Dr. J. POS Het Tandheelkundig Instituut BREESTRAAT 65 LEIDEN ZATERDAG 30 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van -30 Juni 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bild-t. Hoogste barometerst.: 772.7 te Valencia. Laagste barometerst.: 757.0 te Weenen. Verwachting tot den avond van 1 Juli: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Licht tot half of zwaarbewolkt weinig of geen regen. Mogelijk iets koeler. In het Z. W. van het waarnemingsgebied bleef de hooge drukking zich handhaven, Zij breidde zich naar IJsland uit, terwijl over Scandinavië de barometer daalde. Over Centraal Europa bleef de depressie toestand vrijwel onveranderd. De druk ver deeling gaf aanleiding tot nog krachtige winden langs onze kust. In het overige ge bied heerschten matige tot zwakke winden. De warmte in Oost-Duitschland en Polen bleef aanhouden. Hier en daar over Scan dinavië is de temperatuur gedaald. Sinds gisterenmiddag voerde de Noordenwind warme lucht bij ons aan, zoodat de tem peratuur bij ons steeg. Ook boven de Brit- sche Eilanden is het wat warmer geworden. Zware regens kwamen hier en daar nog voor. De dalingen van den luchtdruk over Scandinavië gaven het weer ten onzent een minder schriel karakter. Toename van be wolking is nog waarschijnlijk; de regen kansen zyn gering. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 20.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Zaterdagnamiddag 9.55 uur tot Zondagmorgen 4.11 uur. Van Zaterdagnamiddag 9.54 uur tot Maandagmorgen 4.12 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 1 Juli voorm. 6.17 en nam. 6.42 uur. WATERTEMPERATUUR, Zweminrichting „De ZyT'„ 7 uur 21.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22 gr. C. MIDDELBARE HANDELSAVOND. SCHOOL „KENNIS IS MACHT". Eindexamens cursus 1933/1934. Na afgelegd eindexamen heeft de exa mencommissie aan de onderstaande leerlin gen het diploma verleend. Nederlandsohe Handelcorrespondentie: Mej. S. A. de Graaf; en de heeren C. Hak- kert, G. J. van Houten, B. A. Stikkelorum. Fransche Handelscorrespondentie: de heeren A. Crama (met lof), H. van Groenin gen, H. Verwer. Duitsche Handelscorrespondentie: de da mes D. Heemskerk, J. M. H. Langezaal; en de heeren H. van Groeningen, F. Munting, I. Wirtz, A. J. van Zeyst. Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. D. Heemskerk; en de heeren H. J. Devilee, P. Fokker, H. van Groeningen, K. J. L. van Teylingen, A. J. Visser, C. J. Völker, I. Wirtz. Boekhouden: de dames Chr. Duindam, M. T. Ridderikhof; en de heeren A, Crama (met lof), C. Diseraat, D. van Gelder, H. C. Gottenbos, J. H. Juffermans, A. Kloos, A. Veenstra, F. J. F. Zonneveld. Algemeene Handelskennis: de dames S. A. de Graaf, D. Heemskerk, M. T. Ridderik hof; en de heeren G. Bakker, W. Blok, N. Brandenburg, H. J. Broeksema, G. Burger, A. Crama (het lof), C. Diseraat, J. H. Juf fermans (met lof), A. Kok, D. Schouten, A. L. Timan, A. Veenstra, I. Wirtz. Schoonschrijven: Mej. J. Plaizier; en de heeren J. Gijsman, H. A. Korswagen, J. v. d. Laan, A. Linschofcen, J. J. Sjardin, J. L. Tuithof, J. A. Uittenboogaard. Stenografie: de dames W. ^1. Bink, S. M. Mooten, J. C. van Staden, M. I. J. Toth von Mezöberény, G. Vermey, C. Vlasveld. Machineschrijven: Mej. J. M. van Egmond en de heeren J. W. Atteveld, W. Laurier, M. van Wijk, J. P. Wilschut. In den loop van het cursusjaar slaagden voor dit vak nog: de dames W. M. Bink, E. Bruggeman, A. de Jongh, M. Lepelaar, J. van Staden, M. I. J. Toth von Mezöberény. C. J. van Venetiën, G. de Vries, E. van Weesel; en de heeren C. Betcke, D. Brag- gaar, C. v. d. Kraan, W. v. d. Kraan, C. Mon- tanus, A. C. Nadort, P. Ph. v. d. Reijden, J. W. Ridderikhof, A. de Roode, H. W. van Rossum, J. van Steen, E. A. Timan, E. van Weizen. De examens werden afgenomen onder toezicht van voor elk vak aangewezen gede legeerden. TELEFOON 3532 Nederlandsch Ouitsch en Amerikaansch berekent voor een GEHEEL ONDER EN BOVENGEBIT tezamen f.40.