling van de telefoon. Vervolgens kwam weder ter sprake het verwerken van den hoop oude straatstee- nen die te Noordwijk aan Zee liggen opge- stapel. Weth. Alkemade stelt voor om daarmede een gedeelte van den Nic. Barn- hoornweg, dat nog geheel zandslag is, te bestraten. Dit kost ƒ225.De heer van der Niet is het hiermede eens. Reeds her haaldelijk is over het stuiven van dit zand pad geklaagd. De heer van der Wiel acht het beter om de onbegaanbare keien uit het gedeelte van den Jam Kronsweg achter Poolstar te verwijderen en daar de straat- steenen te leggen. De keien kunnen dan in de zandslagen verwrekt worden. B. en W. zeggen toe overeenkomstig dit voorstel van den heer Van der Wiel te zullen han delen. Mochten zich nog moeilijkheden voordoen, dan zal met de commissie voor openbare werken overleg gepleegd wor den. Vervolgens deelen B. en W. mede, dat zij ter beantwoording van de door den heer Meijer in de raadsvergadering van 23 Maart j.l. gestelde vraag, inlichtingen heb ben gevraagd aan de commissie tot wering van schoolverzuim. De commissie bericht o.m., dat de verschillende in de percenta ges der ongeoorloofde schoolverzuimen ontstaan, doordat de verschillende hoofden der scholen niet alle dezelfde normen aanhouden voor de beoordeeling of een verzuim al of niet geoorloofd is. De heer Meijer merkt haar aanleiding van deze mededeeling op, dat dan door het verslag waarin de percentages van de verzuimen zijn opgenomen, gemakkelijk een verkeer de indruk kan worden verkregen. Als niet dezelfde maatstaven Worden aange legd voor de beoordeeling, is het dus hee- lemaal niet gezegd, dat aan een school met een hoog verzuimen-cijfer ook de meeste ongeoorloofde verzuimen voorko men. Spreker vraagt het college te willen bevorderen dat zooveel mogelijk uniformi teit in de beoordeeling verkregen wordt. De voorz. zegt toe stappen daartoe te doen. Ingekomen is een verzoek van de kan toorbediende bij de gemeentebedrijven mej. van Eeden om v,erhooging van haar salaris. Door B. en W. is haar loon kort geleden vastgesteld op ƒ350 per jaar. De heer Van der Wiel vraagt of er voor B. en W. bijzondere motieven geweest zijn haar loon aldus te bepalen. De voorz. zegt, dat deze zaak in het college uitvoerig is be sproken en gemotiveerd haar salaris al dus is vastgesteld. Spr. acht het echter onjuist dat adressante, waar B. en W. door den Raad gemachtigd zijn om haar salaris vast te stellen, reeds twee dagen na deze vaststelling bij den Raad in beroep komt. Besloten wordt deze zaak te verwijzen naar de besloten zitting. Bij een ontslag. Van den ontslagen agent van politie J. Smit is weder een adres aan den Raad in gekomen. Adressant verzoekt aan den Raad een commisise te benoemen om een onderzoek in te stellen naar de juistheid en betrouwbaarheid van de tegen hem in gediende rapport. De heer Krau vraagt of het mogelijk is een dergelijke commis sie te benoemen of om tegen adressant, die verschillende beschuldigingen uit, een rechtsvervolging in te stellen. De voorz. zegt, hoewel geheel niet ver plicht te zijn inlichtingen omtrent deze zaak te verstrekken, thans in het openbaar de uitspraken van het Ambtenarengerecht en den Centralen Raad van Beroep be kend te willen maken. Spr. leest hierop in extenso beide uitspraken voor. Na deze voorlezing vraagt spr. of nog een van de leden van den Raad een ondefzoekcommis- sie op prijs stelt. Dit wordt blijkbaar door geen der leden meer op prijs gesteld. Het adres wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. In September 1933 is door H. Meeuwen oord toestemming gevraagd om een ten tenbergplaats te mogen plaatsen op het Noorderstrand. Burgemeester en