- Pijnloos trekken inbegrepen. Een geheel Onder- of Boven- gebitf24.50 Plaatje met 1 Kunsttand f 4.00 Iedere Tand meer f 1.75 Cementvullingf 2.00 Porcelein of Zilvervulling f 3.00 Goudvulling vanaf f 9.00i/„ r„„h Goudkronen f 15.0022 Kar Goud Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f 1.50 Halfjaarlijksche Controle en Mond- onderzoek kosteloos. SPREEKUREN: lederen werkdag van 9—12 en 1—4 uur. Avondspreekuur: Dinsdag en Donder dag van 7—9 uur. GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX" 149ste algemeene vergadering. De gisteravond in den foyer der Stads- zaal gehouden algemeene vergadering van het Genootschap „M.S.G." de 149ste! werd voor het laatst geleid door den heer A. M, Touw en namens het gemeente bestuur bijgewoond door de wethouders- Tepe en Romijn. De notulen, voorgelezen door den heer mr. H. A. Sypkens, werden onveranderd goedgekeurd. Op advies van de kascommissie, be staande uit de heeren W. van der Laan en Verhulst, werd de penningmeester, ir. Rademaker, onder dank voor zijn accu raat gevoerd beheer, gedéchargeerd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Touw, werd voorzien door de verkiezing van den heer ir. G. A. van Klinkenberg; als secretaris werd in de plaats van den heer Sypkens gekozen de heer mr. C. J. Goudsmit; in de plaats van den heer ir. P. Hoogenboom, de heer mr. H. A. Sypkens, terwijl ir. F. C. Rauwen- hoff werd herkozen. Nadat ook de leerlingen tot de verga dering waren toegelaten, hield de heer Touw zijn afscheidsrede, waarin hij rap port uitbracht over de lotgevallen in het afgeloopen jaar. Spr. trok allereerst een parallel tusschen het onderwijs vlak na de oprichting en dat van thans. Het leerprogramma moest in verband met het algemeen streven naar bezuiniging samengevat worden in 10 maanden. Het ledental bedroeg in den afgeloopen cursus 350. Mr. Sypkens, die gedurende 22 jaar lang het secretariaat op voortreffelijke wijze waarnam, zag zich wegens toenemende drukke werkzaamheden genoodzaakt deze functie neer te leggen. Gelukkig, dat hij als gewoon bestuurslid voor het Genoot schap behouden blijft. Na woorden van gelukwensch tot de nieuwgekozen, respec tievelijk herkozen bestuursleden, richtte spr. een woord van afscheid tot het schei dende bestuurslid, ir. P. Hoogenboom, wien spr. een tot weerziens in het bestuur toe riep. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de mutaties in het leerarenkorps, zich daarbij in het bijzonder richtende tot de scheidende leeraren mej. dr. De Baat en ir. Blom. Laatstgenoemde leidde niet min der dan 460 candidaten op voor het <li- proma electrotechniek! Op 1 Januari j.l, werd de school bezocht door 412 leerlin gen, tegen 414 op 1 Januari 1933. Aan het eind van zijn verslag bracht spr. hulde aan den directeur, ir. Verweys, en de leeraren voor de wijze, waarop zij het onderwijs in den afgeloopen cursus heb ben geleid. Tenslotte naim spr. persoonlijk afscheid van het Genootschap, daarbij de verzeke ring gevend, dat hij de meest aangename herinnering zal bewaren aan de oudste vakschool in den lande en aan allen, met wien hij mocht samenwerken in het be lang der school. De vice-voorzitter, de heer Hoogenboom, sprak den scheidenden voorzitter toe en bracht hem dank voor het vele, wat de heer Touw in den loop van tallooze jaren voor „Mathesis" heeft gedaan, niet het minst in zijn kwaliteit van voorzitter ge durende de laatste 15 jaar van zijn