Wethou ders deelen den Raad mede, dat door adres sant wederom gebruik kan worden ge maakt van de aanwezige bergplaats van de Mij. Zeebad, zoodat het hun onnodig voorkomt een afzonderlijke bergplaats toe te staan. Burg. en Weth. deelen nog mede, dat adressant met deze getroffen regeling ac coord gaat. Na eenige bespreking wordt overeenkomstig het voorstel op het verij zoek afwijzend beschikt. Burg. en Weth. stellen den Raad voor in het Langeveld van de Gem. Amsterdam twee perceeltjes grond aan te koopen voor den prijs van 15 ct. de M.2. Waar echter aan dezen aankoop nogal bezwarende voor waarden verbonden zijn, als o.a. het ver bod tot beteling en bebouwing, zal ge tracht worden of de gemeente Amsterdam deze voorwaarden wil laten vallen, waar na nader over deze zaak zal worden be slist. Door Th. van Oosten is verzocht een verlaging van den landhuur voor het door hem van de gemeente gehuurde perceel teelland aan den Heerenweg. B. en W. stel len voor verzoeker een verlaging toe te staan van ƒ31. Vervolgens heeft de huur der van de gemeentewoning Hoofdstraat 1, de heer Y. Elzinga verlaging van huur verzocht. Voorgesteld wordt de huur te verlagen van 450 op 375. Beide voor stellen worden aangenomen. Strandpacht. B. en W. stellen den Raad voor voor den tijd van één jaar van den Staat te pachten het recht tot het, met uitsluiting van anderen, doen plaatsen en hebben van stoelen, banken, tenten en losse hou ten getimmerten op vijf gedeelten van het Noorderstrand tegen een pachtsom van 300 totaal. De gezamenlijke lengte van het te huren strand bedraagt 4800 M. Voorgesteld wordt om dit strand te pach ten om daardoor regelend te kunnen op treden. Verder stellen zij voor om alleen op het drukste strandgedeelte één con sumptietent toe te laten n.l. bij den Duin- damschen Schulpweg (Noordwijkerhouter- salg). Voor het exploiteer en van deze tent hebben B. en W. inmiddels een openbare inschrijving gehouden en stellen zij vóór deze te gunnen aan den hoogsten inschrij ver J. de Haas, Pickéstraat 42. De voorz. stelt eerst aan de orde het huren van het strandgedeelte. De heer van der Wiel vindt de pachtsom nog al hocjg en vraagt wat hiervoor terug komt. De voorz. zegt dat deze kosten wel gedekt zulen worden door de opbrengst van de verhuring van de consumptietent en de leges voor de tent vergunningen. De heer Braun ziet in het huren geen voordeel, doch alleen concur rentie met de eigen badplaats. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de strandgedeelten te pachten. Vervolgens komt aan de orde de gunnning van de con sumptietent. De heer van der Wiel vraagt, of de inschrijving voldoende gepubliceerd was en hoeveel gegadigden hebben inge schreven. De voorz. antwoordt, dat de in schrijving gepubliceerd is in de „Noord- wijker" en dat vier gegadigden hebben in geschreven. Verder wordt door den heer van der Wiel bepleit, om uit de verpach- tingsvoorwaarden te schrappen, dat de exploitant niet mag afleveren of verkoo- pen aan personen in badkleeding en dat hij geen ijs of ijsco's mag verkoopen. Hier toe wordt besloten. Hierna wordt de ex ploitatie van de consumptietent aan den hoogsten inschrijver gegund. Zonder beraadslagingen worden ver volgens vastgesteld een wijziging van de begrooting 1933 en 1934, het kohier hon denbelasting 1934 en enkele ontheffingen van de betaling van schoolgeld 1933'34. Bij de rondvraag vraagt de heer van der Niet of het niet wenschelijk zou zijn, dat de gemeente zelf het parkeerterrein van het Staatsboschbeheer in het Langeveld exploiteert, alsmede een regeling trof voor het parkeeren van de auto's op de par keerterreinen aan den Zuid-Boulevard. De voorz. bepleit