be stuurslidmaatschap. Gedurende de moei lijke oorlogsjaren heeft hij zich in hooge mate verdienstelijk gemaakt door een reorganisatie-plan te ontwerpen en dit later ook te verwezenlijken. De omstan digheden stelden ook daarna hooge eischen aan zijn beleid,'doch de heer Touw heeft zich op voortreffelijke wijze door de moeilijkheden heengeslagen. Als blijk van groote erkentelijkheid bood spr. hem namens het bestuur het lidmaat schap van verdienste en namens de ver gadering het eere-voorzitterschap van het Genootschap aan (Applaus). Zich richtende tot mej. dr. De Baat, dankte hy haar uit naam van leeraren, leerlingen en oud-leerlingen voor de wijze, waarop zy haar taak heeft vervuld. Ter herinnering aan haar werkkring aan de school van „M.S.G." bood spr. haar een bloemenmand en een leeren tasdh aan. Mej. De Baat dankte in korte bewoordin gen voor de prettige samenwerking en de stoffelijke blijken van waardeering. De heer Touw dankte eveneens voor de vriendelijke woorden van den heer Hoo genboom, en de eervolle onderscheidingen, welke hij op zeer hoogen prijs zeide te stellen. Spr. ging vervolgens over tot de uit reiking der diploma's aan de geslaagden voor het eindexamen, wier namen dezer dagen reeds door ons zyn vermeld. Bovendien werd een eerste prijs in de afdeeling „ontwerpen" toegekend aan den leerling A. Moerkerke en een tweede prijs aan A. Heyniis. Bij de rondvraag werd het eerst 't woord gevoerd door den heer ir. A. van Dijk namens directeur en leeraren, die er op wees, dat de heer Touw behoort tot de oudste acht leden van het Genootschap en hem als aandenken een album met foto's van de school in den vroegeren en tegenwoordigen 'toestand aanbood. De heer Reingoud dankte als vader van drie zoons, die het einddiploma heb ben verworven, het bestuur voor het hun geschonken onderwijs, dat hen in staat heeft gesteld een goede plaats in de maat schappij te verwerven. Een moeder van een der leerlingen sprak in gelijken geest woorden van dank tot bestuur, directeur en leeraren. Tenslotte spraken nog de leerlingen G. G. J. van der Linden en Van der Heyden den dank van hun mede-scholieren uiit voor het genoten onderwijs. De directeur, ir. Verweys, wees nog op de hechte banden, welke den heer Touw met het Genootschap verbinden. Niet alleen wordt uw werk gewaardeerd door uw mede-bestuursleden, maar ook door de leeraren en de leerlingen. Voor de prettige samenwerking zegt spr. ook persoonlijk dank. Hierna werd de vergadering gesloten en werd de tentoonstelling van werkstukken bezichtigd. Deze alleszins bezienswaardige expositie blijft ook hedenavond van 69 en mor gen van 2—5 uur geopend. Men neme er eens een kijkje! Gouden doctoraat. Den 5den Juli zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. A. J. Olivier, gepens, luit.- kolon,el van het Ned. Ind. leger, thans wo nend te Den Haag, aan de Leidsche Univer siteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. Gistermiddag te 5 uur werd de brand weer gealarmeerd naar perceel Javastraat 78a. Het bleek, dat daar in de keuken een pan met melk stond leeg te koken, terwijl de bewoners afwezig waren. Toen de gas kraan was dichtgedraaid, was het euvrel verholpen. Morgen hoopt mej. Zuster Langeveld, Kooistraat 9, den dag te herdenken, dat zij 12J4 jaar aan de R.K. kraamverpleging werkzaam is geweest. Voor het Esperanto-examen slaagde te Amsterdam de heer E. J. van Zwik, alhier. Dr. J. van Ham, leeraar aan een bijz. hoogere burgerschool alhier is bij beschik king van den minister van O., K. en W., benoemd tot lid der commissie, in 1934 te Haarlem belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres. 1 Yt pet. hooger pensioenaftrek voor het gemeente-personeel. Het raadslid, de heer J. Kuipers, heeft ver lof gevraagd B. en W. volgende vragen te mogen stellen: lo. Is het juist, dat B. en W. hébben aan gekondigd, dat met ingang van 1 Juli 1934 de pensioenkorting van het gemeenteper- soneel met 1*/a pCt. zal worden verhoogd? 