dat het z.i. alleen gerecht vaardigd is een matige vergoeding te vragen, als de gemeente extra kosten voor de parkeerterreinen heeft gemaakt. Dit is voor de parkeerterreinen aan den Zuid- Boulevard niet het geval. Door B. en W. is besloten het volgend jaar de kwestie van de parkeerterreinen in haar geheel te be zien en in afwachting daarvan thans geen tuss'chentijdsche regelingen te maken. De heer van der Niet vraagt hoe het staat met de verbetering van de voetpa den in het Zeeheldenkwartier. Wethouder Alkemade deelt mede, dat door een fou tieve opgave van den leverancier, de voet paden verkeerd behandeld zijn en dat de leverancier thans aangeboden heeft voor zijn rekening een laagje split daarop aan te brengen. Verwacht wordt dat dit een afdoende verbetering zal geven. De heer Vink vraagt hoe het staat met de trillingen veroorzaakt door de nieuwe machine van de timmerfabriek „Northgo". De voorz. deelt mede, dat een Kon. Be sluit tot stoplegging van de machine is af gekomen en dat bij toch gebruik daarvan, verzegeling zal plaats hebben. De heer Meijer vraagt hoe het staat met het verzoek van de bewoners van de Sche- veningschestraat. De voorz. zegt, dat deze zaak in behandeling is. Hierop gaat de Raad in besloten zitting over. IJ KALENDER DER WEEK VOOR GECONSACREERDE KERKEN Dagelijks Gloria en Credo, indien niet anders aangegeven. ZONDAG, 1 Juli. Feestdag v. h. kost baar Bloed des Heeren. Zesde Zondag na Pinksteren. Mis: Redemisti. 2e gebed v. d. zesden Zondag na Pinksteren; 3e v. d. Oc taafdag v. d. H. Joannes den Dooper. Pre fatie v. h. H. Kruis. Laatste Evangelie v. d. Zondag. Kleur: Rood. „Wandelt in den korten pelgrimstocht uws levens in de heilige vreeze Gods, we tend, dat gij niet met een vergankelijken prijs, voor goud of zilver zijt vrijgekocht, maar met het kostbaar Bloed van het Onbevlekte Lam, Jesus C h r i s t u s". MAANDAG, 2 Juli. Gedenkdag der Wij ding van de eigen Parochiekerk. Mis: Ter- ribilis. (Zie het gemeenschappelijke van Kerkwijding). Gewone Prefatie. Kleur: Wit. N.B. In het Stilgebed wordt ook ge beden (gedurende geheel het octaaf) het geen tusschen haakjes staat. Het Huis Gods past heiligheid. In één zijner brieven zegt de Apostel: „Gij zijt de tempel, het huis van God". Waarlijk, God woont in ons met Zijne heiligmaken- de genade. Ook ons dus past heiligheid. DINSDAG, 3 Juli. Mis v. h. bezoek van Maria aan hare nicht Elisabeth: Salve (zie 2 Juli). 2e gebed v. d. H. Leo II, Paus. Prefatie van Maria (invullen: En u op het bezoek). Kleur: Wit. Het H. Evangelie v .d. H. Mis verhaalt ons de gebeurtenis, welke de H. Kerk her denkt. „Wees gegroet, Maria! Gij zijt de gezegende onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van uwen schoot". (Woorden van Elisabeth tot Maria). WOENSDAG, 4 Juli. Mis v. d. 6den Zon dag na Pinksteren: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus (uit eigen Mis op 4 Juli). 3e v. h. octaaf van ker wij ding. Geen Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evangelie uit de Mis v. d. H.H. Apostelen op 4 Juli. Kleur: Groen. Of: De Mis v. h. octaaf v. d. H. H. Apos telen Petrus en Paulus (4 Juli):' Mihi autem. 2e gebed v. d. 6den Zondag na Pinksteren; 3e v .h. octaaf van Kerkwij ding. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Of: De Mis v. h. octaaf van Kerkwijding: Terribilis. 2e gebed v. d. 6den Zondag; 3e v. h. octaaf v. d. H. H. Apostelen. Gewone Prefatie. Laatste Evangelie v. d. Apostelen (4 Juli). Kleur: Wit. DONDERDAG, 5 Juli. Mis v. d. H. An- tonius Maria Zaccaria, Belijder:: Sermo. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. H. Petrus en Paulus; 3e v. h. octaaf van kerkwijding. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. De heilige Antonius Maria werd geboren uit een aanzienlijk geslacht in Italië. Te Padua ging hij studeeren voor dokter, maar heel spoedig wijdde hij zich aan het 'on derwijs der jeugd, ziekenbezoek en andere goede werken. Hij voelde zich geroepen tot het H. Priesterschap. Priester geworden stichtte hij een Orde van reguliere geeste lijken, welke hij, in zijne devotie tot den H. Paulus, den naam gaf: „van den H. Paulus". Een groot bevorderaar is de hei lige geweest van de veelvuldige H. Com munie. Na een zeer verdienstelijk leven stierf hij in 1539, 37 jaren oud. VRIJDAG, 6 Juli. Octaafdag v. d. H. H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Sapien- tiam. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwij ding. Prefatie v. d. H. H. Apostelen. Kleur: Rood. - N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cy- rillus en Methodius, Bisschoppen en Belij ders: Sacerdotes. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwijding; 3e v. d. H. Willibaldus (zie in het feesteigen v. d. heiligen v. h. Bis dom); 4e voor den Paus. Gewone Prefa tie. Kleur: Wit. De twee heilige broeders Cyrillus en Me thodius traden na hunne studiën in liet klooster en lieten zich priester wijden. Op verzoek van vorst Rastolan werden zij als Evangeliepredikers naar Moravië gezonden waar zij Bulgaren, Moraviërs en Bohemers tot het Licht des geloofs brachten. VOOR NIET-GECONSACREERDE KERKEN ZONDAG. Alles als in bovenstaande ka lender. Dagelijks'vGloria en Credo, als niet an ders aangegeven. MAANDAG, 2 Juli. Feestdag van het bezoek van Maria aan hare nicht Elisa beth. Mis: Salve. 2e gebed v. d. H.H. Pro cessus en Martinianus, Martelaren (alleen in stille H.H. Missen). Prefatie van Ma ria (invullen: En U op het bezoek) .Kleur: Wit DINSDAG 3 Juli. Mis v. d. H. Leo H, Paus en Belijder: Sacerdotes, 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Petrus en Paulus; 3e Concede (ter eere van Maria). Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus (zie 4 Juli). WOENSDAG, 4 Juli Mis v. d. 6den Zon dag na Pinksteren: Dominus, geen Gloria. 2e gebed v. d. H. H. Petrus en Paulus (4 Juli); 3e Concede. Geen Gloria. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Groen. Of: Mis v. h. octaaf v. d. H. H. Petrus en Paulus: Mihi autem (4 Juli). 2e gebed v. d. 6den Zondag na Pinksteren; 3e Conce de. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. DONDERDAG, 5 Juli. Mis v. d. H. An tonius Maria Zaccaria, Belijder: Sermo. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. H. Apostelen Petrus en Paulus. Credo: Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. VRIJDAG, 6 Juli. Octaafdag v. d. H.H. Petrus en Paulus. Mis: Sapientiam. Prefa tie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Votiefmis v. h. H. Hart als in bovenstaan de kalender. ZATERDAG, 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cy rillus en Methodius, Bisschoppen en Be lijders: Sacerdotes, 2e gebed v. d. H. Willi baldus (zie in het feesteigen v .h. Bisdom). 3e voor den Paus. Geen Credo. Gewone prefatie. Kleur: Wit. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom voor n i e t-geconsacreerde ker ken, behalve: WOENSDAG, His v. d. Z. Raymundus Lullus, Martelaar: In virture. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Petrus en Paulus, 3e Concede. Kleur: Rood. ZATERDAG, geen gedachtenis v. d. Wil libaldus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant". Een leder die ons een abonné (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Wij zenden hem (haar) onderstaand klokje.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6