2o. Indien vraag 1 bevestigend moet wor den beantwoord, achten B. en W. het dan niet gewenscht, alvorens daartoe over te gaan, eerst de ambtenaren- en werklieden- commissie te raadplegen? Van regeeringswege is een pensioenkor ting van 10% verplichtend gesteld. De gemeenten behoeven echter de hoo gere l1/a% niet te korten op de wedden der betrokkenen, indien de wedden lager of niet hooger zijn, dan die, welke aan Rijiks- pensoneel in denzelfden dienst worden uit betaald. B. en W. zijn blijkbaar van mee ning, dat Leiden van deze laatste bepaling geen gebruik kan maken, zoodat zij inder daad hebben besloten, de pensioenkorting van het Gemeentepersoneel met ingang van 1 Juli met l12/% te verhoogen. Handelsregister K. v. K. Nieuweinschrijving. 6426. Naam- looze Vennootschap Aanneming Maatschap pij Volder's Heiwerken, Leiden, Vondel- weg 38. (Ned. Staatscrt.: 22 April 1929, Bij voegsel Nr. 1625). Dir.: P. Volder, Leiden. Maatsch. kap. 50.000.waarvan geplaatst en gestort: 10.000. Wijzigingen: 6178. A. Horrée, Lei- muiden, Dorpsstraat 145. Slagerij. Wijz. uit- geoef. bedr. in: rund-, kalfs- en varkens slagerij; fijne vleeschwaren. 2311. Naaimlooze Vennootschap Manufac- turenhandel en Confectiefabriek v/h A. Waals. Leiden, Haarlemmerstraat 136 en 114. N. Dir.: A. J. Waals, Leiden; en A. J. Waals, Oegstgeest. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HET PLUIMVEEVOEDERHUIS. In perceel Nieuwe Beestenmarkt 2 heeft de heer J. Roos, tot voor kort filiaalhouder van het Muscatoriiuis, een eigen zaak ge opend in Grutterswaren, pluimveevoeders, honden-, katten- en konynenvoer. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op L. Amers- foort's ochtend voer uit Alphen a. d. Rijn. De ruime winkel geeft 'n goed overzicht van hetgeen voorradig is en de vakkunde van den heer Roos waarborgt 'n degelijke bediening. Op de St. Jozef Kweekschool te Bergen N.H. slaagde voor examen handwerken Mej. J. Langeveld, alhier. Voor het examen voor Rijksklerk der re gistratie en domeinen zijn geslaagd mej. I. J. Hradek te Leiden, Inspectie; en de heer J. Nóevaant te Leiden, Hypotheekkantoor. Benoemd met ingang van 1 Juni tot tij delijke ryksklerk der directe belastingen der Invoerrechten en Accijnzen de heer J. P. Ouwerkerk te Leiden, inspectie directe belastingen le afdeeling; met ingang van 1 Juli tot tijdelijke rijksklerk der registratie en domeinen de heer J. Nievaart. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 14.914.87 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 2302.99 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Ryn 22 moeten worden ingeschreven. BIOSCOPEN. Trianon. De film „Als je jong bent".... is een Joseph Schmidt film en daarmede is alles gezegd. Wie genieten wil van de prachtige stem en gevoelige voordracht van - dezen fenomenalen zanger vindt in de film met den aantrekkelijk'en titel daartoe volop ge legenheid. Immers hij zingt zijn liederen en aria's van het begin tot einde bijna zon der onderbreking en al dien tijd luisteren wij geboeid. Voor de note gaie zorgt de onbetaalbare Szöke Szakall, die op een allergeestigste wijze beschermer, manager, vriend en trooster is van Carlo. Szöke Szakall is de koetsier Beppo, di emet Carlo de wijde we reld in trekt en zijn zaken in het reine brengt op de onbeschrijfelijk grappig, stun- telig-onhandige, sympathiek-naieve manier, die het geheim van zijn kunst is. Een groote verdienste is, dat daarbij een zoo allercharmantst scenario werd geschre ven, dat aan de hoofdfiguren telkens en telkens gelegenheid biedt tot goed spel en een reeks mooie, bonte tafereelen in het geheel is verwerkt. In deze filmcomedie spelen Szöke Sza kall (Beppo) en Joseph Schmidt( (Carlo) de voornaamste rollen. Het is stellig een goed idee geweest twee zulke voorname talenten in een film bijeen te brengen: de sympathieke humorist en de groote zanger. De heele film door klinkt het machtige ge luid van Joseph Schmidt. Zijn liederen zijn gevarieerd, vroolijk en weemoedig. De zan ger heeft een stem als een klok. „Blond Baard" zorgt voor de komische noot en zijn diverse scènes wekken onweerstaan baar den lachlust. Szöke is weer in volle pracht. Voor de pauze gaan een journaal, een Screen Song en „Janmaat op stap", een erge Amerikaansche film, waarom door het zeer talrijk opgekomen publiek harte lijk en uitbundig gelachen is. In Trianon kunnen volwassenen zich deze week dus kostelijk amuseeren. f Casino. *t Is wel een vreemde proefneming, waar van we getuige zijn in de film „Nog zes uur te leven". Professor Bauer, een zon derlinge geleerde, beweert n.l. een uitvin ding te hebben gedaan, die hem in staat stelt een doode in 't leven terug te roepen. Geheel volmaakt is zyn uitvinding evenwel nog niet, want het door hem opgewekte leven duurt niet langer dan zes uur. Nu wil het toeval, dat de diplomaat Onslow, van wiens stem op een volksbondvergade ring oorlog of vrede voor zyn land afhangt vóór de stemming vermoord wordt, waar door Bauer in de gelegenheid gesteld wordt zijn bewering door een proef te staven. Zijn proef slaagt schitterend. Onslow staat uit den dood op, behoedt door zijn afwijzende stem zijn vaderland voor een groote ramp en heeft tevens gelegenheid onder vier oogen zijn moordenaar aan te wijzen. In deze interessante speelfilm, waarvan deze week in Casino de première gaat, wor den de hoofdrollen op uitnemende wijze vervuld door Warner Xaxter, Miriam Jor dan en John Boles. Het voorprogramma bevat, behalve de gewone journaals, waarin een opname van Oberammergau, een natuuropname, een leuke twee-acter en „De Cowboy-detec tive", in welke film een bende valsche munters ontmaskerd wordt. Voor volwassenen. Roxy. De filmregiseur W. S. van Dijke, die zich reeds naam wist te maken met zijn film Trader Horn, is met zijn nieuwe film Tarzan, nog dieper Afrika binnengedron gen. „Tarzan" zal bij de meesten wel be kend zijn, maar een film van zoo'n groot- sche opzet en imponeerend natuurschoon, is een tweede bezoek zeker waard. Voor volwassenen. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt a.s. Zondag waargenomen door de doktoren: v. Bockel, Hovens Gréve, Po lak en Veldhuyzen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- TeL 390. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Ju ni tot en met Zondag 1 Juli a.s. waar genomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Luxor. „Tooneelintrïges", een Bruno Duday Superfilm van de U.F.A., is een buitenge woon interessante film vanwege het voor treffelijke spel vooral van Kathe von Nagy, Karl Ludwig Diehl en Jessie Vihrog. Kathe von Nagy openbaart zich hier als 'n uitstekende zangeres, maar ook zonder dat blijft haar spel dat sterk-aantrekkelijke bezitten, dat onweerstaanbaar haar bijzon dere capaciteiten naar voren brengt. Tegen over haar charme treedt Jessie Vihrog naar voren als de temperamentvolle, op bruisende speelster, in haar genre uitste kend. „Tooneelintriges" is een aardige amuse mentsfilm, waarin een tooneelspeelster (Jessie Vihrog) den regisseur de les wil le zen, maar deze laat haar schieten als hij voor de hoofdrol van de première 'n plaats vervangster kan verkrijgen in den persoon van Kathe von Nagy, die 'n opera-ster blijkt te zijn. Vermakelijke, onverwachte situaties zijn er het gevolg van, waardoor tevens voor 'n spannend verloop van het verhaal gezorgd wordt. Tweede hoofdnummer van deze week is de Parachute-springer, 'n ietwat fantasie rijk verhaal met Douglas Fairbanks Jr. in de hoofdrol. Voor volwassenen. 2e Zomerconcert in de Pieterskerk. CON AMORE. Voor een matig bezet kerkgebouw gaf Con Amore onder leiding van dirigent Smink een a capella-concert, dat mooi en zeer gelukkig geslaagd mag heeten. Leo Mens was eigenlijk de concertgever, of schoon hij ditmaal slechts een bescheiden plaats op het programma innam en veel ruimte liet aan zijn gasten „Con Amore" den organist Aart Smink en den violist Herman van der Vegt. 't Is een avond ge worden van kunnen, technisch en essen tieel en van hoogstaande waarde om de kwaliteit der werken. Aart Smink opende met „Praeludium en fuga (Bes)" van J. S. Bach, speelde later op den avond „Toccata et Adagio-grave" van denzelfden meester. Zijn spel heeft ons zeer geinteresseerd. Voortvarendheid ligt er in zijn voordracht, die prikkelt. Een groote neiging naar ma jestueus crescendo, naar verstilde innig heid, wat emotioneerend inwerkt. Wat in zijn spel bovendien aantrekt is het strak ke rhythme, dat hy onverzwakt hand haaft. Aart Smink heeft voornaam gemu siceerd. Leo Mens verzorgde de begelei dingen van den violist en speelde boven dien het „Orgelconcert in Bes" van Handel. Rijk en sensitief is Handel's muziek, wel ke door haar melodie buiging aanleiding geeft tot weelderige uiting en tot sponta niteit; tot keur in registratie. Wij voel den, dat het werk ,dat ietwat langs is) den organist uitstekend ligt. Vrij was zijn voordracht en technisch èf. Handel heeft hem glorieus beïnvloed. Herman van der Vegt deed zich hooren in „Vioolsonate in A", van Tom. Albinoni en later in „Andan tino" van Martino en „Larghetto" van Tartini. Wat ons in het spel van Van der Vegt steeds aantrekt, zijn de joyeuse war me sentimenten, zijn romantisch enthou siasme, zijn prachttoon, zijn virtuositeit. Ook nu vielen de genoemde violistische eigenschappen op. Van der Vegt was even wel niet gelukkig dezen avond, en speelde weinig rustig. Zijn voordracht bleef aan de oppervlakte, had niet die diepgang die ontroering wekt. Het seizoen is al zoo ver gevorderd nagenoeg ten einde mo gelijk is hij vermoeid. Dirigent Smink heeft laten hooren wat na Serieuze studie in samenzang bereikt kan worden. Het koor bestaande uit een mooi sopra nen koor, een goed altenkoor en een be scheiden aantal heeren, wordt bebeerscht door een dirgent, die weet wat hij wil, en vakkundig op zijn einddoel afgaat het zoo goed en zoo mooi mogelijk musiceeren. Dat betreft het zingen der heeren ons compliment hiervoor. Er is met be scheiden materiaal gewoekerd. Het klonk alles welluidend, voornaam en briljant. Waar een oogenblik de stemming zweefde (zooals even gebeurde in „Salve cordis gaudium") was deze ten spoedigste her steld. Het p.p. klinkt waarlijk immaterieel. Vandaar dat Palestrina's „Adoramus te" zoo bijzonder mooi, klonk. Het contrapunt in Lotti's „Sanctus" kwam voortreffelijk uit. Ook in Mendelssohn's Motet, dat ons minder boeide, toonde het koor zijn kun nen. Het Adventslied van Hiller was één jubel. Het prachtige „Oud Fransche Kerst lied" (waarom geen Fransche tekst) en het mooie Oud-Hollandsche „Meylied", 't werd alles vast en vlekkeloos uitgevoerd. Dirigent Smink heeft zijn zangeressen en zangers voortreffelijk in de hand en heeft met veel soepelheid, pousseerende vitali teit en groote devotie gemusiceerd. J. K.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2